Rusland valt Polen aan. 8otterdairsche Lloyd. N.V.Hendrikse&C— Bank Boes Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap MAANDAG 18 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 297 Sovjettroepen 60 K.M. opgerukt. Onderhandelingen over Warschau? Polen veoht ook tegen de Russen. Duitsche tegenaanvallen In het Westen afgeslagen. Ontwikkeling en ontspanning voor gemoblllseorden. De indruk over Moscou's actie In den rug. Telef. 2410. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening <4455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijo f2.60 per kvartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Russische raadsel is opgelost! Wat te voorzien was na de mobilisatie in Rus land is geschiedDe Sovjet-troepen heb ben de Poolsche grens overschreden. Zondagmorgen om zes uur, Moskou- sche tijd, zijn de bolschewistische troe pen over de volle lengte der Oostgrens, van Kamenez-Podolsk in het Zuiden tot Polosk in het Noorden, het Poolsche ge bied binnen gerukt. De Poolsche troepen boden hardnek kig weerstand, doch hebben niet kunnen beletten, dat de bolsjewieken verscheiden dorpen en steden in bezit namen. Zjj zijn op sommige gebieden reeds 60 km het Poolsche gebied binnen gerukt. Deze bolsjewistische opmarsch is naar een zegsman op het Duitsche ministerie van Propaganda aan de United Press verklaarde, geschied met volledige in stemming van de Duitsche regeering. Het motief er voor is: bescherming van Russische belangen en minderheden in Wit-Rusland en de Oekraine De opmarsch van het Sovjet-leger in Oost-Polen geschiedt onder de volledige handhaving der neutraliteit van Sovjet- Rusland in het huidige conflict, wat wel héél merkwaardig is. Daar de Poolsche staat op dit oogen- blik niet meer als te bestaan te beschou wen is, komen, naar de opvatting der Sovjet-regeering, de vroeger gesloten verdragen te vervallen. Ziedaar weer een staaltje van de Bols jewistische moraal. Zij, die eenige weken geleden hebben voorspeld, dat Hitier en Stalin het bij de afsluiting van hun non agressiepact reeds eens geworden zijn, over een verdeeling van Polen, schijnen gelijk te zullen krijgen. DE RUSSISCHE NOTA. De nota van de Sovjet-regeering aan de buitenlandsche regeeringen over den opmarsch der Sovjettroepen in Oost-Po len is in een geljjkluidenden tekst aan alle buitenlandsche missies te Moskou overhandigd. Deze tekst luidt: „De Poolsch-Duitsche oorlog heeft de inwendige onhoudbaarheid van den Pool- schen staat aangetoond. In den loop van de operaties gedurende tien dagen heeft Polen al zijn industriegebieden en cultu- reele centra verloren. Warschau bestaat niet meer als residentiestad van Polen. De Poolsche regeering is uiteengevallen en geeft geenerlei teeken van leven meer Dat beteekent, dat de Poolsche staat en zijn regeering in feite opgehouden heb ben te bestaan. Daardoor hebben de ver dragen, die tusschen de Sovjet-Unie en Polen bestonden, hun geldigheid verlo ren. Aan zichzelf overgelaten en zonder lei ding gebleven, is Polen veranderd in een gemakkelijk terrein voor alle gebeurte nissen en verrassingen, die een bedrei ging zouden kunnen opleveren voor de Sovjet-Unie. Dientengevolge kan de Sov- jetregeering, die tot dusverre neutraal was, niet langer een neutrale houding te genover deze feiten in acht nemen. De Sovjetregeering kan ook niet on verschillig blijven voor het feit, dat de fflet haar bloedverwante Oekrainers en Wit-Russen, die op het gebied van Polen wonen en uitgeleverd zijn aan den wille keur van het noodlot, zonder bescher ming blijven. Met het oog op dezen stand van zaken beeft de Sovjetregeering het opperbevel van het roode leger instructies gegeven om den troepen het bevel te geven de grens te overschrijden en het leven en eigendom der bevolking van de Weste- hjke Oekraine en het Westelijke Wit- Rusland onder hun bescherming te ne men. Tegelijkertijd is de Sovjet-regeering voornemens alle maatregelen te treffen om het Poolsche volk uit den ongelukki- ken oorlog, waarin het gestort is door zijn onverstandige leiders, te voorschijn te leiden en het de mogelijkheid te geven een vreedzaam leven te hervatten". POLEN VECHT OOK TEGEN DE RUSSEN. De Poolsche gezant Grzybowski ont- wng om drie uur in den nacht van Za terdag op Zondag het verzoek bij' Molo- tof te verschijnen. Om vier uur las men m de Russische nota voor, volgens welke aan de troepen opdracht was ge seven de Poolsche grens te overschrij den. De redenen, welke voor dezen in- werden opgesomd, achtte de Poolsche gezant van dien aard, dat hij weigerde de nota te aanvaarden en krachtig tegen den inhoud protesteerde. De Poolsche regeering heeft allen bui- tenlandschen regeeringen een nota doen toekomen, naar aanleiding van de Rus sische inmenging. In deze nota wordt verklaard, dat de inmenging van het Russische leger een daad van agressie vormt. Op het Poolsche consulaat te Cernauti wordt verklaard, dat over het geheele front handnekkig wordt gestreden, zoo wel tegen de Russische als tegen de Duitsche troepen. Twee uur na het bezoek van den Pool- schen gezant trokken de bolsjewistische troepen over de Poolsche grens. De stad Baranowitsj, op 50 km. van de grens, is in roode handen gevallen en de bolsje wisten hopen, naar te Riga verluidt, Maandag te Brest-Litowsk de Duitsche troepen te zullen ontmoeten. Van de Dwina in het Noorden tot aan de Dnjester in het Zuiden rukken de rooden op, met 't gevolg, dat zjj al thans naar eigen zeggen de verbin dingen van Polen met Roemenië vrijwel hebben afgesneden. De rooden zeggen verder in hun eerste berichten, dat zij zeven Poolsche jachtvliegtuigen en drie bombardementsmachines hebben neer geschoten. De Poolsche troepen aan de grens hebben zich uit alle macht verzet. Zoo kwam het by Molodechno tot een ver bitterd gevecht. De bolsjewistische op marsch geschiedde volgens het Duitsche recept: de roode troepen kwamen klik- semsnel oprukken met tanks en gemo toriseerde eenheden. Het gerucht ging, dat de Poolsche re geering naar Roemenië was gevlucht. Het Poolsche telegraafagentschap meldt echter dat de Poolsche regeering op Poolsch grondgebied is gebleven en dat het Poolsche leger den strijd tegen de Duitsche aanvallen zal voortzetten, ongeacht de Duitsche numerieke meer derheid. De regeering bevindt zich te Koety. Czernowitz in Roemenië is op het oogenblik een verzamelplaats van vluch telingen van allerlei aardPoolsche bur gers en militairen zjjn er heen geko men; de meeste buitenlandsche missies komen er of worden er weldra verwacht. Er zqn 55 Poolsche militaire vliegtui gen te Cernauti gedaald, doch daarin be vonden zich geen politieke persoonlijk heden. De vliegtuigen werden in beslag genomen en de inzittenden geïnterneerd. DE INDRUK VAN HET RUSSISCHE OPTREDEN. De bolsjewistische inval heeft in de Europeesche hoofdsteden diepen indruk gemaakt. Te Londen, het centrum van de tegenpartij', verklaarde men, dat de nieuwe wending op geenerlei wijze En- gelands besluit kan veranderen om het Hitlerdom te vernietigen en dat het ove rigens de vraag is, of de schijnbare vriendschap tusschen de bolsjewieken en de nationaal-socialisten wel bestendig van duur zal zijn. De Russische inval in Polen heeft vooral in Roemenië consternatie gewekt, aldus de Un. Press, temeer, omdat men bericht ontvangen heeft, dat de Russi sche troepen uit Kamenetz en Podolsk, op slechts enkele kilometers afstand van de Roemeensche grens in Oostelijke richting oprukken, ten einde den Pool- schen troepen den terugtocht naar Roe menië onmogelijk te maken. Men vreest daarom dat het aan de Roemeensche grens tot gevechten zal komen. Grooten indruk heeft in Roemenië de mededeeling gemaakt, dat Sovjet-Rus land „zijn vroegere onderdanen in Polen wil beschermen". Men wijst er in dit ver band op, dat circa één millioen Russen en Oekraïners op Roemeensch grondge bied wonen, n.l. in Bessarabië en de Boe- kovina, en dat Sovjet-Rusland nimmer de annexatie van Bessarabië erkend heeft. In kringen, die nauw met de Roemeen sche regeering in contact staan, deelt men echter niet de vrees van de bevol king, dat Sovjet-Ruiland thana ook Roemenië zal aanvallen en gelooft men, dat Duiteohland en de Sovjet-unie de grenzen van Roemenië eerbiedigen zul len. Roemenië's houding, zoo verklaart men, blijft onveranderd: het wil neu traal blijven, doch is van den anderen kant bereid, zijn grenzen te verdedigen. Koning Carol heeft den geheelen dag met zjjn adviseurs beraadslaagd. Vernomen wordt, dat de Roemeensche gezant te Moskou van de Sovjet-Russi sche regeering de verzekering ontvan gen heeft, dat zij de neutraliteit van Roemenië eerbiedigen zal. Hetzelfde ver wacht men van de Duitsche regeering, met welke Roemenië thans over de we- derzijdsche handelskwesties besprekin gen voert. Te Moskou verluidt, dat de Sovjet regeering voornemens is Silezië, Danzig en den Corridor aan Duitsohland te la ten, de Westelijke Oekraine voor zich te behouden en een Poolsche bufferstaat te vormen. Het bericht, dat de Russen de Pool sche grens hebben overschreden, heeft te Berlijn, niettegenstaande men het se dert eenige dagen zag aankomen, toch als een groote sensatie gewerkt. Alge meen is men over dezen loop van zaken uiterst bevredigd. DE GEHEELE TOESTAND WORDT TE LONDEN DUISTER GEACHT EN ZEER DELICAAT. Reuters diplomatieke redacteur meldt, dat Chamberlain en Halifax gisteren voortdurend in contact zijn gebleven, terwijl ook een belangrijke minister-bij eenkomst is gehouden. Men verneemt, dat waarschijnlijk geen officieele reactie op de laatste gebeurtenissen verwacht kan worden, alvorens Londen over volle dige inlichtingen betreffende den Russi- schen inval beschikt en gelegenheid heeft gehad om den toestand met Frank rijk en Polen te bespreken. Op het oogenblik heeft men nog geen betrouwbare berichten over de houding der Poolsche regeering zelf. In Poolsche kringen overheerscht de meening, dat Polen Rusland niet den oorlog zal ver klaren, gelijk zij het Duitschland deed. Het bericht, dat de Sovjet-Russische troepen Polen zijn binnengerukt, werd bij het Italiaansche publiek eerst Zon dagmiddag bekend door een Stefani- bericht, dat via de radio uitgezonden werd. Het bericht maakte diepen indruk op de bevolking. Tot nu toe neemt men in officieuze kringen de grootste reser ve in acht. Wel geeft men te kennen, dat de han delwijze van Sovjet-Rusland onvoorzie ne gevolgen kan hebben. De geheele toestand wordt duister ge acht en zeer delicaat. Het is mogelijk pessimistische gevolgtrekkingen te ma ken of een meer gematigd standpunt in te nemen. Roosevelt heeft met hooge function- narissen van het Departement van Bui tenlandsche zaken de mogelijke gevol gen bestudeerd van de Sovjet-Russische interventie in Polen. HET LOT VAN WARSCHAU. Het schijnt dat de Poolsche hoofdstad Warschau geheel door de Duitschers is omsingeld. De radiozender Warschau heeft be kend gemaakt, dat de stad Zaterdag is gebombardeerd. Ongeveer 200 bommen zijn neergekomen. Het aantal slachtof fers is zeer groot, de protestantsche kerk en de legatie van Letland zijn ver nield. Ook twee nachtasyls en verschei dene ziekenhuizen werden door de bom men getroffen. Aan de stad werd van Duitsche zijde een ultimatum gesteld, waaromtrent het Duitsche Nieuwsbureau het volgende meldt Teneinde nog een laatste poging te doen om lyf en leven van de burgerbe volking van Warschau te sparen, heeft de Duitsche legerleiding een Duitsch of ficier als parlementair naar Warschau gezonden, om de stad zonder strijd op te eischen. Na anderhalf uur wachten kreeg de Duitsche parlementair het antwoord, dat de opperbevelhebber van Warschau hem weigerde te ontvangen. De Duit sche officier vroeg toen, de schriftelijke boodschap op eenige andere wijze aan den bevelhebber te doen toekomen, doch ook dat werd van de hand gewezen. Het opperbevel van de Duitsche luchtmacht heeft daarna door escadril les van de luchtmacht millioenen vlug schriften boven Warschau laten afwer pen. In de vlugschriften stond, dat het de schuld der regeering van Polen zou EEN INITIATIEF VAN DEN PRINS. Op initiatief van Z.K.H. Prins Bern- hard en in overleg met den opperbe velhebber van land- en zeemacht zal worden Ingesteld een centrale raad van advies inzake de ontwikkeling en de ontspanning van gemobiliseerde militai ren, onder voorzitterschap van jhr ir O. C. A. van Lidt de Jeude. Omtrent samenstelling en taak van dezen raad zullen spoedig nadere mede deelingen volgen. In afwachting daar van, zoo deelt men ons mede, komt het gewenscht voor, dat de zich reeds ge vormd hebbende plaatselijke en geweste lijke comitè's nog geen uitvoering geven aan bestaande plannen, teneinde in deze materie zooveel mogelijk eenheid van werkwijze te verkrijgen. ztfn, indien het karakter van open stad aan Warschau zou worden ontnomen. Indien de stad zich niet binnen 12 uur zou hebben overgegeven, zou zij als strijdgebied worden beschouwd. Later meldde het D. N. B.: later door de radio aan het opperbevel oorspronkelijk had geweigerd, heeft hij later door de radio van het opperbevel van het Duitsche leger verzocht, een Poolschen onderhandelaar te willen ont vangen. Van Duitsche zijde werd dit ingewil ligd. Zondagavond te 18.06 uur is door den Duitschlandzender het Duitsche ant woord op het door een parlementair overgebracht voorstel aan den com mandant te Warschau medegedeeld. In dit antwoord wordt gezegd, dat de parlementair voor de ontruiming van Warschau door de bevolking en de ver tegenwoordiger van het diplomatieke korps voor de evacuatie van dit korps en de buitenlandsche kolonies verwacht werden in twee auto's op 17 September te 22 uur aan den straatweg Praga- Minsk-Mazowiecki, ter hoogte van de Duitsche voorposten. De Berlijnsche correspondent van Un. Press wijst er op, dat deze radiomede- deeling geen antwoord geeft op de vraag of de Polen Warschau zonder strijd willen overgeven, immers, er wordt al leen gesproken over onderhandelingen betreffende de burgerbevolking en de buitenlanders. Men meent dan ook, dat de ontruiming der stad gevolgd zal worden door een bloedigen strijd om het bezit van War schau. SCHANDELIJKE BOMBARDE MENTEN VAN OPEN STEDEN. De oorlog, welke Hitier aan de bur gerbevolking verklaard heeft, wordt zonder ophouden meedoogenloos voort gezet. De laatste dagen zijn de steden Krzemieniec, Trembowla, Tarnopol en Czorkow gebombardeerd. Deze steden zyn alle gelegen buiten de militaire zone. De Duitsche vliegers vliegen zeer laag zonder gevaar voor zichzelve, en be schieten met de machinegeweren de bur gers, die aan hun bommen ontsnappen'. Per radio is medegedeeld, dat 18 Duit sche vliegtuigen Wilna hebben gebom bardeerd en op de binnenstad 200 bom men hebben geworpen, welke groote schade hebben aangericht. Het aantal slachtoffers onder de burgerij, vrouwen en kinderen is zoo groot, dat dit nog niet definitief kon worden vastgesteld. De Duitsche bombardeurs hebben ook een aanval ondernomen op Molodeczno, boven welke plaats zij 18 bommen heb ben uitgestrooid. Het is wel beestachtig. Havas meldde uit Parijs, dat de inval der Russen in Polen daar geen groote verrassing baarde. Men had er sinds de mobilisatie in Rusland en de concentra tie der troepen aan de Poolsche grens reeds op gerekend. Men is verder in zijn uitlatingen zeer gereserveerd en merkt op, dat niet er nog op wijst, dat Rusland zich aan Duit sche zijde zou hebben geschaard om aan den oorlog deel te nemen. De hoop van de Polen en'van hunne bondgenooten, dat de Poolsche troepen zich in het Oosten des lands zouden kun nen terugterkken en daar nog geruimen tijd doeltreffend tegenstand zouden kun nen bieden, is door het binnenmarchee- ren der Russische troepen veredeld. Heeft Rusland nog verdere plannen? Er is voor het standpunt van de Daily 1 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Zitting der Staten-Generaal gesloten. Ontwikkeling en ontspanning voor de gemobiliseerden. De vooruitzichten voor de fruitteelt. Een scheepsramp bij de Nederlandsche kust. Buitenland. De Russen rukken Polen binnen. Het lot van Warschau onzeker. Een bom te Berlijn ontploft. Fransche mijnenlegger vergaan. De strijd in het Westen. De duikbootoorlog. Telegraph, welke Stalin's besluit uitlegt als een maatregel van zelf-bescherming tegen Duitschland, wel het een en ander te zeggen. Dit blad betoogt, dat de aan wezigheid van een machtig Russisch le ger aan Duitschland's Oostgrens een groot deel van Hitler's strijdkrachten zal vasthouden, op het oogenblik dat zij in het Westen noodig zijn. Uiteraard wordt de vraag gesteld: Wat zullen Engeland en Frankrijk doen? Moskou heeft verklaard neutraal te wil len blijven in het Duitsch-Poolsche con flict. Het acht zich dus niet in oorlog met Engeland en Frankrijk. LEGERBERICHTEN. Het officieele communiqué der Duit sche weermacht luidt als volgt: „De zuiveirng van Oost-Galicië heeft op 16 September verderen voortgang ge vonden. Lemberg is aan drie zijden om singeld. Poolsche strijdkrachten tus schen Lemberg en Przemysl trekken zich naar het Zuid-Oosten terug. Noordelijk van de monding van de San dringen de Duitsche troepen verder in de richting van Dublin. Deblin is ingenomen. Daar bij zijn honderd vliegtuigen onbescha digd in onze handen gevallen. Bij Wlo- dawa, ten zuiden van Berst hebben de voorste afdeelingen uit Oost-Pruisen en die uit Opper-Silezië en Slovakjje elkan der de hand gereikt. De slag voor Kutno verloopt geheel volgens opzet. Kutno zelf werd van het Westen uit genomen, de BBzoera werd in Noordelijke richting overschreden. Warschau is eng omsingeld. De poging van de afgesneden Poolsche troepen om over Siedlce naar het Zuid oosten te ontkomen eindigde daarmee, dat 12000 man gevangen genomen wer den en dat 80 stukken geschut, zes pant serwagens en elf vliegtuigen buitge maakt konden worden. Onder ongunstige weersomstandighe den heeft de luchtmacht ten Oosten van den Weichsel door herhaalde aanvallen op troepenconcentraties en masch-colon- nes aan den zich terugtrekkenden vijand de mogelijkheid ontnomen zich te her- groepeeren. „WEERSTAND NIET VERZWAKT". Van Poolsche zijde wordt uit Lublin gemeld, dat ondanks de overweldigende overmacht van het Duitsche leger zoo wel numeriek, daar het Duitsche leger 70 divisies in Polen heeft, als meterieel met zijn luchtmacht en gemotoriseerde formaties de gevechten in alle secto ren harnekkig worden voortgezet. De barbaarsche oorlogsmethoden der Duitschers, aldus gaat het Poolsche be richt verder, het bombardeeren van de open steden, van het platteland en van de spoorwegen verzwakken den weer stand van het Poolsche leger niet. Deze feiten moeten van invloed zijn op het ze gevierende eindresultaat van den oorlog der bondgenooten. Het moreel van het leger en de houding van de Poolsche re geering en der bevolking hebben niet de minste verandering ondergaan en zullen hetzelfde blijven tot het einde. BECK LICHT ROOSEVELT IN OVER DE STRIJDWIJZE DER DUITSCHE LUCHTMACHT. De Poolsche ambassadeur te Boeka rest heeft den gezant der Vereenigde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1