Roemeensche Minister-President vermoord. Rotterdamsche Lloyd. De brug over de Zandkreek. NI Wises F Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland De spoorwegen in 1940 EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. Agentschap VRIJDAG 2 2 SEPT. 1939 53c JAARGANG - No. 301 Radio-rede van den Franschen premier - Roosevelt bepleit opheffing wapen embargo - De gevechten in Polen en aan het Westelijk front. Oaladier voor de Radio, Roosevelt bepleit opheffing van wapenembargo. Het wetsontwerp inzake het toestaan van tolheffing door de Tweede Kamer goedgekeurd. Telef. 2410. De Strijd in Polen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwrtas! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regeï Ingezonden mededeeringen 65 cenï pe* rcgol Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Gistermiddag om kwart voor twee is de Roemeensche minister-president Ca- linescu vermoord door een groep gar disten. Onmiddellijk na den moord is de mi nisterraad onder voorzitterschap van den koning bijeengekomen. De minister raad heeft besloten de neutraliteitspoli tiek strikt voort te zetten. Uit alles blijkt, dat men met een wel overwogen plan te doen heeft gehad. Ca- linescu was in zijn auto op weg naar het Koninklijk Paleis. Drie auto's, een boerenkar en een groep stratenmakers, die den weg her stelden, deden aan het complot mede. Terwijl een auto den wagen van den mi nisterpresident aanreed, reed de boeren kar vóór de auto van het slachtoffer, om den chauffeur te beletten door te rij den. De beide andere auto's reden links en rechts naast de auto van den mi nister-president en een aantal jongelie den die hierin zaten, begonnen onmiddel lijk met revolvers te schieten. De agent van de Roemeensche politie, welke den minister-president vergezelde, werd ge dood en zijn chauffeur werd ernstig ge wond. De minister-president zelf werd door elf kogels doorboord. De omstanders vluchtten verschrikt weg; toen de politie kwam, kon zij ter plaatse slechts één der moordenaars ar resteeren. Eenige oogenblikken later kwamen de moordenaars per auto voor het radio station van Boekarest; zij verwondden den portier en wisten door te dringen tot de studio. Zij riepen om, dat de mi nister-president door een groep gardis ten was gedood. Men had tien minuten noodig om de misdadigers te overweldi gen, waarna de omroeper mededeelde, dat het programma, dat „door een be treurenswaardig incident" werd onder broken, werd voortgezet. Onmiddellijk werden in het geheele land strenge maatregelen genomen. De telefoon te Boekarest werd gedurende 20 minuten geblokkeerd en iedere verbin ding met het buitenland verbroken. De politie en het leger namen alle noodige maatregelen. Op het oogenblik, dat d£ moord werd gepleegd, ontploften op twee plaatsen in de stad bommen, doch deze veroorzaak ten niet de algemeene paniek, waarop blijkbaar was gerekend. In Boekarest bleef alles kalm. In Boekarest zijn nog 200 personen gearresteerd, die van medeplichtigheid worden verdacht. In het geheele land waren de laatste dagen reeds vele leden van de IJzeren Garde gevangen geno men, en in concentratiekampen onder gebracht. Twee der moordenaars hebben in een huis, waarheen zij voor de politie waren gevlucht, zelfmoord gepleegd. De leider van het complot en zes van zijn helpers werden spoedig gearres teerd. De leider is een advocaat, Dumi- trescu genaamd, de helpers zijn studen ten in de medicijnen. Naar hun zeggen behoorden zij tot de oude „brigade van de ridders van den dood" waarvan melding werd gemaakt bij de terechtstelling van Codreanu, den leider van de IJzeren Garde. DE MOTIEVEN VOOR* DEN MOORD. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Boekarast, ten aanzien van den moord dat men in politieke kringen te Boekarest veronderstelt dat Calinescu de drager was van de Roemeensche neu traliteit. De Poolsche en Franseh-Britsche krin gen waren de laatste dagen aldus het Duitsche Nieuwsbureau ontstemd over de strikte neutraliteit van Roeme nie; dat de leden der Poolsche regee ring interneerde en de naar Roemenië gevluchte Poolsche troepen ontwapende en de tweede helft van het Poolsche goud in beslag nam. Het D.N.B. verklaart tenslotte, dat men den moord toeschrijft aan Poolsche ringen en den Britschen geheimen Dienst, die een samenwerking tusschen Duitschland en Roemenië wilden verhin deren. Havas geeft een geheel andere lezing van de motieven tot den moord: Calinescu, die een energiek man was, die met gevaar voor eigen leven de IJze ren Garde in Roemenië heeft vernietigd en de pogingen van Duitschland om de hand te leggen op Roemenië, heeft ver ijdeld, sterft op een oogenblik, waarop de herhaalde intriges van zijn tegenstan ders in den laatsten kroonraad zijn ge ëindigd met de nederlaag van zijn tegen standers. Reeds had de Duitschland wel gezinde kliek, aldus Havas, een minister- lijst opgesteld, doch de koning weigerde. Men heeft thans ruim baan willen ma ken: de gardisten, agenten van Duitsch land, hebben Calinescu vermoord. Naar vernomen wordt is generaal Ar- geseau benoemd tot minister-president. De zes moordenaars van Calinescu zijn des avonds te 10 uur reeds volgens het standrecht terechtgesteld. NADRUK GELEGD OP DE NAUWE VERBONDENHEID MET ENGELAND. Daladier heeft gisteravond een radio redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende heeft gezegd: Sinds 20 dagen zijn wij in oorlog. Ik zou mij iederen avond rechtstreeks tot u willen richten om u te zeggen hoe de militaire toestand is en om u de redenen mee te deelen van mijn vertrouwen, want ik houd niet op aan u te denken, gij strij dende jongemannen, ongeruste, maar stoïcijnsche Fransche vrouwen, wier ge dachten slechts leven voor uw zoon, uw man, uw verloofde. Ik heb enkele dagen geleden een be zoek gebracht aan ons front. Ik ben door de stellingen gegaan van een onzer le gers, dat verscheidene kilometers door gedrongen is op Duitsch gebied. Ik heb gezien door welk een rustigen moed en welk een meesleepende kracht onze sol daten bezield zijn. Zij wéten waarvóór zij strijden; zij strij den, omdat de oorlog ons werd opgelegd door Duitschland, omdat sedert drie Jaar zijn verslindende eerzucht geen enkelen dag van veiligheid meer liet. Zij willen een einde maken aan een systeem van voortdurend alarm, dat ons driemaal in een enkel Jaar drong onze toevlucht te nemen tot een mobilisatie van onze strijdkrachten, welke den boer losrukte van zijn grond, het economische leven verlamde en de gezinnen uit elkan der scheurde. Zij strijden, ómdat zij niet willen, dat Frankrijk wordt verpletterd onder een regime van terreur en mbreele verwor ding, welke de Hitleriaansche overheer- sching reeds over zoovele bedrogen en gemartelde volkeren doet heerschen. Deze terreur wierp zich op Oostenrijk, op Tsjecho Slowakije, thans werpt zij zich op Polen. Alle inspanning, die wij hardnekkig volbrachten, tot aan het ein de, om den vrede te redden kon slechts uitloopen op een mislukking, omdat tot de vernietiging van Polen van tevoren in het geheim was besloten. Die vernietiging werd voorbereid met de wapenen en met geheime verdragen, terwijl men veinsde te onderhandelen. Op het gekozen uur, toen men zich verze kerd had van zekere medeplichtigen, deed men op Polen een onweer van vuur en ijzer neerregenen. Op het oogenblik, waarop de infante risten en cavaleristen te Kutno streden tegen de Duitsche gemotoriseerde divi sies, of voor Lwow de vijandelijke voor hoeden tot staan brachten, of in het om singelde Warschau alle aanvallen braken rukte het roode leger op zijn beurt, krachtens een geheim pact, Polen bin nen. In werkelijkheid was reeds op 23 Aug. een accoord gesloten tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie betreffende de verbrokkeling van Polen. Hitler had beweerd, dat hij slechts Danzig wilde en een volksstemming in den corridor, benevens een autoweg. HIJ strooide nog kwistig zijn verzeke ringen rond, toen hij het kostbare con tract In handen had, waarin Duitschland en Rusland de nog levende prooi ver deelden. Welk éérlijk man, in wélk land ter we reld het ook zjj, zou nog geloof künnen slaan aan het woord van hen, die ver klaren, thans voldaan of vredelievend te zijn, terwijl hun handen bedekt zijn met bloed? HITLERS WOORDBREUK. Op 17 Maart 1934 verklaarde Hitier, dat de Duitsche regeering de geldigheid van het verdrag van Locarno niet in twijfel trok. Op 7 Maart 1936 verscheur de hij dit verdrag door de remilitairisee- ring van het Rijnland. Op 21 Mei 1935 verklaarde hg in den Rijksdag: „Duitschland heeft nóch het voornemen, nóch den wil om tusschen- beide te komen in de binnenlandsche politiek van Oostenrijk". Op 13 Maart 1938 annexeerde hij Oostenrijk met ge weld. Op 26 September 1938 zeide hjj: „De Sudeten-Duitschers zijn het laatste pro bleem, dat zal moeten worden opgelost. Ik heb Chamberlain de verzekering ge geven, dat, wanneer dit probleem een maal geregeld is, er geen territoriale problemen meer zullen zijn". En op 29 September 1938 bevestigde hij ons herhaalde malen op de conferen tie van München, dat hij er geenszins aan dacht de Tsjechen te annexeeren, dat hij ze tot geen prijs wilde hebben, omdat hij de zuiverheid van het Duitsche ras onaangetast wilde laten. Maar op 13 Maart 1939 werd Praag bezet, werden Bohemen en Moravïë over- wèldigd en werd gehéél Tsjecho Slowa kije tot slavernij gebracht. Op 12 September 1938 zeide Hitier ook nog: „Duitschland heeft besloten en be- lóófd, de grenzen met Polen als onher- roepelijk te beschouwen En daarom, wanneer Hitier thans te gen ons zegt, dat hij na Polen vernield te hebben, niets meer vraagt; wanneer hij verklaart, dat hij niets wil van Frank rijk en dat hij zijn grenzen zal eerbiedi gen, weten alle Franschen, dat hij niet in gebreke zou blijven, wanneer hij dat kon, om Frankrijk te vernietigen, zooals hij Oostenrijk vernietigd heeft, zooals hij Tsjecho Slowakije vernietigd heeft, zoo als hij Polen tracht te vernietigen. „Mein Kampf" waarschuwt ons. Staat daarin niet geschreven, dat „Frankrijk geïsoleerd en néérgeslagen" moet wor den? NUTTELOOZE ACTIE DER DUITSCHE PROPAGANDA. Hoe zou men de Franschen kunnen doen gelooven dat zij oorlog voeren voor Engeland De Duitsche propaganda wil oneenig- heid brengen tusschen Frankrijk en En geland. Deze oorlog is geen oorlog van Engeland, het is de oorlog van Hitier, zoo zegt hij. De Duitsche propaganda heeft het on geluk, dat zij haar wijze van optreden TEKORT f2.5 MILLIOEN LAGER GERAAMD. Het bedrijfsverlies van de Ned. Spoor wegen, dat voor 1939 op f22 millioen werd geraamd, zal naar verwacht wordt in 1940 aanmerkelijk lager zijn. Blijkens de begrooting van het Verkeersfonds is voor het komende jaar gerekend op een tekort van f 19.5 millioen, d.i. f 2.5 mil lioen minder dan over 1939. Voornamelijk hieraan is het te danken dat de uitkeering uit de begrooting van Waterstaat aan het Verkeersfonds f3.8 millioen lager kon worden bepaald dan het in de begrooting 1939 opgenomen bedrag. De uitkeering is thans vastge steld op f 25.853.055. Het eindcijfer van de totale uitgaven op den gewonen dienst bedraagt nu f 63.458.898, tegen f 65.982.697 in 1938. De regeering verklaart, dat het moge lijk zal zijn met de beschikbare gelden den wegenbouw krachtig te blijven voort zetten. niet wjjzigt, wanneer zij buiten Duitsch gebied komt. Belachelijk is de hoop, de Franschen te doen opstaan tegen hun vaderland. Goebbels of zijn opvolger kan voor de radio de stemmen doen hooren van vrou wen, die beweren te spreken uit naam van Fransche moeders. Deze bedienden van zijn propaganda kunnen hun oproep voorlezen, die niets anders is dan een beleediging voor de smart der werkelijke moeders. Een onteerde Franschman, ver rader jegens zijn land, kan meewarig spreken in de Duitsche studio's over het lot van onze soldaten. Deze chantage op de edelste gevoelens wekt slechts af schuw en staalt slechts uw wil. Want de Duitsche propaganda kan over alles lie gen! Maar er is één ding, waaromtrent het u niet kan misleiden: uw liefde voor Frankrijk. Wij voeren oorlog, omdat wij niet wil len, dat Frankrijk tot slavernij wordt gedoemd. Voor Frankrijks heil zullen wij alle krachten in het werk stellen. Frankrijk heeft de wapens niet opge nomen om steden in brand te steken, om vrouwen en kinderen den dood in te ja gen, om weerlooze mannen te martelen. Het heeft de wapens opgenomen voor een rechtvaardige, menschelijke zaak. Daarom zal het de overwinning beha len". De gemeenschappelijke zitting van het Huis van Afgevaardigden en den Senaat die door Roosevelt bijeengeroepen was om zijn aanbevelingen ten aanzien van de neutraliteit te behandelen, is gister middag begonnen. Het was een der gewichtigste zittingen in de geschiedenis der hoofdstad. Roosevelt zeide, dat hij het Huis bij eengeroepen had, opdat het zou kunnen spreken en handelen „ten aanzien van een amendement op een zekere wet, die naai; mijn oordeel de historische buiten- landsche politiek der Vereenigde Staten zóó wijzigt, dat zij de vreedzame betrek- In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde het wetsontwerp in zake toe staan van het heffen van tol op een te bouwen brug over de Zandkreek. De heer 'De Marchant et d'An- sembourg (N.S.B.) vraagt hoe het mo gelijk is, dat thans nog nieuwe tollen worden ingesteld. De regeering blijkt duidelijk anti-auto te zijn. De heer Krijger (C.H.) heeft het bouwen van een brug over de Zandkreek wenschelijk geacht. Spr. juicht daarom medewerking van de Rijksregeering toe, Doch wordt zij gegeven op de juiste wijze? Niet genoeg acht spr. een bijdrage van 10 12 in het totaal der kosten. Spr is van oordeel, dat men aan het heffen van tol niet kan ontkomen, daar de ver binding niet tot de provincie wordt ge rekend; kan de termijn van 25 jaren niel worden verkort, als de rijksbijdrage 25 30 bedraagt? Door het verstrekken van een som a fonds perdu kan de ter mijn tot 15 jaar worden teruggebracht De heer Mes (R.K.) hoopt, dat het ont werp zal worden aangenomen. Spr. is echter een groot voorstander van het brengen van waterovergangen in Zee land op het Rijkswegenplan. Het niet- heffen van tol zal tot gevolg hebben, dat de brug niet zal worden gebouwd. Dit laatste wil spr. vermijden. De Minister van Waterstaat, de heer A1 b a r d a, verklaart, dat dit ontwerp niet die strekking heeft, die de heer De Marchant et d'Ansembourg er aan geeft. Op bruggen, die behooren tot het rijkswegenplan zullen geen tol len worden geheven. De provincie Zeeland bouwt deze brug en vraagt toestemming tot heffing van bruggeld om de kosten te bestrijden. Dit is geen plan, dat de autohouders schaadt, integendeel. Spr. is niet bereid het ont werp in te trekken. Spr. is ook geen voorstander van tol heffingen. Doch hier is de keuze: een brug met tol of geen brug. Wanneer het mogelijk is den termijn van tolheffing te beperken, dan zal spr. daar aan gaarne medewerken. Het ontwerp wordt z.h.8. aangenomen met de N.S.B. tegen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De regeering koopt suiker en copra in Ned.-Indië. De brug over de Zandkreek door de Tweede Kamer goedgekeurd. De Tweede Kamer over de electriciteits- wet. De moeilijkheden voor de M\j. Zeeland. Buitenland. Roemenië's premier vermoord. Radio-rede van Daladier. Roosevelt wil het wapen-embargo op heffen. Polen biedt nog hier en daar verzet. Weinig nieuws van het Westelijk front. kingen der Vereenigde Staten met de vreemde naties benadeelt". Roosevelt zeide verder, dat Amerika steeds zijn uiterste best gedaan heeft om den oorlog af te wenden. Wanneer het tot een oorlog is gekomen, moet de re geering alles doen wat in haar vermogen Egt om de Vereenigde Staten buiten den oorlog te houden. Naar de oprechte mee ning van den president zou zjj in dit streven slagen. De stap, dien ik aanbeveel, is dit land opnieuw te plaatsen op den hechten grondslag van de reëele en traditioneele neutraliteit. Ik geloof, dat, voor zoover dat mogelijk is, Amerikaansche schepen er van terug gehouden moeten worden om oorlogszones binnen te varen". De voorstellen der regeering „zijn er beter op berekend dan welke andere mid delen ook om ons uit den oorlog te hou den. Ik vraag het Congres thans opnieuw ter wille van den vrede en in het belang eener ware Amerikaansche neutraliteit en veiligheid over te gaan tot wijziging van dat deel der Neutraiiteitswet, dat geheel onvereenigbaar is met de oude voorschriften van het volkenrecht, n.l. de embargo-voorzieningen. Ik vraag dat, omdat deze voorzieningen naar mijn mee ning allergevaarlijkst voor de Ameri kaansche neutraliteit, de Amerikaansche vrijheid en bovenal voor den Amerikaan- schen vrede zijn. Laat ons erkennen, dat een oorlogvoe rende staat vaak evenveel behoefte heeft aan tarwe, reuzel en katoen, als aan af weergeschut en dieptebommen tegen de duikbooten; laat hen, die den bestaanden embargotoestand wenschen te behouden, geheel consequent blijven. Ik zoek een grootere consequentheid door afschaf fing van de embargomaatregelen en te rugkeer tot het internationale recht. In een persconferentie heeft de minis ter van buitenlandsche zaken, Huil, ver klaard, dat het opheffen van het em bargo op wapenen na het uitbreken van den oorlog geen „niet-neutrale" daad zou zjjn. Hull is van meening, dat het opheffen van het wapenembargo de Vereenigde Staten terug zou voeren tot een neutrale positie, terwjjl zij door de neutraiiteits wet in een niet-neutrale positie waren geplaatst. HIER EN DAAR NOG HELD HAFTIG VERZET. De strijd aan de fronten is thans ge ëindigd doch op vele plaatsen wordt nog een guerilla gevoerd, meldt United Press. De Duitsche tanks en motor artillerie trachten aan dit Poolsche ver zet een eind te maken. Naar Havas meldt, blijft de Poolsche hoofdstad, welke geheel door loopgraven is omringd en van de overige gedeelten des lands is afgesneden, hardnekkig verzet bieden aan den Duitschen druk. Zij wordt verdedigd door eenige divisies geregelde troepen, versterkt door een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1