De strijd aan het Westelijk front wordt heviger. De Koningin naar Amsterdam. Rotterdamsche Lloyd. N.V. Hendrikse C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland DINSDAG 26 SEPT. 1939 53c JAARGANG - No. 304 Luchtaanval op de Zeppelin-fabriek. Een zeeslag voor de Noorsche kust? Warschau houdt nog steeds stand. Vredespoging van Mussolini? fransche tegenspraak. italiaansche lof over fransche vliegers. Fransche luchtaanval op Friedrichshafen. Zeeslag voor de kust van Noorwegen. Koninklijke gift. Warschau houdt nog altijd stand Belangrijkste Nieuws. Agentschap Telef. 2410 Vredespogingen? Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445! Telefoon 2458 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.6C per Jet,_-t£a! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentlën 30 cent per ?«gei Ingezonden mcdedcel'ngen 00 cent per regel Kleine Advertentil'n Dinsdags en Vriii'ags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Fransche oorlogscommuniqué van gisteravond luidt: Bedrijvigheid van onze vooruitgescho ven infanterie-elementen ten Oosten van de Saar. Krachtig optreden der vijande lijke artillerie in hetzelfde gebied. Tijdens luchtgevechten, die geleverd werden aan het front in den loop van 24 September, hebben onze jachtpatrouilles tweemaal den strijd aangebonden met vijandelijke luchtstrijdkrachten, die in grooter aantal waren. Verscheiden Duit sche jachttoestellen werden neergehaald, twee kwamen op ons gebied neer. Na een week van betrekkelijke werk loosheid aan het Westelijk front, hebben de Franschen dus weer het initiatief ge nomen. De laatste operaties hadden een versterking der Fransche posities tot ge volg en het bezetten van eenige goede observatiepunten, ondanks hevige Duit sche reacties. De Duitschers onthouden zich thans van verdere tegenaanvallen en bepalen zich tot artillerievuur in het gebied ten Zuid-Oosten van Zweibrücken. Gisteren hebben, naar gemeld wordt, de eerste ernstige operaties plaats gehad aan het front tusschen Straatsburg en Bazel en wel in den vorm van langdurige hevige kanonnades over den Rijn. Havas meldt De luchtgevechten welke Zondag bo ven de Duitsche linies aan het Westelijk front plaats hadden, werden gekenmerkt door successen van de Fransche lucht macht. Verkenningsvliegtuigen waren opge stegen. Zij vlogen boven de Duitsche li nies, beschermd door jagers. Volgens welingelichte kringen te Pa rijs hebben ook bommenwerpers aan de ze operaties deelgenomen. Zoodra de aan wezigheid van Fransche vliegtuigen in de lucht werd gesignaleerd, Stegen ook Duitsche jachtvliegtuigen op, waarbij het tot een treffen kwam. Deze gevechten hebben in staaf ge steld, de kwaliteiten van snelheid en kracht te bewijzen, niet alleen van de Fransche jagers, doch ook van de bom menwerpers, die de snelheid van de Duit sche jachtvliegtuigen wisten te bereiken. Ten aanzien van de verliezen aan bei de zijden verklaarde men in welingelichte militaire kringen, dat de Duitsche ver liezen minstens gelijk zijn aan die van de Franschen. In tal van gevallen heeft men duidelijk vijandelijke toestellen omlaag zien schie ten en achter de heuvellinies zien ver dwijnen. In zekere andere gevallen be staan er meer dan vermoedens, dat de vliegtuigen vernietigd zijn. Men heeft brand waargenomen en ontploffingen van benzinetanks gehoord. De luchtgevechten boven de strijdende linies hebben niet alleen de superioriteit bewezen van de Fransche gevechtstoe stellen, maar hebben ook getoond, dat de Fransche bombardementsvliegtuigen te snel zijn voor de Duitsche gevechts vliegtuigen. Het Fransche communiqué over de operaties op 25 September maakt mel ding van luchtgevechten op 24 Septem ber, waaromtrent het Duitsche oorlogs communiqué onjuiste bijzonderheden geeft door te vermelden, dat acht Fran sche toestellen in den loop van Zondag werden neergeschoten. In werkelijkheid omvatten de Fransche verliezen op dien dag twee machines. Bovendien kon een der twee piloten met een valscherm da len en zich bij zijn troep voegen. De bestuurders van twee op Fransch gebied gevallen Duitsche toestellen wer den gevangen genomen. De Italiaansche journalisten bij het Duitsche hoofdkwartier, aldus meldt Ha vas uit Rome, berichten over de activi teit van de Fransche luchtmacht bij Saarbrucken, dat de Fransche vliegers zeer dapper zijn. De „Tribuna" schrijft, dat de Fransche luchtmacht een belang rijke rol heeft gespeeld in de artillerie- operaties bij Saarbrücken. De lichte vliegtuigen vlogen voort durend boven de Duitsche stellingen en hebben veel bijgedragen tot de juistheid van het vuur. Tijdens de tientallen lucht gevechten bleek voortdurend, dat de Fransche vliegers meer initiatief toon den en in het acrobatisch vliegen iets be ter waren. Verder wordt medegedeeld, dat de zware Fransche artillerie de achter waarts gelegen stellingen van de Duit schers onder vuur heeft genomen en dik wijls ravitailleeringsconvooien trof. ZWAKKE PLEKKEN ZOEKEN. De geallieerden, aldus Un. Press, gaan voort met de zwakke plekken in den Westwall van de Duitschers te zoeken en probeeren deze voortdurend te verzwak ken door middel van zware artillerie en luchtbombardementen. De zorgvuldigheid, waarmede de Fran schen in den Saar en Moezel-driehoek te werk gaan, maakt op alle neutrale waar nemers grooten indruk. Een neutrale waarnemer, die terug gekeerd is van het Poolsche front, ver klaart, dat duizenden militaire vracht auto's, tanks, pantserwagens en gemon teerde kanonnen naar de Siegfriedlinie gezonden zijn. Ondanks de geweldige wapenkracht aan beide zijden en het innemen van ge vechtsposities, is men in sommige Ber- lijnsche kringen van gevoelen, dat er een groote aarzeling aan beide kanten be staat, om op groote schaal een offensief te beginnen. DE ZEPPELIN-FABRIEKEN DOEL. HET Zondagavond na 9 uur is een vlieg- tuigaanval gedaan, welke klaarblijkelijk de Zeppelin-fabrieken te Friedrichshafen ten doel had. Men hoorde op Zwitstersch gebied het ontploffen der bommen en de schoten van de luchtdoelartillerie. Later op den avond, tusschen 9 uur en middernacht, werd van verschillende Zwitsersche grensplaatsen gemeld, dat men het geronk van vliegtuigen hoorde. Een onderzoek wordt ingesteld, om na te gaan, of Zwitsersch gebied door vreemde vliegtuigen is geschonden. Volgens Maandagavond verspreide ra dio-berichten zou de stad der Zeppelin- fabrieken twee uur lang door de Fran sche luchtmacht zijn gebombardeerd. Van particuliere zijde te Bern wordt volgens Havas vernomen, dat Zondag avond drie luchtaanvallen op de Zeppe- linfabrieken te Friedrichshafen zijn on dernomen. De vliegtuigen vlogen op zeer groote hoogte. In het Zwitsersche dorp Arbon, dat tegenover Friedrichshafen ligt, kon men de aanvallen nauwkeurig volgen, hoewel nog geen inlichtingen over de aange richte schade kon worden verkregen. DE CONFETTI-OORLOG HERVAT Officieel wordt medegedeeld, dat vlieg tuigen van de Koninklijke Engelsche luchtstrijdkrachten Zondag overdag met succes verkenningsvluchten boven West- Duitschland hebben uitgevoerd. Er werden verkenningsvluchten ge maakt boven West- en Noord-West- Duitschland, waarbij strooibiljetten uit geworpen werden. Alle vliegtuigen keer den veilig op hun bases terug. Zij hebben geen ernstigen tegenstand ontmoet. Het Engelsche ministerie van voor lichting heeft de vertaling van het laat ste door Britsche vliegers boven Duitsch- land uitgeworpen vlugschrift gepubli ceerd. In dit vlugschrift wordt onder meer gezegd: „Duitschers weet, dat, ondanks't in den oorlog vergoten Duitsche bloed, de hoop van uw regeering op een geslaagden bliksemoorlog vernietigd is door het be sluit van het Britsche oorlogskabinet, zich op een oorlog van drie jaar voor te bereiden. In het Westen staan de Brit sche troepen schouder aan schouder met de Fransche bondgenooten. De Britsche en Fransche vloten hebben de Duitsche koopvaardijschepen van de zeeën verdre ven. Nacht op nacht heeft de Britsche luchtmacht haar kracht getoond door vluchten tot ver op Duitsch. gebied". HEVIG KANONVUUR, UREN LANG. Naar vernomen wordt, is voor de Noorsche kust kanonvuur gehoord. Ver scheidene oorlogsschepen zijn gezien. Verder wordt gemeld, dat ook op de eilanden ten Westen van Bergen zwaar kanonvuur is gehoord. Blijkbaar afkom stig van schepen, ver buiten de Noor sche kust. Het vuur was zóó hevig, dat de hui zen schudden. Men vermoedde, dat er een zeeslag gaande was. Het schieten werd gehoord over een gebied van ongeveer 4045 km. Uit Bergen wordt meegedeeld, dat het schieten zeer hevig was. Tenminste één schip, dat deel heeft genomen aan den zeeslag is beschadigd en gedwongen naar het Zuiden terug te trekken. Ook werd het motorengeronk van een vliegtuig gehoord. De zeeslag nam gedurende den middag van 24 uur in hevigheid toe. In de Noorsche kustplaatsen trilden nu en dan de ramen, zoo hevig was het kanonvuur op zee. Na vier uur trok het kanonvuur lang zamerhand naar het Noorden terug. Behoudens onvoorziene omstandighe den is Hare Majesteit de Koningin voor nemens, Zaterdag 30 dezer een bezoek aan Amsterdam te brengen, ter inspec tie van hetgeen op het gebied van de organisatie der luchtbescherming is be reikt. H. M. de Koningin heeft een aanzien lijke gift geschonken aan den raad van advies voor ontwikkeling en ontspan ning van militairen. In het communiqué van de verdediging van Warschau wordt gezegd dat War schau nog steeds stand houdt en zijn ver dedigingsstellingen handhaaft, de vrij wel voortdurende luchtbombardementen ten spijt. De aanvallen op de voorstad Praga zijn afgeslagen. Het moreel der bevolking is nog steeds voortreffelijk. Te Warschau is geen huis meer, of er is een slachtoffer, of het is beschadigd. Het meerendeel der huizen en vooral de openbare gebouwen liggen in puin.' Tengevolge van de bombardementen der laatste 24 uur is een honderdtal branden uitgebroken.Gedurende denzelf den tijd is het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking tot eenige duizenden gestegen. Uit Graz wordt bekend, dat de familie leden van de Oostenrijksche soldaten, die tijdens de Duitsch-Poolsche gevech ten in Galicië zijn gedood, mededeeling hebben ontvangen, dat het hun verboden is, rouw te dra gen over hun dooden. Het regiment van Graz, dat als berg- regiment heeft deelgenomen aan de ope raties in het gebied tusschen Lwow en de Karpathen, werd bijna geheel ver nietigd. Het regiment bestond voor een groot deel uit jeugdige nazi's, die weleer de felste tegenstanders waren van de regee- ring-Schussnigg. DE POOLSCHE OPPERBEVEL HEBBER EN PRESIDENT ZIJN GEÏNTERNEERD. De Poolsche maarschalk Smigly Rydz en de Poolsche president Moscicki, die naar Roemenië waren gevlucht, zijn al daar geïnterneerd. De Italiaansche pers schenkt veel aan dacht aan de verklaringen, welke maar schalk Smigly Rydz zou hebben afgelegd aan een Roemeensche kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeder, dat hij reeds den tweeden dag van den oorlog zou hebben bemerkt, dat de oorlog voor Polen ver loren was. De verdeeling van Polen. Een telegrafisch overgebrachte foto van het moment, waarop te Bialystock door Duitsche en Russische officieren de demarcatielijn van het veroverde gebied wordt vastgesteld. Binnenland. Voorschriften van de regeering voor de bodemproductie. De moeilijkheden voor onze scheepvaart. Buitenland. Meer actie aan het Westelijk front. Luchtaanvallen op de Zeppelin-werven. Zeegevecht bij Noorsche kust? 'i Op den tweeden dag van den oorlog zou de maarschalk besloten hebben vre de te sluiten met Duitschland, doch de regeering van Londen zou dit belet heb ben en hem hebben verzekerd, dat hem onmiddellijke hulp zou worden gezonden door de lucht en over zee. RUSSEN ARRESTEEREN POOLSCHE EDELEN. In de omgeving van Novogrudek in het door de Russen bezette deel van P4o- len, hebben boeren prins Mirski en ver scheidene andere vooraanstaande Pool sche edelen gearresteerd. Naar vernomen wordt brengen de Sov jet-Russische troepen, die Polen bezet ten, niet alleen communistische propa- gandalectuur mee, doch ook korte en lange propagandafilms. In de bezette steden worden op de pleinen luidsprekers opgesteld, zoodat de bevolking verplicht is te luisteren naar de Russische pro gramma's. In goed ingelichte kringen circuleerde gisteravond te Berlijn het bericht, dat tegen het einde van deze week belang rijke diplomatieke stappen zullen wor den ondernomen, om een einde te maken aan den oorlog. In Berlijnsche politieke kringen meent men deze week als een buitengewoon be langrijke te mogen aankondigen. Men kon in ingewijde kringen hooren fluis teren, „dat in de eerstvolgende dagen een verrassende wending op komst is". De Duitsche pers zinspeelt op een ge meenschappelijke actie van Rome en Berlijn. Sinds het uitbreken van den oorlog is het diplomatieke verkeer tusschen Rome en Berlijn zeer druk geweest, blijkbaar om den weg te bereiden voor een beroep op of een waarschuwing aan de Weste lijke mogendheden, zoodra het geschikte moment gekomen was. In feite is er echter weinig hoop, dat Frankrijk en Engeland op een dergelijke onderneming in zouden gaan en men maakt dan ook alle voorbereidingen voor een langdurigen oorlog. Van welingelichte Duitsche zijde werd aan de Un. Press op een desbetreffende vraag onomwonden meegedeeld, dat Duitschland een oplossing in het Westen zal trachten te forceeren in den loop van het volgende jaar. De zegsman zeide verder, dat het „be lachelijk is aan te nemen, dat Duitsch land werkloos zal toezien achter den „Westwall" terwijl Engeland ongehin derd voortgaat met zijn pogingen, Duitschland door een blokkade op de knieën te krijgen. Het tegenoffensief van Duitschland, zoo zeide men, zal niet in de eerste plaats bestaan in directe aanvallen van het leger, doch in „een niet aflatend po gen, om met alle middelen, die ter be schikking staan, de blokkade te breken." In neutrale kringen legt men dit al dus uit, dat Duitschland op groote schaal gebruik zal maken van de twee aanvalswapenen, waarover het in het Westen gebruik kan maken: Zijn lucht macht en zijn onderzeevloot. Hooge Duitsche kringen, die enkele dagen geleden nog van meening waren, dat „Duitschland kalm in het Westen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1