DE RIJKSBEGR00TING VOOR 1940. REDE VAN HITLER Rotterdamsche Lloyd. Denkt aan uw achterlichtje N.V.Hefldrikse&C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland Een reëel tekort geraamd van 55% millioen. Voor 1941 wordt een vermeerdering aan uitgaven van 60% millioen verwacht. listening van een Leenlngsfonis voor MoMllsatie-nitgaven. T.FABERY DE JONGE EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap WOENSDAG 20 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 299 Als voorloopige maatregel 45 opcenten op de Oemeente- fondsbelastlng; voor het loopende belastingjaar 15 opcenten. Dividend- en tantièmebelasting wordt vervangen door een winstbelasting. De Koningin naar Den Helder. Wilna door de Russen bezet. - Duitsche aanval aan het Westelijk front afgeslagen. - Het torpedeeren van de Courageous. - Vandaag rede van Chamberlain en morgen van Roosevelt. Chamberlain zal heden antwoorden. Telef. 2410. Wilna door Russen bezet. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrnat 7 0, Goes Postrekening 44411 Telefoon 2438 bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J< F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs ü.óC per ;rtaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advcrtentiün 30 cent per regel Ingezonden mededeel,'ngen 00 cent per regel Kleine Advertentie Dinsdags en Vrijdags 10.70 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In de Millioenennota stelt de Regeering het reëele tekort op den gewonen dienst voor het volgende jaar op 55.5 millioen, de gevolgen van den oorlogstoestand niet meegerekend. Wijst dit cijfer, aldus de Regeering, op den ernst van den financiëelen toe stand, zooals die was voor het uitbreken van den oorlog, een kennisneming van de stijging van de uitgaven, waarop voor het jaar 1941 moet worden gerekend, ver sombert dit beeld nog in aanzienlijke mate. In totaal wordt voor dat jaar een ver meerdering van uitgaven verwacht van 60.5 millioen, waaronder voor de verster king van de maritieme defensie in Indië een jaarlijksche grootere uitgave van 15 millioen. Indien derhalve de overige uit gaven niet omlaag zouden gaan en de middelenopbrengst dezelfde zou blijven, moet voor 1941 een tekort verwacht wor den van 116 millioen. De regeering noemt het dan ook een eerste vereischte, dat voor het komende jaar het evenwicht tusschen uitgaven en inkomsten op den gewonen dienst wordt verkregen. Ten einde de vereischte versterking der middelen te verkrijgen, zal een her ziening van de inkomstenbelasting worden voorgesteld, welke met 1 Mei 1941 zal ingaan. Als voorloopige maatregel zullen dan tot dat tijdstip ten behoeve van het Rijk 45 opcenten op de gemeentefondsbelasting worden geheven, terwijl het aantal dezer opcenten voor het loopende belastingjaar zal worden gesteld op 15. Verder zal de thans bestaande dividend- en tantièmebelasting worden ver vangen door een winstbelasting. Uit beide maatregelen wordt een opbrengst verwacht van ƒ50 millioen. De overige 5 millioen van het tekort zullen moeten worden gevonden door een verdere besparing op de uitgaven. Voorts ligt het in het voornemen van de regeering, evenals in 1914,- ook thans over te gaan tot de instelling van een leeningfomds, aangezien dekking van de mobilisatie-uitgaven uit de gewone middelen van het jaar, waarin zij worden gedaan, uitgesloten is. De aflossingstermijn zal op 15 jaar worden gesteld. In dit fonds zal worden ondergebracht het crediet van 100 millioen, dat in 1938 is gevoteerd voor het buitengewoon onder de wapenen roepen van dienst plichtigen, en verder een nieuw bedrag van 100 millioen, dat dezer dagen zal worden aangevraagd, terwijl bij aanhouding van den oorlogstoestand nog op verdere bedragen zal moeten worden gerekend. In haar nota zegt de regeering nog, dat al mogen we spreken van een ver zwakt weerstandsvermogen, dit stellig nog geen reden is om den moed te laten zakken, doch veeleer om te trachten om door verhoogd krachtsbetoon de ernstige moeilijkheden te overwinnen. Aan dat verhoogde krachtsbetoon zal het dan ook niet mogen ontbreken. Het zal o.a. meebrengen, dat wij ons dingen zullen weten te ontzeggen, waaraan wij gehecht zijn, en dat wij wenschen zullen weten prijs te geven, ook al kan de redelijkheid daarvan op zichzelf niet worden betwist. Het is op dien grond, dat de regeering verplicht is, voorshands alle nieuwe uitgaven op den gewonen dienst, ook die waarvan de urgentie zich in de laatste jaren in toenemende mate heeft opgedrongen, achterwege te laten en bovendien er ernstig naar te streven, ook op bestaande diensten voor zoover eenigszins mogelijk gelden vrij te krijgen. Een uitzondering zal slechts behooren te worden gemaakt voor de defensie en de Werkloosheidsbestrijding. Krachtig zullen worden bevorderd maatregelen van training en scholing (of herscholing) van werklooze arbeiders, mede als onderdeel van het algemeene streven om de werkloozen, voor zoover eenigszins mogelijk, naar het normale bedrijfsleven terug te voeren. Daarnaast zal staan de voortgezette ter hand neming van productieve open bare werken. H. M. de Koningin is hedenmorgen om kwart voor acht per auto van het paleis Noordeinde naar Den Helder ver trokken ter inspectie van stellingen en vaartuigen der Kon. Marine aldaar. Langs den weg welke H. M. nam, had het publiek zich in dichte rijen opge steld. Het juichte H. M. hartelijk toe. In de buitenhaven, waar de bemanning van de diverse schepen aan boord stond aangetreden, begaf H. M. zich aan boord van de O 20, en vervolgens van de O 16, als ook van het instructievaartuig Van Kinsbergen, de mijnenlegger Nautilus, en enkele mijnenvegers. Na deze bezichtiging gebruikte H. M. °P het spoorwegemplacement van den onderzeedienst lunch. Vanmiddag vertrok H. M. weer auto naar Den Haag. in een salonrijtuig de per WERKLOOZEN DIE SOLDATEN WERDEN. Kostwinnersvergoeding, werkverschaf- fingsloon en steunbedrag. De heer Posthuma heeft aan den minister van Defensie de volgende vra gen gesteld: 1. Is het juist, dat de kostwinnersver goeding voor de gemobiliseerden, die in de werkverschaffingen waren geplaatst, niet wordt berekend aan de hand van het daar verdiende loon, doch dat als ba sis wordt genomen het steunbedrag voor de niet te werk gestelden? 2. Indien deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, acht de minister het dan juist, dat de gezinnen van be doelde gemobiliseerden, in tegenstelling met alle anderen, een lagere kostwin nersvergoeding krijgen, dan zij op grond van hun inkomsten zouden mogen ver wachten 3. Is de minister bereid te bevorderen, dat de werkverschaffingen, die hooger dan de steunbedragen zijn, alsnog voor de betrokkenen als basis zullen worden genomen De aandacht van de wielrijders zij er nog eens bijzonder op gevestigd, dat in gevolge een ministerieel e opdracht de politie in geheel het land met ingang van Donderdag a.s. een scherpe con trole zal gaan houden op de achter lichtjes. Voor zoover noodig late men ze dus voor dien tijd nog eens nazien en in orde brengen. PRESIDIUM TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer hield gisteren een korte vergadering, waarin door den mi nister van Financiën de millioenennota werd aangeboden. Mr J. A. de Wilde werd weer als Ka merlid geïnstalleerd. Op de nominatie voor het voorzitter schap werden evenals het vorig jaar ge plaatst als nr 1 Mr J. R. H. van Schaik, als nr 2 de heer C. Smeenk, en als nr 3 de heer W. Drees. Hitler heeft gistermiddag te Danzig een redevoering gehouden. Een enorme menschenmenigte was op het met ha- kenkruisvlaggen en banieren getooide ruime plein verzameld. Toen Hitier ver scheen, werd hij langdurig toegejuicht. Na inleidende woorden van gouwleider Forster nam Hitier het woord. In zijn overzicht der Duitsch-Poolsche verhouding gewaagde Hitler met instem ming van de politiek van maarschalk Pilsoedski. Oorzaak voor het ingrijpen in Polen was vooral het, naar Hitier zeide, ondra gelijke lijden der Duitsche minderheid. Dat Polen in den oorlog ging was een gevolg van de volmacht, gegeven door het Westen en de ijdele hoop op steun, door het Westen opgewekt. In zijn overzicht over de laatste dagen van Augustus deelde Hitier mede, dat hij zijnerzijds het laatste vredesvoorstel van Mussolini had aanvaard, evenals Frankrijk. Het uitbreken van den oorlog weet Hitler met name aan het drijven der En- gelsche oppositie. De ineenstorting van Polen was een gevolg van de zeer slechte legerleiding, naast de voortreffelijkheid der Duitsche weermacht. Het Polen van Versailles zal nooit her steld worden, daarvoor staat thans ook Rusland garant. De Duitsch-Russische verhouding is volledig besproken tusschen Berlijn en Moskou er is geen kans op een ge schil. Ik heb noch tegen Engeland, noch te gen, Frankrijk welk oorlogsdoel ook. De Duitsche natie evenmin. Sinds ik aan de macht kwam, heb ik er naar gestreefd, langzamerhand juist met de vroegere tegenstanders uit den wereldoorlog een nauwere betrekking van vertrouwen te herstellen. Onmiddellijk na de afhandeling van het Saarprobleem heb ik plechtig af stand gedaan van iedere grensherziening in het Westen. Mijn aanbiedingen aan Engeland zijn bekend. Ik had slechts het groote doel, met het Britsehe volk een oprechte vriendschap te kunnen bereiken. Wanneer Engeland zegt, dat het be langrijkste de oorlog tegen het huidige regime in Duitschland is, antwoord ik daarop, dat, wanneer een Duitsch regi me de instemming zou krijgen van de heeren Churchill, Duff Cooper, Eden enz., dan zou dat regime slechts door deze heeren betaald en in stand gehou den en daarom voor Duitschland onduld baar zijn. Wanneer zij thans gelooven het Duit sche volk van mij te kunnen verwijderen, dan houden zij dit volk of wel voor even karakterloos, of wel voor even dom als zij zelf zijn. Laten de heeren er van overtuigd zijn, dat zij door hun belachelijke propaganda het Duitsche volk niet meer tot ontbin ding brengen. Wanneer volkeren ineen zullen stor ten, zal het niet het Duitsche volk zijn. Veeleer zullen die volkeren ineen stor ten, die langzamerhand zullen begrijpen, hoe weinig reden tot oorlog hun verlei ders hadden. Wanneer men verklaart, dat deze oor log drie jaren zal duren, kan ik slechts mijn medelijden uitspreken met den Franschen poilu, die niet weet waar hij voor strijdt. Wanneer de oorlog drie jaren mocht duren, zal in het derde jaar niet het woord capitulatie staan, ook niet in het vierde of zevende jaar. Het Duitsche volk zal uit dezen strijd niet verslagen te voorschijn komen, maar het zal hechter en hechter worden. De Britsehe blokkade. i Engeland heeft reeds weer een begin gemaakt met den strijd tegen vrouwen en kinderen. Laat men zich ook hier niet vergissen. Zeer snel zou het oogenblik kunnen ko men, dat wij een verschrikkelijk wapen gaan toepassen, waarin wij niet kunnen worden aangevallen, waarover Engeland niet beschikt. Ik heb ook in dezen veldtocht het be vel gegeven steden te sparen, wanneer dit eenigszins mogelijk is. Principieel hebben wij ons daaraan gehouden. Op plaatsen, waar geen tegenstand geboden wordt, is geen ^ruit gebroken. Wanneer men in Warschau de burgers oorlog laat voeren, zal natuurlijk de oor log ook over de geheele stad trekken. Het Engelsche doel is niet strijd te gen een regime, maar tegen het Duit sche volk, tegen de Duitsche vrouw en de Duitsche kinderen. De reactie bij ons zal een overeenkomstige zijn. En steeds zal één ding aan het slot vaststaan: Duitschland capituleert niet. Het Duitsche volk is veel geestdrifti ger dan in 1914. Deze geestdrift is ech ter geen oppervlakkig hoera-patriottis- me, maar een fanatieke besluitkracht. Het is de geestdrift van menschen, die weten wat een oorlog is, die niet licht vaardig in dezen oorlog zijn getrokken, maar die dezen opgedrongen oorlog zóó zullen voeren, als het oude front hem ge voerd heeft. JUWELIER - HORLOQER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Uit gezaghebbende bron wordt verno men, dat Chamberlain vandaag in het Lagerhuis op Hitler's rede zal antwoor den en zal spreken over den toestand, voortvloeiend uit de Russische invasie in Polen. Hij zal er nog eens nadruk op leggen, dat de Russische actie ongerechtvaar digd is en dat Engeland nog steeds be sloten is, zijn verplichtingen Jegens Po len na te komen. Verklaard wordt voorts, dat de poli tieke en economische clausules van de formeele alliantie met Turkije thans zijn voltooid. EEN ENGELSCHE BOODSCHAP AAN POLEN. De B. B. C. heeft een Engelsche bood schap tot de bevolking van Warschau uitgezonden, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: „Uw bondgenooten zijn voornemens den strijd voor het herstel van uw vrij heden voort te zetten". MORGEN EEN REDE VAN ROOSEVELT. De secretaris van president Rosevelt, Early, heeft medegedeeld, dat de pre sident Donderdag a.s. een rede zal hou den ter gelegenheid van de opening van de zitting van het Congres bij de ge meenschappelijke zitting van beide Hui zen in de zaal van den Senaat. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De miljoenen-nota. Een tekort van f 55V2 millioen. Verhooging opcenten gemeen- tefondsbelasting. Herziehing inkom stenbelasting aangekondigd. Instelling van een leeningfonds. H. M. de Koningin bezoekt de Marine te Den Helder. Rijtoer van de Koninklijke familie door Den Haag. Staakt de Mij. 'Zeelarid bare diensten? Buitenland. Rede van Hitier. Vandaag zal Chamber lain antwoorden. Engeland en Frank rijk zullen den strijd voortzetten. Wilna door de Russen bezet. Duitsche aanval aan het Westelijk front afgeslagen. OOK FRANKRIJK ZAL DEN STRIJD VOORTZETTEN. De Fransche regeering zal vandaag te zamen komen. Ook president Lebrun zal daarbij aanwezig zijn. De Fransche regeering zal dan een verklaring afgeven, waarin Frankrijk zijn besluit herhaalt om de vijandelijkhe den tegen Duitschland voort te zetten, totdat een geallieerde victorie zal zijn bevochten, ongeacht de ontwikkelingen in de eerstkomende dagen in Polen. Wilna is door de Russische troepen bezet. De stad is rustig. Een bericht van de United Press uit Kaunas meldt, dat de Russische infan terie Wilna binnenrukte. De Polen had den reeds gisteren vrijwel geheel hun kazernes ontruimd, maar de bevolking plunderde wat er achtergelaten was. Den geheelen nacht werd in de stad gescho ten en gedurende den avond en den nacht werd er buiten de stad zwaar kanonvuur gehoord. Door herhaalde luchtaanvallen werden het station, de militaire etablis sementen en het radiostation vernield, maar de oude kerken en andere kunst schatten zijn niet vernield. Wilna was gistermorgen een doode stad gelijk met geheel leege straten en alle winkels gesloten uit vrees voor plun dering. Tot de komst van de Sovjettroe pen zag men in de straten met geweren gewapende arbeiders, die een soort inili- tiedienst vormden. Men zag ook Poolsche troepen in uniform, maar zonder wapens. Een der bladen te Kaunas melde o.a. nog, dat de gevangenissen te Wilna gis teren werden geopend en dat alle gevan genen zonder onderscheid werden vrijge laten. HET RUSSISCHE LEGER BERICHT. De Generale staf van het Roode leger van arbeiders en boeren meldt: Op 19 September hebben de troepen van het Roode leger den druk op de Poolsche troepen voortgezet. Aan het einde van den dag hadden zij' bezet in het noorden de stad Wilna en de steden Velika, Berestovitsa, Prouzhany en Ko- brin, op 40 km van Brest Litowsk. In het Zuiden, in het Westelijk deel van de Oekraine Vladimir, Volynsky en Sokal. Aan de rivier Boeg Brody, Bobr- ka, Rogatin en Dolina. Ruiterij en tankeenheden zijn de Noord- Oostelijke en Zuidelijke voorsteden van Lwow binnen gekomen. Reuter meldt uit Kaunas: Poolsch® gemotoriseerde detachemen ten en cavalerie ten getale van 10.000 mar* hebben de grens van Litauen over schreden er* zijn geïnterneerd. Dei Sovjet- Russische troepen naderen de Litausche grens. Het semi-officieele blad „Lietuvos Aidas" bericht, dat in officieels sovjet- Russische' kringen wordt verklaard, dat de actie van Rusland beperkt zal blijven

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1