Chamberlain geeft weer een overzicht. rsknecht. N.V.HeÉikse&C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap T.FABERY DE JONGE 5ESCH v.a. 50 ct., per kilo. Prima rkensvleeseh, dik, r spek, versch en ijzen. C. Verhage, Middelburg. ende gersknecht ende kersknechi 9nde cersknechf. snde cersknecht WOENSDAG 27 SEPT. 1939 5 3 e JAARGANG - No. 305 Van Ribbentrop weer naar Moskou. Russische eischen aan Estland? De activiteit in het Westen. De prijs van benzine en olie van af heden verhoogd. De strijd in het Westen. EMAN, Franken- g, vraagt voor 15 DIENSTBODE, Zelfst. k.k. en f 35, ISJE gevraagd, Lde koken, tegen Pension in Den Brieven m. leeft., ngskade 21, Den Oostkapelle. J. DE GRAAG, •gd: brte Kerkstraat, .GER, A 53 - TENSE, Nieuw- n nette Brood-, itbakkersbetlie: P.G. en intern, rl. loon, te zen- 5, Bureau „De lorgenw. 10.20 Ir. 12.00 Gram ber. ANP). ?les. 2.30 Gra in solist. 3.20 VARA-orkest. e, middel tot VRA-kalender. lal concert m. 0 Herh. S.O.S. LA-varia. 8.15 VARA-orkest. VARA-orkest. ch ben ik van Gram. 10.40 00 Ber. ANP. M. NCRV- vijsf. v. d. 5 Gram. 9.30 rgend. 11.00 brst. 12.00 30 Holl. ka- 00 Chr. lect. 1 Kinderkoor 4.45 Felicit. —5.55 Gram, e. 6.30 Cau- Binnenvaart- tijd" en cau- v.regelement. over Sophie wereldoogst 00 Ber. ANP. Cantabile en act. halfuur, (opn.). 11,00 hriftl. BERICHT. ledenmorgen r: zwaar be- V.; tempera- tot 13; neer- hedenavond 19 uur: /aar tot half iets kouder, .W. tot N.O. g 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnnt 7 0, floes Postrekening 444S5 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnetnenScpfljj Sr'2.00 jscr SsvAi?tB8l Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advcrtcntiüii 30 cent per rc-gei Ingezonden iiifidedcellngcii <i0 cent per r^Kcl Kleine Advertentil'n Dinsdngs en Vrijdcgs f 0.75 bij vooruilbetnling Advertcntiün onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting uur: 775. rs: In het Lagerhuis heeft minister-presi dent Chamberlain gisteren over de twee de vergadering van den oppersten oor logsraad gezegd: Wij hebben geconsta teerd, dat wij volkomen overeenstemmen met de Fransohe vertegenwoordigers over den koers welke gevolgd moet wor den teneinde het hoofd te bieden aan de gebeurtenissen. HET RUSSISCHE OPTREDEN IN POLEN. Sprekende over de verhouding tot Sov jet-Rusland zeide Chamberlain o.a.: Sedert mijn laatste verklaring van 20 September zijn de gevolgen van het op treden van de Sovjetregeering ten aan zien van de positie in Polen duidelijker geworden. De Sovjettroepen zyn overal snel opge rukt en op 23 September is een Duitsch -Sovjet-Russisch communiqué in Moskou uitgegeven, volgens hetwelk de Duitsehe en Sovjetregeeringen een grensafbake- ningslijn hebben vastgesteld tusschen de Duitsehe- en Sovjetlegers. Opgemerkt zal worden, dat deze lijn de Sovjettroepen tot aan de voorsteden van Warschau brengt en het grootste deel der Gallicische en Poolsche olie bronnen onder controle van den Sovjet brengt. De communiqués, die kortelings door het Roode Leger zijn uitgegeven, geven echter niet' aan, dat de Sovjettroepen reeds al het gebied, dat hun toegewezen is volgens deze overeenkomst, en dat neerkomt op meer dan de helft van de totale oppervlakte van de Poolsche re publiek, hebben bezet. Onder deze omstandigheden zijn de Poolsche troepen, die zoowel in den rug als in hun front werden aangevallen, niet in staat geweest hun terrein te behou den. Het Poolsche volk heeft echter de wor steling niet opgegeven en de geheele we reld is diep ontroerd door den schitte renden heldenmoed van de verdedigers van Warschau, en het schiereiland Hela, die nog stand houden tegen de omringen de Duitsehe troepen, ondanks het mee- doogenlooze en voortdurende bombarde ment. DE STRIJD IN HET WESTEN. Over den strijd in het Westen zeide de premier: Aan het Westelijke front zijn de Franschen voortgegaan vorderingen te maken in zekere plaatsen en zijn zij er in geslaagd weerstand te bieden aan de toenemende krachtige Duitsehe reactie en alle gewonnen terrein geheel te be houden. In de lucht is het normale verkennings werk en het patrouilleeren tegen de duik- booten voortgezet in samenwerking met de vloot. Vele aanvallen zijn gedaan op vijandelijke duikbooten. De groote ontwikkeling in volhardings vermogen, snelheid en betrouwbaarheid der vliegtuigen sedert den vorigen oor log hebben hen in staat gesteld een hoogst belangrijke rol te spelen bij het verslaan van de duikbooten. HULP DER DOMINIONS. In de dominions gaan de voorbereidin gen der regeeringen voort met toenemen de snelheid. Marineschepen der Domini ons werken samen met de Engelsche, le gereenheden der Dominions worden ge oefend om dienst te doen al naar de eischen van de omstandigheden. De lucht macht der Dominions wordt in gereed heid gebracht voor gebruik te zee. Als gevolg van de nauwe samenwer king worden leverancies van geheel af gewerkte munitie, grondstoffen en le vensmiddelen in de Dominions in steeds toenemenden omvang beschikbaar ge maakt voor de gemeenschappelijke zaak. DE TAAK VAN HET MINISTERIE VAN ECONOMISCHEN OORLOG. Het ministerie voor economischen oor log zal in algemeene bewoordingen uit gedrukt, de functies vervullen, die in den vorigen oorlog vervuld zijn door het ministerie voor de blokkade. Het algemeene doel van het ministe rie is de Duitsehe economische structuur te desorganiseeren tot zoodanigen om vang, dat het voor Duitschland onmoge lijk wordt den oorlog voort te zetten. Practisch de geheele kracht van onze moet thans rechtstreeks of middellijk worden geconcentreerd op de oorlogsbehoeften en den omvang en de moeilijkheid van sommige problemen, die J.i!eze omschakeling betrokken zijn. Wanneer deze groote taak met succes ten uitvoer gelegd wil worden, is de sa menwerking van de arbeiders een eerste essentieele eisch. In de groote machine-industrie, die een zoo belangrijke plaats inneemt in onze nationale krachtsinspanning, zyn we zeer aangemoedigd door het initiatief, dat is getoond door de verantwoordeiyke auto riteiten van die industrie bjj de voorbe reidingen voor uitbreiding van de ar beidskrachten. De vakvereenigingen, die onder be hoorlijke waarborgen er in toestemden haar normale voorwaarden te verzach ten, hebben ons gered uit moeilijkheden, waarvoor wij' in den vorigen oorlog zijn komen te staan en hebben een bijdrage geleverd, waarvoor het geheele land zeer dankbaar is. Er worden besprekingen gevoerd, die, naar ik hoop, binnen enkele dagen zullen leiden tot een conferentie tusschen den minister van arbeid en vertegenwoordi gers van de Britsche werkgeversfedera tie en het vakvereenigingscongres, wel ke hoogst belangrijke resultaten kan hebben. Niemand kan er aan twijfelen, dat in den modernen oorlog uiteindelijk de over winning afhankelijk is van de vastbera denheid, den moed en het uithoudings vermogen van de gewone mannen vrouwen. Wij' en Frankrijk zijn den oorlog inge gaan om ons en de wereld te bevrijden van die bedreiging en ons volk is eens gezind als het nooit tevoren is geweest in zijn vastbeslotenheid om dat doel tot stand te brengen. Het is noodig een woord van waar schuwing tegen te groot optimisme uit te spreken. Duitschland bezit reeds voor raden van uiteenloopenden omvang van grondstoffen, die het moet invoeren en snelle resultaten kunnen derhalve niet worden verwacht van het ministerie voor economischen oorlog. Maar onze heerschappij ter zee betee- kent, dat vanaf den dag dat de oorlog is uitgebroken, Duitschland was afge sneden van vele zijner bronnen van leve ring en de cijfers over de eerste drie weken van den oorlog toonen, dat wij ongeveer 256.000 ton goederen in beslag hebben genomen ten aanzien waarvan er bewijzen bestonden, dat zij contrabande waren, welke voor Duitschland was be stemd. Onder deze goederen vallen on geveer 62.000 ton petroleumproducten, 65.000 ton ijzererts en 37.000 ton man- gaanerts. geen invloed zal hebben op Duitschland, aangezien dit zichzelf bedruipt, maar aan den anderen kant den neutralen handel volkomen zal wurgen. Ik weet niet, wel ke van de twee beweringen verder af is van de waarheid. Een feit is, dat we er ernstig naar streefden rekening te hou den met de bona fide handelsbehoeften der neutrale landen en dat de Engelsche regeering gaarne alle voorstellen in over weging zou nemen, die neutrale regee ringen voor dit doel naar voren zouden brengen. Vriendschappelijke besprekingen wor den thans gevoerd met een aantal regee- ringen en de Britsche regeering hoopt in zekere gevallen tot regeling te komen met deze regeeringen. Ik ben er zeker van, dat de neutrale opinie zelve haar eigen vergelijkingen zal trekken tusschen onze duidelijk uitge sproken politiek aan den eenen kant en aan den anderen de dun versluierde be dreigingen van Duitschland jegens de neutralen. Bedreigingen, die de paar laatste dagen in daden zijn omgezet, door het tot zinken brengen van drie neutrale schepen, onder omstandigheden, die een duidelijke schending van het internatio nale recht vormen. I CHURCHILL OVER CONTRABANDE EN DUIKBOOTOORLOG. Naar wij vernemen is de prijs van ben zine met ingang van heden voor leve ring ex tankauto, met 1% cent per L. verhoogd, tengevolge waarvan de ben zine geleverd aan de pompen, thans 15 Vs cent per L. kost. De prijs van petroleum, gasolie en huisbrandolie is met 17a ct. per L. ver hoogd. Deze prijsverhoogingen komen niet onverwachts, daar reeds dadelijk na het uitbreken van den oorlog de zeevracht tarieven en de moiestpremies sterk zijn opgeioopen, terwijl tevens direct de we reldmarktprijzen van petroleumproduc- zijn gestegen. WEERLEGGING DER DUITSCHE PROPAGANDA. Intusschen is de Duitsehe propaganda druk bezig geweest met beweringen, vol gens welke onze contrabande-controle Na Chamberlain voerde Churchill het woord. Hij gaf een beschrijving van den succesvollen strijd van Engeland tegen de duikbootbedreiging. In de eerste week bedroegen de Engel sche verliezen in tonnage de helft van de en i wekelijksche verliezen in April 1917, dat het topjaar vormde van de duikbootaan- vallen in den vorigen oorlog. Engeland antwoordde hierop op drie manieren: Het zette een convooisysteem in bewe ging, dat thans volledig functionneert in beide richtingen; koopvaardijschepen en snelle mailschepen werden voorzien van een defensieve bewapening, zoowel tegen vliegtuigen als tegen duikbooten. Dit was een aanzienlijke taak, aangezien En geland gewoonlijk 2000 schepen dagelijks op zee heeft. Maar alle kanonnen en uit rustingsstukken zijn thans gereed in de bewapeningsstations, tezamen met een aantal geoefende kanonniers om het ge schut te bemannen. Ten derde werd de Britsche aanval op de duikbooten ingezet met de uiterste kracht en intensiteit. Churchill herinnerde er aan, dat in den vorigen oorlog vaak 1520 torpedoboot- jagers noodig waren om één duikboot te vangen; thans echter kunnen twee de stroyers, of zelfs één, een langdurige en meedoogenlooze achtervolging volhou den. Aanvallen op Duitsehe duikbooten zijn 5- of 6-maal zoo talrijk geweest als in eenige overeenkomstige periode van den vorigen oorlog, „toen zij ons ten slotte toch niet versloegen". De Britsche aanvallen op duikbooten beginnen nog maar pas. Onze jachtstrijd- kraehten worden dagelijks sterker en te gen eind October verwachten wij' te be schikken over drie maal de jachtstrijd- krachten, die optraden aan het begin van den oorlog. In de eerste week werden Britsche schepen tot zinken gebracht met een ton nage van 65.000 ton, in de tweede week schepen met een tonnage van 46.000 ton, in de derde week 21.000 ton en in de af- geioopen zes dagen slechts 6000 ton. inmiddels worden groote troepencon- vooien geëscorteerd naar hun verschil lende bestemmingen, worden koopvaar- dijschepen van den vijand van de zeeën verdreven en zijn ruim twee millioen ton Duitsehe schepen geweken naar of ge- interneerd in neutrale havens. Churchill herhaalde zijn waarschu wing tegen overmatig optimisme, doch voegde hieraan toe, dat Engeland thans meer voorraden in het land heeft dan het gehad zou hebben, wanneer geen oorlog was uitgebroken en geen duik booten waren opgetreden. „In dat tem po zal het lang duren om ons uit te hon geren". Spr. herinnerde verder aan de gele genheden, waarbij Duitsehe duikbootka piteins hun best hadden gedaan om zich menschelijk te gedragen. „Wij hebben ze een goede waarschuwing zien geven en ook bemanningen zien helpen om een haven te bereiken. Een Duitsehe duik bootkapitein seinde mij persoonlijk de positie van het Britsche schip, dat hij juist tot zinken had gebracht. Hij on- derteekende zijn telegram met „Duitsehe duikboot" en bij ontvangst twijfelde ik er over naar welk adres ik mijn ant woord zou zenden. De kapitein is thans echter in onze handen (gelach) en hij wordt behandeld met alle consideratie (geroep: Bravo!). Er zijn echter, zoo vervolgde Chur chill, vele wreede, meedoogenlooze da den gepleegd. Daar was de „Athenia", later de „Royal Sceptre", welks beman ning van 32 man werd achtergelaten in open booten op honderden mijlen afstand van land en waarvan men aanneemt, dat allen zijn omgekomen. Daar was de „Ha- zelside", van welk schip twaalf opva renden gedood werden door plotseling kanonvuur. Wij kunnen deze wijze van Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. K. L. M.-vliegtuig by Helgoland bescho ten. Eén passagier gedood. Verhooging petroleum- en benzineprys. Zakenverloven in voorbereiding. Maatregelen tegen prysopdryving. Verhooging kostwinnersvergoeding. Buitenland. Weer een uiteenzetting van Chamberlain De handel der neutralen. De gevechten in het Westen. Von Ribbentrop weer naar Moskou. Gaat Rusland aan Estland eischen stel len? Fransche communistische party ontbon den. e-en en dertig officieren en manschappen van het Engelsche s.s. „Winkleigh" werden midden op den Oceaan gered aooi de bemanning van den „Statendam" en aan boord liefderijk ontvangen. Bovenstaande foto werd door een der op varenden van het Nederlandsche schip gemaakt. Telef. 2410 oorlogvoeren niet anders zien dan als in stryd met alle, van oudsher aanvaarde tradities ter zee en als een schending van de wetten, die de Duitschers zelve in de laatste jaren zoo kloek hebben on derteekend. De mate van het succes on zer aanvallen op de duikbooten wordt in de laatste paar dagen echter, zooals Chamberlain reeds zeide, aangegeven door het feit, dat zij neutrale schepen verkiezen boven onze geregelde koop vaardijschepen. s Voorts werd medegedeeld, dat wan neer het Britsche expeditieleger in ac tie zal zyn gekomen, communiqué's zul len worden uitgegeven, gelijk aan de Fransche oorlogscommuniqué's Het Fransche legerbericht van 26 September des avonds luidt: Activiteit van de vijandelijke artille rie ten Zuiden van Zweibrücken en ten Zuiden van Pirmasens. Vroeg in den ochtend is een aanval aan het front bij de Lauter afgeslagen. Gisteren heeft het Duitsehe geschut onafgebroken gebulderd in den centralen sector van het Westelijk front, die zich uitstrekt ten Westen van de Kleine Vo gezen tot aan de heuvels bij den Blies- oever. De streek waar de Maginotlinie en de Siegfriedlinie worden gescheiden door een heuvelrij is sedert vier dagen het tooneel van een onafgebroken be drijvigheid der troepen. JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES SIEGFRIEDLINIE ONDERGAAT VUURPROEF. Naar Havas omtrent de operaties rond Wissembourg meldt, is 't kasteel Saint Paul, dat geheel geïsoleerd ligt in dichte bosschen op eenige honderden meters van de Duitsehe grens het doel geweest van een aanval door de Duitsehe voor posten in den betrokken sector, die on verwacht in actie kwamen, het bosch door trokken en een beekje overstaken. De Fransche voorposten maakten di rect alarm en voor het zware artillerie vuur en het vuur uit de automatische wapenen moesten de aanvallers terstond weer het gewonnen terrein prijsgeven en in allerijl op hun uitgangspunt terugkee- ren. Deze korte Duitsehe inval op de over zijde der grens duurde slechts enkele uren. Na de grootere operaties der laatste drie- dagen, bestaande uit plotselinge aanvallen van stoottroepen en artillerie vuur, heerschte gisteren aan het West front een betrekkelijke rust, behalve in den sector ten Oosten van Zweibrücken, waar de artillerie van den vijand voort gaat met het beschieten van de stellin gen en de achterhoede der Fransche troepen in dit gebied, dat de kleine val lei langs de grens beheerscht, waar de Duitsehe steden Zweibrücken en Pirma sens liggen ten Westen van het berg achtige bosch van den Haardt. In dit gebied hebben zich sedert meer dan een week in hoofdzaak de militaire operaties aan 't West-front afgesyee'd Het betreft uitsluitend artillerie-duellen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1