7U£t -&t0ck/Hje oA&4t4»Ufic<J Kristalhelder^geluid Om de Troonrede. Buitenland. Binnenland. De kolenvoorziening van ons land. Land- en Tuinbouw Kerknieuws Onderwijs Rechtszaken GA ZE ZIEN EN HOOREN BIJ UW RADIOHANDELAAR Nederland spreekt met Indië. Tuinders bespreken hun moeilijk heden. In prijzen vanaf fl. 92.50 IEUWE SERIE l939-'40 PHILIPS De inhoud van de Troonrede waarmee H. M. de Koningin vandaag de zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, is in hooge mate beïnvloed door de ab normale omstandigheden, als gevolg van de verschrikkingen van den oorlog, door welke ons werelddeel opnieuw wordt ge teisterd. In bewogen bewoordingen wordt herin nerd aan het oorlogsleed, waaronder ve len gebukt gaan, maar daarnaast is er ook de toon van dankbaarheid omdat ons land bij den vrede bewaard bleef en onze vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden onverzwakt voort duren. Groote voldoening wordt uitgesproken over 't verloop van de mobilisatie en de daarop volgende concentratie van land en zeemacht en over de wijze waarop de weermacht zijn moeilijke en soms ge vaarlijke taak vervult. Daarnaast wordt gewezen op den nieu wen tegenslag voor ons economisch le ven, dat zich den laatsten tijd in belang rijke mate had hersteld en dat nu in al zijn geledingen, door den uitgebroken oorlog zwaar werd getroffen en waarvan inzonderheid land - en tuinbouw de nadeelige gevolgen ondervinden. Met voldoening zal zeker worden ver nomen, dat er ten opzichte van de regel matige voedselvoorziening geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te be staan. Degenen, die gehoopt en met groote stelligheid verwacht hadden, dat deze Troonrede een „nieuw geluid" zou laten hooren in den geest van de „eischen", zooals die van zekere zijden werden ge steld, zullen zich wel diep teleurgesteld gevoelen. Van al de eischen die aan het Kabinet- Colijn werden gesteld, en waarvan men had verwacht, dat thans de vervulling zou worden aangekondigd, wordt met geen woord gerept. Het beleid der Regeering zal er op ge richt blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te lenigen; al les zal in het werk worden gesteld om het normale verloop van het bedrijfsle ven te bevorderen, terwijl de regeering hoopt zooveel doenlijk te voorkomen dat de werkloosheid, waarvan zij' ook overi gens de bestrijding krachtig wil voort zetten, uit den ingetreden oorlogstoe stand nieuw voedsel ontvange. Dat is alles. Wij zeggen niet, dat het, gezien de omstandigheden, te weinig is. Maar het is wel zeker, dat, als het Kabinet-Colijn zich tot dergelijke toe zeggingen had bepaald, in rood-room- sche kringen een storm van verontwaar diging zou opsteken. Intusschen leven wij in afwachting, ook wat betreft de maatregelen, die op financieel gebied noodig zullen blij'ken. Waarschijnlijk zal de millioenennota hieromtrent meer licht verschaffen. Moge de bede, waarmede de Koningin besloot, n.l. dat God ons volk moge ze genen in deze dagen van beproeving, in vervulling gaan. Geve Hij aan Regeering en Volksvertegenwoordiging de kracht tot datgene waartoe zij thans geroepen zijn. VERHOOGING VAN BELASTINGEN IN BELGIE. Teneinde het hoofd te bieden aan de hooge kosten van de militaire veilig heidsmaatregelen, zal ook de Belgische regeering binnenkort belasting-maatre gelen nemen en wel: een omzetbelasting van ten hoogste één pet., een speciale belasting voor hen, die zijn vrijgesteld van militairen dienst en een belasting van 6080 pet. op oorlogswinst. AARDBEVING TEN Z.-WESTEN VAN WEENEN. Gistermiddag heeft het seismogra- fisch instituut te Weenen een krachtige beving geregistreeerd. De haard van de beving, welke door veertien na-stooten werd gevolgd, lag op 70 K.M. ten Zuid- Westen van Weenen, bij Fuchberg. Bijna alle huizen aldaar hebben schade opgeloopen. Bij de instorting van een huis werden twee personen gedood. LEVERT VOORSHANDS GEEN MOEILIJKHEDEN OP. Gisteren is te Heerlen een vergade ring van de contactcommissie voor het mijnbedrijf gehouden, waarin de alge- meene toestand van de mijnindustrie in verband met de bijzondere tijdsomstan digheden is besproken. De directies der mijnen deelden mede, dat zij een gere geld contact met de arbeiders onder deze omstandigheden op prijs stellen en dat zij dit zullen bevorderen door een regelmatig bijeenroepen van de contact commissie. Voorts deelden zij mede, dat de alge- meene indruk is, dat de toestand van het mijnbedrijf vooralsnog geen ernstige be zorgdheid behoeft te wekken en dat, al thans voorshands, de kolenvoorziening van het land geen ernstige moeilijkheden zal opleveren. De belangstelling voor de radiotelefo- nische verbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië is in de maand September tot dusver buitengewoon groot geweest. In vorige maanden kwamen er ge middeld omstreeks 40 gesprekken per dag tot stand, doch na het uitbreken van den Europeeschen oorlog is dit getal snel gestegen. Op 5 September werden er 216 gesprekken gevoerd met een totalen gespreksduur van 1015 mi nuten. Daarna is het volume wat klei ner geworden, maar niettemin worden er nog steeds tusschen de 100 en 120 gesprekken per dag tusschen Nederland en Indië afgewikkeld. In het algemeen kan men zeggen, dat het quantum 300 pet. bedraagt van dat van vroeger en dat de totale gespreks duur nog iets boven de 300 pet. ligt. BEPERKING DER BLOEMBOLLENTEELT. Slechts 65 pet. areaal beplant. Het Weekblad voor Bloembollencul tuur bepleit gezamenlijk overleg en overleg met en behulp van de regeering om het bloembollenbedrijf, zij het dan op „oorlogszwakte", in stand te houden. Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, heeft dit overleg geleid tot de bepaling, dat dit jaar slechts 65 pet. van het tot nu toe toegestane areaal voor hyacinten en tulpen beplant mag worden. De teelt van narcissen wordt thans nog niet beperkt, omdat een zeer groot gedeelte narcissen reeds ge plant is. DE REGEERING KOOPT TARWE BLOEM. Vrachtprijzen verdubbeld. Het Regeeringsinkoopbureau heeft in de Vereenigde Staten een party tarwe bloem aangekocht. Een kleinere party is in Hongarije aangekocht. De laatste is, naar wy vernemen, niet bestemd voor de bakkerij doch voor de industrie. De vracht voor Amerikaansche bloem van New York naar Nederland is gestegen van 28 Amerikaansche cents tot 55 cents per honderd Engelsche ponden, wat uitkomt op 1.20 per 100 kg. GOED VLEESCH VOOR DE SOLDATEN. Veeprijzen loopen op. Voor de voeding van de honderddui zenden soldaten, die onder de wapenen zijn, heeft de militaire intendance dage lijks een enorme hoeveelheid vleesch noodig. In de eerste week van den oorlog werden op verschillende markten 1100 koeien gekocht, in de tweede week on geveer 550, terwijl men in de thans voor ons liggende week een aankoop van on geveer 800 stuks verwacht. Deze aankoopen, die over het geheele land verdeeld worden, hebben de vraag naar goed vee verlevendigd en daarmee zijn de vleeschprijzen wat gestegen. In vergelijking met den toestand van voor de mobilisatie is de prijs van het rund vee 6 of 7 cent per pond levend gewicht omhoog gegaan. Dit is geen wonder, omdat de regee ring alleen goed vee voor de soldaten koopt. Er is dus plotseling een veel ster kere vraag gekomen naar het vee in de hoogste prijsklasse, juist het vee, dat de laatste jaren door de regelmatige daling van de koopkracht, het moeilijkst te ver- koopen was. Er is echter ook een ander verschijn sel opgetreden, dat op de prijsstijging van invloed is. De aanvoer is namelijk niet zoo groot als verwacht werd. Waar schijnlijk verkoopen de boeren alleen hei strikt noodzakelijke en houden zij verder hun veestapel zoo groot mogelijk. Dit geschiedt eenerzijds met de hoop op be tere prijzen in de toekomst en anderzijds om geen verminderde aanspraken op de toewijzing van veevoeder te veroorza ken. Wanneer aan het einde van den weide- tijd het vee op stal moet worden gezet,, zal de aanvoer automatisch ruimer wor den. Overigens houdt de regeering ook hier een oog in 'tzeil en waakt tegen speculatieve opdrijving van de prijzen. Ned. H( rv. Kerk. Beroepen te Bergen op Zoom, W. E. Heijboer te Ouwerkerk. Aangenomen naar Aalten, P. G. Klyn, te West-Terschelling. Bedankt voor Lienden, W. Bieshaar Jr., te Benthuizen. leergeschillen deze week nog niet gereed komt met haar arbeid. In den loop van den dag zal hierover beslist worden. De zaak-Drachten. Prof. dr K. Dyk rapporteerde daarna over de zaak-Drachten. Voorgesteld werd deputaten te benoemen, die alles in het werk te stellen hebben om partijen te verzoenen en den vrede in die kerk te herstellen. Vóór 15 Nov. zal rapport moeten worden uitgebracht. Dit werd goedgekeurd. Als deputaten werden benoemd: prof. dr F. W. Gros heide, dr K. Dijk en ouderling W. van Engen te Steenwijk. De praeses wees de deputaten toe de wijsheid van Salomo, het geduld van Job, de liefde van Johannes en den ijver van Petrus. Nisse. Benoemd tot notabel van de Ned. Herv. Kerk alhier dhr J. C. Geluk, inplaats van dhr M. Zonnevyle, die daar voor had bedankt. PROF. MR P. S. GERBRANDY De directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grondslag hebben in een vergadering van Zaterdag j.l. besloten aan Prof. Mr P. S. Gerbran- dy, die tot minister van justitie is be noemd, op zijn verzoek eervol ontslag als hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te geven. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. School voor B. L. O. te Mid delburg dhr G. Vleugel te Goes. VASTSTELLING VAN RICHTLIJNEN Dezer dagen hield het hoofdbestuur van den Nederlandschen Tuindersbond een vergadering ter bespreking van de moeilijke omstandigheden waarin de tuinbouw reeds verkeerde en die nog grootere vormen heeft aangenomen door den thans heerschenden oorlogstoe stand. In verband met besprekingen die thans met de andere organisaties loo- pende zyn, zal getracht worden richtlij nen aan te geven waardoor* aan den tuinbouw weder een fundament zal kun nen worden gegeven, dat hem in staat stelt zijn arbeid tegen loonende prijzen te verrichten. Een zeer spoedige steunuitkeering werd hoogst urgent geacht. Wat de dezer dagen bekend gemaakte verlofregeling voor gemobiliseerden aangaat, werd deze voor den tuinbouw minder effectief geoordeeld en werd dienaangaande een brief gericht aan den minister van Defensie. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 19 Sept. 1939. De volgende personen werden gedag vaard E. G. M. N., 32 jaar, barbier te Hulst, wegens beleediging van K. F. A. Wou ters. Eisch en uitspr.: f 10 b. of 5 d. h. S. P. v. E., echtgen. van J. W., 28 jaar, te Hansweert, wegens beleediging van Leentje van de Kreeke. Eisch en uitspr.: f 10 b. of 5 d. h. Th. R., 27 jaar, arbeider te Sint Jan steen, wegens mishandeling van R. D. Heijmans. Eisch en uitspr.f 10 b. of 5 d. b.. A. de V., 20 j., werkman te Koe wacht, wegens mishandeling van P. F. de Schipper. Eisch en uitspr.: f 10 b. of 5 d. h. A. M. T., huisvrouw van J. V., 27 jaar te Biervliet, wegens beleediging van Ali de Visser. Eisch en uitspr.: f 10 b. of 5 d. h. E. de M., 43 jaar, monteur, zonder vaste woon- of verblijfplaats, wegens verduistering van een rijwiel en een rij- wielbelastingplaatje ten nadeele van H. Weezepoel, gepleegd te Middelburg. Eisch en uitspr.: 3 mnd. gev. str. A. de N., 24 jaar, landbouwer te Ste- kene, wegens diefstal van visch ten na deele van Ph. A. Serraars te Axel. Eisch en uitspr.: f 10 b. of 5 d. h. 1. A. A. C., 22 jaar, arbeider te Won- delghem (België) 2. Fl. C. V., 19 jaar, vlasbewerker te Gent (België) 3. H. K., 36 jaar, arbeider te Oos- teekloo (België) 4. E. van L., 51 jaar, arbeider te Oosteekloo (België) 5. L. van L., 24 jaar, daglooner te Oosteekloo (België) 6. C. L. van L., 30 jaar, arbeider te Oosteekloo (België) 7. L. C., 24 jaar, poelier te Oosteekloo (België)ieder voor zich wegens dief stal van een hoeveelheid kokhanen, toe- behoorende aan D. Geirnaert te Philip pine. Eisch en uitspr. ieder f 10 b. of 5 d. h. Faillissement. Het faillissement van G. Schrier, sleep bootkapitein, wonende te Hansweert, is door opheffing wegens gebrek aan baten, geëindigd. Geref. Kerken. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Harderwijk, M. Baan te j Bussum. Te Dokkum, Joh. v. Doorn, te Ouderkerk a. d. Amstel. Onder zeer groote belangstelling heeft Maandagmiddag te Den Helder de plech tige kranslegging plaats gehad by het monument „Voor hen, die vielen". De kranslegging door Schout-bij-nacht Jolles. Tweetal te Slootdorp (Wieringermeer- polder), H. J. Banga, cand. te Zeist en C. Verspuy, cand. te Scheveningen. Beroepen te Spijkenisse, C. v. d. Tas, cand. te Delft. Te Loppersum, E. A. van Es. te Warns. Aangenomen naar Kockengen, W. Verwoerd, cand. te Ommen. By het Renkumsche veer is een vrachtauto met aanhangwagen in den Rijn ge reden. Pe twee inzittenden kwamen om het leven. De beide wagens nadat zij waren gelicht. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. In de zitting %an hedenmorgen wees de praeses er op, dat de Synode nu de vierde week is ingegaan. Volgens Spr. zou het aanbeveling verdienen deze week verschillende zaken af te doen en dan de Synode te verdagen, wijl de za ken-Drachten en Goossens nog niet Sy- node-ryp zyn en de commissie voor de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3