WEK UW LEVER-GAL OP Chamberlain over den huidigen toestand. De veldpost. weer wordeii g Uit de Pr fife Het torpedeeren van de „Athenia" Italië's neutraliteit. Duitsche schepen naar neutrale havens. MIDDELBURG. GOES. I !i li' vliegtuigen spoorden een tweede schip op in Brunsbuttel en gingen tot den aan val over. De piloten en bemanningen keerden in goede conditie naar hun basis terug. Zij waren er trotsch op te zyn uitverko ren om den eersten slag toe te brengen aan de Duitsche oorlogsmarine. Van een marinestandpunt gezien zal hun vuuraanval zijn uitwerking hebben op den toekomstigen loop van den oor log ter zee, aangezien het getroffen schip èèn der meest doelmatige eenhe den van de Duitsche vloot was. Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt van officieele zijde, dat de berichten over het vernielen van den Duitschen „vestzakkruiser" „Gneisenau" door Britsche bommenwerpers onjuist zijn. Het schip is niet getroffen en is volko men onbeschadigd. DE LUCHTALARMEERINGEN TE PARIJS. Met betrekking tot de jongste lucht- alarmeeringen te Parijs wordt verklaard, dat geen enkel bombardement is uitge voerd en dat, in tegenstelling van zekere geruchten, geen enkele gasbom, nog eeni- ge bom met ontplofbare stof is gevallen. De diensten der luchtverdediging zyn zeer doeltreffend gebleken. VERLIESLIJST ZOU 108 NAMEN BEVATTEN. Men meent thans, dat de doodenlyst van de Athenia 108 namen bevat. Men koestert echter nog een geringe hoop, dat eenige vermisten opgepikt zijn door kleine schepen, zonder draadlooze tele grafie, die van Engeland wegvaren. DUITSCHLAND ONTKENT NOGMAALS DE TORPEDEERING Het oppercommando der Duitsche ma rine stelt ten aanzien van de Engeland nog steeds verspreide berichten over het torpedeeren, zonder voorafgaande waar schuwing, van de Athenia door een Duit schen onderzeeër met nadruk vast, dat iedere eenheid van de Duitsche marine in het bezit is van het bevel, zich by het voeren van den stryd te houden aan de internationale verplichtingen. In het ge bied, waar de Athenia tot zinken is ge bracht, hebben zich geen Duitsche onder zeeërs bevonden. Het is derhalve uitge sloten, dat de Duitsche zeestrijdkrachten in verband kunnen worden gebracht mét het tot zinken brengen van de Athenia. DUITSCHE JODEN VOOR DE LUCHTVERDEDIGING! De Berlijnsche correspondent van Ber- lingske Tidende meldt, dat den Duit schen Joden bevel is gegeven zich on middellijk aan te melden voor den dienst bij de civiele luchtverdediging. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. De „Neue Zürcher Zeitung" publiceert een telegram uit Stockholm, dat ook voor Nederland van belang kan worden ge acht. Het telegram bevat een Duitsche mededeeling aan de neutrale staten be treffende neutraliteitsschendingen door vliegtuigen van de tegen Duitschland oorlogvoerende staten. Volgens dit tele gram zou de Deensche pers in Berlijn hebben vernomen, dat men aldaar in be voegde kringen verklaart, dat de Duit sche regeering het volste vertrouwen in den goeden wil van de neutrale landen heeft, om daadwerkelijk een neutrale po litiek te voeren. Duitschland heeft er be lang bij, dat die neutraliteit zoo sterk mogelyk wordt doorgevoerd. Anderzyds verwacht Duitschland ech ter, dat iedere neutrale staat al zijn krachten zal inspannen om zijn neutrali teit te verdedigen. Duitschland verwacht, dat het afweer geschut der neutrale staten de vliegtui gen, die over hun gebied zullen vliegen, zal beschieten. Een schending der neutraliteit en een passiviteit tegenover neutraliteitsschen dingen kan Duitschland onder geen om standigheden goedkeuren. In verantwoordelijke kringen te Stock holm is men van meening, dat deze waar schuwing in de eerste plaats tegen Ne derland is gericht. In de gister gehouden zitting van het Lagerhuis heeft 'Chamberlain een verkla ring afgelegd over den huidigen toestand. Hij zeide o.a.: In hei! Oosten voeren de Polen een zwa- ren strijd tegen een sterken, meedoogen- loozen vijand, die vertrouwt op het ge wicht! van zijn aantal en zijn materiaal om allen tegenstand te breken. Tegen de overweldigende meerderheid In de lucht bestrijdt de Poolsche soldaat, die overtroffen wordt in aantal en ge schut, elke centimeter van den Duitschen opmarsch. Het' Duitsche plan, zoo vervolgde Chamberlain, schijnt daarin te bestaan, dat de voornaamste Inspanning gericht wordt tegen Polen. Ondanks het verlies aan materiaal en menschenlevens, dat zij reeds geleden hebben, blijven het moreel en de moed v£,r h«t Paaitóie vtflk «wae,«getast. De Britsche en Fransche regeeringen hebben een overeenkomst met de Poolsche regeering geteekend voor de verschaffing van verdere financieele hulp aan Polen. In hefWesten heeft Frankrijk zijn strijdkrachten met volkomen doeltreffend heid en gemak gemobiliseerd en thans zijn zij met den vijand in contact aan hun gemeenschappelijke grens. Bij het uitbreken van d'en oorlog legt het Fransche volk eenzelfde vastberaden heid en solidariteit aan den dag, als hier valt waar te nemen. De samenwerking tussc'hen beide lan- d'en is volledig. Hier te lande, aldus 'Chamberlain, zijn de defensieve maatregelen van ons leger, welke zeer uitgebreid zijn, op tijd geno men, dank zij den voorzorgen gedurende het tijdperk van spanning. De opstelling van het luchtafweerge schut en van de kustverdediging is op doeltreffende wijze geschied. De mobili satie van de rest van het leger is met de grootste vlotheid verloopen. Het mo reel van alle gelederen is hoog. Een belangrijk feit is tot dusver de ont wikkeling van den aanval van Duitsche duikbcoten op Engelsche schepen. Het tot zinken brengen van de „Athe nia" met zijn tocneelen van dood en schrik heeft feitelijk den oorlog ingeluid en geen ontkenningen of fantasieën van Duitlschland zullen het publiek overtuigen van Duitschlands onschuld aan deze mis daad, welke de wereld diep heeft geschokt en verschrikt. Behalve op de „Athenia" zijn aanval len ondernomen op andere Britsche sche pen door Duitsche duikboot'en en zijn drie of vier schepen tot zinken gebracht. De admiraliteit, zoo vervolgde Cham berlain, beeft terstond tegenmaatregelen getroffen. De Britsche torpedojagers en andere anti-dui'kbootvaartuigen zijn zeer actief en weldra zullen groote versterkin gen van anti-duikboot- en escorte-vaar tuigen beschikbaar zijn. Stappen zijn ondernomen, om zoo spoe dig mogelijk een convooistelsel in te rich ten. De meeste der tot dusver aangevallen schepen waren vaartuigen, die hun reis begonnen waren vóór het uitbreken van den oorlog en voor hen kon onze verdedi gingsorganisatie natuurlijk niet terstond volledig zorgen. Hoewel wekelijksche verliezen ver wacht moeten worden geenszins wil ik de bedreiging voor onze scheepvaart ver kleinen geloof ik, dat het huis en het land er van verzekerd kunnen zijn, dat de marine het probleem steeds betier in bedwang, zal weten te krijgen. Sprekende over de aanvallen van vlieg tuigen op Duitsche oorlogsschepen te Willemshaven, zeide Chamberlain: Op een z.g.n. slagschip in zakformaat zijn minstens twee treffers neergekomen. Men moet bedenken, dat 'bet aangevallen doel waarschijnlijk tot de best verdedigde pun ten van Duitschland behoort. De wijze, waarop de aanvallers him taak hebben volbracht, ondanks de kracht der verdediging, is den hoogsten lof waardig. Het buis weet, dat uitgebreide verken ningsvluchten boven Duitschland zijn uit gevoerd op drie achtereenvolgende avon den van deze week. Meer dan tien mil- lioen exemplaren strooibiljetten, gericht tot 't Duiiscbe volk, zijn over een uitge strekt gebied in Noordelijk en Westelijk Duitschland, incl. het Roergebied, neer gelaten. Hoewel bij elke gelegenheid de vijande lijke verdediging volledig in werking werd gesteld, werd geen contact verkre gen met vijandelijke vliegtuigen en keer den al onze toestellen veilig naar hun bases terug. De organisatie van onze defensiediens- ten in het binnenland wordt snel vol tooid. De verduisteringsmaatregelten vor deren op bevredigende wijze. Met behulp van luohtverkenning ge durende iederen nacht is het mogelijk geweest, lichten te ontdekken, die op on regelmatige wijze zichtbaar werden 'en terstond is opgetreden tegen de overtre ders. Vervolgens sprekende over de evacuatie verklaarde Chamberlain, dat' tot dusverre anderhalf millioen moeders en kinderen naar het platteland geëvacueerd zijn. Ruim twee-honderd-duizend zieken huisbedden zijn thans gereed voor gewon den bij luchtaanvallen. Hiervan bevinden er zich 56.500 in Londensch gebied. De hulpbrandweerdiens't is vlug en vlot gemobiliseerd en over het geheel worden de beschikbare brandweereenheden per manent bezet en gereed voor optreden ge houden. In (Londen bijv. staan ruim 1800 brandspuiten geroeid1, om op te treden, vergeleken met 125 in vredestijd. Ik b'oop, dat mijn verklaring het huis en het land zal toonen, dat onze oor logsinspanning in haar vele aspecten snel aan omvang toeneemt. Wij zijn ten zeerste aangemoedigd door de wetenschap, dat wij in Ide worsteling voor de verdediging van vrijheid en vrije instellingen ten voor het behoud van alles, dat het leven levenswaard maakt, kunnen rekenen op den steun der overzeesche le dten van het Britsohe gemeenebest. Op de vraag, of er kans bestaat op spoedige Engelsch-Fransche militaire oporati6s in het Westen ter verlichting van den cruk op Peieu, zside Chamber lain, dat hij op een dergelijke vraag geen antwoord kon geven. Nadat Chamberlain zijn verklaring bad uitgesproken, drong Greenwood er bij den eersten minister in het openbaar belang krachtig op aan, dat hij zich volledig zou uitspreken wanneer hij in de toekomst tot het land zou spreken en dat hij, of er nu goed of slecht nieuws mede te dee- len viel, het land er spoedig van op de hoogte zou stellen, opdat het volk van Engeland zou weten, dat niets wordt achtergehouden. Chamberlain antwoordde hierop: Wij zullen er naar streven de zaak te behan delen precies in den geest, welken Green wood uitgesproken heeft. Wij willen het publiek echter geen enkele inlichting ge ven, die onjuist zou kunnen zijn 'en zeer vaak is het onmogelijk terstond zeker te zijn van alle feiten. Dat weerhoudt ons echter niet noodzakelijkerwijze er iets van te zeggen. Zeifis wanneer wij niet alle fei ten zouden kunnen geven, zouden wij toch de feiten, waaromtrent geen twijfel be staat, kunnen mededeelen. HET ZOU DUITSCHLAND GEEN OORLOGSGRONDSTOFFEN LEVEREN. Het blijft nog steeds moeilijk over de diplomatieke besprekingen, die op het oogenblik te Rome worden gevoerd, be trouwbare inlichtingen te krijgen, schryft het Alg. Hbld. Er zijn echter aanwijzingen genoeg, die doen vermoeden, dat Italië althans voorloopig geheel buiten het conflict wenscht te blijven. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron i vernemen wy ook dat die neutraliteit, al mag men ze dan nog niet zoo noemen, zou medebrengen, dat Italië althans openlijk geen voor den oorlog noodzake lijke grondstoffen aan Duitschland zou leveren. Een bewijs dat er inderdaad kans is op i een voorloopige italiaansche neutraliteit, i zou men hierin mogen zien dat er voor het eerst na langen tijd weer steenkolen uit Engeland in Italiaansche havens wor den aangevoerd. De Engelschen zouden die zeker niet leveren wanneer zij moesten verwachten dat de brandstof later in Duitschland zou kunnen belanden. Daarnaast zijn er stemmen, die mee- nen dat Mussolini bet voornemen zou hebben om, zoodra de Duitschers in Po len het vooraf vastgestelde doel hebben bereikt, het initiatief te nemen voor be sprekingen en als bemiddelaar tusschen Duitschland en de groote mogendheden van West-Europa op te treden. MOBILISEERT Z.-SLAVIë? Het ministerie voor de voorlichting te Londen deelt mede: Het departement van oorlog meldt, dat de ministerraad in Zuid-Slavië besloten heeft tot algemeene mobilisatie en dat de Zuid-Slavische mi nister van oorlog gemachtigd is dit be sluit geleidelijk ten uitvoer te leggen. De kracht van het Zuid-Slavische le ger neemt dagelijks toe en nadert thans de 50.000 man. Er moet aan herinnerd worden, dat ook de Zuid-Slavische regeering haar neutraliteit heeft uitgesproken. In bevoegde kringen te Belgrado wordt intusschen volgens de „U. P." het bericht van het ministerie van inlich tingen te Londen tegengesproken. Wel wordt gemeld, dat een zeker aan tal mitraillisten, die bij de luchtafweer zijn, voor een korte training werden op geroepen, maar er kan geen bevestiging verkregen worden inzake het besluit om tot de algemeene mobilisatie over te gaan. Men voegde er nog aan toe, dat liet aantal mannen, dat onder de wapenen is, niet grooter is dan in de maand Mei. IRAK BREEKT MET DUITSCHLAND. De regeering van Irak heeft besloten, de betrekkingen met Duitschland te ver breken. Hiervan is mededeeling gedaan na de bijeenkomst van den ministerraad. Den Duitschen gezant waren zijn paspoorten reeds overhandigd. Gisteravond is hij met den staf der legatie naar Syrië ver trokken. Alle Duitschers in Irak zullen worden gedeporteerd. CANADA IN OORLOG. De gouverneur-generaal van Canada 1 heeft in een buitengewone zitting van het parlement medegedeeld, dat de staat I van oorlog tusschen Canada en Duitseh- i land bestaat. De korte toespraak, waarin hy deze mededeeling deed, behelsde geen mede deeling omtrent een formeele oorlogs verklaring, die mogelykerwyze terugge houden zal worden. De militie, vloot en luchtmacht zyn reeds in actieven dienst gebracht en er zyn zekere maatregelen genomen voor de kustverdediging en de binnenlandsche veiligheid. De Britsche vloot is stelselmatig be zig de zeeën van Duitsche schepen te zuiveren. Deze hebben reeds het bevel gekregen, zich zooveel mogelijk schuil te houden en him namen te verbergen. Zy moeten zich zooveel mogelijk naar neu trale havens spoeden. In de Spaansche havens zyn reeds 54 Duitsche koopvaar ders binaengélQopea, meerendeels in SNELLE EN AFDOENDE VERBETE RING EEN NATIONAAL BELANG. Terecht, zegt de „N. R. Crt.", is er van alle kanten warme hulde gebracht aan de voortreffelijke wijze, waarop hier te lande zoowel de mobilisatie als ver volgens de troepenconcentraties zijn ver loopen. Natuurlijk is het niets geen kunst om hier en daar ook eenige be gane vergissingen of fouten te ontdek ken, maar over de geheele lijn bekeken, heeft men dit alles prachtig voor elkaar gekregen, zooals nader wordt betoogd. Dit dus op den voorgrond plaatsende, meenen wij thans op één op zich zelf toch werkelijk niet te veronachtzamen fout, de aandacht te moeten vestigen. Niet omdat we behoefte hebben aan het oefenen van afbrekende critiek, maar juist omdat we met onze critiek ten aanzien van het door ons bedoelde punt, de veldpost, een opbouwend doel nastreven. Van tal van kanten kan men n.l. ver nemen, dat het tot dusver met de veld post treurig gesteld is. Daarvan zou, naar uit mededeelingen afkomstig uit alle windstreken van het land valt op te maken, eigenlijk vrijwel niets deugen. Menschen, die reeds een week of nog iets langer van huis zijn en aan wie in middels door hun familie enz. al ver scheidene brieven, precies volgens de voorschriften, verzonden zijn, hebben tot dusver nog niets ontvangen. Deze klacht kan men zoo algemeen en zoo veelvuldig vernemen, het gaat dus heelemaal niet om enkele sporadi sche vergissingen dat er onzes in ziens aanleiding te over bestaat, om er met klem op aan te dringen, dat men van nu af aan onverwijld met even krachtige als vaardige hand zal ingry- pen, om er zorg voor te dragen binnen den kortst mogelijken tyd de postver binding voor onze militairen behoorlyk te doen functionneeren. De „jongens", die tengevolge van de mobilisatie een zwaren tyd doormaken, waarin het er meer dan ooit om gaat al les te doen ter bevordering van den goe den geest, hebben er aanspraak op, dat zij de post van thuis (of van hun za ken, enz.) regelmatig en tijdig ontvan gen. En anderzijds is ditzelfde evenzeer noodig met het oog op den goeden geest van hen, die hun naaste mannelijke fa milieleden omderwille van de inderdaad hoogste landsbelangen op eenmaal aan de weermacht moesten afstaan. Wie zich even indenkt in de positie van de „jon gens" hieronder natuurlijk heelemaal niet alleen de jeugdigen, maar ook en vooral en in niet mindere mate begrepen de huisvaders zal beseffen, dat het in verband met de psyche van de gemo- biliseerden èn van hun verwanten en re laties thuis, dringend noodzakelijk is, dat zy niet nog noodelooze ervaring op doen, dat zy over en weer al te lang van ten minste een schriftelijk contact ver stoken blijven. Deze opmerkingen willen wij gaarne onderschrijven. Ook ons bereikten van verschillende kanten klachten, waaruit blijkt dat het met de bezorging van de post aan de gemobiliseerden allerdroe vigst gesteld is. Intusschen zien wij met genoegen dal aan deze ook door de bevoegde autorit- teiten aandacht wordt geschonken. Wij ontvangen n.l. de volgende mede deeling van het A.N.P. „De stand van zaken bij den veld- postdienst is thans zoodanig, dat prao- tisch geen achterstand in de goed geadresseerde stukken meer voorkomt. De behandeling van stukken met onjuiste of onvoldoende adressen blijft echter vertraging ondergaan omdat het uitzoeken van de juiste adressen voor deze stukken zeer tydroovend is. Overigens moet het publiek wel be denken, dat de veldpost nooit zoo vlug kan werken als de burgerpost, omdat de organisatie om redenen van militairen aard, geheel anders is. Alle veldpoststuk ken moeten eerst worden verdeeld en gezonden naar centrale punten, waar bekend is, hoe de legeronderdeelen on der de gevestigde veldpostkantoren zyn verdeeld, Eerst daarna komt het ex peditieapparaat van deze kantoren in werking, van waaruit de post aan de legeronderdeelen wordt afgeleverd waar toe dagelyks autoritten van 150 km en meer moeten worden afgelegd. De uit reiking van de post aan de militairen geschiedt dan weer door militaire fac teurs van de legeronderdeelen. Door deze organisatie, welke uit mili tair oogpunt nu eenmaal noodzakelyk is, moet er mede worden gerekend, dat met de distributie van de goed geadresseei- de stukken altyd geruimen tyd gemoeid blijft. Het mogelyke is en wordt gedaan om de veldpost zoo efficient mogelijk op haar taak in te stellen, maar men mag er nimmer de snelheid en nauwkeurig heid van de gewone burgerpost van ver wachten. De herhaalde en bij voortdu ring blijvende verplaatsing van troepen- onderdeelen veroorzaakt in dit opzicht bovendien nog bijzondere moeilijkhe den." Port Vigo. Zij meten tesamen 180.000 ton. In Japansche havens bevinden zich negen Duitsche schepen, metend tesa men 60.000 ton. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. Iederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. Gisteravond om vijf minuten voor ne gen werd op Schiermonnikoog een vlieg tuig van vreemde nationaliteit waarge nomen, dat over het land vloog van Westelijke naar Oostelijke richting op een hoogte van ongeveer 400 meter. Twee minuten later werd waarschijn lijk hetzelfde vliegtuig gesignaleerd bo ven het eiland Rottum. Hier werd de hoogte op 200 meter geschat. Boven Soesterberg zijn gisteravond omstreeks kwart voor tien twee vlieg machines op groote hoogte gemeld. Ze staken de lichten aan en doofden ze weer, zoodat het den indruk maakte dat ze signalen gaven. Om 21.51 uur is boven de stad De venter motorgeronk van een onbekend aantal vliegtuigen gehoord. Het geluid verplaatste zich in Noord-Oostelyke richting. Om zeven minuten over tien cirkelde een onbekend vliegtuig boven Delft. GROOTE MOEILIJKHEDEN VOOR DEN VISCHHANDEL. Om steunregeling gevraagd. I Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bond van Kleinhandelaren in het visch- en haringbedrijf heeft den minis ter van Economische en Sociale Zaken verzocht in verband met de stremming van den vischaanvoer een financieele steunregeling in het leven te roepen. Het is niet uitgesloten, dat de strem ming in den aanvoer van langen duur zal zijn, zoodat opheffing van visch- winkels, stand- en marktplaatsen en ventwyken hiervan het gevolg zal zyn. j Met klem wordt tevens om een audiën tie verzocht. BESCHERMING VAN CULTUREELE WAARDEN TEGEN OORLOGS GEVAREN. Dr J. Kalf inspecteur. De ministers van Binnenl. Zaken en van Onderwijs hebben den secretaris der Rijkscommissie voor de Monumenten zorg, dr J. Kalff, bereid gevonden zyn werkkracht ook verder welwillend be schikbaar te stellen tot bescherming van cutureele waarden tegen oorlogs gevaren. In verband daarmede hebben zij hem benoemd tot inspecteur voor de bescher ming van schatten van kunst en weten schap tegen oorlogsgevaren (by afkor ting „inspecteur kunstbescherming"). De minister van O., K. en W. heeft ver schillende autoriteiten uitgenoodigd ver der geen maatregelen tot bescherming van gebouw of verzameling tegen oor logsgevaren meer bij hem in te dienen, alvorens daarover met dr Kalf overleg te hebben gepleegd. VERKEER NAAR DUITSCHLAND De belangrijke grenskantoren zijn normaal geopend. Naar aanleiding van bij de K. N. A. C. ingekomen vragen kan worden medege deeld, dat aan de Duitsch-Nederlandsche grens de belangrijke Nederlandsche grenskantoren en de bijbehoorende Duit sche kantoren Nieuwe-Schans op de rou te Groningen-Bremen, Glanerbrug op de route Enschedé-Osnabrück en Münster, Babberik op de route Arnhem-Rijnland, Schwanenhaus op de route Venlo-Rijn- land, Maalbroek op de route Roermond- Keulen, Locht op de route Heerlen-Aken en Vaals op de route Maastricht-Aken normaal voor het kleine verkeer zijn ge opend. Een aantal kleinere grenskanto ren is evenwel gesloten. GEMOBILISEERD SPOORWEGPERSONEEL. De gehuwde ontvangt vol salaris, de ongehuwde half salaris. De directie der N. S. heeft bepaald, dat voorloopig aan dienstplichtig perso neel, dat wegens de heerschende buiten gewone omstandigheden onder de wape nen is geroepen, als volgt loon zal wor den toegekend: Gehuwd personeel of zij, die, ongehuwd, doch kostwinner van een gezin zyn, ontvangen volle bezoldiging, terwijl den ongehuwden de halve bezol diging wordt toegekend, met dien ver stande, dat het loon verminderd wordt met het bedrag, dat de onder de wape nen zynde dienstplichtige van Rijkswege ontvangt. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 7 tot 14 September vastgesteld op 55 cent per kg (onveranderd). mET INGANG VAN De minister van Jus procureurs-generaal ven een volgende cir waarin gelast wordt m September a.s. een ni de rywielachterlichten Hierby wordt een t in twee groepen: a. Degenen, wier a strekt onvoldoenden st het ontbreken van lai: torglas, draden, dyna dezen dient proces-t opgemaakt. b. Degenen, wie achl onmiddellyk te consts helpen oorzaken defect de verplichting op te circulaire, zich binnen litie ter plaatse te be] één of meer dagen te politie (levert zulks d den in byzondere geva zwaren op voor overtr ambte, dan ware een a treffen), ten einde te k dat het bewuste rywif der rood achterlich uiteraard van een soorten moet zyn. Bj vertoon ware tegei eveneens proces-verba De minister vertroi overal in den lande op opgetreden, het euv zonder behoorlijk a< verholpen zal zyn, het veiligheid ten goede z DE VOEDSELVO Plaatselijke bur< De minister van Ec heeft benoemd tot plf houders voor de v< ieder voor het gebied door of vanwege den v< voor de provincie Zeel F. C. Hanse te Zierik St. Maartensdijk, M. Ti plaat, P. A. Lindenberg A. van Loenhout te 0\ maker te Koudekerke, le te Hulst en G. D. Oostburg. MOOI RESU1 De vlaggetjesdag v in de Weermacht, Dond den, bracht f 198,70 op ste bedrag ooit voor d: Tot concierge va recht alhier werd bene ken, militair wachtgelc De verduisterin! Goes heeft nu twee e ringsoefening gehad, de huisverlichting. Op normaal. De bedoeling was, dat leeren of de verlichting of winkel voldoende wa Als algemeene indru! geven, dat van opzette nergens sprake was, haal niet behoefde te v Toch 'hadden politie betrekkelijk veel waar. deelen. Vooral de boven! niet overal voldoende ai ten sommigen wel aan voorzijde, maar niet aai de dakvensters. Er waren heusoh nc die Wotensdagavond b< weten, dat er een oefe: den! Er zijn blijkbaar geen krant lezen. Een vrij veel voorktoi dat men denkt zijn plic ben door het licht ma. terwijl (juist ,(je bedoelii male leven binnenshuis luchtalarm wordt gege Het komt ons voor, d particulieren nog wel w op dit gebied, maar 'vc van winkelpanden. Bij 'het in de verste verte Een oefening, die vóór is over enkele weken Van de groote geboui ren verduisterd, noeme (Stadhuis, Politiebureau renbeurs. Maar in de trale liet het b.v. nog tower. En hoe is 'het vergaderzalen en kerkg n ZUI lerseke. Donderdag buren tegenover de a Vrouw Joz. van Stee, i straat nog laat in den gesloten. Zij stelden te! gemeester daarvan in litie last gaf door ink breken zich toegang t vrouw bleek ongesteld verleende eerste hulp, werd gewaarschuwd. De mosselhandf oorlog en andere i veel te lijden en is verminderd. Naar land gaan noch mosself leen naar België gaan inte: zek Duit

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2