Plechtige Opening van de Staten-Generaal. De Koningin is vergezeld van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Een vluchtelingenstroom naar naburige landen. Houding der Britsche Regeering ongewijzigd. De strijd In het Westen. Het vergaan van het Engelsche vliegtuigmoederschip. Duitschland zou nu vrede willen maken. Ruzie in het Nazi-kamp Het leven In Duitschland. de overweldigende macht van een vijand en weerstand biedt aan den aanval van de geheele gewapende macht van Duitschland, is onze oostelijke nabuur ons land binnengevallen met schending van de plechtige verdragen en de onver anderlijke wetten der moraal. Het met Frankrijk en Groot-Britan- nië verbonden Polen strijdt voor de heerschappij van het recht tegen de wet teloosheid, voor goede trouw en bescha ving tegen hartelooze barbaarschheid, tegen de heerschappij van het kwade in de wereld.. Ik heb het onoverwinnelijke vertrou wen, dat Polen uit deze worsteling zege vierend moet en zal te voorschijn treden. Burgers! Uit den voorbijgaanden zond vloed moeten wij symbolen redden van de republiek en de bron van het grond wettige gezag. Daarom heb ik met een bezwaard hart besloten den zetel van het president schap der republiek en van het hoogste uitvoerende gezag van den staat over te brengen naar een plaats, waar hun vol ledige souvereiniteit is verzekerd en zij in staat zijn te waken voor de belangen van de republiek. Op ieder uwer rust de plicht de eer der natie te bewaren, wat u ook moge overkomen. De almachtige Voorzienig heid zal onze zaak recht doen weder varen. Volgens uit Kaunas en Riga ontvan gen berichten stroomen Poolsche civiele en militaire vluchtelingen de grenzen naar Litauen en Letland over. Riga meldt, dat een aantal Poolsche troepen de wijk heeft genomen op Let- landsch gebied en geïnterneerd is. Tot 12 uur gistermiddag waren ongeveer 60 Poolsche vliegtuigen geland in het zuid oosten van Letland. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Boekarest, dat volgens een nog niet bevestigde mededeeling maarschalk SmiglyRydz op Roemeenschen bodem zou zijn aangekomen. In den loop van den dag zijn ongeveer 250 Poolsche vliegtuigen, meest mili taire toestellen, te Czernowitz in Roe menië aangekomen. Aangezien het vliegveld te klein is, zijn de weilanden in de omgeving bezaaid met vliegtuigen. De bemanning wordt doorgezonden naar interneeringskampen in het cen trum van het land. Ook zijn afdeelingen tanks en batterijen luchtdoel-artillerie van het Poolsche leger te Czernowitz aangekomen. Zij werden door de Roe- meensche militaire autriteiten in beslag genomen en de bemanning werd geïnter neerd. Op aanraden van de Poolsche regee ring is de Britsche ambassadeur te War schau, Sir Howard Kennard, gisteren de Roemeensche grens overgegaan met de nog aanwezige leden van zjjn staf. Het verluidt, dat de Poolsche regee ring zelve óf reeds in Roemenië is óf op het punt staat daarheen te gaan. Op den brug over de Dnjester in den weg KodaleCzortkov heeft gisteren de Amerikaansche gevolmachtigde een on derhoud gehad met de sovjet-Russische troepen. Men weet niet wat het resul taat van deze besprekingen is. De Poolsch-Roemeensche grens is aan de Roemeensche zijde volkomen afgeslo ten. De wegen van de grens naar Cer- nauti zijn dermate met vluchtelingen overvuld, dat het verkeer letterlijk ge blokkeerd was, meldt Un. Press. De militaire refugees moeten in con centratiekampen en de gevluchte bur gers in verscheidene andere kampen en dorpen ondergebracht worden. Onder de vluchtelingen ziet men ook vele priesters en monniken. Nonnen ziet men tusschen elegante dames, in zijde gekleed, waarin zij uit Warschau of an dere plaatsen gevlucht zijn. Velen van deze laatsten, die gewend waren in weel de te leven, zijn gelukkig, als zij een stuk droog brood kunnen bemachtigen. Aangezien velen van hen in geen da gen gelegenheid hebben gehad zich te wasschen, bestaat er groot gevaar voor besmettelijke ziekten. Daarom heeft de regeering een aantal ambulances met medicijnen, een groot aantal doctoren en verpleegsters naar de frontdistricten langs de Poolsche grens gezonden. Met betrekking tot den aanval der Sovjets op Polen wordt officieel te Lon den verklaard: „Niets van wat er is gebeurd kan wij ziging brengen in de vastbeslotenheid der Britsche regeering met volledigen steun van het land haar verplichtingen Jegens Polen ten uitvoer te leggen." Volgens inlichtingen in diplomatieke kringen zou de Britsche regeering heb ben besloten te Moskou te protesteeren tegen den inval van het Roode Leger in Polen. GEEN BRITSCHE OORLOGSVER KLARING AAN RUSLAND? In welingelichte kringen is men van meening dat op de Russische inval in Polen niet automatisch een oorlogsver klaring aan Rusland volgt en dat het voorts zou zjjn aan te nemen dat de Sov jet-actie geheel in het voordeel van Duitschland is. DUITSCHERS VOEREN VERSTER KINGEN AAN. De militaire correspondent van de Yorkshire Post schrijft dat de Duit- schers trachten Saarbrücken te redden en dat zij versterkingen hebben gezon den, Het Fransche legerbericht van gister avond luidt als volgt: Activiteit van de artillerie op ver scheidene punten aan het front, in het bijzonder ten Zuiden van Saarbrücken. De Duitschers brengen groote verster kingen, troepen en luchtstrijdkrachten, uit Polen naar het Westelijke front en voeren strategische terugtochten uit om hun linie recht te trekken, aldus meldt i Havas uit Parijs. De ontruimde dorpen worden opgeblazen om te verhinderen, dat zij als dekking worden gebruikt. De Fransche troepen hebben thans vasten voet gekregen in het bosch Bien- wald, dat zich over 15 mijl uitstrekt tus- 1 schen Wissemburg en den Rijn. Militaire waarnemers gelooven, dat het doel der Duitsche terugtochten is een zoo goed mogelijk gebruik te kunnen maken van de artillerie, die de Siegfriedlinie verde- digt. Een gordijn van spervuur, bestaande uit een linie van voortdurend voor de op- rukkende troepen ontploffende grana- ten, is het doeltreffendst, wanneer de li nie recht is. Men is van oordeel, dat de Franschen thans een grens hebben be reikt, voor welke de Duitschers niet dan na scherpen strijd terrein af kunnen staan, wil de Siegfriedlinie niet kwets baar worden. Beide partijen brengen groote verster kingen naar het front tusschen Moezel en Ryn voor de volgende phase van den strijd, die alleen een directe aanval op de versterkte linies kan beteekenen. De Britsche artillerie is opgetrokken om de Franschen te steunen, terwijl de Duitschers veel zwaar geschut, bijeenge bracht in Breslau en Berlijn, naar het Rijnland overgebracht hebben. De meeste kanonnen zijn scheeps- kanonnen, gemonteerd op spoorwagens. Zij vuren zware 420 m.M. granaten af. De Duitschers willen hiermee van de spoorlijn op den Westelijken oever van den Rijn de versterkingen van de Magi- notlinie bombardeeren. De Duitschers gaan inmiddels voort, zich uit vele plaatsjes langs de grens in het Saargebied en langs de Vogezen te rug te trekken. De Duitschers hebben de verwijdering gelast van de kolenvoorraden uit de mij nen in de vallei van Saarbrücken tot Neunkirchen. Te Luxemburg hoort men opnieuw het gedreun van de zware artillerie in het gebied van de Moezel. Tegen half elf kwam een regen van Duitsche granaten op het stadje Perl neer, dat gedurende eenige uren in Fran sche handen was, doch dat thans weer niemandsland is geworden. Wij melden gisteren reeds het torpe- deeren van het Engelsche vliegtuig-moe derschip „Courageous" door een D'uit- schen onderzeeër. 'Het is nog niet bekend hoeveel van de ruim 1100 leden Ider bemanning van de Courageous gered zijn. Bijna 400 over levenden echter zijn door torpedofcoot- jagers aan land gebracht en het is be kend, dat talrijke andere door koopvaar dijschepen zijn opgepikt. Volgens een der overlevenden, die vijf kwartier in het water had gelegen, moes ten vele leden der bemanning rondzwem men tot hulp arriveerde. Men weet nog niet, wat het lot is van tien gezagvoerder van de courageous, kapitein Jones. Een officier verklaarde, dat hij Jones voor de laatste maal op de commandobrug had gezien, toen hij hetvbevel gaf het schip te verlaten. Een geredde vertelde, dat toen de Courageous was' getroffen, het schip onmiddellijk begon over te hellen naar bakboord ien dat binnen vijf minuten de kapitein bevel gaf 'het schip te verlaten, dat het eerst met den Voorsteven ontier water geraakte, zoodat het achterschip in de lucht werd geheven. Het vliegtuigmoe- derochip zonk binnen een half uur. Vermoedelijk was het aantal personen, dat zich aan boord van het vliegtuig moederschip „'Courageous" bevond toen het schip werd getorpedeerd, aanmerke lijk minder dan de volledige bemanning, welke bestaat uit 1200 officieren en min deren, hierbij inbegrepen tie vliegers. Met den bouw van de „Courageous" werd begonnen in 1915. Het schip was bedoeld om als kruiser dienst te doen in de Oostzee. In 1924-'28 werd het schip verbouwd tot vliegtuigmoederschip. De ondergang van dit schip is een zware slag voor Engeland, al heeft hét nog enkele van deze schepen over en al staan nog nieuwe vliegtuig-moedersche pen op stapel. ENGELSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Het passagiersschip „American Far mer" heeft draadloos medegedeeld, dat het 129 opvarenden van het Engelsche vrachtschip „Kafiristan", Üat door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, op 300 mijl ten Westen van Ierland aan boord heeft genomen. GEVECHT VAN EEN VLIEGTUIG TEGEN EEN DUIKBOOT. Een jong officier der Engelsche lucht macht heeft een aanschouwelijk verhaal gegeven van het bombardeeren en het tot zinken brengen van een Duitsche duik boot, terwijl hij een patrouillevlucht maakte. „Ik zag de duikboot Voor het eerst op ongeveer 5 km. afstand. De onderzeeër voer vrij snel aan de oppervlakte. Ik na derde de duikboot van achteren en zag dat zij tot de vijandelijke vloot behoorde. Ik vuurde eerst eenige schoten af, om haar de gelegenheid te geven zich te identificeeren. Toen ik zekerheid had, dat ik mij niet vergiste, dook ik omlaag en vuurde mijn voorste stukken geschut af. De duikboot begon te duiken en was reeds half onder water, toen ik mijn eerste bommen neerwierp. De explosies stuwden de onderzeeër weer op naar de oppervlakte. Ik keerde terug en de dichtstbijl neerkomende bom van mijn tweede salvo was een rechtstreeksche treffer vlak voor den toren. Er volgde een geweldige ontploffing en de geheele ach tersteven werd uit het water gelicht. De onderzeeër dook onder een hoek van dertig graden. Ik bleef twintig minuten rondcirkelen en keek naar de groote draaikolk, die veroorzaakt werd door de ontsnappende lucht. Toen nam ik aan, dat de duikboot buiten gevecht was ge steld en keerde ik terug naar mijn basis." De ervaringen, sedert het begin van de vijandelijkheden twee weken geleden, opgedaan toonen, aldus meldt Londen, hoeveel de duikbooten hebben te vreezen van vliegtuigen. Vele duikbooten zijn waargenomen en gerapporteerd en vele zijn aangevallen.Sommige daarvan zullen nooit meer van tien zeebodem komen, waar zij thans liggen en anderen zijn ernstig beschadigd. De Duitsche bevel hebbers wachten uur na uur op nieuws van deze onder water liggende schepen, die nooit meer zullen terugkeeren. Deze operaties, welke onafgebroken ge durende de laatste veertien dagen hebben plaats gehad, hebben slechts weinig weer stand van de Duitsche luchtmacht onder vonden. Terwijl Duitschers en Russen Polen reeds theoretisch aan het verdeelen zijn, ko'men er meer en meer aanwijzingen, dat Duitschland van plan is, aan Enge land en Frankrijk de vraag voor te leg gen, of zij ook thans nog den oorlog wil len voortzetten. In de Duitsche pers werd gisteravond de vraag gesteld, hoe Frankrijk en Engeland den strijd kunnen voortzetten ten behoe ve van een staat, die „niet meer bestaat". De meeste waarnemers zijn er van overtuigd, dat Duitschland zou willen af zien van een oorlog in West-Europa, in dien er vrede gesloten zou worden op de voorwaarde, dat Polen aan Duitschland en Rusland wordt overgelaten. Het antwoord van Engelanti en Frank rijk zal niet twijfelachtig zijn. STREICHER ZOU ZIJN AFGEZET. Volgens de Daily Express" zou Ju lius Streicher1, de leider der anti-semie- tische campagne in Duitschland, zijn ge arresteerd. Hij werd ontheven van zijn functies van gouwleider, zijn fortuin werd ver beurd verklaard en volgens het blad mag hij zich gelukkig prijzen, dat 'hij nog leeft. Na een ruzie met de rijksweer over een adjudant van Streicher, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan spionnage en ti'erhalve zelfmoord moest plegen zou Streicher op 'bevel van Goering zijn gearresteerd. Hij had gevraagd, zijn adjudant met militaire eer te begraven. De generaal van de rijksweer had daar bezwaar tegen gemaakt. Hierover in woede ontstoken, 'had Streicher den generaal beleedigd. De generaal insinueerde hierop, dat de levenswijze van den leider der Duitsohe anti-semieten niet in overeenstemming was met zijn normale inkomsten. Strei cher zou hierop hebben geantwoord: Waarom zou ik niet, net als de anderen, iets apart leggen? Kijk maar eens, wat Goering doet. De generaal bracht deze woorden over aan Goering, die een onderzoek gelastte, dat heeft uitgewezen, dat Streicher voor eigen gebruik belangrijke bedragen af hield van het door den staat van de Joden in beslag genomen geld. Het zou aan de inmenging van Hitier zijn toe te schrijven, dat Streicher aan den dood is ontsnapt. Men schrijft aan de Maasbode: Het is voor een Nederlander onbegrij pelijk, dat het Duitsche verbod, naar bui- tenlandsche zenders te luisteren, over het algemeen trouw wordt nageleefd. Die ge hoorzaamheid ligt echter niet zoozeer in de discipline, welke als een ijzeren vuist op het Duitsche volk is neergelegd, maar veel meer in het zichzelf beveiligen voor ongerustheid. Men vreest de buitenland- sohe propaganda, vooral na het uitwer pen door de Engelsche vliegers van de bekende „waarschuwingen aan het Duit sche volk". Men bemerkt dat, als men zich over de grens begeeft duidelijk aan de mentaliteit der bevolking, welke in 14 dagen tijds geheel is omgeslagen. De ze kerheid van toen, heeft plaats gemaakt voor een gelatenheid. Zelfs de Neder- landsche arbeiders, die in Duitschland werken, zijn met die onbestemde vrees besmet. Zij maken bezwaar tegen het werkien in tie avonduren, want 102 van hen moeten des nachts tot 1 uur werken, den gunstigen tijd voor de vijandelijk.' vliegers. Wanneer plotseling des avonds een of ander Duitsch zendstation zwijgt, weet men, dat er vijandelijke vliegers gesigna leerd zijn, daar men deze vliegers geen kans wil geven, op dat 'zendstation te peilen. Een ieni ander werkt oip de zenuwen der menschen en drijft hen naar buiten, vooral in de donkere stille avonduren, hoewel den menschen verzocht wordt, des avonds niet naar buiten te gaan. Men voelt echter, dat onze Duitsche buren last krijgen van de zenuwien.. Onder wel zeer bijzondere omstandig heden heeft de Koningin zich heden we der naar de aloude Ridderzaal begeven voor de plechtige opening van de nieu we zitting van de Staten-Generaal. Deze omstandigheden hebben intus- schen vrijwel geen verandering gebracht in het ceremonieel, waarmede deze plech tigheid geschiedde, behoudens, dat de sterkte van de eerewachten en het eere escorte ditmaal iets kleiner was dan an dere jaren en dat voorts tijdens het rij den van den stoet geen muziek ten ge- hoore werd gebracht. Aan den anderen kant werd aan de openingsplechtigheid ditmaal bijzonderen luister bijgezet door het feit, dat de Koningin daarbij verge zeld was van Prinses Juliana en Prins Bernhard, die voor de eerste maal deze plechtigheid bijwoonde. De belangstelling van buiten de resi dentie was dan ook zeker niet minder dan in normale tijden. Een groote menigte had zich voor het Paleis Noordeinde opgesteld, om het ko men en gaan van den Koninklijken stoet te zien. Nadat de acht galakoetsen waren weg gereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen, waarin H. M. de Koningin, vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, plaats na men. Op het oogenblik, waarop de Koningin het Paleis verliet, werd door het uitste ken van vaantjes van het Paleis tot het Malieveld het sein gegeven voor het los sen van het eerste der minuutschoten, welke van het verlaten van het Paleis, omstreeks één uur, tot den terugkeer aldaar werden afgegeven uit de op het Malieveld aldaar opgestelde batterij' van het 2e regiment artillerie, bestaande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zette de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin, de Prinses en de Prins, allen getooid met het breede lint van het Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, De tragiek van de verschrikkelijke luchtaanvallen op de Poolsche hoofdstad. Gew inde kinderen worden na een der moorddadige raids behoedzaam weggeleid. in de gouden koets stapten. De Prins was gekleed in gala-tenue van luitenant ter zee eerste klasse, met de gouden nestels van adjudant in bui tengewonen dienst van H. M. de Konin gin. Hartelijk toegejuicht door de men- schenmenigte aan weerszijden van den door militairen v. de regimenten Grena diers en Jagers afgezetten weg, reed de stoet door de Heulstraat, het schelppad van het Lange Voorhout over den K r- ten Vijverberg naar het Binnenhof, dat door een detachement van ongeveer 70 man politietroepen onder commando an een officier, was afgezet. Op het Binnenhof stond een afdeeling van het korps mariniers met vaandel ter sterkte van 80 man en het muziekkorps van de Koninklijke Marine onder bevel van een kapitein als eerewacht bij de Ridderzaal opgesteld. Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Marinekapel, be stegen de Koningin, de Prinses en de Prins de treden, leidende naar den in gang der Ridderzaal, waarvan de peri style overhuifd was door een rood-flu- weelen baldakijn met gouden franjes, terwijl de eerwacht de militaire honneurs bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Bij het binnentreden van de Ridder zaal werden de Vorstelijke personen aan den ingang ontvangen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal, be staande uit de Eerste-Kamerleden Mr W. M. van Lanschot, Mr F. I. J. Janssen, Mr P. E. Briët, Mr Dr G. Kolff en Prof. Dr J. A. J. Barge, en de Tweede Kamer leden H. W. Tilanus, Mevr. Mr C. F. ba rones Mackay geb. Katz, Dr S. E. B. Bierema, Th. F. M. Sehaepman, Mr T. A. van Dijken, Dr I. H. J. Vos, Mr F. G. C. J. M. Teulings, Mr G. A. Diepenhorst, W. Wagenaar en Jhr Mr G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck. Deze commissie voorafgegaan door den Kamerheer-Cere moniemeester, de acht kamerheeren, de groot-officieren en den Opperceremonie- meester leidden de Koningin, de Prin ses en den Prins naar de voor hen be stemde zetels. De Koningin nam plaats op den troon, rechts van haar H. K. H. Prinses Julia na der Nederlanden en links van haar Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlan den, Prins van Lippe-Biesterfeld, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en ter zijde van den troon inna men, hun in het officieele programma aangewezen. Onmiddellijk daarop ving de Koningin met het voorlezen van 4® Troonrede uit. Nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd werd om ruim 1.30 uur met zelfde eerbetoon als bij de komst van d® koningin de terugtocht naar het paleis in het Noordeinde langs denzelfden weg ondernomen. Der traditie getrouw hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Rid derzaal de leden van het corps diploma tique met hun dames, die de openings plechtigheid in de zaal hadden bijge woond, nabij de middelste poort, gren zende aan de Ridderzaal verzameld, o® de vorstelijke personen bij het voorbij gaan een hartelijken groet te brengen. Oök bij den terugkeer naar en de aan komst ten Paleize werden de vorstelijk personen door de menigte geestdrift'? toegejuicht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2