N.V. Hindrikse C— Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap MAANDAG 25 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 303 Heftiger Duitsche aanvallen aan het Westelijk front - Mussolini aan het woord - De duikbootoorlog. Einde Zomertijd. Toespraak van Mussolini. Grooter activiteit op het Westelijk front. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Jljkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Abonnementsprijs !3.<I0 per k~.ri-<sa! Weekabonnementen voor Middclluirg Goes en Vlissingcn f 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentiëu 30 cent ncr r«gel lugc/.oiuicit meucdcclingeii 00 cent viigri Kleine Advcrtcnilëii Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Volgens de Times heeft Warschau Zondag het hevigste bombardement se dert het begin van de vijandelijkheden te doorstaan gehad. Batterijen van zwa re kanonnen, naar schatting meer dan honderd, onderhielden sedert Zaterdag een aanhoudend vuur op alle belangrijke deelen van de stad. Een ziekenhuis, waar gewonde militairen en burgers werden verzorgd, viel in puin en vele patiënten vonden den dood. Het aantal dooden Zondag door het bombardement veroorzaakt, gaat over de duizend en kan misschien in duizen den worden geteld. De verdedigers van Warschau tarten het bombardement en verklaren, dat zij door blijven vechten tot den laatsten man. Blijkbaar is het lot van Polen tot de verdedigers van de hoofdstad niet doorgedrongen. Havas meldt nog uit de Poolsche hoofdstad De kerk van den Verlosser werd tij dens de Mis getroffen. Vele geloovigen werden gedood of gewond, doch de pries ter bleef voortgaan met het opdragen van de Mis. Verder zijn de zijvleugels van een ziekenhuis, dat met het Roode Kruis gemerkt was, verwoest, waarbij vele soldaten, vrouwen en kinderen ge dood zijn. De technische hoogeschool, de nationale schouwburg en andere gebou wen staan in vlammen. De bevolking is vastbesloten tot het einde te strijden. Volgens een bericht van de Duitsche radio zou een Duitsch infanterie-deta- chement na een verkenning in een voor stad van Warschau gedwongen zijn ge worden terug te trekken. Het Poolsche legercommando heeft de laatste dagen in radio-telefonische verbinding gestaan met de troepen, die sedert het uitbreken van den oorlog te genstand bieden op het schiereiland Hela, waar de Duitsche aanvallen wor den opgevangen door moderne verdedi gingswerken. De te land en ter zee aan gevallen Poolsche troepen, die niet ster ker dan een bataljon zijn, hebben tot dusverre alle aanvallen afgeslagen. Zij beschikken nog over levensmiddelen en munitie. AANVALLEN OP BURGERBEVOL KING IN POLEN. Biddle, de Amerikaansche ambassa deur te Warschau, is te Parijs aangeko men. Hij heeft onmiddellijk den Pool- schen ambassadeur ontvangen. In een onderhoud met een vertegenwoordiger van Havas heeft Biddle verteld over de tragische dagen, die hij in Polen beleefd had. Reeds in Februari had hij op aan dringen van de Poolsche regeering voor geval van oorlog twee villa's gehuurd in een plaats, gelegen op 18 km van War schau en zonder eenig militair object, een fabriek of zelfs maar een Weichsel- brug in de nabijheid. Hier waren de em- ployé's van de ambassade met hun ge zinnen onderdak gebracht. Op zekeren ochtend liet een vliegtuig hier elf bommen vallen, waarvan er vijf ontploften. Steden zonder militaire waarden, waar naar de Duitschers wisten, het diploma tieke corps zich bevond, werden gebom bardeerd, terwijl op de burgerbevolking machinegeweervuur geopend werd. „Het schijnt, dat de Amerikaansche kenteeke- nen op onze auto's er slechts toe dien den, de Duitsche vliegers aan te trekken. Wij zijn een tiental malen achtervolgd en drie of viermaal met machinegeweer vuur bestookt. De tactiek der Duitschers was als volgt De vliegtuigen bombardeeren hun ob jecten, doch, wanneer een stofwolk de aanwezigheid van een convooi auto's verried, vielen zij de wagens met hun mitrailleurs aan. De bestuurders der vliegtuigen waren in doorsnee twintig jaar oud. Een trein, die gezinnen van ambtena ren vervoerde, werd 72 maal gebombar deerd. Voortdurend moesten vrouwen en kinderen in de bossehen vluchten en wanneer zij naar den trein terugkeerden werden zij met machinegeweervuur be stookt. Het is duidelijk aldus vervolg de Biddle dat welbewust getracht werd de burgerbevolking te terrorisee- ren en daardoor het moreel der soldaten te drukken. Volgens zekere schattingen werden 5000 vliegtuigen voor dit doel gebruikt. Drie dagen voor zijn vertrek waren ten minste 300 toestellen neergeschoten. DE SOVJET-TROEPEN BEREIKEN DE GRENS VAN LETLAND. De Times meldt van de Litausche grens De Sovjet-troepen bezetten Zaterdag Tourment, het eerste Poolsche station voorbij de Letlandsche grens in de rich ting van Wilna. Tot heden waren de Russen de Letlandsche grens zelden dichter dan 15 K.M. genaderd. Poolsche vluchtelingen begonnen verleden week Maandag Letland binnen te stroomen, maar Dinsdag verminderde hun aantal en Woensdag hield de intocht heelemaal op. Er zijn tot nu zoowat 1800 Poolsche vluchtelingen in Letland. Tot heden hadden de Russen, in te genstelling met den toestand aan de grens van Litauen, geen contact ge zocht met de Letlandsche grens. Met de bezetting van Tourment gaan de Russen nu blijkbaar ook deze opening sluiten. De methode, die de Russische troepen volgen bij de bezetting van Wit-Russi- sche steden en stadjes die geen weer stand bieden, is gewoonlijk als volgtZe zenden een of twee militaire motorrij ders of een auto met enkele soldaten naar de te bezetten plaats. De Sowjet- soldaten plakken biljetten op huizen en heiningen, waarin de a.s. bezetting door de Russische troepen wordt aangekon digd en waarin hun, die er de voorkeur aan geven, wordt toegestaan de plaats te verlaten. Velen vooral in de grensstre- den maken hiervan gebruik en zoeken een schuilplaats ergens op het omlig gende land of probeeren zich over de grens in veiligheid te stellen. Voor hen, die dieper in het land wonen is de kans, om te ontkomen aan de Russische pa trouilles, die het bezette land doorzoe ken, uiterst gering. Den dag na de aan komst van de soldaten met de motor be gint de eigenlijke bezetting, die met meer of minder ceremonieel gepaard gaat. De roode vlag wordt geheschen en daarop volgen vergaderingen in de open lucht, waarin de instelling van een provinciaal of een plaatselijk Sowjet- en andere bestuurslichamen worden aange kondigd. Het bezette gebied wordt overstroomd met Sowjet-lectuur en de portretten van de leiders in Rusland. Volgens de nieuwe Sowjet-pers in Poolsch Rusland hadden de Sowjettroe- pen Vrijdag al 120.000 Poolsche gevan genen gemaakt met een oorlogsbuit van 380 kannonnen en 1400 machinegewe ren. Deze pers erkent, dat de Poolsche troepen hier en daar, o.a. in Grodno, wanhopig weerstand hebben geboden. PLAATSELIJKE SOVJETBESTUREN GEVORMD. De boeren in de Poolsche Oekraine be trekken de rijke huizen van hun landhee- ren, aldus kondigde het radiostation van Moskou aan. Waar de landeigenaars nog in hun huizen gevonden waren, werden zij gearresteerd. Velen van hen hebben echter de vlucht genomen en houden zich schuil in bossehen en moerassen. Het Roode Leger heeft plaatselijke af- deelingen van boeren gevormd, die jacht moeten maken op deze vluchtelingen. Zoodra zij gevonden zijn, worden zij te ruggebracht naar de steden en dorpen, waar zij in de gevangenis moeten wach ten op hun vonnis, dat over hen zal uit gesproken worden wegens het „exploi- teeren van de werkende klasse". De plaatselijke overheden worden om gezet in sovjet-comité's. In het stadje Bartsjewo bijv. is de Poolsche gemeente raad vervangen door een dergelijk comi té, waarin twee loonboeren, een timmer man en een arbeider zitting hebben. Overal is order gegeven, dat de roode vlag moet worden uitgestoken en dat plakkaten moeten worden aangebracht, waarop hulde wordt gebracht aan Stalin. Het land, de levensmiddelenvoorraad en de persoonlijke bezittingen van de landeigenaren worden verdeeld onder de boeren. De Duitschers en de Russen voeren in de door hen bezette gebieden een ver schillende tactiek. De Duitschers nemen de Inwoners gevangen en dwingen hen met de bajonet werk te verrichten! De Russen daarentegen laten de men- schen voor een groot deel vrij en trach ten hen te winnen. De aanwezigheid van de twee groote legers in Polen vormt een ontzaglik pro bleem, maar de Polen zijn vast besloten, beide indringers eens van hun gebied te verjagen. Volgens de laatste berichten uit War schau wordt er nog steeds hevig gevoch ten. De grootste slag vindt plaats tus- schen Warschau en Modlin. DUITSCH LEGER BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De veldtocht in Polen is geëindigd. In een aaneengesloten reeks, vernietigende slagen, waarvan de grootste en beslis- sendste slag in de Weichselbocht was, is het Poolsche millioenenleger verslagen, gevangen genomen of uiteen gedreven. Geen enkele der Poolsche actieve of re- serve-divisies, geen enkele der zelfstan dige brigades etc. is aan dit lot ontko men. Slechts brokstukken van afzonderlijke corpsen konden zich door te vluchten naar de moerasgebieden van Oost-Polen aan de onmiddellijke vernietiging ont trekken. Zij worden daar verslagen door de Sovjet-Russische troepen. Van de geheele Poolsche weermacht strijdt op het oogenblik nog slechts een minimaal restant op een hopeloozen post in Warschau, in Modlin en op het schier eiland Hela. DE HOUDING VAN DUITSCHLAND. De Fransche pers ziet in de verdeeling van Polen tusschen Duitschland en de Sovjet-unie een teeken van zwakte van het nationaal-socialistische Duitschland. Lucien Bourgues schrijft in de „Petit Parisien", dat het verbazingwekkend is te constateeren, hetgeen door de pers in de neutrale landen wordt bevestigd, dat Duitschland zulk een enormen prijs be taalt voor het verdrag tusschen von Rib- bentrop en Molotof. Hitier moet wel ernstig gevreesd hebben voor de blok kade, om niet alleen te hebben toege staan, dat de Russen Polen binnentrok ken, doch ook toe te staan, dat de bolsje wisten zich vestigen aan den Weichsel en de Karpathen. Uit deze wanhoops daad blijkt de verwarring van zijn geest. Gustave Herve schrijft in „La Vic- toire", dat door de Russische interventie een einde is gekomen aan den droom van de ijzeren garde in Roemenië, om met behulp van Duitschland koning Ca rol van den troon te stooten. Hoe de grensvaststelling precies zal worden, is natuurlijk van ondergeschikt belang. Wat de kaartjes in groote trek ken geven, is voldoende om ze met ver bijstering te doen bekijken. De eerste ge volgtrekking, die zich opdringt, is wel de vraag hoe hachelijk Berlijn zijn posi tie wel moet hebben ingezien om het ac- coord von Riddentrop-Molotof met zulk een prijs te betalen. Alleen de vrees voor de blokkade-ge volgen en de verwachtingen van de eco nomische diensten, die Berlijn van Mos kou hoopt te krijgen, kunnen daartoe ge leid hebben. Het conflict met de Westersche groote mogendheden moet den leider van het Derde Rijk wel voor oogen hebben ge staan en de vrees daarvoor moet hem ge bracht hebben tot de enorme concessies, die zijn eigen drang naar de Zwarte Zee komen ver- ij delen, de sovjets tot het centrum van Europa doen doordringen tot in de Kar pathen en tot aan den Weichsel. Wat Hongarije betreft, dat in Hitier den slagboom tegen het bolsjewisme bleef zien en waar de verbijstering wel moet groeien, meent men, dat de vrees van dien staat niet gering moet zijn, zich nu neus tegen neus tegenover de sovjet-unie te bevinden, die nimmer zijn verlangen zijn invloed tot de Adriatische Zee uit te strekken, heeft verborgen ge houden. En voor de Balkanstaten moet de bezorgdheid niet minder groot zijn. Hongarije zou daarvoor de aangewezen toegang zijn, die door niemand anders versperd zou kunnen worden dan door Italië, dat maar matig zal apprecieeren, dat een zoo onrustige en gevaarlijke buurman als de bosjewisten zijn, hun zee komen opeischen. MOSKOU'S DOELEINDEN? De „Japan Times" wijdt een beschou wing aan den Europeeschen toestand, in welke het blad, sprekende over Rusland, schrijft Fundamenteel ligt het belang van Moskou er in, de mogendheden van West OP 8 OCTOBER A.8. De Minister van Binnenlandeche Za ken heeft bij rondschrijven de aandaoht der gemeentebesturen gevestigd op het Kon. besluit van 24 Februari, waarin o.m. Is bepaald, dat In 1939 de zomertijd zal eindigen op 8 October, te 3 uur v.m. Europa alle uitgeput te zien door onder- lingen oorlog. Een beslissende overwinning van Duitschland zal een bedreiging voor de toekomst van Sovjet-Rusland beteeke- nen, terwijl het ook niet gaarne zou zien dat de Engelsche en Fransche strijd krachten zegevierend uit den strijd kwa men. Het onmiddellijke streven van Mos kou gaat uit naar een verlenging van den oorlog met alle middelen. Wanneer de mogendheden in Westelijk Europa door en door vermoeid zijn door wederzijdsche aanvallen, wordt het pres tige van Sovjet-Rusland uiteraard in drukwekkender en sterker. EEN DREIGEMENT? Zaterdag heeft Mussolini in het Palaz zo Venezzia een toespraak gehouden tot de fascistische leiders uit Bologna, waar in hij o.a. zeide: „Wij ontmoeten elkaar op het oogen blik op een stormachtig oogenblik, waar op niet alleen de kaart van Europa, doch misschien ook die van de werelddeelen op het spel staat. Niets is natuurlijker, dan dat deze groote gebeurtenissen en hun terugslag in Italië ook onder ons emoties hebben opgewekt. Het Italiaansche volk weet, dat het den loods niet moet storen, vooral niet, wanneer hij bezig is te sturen in storm achtig weer en het weet ook, dat het hem niet elk oogenblik vragen moet stellen over den koers. Indien ik op het balkon zou verschij- i nen en het Italiaansche volk bijeen roe pen, dan zou dit niet zijn om het den toestand uiteen te zetten, doch om het, zooals is geschied op 2 October 1935 en 9 Mei 1936, beslissingen, ik zeg beslis singen mede te deelen, welke historische beteekenis hebben. Op het oogenblik is dit niet het geval. Onze politiek is vast gesteld in de verklaring van 1 Septem ber en er is geen reden om dit te wijzigen Dit beantwoordt aan onze nationale belangen, aan onze verdragen en politie ke overeenkomst en aan het verlangen van alle volken, ook het Duitsche, het geen is: tenminste het conflict te locali- seeren. Bovendien, nu Polen geliquideerd is, is Europa in werkelijkheid niet in oorlog De massa's van de legers zijn nog niet in contact geweest. Men kan den schok ver mijden door zich rekenschap te geven, dat de wil om de positie, welke door de geschiedenis en de natuurljke dynamiek van het volk veroordeeld is, te handha ven of erger nog te herstellen, een jdele hoop is. Het is zeker met de wijze bedoeling het conflict niet uit te breiden, dat de regee ringen van Londen en Parijs nog niet gereageerd hebben op het Russische vol dongen feit, doch door zoo te handelen hebben zjj hun moreele rechtvaardiging, welke ten doel had het Duitsche voldon gen feit te herzien, gecompromitteerd. In een toestand als de huidige, vol van ontelbare onbekenden, is spontaan onder de massa van het Italiaansche volk een leus ontstaan zich militair voor te be reiden voor iedere eventualiteit, zooveel mogelijk de vredespogingen te steunen en waakzaam en zwijgend te arbeiden. Ziedaar de fascistische stijl, dit moet zijn en is ook de stijl van het Italiaansche volk. In deze rede wordt het Italiaansche standpunt, dat het thans tijd zou zijn om den oorlog te beëindigen, waarbij Polen dan zou moeten worden opgeofferd, voor het eerst officieel tot uiting gebracht. Mag men nu dit verband leggen, dat indien de Westelijke democratieën geen gevolg zouden geven aan den Italiaan- schen wenk om vredesonderhandelingen te beginnen, Mussolini het oogenblik ge komen zou achten om in te grijpen? Met andere woorden, zou Italië, wan neer eenmaal werkelijk de strijd in het Westen met groote heftigheid gaat be ginnen zich aan de zijde van Duitschland scharen De nabtfe toekomst zal het lee- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Duitsch vliegtuig boven Nederland? Weer drie maal per week naar Indië? Buitenland. Warschau hevig gebombardeerd. De bezetting van Polen. Heftiger Duitsche aanvallen in het Westen. De duikbootoorlog. Telef. 24!O ren, doch zéker is het, dat na deze rede de Franschen nog meer dan tevoren goed zullen doen hun grenzen in het Zuidoosten en ook de grens tusschen Tunis en Lybië niet te verzwak ken. Wat de voorloopige verdeeling van Polen tusschen Rusland en Duitschland betreft, daarop geven de bladen te Rome niet veel commentaar, doch het is dui- dèlijk, dat men in Italië niet erg geest driftig kan zijn voor een regeling, waar bij het bevriende Hongarije aan het rijk der Sovjets komt te grenzen en waarbij Rusland een invloed in den Balkan dreigt te verkrijgen, die het zelfs vóór den we reldoorlog nooit in die mate bezeten heeft. NOG ALTIJD VERWACHT ROME VOORSTELLEN VAN HITLER. De Times meldt uit Rome: Mussolini's rede doet veronderstellen, dat hij de mogelijkheid voorziet, dat Ita lië niet altijd in staat zal zijn de houding die het op het oogenblik aanneemt, te handhaven. Het Italiaansche vredesoffensief, dat was verzwakt, is na Mussolini's rede weer met nieuwe kracht ingezet. De verwachting te Rome is, dat de voorstellen, die van Hitier tegemoet worden gezien, zullen worden gedaan zoodra de beschikbare Duitsche troepen uit Polen naar het Westen zijn overge bracht, maar voordat daar een ernstig Duitsch tegenoffensief wordt onderno men. Welingelichte kringen te Londen zijn van meening, dat de grondtoon van de door Mussolini te Boulogna gehouden re devoering gematigd was. Zij juichen zijn verklaring toe, dat Italië neutraal zal blijven en een uitbreiding van het con flict zal vermijden. Natuurlijk wordt het feit, dat Italië op alle gebeurlijkheden voorbereid is als een natuurlijke voor zorgsmaatregel, welke voor alle neutrale landen van Europa geldt, aanvaard. De Daily Herald schrijft, dat de Pool sche nederlaag geen wijziging brengt in de vastbeslotenheid van het Britsche en Fransche volk. Deze volken hebben be sloten de wereld te beveiligen tegen ag- gressie. Zij zullen den oorlog voortzetten tot het nationaal-socialisme voor goed is ondergegaan. De Daily Express zegt, dat Engeland niet Duitschland maar het Hitlerisme wil uitroeien. ZAL ITALIë VECHTEN AAN DUITSCH LANDS ZIJDE? Sommige Japansche bladen verwach ten dat Italië in den Europeeschen oor log aan de zijde van Duitschland mee zal vechten. De militaire waarnemers zijn evenwel van oordeel, dat het voor Italië moeilijk is reeds dit jaar aan den oorlog deel te nemen, aangezien zijn ben zinevoorraden nog niet zijn aangevuld. In Februari heeft Italië een overeen komst gesloten met de Sovjet-unie tot levering van schepen tegen betaling in benzine ten bedrage van een milliard lire. Nu de Duitschers aan het Westelijk front zich hebben kunnen versterken en nu ook Hitier er is aangekomen neemt hier de activiteit toe.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1