DE TROONREDE. Polen verzet zich wanhopig tegen de beide vijanden. Rotterdamsche Lloyd. N.V.Hendrikse&C= Bank Goes Dagblad voor de Provincie Zeeland iramma. Prachtige gift voor de luchtverdediging. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap f - en eavoye. het algemeen vrij en Limburg is de dijk wordt schade voorkomen van de DINSDAG 19 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 298 Hare Majesteit de Koningin heeft heden de Vereenigde zitting van de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de volgende rede De strijd bij Warschau hervat. Meer activiteit in het Westen. De duikboot-oorlog. Telef. 2410. Duitsch-Russisch overleg inzake toekomst van Polen. In de overige ge- De stand is over i goeden stand, voor. Plaatselijk kt van aantasting 1 dit gewas is over In Friesland, N.- vrij' goed, in Gel stand van koude iten, geteeld in on- warenhuizen) is over het algemeen logstvooruitzichten goed. Wel zijn de voornaamste late >one van Boskoop ippel, Brab. Belle voor de vroegere kking tot de Brab. de aandacht geves- jn gevolge van de wordt een vrij goe- oewel voor de ver- de stand zeer uit- de oogst van Tri- ig. In het algemeen ir dan van de appe- Lucas en Doyenne sen matigen stand; een goeden stand, stand van de drui- ag door spint komt. verwachtingen voor 'TEMBER 1939. 75 en 414.4 m. gram. 9,00 Gram. i Gram. 10,30 Voor ,0-Amusementsork. ene „De vrouw en 10 Wenken voor de jorkest en solisten g van de St.-Gene- oor H. M. de Ko- ber. ANP. 2,00 r Cantor. 3,00 Deel. or. 4,00 Piano. 4,30 00 Kinderhalfuur, en gram. 7,00 Drgel. 7,45 Troon- oningin (opn.).8,00 aag en Antwoord". bewegelijke we- rogr. 9,45 Causerie 10,15 Gram. 11,00 Orgel. 11,30—12,00 301,5 M. KRO-Ultz. 0,00 Gram. 11,30 12,00 Ber. 12,15 g van de St.-Gene- or H. M. de Konin- ïram. 2,00 Voor de 3,10 Het KRO-Ka- im. 4,05 Causerie: :r enkele huidige ram. 4,25 Causerie zers in dezen tijd". 4,50 Gram. 4.55 r.T. en haar intern. lO-Melod. en solist. KRO-Melod. 6,35 Ber. 7,15 Land- en Gram. 8,00 Ber. ted. ork. van Maas- ie: „De goede oude 1 van den eersten gel. 10,00 KRO-ork. 10 ICRO-Boys en sol. -12,00 Gram.. WEERBERICHT. van hedenmorgen genweerbetrok- O.; temperatuur 16! t 14; neerslag af ge lig van hedenavond igeveer 19 uur: le landgedeeltelijk ier, weinig verande- meest matige N.0' enmiddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoei Postrekening 4445S Telefoon 2438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f.XMS per kvartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Yllssingen t 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per ?egcS Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting 'morgen 10 u.: oor fietsers: i. Leden der Staten-Generaal, Onder sombere omstandigheden kom Ik heden in Uw midden. Ander maal wordt ons werelddeel geteisterd door de verschrikkingen van een oorlog. Dankbaar, dat ons land den vrede bewaren mocht, vervult Mij nochtans deernis met de velen, die elders onder het oorlogsleed gebukt gaan. Het verheugt Mij, dat Onze vriendschappelijke betrekkingen met alle Mogendheden onverzwakt voortduren. In het bijzonder geldt dit ook Onze verhouding tot die neutrale landen, met welke reeds in een vroeger tijdperk nauwere aanraking was verkregen. De gezamenlijke vredesoproep, kortgeleden door Zijne Majesteit den Koning der Belgen mede namens zes andere Staatshoofden gedaan, heeft aan dien zin tot samengaan opnieuw uiting gegeven. Dat deze oproep, evenals het aanbod van goede diensten van Zijne Majesteit en Mij, in breeden kring instemming heeft gevonden, bevestigt Mij in de overtuiging, dat, ondanks ondervonden teleurstelling, velen de hoop blijven koesteren, dat door vreedzaam overleg betere internationale verhoudingen kunnen worden in het leven geroepen. Ter handhaving van de volstrekte onzijdigheid, waartoe ons land ge roepen is en waaraan het zich met inzet van alle krachten wijdt, heb Ik Mij genoopt gezien bevel te geven tot de mobilisatie van zee- en landmacht. Tot Mijn groote voldoening heeft die mobilisatie, evenals de daarop volgende concentratie, zich op voorbeeldige wijze voltrokken. Beide deelen Onzer weermacht vervullen, met den besten geest bezield, hun moeilijke en soms gevaarvolle taak. Het economisch leven van ons land, dat zich den laatsten tijd in belang rijke mate had hersteld, wordt door den uitgebroken oorlog in al zijn ge ledingen zwaar getroffen. Het verkeer ter zee is ontwricht, waarvan in de eerste plaats de scheepvaart en de visscherij den 'terugslag ondervinden. Tal van ondernemingen missen den aanvoer van noodzakelijke grondstoffen. Land- en tuinbouw, reeds vóór het uitbreken van het internationaal conflict in een moeilijke positie, ondervinden nieuwen tegenslag door de stagnatie van den uitvoer. Bij deze beproevingen ontbreken gelukkig ook de lichtpunten niet. Van een ernstigen schok bij ons geld- en bankwezen is geen sprake geweest. Hoewel prijsstijgingen niet konden en kunnen uitblijven, is prijs opdrijving niet'in verontrustende mate voorgekomen, terwijl, waar noodig, van wettelijke bepalingen met goed gevolg gebruik wordt gemaakt. Ten behoeve van de regelmatige voedselvoorziening zijn reeds maanden geleden zoodanige voorbereidingen getroffen, dat er voorloopig geen enkele reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Maatregelen voor bodemproductie, voorraadvorming en distributie vormen hier een aaneensluitend geheel. Voorts zijn voor de industriëele productie Rijksbureaux ingesteld, waarin het bedrijfsleven met de Overheid samenwerkt bij de regelmatige verdeeling van die artikelen, waaraan een tekort kan ontstaan. Het beleid der Regeering zal er op gericht blijven de opkomende nooden der bevolking naar vermogen te lenigen en in het bijzonder een tekort aan de noodzakelijke levensmiddelen te voorkomen. Distributie van verbruiksartikelen zal niet op het bestaan van zulk een tekort behoeven te wijzen, doch zal reeds plaats hebben, wanneer een recht vaardige verdeeling gevaar zou kunnen loopen. Daarnaast zal de Regeering alles in het werk stellen om het normale verloop van het bedrijfsleven te bevorderen. De Regeering hoopt hierdoor tevens zooveel doenlijk te voorkomen, dat de werkloosheid, waarvan zij ook overigens de bestrijding krachtig en onverdroten wil voortzetten, uit den ingetreden oorlogstoestand nieuw voed sel ontvange. Ook in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao heeft de internatio nale toestand het treffen van een aantal bijzondere maatregelen noodzakelijk gemaakt. Op maritiem en militair gebied zijn voorzieningen getroffen om, wan neer zulks noodig mocht blijken, de plichten der neutraliteit stipt na te komen, terwijl daarnaast maatregelen zijn en nog zullen worden genomen op economsch terrein, in het bijzonder in het belang van de voedselvoorzie ning. Belangrijke stoornissen op dit of ander gebied kwamen tot dusver gelukkig niet voor. Met groote dankbaarheid heb Ik kennis genomen van den geest van toewijding en dienstvaardigheid, die in dezen ernstigen tijd, zoowel in Nederland als onder alle bevolkingsgroepen in de overzeesche gebiedsdeelen, op zoo verheffende wijze tot uiting komt. Ik verwacht, dat dit besef van saamhoorigheid tot het einde zal worden bewaard. Ook indien de tijden nog moeilijker worden, zal dan de toekomst met vertrouwen kunnen worden tegemoet gezien. Met de bede, dat God Mijn volk moge zegenen in de beproeving en aan ieder van ons de kracht zal geven tot datgene waartoe hij thans ge roepen is, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blijven - het dagelijk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. Is hierbij op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de zenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltijd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bij de hand. h.t.i. Veel genot voor weinig geld: 5 cent, AAAAAAAAAAAAAA EEN GEHEELE BATTERIJ CADEAU. Het comité luchtverdediging Den Haag meldt: Een in het buitenland woonachtige Nederlandsche dame beeft aan dr Colijn een bedrag van f 50.000 doen toekomen voor defensiebelangen. Dr Colijn is vrij dit bedrag te besteden op de wijze, welke hem het beste toe schijnt. In verband daarmede heeft dr Colijn beschikt, dat voor deze som een batterij luchtafweergeschut voor Den Haag van het bekende kaliber van 2 c.M. voor locale verdediging zal worden aan geschaft, ten behoeve van de luchtver dediging van Den Haag (sector binnen stad. Polen staat thans voor een bovenmen- schelijke taak. Het heeft nu al enkele weken moeten strijden tegen een indrin ger, die in aantal en techniek verre de meerdere is. Nu kreeg het Zondagmor- geen een dolkstoot in den rug door Rus land, dat nog wel een niet-aanvalsver- drag met Polen had gesloten! Terecht is dit een ezelstrap genoemd. Sovjet-Rusland, dat nog altijd lid is van den Volkenbond en dat voor kort met Groot-Brittannië en Frankrijk zou meegaan om een einde te maken aan de agressies, heeft nu het wanhopig worste lend Poolsch leger met een kolossale troepenmacht in den rug aangevallen. Waarom? Om een deel van den Pool- schen buit binnen te halen. Ziedaar de Sovjet-moraal, het cynis me in zijn uiterste consekwentie. Rusland en Duitschland zijn als roof dieren bezig het zwakkere, maar dapper vechtende Polen af te slachten. Nationaal-socialisme en Bolsjewisme (tot voor kort zoogenaamd eikaars vij anden) nu broederlijk vereenigd! De Times-correspondent te Zaleszcziki meldde eenige dagen geleden: Terwijl een week geleden kon worden gemeld, dat het Poolsche leger ordelijk terugtrok, en intact gebleven was, moet thans worden verklaard, dat het tegen overgestelde het geval is. Het Poolsche front is volledig inge stort en het is duidelijk, dat er voor de Duitschers weinig meer te doen is dan wegvegen wat er van het dappere leger van meer dan anderhalf millioen man is overgebleven. De vlucht van het Poolsche leger kan niet worden toegeschreven aan gebrek aan moed bij den gemiddelden Poolschen soldaat, maar de Poolsche strijdkrachten waren niet gemechaniseerd en werden eenvoudig weggemaaid door de opruk kende tanks, als dat nog niet reeds was gedaan door de machinegeweren uit de vliegtuigen. Dezer dagen werden de kleinste Pool sche troepenconcentraties opgemerkt door de vijandelijke vliegers en genade loos afgemaakt. Dit was mogelijk, om dat de Duitschers in de eerste dagen van den oorlog elk vliegkamp in het land bombardeerden en spoedig het grootste deel van de Poolsche luchtmacht hadden verwoest. Daarop bombardeerden zij de benzinevoorraden en bronnen der Polen. De verwoesting van deze essentieele voorraden werd hoofdzakelijk in de af- geloopen tien dagen uitgevoerd. Het gevolg was, dat er geen druppel benzine in het grensgebied van Polen meer te krijgen was, afgescheiden van hetgeen de Duitschers meebrachten. Een andere oorzaak van de ineenstor ting is de volledige verwoesting van de Poolsche radioverbindingen. Toch meldt het Poolsche telegraaf - agentschap, dat de Poolsche regeering haar werkzaamheden te Kuty op Poolsch grondgebied blijft voortzetten. Zij heeft daar haar voorloopig hoofdkwartier ge vestigd. Het Poolsche agentschap voegt hier aan toe, dat het Poolsche leger zijn strijd voortzet tegen den Duitschen aanvaller, ondanks een numerieke meerderheid van 70 divisies, ondanks een meerderheid der luchtstrijdkrachten van tien tegen één en ondanks de aanzienlijke meerder heid der gemotoriseerde troepen. Volgens het Poolsche telegraafagent- schap werd een belangrijke groep Duit- sche gemechaniseerde strijdkrachten gis teren in de buurt van Grodekjagiellonsky op 24 km ten Westen van Lwow (Lem- berg), volkomen vernietigd. 100 pantserwagens en 50 kanonnen zijn buitgemaakt. Er zijn eenige duizen den krijgsgevangenen gemaakt, terwijl de rest der Duitsche strijdkrachten in wanorde in Westelijke richting is terug getrokken. Het agentschap voegt hier aan toe: Het feit, dat dit succes is verkregen, on danks de noodzakelijkheid, terug te trek ken met het oog op de numerieke en de technische meerderheid der vijandelijke strijdkrachten, levert een welsprekend getuigenis voor het uitstekende moreel der Poolsche troepen. DUITSCHERS EN RUSSEN ONTMOETEN ELKANDER. Een telegram uit Moskou aan 't Duit sche Nieuwsbureau meldt, dat de Rus sische en de Duitsche troepen elkander te Brest-Litowsk hebben ontmoet. De officieren begroetten elkander. Een radiobericht uit Moskou meldt, dat de Russische troepen Wilna, zonder tegenstand te ontmoeten, hebben bezet. Uit Kaunas meldt United Press, dat blijkens een radiobericht uit Moskou de Sovjet-troepen wel tot bij Wilna zyn op gerukt, maar dat zij de stad nog niet hebben bezet. Uit Poolsche bron wordt gemeld, dat de Sovjet-troepen te 21 uur Wilna begon nen binnen te rukken. Het kwam tot een vuurgevecht tusschen Poolsche en-Rus sische soldaten. De telefoonverbindingen werden niet verbroken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de rechtervleugel van het in Zuid-Polen opereerende leger gisteren van Sambor naar het Zuidoosten trekkend Droho- byez heeft genomen. Hiermee is de voor naamste plaats van het petroleumgebied in Duitsche handen gevallen. De strijd bij Warschau is hervat, aan gezien een Poolsche onderhandelaar zich niet heeft aangemeld. De burgemeester van Warschau heeft Maandagavond in een radio-toespraak verklaard, dat de stad zich niet zal over geven, doch zich tot het bittere einde zal verdedigen. De Duitsche troepen aldus het D. N. B. hebben het grootste deel van den Poolschen staat, waarin drie vierden van de totale bevolking woont bezet. Vrijwel het geheele gebied met Poolsche bevolking is dus in handen van het Duit sche leger. HET OPRUKKEN DER SOVJET TROEPEN. De speciale correspondent van Stefani te Cernauti bericht, dat de Sovjet-troe pen in Westelijke richting oprukken Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De opening der Staten-Generaal. H. M. de Koningin spreekt de Troonrede uit. De visscherij en het mijnengevaar. De uitvoer van eieren naar Engeland. Buitenland. Warschau vecht tot het bittere einde. Rusland en Duitschland over de verdee ling van Polen. Poolsche vluchtelingen naar Roemenië en Letland. De Duitschers zenden versterkingen naar het Westerfront. De ondergang van het Engelsche vlieg tuigmoederschip. langs de grens tusschen Polen en Roe menië. De opmarsch werd in de afgeloo- pen nacht vertraagd door het slechte weer. Van Poolsche zijde wordt medegedeeld dat de Russen voortrukken met groote witte vlaggen en verklaren, dat z(j' de bevolking vrede en rust komen brengen. Het schijnt dat een ware wedloop is ontstaan tusschen de Duitsche en Rus sische troepen met Lwow (Lemberg) als einddoel. Lwow wordt nog door de Pool sche troepen tegen de Duitschers verde digd. Van Lemberg, als hoofdstad van de door de Russen verlangde Poolsche Oekraine, zullen de Duitsche troepen moeten aftrekken, opdat zij plaats kun nen maken voor Russische troepen. Ook het belangrijkste van de onderscheidene tot dusver Poolsche petroleumdistricten in Galicië, ten Zuiden van Lemberg en Drohobycz, wordt door Rusland begeerd, terwijl het anderzijds voor Duitschland bitter zou zijn van de petroleumbronnen aldaar af te zien. De Duitsche bladen publiceeren een commentaar, waarin in zes punten de „consequenties" van de Duitsch-Russi- sche overeenkomst inzake de invasie in Polen worden uiteengezet. De overeenkomst bevat de volgende punten: le. De twee regeeringen zijn van oor deel, dat den Poolschen staat van het oogenblik zijner oprichting af, de natuur lijke bestaansvoorwaarden hebben ont broken. 2e. De Poolsche staat was door zijn politieke incompetentie gedoemd ineen te storten en is thans eindelijk gevallen. De twee regeeringen trekken uit deze feiten de noodzakelijke conclusies. 3e. Zij zijn het met elkaar eens, dat de toestand der verschillende volken, welke Polen bewonen, een nieuwe rege ling eischt, welke moet worden tot stand gebracht door de instelling van rechts persoonlijkheid hebbende organen van deze volken. 4e. De taak van beide staten is het maken van een volkomen nieuwe rege ling van hun belangensferen, welke den vrede en de orde zal verzekeren. 5e. Het beroep op Frankrijk en Brit- tannië om Polen te hulp te komen is vol komen nutteloos gebleken en de bond genootschappen met Polen bestaan niet meer. 6e. Frankrijk en Brittannië zien zich opnieuw voor de vraag geplaatst, met welk doel zij feitelijk tegen Duitschland oorlog voeren. PRESIDENT MOSCICKl RICHT EEN PROCLAMATIE TOT HET POOLSCHE VOLK. In een proclamatie tot de Poolsche na tie zegt Moscicki, de president der Pool sche republiek o.a. het volgende: Op het oogenblik, waarop ons leger met weergaloozen moed worstelt tegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1