DE ZEEUW Het eeuwfeest der Spoorwegen. TWEEDE BLAD Engeland stelt maximum prijzen voor onze eieren vast. Verzendingsmogelijkheden per luchtpost. Voorlichting van de visscherij over het mijnengevaar. Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. De schoenen worden duurder. Rijdt niet sneller dan 70 K.M. Mr. Rost van Tonningen voor het Hof De Mussert-pers is weer aan het insinueeren. Groote afzet van Fordvrachtauto's. Gemengd Nieuws VAN DINSDAG 19 SEPT. 1939. Nr 298. Hier volgt een korte opsomming van de thans aanwezige verzendingsmogelijk heden per luchtpost van Nederland (ont leend aan de rubriek „vraag en ant woord" der radio-controlecommissie). Binnen Europa gaat er alleen luchtpost naar Scandinavië (Denemar ken, Noorwegen, Zweden) met aanslui ting op de Baltische Staten, Sovjet-Rus land en Finland. Naar Nederlandsch-Indië vertrek 2 maal per week, Maandag en Donderdag via Napels. Ter post bezor gen resp. Vrijdag en Maandag, u i t e r- 1 ij k met de lichting aansluitende op de nachtposttreinen. De K. L. M.-vlieg- tuigen nemen alléén post voor Neder landsch-Indië zelf, niet voor tusschen of verder gelegen landen mee. Naar Engelsche bestem ming e n in Azië en Australië: per En- gelschen luchtdienst. Naar Zuid-Amerika, Suriname, Curasao, Fransch en Britsch Guya na: per Franschen luchtdienst naar Zuid Amerika. Bovendien is voor deze bestem mingen verzending per boot tot New- York en vandaar per Amerikaanschen luchtdienst mogelijk. Deze verzending is minder snel maar goedkooper dan de Fransche luchtdienst. Naar Noord-Amerika, Mexico, Venezuela, Colombia, Noord-Brazilië, Su riname en Curasao: per transatlanti- schen luchtdienst tot New York en van daar per Amerikaanschen luchtdienst. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de postkantoren. Voor al deze bestemmingen kunnen geen data van verzending worden opge geven. In verband met noodzakelijk ver voer per trein of boot binnen Europa moet met eenige vertraging rekening worden gehouden. In de tweede plaats wordt ieder, die correspondentie naar één der oorlogvoe rende landen heeft te verzenden, drin gend aangeraden deze te schrijven in de taal van het land van bestemming. An ders is groote vertraging tengevolge van de censuur veelal onvermijdelijk. Tenslotte het geldverkeer. Wie geld naar het buitenland verzenden of dit uit het buitenland ontvangen moet, doet over het algemeen goed dit per postwissel te doen. Verschillende oorlog voerende landen hebben echter beper kende bepalingen voor den uitvoer van geld ingevoerd. MEDEDEELINGEN VAN DEFENSIE. De minister van oeconomische zaken heeft in overleg met den minister van defensie maatregelen getroffen ter voor lichting van de visscherij over het mijnen gevaar. Ter uitvoering heeft de Neder- landsche Visscherij centrale een circulaire gericht tot opvarenden, eigenaars en ree- ders van visschersvaartuigen. Hieraan ontleenen wij het volgende: Het bureau zeeverkeer, ressorteerend onder het ministerie van defensie, heeft van de oorlogvoerende partijen mede- deeling ontvangen van de positie van in de Noordzee gelegde mijnenvelden. De marinestaf vertrouwt er op, dat, indien nieuwe gedeelten van de zee onveilig worden gemaakt, daarvan eveneens be richt zal worden ontvangen. Door de zorgen van de afdeeling hydrografie van het ministerie van defensie worden deze berichten opgenomen in de Berichten aan zeevarenden. De hier bedoelde bijzondere berichten worden van marinewege draadloos uit gezonden; bovendien zullen wijzigingen van den bestaanden toestand radio-tele fonisch over Scheveningen ten behoeve van de visscherij worden uitgezonden °P golflengte 123 m, om 2 en om 8 uur v.m. en om 2 en 8 uur n.m. zomertijd (later wintertijd). Door de zorgen van de Nederlandsche Visscherij centrale zullen kaartjes worden verspreid, waarop de laatst bekende lig ging der mijnenvelden staat aangegeven. De marinestaf is van oordeel, dat, in dien de aangegeven mijnenvelden zorg vuldig gemeden worden, men, wat be- a. treft het mijnengevaar, veilig zal kunnen f' visschen. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat, hoewel wat betreft de Neder landsche mijnen de veiligheidsinrich- tingen, die de mijnen onschadelijk moe ten maken, indien deze aan de opper vlakte drijven, zeer zeker verbeterd zijn, van in het buitenland in gebruik zijnde mijnen te weinig bekend is, dan dat dit ook van die soorten als vaststaand mag worden aangenomen. Uiteraard wordt met den meesten na druk aangeraden, drijvende mijnen te taijden en deze niet aan te raken. Indien een mijn in het vischnet mocht geraken, wordt aangeraden dit af te vieren en 1® kappen. Elke ondeskundige handeling *0 een mijn levert levensgevaar op. MIMUCO-uitvoering uitgesteld. In de gisterenavond gehouden verga dering van het Permanent-werk-comitè „Mimuco 2" is na ampele bespreking be sloten de uitvoering welke bepaald was op Woensdag 11 October, met het oog op de tijdsomstandigheden en in het bij zonder ingevolge het onder de wapenen zyn van personen, die in de in studie zijnde revue hoofdrollen zouden vervul len, tot later uit te stellen. Vergoeding voor het plaatsen van bodewagens. De „Verordening tot heffing en invor dering van rechten voor het gebruik van sommige openbare gemeentewerken of -bezittingen der gemeente Middel burg, en voor vanwege het Gemeente bestuur verstrekte diensten", is slechts goedgekeurd tot 1 Januari a.s. omdat er bezwaar werd gemaakt tegen de re dactie van onderdeel 29 in art. 1. De re geering meende, dat hieronder zou kun nen worden gebracht het heffen van gel den voor het plaatsen van motorrijtui gen op den voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond, voor zoover deze niet voor het parkeeren speciaal is ingericht en waartoe de gemeente bij zondere kosten heeft gemaakt. Hoewel B. en W. betoogden, dat in de bedoelde bepaling sprake was van het geregeld plaatsen op den gemeente grond, hetgeen met parkeerende motor rijtuigen niet het geval is, vermocht dit de bezwaren der regeering niet op te heffen. Na een bespreking door den burgemeester ten departemente is ten slotte een oplossing gevonden, die geen bezwaren bij de goedkeuring zal ont moeten. Daarom luidt het ontwerpbe sluit tot wijziging van de bepaling als volgt: „Voor het hebben van een vaste standplaats op openbaren gemeente grond van rij- of voertuigen, met of zon der bespanning, voor goederenvervoer (zgn. bode- en sleeperswagens) per stuk, per jaar of korter: f5" en deze verordening dan op 1 Januari a.s. in werking te doen treden. Driewegen. Zondagmorgen werd een jongetje van dhr M. uit Ovezande, dat zich kerkwaarts begaf, de dupe van een motorongeluk. De motor kwam den hoek SmidswegDorpsstraat omgereden en raakte een muur van een woonhuis juist op de plaats waar de knaap zich in. vei- ligheid had trachten te stellen. Met een gebroken been werd de knaap opgenomen en naar den dokter gebracht, die hem naar een ziekenhuis te Goes deed vervoeren. De motorrijdster met duopassagier bekwamen geen letsel. De politie stelde een onderzoek in. (Te laat voor ons nr. van gisteren ontvangen.) Met ingang van 1 Oct. is benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie, tevens tot tijdelijk gemeente-ontvanger dhr Holman te Goes. WANT DE AANVOER VAN LEDER LIGT GROOTENDEELS STIL. Naar „D e T ij d" van fabrikanten en importeurs in de schoenindustrie ver nam, dreigt er een sterke stremming te ontstaan in de voorziening, zoowel van bovenleer als van zoolleer, voor de Ne derlandsche schoenindustrie. Het betreft hier een internationaal ar tikel, dat vooral van Amerika uit naar hier moet worden ingevoerd. Wijl het scheepvaartverkeer door den duikboot oorlog aan de grootste risico's is blootge steld en blijkbaar Engeland de schepen met huiden, o.a. de Groenlo, aanhoudt, wordt de toevoer steeds moeilijker. Bo vendien stijgen de prijzen van het leder enorm. Naar van groote importeurs uit Bra bant wordt vernomen, zijn de Ameri- kaansche aanbiedingen met alle risico's voor den Nederlandschen handel geste gen met 50 pet. of meer. Ook de looistof fen en de fournituren zijn in dezelfde mate omhoog gegaan, zoodat niet kan uitblijven, dat in de naaste toekomst de schoenprijzen wel met 50 pet. stijgen. De vraag rijst of de Nederlandsche schoenfabrieken nog wel een maand in bedrijf zullen kunnen bijven. SPAART BENZINE. De door velen gevreesde benzine-dis- tributie zal langer kunnen worden uitge steld, naarmate de houders van motor rijtuigen zich beter houden aan het van regeeringswege gedaan verzoek, zoo zui nig mogelijk met de auto-brandstof om te gaan. Elk niet-noodzakelijk gebruik van automobielen en motorrijwielen is in dezen moeilijken tijd in strijd met het landsbelang. In verband hiermee doet de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. een beroep op de medewerking van alle automobilis ten en motorrijders om gezamenljk te trachten de distributie zoo lang mogeljk uit te stellen en haar als het kan geheel te voorkomen. De A. N. W. B. verspreidt daartoe op zeer ruime schaal een drukwerk,, waarin het publiek wordt opgewekt zijn onmis- baren steun te verleenen. Bovendien biedt de Bond den automo bilisten gegomde etiketten aan, die in een rooden rand de aanduiding 70 km vertoonen, benevens een opwekking om deze snelheid, waarboven het benzine verbruik zeer sterk stijgt, niet te over schrijden. De etiketten kunnen gemakkelijk op de achterruit van den auto worden ge plakt. EISCH: EEN WEEK GEVANGE NISSTRAF. In de zitting van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch kwam gisteren de be faamde kwestie-Oss nog eens even om een hoekje gluren. Terecht stond het Tweede-Kamerlid mr M. M. Rost van Tonningen wegens een beleedigende uit drukking aan het adres van den Centra- len Raad van Beroep te Utrecht. Er werd zeven dagen gevan genisstraf tegen hem geëischt. Op een N.S.B.-vergadering in het Lim- burgsche plaatsje Nuth in December van het vorige jaar was de heer Rost van Tonningen als spreker opgetreden. Na afloop van zijn spreekbeurt was er ge legenheid tot het stellen van vragen. Op de vraag: „Hoe zal de uitspraak zijn van het Ambtenarengerecht en wat denkt de heer Rost te doen, als de marechaus see in het ongelijk wordt gesteld?" had spreker geantwoord: „De uitspraak van het Ambtenarengerecht, het ambtenaren- on-gerecht, als ik het zoo mag noemen, valt zeer zeker ten nadeele van de mare chaussee uit. Daaraan behoeft u niet te twijfelen. Ik verschuil mij niet achter mijn immuniteit. Ik zeg het hier onder het gehoor van de politie. Ik daag de regeering uit mij te vervolgen". De rijkspolitie, die in burger in de zaal aanwezig was, noteerde deze uitlating en maakte proces-verbaal op. De recht bank te Maastricht veroordeelde het Ka merlid tot 75 gulden boete subs, drie maanden hechtenis. Voor het Bossche Hof herriep de heer Rost van Tonningen verschillende zinnen van zjn uitlating en gaf hij van de andere een geheel anderen uitleg dan de dagvaarding. De procureur-generaal, mr H. W. Mas- sink, achtte niettemin de tenlastelegging bewezen. Met verontwaardiging zeide de procureur-generaal, dat de partij van ver dachte alles afbreekt en naar beneden haalt en de kwestle-Oss gebruikt heeft om reclame te maken. Wij moeten ons, aldus spreker, ten diepste verbazen over de mentaliteit van een Kamerlid, dat zich niet schaamt om dergelijke banale methodes te gebruiken. Het is wel een droevig teeken des tijds. Het is de plicht van het Hof, dergelijke uitwassen gron dig uit te roeien. Ik eisch zeven dagen gevangenisstraf. De Führer met zijn staf aan het front in Polen. Omringd door de leiders van zyn strijdkrachten bestudeert Adolf Hitler de stafkaart. Het nat.-soc. Kamerlid Rost stelt in het dagblad van den heer Mussert bij herhaling vragen aan den minister van Buitenlandsche Zaken betreffende onze neutrale positie. Nu staat vragen vrij, maar insi nueerend vragen over deze materie is niet zonder gevaar en het is wonder lijk, dat de heer Rost zjn vragenrecht als afgevaardigde niet bezigt, indien er werkelijke landsbelangen in het geding zjn. Niet wonderlijk, maar ergerlijk is de stereotiepe uitdrukking: „de heer Klef- fens, die over zulke uit stekende betrekkingen in Londen beschikt". Het ergerlijke zit hier in de insinua tie, welke den minister van Buitenland sche Zaken in vreemde oogen in een kwaad daglicht stellen kan. Voor een goed vaderlander komt zoo iets tegenover een dienaar der Kroon niet te pas. Indien de heer Rost den mi nister niet vertrouwt, dient hij dat openlijk in de Kamer te zeggen, daar het hier kan gaan om de hoogste belan gen des rijks in een over-gevaarlyken tijd. Van dit laatste schijnt de Mussert- pers zich intusschen al heel weinig aan te trekken. Zij toont zich ondanks haar bezorgdheid voor onze neutrali teit! even fel gebeten op Engeland als de Duitsche pers, die zij klakkeloos naschrijft. Waar moet dit op uitloopen MATERIA AL A AN VOER NIET VERMINDERD. Hoewel de vraag naar personenauto mobielen momenteel in verband met de heerschende onzekerheid sterk is afge nomen, is de vraag naar vrachtauto's, naar wij vernemen, momenteel zoo groot, dat van een hoogconjunctuur kan worden gesproken. De fabriek kan, naar de directie verzekerde, elke hoeveelheid zonder eenige moeite afzetten. Deze groote vraag is toe te schrijven aan vervan ging van gerequireerde vrachtauto's. De fabriek tracht den arbeidstijd zooveel mogelijk binnen de normale perken te houden. Slechts voor orders van het Rijk of spoedorders moeten nu en dan overuren worden gemaakt. Wat den aanvoer van de benoodigde materialen aangaat, vernemen wij ten slotte, dat deze, hoeveel hij als gevolg van de aanhouding van schepen niet zoo vlot gaat als wel gewenscht zou zijn, in hoeveelheid niet verminderd is. VOOR ONZE VERSCHE EIEREN ƒ4,22 EN ƒ4,93 PER 100 STUKS C.I.F. De Engelsche regeering heeft maxi mumprijzen vastgesteld voor verschil lende producten, o.a. boter, eieren en bacon. Voor boter, b.v. afkomstig uit Neder land, is een gróóthandelsprijs vastge steld, die bij een pondenkoers van f 7,60 overeenkomt met 85 ct. per kilo. Daar van moeten dan dus nog af o.a. invoer rechten, vracht en assurantiekosten. De maximumprijzen voor eieren zijn, evenals voor boter, vastgesteld zoowel voor den groot-als voor den détailhan- del, benevens voor verschillende klassen van herkomst en gewicht. Onderscheiden worden vier catego- riën. In de categorie (o.a. Nederlandsche eieren) is de maximumprijs voor de ge wichtsklasse van minimaal 15 lb. of 57 58 kg per 120 eieren en 22 y2 oz. per willekeurige 12, vastgesteld op 14 s. 9 d. per 120 in den groot- en op 1 s. 9 d. per doz(jn in den détailhandel. In het minimum- gewicht van 12 lb. of 47-48 kilo per 120 eieren en 17y2 oz. per willekeurig dozijn, is de maximumprijs vastgesteld op 12 s. 6 d. in den groot- en op 1 s. 6 d. in den détailhandel. Dit beteekent dus, dat voor Neder landsche eieren een maximale gróóthan delsprijs in Engeland is vastgesteld, die DE DIRECTIE TOT HET PERSONEEL De Directie der Ned. Spoorwegen heeft by het honderdjarig bestaan der spoorwegen in Nederland een woord ge richt tot het personeel. Herinnerd wordt aan de dagen van Augustus 1914, toen de wereldoorlog de viering van het 75-jarig bestaan der spoorwegen verhinderde. Thans is er een nieuwe oorlog, die wederom de viering van een jubileum onmogelijk maakt. Daarna geeft de directie uiting aan haar tevredenheid en vertrouwt ook, dat het personeel er zoo over denkt, voor welke tevredenheid zij talrijke redenen ontwikkelt, o.a., dat er in de afgeloopen dagen weder getoond is, wat de spoor wegen konden verrichten voor de weer macht van ons land, waarna met onver minderde kracht is voortgegaan om het bedrijf weder terug te geven aan zijn vredestaak, die niet alleen is een econo- nomisch doel, doch tevens een middel tot ontwikkeling en ontspanning van het geheele volk. Verder gaat de Directie voort: „wij zijn tevreden, omdat ons bedrijf vooral in den laatsten tijd in de publieke waar deering en ook in financieel resultaat sterk is vooruitgegaan en wij hebben goede hoop, dat deze gunstige ontwik keling, ondanks de stoornis van de laat ste weken, zal worden voortgezet. Maar wü zijn op dezen dag bovenal tevreden over de stemming in ons bedrijf, over de sfeer van samenwerking tusschen hoog en laag. Elk spoorman voelt „het spoortje" als een stuk van zijn eigen le ven, de successen en de moeilijkheden van ons bedrijf als zyn persoonlijk suc ces en zijn eigen moeilijkheid. De vol maakte trouw, de innige verknochtheid van u allen aan het Spoorwegbedrijf is de beste waarborg voor onze toekomst. Wü zouden slechte directeuren zijn, indien wy insliepen op een bed van zelf genoegzaamheid. Integendeel: Alles kan nog beter dan het is. Juist in deze jaren van snelle moderniseering van de ge heele verkeerstechniek is het een drin gende eisch, het spoorwegbedryf met de grootst mogelijke snelheid te vernieu wen, overal waar dit slechts mogelijk is. En zoo begrijpen wij, dat ook gij, of schoon tevreden, nooit geheel zijt vol daan. Er kan geen uitbundige blijdschap zyn bij ons jubileum, nu Europa in oor log is. Maar er is wel reden voor groote tevredenheid. bij een pondenkoers van f 7,00 neerkomt op f 4.93 per 120 eieren in de zware en op f4,22 in de lichte gewichtsklasse. Dit zyn dus de pryzen in Engeland, zoodat invoerrechten, vracht, assurantie, em ballage, enz. nog in mindering moeten worden gebracht en deze zyn zeer aan- zieniyk onder de tegenwoordige omstan digheden, doch onze graanrestrictie van f 1,35 per 120 eieren komt er (nog!) by. Per ei, c.i.f. Engeland, bedraagt de pry's dus resp. 4.1 en 3.5 cent per stuk. Er zy nog aan herinnerd, dat verre weg het grootste deel van onze export eieren naar Engeland gaan, vorig jaar b.v. 47,3 van de 80 millioen kilo uit gevoerde versche eieren of zestig pet.! (Bovendien zonden we nog 5% millioen kilo koelhuis- of kalkeieren naar dat land van de ruim 8 in totaal.) Als ge volg echter van de te verwachten moeilijkheden met onze veevoedervoor ziening zal de Nederlandsche productie en dus ook uitvoer van eieren wel sterk gaan dalen. Reeds thans staat ons vee op rantsoen en het pluimvee zelfs zóó streng, dat alleen rantsoenen (100 gram per dag) ter beschikking worden ge steld voor 80 pet. der dieren van een eigenaar en dan nog alléén voor zoover hij méér dan 25 kippen of eenden heeft! Voor onze koelhuis- (en kalk-) eieren >s een maximale gróóthandelsprijs in Engeland vastgesteld van 10 s. 6 d. per 120 stuks van de 5758 kilo-klasse, dat is dus bij een pondenkoers van f 7,cir ca f 3,52 per 120 eieren. 219 Man kregen kof fie, koek en sigaren. De „Telegr." vertelt: Een compagnie op marsch. Ergens in Nederland, waar bewaakte overwegen zijn. Een lange marsch. Er zitten al 15 km op. De „Spits" staat te wachten voor de neergelaten spoorboomen. Men wenkt uit een naburige, zeer groote villa. „Ja, wat is er?" „Wilt u koffie?" „O, heel graagmaar „Met hoeveel man is u?" „Met 219 man." Tja, zooveel koffie heb ik niet. Maar komt u terug weer langs?" „Ja, mevrouw, over anderhalf uur". „In orde. Dan is er koffie". Anderhalf uur later. Daar is de com pagnie weer. Nu van den anderen kant komend. Vreedzaam nu. De oefening is afgeloopen. Maar de jongens aan de spits herinneren zich de koffie-belofte en ky- ken al uit. De eerste gelederen zijn nog niet over de spoorlijn of daar is de eer ste koffie. Van een terras komen drie dienstmaagden, een Javaansche bedien de, een mevrouw en een meneer. Zij dra gen dienborden met kannen koffie er op, met schaaltjes suikerklontjes en met fleschjes room. De meneer roept van verre: „Och, kapitein, kunt u even la ten wachten? Ik heb het beloofd. U zoudt koffie hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5