De opperste Oorlogsraad weer bijeen Rotterdamsche Lloyd H.V. Hendrikse C= Bank Goes In de lijn van Goljjn. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Het verzet in Polen. Een Turksch-Russisch pact? De duikbootoorlog. Belangrijkste Nieuws. Agentschap ZATERDAG 23 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No, 302 De tegenstand der Polen. Artillerie-strijd in het Westen. De duikbootoorlog. Turksch-Russisch bijstandpact? „Geheime wapenen" in den oorlog. De toestand in Roemenië. Telef. 2410. De ongeregeldheden in Tjechië. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, üoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Midoelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mcdedeelingen 00 cent per ge! Kleine Advertentlën Dinsdngs en Vrijdag» 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De aan de Tweede Kamer aangebo den Nota betreffende den toestand van 's R\jks financiën, heeft velen verrast. By sommigen was het een verrassing van aangenamen, bij anderen een ver rassing van zeer onaangenamen aard. Om dit te verstaan moeten wij met onze gedachten even terug naar de po litieke geschiedenis van den laatsten tijd. Onze lezers weten er alles van. In roomsche en roode en rose krin gen heerschte een sterke oppositie te gen het kabinet-Colijn, een oppositie die zeer speciaal gericht was tegen Dr Co- lijn en Mr de Wilde. De door deze mannen gevoerde fi- nancieele politiek werd scherp ver oordeeld. Er deugde niets van. De teekening die gegeven werd van den financieelen toestand heette veel te somber. Het was, zoo heette het, vol strekt niet zoo erg als het werd voor gesteld. En de gevolgde politiek, waarbij een gepaste zuinigheid werd betracht, ook ten opzichte van op zichzelf begeerens- waardige zaken, werd als gevaarlijk voor onze volkskracht afgeschilderd. Er moest veel meer actief worden opgetre den. Het geld moest rollen en al rol lende zou dat geld ryke vruchten af werpen. Men rustte dan ook niet voor het Kabinet-Colijn was weggewerkt. En de vreugde was groot, toen bleek dat in het nieuwe Kabinet ook enkele roode ministers waren opgenomen. Het beloofde land was nog wel niet geheel bereikt, maar het ging nu toch in de goede richting. Een nieuwe koers, zoo heette het, was ingeluid. Eindelijk zouden dan nu de zoolang en met zoo veel kracht gestelde eischen worden vervuld. Niet zonder spanning werden dan ook de Troonrede en de verschijning van de Millioenennota tegemoet gezien. Tot nu toe was omtrent de nieuwe koers nog weinig uitgelekt, maar nu zou men zwart op wit zien, welke grondige hervormingen werden aangebracht. Niet gering evenwel is de teleurstel ling, nu uit genoemde staatsstukken ge bleken is, dat er, wat de groote lijnen betreft, niets maar dan ook niets ver anderd is. De schildering die het Kabinet geeft van den financieelen toestand is niet minder somber dan wat door Minister de Wilde werd uiteengezet. Ondanks het voorzichtige beheer van het Kabinet-Colijn, waarvan het nieuwe ministerie thans kan profiteeren, wordt in de millioenenota gewaagd van de t o- renhooge schuld en de sterk opgevoerde heffin gen, die spreken van een ver zwakt weerstandsvermo gen. En met het Kabinet-Colijn, blijkt het Kabinet-de Geer, overtuigd van een sluitende begrooting. Van verschillende door het vorig Kabinet in uitzicht gestelde maatregelen wordt zelfs niet gerept. En nieuwe belastingplannen worden aangekondigd tot ongeveer eenzelfde bedrag als door Minister de Wilde werd gedaan, maar met dit verschil, dat thans met de belangen van de groote gezinnen in mindere mate reke ning wordt gehouden. Er is uit den aard der zaak verschil in onderdeelen. Maar wat de hoofdza ken betreft, kan voorzoover thans een oordeel mogelijk is, geconstateerd wor den, dat het gaat in de lijn van C o 1 y n. Volkomen terecht wordt dan ook door de „N. R. C r t." opgemerkt: „M en vraagt zich, bij le zing zoowel van de f i - nancieele beschouwin gen als van de richtlij- nen der sociale politiek, alleen in verbazing af, waarom het vijfde Kabi- net-Colijn zoo smadelijk moest worden wegge- ja a g d. j De houding van de heeren de Wilde en Colijn, welke tot het einde van het positief-christelijke kabinet heeft geleid, is door deze Millioenennota volko men gerechtvaardig d." En wij verstaan het, als het hoofd orgaan van de S.D.A.P. zucht, dat het voorshands achterwege laten van alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die, waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft opgedrongen, by velen ongetwijfeld een gevoel van teleurstel ling zal hebben gewekt. Gisteren is een bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad in Engeland ge houden. De vergadering werd bijgewoond door Daladier, Dautry, Gamelin en admiraal Darlan voor Frankrijk en Chamberlain, Halifax en Chatfield voor Engeland. De ontwikkelingen sedert de bijeen komst op 14 September werden bestu deerd en er werd van gedachten gewis seld over haar gevolgen voor den toe- komstigen loop der gebeurtenissen. Er bestond volledige overeenstemming over den te volgen koers, zoowel om het hoofd te bieden aan deze ontwikkelin gen, als om de geallieerde plannen uit te voeren. De raad bestudeerde de kwestie der munitie en ravitaileering en er werd overeenstemming bereikt over de werk wijze om te komen tot een coördinatie en vervolmaking van de door beide regee ringen te treffen regelingen. DRIE HAARDEN VAN VERZET. In Polen bestaan nog drie haarden van tegenstand van het Poolsche leger, niet tegenstaande het feit, dat de Duitsche en Russische legers elkaar zijn genaderd. De aanval van de Russen heeft evenwel êen hereeniging van de Poolsche legers onmogelijk gemaakt. Twee Poolsche legers staan onder commando van de generaals Sosno- kowski en Sikorski. Het eerste strijdt bij Grodno en het tweede in het Zuiden. In het Zuiden bevinden zich ook Duit sche en Russische gemotoriseerde afdee- "Dgen, zoodat in dit gebied een mengel moes van troepen bestaat. De Poolsche tegenstand in het Noor den, onder leiding van generaal Sosno- kowski, wordt geboden door de troepen die oorspronkelijk den rechtervleugel van het Poolsche leger vormden, ver sterkt door de troepen, die na den aan val van de Duitschers bij de Narew wer den teruggeslagen. Hierbij bevindt zich veel cavalerie. Het gebied waar generaal Sosno- kowski strijdt, is gunstig voor de Polen. Het is een bosch- en waterrijk land. Het derde centrum van tegenstand is Warschau en Modlin. Warschau is wederom door zwaar ge schut gebombardeerd. Twee Duitsche toestellen werden neergeschoten. Een Duitsche aanval werd afgeslagen waarbij talrijke krijgsgevangenen wer den gemaakt. In den Oostelijken sector is de artillerie in actie, terwijl van den Westelijken sector geen Duitsche bedrij vigheid gemeld wordt. De burgemeester van Warschau heeft in een radiorede hulde gebracht aan den heldenmoed van de bewoners van War schau in hun strijd tegen den aanvaller. Gisteravond zijn 70 bommen op de stad gevallen; 700 personen werden gedood. In Lwow bestaan nog haarden van tegenstand in het centrum. Verder werd nog heftig gestreden bij Kutno. In het Oosten rukt het roode leger langzaam op, doch zonder ernstigen te genstand te ondervinden. In het Russische legerbericht van 22 September wordt gezegd: In het Westen van Wit-Rusland heb ben de roode troepen de stad Bialystok en Brest Litowsk bezet. Zij zijn begon nen met het zuiveren van de bosschen ten N.W. van Gradno van de overblijf selen van de Poolsche troepen. Volgens onvolledige gegevens zijn van 1721 September 120.000 soldaten en officie ren van het Poolsche leger gevangen ge nomen. 380 stukken geschut en 1400 ge weren werden buitgemaakt. ACCOORD TE MOSKOU TUSSCHEN RUSLAND EN DUtTSCHLAND. Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche en Russische regeeringen te Moscou tot overeenstemming zijn geko men over de demarcatielijn tusschen de Duitsche en de Russische legers. Deze lijn zal loopen langs de rivieren Pisia, Narew, Weichsel en San. Volgens deze demarcatielijn bezetten dus de Russische troepen ongeveer de helft van Polen. Daarin liggen de ste den Wilna, Bialystok, Brest-Litovsk, Lublin en Lemberg. Deze lijn is echter slechts de grens tusschen de beide legers en zal waar schijnlijk niet samenvallen met de poli tieke grenslijn, waarover de besprekin gen nog voortduren. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: „Naar van goed ingelichte Duitsche zijde wordt medegedeeld, is de nu be kend gemaakte Duitsch-Russische de- markatielijn in beginsel reeds vastge steld vóór het begin der Duitsche mili taire tegen-maatregelen tegen Polen, voor het geval deze noodzakelijk moch ten worden. Hierbij' is men van Duitsche zijde, naar verder wordt vernomen, uitgegaan van de opvatting, dat het niet de taak van het Duitsche leger was zooveel mogelijk Poolsch gebied te bezetten dan wel het Poolsche leger in zoo kort mogelijken tyd te vernietigen. Dat doel is bereikt". ACTIVITEIT WEER IETS TOEGENOMEN. De dorpen tusschen de beide versterk te linies aan het Westfront, waarvan daan reeds alle burgers vertrokken zijn, werden gisteren den geheelen dag ge bombardeerd door de vesting- en veld- batterijen van de Franschen, zoowel als van de Duitschers. De activiteit van de artillerie aan het Westelijk front is weer iets toegenomen, maar geen van beide legers heeft een zwaren aanval gewaagd. Het zwaarste kanonvuur was gecon centreerd in de Blies-vallei, waar de Duitschers den gemakkelijksten toegang tot de Siegfriedlinie trachten te blokkee- ren en in de beboschte heuvels bij Saar- brücken, waar de Fransche kanonnen zyn opgesteld. Van het front in Polen komt steeds meer materiaal naar het Westen. Blijk baar uit vrees voor een Fransche bezet ting van Saarbrüeken en een aanval op de Blies-vallei hielden de Duitschers zon der onderbreking alle wegen, waarlangs een aanval ondernomen zoukunnen wor den onder vuur. Eer het Duitsche materiaal volledig van Polen naar het Westelijk front zal zijn overgebracht, zullen nog wel een paar weken verloopen. Bovendien hebben de spoorwegen in Duitschland te kampen met gebrek aan rollend materiaal. De eerste officieele vermelding van de activiteit der Britsche koninklijke lucht strijdkrachten in Frankrijk geschiedt in een kort communiqué van het ministerie van voorlichting, waarin wordt ver klaard Onze luchtmacht in Frankrijk heeft bij haar operaties op 20 September een Duitsch gevechtsvliegtuig omlaag ge schoten. Het Fransch communiqué van gister avond luidt: De dag was kalm op het geheele front. De maritieme strijdkrachten gaan voort, met goed resultaat de convooien te beschermen en de vijandelijke onder zeeërs te achtervolgen. VERLIEZEN DER FRANSCHE LUCHTMACHT. Van bevoegde Fransche zyde wordt ontkend, dat de Duitschers zooals zij beweren bij de gevechten van Donder dag drie ballons en' zeven vliegtuigen hebben neergeschoten. Deze cijfers, al dus de Fransche lezing, vormen het totaal der Fransche verliezen sedert het begin van den oorlog. BRITSCHE TREILER RAMT PER ONGELUK EEN DUIKBOOT. Een Engelsche trawler heeft gister middag geheel per ongeluk een Duitsche duikboot geramd, die na de botsing on middellijk zonk. Even tevoren was de be manning van den trawler door kruisers gewaarschuwd voor de aanwezigheid van onderzeeërs in de nabijheid, doch het schip vervolgde full speed zijn weg. Plotseling kwam er een schok, de voorsteven van den trawler werd om- hooggeworpen en de boot kwam tot vol komen stilstand, hoewel de machines op volle kracht werkten. Spoedig daarna kwam er een groote olievlek op het wa ter, die niet van den trawler afkomstig (was. De diplomatieke medewerker van Reu ter meldt uit Londen Er bestaat goede technische reden voor het officieele vertrouwen in de be kwaamheid om doeltreffend op te treden tegen de duikbootbedreiging. Ingevolge de nieuwe methoden is het geen overdrij ving te zeggen, dat terwjl in den vorigen oorlog veertien torpedobootjagers ge bruikt konden worden voor de jacht op duikbooten, thans twee dezer schepen het doeltreffender kunnen verrichten. VREEMDE DUIKBOOTEN BUITEN AMERIKAANSCHE KUST. President Roosevelt heeft tegenover vertegenwoordigers van de pers ver klaard, dat twee buitenlandsche duik booten gezien zijn op zee: een buiten de Zuidelijke grens van Alaska en een op 5070 mijl buiten de Zuidpunt van Nieuw Schotland. Toen journalisten naar de nationaliteit van de duikbooten vroegen, maakte Roosevelt er zich met een grapje af en zei „Zwitsersch". IS DE „BREMEN" TE MOERMANSK? De Duitsche consul-generaal te New Orleans heeft verklaard, dat de „Bre men" zich veilig en wel in de haven van Moermansk bevindt. Het schip werd in volle zee gecamou fleerd en meed de gebruikelijke routes. Twaalf dagen wist de „Bremen" uit het vaarwater der vijandelijke oorlogssche pen te blijven. DE ENGELSCHE ZWARTE LIJST. Op de Engelsche „zwarte lijst" komen 278 namen voor. Van deze 278 namen zijn er meer dan 100 van Zuid-Ameri- kaansche personen en firma's. Volgens de wet nopens de handei met den vijand is het verboden zaken te doen, met op de lijst voorkomende namen, waaronder ook firma's voorkomen in tal van neu trale Europeesche mogendheden, Ne derland komt met tien namen op de lijst voor. Reuter meldt, dat de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken, Sarajog- loe, vergezeld door den sovjet-ambassa deur in Turkije, naar Moskou is vertrok ken, om te onderhandelen over een TurkschRussisch pact van wederzyd- schen bijstand. WAT HITLER BEDOELDE. Wat bedoelde Hitier, toen hij Dinsdag j.l. in zijn rede te Danzig over „het ge heime wapen van Duitschland" sprak? De vermaarde Britsche geleerde, pro fessor A. M. Low, meent hierop het vol gende antwoord te kunnen geven: „Hitier bedoelt een krachtiger duik bootcampagne tegen schepen van alle mogendheden, neutrale en niet-neutrale, en massa-luchtaanvallen op de burger lijke bevolkingen. De professor dreef voorts den spot met het gerucht, dat Duitschland met den z.g. doodenden straal zou gaan werken, want volgens de leer der physica is zulks practisch niet mogelijk. Ook acht hij de kans ge ring, dat Duitschland over krachtige bacteriën-bommen zou beschikken, die vernieling en verderf zouden zaaien in het land, waar zij terechtkomen. „De voorzorgsmaatregelen, die wij genomen hebben", aldus de professor, „zijn zóó degelijk, dat dergelijke bommen slechts weinig of geen schade zouden uitrich ten. Ik ben van meening, dat Hitier niet over de middelen beschikt om op het ge- wenschte oogenblik met een afschrik wekkend wapen aan te komen. Daaren tegen kan ik naar waarheid verklaren, dat, indien Groot-Brittannië het zou willen, het op het vereischte tijdstip Hit- Ier afschrik zou kunnen inboezemen." „Zonder eenige overdrijving kan ik verklaren", zoo vervolgde hij, „dat de bewapening van de Britsche strijdkrach ten aanmerkelijk verder is, dan men be kend gemaakt heeft. Onze bewapening is verwonderlijk goed. Indien de Sieg friedlinie geen wereldwonder is, ver trouw ik, dat zij door de Britsche ar tillerie in elkander zal gekraakt wor den." TALRIJKE LEDEN VAN DE VROEGERE IJZEREN GARDE TERECHT GESTELD. Naar het D. N. B. uit 'Boekarest meldt, hebben de autoriteiten na den moord op minister-presaldlent Galinescu zeer scher pe vergeldingmaatregelen genomen tegen leden van de vroegere IJzeren Garde. In bijna alle steden zijn talrijke vroegere Binnenland. De begrooting van Sociale Zaken. Rykssteun aan Landbouw en Visschertf. De exploitatie van de Wieringermeer. Buitenland. De geallieerde opperste oorlogsraad weer byeen. Het verzet der Polen. De duikboot-oorlog. Een Turksch-Russisch bystandsverdrag? Gardisten gearresteerd en hier en daar ook doodgeschoten. In het concentratie kamp van Miercurea Ciucului in Zeven bergen, waar mien sedert anderhalf jaar ruim honderd toonaangevende leden van de IJzeren Garde een verblijfplaats had aangewezen, zijn er volgens het D'. N. B. 44 Idoodgesdhoten. Ook Havas meldt uit Boekarest, dat in de provincie talrijke terechtstellingen hebben plaats gehad. In diplomatieke kringen te Parijs, al dus Havas, verbaast men zich over de Duitsche propaganda, welke vertellen durft, dat Calinescu op aanstichten van Engeland vermoord is. Te Parijs merkt men op, dat de gardisten, die de gruwel daad verrichtten, zich bedienden van me thoden, welke aan de nationaal-socialis- tische identiek zijn. Er zijn tal van be wijzen, dat de gardisten bij' de verkiezin gen van 1937 geld en materiaal uit Duitschland kregen. AANTAL SLACHTOFFERS REEDS HOOG. Op gerond van wat ons van welinge lichte Tsjechische zijde is medegedeeld, kunnen wij verzekeren, aldus de Maas bode, dat de Duitsche logenstraffing van de berichten omtrent den opstand in Tsjecho-Slowakije volkomen in strijd is met de waarheid. Er heerscht in Tsjecho-Slowakije een guerrilla, welke slechts kan vergeleken worden met de Spaansche> guerrilla tegen Napoleon, den gruwelijksten strijd van dien aard, diei ooit gevoerd is. Deze strijd is niet alleen gericht tegen de Duitsche troepen, doch tegen iederen Duitschen militair persoonlijk, die den Tsjechen in handen valt of in een stille zijstraat onder het bereik van zijn mes of revolver komt. Het aantal slachtoffers onder die Duitsche soldaten en officieren is reeds hoog. De leiders van de guerilla stellen zich op het standpunt, dat zij geen oorlog voe ren maar een nationalen opstand tegen een vreemden indringer, dien zij niet op bun bodem dulden. Be militaire medewerker van de „D'aily Telegraph" hecht groote beteekenis aan Idie uitbarsting in Tsjecho Slowakije. Deze schrijver beweert, dat een opstand ■van dezeni aard nooit volkomen onder drukt kan worden door meedoogenlooze strafmaatregelen. De opstandelingen heb ben het voordeel, dat 'geheel de bevolking op hun hand is. ZOMERTIJD OOK IN FRANKRIJK VERLENGD. De Fransche regeering heeft besloten evenals de Engelsche, den zomertyd tot 18 November te verlengen. DUITSCHLAND HERVAT VLIEG- DIENSTEN. Uit Berlijn wordt gemeldDe benzine voorziening in Duitschland laat thans weer een hervatting toe van het Duit sche passagiersvervoer door de lucht, voor zoover dit in verband met den oor logstoestand in Europa mogelijk is. De binnenlandscke lijn BerlijnDan zigKoningsbergen is reeds weer ge opend en ook zal binnenkort op andere trajecten worden gevlogen. Tevens zal het vliegverkeer met het buitenland her steld worden, daar een aantal landen van Duitschland uit ongehinderd bereikt kan worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1