Chamberlain antwoordt Hitier. Rotterdamsche Lloyd. N.V. Hendrikse C= 8ank Eoes Dagblad voor de Provincie Zeeland Frankrijk en Engeland zullen den strijd voortzetten. Duitsche strijdkrachten van Polen naar het Westelijk front. Opstand in Bohemen en Moravië Verpachtingen aroma. Winterdienst dit jaar op 15 October. Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 21 SEPT. 1939 5 3 e JAARGANG - No. 300 ïiddag 3 u.: 770. ïin. Chamberlain zeide verder, dat Hitier Legerberichten uit Polen. Nieuwe bombardementen van Warschau. Opstand in Bohemen en Moravië? Anpntcphan Teief. 2410. De rust aan het Westelijk front'. 3 4.50—6, id. C sse extra 3.50 id. B 6—7.50, 1.504, Blanke ïr. Williams 4— Br. d'Aremberg -9, Br. Wilhel- icas 410, Br. v. Superfin 48, >0, Doyenné du l'Angouleme 2 Foppeperen 2 ige Perzikp. 5 Marsepijnperen 4.50, Nouveau jren 14, Pres. n. d'Esperen 3 413, Spaan- Souvenir de Con- Mad. Treyve 4 Scharlakenperen umph de Vienne ;ren 36, alles pruimen 6.508, Belle de Lou- limen 216, Jef- Monarchpruimen apruimen 213, -10, Rademakers- ?er 100 kg. 2930, Blauwe Druiven 20, Groe- :n 44.50, alles n 0.504.50 per Sept. 1939. Uien- 3, Bonken 2.70, 3, Stek 1.01. ur en Inboedel, v. 2rf, Kram. Weilanden enz,, sept. 1939. en 414,4 M. 00 Ev. ber. ANP. iroepork. en solis- jenw. 10.15 Gram. 10.35 Ens. Bert rgel. 12.17 Gram. Hierna Ens. Spe- Causerie „Vrou- 2.30 Omroepork. en soliste. 4.00 ttenden. 4.30 Pia- uur. 5.30 AVRO- solist. 6.30 Sport- 10 Causerie „E.H. piano. 8.00 Ber. HiernaEv. 30 Verkorte ope- 40 Radiotooneel. ANP. Hierna: v^RO-orkest. L,5 M. 8.00—9.15 L.00 KRO. ,2.00— Gram. 10.15 Mor- 30 Godsd. halfuur. 12.30 KRO-ork. ■ork. 2.00 Handw.- .00 Vrouwenhalf- 3.45 Bijbell. 4.45 voor de jeugd. Orgel. 7.00 Ber. op de wereld ge- ,Een vervelend herh. SOS-ber. ■ensemble Hilver- Reportage. 9.40 P, act. halfuur, en gram. 11.15 )0 Schriftl. VEERBERICHT. van hedenmorgen n: weer: licht be- O.-N.O.; tempera- m hedennacht 13; itmaal 0. van hedenavond eveer 19 uur: Voor ideeltelijk bewolkt, veer, koude nacht, nist in het Z.O., dering in tempera- atige N.O. tot 0. nmiddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Ooes Postrekening 44485 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.ÓC per k\ -i-taal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Adyertentiën 30 cent per rege: Ingezonden mededeeüngen 40 cent per rsgel Kleine Advertciitlëii Dinsdags en V<"ljiingg f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting or fietsers: Gisteren voerde Chamberlain in het Lagerhuis het woord. Hij zei o.a.: „De gebeurtenissen in de afgeloopen week zijn van zoo ver strekkende be- teekenis, dat er nog geen tijd is geweest, om den invloed hiervan op den uitslag van den oorlog en op de houding van de andere landen na te gaan. De druk van Duitschland op het Poolsche leger en de tegenstand van de Polen heeft deze week voortgeduurd en duurt nog voort in vele deelen van Polen. Nog steeds bestaan er eilanden van verzet, zooals te Warschau, dat geweigerd heeft zich over te geven. In den ochtend van 17 September overschreden de Russische troepen de Poolsche grens op verscheidene punten langs de geheele lengte van de grens en trokken Polen binnen. Ik kan niet zeggen, dat deze actie van de Sovjet-Russische regeering onver wacht kwam. De Sovjet-regeering heeft medege deeld haar politiek van neutraliteit in de betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Engeland te willen voortzetten. De Britsche regeering heeft op 18 September een verklaring gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat de aanval door de Sovjet-regeering op Polen een land waarmede zij een niet-aanvalsverdrag had gesloten op een oogenblik waarop Polen terneerlag voor de overweldigende macht welke door Duitschland in het veld was gebracht, niet kon worden ge rechtvaardigd door de argumenten, wel ke naar voren waren gebracht. Er is niets geschied, wat eenig verschil zou kunnen maken in het besluit van Zijne Majesteit om de verplichtingen jegens Polen te vervullen en den oorlog met alle kracht voort te zetten tot deze verplich tingen zijn vervuld. Natuurlijk is de uitwerking van den Russischen inval zeer ernstig geweest voor de Polen, die het toch reeds zoo hard te verantwoorden hadden. De Pool sche strijdkrachten zetten hun dapperen tegenstand voort. Volgens mededeeling van 18 September heeft de Poolsche re geering aan de Roemeensche regeering gevraagd gastvrijheid te verleenen aan het hoofd van den Poolschen staat en zyn ministers, die een toevlucht hebben gezocht op Roemeensch gebied. Het is nog te vroeg om een uiteinde lijke uitspraak te doen over de motieven of de gevolgen van het optreden van de Russen. De gevolgen van dezen cyni- schen aanval zijn van een grimmige tra giek voor het slachtoffer. Indien Frankrijk en Engeland al niet in staat zijn geweest de nederlaag van de Poolsche legers af te wenden, zij heb ben toch verzekerd, dat zij hun verplich tingen niet zijn vergeten en dat zij blij ven bij hun vast besluit den strijd door te zetten. ANTWOORD AAN HITLER. Sprekende over de rede van Hitier zei- de minister-president Chamberlain: „Het is niet onze gewoonte te pochen of te dreigen. Misschien is het daarom voor de Duitsche leiders zoo moeilijk ons te be grijpen: doch in de commentaar, dat ik op deze rede heb te leveren, zal ik niet afwijken van deze gewoonte om kalm en sober te spreken. De rede van Hitier, welke hij Dinsdag te Danzig heeft uitgesproken, brengt geen wijziging in den toestand, welken wij het hoofd moeten bieden. De uiteenzetting welke Hitler van de gebeurtenissen heeft gegeven kan niet als juist worden aanvaard. Onder de vele verkeerde voorstellin gen wenschte de minister-president Spe ciaal aandacht te vestigen op de bewe ring, dat de Fransche regeering accoord ging met de Italiaansche bemiddelings voorstellen, terwijl de Britsche regeering weigerde erop in te gaan. Het antwoord hierop wordt gegeven door het commu niqué, dat door het officieele Italiaan sche Nieuwsagentschap is gepubliceerd °P 4 September en waaruit duidelijk bleek, dat de Fransche en de Britsche re geering een gelijke houding hadden aan genomen. in zyn rede veel heeft gesproken over humane methoden, waarmede hij oorlog voerde. De berichten over het bombar deeren van open steden door de Duit- schers en het met mitrailleurs schieten op vluchtelingen hebben echter de ge heele wereld geschokt." (Toejuichin gen.) Ons doel in dezen strijd is bekend: het is: Europa te verlossen van een voortdu- renden en steeds terugkeerenden angst voor een Duitsohen aanval en de volken van Europa in staat te stellen hun onaf hankelijkheid en hun vrijheden te bewa ren. Geen bedreigingen zullen ons of onze Fransche bondgenooten afhouden van dit voornemen. De Britsche regeering heeft dezen oorlog niet gezocht. Uit de gepubliceerde documenten blijkt, dat zij herhaaldelijk haar bereidwilligheid heeft getoond een vreedzame regeling door onderhandelen tot stand te brengen. Aan het Westelijk front gaan de Fran- schen methodisch en met succes voor waarts. Waardevolle strategische en technische plaatsen zijn bezet en de be haalde terreinwinst is gehouden, niette genstaande den toenemend heftigen te genstand van de Duitschers. De oorlog ter zee is er een van intense en voortdurende activiteit van de vloot. Terwijl wij in den vorigen oorlog een verdedigende houding aannamen tegen de duikbooten, zijn wij thans in den aan val. Ik geloof, dat ik niet te veel zeg, wan neer ik verklaar, dat reeds zes of zeven Duitsche duikbooten den vollen prijs, hebben betaald voor hun aanvallen op" Britsche schepen. Ik vertrouw, dat wanneer het convooi- systeem in vollen omvang zal worden toegepast en het aantal en de doeltref fendheid van de jacht makende eenheden snel zal zijn vermeerderd, deze onder- zeesche bedreiging met overeenkomstige snelheid zal verdwijnen. We moeten verwachten, dat we nu en dan klappen zullen krijgen en soms zelfs zware, zooals het verlies van de „Coura geous", doch dit is de niet te vermijden tol, welken een vloot in de actieve con trole ter zee in tijd van oorlog moet betalen. Het is evenwel duidelijk, dat de vloot en de koopvaardij in hun voortdurend pogen in staat zullen zijn de noodzake lijke voorraden van grondstoffen en le vensmiddelen voor de bevolking en de in dustrie aan te voeren. Ten gevolge van aanvallen van duik booten zijn tot nu toe de levens van 139 Britten en onderdanen van neutrale mo gendheden verloren gegaan. Hierbij is niet inbegrepen het verlies van men- schenlevens, ten gevolge van het zinken van de „Courageous". Vierenveertig per sonen worden vermist. „BELANGEN DER NEUTRALEN GELIJK AAN DE ONZE." Chamberlain zeide verder, dat het eer ste doel van de Britsche politiek ter zee is, de vijandelijke oorlogsschepen te ver nietigen of onschadelijk te maken en te zelfder tijd de eigen en neutrale koop vaardij te beschermen. „De belangen van de neutralen zijn werkelijk gelijk aan de onze." In oorlog en in vrede hangt ons leven af van den ononderbroken handel en het is fundamenteel voor de Britsche politiek om zooveel mogelijk de voor waarden van den normalen handel te handhaven. Het onderdrukken van den handel in contrabande moet evenwel noodzakelijkerwijze eenig ongemak ver schaffen aan de neutralen. Wij zijn voor nemens dit tot een minimum te beper ken. De neutralen zullen zich kunnen voor zien van de normale behoeften van eigen gebruik. De Britsche regeering houdt zich strikt aan de wet, hetgeen in contrast is met de politiek, welke door Duitschland wordt gevolgd. De Duitsche methode van onderzee- schen oorlog en het leggen van mijnen in voilé zee heeft reeds talrijke onschuldige slachtoffers geëischt, zonder rekening te houden met neutraliteit. Ook neutraal eigendom is vernield. Tenslotte zeide Chamberlain: „Het laatste woord, dat ik vandaag wil spre ken, is een waarschuwing. De regeering zal zich niet laten meesleepen in avontu ren, welke niet zijn goedgekeurd door onze militaire raadgevers, met wie wij in het nauwste contact en wederkeerig ver trouwen samenwerken, in avonturen, welke weinig uitzicht geven op succes, welke onze krachten uitputten en de uit eindelijke overwinning verschuiven. Op dit oogenblik van den oorlog kan ik kon niet zeggen, waar en wanneer de beslissende macht vereenigd zal zyn, of wanneer het beslissende oogenblik zal komen. Dit hangt af van de gebeurtenis sen, welke niemand kan voorzien. De omvang van onze voorbereiding en het feit, dat wij reeds hebben aangekon digd, dat wij ons baseeren op de veron derstelling, dat de oorlog op zijn minst drie jaar kan duren, verzekert, dat wij onze kracht geleidelijk zullen versterken om alles wat zal komen het hoofd te bie den. CHURCHILL OVER HET VERGAAN VAN DE „COURAGEOUS" In het lagerhuis heeft Churchill, de minister van marine, verklaard, dat de duikboot, welke een aanval heeft ge daan op de „Courageous", onmiddellijk is aangevallen door de escorteerende schepen en vermoedelijk verloren is ge gaan. „Het verlies van dit waardevolle schip", zoo zeide Churchill verder, „is niet iets, dat ik zou willen verkleinen. De „Courageous" werd vergezeld door een volledig escorte torpedojagers. Hij kon niet zeggen, hoe de duikboot erin is geslaagd, zoo dichtbij te naderen. DE OPPOSITIE AAN HET WOORD. De leider van de oppositioneele la- bourfractie, Greenwood, heeft ver klaard: het is zeer droevig, dat, nadat overeenstemming met Polen was bereikt, het niet meer edelmoedig van hulp is voorzien, welke het zoo bitter noodig had." De les, welke getrokken kan worden uit het feit, dat Polen niet meer hulp is verleend, is, dat in de toekomst de bij stand aan de vrienden van Engeland snel, zeker en edelmoedig moet zijn. Indien dit niet het geval zou zijn, zul len zij, die misschien bondgenooten zou den willen worden, ertoe gedreven wor den schoorvoetend passieve vrienden te worden. Sinclair, de leider van de liberale op positie heeft verklaard, dankbaar te zijn voor iedere aanduiding, dat de strijd meer heftig wordt gevoerd. Het feit, dat Rusland in het Zuiden is opgerukt om een positie in te nemen en honderd divisies in te zetten, moet, van het standpunt van den Duitschen gene- ralen staf gezien, tamelijk onheilspel lend zijn. Sinclair stelde vervolgens voor, dat het lagerhuis een geheime zitting zou houden, waarin de leden meer openhar tig zouden kunnen spreken. OORLOGSMAATREGELEN IN DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD BESPROKEN. De Fransche ministers zijn gisteren in vergadering bijeen gekomen. Daladier heeft een uitvoerig gedocu menteerde uiteenzetting gegeven van den militairen en diplomatieken toestand. Met algem. stemmen werden de con clusies van deze uiteenzetting goedge keurd. De ministerraad bracht hulde aan den heldenmoed van Polen, dat in de ge meenschappelijke overwinning een recht vaardig rechtsherstel zal vinden. Opnieuw werd de iederen dag hechter solidariteit tusséhen Frankrijk en Groot- Brittannië tot uitdrukking gebracht. Daladier heeft ook langdurige bespre kingen gevoerd met Gamelin en andere hooge functionarissen. De Fransche regeering heeft nogmaals blijk gegeven van haar voorgenomen be sluit om evenals Engeland het recht over het geweld te doen zegevie- ven. De gebeurtenissen, die zich gedu rende de laatste dagen hebben voorge daan, hebben in de positie, welke Frank rijk heeft aangenomen, geen enkele wij ziging gebracht. Alle schikkingen werden getroffen, die door de huidige omstandigheden worden vereischt, zoowel op militair als op fi nancieel en economisch terrein. FRANSCHE STAP TE MOSKOU? Naar verluidt heeft de Fransche zaak gelastigde te Moskou verzocht een onder- VERBETERDE TREINENLOOP. Prof. Dr Ir Goudriaan heeft by de viering van het eeuwfeest der Spoorwe gen te Utrecht meegedeeld, dat de win- terdienstregeling der Spoorwegen dit jaar niet op 8, doch op 15 October zal ingaan. Op dien datum worden dan ook de nieuwe Amsterdamsche stations in gebruik genomen. Waarschijnlijk zal Maandag a.s. weer een directe treinverbinding Amsterdam- Parijs v.v. worden ingesteld. De binnenlandsche treinenloop zal weldra weer zoo goed als normaal wor den. houd te mogen hebben met den voorzit ter van den Raad van volkscommissaris sen en volkscommissaris voor buiten- landsche zaken, Molotov. Vernomen wordt, dat de zaakgelastig de een nota van de Fransche regeering aan de regeering van de Sovjet-Unie moet overhandigen, waarin om nadere inlichtingen wordt gevraagd over het binnenrukken van het roode leger in Po len. Berlijn meldt: Tegenstand van betee- kenis wordt in het door ons bezette Po len nog slechts geboden in en ten Zuiden van Modlin, alsmede te Warschau. Onze bij' de achtervolging van den te genstander tot aan de linie StryjLem- bergBrestBialystok opgerukte troe pen worden thans na de vernietiging van de laatste resten van het Poolsche leger, die zich in die streek nog bevinden, sys tematisch op de tusschen de Duitsche en Russische regeering definitief vastgeleg de demarcatielijn terug getrokken. De strijd bij Gdingen is gisteren met de inneming van de oorlogshaven beëin digd. Ook hier zijn verscheiden duizen den gevangenen in onze handen gevallen. Warschau meldt: Het commando der verdedigers van Warschau heeft per ra dio medegedeeld: „In den nacht van 18 op 19 September heeft de vijand in den Oostelijken sector eenige aanvallen on dernomen, die werden afgeslagen met aanzienlijke verliezen voor de aanvallers. De aanvallen van onze troepen ten Zui den van de buitenwijk Praga hebben het mogelijk gemaakt den vijand uit de om streken der stad te verdrijven. In den Noordelijken sector hebben de Poolsche troepen na een verwoeden aanval belang rijke vorderingen gemaakt en nieuwe stellingen bezet. Aan het eigenlijke front duurt de strijd voort. Uit Warschau wordt gemeld: De stad is gisteren hevig gebombar deerd. Er zijn tal van slachtoffers, voor al onder de vrouwen en kinderen. In de voorstad Praga duurt de strijd voort. Volgens Poolsche radio-berichten heeft Duitschland in Polen ernstige verliezen geleden aan menschen en materiaal. De strijd duurt voort. Op dit oogenblik zijn er verschillende punten van weerstand, waarvan Warschau het voornaamste is. Verder wordt nog gemeld, dat de Pool sche strijdkrachten vorderingen hebben gemaakt aan den westelijken rand van de stad. Woensdagmiddag deden 40 Duitsche vliegtuigen een hevigen aanval op de stad. Velen werden gedood of gewond. Er werden 7 vliegtuigen neergeschoten. HONDERDEN TERECHTGESTELD. Uit Londen wordt gemeld: In gezaghebbende kringen wordt ver nomen, dat op 17 September een revolu tionaire beweging is begonnen in Bohe men en Moravië. Deze beweging was eenige dagen vroe ger voorafgegaan door arbeidersbetoo- gingen in Praag, welke tegen Zaterdag zich ontwikkeld hadden tot ernstige bot singen tusschen de bevolking en de Duit sche autoriteiten, hoofdzakelijk S. S. Aan beide kanten werd gebruik ge maakt van vuurwapens en gezegd wordt dat een aanzienlijk aantal dooden en ge wonden is gevallen. Tusschen 17 en 19 September hebben zich relletjes voorgedaan in een aantal plaatsen in Bohemen en Moravië. In Brno maakt een deel van de Duitsch Tsjechische bevolking gemeene zaak met de Tsjechen. Op 19 September verspreidde de be- Binnenland. Winterdienst by de spoorwegen begint 15 Oct. Moeiiykheden in het levensmiddelenbe- dryf. Buitenland. Rede van Chamberlain. Duitsche strijdkrachten uit Polen naar het Westelyk front. Geruchten over opstand in Bohemen en Moravië. De verdeeling van Polen door Russen en Duitschers. Een pact tusschen Rusland, Duitsch land, Japan en Italië? weging zich naar West-Slowakije. De Slowaaksche garnizoenen te Ruzomberok Zilina en Trencin kwamen in opstand en ongeveer 1500 man troepen werden ont wapend. Toen 'de Duitsche autoriteiten er zich van bewust werden, dat zij niet stonden tegenover sporadische uitbarstingen, maar tegenover een georganiseerde be weging, werden onmiddellijk meedoogen- looze maatregelen genomen. De lijst der arrestaties loopt in de duizenden en hon derden werden terechtgesteld. Deze onderdrukkingsmaatregelen heb ben naar het schijnt niet het beoogde effect gehad. Wie geen vuurwapens bezat, greep ieder voor de hand liggend wapen. Arbei dersvrouwen in Praag stelden zich te vreden met bespijkerde planken, waar mee zij op den vijand insloegen. Er werd grimmig gevochten. Tijdens den opstand werd aanzienlijke materieele schade aangericht. Bruggen op belangrijke spoorlijnen en wegen wer den afgebroken, brandweerposten wer den buiten werking gesteld, rollend ma terieel der spoorwegen en ander spoor wegmateriaal werd beschadigd, werk plaatsen van belangrijke fabrieken ge bombardeerd en machines vernield. Naar de Telegr. meldt is er, althans voor wat Pilsen en Brün betreft, geen sprake geweest van ongeregeldheden. In geheel Bohemen en Moravië oefent de Gestapo een verscherpt toezicht als ge volg waarvan in verschillende plaatsen arrestaties zijn verricht, doch in geen geval op groote schaal. Verder zijn er eenige kortstondige stakingen geweest bij Skoda en Pilsen. Er heerscht in het geheele vroegere Tsjecho-Slovakije in verband met het conflict tusschen Duitschland en Polen uiteraard een groote spanning, doch van iets wat op een opstandige beweging lijkt is in het geheele protectoraat niets te merken en ook te Praag is de toestand rustig. Havas verklaart de rust, die thans in het Westen heerscht, door er op te wij zen, dat de strijd gekomen is in een pe riode van strategisch afwachten. De rust wordt zelfs nauwelijks nog ver stoord door artillerievuur van de beide partijen, welke tot voor kort nog zoo ac tief waren. Een uitzondering moet hier bij gemaaakt worden voor den sector ten Oosten van de Blies, die het tooneel blijft van acties der Duitschers, welke dan ge volgd worden door kanonnades van den anderen kant. De bescheiden Duitsche aanval van Dinsdag had een kleinen post ten doel. Slechts een enkele compagnie werd daar voor ingezet. De Duitschers slaagden er in de Fransche linies binnen te dringen doch een onmiddellijke tegenaanval ver joeg de indringers direct. Er wordt veel gegist naar de bedoelin gen van Duitschland aan het Westelijk front. De jongste operaties hadden dui delijk ten doel, de Franschen te verdrij ven van de hoogten aan de Saar, de Blies een kleine rivier ten Oosten van Saar- brücken, welke door bosschen is om zoomd en het plateau ten Westen van de rivier de Nied, van welke plaatsen de Fransche kanonnen uitgestrekte indus- striegebieden beheerschen en waar zij in aanraking zyn met de Siegfried-linie zelve.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1