Rotterdamsche Lloyd. N.V.Hendrikse&C- Bank Goes De Duitsche opmarsch in Polen vertraagd. Dagblad voor de Provincie Zeeland füSS T.FABERY DE JONGE EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Agentschap aam Chauffeur, <e Dienstbode knecht en ctricien oopjongen omende ïrsknecht WOENSDAG 13 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 293 Lodz door de Polen heroverd - De Opperste Raad der Entente bijeen - Duitsche tegenaan vallen aan het Westfront afgeslagen. De mobilisatie in Rusland. Wat beteekent de Russische mobilisatie? Opperste Raad der Entente bijeen. Engelsche troepen in Frankrijk. Dr Colijn aanvaardt zijn benoeming als lid der Tweede Kamer niet. 0e Strijd aan het Westelijk front. I '1 ankomende Bakkersknecht. JAARTENSE, Nieuw- 3S. aan werkzaamheden te nlichtingen: Bureau e Goes. esteldheid der tegen- VLEUGEL Goes, ,an tegen October of MOTORRIJWIEL. DNTEUR, itplicht, Br. o, 1, w., Middelburg. aagd KAM Koudekerke. vraagd, wegens om- TENSE, Voorstad 16, aagd: HOUT Borssele. EESj H liotheek te Amster- de kostbare hand- veilig ingepakt. Bo". 12.00 Ber. 12.15 ierkoor „Swaen en 1.00 Ensemble v. d. 1 Chr. Lectuur. 3.30 eren en gram. 4.30 b.00 Voor de jeugd. Iram. Ca. 6.30 Ber. Iserie over het bin- ÏBer. 7,15 Land- en |5 Gram. 7,45 Cau- opvoeding", vakor- kderwijs. 8,00 tier. h 8,15 Chr. Gem. nie" en gram. 9,00 droogte". 9,30 Pia- kr. ANP., act. half- 11,25 Gram. Ca. fEERBERlCHT. van hedenmorgen weer: zwaar be- L-W.temperatuur lacht 15; neerslag ng van hedenavond Ie veer 19 uur: I Z.W. tot Z.O., la- lind, betrokken tot it, aanvankelijk nog |erandering in tem- imiddag 3 u Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 444S5 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Adverteniiëii 30 cent per regei Ingezonden iticdcdcelingen 60 cent per regel Kleine Advertcntllili Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Eddag 3 u.757. >r fietsers: De snelle Duitsche opmarsch in Polen is gisteren aanmerkelijk vertraagd. Nog steeds zijn de Duitsche troepen er, on danks hun Jubelende communique's, niet in geslaagd, Warschau, welks bezetting reeds Vrijdag officiëel van Duitsche zijde werd aangekondigd, te nemen! Volgens een bericht uit betrouwbare Poolsche bron hebben de Polen Lodz her overd en is het Poolsche leger, dat ge vaar liep te worden afgesneden bij Posen en Pommerzen, er thans in geslaagd in oontact te komen met het front der Pool sche strljdkraohten bij Kutno en Lowloz, ten Z.W. van Warschau. De herovering van Lodz wordt beves tigd door een communiqué van het Pool sche hoofdkwartier. Op alle andere fronten worden de Duitsche troepen in bedwang gehouden. Ze kunnen niet verder. Aldus melden de Polen. In de sectoren om Warschau was het gisteren betrekkelijk kalm. Het garni zoen der stad heeft eenige geslaagde aanvallen ondernomen. Kolonel Chmoe- ra is gesneuveld. Reuter vestigt de aandacht op het feit, dat de Duitsche opmarsch gemiddeld 20 mg'l per dag heeft bedragen, hetgeen de troepen moet hebben uitgeput, terwijl te vens het gevaar in het leven werd ge roepen van staking van de leveringen vooral voor de tanks en de zware ge pantserde voertuigen, die, zooals bekend, gulzige verbruikers van benzine zijn. De Polen zouden aldus tijd kunnen winnen, om zich in te graven. De positie der Poolsche troepen in de zoogenaamde zak van Posen wekte giste ren ongerustheid. Zij zouden in een val zitten. Volgens bovenstaand bericht van he denmorgen zouden de Poolsche troepen, die gevaar liepen ingesloten te worden, echter aan dit gevaar zijn ontsnapt. Het communiqué, dat radio-Warschau uitzendt, meldt het volgende: In zekere gebieden is de opmarsch der Duitsche troepen tot staan gebracht. Het geheele Poolsche leger is nog volledig in tact. Gisteren werd een geheele sectie van Duitsche tanks veroverd. Warschau is gisteren niet uit de lucht gebombardeerd, omdat de Duitsche luchtmacht eergisteren zeer zware ver liezen geleden heeft, zoodat dit wapen gisteren niet in staat was, de Poolsche hoofdstad te bombardeeren. Een bijzondere correspondent van de „Un. Press" achter het Duitsche front bij Radom seint, dat de Duitsche verlie zen sinds het begin van den oorlog naar schatting 1015.000 bedragen. Het grootste aantal slachtoffers is gevallen gedurende de laatste twee dagen in de zware gevechten aan de San en de Boeg. In de eerste week was de tegenstand be trekkelijk klein, maar nu is een groote slag begonnen en men verwacht, dat in de gevechten bij Radom en aan de San nog veel meer Duitschers zullen sneu velen. De activiteit van de vliegtuigen is zeer toegenomen. De toestellen vliegen af en aan, om nieuwe ladingen bommen te halen. Steeds meer troepen worden naar de linies rondom Radom gebracht. De algemeene indruk is, dat de strijd, door het oversteken van de San, in een beslissend stadium is getreden. Men be schouwt dit wapenfeit als een van de be langrijkste manoeuvres in den oorlog, omdat de Duitschers erdoor in staat ge steld worden naar het Noorden of naar het Zuiden op te trekken, om nieuwen druk uit te oefenen op het Poolsche le ger, waar zich dat ook achter Warschau roag bevinden. POLEN HOOPT OP REGEN. Het weer zal de grootste bondgenoot van de Polen zijn en de „Daily Mail" |J1e'dt, dat de droogte welke drie maan den geduurd heeft, gisteren geëindigd is en dat zware regenval spoedig moeilijk heden zal veroorzaken voor de Duitsche zware voertuigen, enz. Hoewel de Poolsche ambassade in Londen van dit laatste bericht geen be vestiging heeft gekregen, verklaart zij toch, dat in dezen tijd van het jaar zwa re regenval het waarschijnlijkst is. Se dert de dagen van Napoleon is de mod der van Polen berucht geweest. De „Basler Nachrichten" verneemt, naar Havas uit Bazel meldt, dat men in welingelichte kringen te Berljn ver wacht, dat bj den strjd om Warschau door het Duitsche leger groote verliezen zjn geleden tengevolge van het optre den van franctireurs en geïsoleerde groepen soldaten, die het Duitsche leger in den rug bestoken. Uit Riga verneemt de „Basler Nach richten" dat de burgerbevolking van Warschau krachtdadig werkt aan het opwerpen van barricaden. Hiervoor worden tramwagens, rails en stukken van gebombardeerde huizen gebruikt. BOMMENREGEN OP WARSCHAU. Verslag van ooggetuige. De Poolsche regeering heeft besloten bij de regeeringen „van alle beschaafde naties te protesteeren tegen de praktij ken der Duitschers, die zonder onder scheid open steden en burgers bombar deeren." Een Britsche fotograaf, die zoo juist uit Warschau is teruggekeerd, heeft in een interview aan United Press ver klaard, dat de woonwijken van War schau van 1 tot 4 September eiken dag regelmatig een uur lang door de Duit sche bommenwerpers bestookt werden. De ooggetuige was nog diep onder den indruk van de deerniswekkende ta- fereelen, die hij na de luchtaanvallen had meegemaakt, als er weer een aan tal zware explosieve en brandbommen op de stad geworpen waren. „Toen ik Warschau verleden week verliet, zoo zeide de ooggetuige verder, was er nog voedsel genoeg in de hoofd stad. Alleen was er gebrek aan zout en suiker. Gasmaskers waren er zoo goed als heelemaal niet. De moeders hadden daarom stukken katoen of gaas aan elastieken banden genaaid en hingen die haar kinderen om den hals. De kin deren bleven tijdens de bombardementen nog het kalmst van allen". „Ik persoonlijk heb ongeveer 150 slacht offers geteld; hoeveel er gewond zijn, kan ik niet zeggen, maar het waren er velen. De gewonden werden met taxi's, ziekenauto's en zelfs op allerlei andere voertuigen naar de ziekenhuizen ver voerd. Meestal vlogen de Duitsche bommen werpers in groepen van drie rond de stad. De stad beschikte over een uitste kend afweergeschut, doch het leek wel of men te laat vuurde, want de grana ten kwamen vlak achter de vliegtuigen terecht. DE DUITSCHE LEZING. Uit Berlijn meldt het D. N. B.: De Duitsche troepen aan het Zuidelijk front rukken snel op naar Lemberg. Ten zuid oosten van Przemysl hebben bergtoppen de stad Sambor genomen en de Dnjestr bereikt. Snelle troepen hebben Krako- wice ten Noord-Oosten van Przemysl ge nomen. In den loop van gisteren is de tegen stand der ten zuiden van Radom inge sloten Poolsche strijdkrachten gebroken. De buit aan krijgsgevangenen en oorlogs materiaal is niet bij' benadering te over zien. Gevechtsvliegtuigen en groepen bom bardementstoestellen van het Duitsche luchtwapen zijn ook gisteren in den groo- ten slag in Polen in het gebied rondom Kutno in den strijd geworpen tegen de ingesloten tegenstanders. Zij hebben met hun aanvallen het optreden van het leger vergemakkelijkt. Gevechtstroepen heb ben door het werpen van bommen de spoorwegtrajecten op vele plaatsen ver broken; op de van Warschau naar het Oosten en Zuid-oosten leidende wegen zijn marsch- en voertuigencolonnes ef fectief bestreden. De mobilisatie-maatregelen in Rusland zijn, op zichzelf beschouwd, te Berljn al lerminst een verrassing, meldt het Vad. Het was een openbaar geheim, dat er in deze richting een afspraak bestond. Nochtans had men algemeen geschat, dat een Russische troepenmacht van 800 duizend tot 1 millioen man volkomen vol doende zou zijn, om de Poolsche grens te bewaken, en eventueel, nadat het Poolsche leger door de Duitschers uit elkaar zou zijn geslagen, de Poolsche streken te bezetten, waarop Rusland, in overeenstemming met Duitschland, aan spraak zou kunnen maken. Thans blijkt, dat Rusland een op zijn minst tweemaal zoo groote troepenmaoht (meer dan twee millioen man), op de been brengt. In politieke kringen worden aan deze omstandigheden allerlei vermoedens vastgeknoopt, waarvan in allen gevalle dit voor de hand ligt, dat het actieve aandeel, hetwelk Rusland in „de nieuwe regeling in Oost-Europa" zal nemen, en de aanspraken, welke het daar zal wil len verwezenljken, aanzienlijk verder gaat dan eerst werd aangenomen. Er bestaat de laatste dagen voor de geheime bedoelingen van Rusland weer grooter belangstelling. Uit bovenstaand bericht is overigens duidelijk op te maken, dat er een af spraak bestaat tusschen Duitschland en Rusland over de verdeeling van Polen. De aap komt zoo langzamerhand wel uit de mouw kruipen. JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Gisteren is op Franschen bodem een vergadering van den oppersten raad ge houden. Hieraan werd voor Groot-Brit- tannië deelgenomen door minister-presi dent Chamberlain en lord Chatfield, minister voor de coördinatie, terwijl j Frankrijk werd vertegenwoordigd door minister-president Daladier en den op perbevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin. In deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Engeland gebleken, al hun krachten en al hun hulpbronnen aan te wenden, om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is opgedrongen. Zij hebben besloten, Polen, dat met zooveel moed weerstand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun ver mogen ligt, hulp te bieden." Chamberlain en lord Chatfield hebben de reis naar Frankrijk per militair vliegtuig gemaakt. Ze zijn in den namid dag eveneens per militair vliegtuig te Londen teruggekeerd. De publicatie van de mededeeling be treffende de bijeenkomst van d>en> inter- geallieerden raad in Frankrijk beeft te Londen veel verrassing en voldoening ge wekt Verrassing, omdat niemand kennis droeg van de reis van Chamberlain en Chatfield, en voldoening, omdat miem van meening is, dat een dergelijke bijeenkomst binnen tien dagen na het uitbreken der vijandelijkheden: een aanwijzing is, dat er reeds belangrijke vorderingen zijn -ge maakt bij de gemeenschappelijke plannen en dat men vastbesloten is den strijd te gen Duitschland voort te zetten. Men deelde nog mede, dat' de gedach- tenwisseling niet alleen betrekking heeft gehad op den toestond van het oogenblik, maar ook op de maatregelen^ die in de onmiddellijke toekomst genomen zullen worden. Door het ministerie van voorlichting te Londen is gisteren, voor het eerst officieel mededeeling gedaan, dat Britsche troepen in Frankrijk zijn geland. „D'e troepen zijn nog niet in actie en verdere bijzonderheden, aldus het bericht van het ministerie, kunnen momenteel niet worden verstrekt. Uit Parijs wordt nog gemeld, dat er grondige voorbereidingen getroffen zijn voor de ontvangst van de Britsche troe pen in Frankrijk. Bij de 'havens zijn reeds basiskampen ingericht. Er zijn voorzieningen getroffen voor de ravitailleering. Er worden op slagplaatsen en ziekenhuizen ingericht. Opnieuw trekken Britsche troepen door Frankrijk in de bekende goederenwagens der spoorwegen voor „Veertig manAcht paarden". De Fransche meisjes wuiven de solda- Naar wij vernemen zal dr H. Colijn zijn benoeming tot lid der Tweede Ka mer in de vacature-Botterweg niet aan vaarden, aangezien hij, zooals destijds reeds gemeld, voornemens is zitting te nemen in de Eerste Kamer. Als opvolger van den heer Botterweg zal nu tot Tweede-Kamerlid worden be-" noemd de oud-minister van financiën mr J. A. de Wilde. tem toe, wanneer ld© treinen door de rus tige landelijke streken rijden. De Engelsche bladen maken melding van het enthousiasme, waarmede de troe pen op Fransch grondgebied werden be groet. De „Daily Expres®" schrijft: De Brit sche troepen zijn in Frankrijk. De oorlog is thans ook Britsch geworden. Wie zijn deze soldaten, die de linies be trekken? Het zijn de zonen en jonge broe ders der mannen van Ieperen en de Somme. Ja, Hitier, bet zijn dezelfden naar den geost en in vastberadenheid als de strij ders, die jij aan de Somme ontmoette en die je in „Mein Kampf" hebt opgehe- meld. Nader meldt Havas over het troepen transport: Het geheim van het vertrek van het Britsche expeditieleger naar Frankrijk is goed bewaard gebleven en eerst gisterochtend vernam het Engelsche volk, dat de troepen zich reeds op het vasteland bevonden. Het zorgvuldig voor bereide vertrek voltrok zich zonder eenig incident. In 1914 vertrokken de eerste Engelsche detachementen tien dagen na de oorlogs verklaring; het expeditieleger bestond toen uit vier divisies infanterie en een divisie cavalerie, in totaal honderddui zend man. Deze troepen waren op 22 Augustus aan het front bij Bergen en op den avond van denzelfden dag begon de De troepen, die nu in Frankrijk zijn aangekomen, zijn anders en beter voorbe reid. De manschappen zijn niet onder het oog van familieleden en vrienden en on der den klank van militaire muziek aan boord gegaan; zij; hadden den avond te voren afscheid genomen. Bij het vallen van den avond gingen zij in stilte aan boord van de schepen, die langs de kaden lagen en onder vlootgeleide vertrokken zij naar Frankrijk. Het vertrek was zeer ont roerend. De havenls en schepen zijn niet bekend gemaakt. Het Fransche avondcommuniqué van gisteren maakt melding van voortgezette vorderingen ten Oosten van de Saar en van een krachtige vijandelijke reactie, speciaal van de Duitsche artillerie. Het Duitsche legerbericht meldt: Boven de luchtverdedigingszone West, werden drie Fransche verkenningstoestellen neer geschoten, n.L twee door het luchtafweer geschut en één door jachttoestellen, waar bij een> vlieger-kapitein gevangen werd genomen. Havas geeft de volgende toelichting: In den loop van den nacht hebben de Fransche troepen zich er toe beperkt het na de vruchtdragende operaties ten 'Oos ten van de samenvloeiing van Saar en Blies bezette Duitsche gebied te ordenen. Ondanks de belangrijkheid der resultaten gaat het hier toch slechts om detailope raties, die wel is waar worden ge'kern- merkt door een zeer duidelijken voort gang langs het breede front, doch toch niet de in dit gebied op groote sdhaal bij eengebrachte troepen in beweging zetteni, doch slechts de verkenners, die door de infanterievoorhoede worden gesteund. De beweging gaat merkbaar naar het Oosten1 van het belangrijke industriege bied van Saarbrücken, dat thans ook aan de rechterzijde lichtelijk is ingesloten. De Duitsche offensieve beweging langs de uiterste Westzijde van het front langs den Moezel in de buurt van Sireck is niet voortgezet. Het betrof een klein tref fen, dat in geenl enkel opzicht te verge lijken valt met het optreden van de Fran sche voorhoede. De belangrijkste operatie aan het front tusschen Rijn en Moezel gisteren bleef zich voltrekken in den sector van twin tig kilometer ten Oosten van de Saar. De bezetting van den sector tusschen de grens ent de Blies- zal de Fransche troepen in staat stellen het gebied te be- heorschen, waarin de stadjes Blietkatel en Zwei'brüeken liggen. Dit verklaart de levendige reactie der Duitsche troepen, waarvan in het Fransche oorlogsbericht Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Periodiek verlof voor gemobiliseerden. Drijvende mijnen in de Zeeuwsche wa teren. Buitenland. Lodz op de Duitschers heroverd? Duitsche tegenaanvallen op het Wester front. De Opperste Raad der Entente verga derde. De duikbootoorlog. Wat is Rusland van plan? Telef. 2410. wordt gesproken:. De Duitsche artillerie is hier in actie gekomen. DUITSCHE TEGENAANVALLEN AFGESLAGEN. De Franschen hebben gisteren hun operaties aan bet Westelijk front uitge breid, om den Duitschen generalen staf te nopen, de Duitsche strijdkrachten in bet Oosten verder te verzwakken,. De 'Duitsche aanvallen zijn, aldus Un. Press, belangrijk in kracht afgenomen, daar de Duitsche rechtervleugel geweldig te lijden heeft gehad van bet artillerie vuur uit de Maginotlinie in de Saar- Moezeldriehoek. Van de westelijken rand van het Warnld'tbosch tot de Blies-rivier bestrij ken de Franschen thans de voornaamste verbindingslijn met de Siegfriedforten. Fransche militaire experts verwachten, dat binnenkort de Duitschers dezen sec tor geheel zullenl moeten ontruimen, om zich terug te trekken tusschen de ver sterkte posities van 'de Siegfriedlinie. Alle operaties vinden op Duitsch gebied plaats.. Bijna 50 dorpen zijn ingenomen. De legerleiding verbiedt de namen van deze dorpjes te publiceeren, maar het is bekend, dat de manoeuvres zijn uitge voerd volgens een lang te voren beraamd plan. De Franschen zijn nu in staat, de in tensiteit van hun artillerievuur op de Siegfriedlinie te verdubbelen. Dit moet in hun voordeel werken 'voor het begin van Iden eigenlijken aanval, die ten doel zal 'hebben!, door de Siegfriedlinie been te bre'ken. Alle aanwijzingen duiden er volgens neutrale waarnemers op, dat de operaties thans van de fase van het contactnemen overgaan in die van de werkelijke ge vechten. Het krachtige Duitsche tegenoffensief in de streek 'van Sierck, zoo verklaart men, bad tot reden het feit, dat de Sieg- friedlijn op het drielandenpunt van Duitschland', Frankrijk en Luxemburg verre van volledig is. De Duitschers zou den daar een doorbraak, gevreesd hebben. HET LEVEN IN DUITSCHLAND. Te Berlijn en in de omgeving is de helft der scholen als ziekenhuis inge richt. Alle universiteiten zijn gesloten, behalve die te Berlijn, Weenen Mün- chen, Leipzig en Jena. Bij decreet is vastgesteld, dat de me dische examens vervroegd worden, op dat men het hoofd kan bieden aan de behoefte van het oogenblik. In de restaurants zijn Maandag en Vrijdag vleeschloozen dagen. Te Weenen zijn de beperkingen min der streng. Daar is ook het aantal ge- mobiliseerden geringer. Het schijnt, dat de autoriteiten, met het oog op de groeiende ontevredenheid der Oostenrijkers aarzelen, nieuwe be perkingen op te leggen en er naar stre ven het dagelijksch leven zjjn normaal aanzien te behouden. De ziekenhuizen en de in hospitalen veranderde scholen zijn vol gewonden, een getuigenis van het ernstige karak ter van den oorlog. EVACUATIE VAN DUITSCHE STEDEN. Er wordt melding gemaakt van een bericht uit Bazel volgens hetwelk de be volking uit Baden zou worden geëva cueerd. De Berlijnsche correspondent van Na tional Tidende zegt, dat er geruchten in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1