Crediet voor den middenstand. Binnenland. Wieringermeer het volgend Jaar geheel in pacht. Uit de Provincie MIDDELBURG. Het definitief voorstel voor den houw van een abattoir, ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Rjjkssteun aan landbouw en vissche. ij. Kerknieuws HALF MILLIOEN OP DE BEGROOTING. Tien nieuwe landbouwscholen. Op de begrooting van Economische Zaken is evenals in 1939, een post uitge trokken voor credieten ten behoeve van den ambachtdryvenden middenstand, tot een maximum van f 500.000. De credieten zullen niet door het de partement zelf worden verstrekt. Op dezen post zullen slechts betalingen plaats vinden, voor zoover eventueele verliezen op door de Nederlandsche Mid- denstandsbank te verstrekken voor schotten moeten worden gedeclareerd. Daarom is de post als een memoriepost opgenomen in den gewonen dienst. Tot maatregelen, ter bevorde ring van den export welke de regeering eventueel denkt te nemen, zal alleen worden overgegaan in dien naar redelijkheid verwacht kan worden, dat de kosten daarvan zullen worden gedekt door besparing op den overheidssteun aan werkloozen. Gelden zijn aangevraagd voor de stich ting van tien nieuwe lagere land- en tuinbouwscholen, terwijl voor de subsi- dieering van cursussen een hooger be drag is uitgetrokken. Eenige artikelen zijn verhoogd in verband met een voorgenomen aanzien lijke uitbreiding van het instituut der ruilverkaveling. In totaal werd op den gewonen dienst dezer begrooting f3.074.411 meer ge raamd dan voor 1939. VERHOOGING VAN DEN DIJK. De Wieringermeer blijkt hier en daar nog eenigszins te zakken. Daarom is op de begrooting van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" voor wellicht in '40 uit te voeren werken, tot verhooging van den dyk een post van f 50.000 uitgetrok ken. Verder zullen in 1940 de laatste voor draineering in aanmerking komende gronden, ter oppervlakte van ongeveer 1000 ha van draineerbuizen worden voor zien. Daarmede hangt samen het op de gewenschte diepte brengen van de sloo- ten waarin de draineerbuizen uitmonden. Voortgegaan zal worden met den bosch- aanplant in het Noordoostelijke deel van den polder, alsmede met den aanplant langs de wegen en bjj boerderijen. Bij den opzet van het bouwprogramma wordt aangenomen, dat in 1940 de laat ste gronden in pacht zullen kunnen wor den uitgegeven. Voor zoover thans reeds kan worden nagegaan, zullen moeten ge sticht worden 84 boerderijen voor de ge wone uitgifte op 1 November 1940 en 50 boerderijtjes voor het gemengde akker- tuinbouw- en akkerbouw/veeteeltbedrijf. Verder zullen nog eenige boerenwonin gen en eenige bijgebouwen bij bestaande bedrijven moeten worden gesticht, ter wijl een twaalftal ontginningsschuren tot normale boerderij' moet worden ingericht In 1940 zal ook een gebouw, waarin de verschillende beheersdiensten blijvend kunnen worden gevestigd, moeten wor den gesticht. Gerekend is op een bijdrage voor den bouw van een R. K. kerk te Wieringer- werf en een nieuwe Geref. kerk te Sloot- dorp. UITVOER VAN EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Behoudens onvoorziene omstandighe den gelden voor uitvoer van kippeneieren naar Duitschland in het tijdvak van 22 tot en met 25 September de volgende franco-grens-prijzen per 100 stuks: D- eieren f2.95; C f3,50; B f3,70; A f3,80 en S f 3,85. Behoiidens onvoorziene omstandighe den gelden voor uitvoer van eenden eieren naar Duitschland in het tijdvak 22 tot en met 25 September, de volgende j.ranco-grens-prijzen per 100 stuks: voor eieren beneden 50 kg per 1000 stuk3 f 1,6050—54 kg f 1,9054r—60 kg f 2,30 en eieren van 60 kg per 1000 stuks en daarboven f 2.60 per 100 stuks. WEGENVERBETERING IN ZEELAND Op den gewonen dienst van de begroo- ting van het Verkeersfonds wordt 1147.000 aangevraagd voor de wegen in "Zeeland, in hoofdzaak voor voortzetting verbeteringen aan weg no. 58, waarvoor reeds op vorige begrootingen gelden werden aangevraagd. Op den Kapitaaldienst is voor deze provincie f 429.000 uitgetrokken. Voor voltooiing van een nieuw wegvak ten Oosten van den Scheldedam (weg no. 58) is nog f108.000 noodig. Tenslotte is nog uitgetrokken f 190.000 voor voltooiing van de verbetering van het wegvak KruiswegTivoli van den weg WalsoordenHulst. B. en W. hebben aan den raad de plan nen voorgelegd voor de stichting van een abattoir, waarvoor reeidJs vele jaren po gingen in het werk zijn gesteld. Zij herinnerten aan het rapport van den heer J. P. van der Slooten, directeur der gemeente-slachtplaats te Utrecht, uit gebracht als deskundige aan Ged. Staten van Zeeland. De rapporteur zeide, dat wat hij te Middelburgzag, elkebeschrij- ving tartte en hij in zijn 29 - jarige loopbaan nog nimtmer zulke slechte slachterijen had bezocht. In de Centrale gemeen telijke slachtplaats, waarvan 8 tot 10 slagers gehruik maken, deugde feitelijk niets. Niets kon den toets van de meest gematigde kritiek doorstaan. Het is een somher, donker hok, gelegen in een om geving, die een sprekende 'bevestiging is van de allerwege geuite verklaring, dat het hier „krioelt van de ratten". In de particuliere slachterijen vond rapporteur nergens ook maar een eenigermate bevre digende toestand. Geen lokaal voldoet aan de wettelijk gestelde eischen. Een der slachterijen overtrof in menig opzicht, doch in slechten zin, nog 'die overige. Deze inrichting moet een broedplaats van rat ten zijn. In de slachterij en de daarbij hehoorende nevenlokalen stonk het tijdens het 'bezoek van den heer v. d. Slooten weerzinwekkend. Men vroeg zich af wat er van de vleeschkeuring terecht kan ko men in al detze slachterijen en (houdt als hygiënist het hart vast voor de gevolgen van dit feit. Sinds het rapport van 1936 is de toe stand voor zoover B. en W. bekend in geien enkel opzicht verbeterd. De stich ting van een abattoir is daarom een drin gende zaak. Zij dringt nog te meer daar de centrale slachtplaats binnenkort zal moeten worden gesloten aangezien het be treffende pand is aangekocht door het Rijk in verband met de uitbreiding van de R.H.B.S. Sinds geruimen tijd hebben B. en W. met verschillende instanties besprekingen gevoerd. De besprekingen zijn het best in 5 pun ten te resumeeren. Ie. Dat het „Werkfonds", thans Idle Rijksdienst voor werkverruiming, toezeg de f 250.000 te verstrekken af te lossen in 40 annuïteiten voor wat de gebouwen en 15 voor wat de installaties betreft, daarbij gerekend met eene rente van 2V2 pet. 2e. Dat 'Ged. Staten een andere wijze van aflossing wensohelijk achten en wel 2Vs pet. voor de bouwwerken en 6 pet. voor de installaties, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen. 3e. Dat het bestuur van de Godshuizen bereid is een stuk weiland aan den Seisweg, groot rond 12.000 vierk. meter te verkoopen voor f 8000, welk terrein eventueele uitbreidingen mogelijk maakt en goeldl gelegen is. 4e. Dat waar de vorige poging op on voldoende samenwerking met de buiten gemeenten, behoorende tot den keuringis- kring Middelburg, is afgestuit, B. en W. thans hebben getracht tot zulk een seu- menwerking te komen. Het verheugt ben, dat reeds vier der zes betrokken ge meenten, n.l. Grijpskerke, Meliskerke, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Lau rens reeds een ontwerp gemeenschappe lijk raadsbesluit namen, en zij 'hopen, dat Arnemuiden en Veere spoedig het zelfde zullen dolen. 5e. Sinldis verschillende jaren zijn voor studies gemaakt voor de technische in richting van het abattoir. Db begrooting is evenals de exploitatie rekening gemaakt in Juli en Augustus van dit jaar. In hoeverre de 'veranderde tijdsomstandigheden, op de voorgelegde cijfers invloed zullen hebben, kan slechts uit de ervaringen blijken. Men moet thans eerst komen tot den formeelien grondslag en dan zal onderzocht dienen te wbrldlen, in hoeverre de omstandigheden toelaten met den houw te beginnen. In ieder geval zijn B. en W. gedwongen begrooting en exploitatierekening met alle reserve voor te leggen. Zij meenen, dat het desniettemin gewenscht is, dat de Raad spoedig gelegenheid ontvangt over dit onderwerp in beginsel een be slissing te nemen. Mocht, wanneer het oogenblik gekomen zou zijn tot aanbeste ding over te gaan, blijken, kiat zulks te gen de thans begroete prijzien niet zou kunnen of zelfs aanbesteding geheel on mogelijk zou zijin, dan zullen B. en W. zidh opnieuw beraldien. De begrooting geeft een eindcijfer aan van f250.000 met een post onvoorzien van f 10.000 en een post van f 12 000 voor de kosten van gemeentewerken, waarin begrepen de salarissen van een buitenge woon opzichter en den adviseur. De exploitatiebegrooting geeft een eind cijfer van f 42.530 met een post onvoor zien van f 2097. Het ligt in de bedoeling den bouw en de inrichting te verwezenlijken met hulp van den Rijksdienst voor werkverruiming en de verlenging van 'het 'hoofdriool en bouwrijp maken van het weiland in werk verschaffing te doen uitvoeren. Bij het ontwerpen der 'plannen is getracht te ko men tot aansluiting van 'het aanzien der verschillende gebouwen bij de landelijke omgeving. Daarom zijn schuine daken ontworpen, terwijl de meeste abattoirs in ons land platte daken 'hebben. Betreffende het door de 7 gemeenten te nemen gemeenschappelijk raadsbesluit deelen B. en W. nog mede, dat het hoofd punt daarvan is, Idiat de 7 gemeenten het nieuwe abattoir aanwijzen als slachthuis voor hare ingezetenen, met uitzondering van huisslaclhtingen en desgewienscht van noodslachtingen en dat de gemeentera den gezamenlijk een in'voerkeurloon vast stellen van 4 cent per kg. voor van elders ingevoerd vleesch. Als onderzoek mocht aantoonen, dat een tarief per kg. meer voordeel dan na deel zal brengen, dan zal nader worden voorgesteld, het ontworpen tarief per dier te laten vervallen. Eventueele winsten van het abattoir zullen 'gesdheildien 'blijven van de inkom sten van Middelburg en zullen zoo moge lijk gebruikt worden om de tarieven te verlagen. Eventueele verliezen komen ten laste van de gemeente Middelburg. De buitengemeenten wilden ztooals te begrij pen is, geenerlei financieel risico loopen, doch wilden ook 'voorkomen, dat de ge meente Middelburg winsten zou kunnen maken. De samenwerking met de randgemeen ten is niet slechts een formeele noodzake lijkheid, maar geeft eveneens een beteren financieelen grondslag aan het abattoir, waarldioor het risico voor de gemeente vermindert. Ook om de medewerking der randge meenten te verkrijgen is een schadever goeding voor de slagers in die gemeen ten opgen'omen. LUCHTBESCHERMING TEN BEHOEVE VAN DE BEDRIJVEN. Voor werken ten behoeve van de lucht bescherming bij de bedrijven is een cre diet gevoteerd van f25.000. Na onderzoek door den ingenieur bij de Inspectie der Luchtbescherming', worldlt voor een elèc- trisch noodaggregaat ten behoeve van het gasbedrijf f 4000 in plaats van f 2'500 noodig geacht, verder 'het inrichten van een scherfvrije en instortingsvrije schuil- gelegenheid op de gasfabriek, waarvoor f 1000 is geraamd en een in den tuin van het kantoor der bedrijven waarvoor f 3500 zal noodig zijn. Voorgesteld wordt dus f 6000 meer op de begrooting te zamen uit te trekken. Yerseke. Militair Tehuis ge opend. Vrijdagavond werd met eenige plechtigheid het Militair Tehuis in onze gemeente in gebruik genomen. Het be stuur was aanwezig met den veldpredi ker Ds A. B. G. Hofland, de regiments commandant, Overste Bruins, den com pagnies-commandant Van Lauwen, den Burgemeester en onderscheidene officie ren. De voorzitter, Ds Mooij, opende .die bij eenkomst met een welkom toe te roepen aan de vele aanwezige militairen. Spr. dankte de iheeren officieren voor hun te genwoordigheid en bracht boveral dank aan de burgerij 'van Yerseke voor de vele goede gaven nu reeds beschikbaar ge steld. Zoowel geld als meubilaire goede ren, koffie, tihee en sigaren, waren rijke lijk ontvangen. Ook dankte spreker den heer de Keyzer en zijn echtgenoote voor 'hun loyale geste een groot heerenhuis geheel belangeloos af te staan. Niet vreemd zal daaraan zijn 'diat ze zelf een drietal zonen in militairen dienst heb ben. De veldprediker, Ds A. B. C. Hofland, zeide dankbaar te zijn dat de heeren de zaak 'hier zoo- flink hebben aangepakt. Dat dit militaire tehuis aan de hier ge legerde militairen veel vergoeding mag geven voor hun van huis af zijn. De regiments-commandant, de heer Bruins, was ook dankbaar voor idle pogin gen aangewend om zijn jongens hun ledi gen tijd goed en doelmatig te doen door brengen. Nadat de compagnies-commandant, kapitein van Lauwen, nog had gespro ken, sloot burgemeester Gunning de rij der sprekers. Hierna werden thee met koek en sigaren gepresenteerd. Cclijnsplaat. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de Raad. Afwezig de heeren Janse en Breure. D'e voorzitter deelt mede, dat de brandspuit dezer dagen defect is geraakt, en dat de onder- deelen hiervoor niet zijn te verkrijgen. Er staan thans twee wegen open.. Ten eerste een nieuwe motor plaatsen, waarvan de kosten f 575 bedragen. Ten tweede een geheel nieuwe spuit aanschaffen. Dhr J- D. de Koster die verschillende handelaars heeft opgebeld, was ter ver gadering uitgenoodigd, om 'verslag van zijn bevindingen uit te brengen. Deze zegt, dat er momenteel wéinig te koop is, Evenwel zullen door enkelen bij 'het ge meentebestuur offertes worden gemaakt. Van een handelaar in Midwolda is hem bekend, dat er eien tweewielige brand spuit te koop is met een capaciteit van 1500 L., welke f 1775 kost. Dhr Hartog vraagt of het niet moge lijk is een nieuwe motor in de brandspuit te plaatsen. Besloten werd bij 'die Prov. Brandweer- bond deskundig advies te vragen. Zoo spoedig mogelijk zal dit plaats hebben. De Raad machtigt B. en W. wanneer de aanbieding aan alle eischen voldoet, een nieuwe brandspuit aan te schaffen. Tholen. De afname van mosselen is deze week zeer goed geweest. Ook het binnenland gaat wegens geringen aan voer van versche visch, meer afnemen. Totaal werden verzonden meest onge- schoonde pl.m. 4500 ton van 100 kg. Over het algemeen is de kwaliteit zeer goed. De besomming der deze week bin nen gekomen botvisschers was goed loo- nend. De vangsten varieerden van 6 tot 12 tobben. De kwaliteit der gevangen visch is nu op zijn best en ook de grootte laat niets te wenschen over. Vakopleiding en ontwikkeling werkloozen. De Commissie voor vakopleiding en ontwikkeling van werkloozen besloot in den a.s. winter wederom gelegenheid te geven 'v'oor het volgen van verschillende cursussen. Aan alle ingeschreven werk loozen '\an 16 tot 32 jaar werd een cir culaire gezonden, waarin zij. aangespoord I werden de cursussen te bezoeken. 1 Ooik werkloozen uit omliggende ge meenten mogen deze cursussen bezoeken. 25.000 KLEINE BOEREN ZULLEN IN 1940 WORDEN GESTEUND. De begrooting van het landbouwcrisis fonds draagt ook voor 1940, aldus de toelichting, 'n zeer voorloopig karakter. Deze onzekerheid is uiteraard onder de huidige omstandigheden nog belang rijk grooter dan anders reeds het geval is. Omtrent de kwestie of, en zoo ja, in welke mate de landbouw-crisismaatrege- len in 1940 zullen worden gehandhaafd, kan nog in geenen deele een oordeel wor den gevormd, omdat zulks geheel af hangt van de vraag hoe de positie der voedselvoorziening hier te lande zich, mede in verband met onzen in- en uit voer, zal ontwikkelen. Eenzelfde onzekerheid biedt de beant woording van de vraag in hoeverre de minister van Economische Zaken voort gang zal kunnen maken met de overne ming van de totstandkoming en uitvoe ring der landbouw-crisismaatregelen door de bedrijfsgenooten. Geraamd wordt, dat in 1940 ongeveer 25.000 kleine boeren voor steun in aan merking zullen komen, terwijl de steun gemiddeld f 100 per kleinen boer zal be dragen. Aangenomen wordt, dat in 1940 55 millioen kg boter zal worden geëxpor teerd, waarvan 35.000.000 kg met een uitkeering ad f 0.55 per kg en 20.000.000 kg met een van f 0.70 per kg, hetgeen dus in totaal een bedrag vordert van f 33.250.000. Geraamd wordt, dat in 1940 voor het departement van Sociale Zaken ongeveer 2.000.000 blikken tomaten, sny-, pronk-, spek- en spercieboonen zullen worden ge conserveerd. Maatregelen ten behoeve van de groo- te en kleine zeevisscherij zullen tot strekking hebben de exploitatiemogelijk heden van het vangapparaat zoo gunstig mogelijk te doen zijn, terwijl daarbij met de belangen van den handel rekening zal worden gehouden. Er zal worden ge tracht te geraken tot een meer regelma- tigen aanvoer en een verruiming van den afzet, meer in het bijzonder ook op de binnenlandsche markt. De voor de oestercultuur getroffen re geling, waarbij aan kweekers collecteurs van oesterbroed worden verstrekt, zal zeer waarschijnlijk ook in 1940 moeten worden gecontinueerd. Op het oogenblik laat het zich aanzien dat voor 1940 de steunmaatregelen voor de garnalenvisscherij nog niet kunnen worden gemist. Het voor de pluimveehouderij geraam de bedrag van f 13.275.000 wordt als volgt gespecificeerd: 1.100.000.000 kip peneieren a f 1,121/2 p. 100 f 12.375.000; 75.000.000 eendeneieren f 0.75 per 100 f 562.5002.750.000 kg geslacht pluim vee f 213.500500.000 kg eierproducten f 0.22y2 p. kg f112.500; levend pluim vee f 11.500. HET KAMPWERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN WORDT VOORTGEZET. Het D'ag. Bestuur van de Centrale voor werid'oozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christendom heeft, na uitvoerige bespreking en in overeenstem ming imet het Departement van Sociale Zaken besloten de werkkampen voor jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar van Prot. Qhr. huize wederom ten spoe digste open te stellen. Aanmeldingen voor het werkkamp kunnen geschieden voor 30 September bij dien secretaris van het Prov. Comité, den heer J. Lorier te Middelburg. Het ontzettend wapen "der onderzeeërs, de torpedo, wordt lanceerklaar gemaakt. Een opname in een der duikbooten tijdens de oefeningen der Indische marine. Vijandelijke onderzeeërs worden met „dieptebommen" bestreden. Een demonstratie aan boord van een der In dische oorlogsbodems tijdens de jongste oefeningen nabij Soerabaja. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Midlum, M. Hanemaayer te 's Gravenzande. Aangenomen naar Woubrugge, D. van der Ent Braat te Over-Langbroek. Bedankt voor Vollenhove, B. J. Lietaert Peerbolte te Willemsoord. Geref. Kerken. Beroepen te Wolfheze, G. Toornvliet te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam (C.), J. D. Barth te Dordrecht. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN. Zendingszaken. In de zitting van Vrijdag kwamen eerst enkele zendingszaken aan de orde. In het eindrapport werd warmen dank gebracht aan ds W. Breukelaar, die 40 jaar de zendingsdeputaten als scriba heeft gediend. Christelijke en neutrale vakorganisaties. Prof. Dr K. D ij k rapporteerde over een schrijven van de broeders A. de Lange en A. Vingerling, beiden te Goes, die vragen, dat de Synode uitspreke de noodzakelijkheid van Chr. organisatie voor maatschappelijke aangelegenheden ook voor werkgevers en middenstanders en ten tweede over de verkiesbaarheid tot het ambt van hen, die weigeren zich christelijk te organiseeren, maar in z.g. neutrale of algemeene organisaties ge; organiseerd blijven. Tevens kwam hierbij in behandeling een schrijven van de hee ren A. Stapelkamp, H. Amelink en enkele andere vooraanstaande leiders

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2