Rotterdamsche Lloyd. N.V. Hendrikse C= Bank Goes Polen meldt successen. Geen beweging een 'tWestfront. Dagblad voor de Provincie Zeeland amma. ledereen zorge nü EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap DONDERDAG 14 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 294 Het raadsel van Lodz - Een uiteenzetting van Chamberlain - De gevechten in het Westen. Roosevelt roept het congres bijeen. Poolsche successen. Duitsche voorstelling van zaken. A. C. VAN DER REST, Einde van 't Permanente Hof v. Int. Justitie? Telef. 2410. Spoorweg Trier-Metz opgeblazen. n een gang, die ■d, zoodat ze op loesten kruipen, emeraohtig licht erker werd, tot- lucht kwamen, soldaat die daar Ir. Wijnperen 4 50—2 gld. p. 100 ipruimen 820, Belle de Louvain en 18, Jefferson- archpruimen 3 nen 315, Roode ne Claude Violet- ipruimen 524 3erry 7,50—23, tomaten 4 gld. perziken 3.505 Sept. 1939. Aard- enheimers f 2.30, tjes f 1.90, drie- sonken f 1.21, al ii uien f 4.01, bon- f 1.50, piclclers illes per 100 kg. ■■■■■■■■■■■■■■■«■Ma ■■«■■■■■■■■■■a tember 1939. 75 en 414,4 M. Ber. 10,00 Mor- 10,30 Voor de eporkest. 11,00— er. 12,17 Orgel, t van Dinteren's >eclam. 3,00 Or- 4,00 Voor zieken 5,00 Jeugdhalf- :5 AVRO-Amuse- Ca 6.25 Ber. 6,30 irogr. 7,40 Inter- radiojournaal, porkest en solist. Het Omroepork. nsemble en solis- Ber. ANP., hier- co's orkest. 1,5 M. 8,00—9,15 L,00 KRO. 2.00— 8,15 Ber. 10,00 10,45 Gram. 12,00 Ber. 12,15 Gram. 1,20 Het .ndwerkuur. 3,00 ,m. 3,45 Bybell. 3narbeid voor de ,00 Marcando-en- 1,45 C.N.V.-kwar- Boekbespr. 7,45 amens de vereen. der Ned. spoor- ler tbc. 8,00 Ber. 8,15 Reportage. ANP., act. half- Gram. Ca. 11,50 ■ERBEFMCHT. ran hedenmorgen weer: zwaar be- temperatuur 16; neerslag afge- van hedenavond [reer 19 uur and: zwakke tot .chtingen, betrok- I bewolkt, aanvan- I weer toenemen- ;inig verandering nanacht en och- riddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Advcrtcntlün 30 tent per .-cge'f ingezonden mcdcdcelliigci! 00 cent per regel Kleine Advertcntiëii Dinsdags eu Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting dag 3 u.: 757. fietsers: Radio-Warschau gaf het volgende be richt: Dinsdagavond en gisteren hebben de Poolsche troepen de Duitschers vèr van Warschau terug geworpen. Gistermiddag stond de Poolsche hoofd stad wederom bloot aan een hevig lucht bombardement. Daarbij werden 3 zware Duitsche bommenwerpers omlaag ge schoten. Verscheidene huizen in het centrum van de stad en in de buitenwijken wer den getroffen. Onder de lijst van de slachtoffers onder de burgerbevolking waren 16 vrouwen en 18 kinderen. Dinsdag hebben de Duitschers een Roode Kruis trein, die gewonde soldaten van het station van Zombky vervoerde, gebombardeerd. De trein droeg duidelijk de kenteekenen van het Roode Kruis. HET LEVEN TE WARSCHAU WORDT WEER NORMAAL. De zender Warschau 2 heeft gister avond meegedeeld, dat het leven in de Poolsche hoofdstad, den Duitschen lucht aanvallen ten spijt, van dag tot dag nor maler wordt. De rechtspraak vindt voort gang, het postkantoor is geopend, leder heeft druk werk. „Warschau aldus zeide de omroeper werkt, waakt en vecht als een groote familie. De gemeen schapszin is van den hoogsten graad. HET RAADSEL VAN LODZ. Er is weer een nieuwe puzzle ontstaan, n.l. Lodz. Na het bericht van Poolsche zijde, dat de Poolsche troepen de stad heroverd hebben, geeft het Duitsche nieuwsbureau thans een verslag van een bezoek van Hitier aan Lodz, waaruit blijken moet, dat de Duitschers er weer meester van zijn. Van Duitsche zijde wordt de herove ring van Lodz door de Polen echter niet tegengesproken. Het Duitsche nieuwsbureau deelt mee, dat de Führer bij zijn tocht langs het front gistermiddag om drie uur te Lodz is aangekomen. De tocht door de stad, welke eerst einde van de vorige week werd ingenomen, was een groote verras sing voor de Duitsche troepen en de be volking. De opmarsch van de Duitsche troepen in Lodz is zoo snel gegaan, dat weinig slachtoffers onder de burgerbevolking zyn gevallen. De Polen hebben, aldus het D. N. B., niet eens tijd gehad, de brug gen op te blazen en de dorpen in brand te steken, zooals aan vele andere deelen van het front. Op vele plaatsen waar de Führer doortrok, is de bevolking weer rustig op het land 'aan het werk. De vluchtelingen, die de dorpen in de eerste opwelling hadden verlaten, zijn terug ge keerd. Ook de stad Lodz is niet vernield en reeds rijden weer trams en de arbeid in de fabrieken is normaal. De Duitsche be woners van de stad hebben hun huizen „versierd" met hakenkruisvlaggen. MISREKENING VAN DEN DUITSCHEN GENERALEN STAF WREEKT ZICH. Omtrent de krijgsverrichtingen aan het Oost-front in Polen seint een verte genwoordiger van de „United Press" nog de volgende bijzonderheden: Het Duitsche leger heeft zijn eerste nederlaag geleden, ingesloten als het was tusschen het Poolsche hoofdleger, dat Warschau verdedigt en de Poolsche le gers uit Posen en den Corridor, welk laatste leger zich een weg heeft weten te banen langs den Weichsel van Gdynia uit. Het is gedwongen geweest, de stad Lodz te ontruimen, welke verleden week door de Duitschers was veroverd na een bliksemsnellen tankaanval. De Duitsche terugtocht uit Lodz stelde de twee Poolsche legers in staat, contact met elkaar te krijgen tusschen Gnesen en Modlin, waarbij tegelijkertijd den Duitschers werd belet, tien Poolsche di visies af te snijden, bestaande uit een kwart millioen man, die de Duitsche ge nerale staf trachtte op te sluiten in den „zak" van Posen. De Polen dwongen den Duitschers terug te trekken van Lodz naar de vallei van de Warthe, daar zij anders gevaar liepen in den flank aan gevallen te worden. Tengevolge hiervan bestaat er thans een diepe insnijding in de Duitsche linies, welke bij Warschau begint en ver in Posen doorloopt. Hier bevinden zich 500.000 Poolsche soldaten van het leger uit den Corridor en uit Posen. Aldus zijn de Polen er in geslaagd om zich zeer sterk te nestelen langs den Weichsel tot Torun toe. Posen is nog in Duitsche handen, doch de bedreiging van Warschau, van het Westen en Zuid-Westen uit, is aanzien lijk verminderd, daar de Duitschers ge dwongen zijn geworden, terug te trekken op nieuwe stellingen, bijna 160 km van de hoofdstad. De Duitsche hoop op een bliksemsnel le overwinning in het Oosten, waarna het Duitsche leger met zijn geheele kracht het hoofd zou kunnen bieden in het Wes ten aan Frankrijk en Engeland, is in rook opgegaan door een misrekening van den Duitschen generalen staf. Evenals de Fransche generale staf, twijfelde maarschalk Rydz Smigly aan de waarde van de nieuwe tactiek van Duitschland, om uitsluitend gemotori seerde colonnes te gebruiken. In plaats van te trachten, het gebied tusschen de hoofdwegen schoon te ve gen, vielen de Duitschers alléén met ge motoriseerde eenheden aan, die gedwon gen waren, de wegen te volgen. Het re sultaat hiervan is geweest, dat meer dan een kwart millioen Poolsche troepen in het „veroverde" gebied werden achter gelaten, die dekking zochten in de dich te bosschen, totdat de Duitsche colonnes voorbij' waren. Daarna kwamen zij uit hun schuilplaatsen en door de wegen te verlaten en uitsluitend in de velden te opereeren, slaagden zij er in een com pacte strijdmacht te formeeren, welke Zondag j.l. is begonnen, aanvallen te doen op de flanken en in den rug van het Duitsche leger, dat probeerde de Polen op het Weichselfront op de vlucht te drijven en zich een weg naar War schau te banen van het Westen uit. Deze vergissing van de Duitschers was zeer kostbaar en kwam spoedig aan het licht, omdat, na twee dagen ingesloten te zijn geweest tusschen twee Poolsche le gers, die uit het Oosten en het Westen aanvielen, de Duitsche generale staf ge dwongen was, Lodz te ontruimen en te rug te trekken, om een nog grootere ne derlaag te ontgaan. Het Poolsche leger, dat afgesneden was in den Corridor, toen het Duitsche leger het rijk met Oost-Pruisen verbond, was in staat, om honderd mijlen door de bosschen te marcheeren, zonder dat het ook maar een enkele maal werd gehin derd. Het heeft zich bij de in Posen ope- reerende Poolsche troepen gevoegd, die eveneens waren gepasseerd door de Duit sche gemotoriseerde troepen. Samen be gonnen zij op te rukken naar het Oosten in de groote vlakten tusschen den Weich sel én de Warthe. Tegelijkertijd zag Smigly Rydz, dat de dunne Duitsche li nie kon worden doorgesneden en hij wierp 68 divisies naar het Westen te gen het centrale leger van generaal Von Bock, ten noorden van Lodz. Binnen 43 uur werd de Poolsche manoeuvre met succes bekroond en de „zak" in Posen keerde binnenste buiten. Aldus verloren de Duitschers een kwart millioen moge lijke krijgsgevangenen. Het is geen gemakkelijke taak Polen te overwinnen, want we zullen vermoe delijk iederen soldaat moeten dooden, voor het zal toegeven, verklaarde een Duitsch officier. De Duitsche infanterie moest met vol le bepakking door zand en modder 50 km per dag afleggen. EEN GEHEEL ANDER GELUID. Gistermiddag heeft de perschef van de Duitsche regeering, dr Dietrich, die den Führer op al diens reizen en in specties op het Oostelijk front heeft vergezeld, tegenover de buitenlandsche pers in den vorm van een causerie, zijn persoonlijke indrukken ongeveer als volgt weergegeven. Militair is het Poolsche leger in geen enkel opzicht tegen het Duitsche opge wassen. Zeer zeker bieden de Polen te genstand, maar dit is niet de tegenstand waarop zij zelf, alsmede de Engelschen en Franschen hadden gerekend. Het is niet de tegenstand, die den stelselmatigen voortgang van den con- centrischen opmarsch van het Duitsche leger, waar dan ook, zal kunnen vertra gen, laat staan beletten. In militair op zicht heeft de door Polen geboden te genstand nauwelijks iets te beteekenen gehad, want nergens zijn de Poolsche troepen erin geslaagd ordelijk en stel selmatig terug te trekken, overal is de terugtocht of volslagen gedesorgani seerd geweest, of totaal belet doordat de Poolsche troepen werden ingesloten. Het grootste deel van het Poolsche oorlogsmateriaal is dan ook of verloren of in Duitsche handen of het bevind zich nog aan de Westelijke zijde van den Weichsel. j Dat het Poolsche leger ten Oosten van den Weichsel tegenstand van be- teekenis zou kunnen bieden, wordt al leen volgehouden om in West-Europa den moed er nog wat in te houden. Het zal niet lang meer duren, of ook dit waanbeeld van Poolschen tegenstand in Oost-Polen zal een illusie blijken te zijn. voldoende voorraad Verband- stoffen, Genees- en Verster kingsmiddelen, Bandages, Zeep, Ontsmettings-vloel- stoffen, enz. in huis te hebben I Fabrieken leveren thans traag, maar U kunt nog gebruik maken van de groote voorraad bij Ass. Apotheker, Lange Kerkstraat, GOES. Telefoon 2468. Intusschen zal de Führer, na alle dee len van de Duitsche weermacht in Polen te hebben bezocht, naar Berlijn terug- keeren. Binnen slechts weinige dagen zal dit reeds kunnen geschieden. De taak van den Führer in Polen zal dan zqn afgeloopen, omdat ook de veldtocht in dat land zal zijn voltooid. Wat er dan nog aan tegenstand zal zijn, is de tegen stand van uit elkaar geslagen troepen, die vreezen in Duitsche gevangenschap te geraken, omdat men hun heeft ver teld, dat zij dan zullen worden mishan deld. Voorts is er dan nog de tegenstand van de civiele bevolking (franc-tireurs) welke zal moeten worden gebroken, maar dat heeft geen militaire beteekenis meer. Een officier van een Duitsche tankaf- deeling, die juist van het Poolsche front was teruggekeerd, heeft aan den Ber- lijnschen correspondent van „Politiken" van zijn ervaringen verteld. „De Duit sche tanks hebben de verwachtingen overtroffen," zoo verklaarde hij, „maar tot welken prijs." De moderne oorlog voering zal niet anders blijken te zijn dan een slachting op groote schaal. De officier schatte de Duitsche verlie zen aan het oostelijk front alleen op 15.000 man, terwijl het hem onmogelijk was het aantal gesneuvelden aan Pool sche zijde te schatten. Dit aantal moet tusschen 150.000 en de 300.000 liggen. „Wij geven toe, dat het zeer te betreu ren is," verklaarde de officier, „maar het was ons onmogelijk gevangenen te maken, in de eerste plaats wel, omdat wij bang waren, dat zij achter onze tanks zouden komen. Wij moesten schie ten op ieder, die binnen ons bereik kwam. In de tweede plaats hadden wij niemand, die zich met de zorg voor de gevangenen kon belasten. Daarom hebben wij bijna heelemaal geen gevangenen gemaakt. Wij moesten iedereen wel neerschieten." AMERIKAANSCH OORDEEL OVER DE BEESTACHTIGE DUITSCHE BOMBARDEMENTEN. Het staatsdepartement te Washing ton heeft gisteren een telegram gepubli ceerd van den Amerikaanschen ambas sadeur in Polen, waarin verklaard wordt, dat de Duitsche luchtstrijdkrach ten van iedere gelegenheid gebruik ma ken, zonder rekening te houden met ge vaar voor de burgerbevolking, dat zou kunnen ontstaan. Het telegram, dat den datum 8 Sep tember draagt, voegt hieraan toe, dat het ook duidelijk is, dat de Duitsche bommenwerpers hun bommen laten val len, zelfs wanneer zjj twijfelen over de identiteit van hun doelen. De ambassadeur haalt dan als volgt een aantal voorbeelden aan: aanvallen op mqn villa en die van mijn buurman, een zware aanval op moderne flatwo ningen in de buitenwijken van War schau, op een kilometer van de militaire barakken, verwoesting van een sanato rium, waarbij tien kinderen den dood ENGELAND EN FRANKRIJK TREKKEN ZICH TERUG. De regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Australië en der Fransche republiek hebben aan het Secretariaat- Generaal van dien' Volkenbond mededee- ling gedaan, dat naar hun meening aan vaarding van art. 36 van het Statuut voor het 'hof van Permanente Internatio nale Justitie niet meer in staat geacht kan worden resultaat te hebben ten aan zien der verschillende geschillen, welke uit het verloop van den huidigen oorlog kunnen voortvloeien. Het bedoelde art. 36 bepaalt: „Het Permanente Hof van Internatio nale Justitie doet uitspraak in elk geschil op internationaal gebied, dat door den Volkenbondsraad of vergadering aan het Hof wordt voorgelegd." De regeeringen verklaren, dat nu ver scheidene staten de artikelen 16 en 17 van het Volkensbonldshandvest niet meer als bindend beschouwen', zij- van oordeel zijn, dat de omstandigheden, waaronder zy artikel 36 hebben aanvaard, niet meer bestaan. vonden, in de bosschen nabq Otwock, het bombardeeren van een vluchtelin- gentrein op weg uit Kutno, schade toe gebracht aan een hospitaal-trein, die ge wonde soldaten vervoerde, duidelijk ge kenmerkt was met het Roode Kruis op het dak en gerangeerd stond op het niet overdekte Oosterstation in Warschau, verwoesting van een padvindershut, waarbij twaalf meisjes werden gedood. De Amerikaansche ambassadeur heeft nog een tweede telegram gezonden aan het staatsdepartement, dat gisteren ont vangen is uit de Poolsche stad, waar de Amerikaansche ambassadeur thans ver bluf houdt. In dit telegram wordt een beschrijving gegeven van een luchtaan val door de Duitschers, waarbij bommen vielen binnen de 300 m. van de ambas sade. Het telegram zegt: deze plaats, een onverdedigd, open dorp, werd gis teren om 11 uur gebombardeerd door vier Duitsche bommenwerpers, maar ook in de hoofdstraat op nog geen drie honderd meter van de ambassade even als van het departement van buiten landsche zaken, dat hier gevestigd is. Onder de vastgestelde slachtoffers be vinden zich 11 dooden en 40 ernstig ge wonden, terwijl vele eigendommen be schadigd zijn. De bevolking was ontzet door het plotselinge en onverwachte van den aanval. DE BRITSCHE PERS OVER HET VOORNEMEN VAN HITLER OM ON BEPERKTE BOMBARDEMENTEN TE GAAN TOEPASSEN. In een commentaar op het dreigement van Hitler open steden te bombardeeren schrijft de News Chronicle dat deze brute opdracht de uiteindelijke val van Hitier moet verhaasten. Deze opdracht zal bijdragen om de openbare meening in de wereld tegen hem te versterken. Het zou verstandig zijn van Hitier de waarschuwing van Lord Halifax in het Hoogerhuis ter harte te nemen, dat En geland zich gerechtigd zal achten, alle geëigende maatregelen te nemen wan neer de nat.-socialisten onbeperkte bom bardementen gaan toepassen. Het Fransche legerbericht van 13 Sep tember des avonds luidt als volgt: „Onze troepen hebben het geheel der stellingen, die in den loop der vooraf gaande dagen veroverd waren, verbe terd. Onze vlootstrijdkrachten treden krachtig op tegen de vijandelijke duik- booten. Beperkt optreden van de lucht macht tengevolge van het slechte weer." De „Temps" schryft, dat de strijd niet van karakter is gewijzigd. Nog steeds poogt men op economische wijze, d.w.z. met de voorhoede, gesteund door vecht- wagens en artillerie, het voorterrein van den Westwal te veroveren. De aanvallen hebben evenwel de Franschen groote plaatselijke successen gebracht. Havas meldt nog: In het Westen werd het bosch van Warndt reeds in de eerste dagen van de vijandelijkheden bezet, terwijl aan de Oostzijde, de heuvels op den linkeroever van de Blies tusschen Sarreguemines en Hornbach werden bezet. Op den uiterst Westelijken vleugel van het front is niet alleen een aanval van de Duitsche troe pen in het gebied van Sierck tot staan gebracht, doch de Fransche troepen zijn zelfs nog iets opgerukt. Het belangrijkste blijft evenwel de op- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Tweede Kamer keurde wetsontwerp in zake de vervoermiddelen goed. Duitsch vliegtuig bij Ameland aange houden. Nederlandsch vliegtuig door Duitsch vliegtuig aangevallen. Geen Joodsche emigranten meer in ons land. Buitenland. Polen blijft successen melden. Het lot van Lodz onzeker? Chamberlain weer aan het woord. De gevechten in het Westen brengen geen verandering. Roosevelt roept het congres bijeen. Weer een vredespoging van Italië? marsch op den linkeroever van de Blies, waar, niettegenstaande den tegenstand van den vijand belangrijke stellingen, waaronder goede waarnemingsposten, werden veroverd. De vijand heeft hierop geantwoord met een zwaar artillerie vuur en ook de Duitsche verkennings vliegtuigen toonden zich zeer actief. Verscheidene malen hebben Fransche en Duitsche vliegtuigen boven de stellin gen gevechten geleverd. „Aujourdhui" spreekt zijn verbazing uit over de offers aan manschappen en munitie, waarmede de Duitschers den Franschen opmarsch tegengaan in het niemandsland voor de Siegfriedlinie en oppert het denkbeeld, dat de linie in de zen sector niet gereed is om een volle dige Franschen aanval op te vangen. United Press meldt, dat men thans in de naaste toekomst operaties op grooter schaal tegen verschillende pun ten van de Siegfried-linie mag verwach ten. De Franschen boekten volgens United Press ten Westen van Sierck met hun gemechaniseerde eenheden een terrein winst van eenige duizenden meters. Zware artillerie is in dit gebied in actie ter voorbereiding van ïnfanterie-opera- ties. Charles Morice schrijft in de „Petit Parisien", dat de Fransche manoeuvre in de richting van Saarbrücken duidelijk wordt. Zij bedreigt zeer ernstig de belang rijke industriestad, welke reeds nu tot werkloosheid schijnt voorbestemd." In het door de Duitsche zenders ver spreide communiqué heeft de Duitsche generale staf medegedeeld, dat de Fran sche artillerie het ontruimde vliegveld van de vroegere hoofdstad van het Saar- gebied heeft gebombardeerd. Dit is de eerste bekentenis, welke naar de mee ning van Morice niet de geheele waar heid vertelt, daar de Fransche kanon nen sedert 24 uur de geheele streek ten Noord-Westen van het vliegveld voor de stad bombardeeren. Men kan zeggen, dat de voorsteden van Saarbrücken, tot St. Arnual, een klein plaatsje ten Wes ten waarvan zich 't vliegveld uitstrekt, overvloedig worden bestookt. Het oogenblik zal misschien niet meer zeer ver af zijn, waarop de Duitschers onder onzen druk zich verplicht zullen zien, zich achter Saarbrücken terug te trekken op stellingen, welke in het heele gebied ten Noorden van deze stad zijn ingericht. Gistermorgen te elf uur hebben de Duitschers den spoorweg Trier-Metz, te genover het Luxemburgsche plaatsje Schengen, opgeblazen. De brokstukken ijzer kwamen in Schengen (Luxemburg) terecht, zonder evenwel iemand te treffen. Een nader bericht meldt: De Duit schers hebben een deel van den spoor weg Perl-Trier opgeblazen. Perl is gelegen op Duitsch grondge bied juist tegenover Schengen. De zware explosie deed splinters terecht komen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1