DE OPMARSCH DER DUITSCHERS IN POLEN Overzicht van den strijd in Polen. erweg. NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland De strp om de Westerplatte. Voorbereidingen voor den strijd aan het Westfront. Engelsche schepen in den grond gehoord. blad. Duitsche versterkingen aan het Westelijk front. De duikboot- en luchtoorlog. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. No, 2410. Uitbreiding dienstregeling Spoorwegen. 165.- Poolsch generaal door Duitschers gevangen genomen. Overzicht van de militaire operaties Grensgebieden worden ontruimd. GOES. Ons telefoonnummer is thans De luchfraid op de Duitsche vlootbasis. aar, zullen bij den e Kloetinge, bij K.M. zelfwerkende seinen het wegverkeer In. overweg rechts van il: per minuut, wanneer 1 per minuut, gelijk- trein in aantocht is, neer het roode licht levestlgd te Utrecht". hi. Goes, t, Goes. Goes, eg, Goes, de, Goes, .t, Goes, at, Goes. 4. Goes, at, Goes. Goes. 3es. melandpl., Goes, t, Goes, sts., Goes. no. 11,30 Jazzmuz. Gram. 1,5 M. Alg. Progr., 8,15 Ber., gram. ),30 Morgend. 11,00 et piano en Gram, udatio". Om 12,30 1,00 Gram. 1,30 2,30 Chr. lectuur, nokwartet. 3.20— 1. 5,30 Declam. en hierna: Causerie Vondelpark te Am- 7,15 Boekbespr. ANP.,herh. SOS- einkoor en -orkest, Klein koor en In- Ie van de Kaiser isterdam. 9,30 Ver- Ber. ANP., act. el-octet" en Gram. 2,00 Schriftl. WEERBERICHT. van hedenmorgen in: weer: licht be- J.O.temperatuur lacht 16; neerslag g van hedenavond ;eveer 19 uur: land: zwakke ver- ;r tot licht of half weer, des ochtends imiddag 3 u.: VRIJDAG 8 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 289 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44485 Telefoon 2438 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AdvcrtentlBn 30 cent per reget Ingezonden mcdedceilngen 60 cent per regel Kleine Advertenilën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ddag 3 u.: 768. r fietsers: TOT DUSVER 25.000 KRIJGSGEVANGENEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Poolsche generaal Gosiorowski, com mandant van de zevende divisie, in Duit sche gevangenschap is geraakt. Generaal Gosiorowski is tot 1936 chef van den generalen staf onder maarschalk Pilsoedski geweest. Hij was een der oud ste medewerkers van den maarschalk. Het D. N. B. deelt verder mede, dat volgens de berichten van het opperbevel de buit der Duitschers in Polen tot gis teren bedroeg: 126 stukken geschut, vele vecht- en pantserwagens en een aantal mitrailleurs, geweren en pantser-afweer- kanonnen, dat voorloopig nog niet bij be nadering kan worden geschat. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt 25.000. Gisterenmiddag hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten de bruggen over de Weichsel ten Zuiden van Warschau ver nield. Het terugtrekken van het versla gen Poolsche leger is hierdoor aanzien lijk bemoeilijkt. Omtrent de verovering van de Wes- terplatte worden de volgende bijzonder heden bekend: In de vroege ochtenduren vielen van uit zee stormcompagnieën van 't school- schip Schlesweg Holstein met een krach- tigen artilleriesteun de Westerplatte aan. Tegelijkertijd werd van de landzijde een aanval ondernomen door stormtroe pen van een bataljon pioniers. In aansluiting op dezen systematisch uitgevoerden aanval en de zware beschie ting door de scheepsartillerie toonde de Poolsche bezetting van de Westerplatte tegen half tien witte vlaggen ten teeken van overgave. Ongeveer een uur later meldde zich de commandant van de Westerplatte met een groep soldaten bij de Duitsche linie aan en gaf hij den commandant van het bataljon pionniers die den aanval te land geleid had en den commandant van het schip de Westerplatte over, tezamen met de bezetting. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt me de, dat, zooals reeds in het legerbericht van vandaag werd gemeld, zich onder de Poolsche troepen, die in den corridor werden vernietigd, ook een cavalerie bri gade bevond. De groote verliezen, welke dit onder deel van het Poolsche leger heeft gele den, zijn een gevolg van het feit, dat deze brigade buitengewoon dapper heeft gestreden. Deze brigade heeft hiermede een houding aangenomen, welke door de Duitsche soldaten wordt gehuldigd. De „Temps" publiceert de volgende bijzonderheden over de afgeloopen mili taire operaties in Polen: Volgens de Poolsche communiqué's zag de toestand op 6 September des avonds er als volgt uit: Twee groote convergeerende aanvallen zijn door den grooten Duitschen generalen staf onder nomen tegen de Poolsche troepen. De eerste, in de richting Noord-Zuid, vol trok zich uit Oost-Pruisen op een front van ongeveer 150 K.M. De troepen ruk ten op in de richting van Torun, Sierpc, Plonsk en Cieehanow. De opmarsch van dezen aanval was gisteravond gestuit °P een lijn, die op een gemiddelde af stand van 70 K.M. van de Oost-Pruisi sche grens ligt. Het eerste object schijnt te zijn het bereiken van den loop van de Weich sel ten Westen van de samenvloeiing met de Boeg. Het punt van vertrek van het tweede groote offensief, dat in Noord-Oostelijke richting ontketend werd, was Duitsch Silezië. Op 5 September hadden de Duitschers een front bereikt, waarin de volgende steden lagen: Warta, Szeercow, Ka- nuensk, Radomsk. Op het oogenblik wordt gestreden ten Noord-Oosten van deze lijn in de streek van Lodz, Piotrkow, Tomaszow van Mazovie. De Duitsche opmarsch schijnt dus aan dezen kant om te buigen naar het Noorden, als om de uit Oost-Pruisen ko mende troepen tegemoet te gaan. Het doel van het dubbele offensief schijnt te zijn de isoleering van de Pool sche gebieden in het Westen, zooals Po sen. Tenslotte wordt een derde terrein van krijgsverrichtingen gevormd door Poolsch-Silezië en West-Galicië. In dit gebied woedt op het oogenblik de stryd tusschen Krakau en Tarnow. De bruutheid en snelheid der tot dus verre door de Duitsche legers geleide operaties worden verklaard door het uitgebreide gebruik van gepantserd oor logstuig, gesteund door 'n even uitgebrei de actie der luchtmacht, waarbij de in fanterie tot dusverre slechts een se cundaire rol speelt. Gezien de strijdmethoden kan men uiteraard niet spreken van een aaneen gesloten front. De Duitsche legers heb ben een soort matige raids ten uitvoer gelegd, die ten doel hadden, de inrich tingen van de Poolsche defensie te ont wrichten, de centra van economisch le ven in Boven-Silezië in de streek van Lodz te verlammen en zekere groote verbindingswegen af te snijden. Op sommige punten hebben zij, naar het schijnt, diepe zakken in het Pool sche front gestooten. Maar de opmar- schen zelf zqn niet zonder gevaar voor de uitvoerenden. Het Pransche avond-communiqué van gisteren, 7 September, over de operaties in het Westen meldt: Op het front tusschen Rijn en Moezel versterkt de vijand zich tegenover ons. Men signaleert er de aankomst van nieu we strijdkrachten, komende uit het bin nenland van Duitschland. De „Populaire" meldt, dat de eerste Engelsche troepen gisteren in Frankrijk zijn ontscheept om samen te werken met het Fransche leger. Er bevindt zich reeds een groot aantal Engelsche vlieg tuigen in Frankrijk. De militaire medewerkers van de Pa- rysche bladen geven uitleg van den term „plaatselijke vorderingen" in het Fran sche communiqué van gisteren. De Maginot-liriie volgt niet precies de Fransche grens, zooals de Siegfried-linie niet geheel langs de Duitsche grens loopt TuSschen de twee linies bestaat een vrije zone. De „Pet.it Parisien" schrijft: Na voor bereiding door de artillerie hebben de Fransche troepen terreinstrooken bezet in Niemandsland, die meer of minder diep zjjn. Eveneens zijn de Franschen op ver schillende punten Duitschland binnenge drongen, teneinde de Fransche linie gun stiger vorm te geven voor latere opera ties. Ten slotte werden eenige „zakken" van mitrailleurs gezuiverd en bezet. De ze vordering zou zijn bereikt langs de linie van Rijn tot Moezel met meer of minder succes al naar gelang de meer of minder krachtige vijandelijke positie. Het is een diep geheim van het Fran sche commando, of het de Maginot-linie zal gebruiken als basis van uitgang of dat het Fransche leger zich zal beperken tot bedreiging van de Siegfried-linie om de omklemming van de Poolsche strijd krachten, die tegen de opmarcheerende Duitschers staan, te verminderen. Zware Fransche artillerie gaat voort de Duitsche linie te bestoken, ten einde de vorderingen, die in het communiqué van gisteren werden gemeld, te consoli- deeren. Op de geheele linie tusschen üen Rijn en Moezel duren de gevechten voort. De Fransche troepen, gesteund door groote aantallen tanks en vliegtuigen, zijn, aldus meldt de Un. Press uit Parijs, tot een maximum van zeven mijl doorge drongen op het Duitsche westelijke front In verschillende sectoren nadert men reeds de steden in het Saarbekken. De voornaamste vordering vinden in de richting van Saarbrücken plaats. De strijdkrachten rukken op naar het front, van Metz en Nancy uit de Moezel-vallei in. De Franschen maken gebruik van 600 tanks. In de meeste secties van het westelijk front beantwoordden de Duitschers tot dusver het vuur slechts sporadisch en niet meer dan noodzakelijk is, hoewel er uit Luxemburg bericht wordt, dat voort durend kanonvuur wordt gehoord. De troepen, die tegen de Duitschers opereeren, zyn de pas gemobiliseerde re servisten. In bevoegde Duitsche kringen wordt bevestigd, dat uit een groot deel van het Westelijk grensgebied van Duitschland de bevolking wordt weggevoerd bij wijze van voorzorgsmaatregel met het oog op het Fransche offensief. Men wyst er van Duitsche zijde op aldus Un. Press dat de Franschen in hun grensgebied hetzelfde gedaan heb ben. Natuurlijk weten wij niet, zoo zeide men, of de Franschen inderdaad van plan zijn, Duitsch gebied te bombardeeren, en wij' zijn niet van plan hen te beschieten als zij niet beginnen. Welingelichte lieden deelen mede, dat de stad Saarbrücken, die slechts enkele km van de grens ligt, vrijwel geheel ont ruimd is; hetzelfde geldt voor een groot aantal dorpen in de buurt, aangezien men een offensief in die buurt het waar schijnlijkst acht. Vele vluchtelingen uit het Saargebied zjjn reeds aangekomen op stations van de spoorlijn naar Berlijn. Intusschen blijven de Duitschers vol houden, dat er op het Westelijk front tot dusver geen vijandelijkheden begonnen zijn. In het groothertogdom Luxemburg en tot in Belgisch Luxemburg toe heeft men daarentegen kanonvuur waargenomen. Uit Londen werd gisteravond medege deeld, dat er geen groote vlootoperaties te melden vallen. De aanvallen op Duit sche duikbooten worden voortgezet. In minstens één geval schijnt succes waar schijnlijk. Duitsche duikbootaanvallen op sche pen worden op verscheidene plaatsen on dernomen en de verliezen, die gemeld zijn, omvatten de „Bothnia", metende 2401 ton en het s.s. „Royal Sceptre", me tende 4853 ton. Het s.s. „Corinthia" is aangevallen, doch niet beschadigd en heeft zijn haven kunnen bereiken. Gemeld wordt, dat 27 Duitsche koop vaardijschepen, in totaal 119.000 ton me tende, de wijk hebben genomen in de Spaansche haven Vigo. Ook het Britsche schip „Manaar" is op 80 mijl van kaap Roca door een Duit schen onderzeeër getorpedeerd. Het schip zou gezonken zijn. Het Nederlandsche s.s. „Mars" is te Lissabon aangekomen met 30 overleven den van 't getorpedeerde s.s. „Manaar". Het Portugeesche s.s. „Carvalho Aran- jo" bracht hier 16 overlevenden aan. Er waren 88 opvarenden: 71 Britten en 17 Indiërs. De onderzeeër viel plotse ling aan, zoodat de opvarenden geen tijd hadden, hun bezittingen mee te nemen in de reddingsbooten. Zij zwalkten een dag lang rond zonder voedsel of water. Eén Indiër werd gedood en 3 gewond door een granaat toen de onderzeeër het schip definitief tot zinken bracht. Het s.s. „Manaar" is 1 Sept. van Li verpool naar Calcutta vertrokken. Het was 7242 bruto en 4499 netto ton groot. Sneller dan men had aangenomen zijn de Duitschers in het Westen van Polen opgerukt. Reeds is de Corridor over schreden en de verbinding met Oost- Pruisen een feit' geworden en aan de meer Zuidelijke fronten zijn de Polen er niet in geslaagd de Warthe-stellingen te te behouden en gingen de plaatsen Os- trowo, Krotosjin en Lissa in Duitsche handen over, evenals de plaats Neuburg, benevens Wadowice en Krakau. Intus schen behoeft men zich over dezen snel len opmarsch niet al te zeer te verwon deren. Militaire deskundigen zijn het er steeds over eens geweest, dat groote oor logsoperaties aan de Duitsch-Poolsche grenzen ongunstig voor Polen zouden zijn. Polen was daar reeds by het begin van de vy'andeiykheden omsingeld, in het bijzonder wql de tegenstander sterke strijdkrachten in Slowakije had gecon centreerd. Ook een krachtiger verdediging van den Corridor zou voor de Polen gevaar- ïyk geweest zy'n, w\jl geen enkel leger, zelfs wanneer het uit millioenen man schappen zou bestaan, zich lang in een zoo smalle zone, als de Corridor is, zou hebben kunnen handhaven. Daar komt nog by, dat Polen aan zyn Westgrens geen verdedigingswerken van den aard van een Maginotlinie of West- wal bezat. Men had steeds gemeend, dat de grenzen het best beschermd waren door de natuurlyke hindernissen: de hooge bergen der Karpathen, moerassen, meren en wouden. Zullen de Duitschers ook verder in een zoo snel tempo kunnen marcheeren? Ze ker is, dat het Poolsche wegennet thans veel beter is dan in 1914; wat natuurlijk aan de gemotoriseerde afdeelingen van het Duitsche leger ten goede komt. Daartegenover staat echter, dat deze we gen over vele rivieren met smalle brug gen, die alle ondermynd zijn, loopen. Waar de Poolsche troepen geconcen treerd zyn, is natuuriyk een geheim, maar men neemt aan, dat er b.v. by Lemberg heftig zal worden gestreden. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, Binnenland. Tweede Kamer neemt invoernoqdwet aan. Nederland verbiedt uitvoer van een groot aantal producten. Engeland gesloten voor groenten en sommige vruchten. Uitbreiding spoorwegverkeer. Scherpe controle op rywielachterlichten. Buitenland. De opmarsch der Duitschers in Polen. Duitsche versterkingen naar het Wes- teiyk front. Slag verwacht tusschen Moezel en Rijn? Engelsche schepen getorpedeerd. Chamberlain over den toestand. De houding van Mexico. OOK OP WALCHEREN EN ZUID-BEVELAND. Naar wq vernemen beyveren de Neder landsche Spoorwegen zich om zoo spoe dig mogelijk, waarschy'niyk reeds de vol gende week Maandag, de frequentie op enkele lynen op te voeren, waardoor ver schillende tusschenstations niet langer van hun trein verstoken zullen biyven. Ook Zeeland zal hiervan profiteeren. De dienst WalcherenZuid-Beveland wordt opgevoerd met stoppingen te Ar- nemuiden, Kapelle-Biezelinge, Krabben- dijke en Rilland-Bath. Ook zal de dienst Goes-Hoedekensker- ke weer opengesteld worden voor het rei zigers vervoer. Nadere bijzonderheden over de dienst regeling en definitieven datum van in gang enz. volgen nog. DE „BREMEN" BEREIKTE NEUTRALE HAVEN. Duitsche bronnen geven toe, dat de „Bremen" „een neutrale haven heeft be reikt", wat dus wil zeggen een land, dat een niet-aanvalspact met Duitschland heeft. Goed-ingelichte kringen zijn van mee ning, dat de „Bremen" dezelfde route zal volgen als de „Europa", d.w.z. langs de kust van IJsland zal varen. Het ministerie voor de voorlichting te Londen deelt mede, dat het thans mogelijk is een vrij volledig verslag te geven over het eerste actieve optreden der Britsche strijdkrachten in den oor log den succesvollen aanval op de Duitsche vlootbases van Wilhelmshaven én Brunsbuttel aan den ingang van het Kielerkanaal. Ofschoon de weersomstandigheden ongunstig waren, werd de aanval ten uitvoer gelegd met de grootste kracht en stoutmoedigheid. De eigenschappen, die ten toon ge spreid werden door de Royal Air Force waren schitterend. De resultaten, die zij behaalden, zijn van het hoogste belang. De eerste aanval werd uitgevoerd in den loop van den avond op het „vest zakslagschip" dat enkele mijlen ten Oos ten van de reede van Schilling lag. Er bestaat weinig twijfel aan, dat de vijand verrast werd, doch de luchtaf- weerbatterijen openden snel het vuur. De bommenwerpers doken boven de slagschepen en rechtstreeksche treffers met zware bommen werden gemaakt. De volgende vliegtuigen vlogen zoo laag, dat de schade kon worden waar genomen. De marineschepen en de kustbat- tery'en onderhielden een hevig luchtaf- weervuur en onze bommenwerpers wer den aangevallen door Duitsche ge vechtstoestellen. Toch werd de aanval voortgezet. Onze

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1