De Begrooting van Sociale Zaken. II bespaart tijd en geld landbouw e.ij. uws Twintig miilioen meer voor werkverschaffing. Predikbeurten. Gemengd Nieuws Telegrammen. Adm. van „De Zeeuw" Goes Burgerlijke Stand Ingezonden Stukken. Rechtszaken De fraude bij de polders in Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. MZULLEN IN •jSTEUND. andbouwcrisis- L940, aldus de jopig karakter, teraard onder en nog belang- •eeds het geval en zoo ja, in crisismaatrege- i gehandhaafd, en oordeel wor- is geheel af- de positie der te lande zich, zen in- en uit- biedt de beant- n hoeverre de ie Zaken voort met de overne- ning en uitvoe- isismaatregelen 1940 ongeveer r steun in aan- erwijl de steun ïen boer zal be- dat in 1940 55 'orden geëxpor- 000 kg met een :g en 20.000.000 er kg, hetgeen vordert van 1 1940 voor het Zaken ongeveer ti, snij-, pronk-, illen worden ge ve van de groo- •ij zullen tot loitatiemogelyk- i-aat zoo gunstig wyl daarbij met del rekening zal worden ge- i meer regelma- ruiming van den nder ook op de mr getroffen re- ikers collecteurs verstrekt, zal in 1940 moeten het zich aanzien ïaatregelen voor >g niet kunnen ïouderij geraam- (5.00QI wordt als 100.000.000 kip- .00 f 12.375.000; a f 0.75 per 100 geslacht pluim- ig eierproducten 0; levend pluim- OR JEUGDIGE VOORTGEZET. de Centrale voor op initiatief van andsche Kerken dom 'heeft, na in overeenstem- ient van Sociale rkkampen voor 16 tot 24 jaar derom ten spoe- 'het werkkamp 30 September bij 'rov. Comité, den mrg. Kerk. M. Hanemaayer ubrugge, D. vaD Langbroek, lenhove, B. J. Willemsoord. ken. ;e, G. Toornvliet ssel. enten. dam (C.), J. D. DE GEREF. V. Zendingszaken. Vrijdag kwamen ken aan de orde. •d warmen dank reukelaar, die 40 itaten als scriba IJke en neutrale nisaties. jorteerde over een rs A. de Lange beiden te Goes, ode uitspreke de Chr. organisatie aangelegenheden middenstanders verkiesbaarheid die weigeren zich ren, maar in z.g. organisaties ge- ens kwam hierbij •ijven van de hee- H. Am el ink anstaande leiders NIEUW PERSONEEL INPLAATS VAN OVERWERK? Verschenen is de begrooting van Soci ale Zaken voor 1940. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat het totaal van de in vergelijking met de be grooting voor 1939 aangebrachte verhoo gingen bedraagt f 25.101.909. De vermin deringen bedragen in totaal f 13.277.913, zoodat het eindcijfer voor 1940 hooger is f 11.823.996. Het ligt in het voornemen, meer dan tot nu toe geschiedde, ter zake van aan vragen om overwerkvergun- n i n g e n een grondig onderzoek in te stellen, teneinde na te gaan, of het niet mogelijk is, door aanstelling van nieuw personeel, al dan niet na scholing, her scholing of omscholing, het overwerk overbodig te maken of althans te beper ken. Tuberculose-bestrijding. De verhooging van den subsidiepost ter bestrijding der tuberculose is nood zakelijk gebleken in verband met het feit dat met het de laatste jaren voor dit doel uitgetrokken bedrag de tuberculosebe strijding niet op peil kan blijven. Kinderuitzending. Om redenen van bezuiniging werd het subsidie voor de kinderuitzending op de begrooting voor het dienstjaar 1933 ver minderd met f 65.000 en gesteld op f200.000. Met het oog op de vitale belangen van de volksgezondheid, welke hier in het geding zijn, vraagt de minister verhoo ging van den post met een bedrag van f35.000 aan. Ter bestrijding van de werkloosheid kan, nog meer dan in de laatste jaren het geval was, ge bruik worden gemaakt van het middel van verplaatsing van ar beidskrachten, teneinde werk- loozen daar te brengen, waar behoefte aan arbeiders bestaat. De begrootingspost is in verband hier mede verhoogd. Teneinde de kansen voor emigra tie naar overzeesche gewes ten zooveel mogelijk te kunnen benutten, is het gewenscht, dat voor 1940 op dit artikel een bedrag van f 43.400 wordt be schikbaar gesteld. Een van de vormen tot bestrijding der werkloosheid door sociale maatregelen ligt in het bevorderen van afvloei ing van ouderen, waardoor de jongeren aan het werk kunnen komen. Teneinde voor zooveel noodig van staatswege hierbij behulpzaam te kunnen zijn, wordt een post in de begrooting op genomen. In verband met de thans veelvuldig voorkomende verschuiving van arbeids krachten is het van het grootste belang, dat de bezetting van open plaatsen niet afstuit op een gebrek aan bekwaamheid of geoefendheid van de beschikbare ar beidskrachten. Daarom zal zooveel mo gelijk met kracht worden voortgegaan in de met name in den laatsten tijd reeds in belangrijke mate gevolgde richting, om in voorkomende gevallen behulpzaam te zijn bij de scholing en trai ning van arbeiders. Met het oog op de daaruit voor den staat voort vloeiende kosten wordt de desbetreffen de post in belangrijke mate verhoogd. Voor de kosten van de levens middelendistributie aan werkloozen en armlastigen is voor 1940 geraamd f 8y2 miilioen, waarvan voor vleesch in blik f 2% miilioenvoor on vermengde margarine f 2.8 miilioen; voor bak- en braadvet fl.6 miilioen; voor zeevisch f150.000; voor groenten in blik f220.000; voor tomatensoep in blik f190.000; en voor omzetbelasting voor diverse producten f 140.000. Jeugdzorg. Voor cultureele en soci ale jeugdzorg isf 500.000 meer uitgetrokken dan voor 1939. De post „kampwerk" is verhoogd met f355.000. Overeenkomstig het advies, uitgebracht door de rijkscommissie van advies inzake 't vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd, is de rijksbij drage in de kosten van het kampwerk gebracht van 75 op 85 Voor „centrale werkplaat sen en w e r k o b j e c t e n" is, in vergelijking met de begrooting 1939 f325.000 meer uitgetrokken. Het is n.l. wenschelijk gebleken, de centrale werk plaatsen beter te outilleeren en op deze wijze meer aan te passen aan de eischen welke het bedrijfsleven stelt. In verband met de bij de regeering bestaande plannen tot uitbreiding der werkverschaffing wordt f 20 miilioen aangevraagd. der Chr. vakbeweging, dat eveneens de aandacht der Synode voor deze zaak I vraagt. De commissie wees er op, dat de Synode zich slechts over de principiëele zaak kan uitspreken en alleen de geestelijk-zede lijke beginselen kan aangeven. Zij kan niet optreden als propagandiste voor wel ke organisatie ook en is evenmin aan sprakelijk voor de geste van welke chr. vakorganisatie ook. De commissie wenscht er op te wijzen, dat de kerken bij de verkiezing van ambtsdragers niet verder kunnen gaan dan te letten op de eischen van de H. Schrift met name zooals die worden ge geven bijv. in de brieven van Timotheus en Filemon. Natuurlijk past bij het no- mineeren van ambtsdragers voorzichtig heid, want zij, die niet rekenen met de beslissingen der synodes kunnen kwalijk anderen vermanen. In dien geest stelde de commissies enkele conclusies voor. Een breede discussie ontspon zich. Prof. Grosheide wees er op, dat op het gebied der werkgevers tal van ter reinen zijn, waar alle chr. organisatie ontbreekt. Ook vergete men niet, dat de zaak hier van één kant ter tafel komt. Daarom past voorzichtigheid en ga men niet verder dan het thans voorgestelde. Ds W. H. v. d. V e g t wees op de moei lijkheden, die men in Goes op dit terrein heeft. Spr. zou gaarne iets positiefs over de chr. vakbeweging in de conclusies willen opgenomen zien. We staan hier voor ont zaglijke moeilijkheden, naar spr. uit zijn omgeving met voorbeelden illustreerde. De chr. vakbeweging staat niet onder Geref. invloed en meerdere van haar voor mannen zijn de ethische beginselen toe gedaan. Spr. zou gaarne- een conclusie er bij willen zien voorgesteld, waarin uitgesproken wordt, dat de leden der chr. vakbeweging zich in alles moeten laten leiden door Gods Woord. Ouderling J. v. Woerden oordeelde, dat de Synode zich positief moet durven uitspreken; ook als er geen chr. organi satie is mogen we niet aansluiten bij organisaties, die in woord en daad in gaan tegen wat Gods Woord duidelijk leert en gebiedt. De Voorzitter accentueerde, dat hier groote voorzichtigheid past, waarbij Prof. Dr J. Waterink zich aansloot, enkele voorbeelden daarbij ter illustra tie gevende. Hierna beantwoordde de rapporteur de gemaakte opmerkingen. Men vergete niet, dat de ingekomen stukken- betrekking hebben op de beslis sing van de Synode van 20. Toen is een beslissing genomen en daarbij sluiten de voorgestelde conclusies aan. Er is over de uitspraak van Leeuwarden misver stand ontstaan. Te meenen, dat chr. vak organisatie alleen voor arbeiders is en niet voor werkgevers, is een gedachte, die spr. nadrukkelijk wraken wil. Met de opmerking, dat we toch ook de nationale eenheid in het oog moeten vatten, zij men voorzichtig. Men heeft ons wel tegengevoerd, dat we met de chr. school de nationale eenheid gebroken hebben. Een conclusie er bij maken als ds v. d. Vegt voorstelde, zou beteekenen, dat de kerk zich begeven zou op een terrein, dat het hare niet is. De voorstanders der chr. vakbeweging vragen van de kerk toch niet meer dan haar taak is. Als dit debat en de conclusies deze vakbeweging tot steun kunnen zijn, zal spr. zich harte lijk verheugen. Bij de replieken wees Prof. Dr V. H e p p er op, dat men wel onderscheiden moet tusschen kerk en maatschappij. De inder tijd uitgegeven brochure van de zijde der Chr. vakbeweging „Ken uw belijdenis", gaat te ver. Voorzichtigheid blijft gebo den en men bedenke, dat de Synode niet precies kan aangeven hoe in de maat schappij gehandeld moet worden. De Sy node moet niet verder gaan dan uitspre ken, dat de kerken hebben toe te zien, dat de leden in hun persoonlijk en hun georganiseerd leven hebben te wandelen naar den Woorde Gods. In concrete din gen kan de kerk geen uitspraak doen. Prof. Dr K. Schilder acht, als hij het wel ziet, twee stroomingen aanwezig, de één wil blijven bij Leeuwarden en de andere wil de mannen der Chr. vak beweging een steun geven. Beide stroo mingen hebben een stukje van het gelijk aan hun zijde. De oude antithese, waar mede Kuyper 'Sr ons zulk een machtigen dienst heeft bewezen, is bezig wat af te slijpen. De kerk moet een positief geluid laten hooren, al kan zij niet bepaalde maatschappij vormen aangeven. Dr W. A. van Es vindt Chr. organi satie voor werknemers noodiger dan voor werkgevers, omdat de organisatie van werknemers in den politieken strijd een wapen is en meermalen was. Waarin bestaat de Christelijkheid van de vak beweging? In het propageeren van de Chr. beginselen is de Chr. vakbeweging er nog niet, naar spr.'s oordeel. Ds N. Duursema betoogt, dat we moeten denken, handelen en spreken. Ook op organisatorisch gebied. En die eisch mag niet verslappen, omdat we staan te midden van een vaak niet-Chr. wereld. Alle neutraliteitsgedachte moet verworpen. Maar overigens mogen we de consciëntie der menschen niet zonder noodzaak- binden. De dingen staan in alle plaatsen niet gelijk. Zoo is het toch ook inzake de tuchtoefening. Prof. Dr J. Waterink oordeelt, dat er tusschen hem en den rapporteur geen principiëel verschil is. Spr. verdedigde nader zijn gevoelen en wees er op, dat er t.a.v. de Chr. school een uitdrukkelijk gebod is. De vaderen hebben er op aan gedrongen, dat de overheid een nationale en een Chr. school ons volk geven zou. Overigens staan de dingen niet gelijk. Waar het mogelijk is beware men de eenheid totdat het niet meer kan en de eenheid van Gods volk geldt boven die van de natie. De kerk moet het Evan gelie prediken en de Christenen moeten op elk terrein hun roeping vervullen. Spr. wil met de uitspraak van Leeuwarden volstaan. Hierna diende Prof. D ij k van dupliek. Wat Prof. Hepp zeide, gaat eigenlijk in tegen Leeuwarden, waarvan deze hoog leeraar eigenlijk af wil. Maar zóó moe ten we de zaak niet stellen. Nimmer is tegen de uitspraak van Leeuwarden een gravamen ingediend. De commissie heeft in haar conclusies niets anders ge daan dan de uitspraak van Leeuwarden verduidelijken. Spr. verdedigde nader de voorgestelde tweede conclusie, die den kerkeraden tot steun kan zijn. Men ga niet opzij, omdat er dan moeilijkheden komen bij tuchtoefening en nomineering van ambtsdragers. Men mag niet elke vereeniging, die neu traal wordt genoemd, veroordeelen, want er zijn technische vereenigingen, waar Geref. op hun plaats zijn. Natuurlijk ko men in een gemeenschappelijke organisa tie stroomingen voor. Maar als men een pleidooi houdt voor nationale eenheid, wil spr. het doen voor de chr. eenheid. De kerk heeft tot taak en roeping te doen wat zij kan. Dat onderschrijft spr. met prof. Schilder gaarne. Spr. wil met dr v. Es niet discussiëeren over de vraag of chr. vakorganisatie noodiger is voor arbeiders dan voor werkgevers. De werk geversorganisaties hebben zich ook wel aan liberale zijde in den politieken strijd geworpen. De Synode besloot de conclusies naar de commissie te retourneeren om een nieuwe formuleering te overwegen in het licht van de gevoerde besprekingen. Dinsdag komen de zaken van de Theol. School aan de orde minus de kwestie van het jus-promovendi. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Odé. Wilhelminadorp, vm. ds Steinz, m ds de Vries. Wissenkerke, vm. en nm. ds Grolle. Hansweert, vm. ds Plaggemars, av. ds Mortier. Geref. Kerken. Kamperland, vm. en nm. ds v. d. Ende (oogstpreek), av. leesd. Souburg, 9.30 u. ds Kuiper (veldpred.), 2 u. ds Smeenk. Wissenkerke, vm. leesd., nm. ds Veen- stra. Over de grens ontsnapt. Vrijdagmiddag heeft zich by de Neder- landsch-Duitsche grens te Denekamp een incident voorgedaan, meldt het „Alg. Hbld". De bewoners van de grensstrook werden plotseling opgeschrikt door scho ten. By onderzoek bleek, dat Duitsche soldaten hadden geschoten op den Ne- derlandschen arbeider v. O. uit Dene kamp. Deze was werkzaam op een tex tielfabriek in Nordhorn, maar hij wilde daar in verband met den oorlogstoestand niet langer werken. Hij' had zich gisteren over de grens begeven om zyn papieren uit Nordhorn te halen. Toen hy van Nordhorn aan de grens terugkwam, moest hy, naar de geldende gewoonte, zyn werkkaart toonen en na dat men ook zyn pas had gecontroleerd, deelde men hem mede, dat hy1 onder ar rest stond. Er verscheen onmiddellyk 'n soldaat om hem te bewaken. Naar men aanneemt, werd v. O. gear resteerd, omdat het momenteel den ar beiders in Duitschland niet toegestaan is het werk neer te leggen, zulks in ver band met den oorlogstoestand. Dat hy anderen tot staking zou hebben aangezet schijnt bovendien een motief te zyn ge weest. Van O. voelde zich niet bijzonder op zyn gemak, vooral niet toen hy hoorde, dat een officier den soldaat, die hem be waakte, gelastte zyn karabyn met scherp te laden. Hij zag kans te ontvluchten en probeerde op Nederlandsch gebied te ontkomen. De officier vuurde onmiddel lijk zyn revolver op den vluchteling af, maar deze werd niet geraakt. Hij' rende over het veld en wist vervolgens door de Rammelbeek Nederlandsch gebied te be reiken. Kogels uit revolver en karabyn vlogen hem om de ooren, maar hij kwam behouden op Nederlandsch gebied. De autoriteiten zijn van het gebeurde in kennis gesteld en een onderzoek zal worden ingesteld. Diphtherie te Waddinx- veen. De laatste dagen komt te Wad- dinxveen de besmettelijke ziekte diphthe rie voor. In totaal zijn zes gevallen ge constateerd, waarvan twee een doodelij- ken afloop hebben gehad. Een jongen van zeven en een meisje van elf jaar zijn overleden. Drie der patiënten maken het goed, van de vierde is de toestand ernstig. Van ge meentewege zijn de schoollokalen ont smet. (Telegr.) Oplichter aangehouden. Het is de Leidsche politie gelukt in Den Haag de hand te leggen op den 24-jarigen mecanicien L. M. V., in de residentie woonachtig, die verdacht wordt van op lichting of poging tot oplichting van ver schillende winkeliers in de Sleutelstad. Dit heerschap deed zich voor als chauf feur in deftig livreipak of gaf zich uit als „jhr Van Lennep" of „jhr Beelaerts van Blokland" en wist bij verschillende juweliers en opticiens ringen, horloges en barometers, zoogenaamd voor cadeaux, op zicht mee te krijgen, terwijl hij ook in heerenmodezaken zijn slag wist te slaan. De gevaarlijke vuurwape nen. Bij het kasteel Rivieren onder Voe- rendaal richtte gistermiddag de soldaat van Poorten, die daar op wacht stond, bij wijze van grap zijn geweer op zijn kameraad, den 21-jarigen soldaat Meulen- broek uit den Haag. Het schot ging af en ernstig getroffen stortte M. neer. De dader was zeer onder den indruk. Een tragisch ongeval heeft gisteravond plaats gevonden in een étagewoning te Amsterdam, bewoond door de familie W. in de Korte Korstjespoortsteeg. Een twin tigjarige zoon was in de kamer met zijn dienstplichtigen neef, die 2 dagen ver lof had. Zij bezichtigden de dienstrevol ver van den militair en deze wilde het wapen voor zijn neef demonstreeren. Hij was in de veronderstelling, dat dit niet geladen was en trok de haan over, doch tot zijn groote ontsteltenis volgde er een schot, dat zijn neef in de borst trof. Deze zakte ineen. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer naar het binnengasthuis. De politie arresteerde den militair. GENERAAL VON FRITSCH GESNEUVELD. BERLIJN. Uit het hoofdkwartier van den. Fülhrer: Von Fritsc'h is op 22 September 'in den strijd voor Warschau gevallen. De Führer en opperbevelhebber van de weermacht, heeft in een dagorder aan het leger hul de 'gebradht aan den Generaal Overste Vrijheer van Frits'oh. De Führer iheeft besloten dat de ge sneuvelde op staatskosten zal wordien be graven. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de MIDDELBURG. Bevallen: J. Roose geb. Jongepier d. Overleden: C. Marys 74 j., geh. met M. J. C. Morshuis. Ondertrouwd: A. A. Joosse 26 j. jm. en M. v. Hilst 25 j. jd.P. v. d. Visse 23 j. jm. en A. M. Alleman 19 j. jd. Getrouwd: P. C. Jansen 24 j. jm. en A. M. J. Verrijk 24 j. jd.; C. den En gelsen 23 j. jm. en D. Sytsma 26 j. jd. (M. C.) Van 13—20 Sept. O.- EN W.-SOUBURG. Ondertrouwd: J. la Soe 26 j. jm. en C. M. Tellier. Getrouwd: K. Melis 27 j. jm. en A. C. Kodde 25 j. jd. Overleden: J. van Leerdam 73 j., wedn. van M. Verhage; P. Poortvliet 75 j., wed. van P. Megank. (Nwbl.) ST. MAARTENSDIJK. Geboren: Jan Jozua z. v. A. Muller en M. Franke; Ja cob z. v. F. Ponse en C. J. van Vos sen; Adriaan Nelewart z. v. D. Hage en i C. R. Poot; Cornelia Geertruida d. v. M. A. Stouten en W. C. Hage; Eli zabeth d. v. M. A. Hage en P. de Graaf Jacoba Maria d. v. Chr. Hoek en D. StoutjesdijkMachelina Rosalia d. v. M. M. Polderman en R. M. van der Jagt. Ondertrouwd: P. Poot 22 j. jm. en G. G. Ponse 22 j. jd. Getrouwd: A. Jansen 24 j. jm. en D. Klaasse 24 j. jd.L. J. Buis 25 j. jm. en A. Vermaas 19 j. jd.; I. Moerland 26 j. jm. en M. Lindhout 26 j. jd.; A. van Driel 29 j. jm. en M. H. J. de Graaf 23 j. Overleden: G. Polderman 68 j., man van H. Giljam; J. Verlterke 66 j., man van M. P. Laban; M. W. Quaak 87 j., weduwe van Abr. Hartog. (Th. C.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Najaars-collecte Nederlandsch Bijbel-Genootschap. Evenals vorige jaren zal ook nu weer door de afd. Goes c.a. een collecte wor den gehouden ten bate van den arbeid van het Ned. Bybel Gen., inzonderheid voor het Indische werk, dat dringend om voortzetting en uitbreiding roept. (Zie adv.). Dr H. C. Rutgers, algemeen secretaris, kwam het vorige jaar van zijn Indische reis terug met een heele lijst van noodza kelijke herdrukken of uitgaven van ver talingen van den Bijbel, of afzonderlijke Evangeliën enz., voor de verschillende taalgebieden van den Indischen Archipel, waar door den Zendingsarbeid der ver schillende Kerken inlandsche gemeenten ontstonden. Nu is het voor Indfë, zoo goed als voor ons eigen land, onze roeping er voor te zorgen, dat tenminste in elk Christelijk gezin een Bijbel is. Het Ned. Bijbel Gen. werkt op dit punt met de Zending sa men, maar wil nu ook alles doen om in de behoeften van de Zendingsvelden be hoorlijk te voorzien. - Hier is nog ontzaglijk veel te doen. Vele Christelijke gezinnen kregen nog niet de gelegenheid om den Bybel (of zelfs maar een Evangelie) zelf thuis te lezen. Tal van uitgaven wachten reeds lang op herdruk, maar het geld ontbrak. En daar kunnen, mógen wy nu voor zor gen. Wy vertrouwen, dat ieder naar ver mogen zal willen meewerken; dankbaar voor wat ons geschonken werd, dankbaar niet minder voor den ryken zegen, waar van de berichten der Zending steeds weer spreken. Verder moge hier nog gewezen wor den op het mooie werk, dat het Ned By bel Gen. doet voor de militairen. Maar ook dat kost geld. Te Goes zal de collecte Donderdag 28 en Vrijdag 29 Sept. a.s. worden ge houden, met lijsten. Te K a p e 1 1 e, Kloetinge en Wilhelmina dorp met bussen, hopenlyk in de laat ste week van September of de eerste van October. Helpt allen mee. Het Bestuur der afd. Goes e.a.Ds M. v. d. Vis, Goes, voorzitter; Ds H. Boers- ma, Kloetinge, secretaris; H. Schuitma ker, Goes, penningmeester; Mevr. S. P. Kakebeeke-Behage, GoesDs W. H. v. d. Vegt, Goes; Dr J. D. Schmidt, Kapelle; Mej. H. Th. Roskes, A. de Lange, W. van Klaveren, Mej. G. ten Hoeve. Rechtbank te Middelburg. EEN WEDUWE TE GOES VOOR f2500 OPGELICHT. Zooals gisteren reeds gemeld, had F. J. C., 38 j., reiziger te Goes, zich voor de Rechtbank te verantwoorden wegens oplichting van de weduwe v. Fraassen Nysse aldaar voor f 2500. Verdachte was verschenen en werd rechtskundig bijgestaan door Mr van Zanten, advocaat te Vlissingen. Verdachte door den President onder vraagd, zegt, dat hij destijds van een' zwager uit Nijmegen vernomen had dat hij, ongeveer f 4000 tegoed had. Het Burg. Armbestuur had verdachte in de gelegenheid gesteld een gratis ad vies in te winnen by Notaris van Dissel te Goes, die hem verwees naar Mr James, advocaat te Apeldoorn. Vanuit Arnhem heeft verdachte de juffrouw in Goes opgebeld, waarby hy zich voordeed als mr James en waarbij hy haar mededeelde dat zij gerust kon zyn. Verdachte heeft in den loop der tyden herhaaldelijk geld van de weduwe gekre gen. Bij het verdere verhoor blijkt dat ver dachte nog een maand gevangenisstraf tegoed heeft wegens verduistering ge pleegd in 1938. Verdachte geeft toe, dat hij ruim f 2500 ontvangen heeft van de wed. van FraassenNysse. De notaris Mr Walter te Apeldoorn, verklaarde, dat verdachte in 1929 op zijn kantoor is geweest voor een memorie van aangifte om het recht van successie van een zekeren Cobben. Get. meende destijds met verdachte, die toen in Ant werpen verbleef, te hebben gecorrespon deerd, doch get. weet zeker nimmer ge zegd te hebben, dat hij, verdachte, f 4000 tegoed had. De get. mr James, heeft in Juli 1938 een brief van verdachte ontvangen waar in deze getuige verzocht of hij hem in een erfeniskwestie terzyde wilde staan. Get. schreef terug, dat hy zulks gaarne wilde doen en of verdachte eens op het kantoor wilde komen. Verdachte is een keer geweest, doch toen was get. niet thuis. Verder heeft get. niets meer van verdachte gehoord of gezien. De Officier van Justitie requisitair nemende achtte de feiten wettig en over tuigend bewezen. Uit meerdere verkla ringen blijkt, dat verdachte zeer onbe trouwbaar is en dat hij onder alle voor wendsels geld tracht los te krygen. Ver dachte meent nu wel het medelyden op te wekken, doch de Officier vindt dat er geheel naast. Verdachte is reeds 5 maal veroordeeld. De Officier eischt 6 maanden gevan genisstraf met aftrek voorarrest. De verdediger van verdachte, zegt dat de weduwe reeds in 1938 gewaarschuwd is en door de politie er van in kennis is gesteld, dat verdachte een zeer onbe trouwbaar mensch is.Toen had hij al 1200 gld. van haar weten los te krijgen. En juist na de waarschuwing zijn de geld- verstrekkingen weer begonnen. Volgens pleiter kan dan hier ook geen sprake zyn van listige kunstgrepen. Psycholo gische factoren spelen hier een rol. Ver volgens acht pleiter een veroordeeling niet mogelyk en vraagt ontslag van rechtvervolging, omdat de benadeelde zich willens en wetens heeft laten beet nemen. Mocht de Rechtbank daartoe niet kunnen overgaan dan vraagt pleiter cle mentie. De getuige J. B. Sturm, zonder beroep wonende te Oostburg, zegt dat na het overlijden van zijn vader er enkele obli gaties aanwezig waren van den polder Groede en Baanst. De coupons werden geregeld ingewisseld. Nooit heeft iemand er getuige opmerkzaam op gemaakt dat de leening van 1919 aflosbaar was ge steld. De getuige J. du Bois, 55 jaar, zonder beroep, wonende te Groede, zegt 6 obli gaties van f 500 te hebben gekocht lee ning 1920. Ieder jaar knipte hij de cou pons, ging er mee naar verdachte en ont ving de rente. In 1936 werd de rente van 4y2 pet. verlaagd tot 4 pet. Ver dachte heeft nimmer tegen getuige ge zegd, dat de obligatie nr 25 in 1937 is uitgeloot. Get. heeft aan verdachte geen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3