DE ZEEUW De Mij. „Zeeland' luidt de noodklok. met zilveren randen. TWEEDE BLAD ten Uit de Provincie De komende begrootings- debatten. JULIANA iletten en Krlpjes rsknecht jnde tersknecht Hulp Landb. bedrijf fjarig lier aard e FEUILLETON ORG. Landbouw- OF TE HUUR IRDERIJ. 257 Middel- 8 Sept, of eer- RIGEN ZWART- nist, kan dezen onkosten terug- CEVAAL, Grijps- »OP: cijfer 0. kerke, Poppen- li Puin op het terrein nge Delft, Mid- gedep.) voor- Varkenspest, pooten, Ach- itslag. 5 K.G. !0. D. Alewijnse ïrg. machines, 2 M., 1 Driewielskar Martin Gultiva- g Bindapparaat. 's-Heer Arends- IUIZE, Vrouwe- iden de 18 jaar. 3, Oostsingel 32, DE GRAAG, itandig kunnen- 1EEUSE, Wol- •ef., m. schoolg. als 16, Bureau „De )P: loudekerke. Advertenties worden aan- verschillende er Posterijen. •oductiekosten n in een ver ten welke de arden. Ern- omen over de ng van paar- n is geschied. 3 hoegenaamd net de belan- t eene bedrijf an het andere verschillende waarvoor de .ngrijk uiteen, ijn te bevoeg- ct. Appels: Cod- Codliü 27, 3, Transpa- arisappel 2 :ersreinet 1 ïVitte Ribbing 5, Engelsche 6, The Queen —3, Warners Goudreinet 6, er kg. 7, B.' Aman- B. Durandeau enne de Com- 3, Williams Louise 314, Pondspeer 3, iriet Marillat alles per kg. l 212, Rei- 18—23, Black kg- i per kg. iuiker 6, Net jr stuk. et 9l -it ei m ei. -e Je ft VAN VRIJDAG 22 SEPT. 1939, Nr 301. Het ziet er niet mooi uit voor de Stoom vaart Maatschappij „Zeeland" te Vlissin- gen. Eenige maanden geleden Hepen twee nieuwe prachtbooten van stapel en er beloofde voor de „Zeeland", waarop wij Zeeuwen eigenlijk een beetje trotsch zyn, een betere toekomst te zullen aanbreken. Maar zie, de beide booten hebben maar even gevaren. De oorlog heeft alle vooruitzichten in één slag vernietigd. In plaats van dagelijks, wordt nu drie maal in de veertien dagen gevaren; en het aantal passagiers is zóó gering, dat iedere reis groote verliezen oplevert. Gaat men zoo door, dan ontbreken binnen een half jaar de noodige midde len; zet men het bedrijf stop, dan eischen onderhoud van schepen, gebouwen, ver zekeringen e.d. nog zóóveel, dat men het hoogstens nog een jaar uithoudt. Daarom is een beroep op de Regeering gedaan, het de „Zeeland" financieel mo gelijk te maken, den beperkten driemaal- in-de-veertien dagen-dienst te onderhou den. Ook als de regeering steunt, zuUen nog velen moeten worden ontslagen. In 1914 was België in den oorlog be trokken en de Ostendedienst werd dien tengevolge gestaakt. Er was een gewel dige vluchtelingenstroom uit verschillen de landen, die via VUssingen huiswaarts poogden te keeren. Europa zat toen vol vacantiegangers en het duurde heel lang vóór al die menschen weg waren, 1915 is er zelfs nog een zakeUjk zeer goed jaar voor de „Zeeland" door geworden. Men kon in de eerste oorlogsjaren de vele liefhebbers nauwelijks helpen en kwam schepen tekort. De kas voer er wel bij. Maar nu? Het pubUek heeft den oor log lang te voren zien aankomen. Het aantal Engelschen, dat Europa bezocht was afgenomen en de Amerikanen waren heelemaal sporadisch, terwijl het aantal vluchtelingen in verhouding ook zeer ge ring is. Ook het normale reizigersver keer heeft om voor de hand Uggende re denen niet veel om het lyf. De „Zeeland" heeft pas enkele maan den geleden nieuwe mailschepen in de vaart gebracht die milHoenen hebben ge kost. Op zichzelf is dit een gelukkig feit, want nu zou nieuwbouw aanmerkelijk duurder zijn. Als de vrede gesloten is, kan de „Zeeland" direct weer gaan varen met haar prachtig nieuw materiaal. Wat dit betreft staat men er dus heel wat gunstiger voor dan in 1918 toen de oor log vier mailschepen had doen verloren gaan. Maar intusschen is in de mailschepen een groot kapitaal vastgelegd. Toen de internationale verhoudingen zich gingen toespitsen (sinds 1 JuH '39) werd door herverzekering bij de regee ring een molestverzekering in het leven geroepen en toen de oorlog uitbrak werd deze kwestie, nadat ongeveer een week niet was gevaren, opnieuw geregeld. De premie was weliswaar hoog, maar toch in ieder geval plm. 50 pet. lager dan op de vrije verzekeringsmarkt het geval zou zijn. De Zeeland-directie heeft toen overlegd Bwat haar te doen stond: want de kolen- prijzen stegen, de gages werden met 25 pet. verhoogd, de premie voor de kost bare molest-verzekering steeg. En daar tegenover kon slechts een gering vracht vervoer en een nog onbeteekenender pas sagiersvervoer worden gesteld. Zoo ontstond de thans geldende rege ling om met één schip gedurende 14 da gen drie reizen in beide richtingen te ma ken. Ht Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE 106) _o— „Het spijt mij zeer, dat je zooveel on kosten daarvoor hebt gemaakt en „Spreek daar niet van, het was mij een genoegen. Buitendien, nu je mij het voorbeeld van openhartigheid geeft, mag 11 ik je ook wel mededeelen, dat mijn zaken tegenwoordig zeer goed gaan. Mijn be trekking bij Devereux en Mowbray is zeer voordeelig en kan steeds verbeteren. Voor de eerste maal in ons leven, bevin den mijn moeder en ik ons nu in een on afhankelijke positie, zelfs in eenigermate ruime omstandigheden. Niemand kan 't volle genot van dezen zegen meer waar- deeren dan wij, geloof ik, want wij heb ben langen tijd met veel tegenspoed moe ten kampen. Mijn moeder verlangt zeer, ie te zien, miss Tyndale, wil je haar niet een bezoek brengen? Zij kan niet bij je komen, want haar dokter verbiedt haar uit te gaan, zoolang dit koude, mistige weer duurt. "Wij wonen zeer aangenaam m Clapham." „Dat is tamelijk ver verwijderd van De resultaten zyn nog beneden de toch al lage verwachtingen gebleven. De „Oranje Nassau" vertrok vorige week Donderdag met 25 passagiers en 100 ton lading; en het schip kwam Zaterdag met 27 passagiers en zonder lading terug. Dinsdag had men 100 ton lading en 58 passagiers. In normale omstandigheden rekent men in dezen tijd van het jaar op 250 passagiers Varen onder deze omstandigheden kost handenvol geld. Wil men de „Zeeland" op de been houden om straks weer nor maal te kunnen varen, dan moet de dienst nu worden gestaakt; want die verslindt geld. Bovendien is het organi satie-apparaat berekend op een dage- 1 y k s c h e n dienst in beide richtingen en dus te omvangrijk voor een dienst die slechts drie keer per 14 dagen wordt uit gevoerd. Zet de „Zeeland" de vaart geheel stop dan kan men het nog een jaar bolwerken. Want men moet vyf schepen onderhou den en verzekeren evenals de gebouwen en het hiervoor benoodigde personeel salarieeren. Bovendien moet men een personeel-kern in dienst houden om het bedrijf niet geheel te vernietigen en na den oorlog den dienst te kunnen her vatten; deze kern moet dus op wacht geld worden gesteld. Dit alles kost zóóveel, dat men het hoogstens een jaar zal kunnen uitzingen. En wil men doorgaan met zoolang mo gelijk varen, dan is het bedrijf in een maand of vyf financieel onmachtig om ook maar iets te kunnen doen. De directie heeft daarom de regeering dringend.om financieelen steun verzocht in dier voege, dat men, met inachtneming van de noodige zuinigheid, den huidigen dienst (driemaal in de veertien dagen in beide richtingen) zonder verlies voor de maatschappij kan blijven onderhouden. Zij kon dit vrijmoedig doen, aangezien het hier geen noodlijdend bedrijf betreft, maar een bedrijf dat rendeert en dat pas gereorganiseerd is. De regeering heeft nog niet beslist. Daarnaast heeft men den directeur-gene raal van P. T. T. om geldelijke medewer king gevraagd om een bescheiden dienst te kunnen onderhouden. Met het oog op het postvervoer heeft de P. T. T. hier zelf groot belang bij. In afwachting van deze beslissingen wordt de dienst voortgezet. De geruch ten, dat niet meer wordt gevaren, zijn dus onjuist. Het tijdelijk of voor goed verdwijnen van de „Zeeland" van het tooneel, zou niet alleen voor Vlissingen, maar voor geheel de provincie Zeeland en voor tal rijke bedrijven die leverancies aan deze scheepvaartmaatschappij' doen, een zeer zware slag beteekenen. De directie heeft het personeel van den stand van zaken op de hoogte gesteld en gezegd, dat men zich op het ergste voor de naaste toekomst moet voorbereiden. Ook als de regeering, naar men hoopt, financiëeien steun biedt, zuilen menschen ontslagen moeten worden. Want heel het apparaat is gebaseerd op een dag dienst. Voor het varende personeel wil men een oplossing zoeken in een rouleerings- systeem, waarbij alle menschen in dienst büjven, doch afwisselend een maand dienst doen. In de maand dat zij thuis zijn zullen de menschen geen loon ont vangen. Daar staat tegenover, dat zij in de vaar-maand een hoogere gage uitbe taald krijgen; de verhooging bedraagt nu reeds 25 pet. en zal dezer dagen nog belangrijk stijgen. BOTERNOTEERING EN -HEFFING. Wederom is de Leeuwarder commissie- noteering voor boter (exportprijs) vast gesteld op 70 cents per kilo. Zulk een lage prijs is, behalve in Mei j.l., in de laatste 2y2 jaar niet meer voorgekomen. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 2128 September vastgesteld op 60 cent per kg (onveranderd). ons!" „Ja, maar zeer gemakkelijk te berei ken. Je kunt met den trein gaan van King Cross en dan kan je tot Farringdon- street rijden. Wij wonen dicht bij bet sta tion. Wil je morgen bij mijn moeder ko men theedrinken?" Nadat ik mijn oom had geraadpleegd, beloofde ik te zullen komen. Het was 'n groot feest voor mij om bij een vriendin te gaan, bijna een kleine uitspat ting; want sedert ons vertrek uit North- borough, nu vijf maanden geleden, had ik nergens gegeten of gedronken dan aan onze eigen tafelbehalve soms een enkel vleeschpastijtje of gebakje in een ban ketbakkerswinkel, dat dan tot tweede ontbijt of middagmaal strekte. Doch toen ik den volgenden morgen mijn toilet met oplettendheid beschouw de, moest ik tot mijn verdriet bekennen, dat ik geen rouwjapon meer bezat, die geschikt was om er mee op bezoek te gaan; en ik kon toch niet besluiten om een gekleurde japon te dragen. Ik bezat wel een mooie, zachte grijze japon, van zijden rips, die ik den vorigen winter pas gekocht en zeer weinig gedragen had; zij paste mij uitstekend en was vervaar digd door Clarisse, de beroemde modiste van het Corso. Voor lichte rouw zou ik haar zeer goed kunnen gebruiken, maar zij paste volstrekt niet bij myn versleten IS IN ZEELAND HET DRINKWATER ZOO DUUR? Een soldaat schrijft aan het Volks blad: Als gemobiliseerden in een Zeeuwsch plaatsje gelegerd missen wij hier, zoo goed als onze lotgenooten elders, den huiselyken haard en zyn gerief. In het besef, dat dit alles geschiedt in het be lang van ons gansche volk, aanvaarden wy een en ander goedsmoeds. Maar dan is het wel een bittere ervaring, wat my o.m. overkomen is: dorstig te zyn en drinkwater alleeen tegen betaling mach tig te kunnen worden. Daarop is onze soldij nu niet precies ingesteld. Is het drinkwater in Zeeland zoo duur? Besmettelijke ziekten. In de week van 10 tot en met 16 Sep tember kwamen in onze provincie twee gevallen van besmetelyke zoekten voor, n.l. 1 geval van roodvonk te Krabben- dyke en 1 geval van diphtherie te Hulst. MIDDELBURG. Een luchtbeschermingsoefening. De gemeentelijke luchtbeschermings dienst en de daarbij ondergebrachte ge meentelijke takken van dienst en vrij willigersorganisaties, hebben gisteren avond een oefening in groot verband ge houden. 'Nadat reeds eerder de waarschuwings dienst zijn plaats had ingenomen en tegen half zeven de onderdeelen van den dienst die in tijd van oorlog of oorlogsgevaar permanent functionneeren, bezet waren, kwamen op den hoofdpost bijeen hel hoofd van den dienst, zijn plaatsvervan ger en verder bij het centrale werk be trokkenen, die met groote nauwkeurig heid heel den tijd het werk van den hoofdpost verzorgden. Hier voegde zich ook bij hen de lui tenant ter zee eerste klasse van Zadel- hoff, die de oefening geheel heeft bij gewoond. Via de radio werden een 5-tal vijande lijke vliegtuigen gesignaleerd. De vlieg tuigen bleven vrij geruimen tijd boven Middelburg. Intusschen had men natuur lijk op den hoofdpost niet stil gezeten. Toen de vliegmachines boven Bergen op Zoom waren gesignaleerd, was er voor het hoofd der luchtbescherming alle aan leiding om het sein tot alarmeering te geven. Spoedig daarop klonk de eerste electrische sirene boven de stad, succes sievelijk door de andere gevolgd. Dat deze nog niet allen tegelijk zich deden hooren, komt doordat men ze thans nog niet van uit den hoofdpost kan bedienen, maar het telefoonkantoor voor ieder een tele foon-waarschuwing moet uitzenden, waar op de sirene in werking wordt gesteld. Op het alarm begaven allen, die voor een der diensten zijn aangewezen, zich naar hun post. De uitkijkpost op den Stadhuistoren nam vijf minuten voor 7 een brand te Vlissingen waar, en kort daarop bleken de vliegtuigen naar Middelburg te ko men. Verondersteld werd, dat zij daar op naar Middelburg vlogen, waar zij hun vernietigend werk voortzetten. Het eerste bericht dienaangaande was, dat in de Wilhelminastraat op de krui sing met de Emmastraat, vermoedelijk een gasbom was gevallen. Van den wijkpost aan den Zuidsingel was direct een verkenner per motor rijwiel op onderzoek gegaan en hij vond daar namaak-mosterdgas. De voorloopige v-aarschuwings vlaggetjes werden ge plaatst. Eerst burgerwachters en daarna ook van gasmaskers voorziene agenten van politie kwamen voor het afzetten van de straat, terwijl grootere borden met waar schuwingen werden aangebracht, alles in afwachting van den ontsmettingsploeg, die van de Stadsschuur aan kwam per vrachtauto. In gasbeschermingspakken en voorzien van gasmaskers kwamen de mannen naderbij om eerst met water de getroffen plek op de straat te besproei en en daarna met chloorkalk te over dekken. Hierover komt dan weer water en het zoo ontstane papje moet het mos terdgas zijn kracht ontnemen. In werke lijkheid moet voor dit proces geruimen tijd worden gerekend. krippen hoed, die in weerwil van al mijn pogingen, wanhopig slordig en afgedra gen was, evenals mijn verschoten regen mantel; en de katoenen parapluie zou ongetwijfeld een vreemde vertooning ma ken bij de elegante lichtgekleurde japon. Ten laatste besloot ik mijn oude zwarte zijden japon nogmaals te dragen, die was meer in overeenstemming met mijn ove rige kleeding, en ik hoopte dat zij bij gaslicht gezien nog tamelijk netjes zou schijnenen. Plotseling kwam de gedachte bij mij op, hoe ontzettend dwaas deze gewoonte van rouwdragen toch eigenlijk is voor lieden die geldgebrek hebben. En ik be sloot daarom, indien mijn oom geen te genwerpingen maakte, dadelijk de rouw af te leggen. Ik bezat niet anders dan verschoten, afgedragen, vale, zwarte kleederen; nieuw wintergoed te koopen was buiten alle kwestie; het benoodigde geld daarvoor ontbrak mij geheel, en ik wilde geen schulden maken; ik twijfel de zelfs of er één manufacturier of naai ster in Londen zou zijn, die mij op crediet wilde leveren. En in mijn koffer had ik verscheidene goede, warme, mooie ja ponnen, en een fluweelen hoed liggen, waarvan het eenige gebrek was, dat het geen rouwstoffen warenMijn gezond verstand zei my, dat het bespottelijk was om slecht gekleed te gaan in slordig De Tweede Kamer zal op Donderdag 28 dezer in de afdeeUngen Hoofdstuk I der Rijksbegrooting behandelen, dat wil dus zegggen, de schriftelyke voor bereiding van de algemeene beschou wingen. Op Woensdag 4 October en volgende dagen komen de overige begrootings- hoofdstukken in de afdeelingen in be handeling. Het zou in de bedoeling liggen dit jaar eenige weken vroeger dan gebrui- kelyk is, n.l. reeds ongeveer half Oc tober, met de openbare behandeling van de begrooting te beginnen. Er schijnt voorts een streven te zijn om het debat zooveel mogelijk te beper ken. De „Rotterdammer" merkt hier bij op: Al mag worden aangenomen dat men algemeen bereid zal zyn tot zekere be perking mee te werken, toch schynt omtrent de vraag hoever die beperking moet gaan, geen volstrekte eenstem migheid te bestaan. Een gerucht wilde, dat het aan bepaalde groepen niet on aangenaam zou zyn indien over het ont staan van het huidige kabinet en zijn program zoo weinig mogelijk zou worden gesproken. Het is een gerucht, zeggen we en we kunnen moeilijk aannemen, dat het op bepaalde feiten steunen zou. Want, naar onze wijze van zien, behoort toch ook thans nog in politicis te gelden: de waarheid bovenal. De bestaande om standigheden behoeven daaraan niets te veranderen. Ons volk heeft er vol maakt recht op te weten hoe het met de geboorte van het kabinet De Geer ge gaan is. Vooral nu daarover in de tot nu toe verschenen staatstukken niet 't minste straaltje licht is opgegaan. De Troonrede was op menige plaats een lof voor het kabinet-Colyn van 1937 en de Millioenennota vertoont niets, maar dan ook niets, dat herinnert aan de klan ken welke gehoord zijn toen het vijfde kabinet-Colijn moest worden wegge stemd en door den heer De Geer een kabinet is gevormd waarin met luid ge juich twee sociaal-democraten zyn op genomen, welks samenstelling tevens de warme instemming had van de Roomsch Katholieken, die volgens hun zeggen een gansch anders georiënteerde financieele en economische politiek begeerden. De Millioenennota heeft een streep gehaald door elke verwachting, welke hier of daar ln dit opzicht mocht zijn gekoesterd. Zij had, wat geest en strek king betreft, ook door den heer Colijn nf Minister de Wilde kunnen zijn ondertee kend. Hun program is, om het zoo te zeggen, uitgewerkt door den heer De Geer, met instemming van al zijn col lega's. We kunnen daar vrede mee heb ben, maar nu de gevolgen van den oor logstoestand de opstelling van de Rjjks- begrooting nog niet hebben beïnvloed, maar vry'wel uitsluitend de nood van 's Rijks schatkist die heeft beheerscht, is het o.i. een elementaire eisch om niet de gelegenheid af te snijden, dat om trent deze omzwaai het Nederlandscha volk wordt ingelicht. En daarom ver trouwen we, dat de Kamer zich de ge legenheid zal reserveeren om zij het in korter vorm dan anders aan de staatkundige gebeurtenissen uit het jongste verleden recht te doen weder varen. Bij dit interessant onderdeel van de oefening, waarbij dr Dekker, de gasspe- cialist, de leiding had, kwam ook de burgemeester van zijn groote belangstel ling in dit en zooals later bleek ook in andere onderdeelen van de oefening blijk geven. Er was ook bericht gekomen van een brand in het graanpakhuis van de firma A. Jeronimus aan den Korendijk. Het bleek aan den commandant van de uitgerukte motorbrandspuit, dat er door instorting ook gewonden waren, Twee lagen buiten op straat, en toen men met maskers op naar binnen drong vond men nog drie slachtoffers met verschil lende verwondingen. De commandant gaf hiervan kennis en een deel van de hulpbrigade van den medischen dienst rukte uit. Met groote zorg zijn de „gewonden" verbonden en daarna naar het noodziekenhuis in den kelder van arts Frumau aan de Rotter- damsche kade overgebracht. De brand bleek vrij hevig te zijn, want de hulp van een babyspuit moest ook worden ingeroepen. Deze functionneerde uitstekend. Nog twee minder hevige branden maak ten het uitrukken van een deel van de brandweer noodig en wel één op den hoek van de Zacharias Jansenstraat en Jasmijnstraat en één op den hoek van den Segeerssingel en den Segeersweg. Er zijn bij deze oefening verschillende orders uitgevoerd op voortreffelijke wijze, maar toch zijn verschillende opmerkin gen gemaakt, die tot verbetering in de toekomst zullen leiden. Zoo was er ook wel eenige stagnatie in het doen luiden van de klokken als een bewijs, dat de oefening was afgeloopen. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. Een pluimvee ver eeniging. Naar aanleiding van een regeeringscirculaire, dat men voor minder dan 25 kippen geen voer kan krijgen, werd hier een pluimveever- eeniging opgericht, waarvan kleine kip penhouders en zy, die minder dan een gemet grond bezitten en geen graan ver bouwen, lid kunnen worden. Ellewoutsdijk. Gemeenteraad. Woensdagmiddag vergaderde de Raad. Als raadslid werd beëedigd de heer J. Stouthamer, die in de plaats van W. Oele was benoemd, daar laatstgenoemde niet was toegelaten, omdat hij in verboden graad van bloedverwantschap verkeerde met één der andere raadsleden. De ge zwart, als ik goede, bruikbare, gekleurde japonnen in mijn kast had. Terwijl ik mijn veel gedragen oud zijdje aantrok, besloot ik mevrouw Trafford hierover te raadplegen. Aan het station van Clapham vond ik James, die mij opwachtte en spoedig be reikten wij het huis, waar zijn moeder woonde. De kamers waren bijzonder mooi, ruim en smaakvol gemeubileerd. Het was zoo gezellig om die twee wel bekende gezichten weer te zien en ik ge voelde mij als weer verplaatst in vroe gere tyden. Doch niettegenstaande dit alles lag er een zekere smart en bitter heid in het uitspreken van haar naam, ik kon niet vergeten, dat zy de moe der van Louis was. In weerwil van al haar vriendelijkheid en zachtheid en hoewel ik zoo natuurlijk en ongedwongen mogelijk poogde te zijn, toch bleef ik eenigszins styf in houding en spraak, terwijl wij bij elkander zaten en allerlei dingen bespraken, behalve de familie op Cuppage en onze tegenspoe den. Het verhaal van mijn onderhande lingen met mr Flint scheen mevrouw Trafford zeer veel belang in te boeze men. Na de thee verliet James ons, hij ging uit en zou misschien een uurtje wegblijven, zeide hy, maar hij zou bijtijds terugkeeren om my naar huis te bege leiden. meenterekening over het dienstjaar 1938 werd voorloopig vastgesteld. Er was in totaal ontvangen f 25.315,68, uitgegeven f 29.038,15. Aldus een nadeelig slot van f 3723,15. Met alg. st. werd thans aangenomen het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een gemeenschappelijke rege ling tot centralisatie van het bouw- en woning-toezicht op Zuid-Beveland, welk voorstel in een der vorige vergaderingen was verworpen. De raad besloot verder zyn goedkeu ring te hechten aan de begrooting van het Burg. Armbestuur over het dienst jaar 1939. Tenslotte werd aan den heer D. Zoeter, op diens verzoek, met ingang van 1 October 1939 eervol ontslag ver leend als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. lerseke. Het gaat met de oesterverzen ding zeer slecht. Nu is voor de eerste maal sinds 14 dagen, een kleine zending oesters naar Engeland gegaan. De vraag naar oesters uit dit land is er wel, maar importeurs hebben een invoervergunning noodig, die niet gemakkelijk is te ver krijgen. Ook naar Duitschland is een zending oesters gegaan. De vraag is daar niet zoo groot als in België, waarheen echter ook heel weinig oesters gaan. Wat natuurlijk weer te wijten is aan de oor logsgevolgen. De eindcijfers der oester- verzending van September zullen dan ook onrustbarend laag zijn vergeleken met dezelfde maand 1938. WALCHEREN. N.- en St.-Joosland. Voor de mi litairen. Onder leiding van den heer burgemeester werd Woensdag een comi té opgericht, ter behartiging van de ont spanning enz. van de hier aanwezige mi litairen. Er zal met een lijst in de ge meente worden rondgegaan om gelden in te zamelen voor de inrichting van een lokaliteit en aanschaffing van eenig meubilair. Souburg. Luchtbescher mingsoefening. Vanavond zal te Oost-Souburg een luchtbeschermings oefening worden gehouden van 8.30 9.30 uur 's avonds. De burgery zal dat uur dienen mee te werken door alle ra men, deuren, dakvensters gesloten te houden en te zorgen, dat geen enkel licht naar buiten valt, opdat de verduistering zoo volkomen mogelijk zy. Voorts wordt nadrukkelijk verzocht zich niet op straat te begeven gedurende genoemd uur. Toen wij samen alleen achterbleven, ge voelde ik mij nog zenuwachtiger dan te vorenen ik kon mijn verlegenheid niet geheel verbergen, ofschoon ik woedend werd over mijn eigen onhandigheid en het me tegelijk speet, dat ik mijn ge notvol avondje niet beter waardeerde. Eindelijk zeide mevrouw Trafford „Chrystie, mijn lieve, wij zijn beide ta melijk verstrooid dezen avond, en ik ver beeld mij dat wij dezelfde gedachten heb ben; zou het niet beter zijn, indien wij aan onze grieven lucht gaven en ze op die wyze trachtten te verzachten?" „Ik heb geen grieven, volstrekt niet", antwoordde ik, zoo blijmoedig als ik kon. „Ja., je hebt ze wel on ik eveneens, en ons verdriet is een en hetzelfde. Het ge drag van Louis is voor mij een groote droefheid geweest byna de grootste smart, die ik immer ondervond. Mijn al lerzwaarste leed is geweest de dood van den vader van James. Maar Chrystie, waarom heb je nooit met mij gesproken over je engagement? Het griefde mij, dat je, die ik als een dochter liefhad, mij met zooveel terughoudendheid hebt bejegend. En het deed mij eveneens leed, dat je ge heimen had, van welken aard ook, voor mr Perren en zijn zuster, zij waren bei den zoo vriendelijk en toegevend jegens jou." (Wordt vervolgd.;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5