De Duitschers hebben Krakau bezet De luchtoorlog. - Weinig zeggend Fransch leger-corarauniqué. KI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Mr De Wilde naar de Tweede Kamer. Hoe de stilte in het Westen te verklaren? Belangrijkste Nieuws. No, 2410, Vreemde vliegtuigen boven ons land. DONDERDAG 7 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 288 Het Poolsche legerbericht. De Poolsche regeering naar Lublin. De oorlog In de lucht. Bommen op Esbjerg van Britsche makelij. Fransche troepen zouden oprukken in de richting Saarbrucken. GOES. Ons telefoonnummer is thans Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per reget Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Duitsche hoofdkwartier deelt mee, dat de Duitsche troepen gistermiddag zonder strijd de stad Krakau zijn bin nen gerukt. De commandeerende generaal, alsme de de divisiecommandant hebben mili taire eer bewezen aan het graf van maarschalk Pilsoedski. By het graf is een eerewacht geplaatst. De bruggen over de Weichsel zijn niet vernield. Gistermiddag te twee uur hebben de Duitsche troepen den straatweg Lask- Unjejow in de richting van Lodz over- overschreden. POOLSCHE TEGENSPRAAK. Naar Reuter uit Londen meldt, is de inneming van Krakau door de Duit- sohers, gisteravond door de radio van Warschau tegengesproken. De omroeper verklaarde, dat de Duit sche vliegtuigen gisteren een raid op Krakau hebben ondernomen, 15 dezer Duitsche toestellen werden neergehaald. DAGORDER AAN DE DUITSCHE TROEPEN. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, overste-generaal Von Brauchitsch heeft een dagorder aan de troepen van het Oostelijk front uitgevaardigd. Daar in wordt gezegd: „Krakau, Bromberg en Graudenz zijn in onze handen. De corridor scheidt Oost-Pruisen en Danzig niet meer van het Duitsche moederland. De vijand is aan het geheele front terug geworpen en op den terugtocht. Met vastberaden optreden heeft ons dappere luchtwapen uw strijd op schit terende wyze ondersteund. Ik zeg u allen dank en betuig erkentelijkheid voor uwe prestaties, die zich waardig aansluiten by de groote daden van het leger der Duitsche geschiedenis. Met de inneming van Krakau heeft het Duitsche leger ook het graf van den eersten maarschalk van Polen, Pilsoed ski, in zijn hoede genomen. Zijn doel was vrede met Duitschland, de minachting voor zijn testament leidde tot den oor log; het Duitsche leger acht en eert de zen grooten soldaat. Op bevel van den Führer is heden bij' zijn tombe op plech tige wijze een eerewacht betrokken. Soldaten, dagen van groote prestaties liggen achter u. Thans gaat het er om den vijand vast te houden en alle krach ten in te spannen tot de laatste beslis sing. Het Poolsche communiqué van den ge- neralen staf luidde gisteren De Duitsche luchtmacht bestookte ver der onze troepen en onze verbindings- liniën. Eenige malen werd Warschau ge bombardeerd. Onze luchtmacht bombardeerde ge blindeerde vijandelijke treinen. Tijdens de luchtgevechten werden gisteren 15 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en Dinsdag 20. Onze verliezen bedragen 6 toestellen. Wat de actie te land betreft: hard nekkige gevechten ontwikkelen zich in de streek van Lodz, Piotrkow, Tomos- zow, Mazowiecki en ten Westen van Tar- now. Ten Noorden van de lijn Torun-Sierpc- Plonsk behaalde de vijand geen enkel voordeel. De troepen te Gdynia zijn in strijd ge wikkeld met de detachementen van Dan zig. DE POLEN STRIJDEN DAPPER, MAAR ROMANTISCH. De bijzondere correspondent van de "C°rr. della Sera" bij de Duitsche troe pen aan het Oostelijk front bericht aan ziju blad, dat de Polen dapper strijden, doch een weinig op de oude wijze. De Duitschers waardeeren de kwali teiten van hun tegenstanders en spreken ®et oprechten eerbied hierover. De Po len strijden evenwel op een romantische manier, terwei de Duitsche strijdmacht op de moderne wijze is gerationaliseerd, zoodat de Polen geen krachtigen tegen stand kunnen bieden. De militaire medewerker van de Times" schrijft, dat de conclusie, welke men kan trekken uit de Poolsche en de Duitsche communiqué's is, dat de Pool sche corridor is afgesneden. Dit houdt evenwel geenszins in, dat de Poolsche strijdkrachten meer noord waarts zijn onderworpen en nog minder, dat de tegenstand ten Oosten van de Weichsel ook maar in 't minst zou ver slappen. Het Duitsche communiqué verklaart, dat het in den Corridor opgesloten Pool sche leger wanhopige pogingen doet om uit te breken. Dit is inderdaad het geval. De correspondent vervolgt, dat een blik op de kaart doet zien, dat in dit gebied geen ander resultaat mogelijk was. De Corridor was zóó smal, dat de draagwijdte van het krachtigste geschut van een van beide kanten schier de ge heele breedte kan omspannen. De open vlakten bieden geen natuurlijke verde digingsstellingen en weinig dekking. Toch is, voor zoover voor het oogen- blik te beoordeelen valt, 't niet in hoofd zaak artillerie, welke den weg voor de Duitschers heeft gebaand, doch hun luchtmacht, welke meedoogenloos en doeltreffend schijnt te worden gebruikt. Het Poolsche opperbevel moet zich ten volle bewust zijn geweest van de feite lijke onmogelijkheid den Corridor voor eenigszins geruimen tijd in bezit te hou den en erop voorbereid zijn geweest hem op te geven. Het probleem voor de Duitschers zal niet gemakkelijker,, doch veel moeilijker worden, daar hun verbindingen langer worden. De Polen zelf zien hun beproevingen kalm onder de oogen en weigeren zich over te geven aan een wanhoopstem- ming. Un. Press meldt: Het Poolsche leger is in feite nog in tact, daarover kan niet veel twijfel be staan. Het zal den bewegingsoorlog voortzetten, mogelijkerwijze zich achter de linie van den Weichsel terugtrekken, misschien zich daarvoor concentreeren. In geen geval kan men het beschouwen als een verslagen leger, maar momen teel moet het wijken voor de overweldi- digende overmacht van de Duitschers. Volgens Poolsche berichten drijven de Duitschers een wig in de Poolsche gele deren met hun tankaanvallen, waarbij soms 120, soms 240, en zelfs wel 480 tanks gebruikt worden. Het zijn doeltref fende monsters, sommige met drie-inch kanonnen in den geschutstoren. De Poolsche natie, die altijd weer om haar vrijheid vocht, is bereid, nu weer daarvoor te vechten. Er is geen sprake van paniek onder de bevolking. Het le ven gaat zijn gewonen gang. TERUG ACHTER WEICHSEL EN BUG? De Times verneemt uit Warschau: De Duitsch-Poolsche oorlog verloopt vrywel volgens plan. Vóór den oorlog was het voor de Poolsche militairen reeds een punt, of zij verstandig genoeg zouden zijn om snel terug te trekken, ter voorkoming van de verspilling van man schappen, wapens en moreel. En dit is, wat de Polen weloverwogen doen. Hoewel zij dapper voorposten als Hela en de Westerplatte houden, trekken de Polen zich omzichtig binnen de natuur lijke verdedigingslinies van het land, de Weichsel en de Bug, terug, met verlen ging van de verbindingslinies van den vijand. Daarom laten de Polen zich door het laatste nieuws van het front niet terneer slaan. Ondanks den heftigen druk in Silezië, nemen de Polen op verscheidene punten het initiatief, waar de invallers het zwakst zijn, om hun aldus de gelegen heid te ontnemen zich op één enkel punt te concentreeren. Wanneer de Polen eenmaal op de kor tere verdedigingslinie van Weichsel en Bug vechten, moeten zij in staat zijn, speciale troepen te gebruiken om van het terrein te profiteeren, dat uitsteken de kansen biedt aan de bewonderens waardige Poolsche cavalerie. Intusschen nemen de moeilijkheden voor de Duitschers toe, naarmate zij op rukken, hetgeen zelfs in Silezië reeds merkbaar is. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, heeft de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken bekend gemaakt, dat de Zweedsche gezant te Warschau naar Lublin, den buidigen zetel van de Poolsche regeering, vertrokken is. NIEUWE BRITSCH-FRANSCHE LEENING AAN POLEN. Het Engelsche ministerie van de schatkist maakt bekend, dat naast de reeds door de regeeringen van Engeland en Frankrijk aan Polen verleende cre- dieten thans, ingevolge overeenkomst, aan Polen nog een leening van ongeveer 8Vs millioen in contanten zal worden verstrekt. Van verschillende Engelsche zijden zjjn nog ooggetuigenberichten ingeko men over den eerste luchtaanval, dien ongeveer 20 Duitsche vliegtuigen Woensdagmorgen omstreeks zeven uur langs de Oostkust van Engeland gedaan hebben. De machines vlogen op groote hoogte en zes vliegtuigen wilden de j richting Londen inslaan, maar zij wer den door afweerkanonnen haast even spoedig verdreven als zij verschenen wa ren. Engelsche jachtvliegtuigen waren onmiddellijk opgestegen en aan de kust van Essex hebben eenige inwoners een kort gevecht kunnen zien, maar het werd te hoog geleverd om duidelijke in drukken te kunnen opdoen. Spoedig werden de vliegtuigen ook door dichte rookwolken aan het gezicht onttrokken. Er is geen schade aangericht. De bewoners gaven zich rustig naar de schuilkelders, gerustgesteld door de aanwezigheid van de Britsche vliegtui gen. Het Engelsche ministerie van voor lichting deelt mede: Wij zijn er officieel van in kennis ge steld dat gistermorgen vroeg vijande lijke toestellen zijn gesignaleerd in de nabijheid van de Oostelijke kust. Voor zoover wij weten zijn de vliegtuigen niet het land binnengedrongen en hebben zij ook nergens schade toegebracht. WEER PAMFLETTEN UIT GESTROOID. Er is wederom een uitgebreide ver kenningsvlucht ondernomen door Engel sche vliegtuigen boven Duitschland, waarbij exemplaren van de „waarschu wing aan het Duitsche volk" weer wer den uitgestrooid door de Britsche vlieg tuigen. De Engelsche vliegtuigen wer den niet bestreden door vijandelijke vechtmachines. Evenals by de twee vo rige gelegenheden keerden alle machi nes veilig en wel terug. DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN FRANKRIJK. Uit Parijs wordt gemeld: Een onbekend aantal Duitsche vlieg tuigen is gistermorgen om tien uur de grens overgevlogen; klaarblijkelijk met de bedoeling verkenningen uit te voeren en foto's van de troepenconcentraties te maken. Na de grens overgestoken te zijn, vlo gen de machines in een wijde bocht naar Parijs. Fransche jagers stegen op en dre ven de vijandelijke vliegtuigen terug. WEER VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Woensdagavond omstreeks 10 uur werden vliegtuigen van onbekende nati onaliteit gesignaleerd boven de provin cie en de stad Antwerpen. De afweerartiilerie trad onmiddellijk in actie, doch zonder succes. LONDEN BETUIGT DIEP LEED WEZEN. Omtrent het bombardement op Es bjerg meldt Reuter, dat de Britsche ge zant in Kopenhagen instructie heeft ge kregen den diepen spijt van de Britsche regeering tegenover de Deensche regee ring tot uitdrukking te brengen, wegens het hoogst ongelukkig incident, waarbij schade is toegebracht aan Deensche le vens en eigendommen door een bom of bommen, die boven Esbjerg kunnen zijn neergeworpen door een Britsch bombar dementsvliegtuig. Alle vliegtuigen, die bij den aanval betrokken waren, hadden strenge instructies om de Deensche neu traliteit te eerbiedigen. De aanval op Duitsche oorlogsschepen werd ten uitvoer gelegd tijdens zeer slecht weer en daarna raakte de lucht macht verwikkeld in een gevecht boven de wolken. By de operatie werden eenige verliezen geleden en het is mogelyk, dat een toestel onklaar zou kunnen zijn ge raakt, uit den koers gevlogen is en bom men ontladen heeft boven Deensch ge bied, in de meening, dat het boven zee was. Aangezien door de Deensche regee ring verklaard is, dat de bom, of bom- De heer Botterweg bedankt. De heer dr Van Dijk stelt zich voor de loopende parlementaire periode niet beschikbaar. Wy vernemen van bevoegde zyde: Aan dr H. Colyn, dr J. J. C. van Dyk, en Mr J. A. de Wilde, is de vraag ge steld, of zy wenschen terug te keeren in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. In geval zy deze vraag bevestigend beantwoordden zou er voor hen plaats worden gemaakt. D r Colyn heeft de vraag ontken nend beantwoord. Nu hy tengevolge van den uitgebroken oorlog, van zyn voor genomen reis heeft moeten afzien, wilde hy wel zitting nemen in de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, waartoe hem inmiddels ook de gelegenheid is geboden. Dr van Dijk heeft medegedeeld, dat hy, althans voor de loopende parlemen taire periode, zich niet weer voor een lidmaatschap van de Tweede Kamer wenscht beschikbaar te stellen. Mr de Wilde heeft te kennen ge geven, dat hy een benoeming tot Kamer lid zou aanvaarden. De heer H. Botterweg heeft nu, teneinde den terugkeer van den heer De Wilde in de Kamer mogelyk te maken, voor het Kamerlidmaatschap bedankt. Dr Coiijn en Mr de Wilde, zijn, krachtens de bepalingen van het Sta tuut der Partij, weder opgetreden, resp. als le en 2e voorzitter van het Centraal Comité van A.-R. Kiesvereenigingen. Men gelieve daarmede by eventueele correspondentie rekening te houden. men, van Britsch makelij waren, kan de Britsche regeering niets anders doen, dan deze veronderstelling als juist aan te nemen en bijgevolg heeft zij uitdruk king gegeven aan haar diepen spyt. Het Fransche communiqué, dat om 9.25 uur gisteravond is uitgegeven meldt dat de Fransche troepen vorderingen maken over de Duitsche grens. Onze eerste afdeelingen, die over de grens trekken met vorderingen die uit- eenloopen al naar de gesteldheid van de verschillende grensdeelen, stuiten over al op automatische wapens en op ter- reinwerken. Er is activiteit van onze luchtmacht in samenwerking met de strijdkrachten te velde. De bewegingen in verband met de mobilisatie, het transport en de inrich ting van alle eenheden, worden op nor male wijze voortgezet. De kaders dragen in overeenstemming met onze tradities, 1 zorg voor de bevordering van de materi- eele omstandigheden van de troepen, waarvan het moreel voortreffelijk is. De voorziening der legers functionneert op behoorlijke wyze. Het eerste transport gewonden is, zoo wordt gemeld, te Neuilly aangekomen. Zeer velen blyven de vraag stellen: hoe komt het toch, dat er in het Westen geen heviger gevechten geleverd wor den Het blyft by enkele, nog maar zeer weinige, luchtaanvallen. Men had zich dat zoo geheel anders voorgesteld. De correspondent van de „Basler Nach- richten" te Berlyn deelt mede, dat in competente Duitsche kringen aan de bui tenlandsche pers is verklaard, dat het eerste offensief aan het Westfront niet van het Duitsche leger zal uitgaan en zelfs ten aanzien van Engeland zal Duitschland zich ertoe beperken, tot na der order, met het beantwoorden van iederen slag. De hardnekkigheid van Duitschland om de localiseering van den oorlog als mogelyk voor te stellen, toont, hoezeer Duitschland er op gesteld is, deze isolee- ring tot stand te brengen. De ontgoo cheling van het Duitsche volk zou groot zyn, wanneer het voor het volk duidelyk zou worden, dat de militaire operaties algemeen werden. Nu echter is te Berlyn een zekere op luchting waar te nemen, vooral nu, naar het Duitsche opperbevel meldt, Krakau gevallen is en Warschau steeds meer be dreigd wordt. Men is zelfs zóó optimis tisch aan een spoedig einde van het „con flict" te gelooven. De blykbaar geringe neiging van de Fransche weermacht tot een offensief over t'e gaan, is te Berlyn in alle kringen het gesprek van den dag. Het schynt zoo te worden, aldus het Binnenland. Eerste en Tweede Kamer weer bijeen geroepen. Tegengaan van prysopdryving. Hamsteren van vet verboden. Mr. J. A. de Wilde wordt weer Kamerlid Geen studie- of zakenverlof voor gemo- biliseerden. De diensten van de K. L. M. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. Buitenland. De Duitschers hebben Krakau bezt. De Poolsche regeering naar Lublin. De luchtbombardementen. De bommen op Esbjerg waren Engelsche Meer activiteit aan het Westelijk front? Meldingen uit Dordrecht en Schoonhoven De luchtalarmdiensten van Dordrecht en Schoonhoven maakten in den afge- loopen nacht melding van de „aanwe zigheid van vreemde vliegtuigen boven ons land". Vad.: de hulp van Engeland en Frank- ryk kan Polen op zyn best in een zeer verre toekomst te stade komen; aan het huidige lot van Polen kan zy niets ver anderen. Nochtans had men vry algemeen ver wacht, dat de Westersche mogendheden spoedig althans iets zouden doen, het geen geschikt ware geweest om de Duit sche strijdkrachten eenigszins af te lei den of hun Poolsche vrienden een hart onder den riem te steken. Men neemt echter aan, dat de Fran- schen en de Engelschen niet kunnen be ginnen voor en aleer zij zich terdege heb ben vergewist van de werkelijke uitein delijke bedoelingen van Italië, d.w.z. van het gehalte van de neutraliteit van dit land. Daarmede gaat tyd verloren, geduren de welken Duitschland voorshands on gehinderd alles kan bereiken wat het bereiken wil. Daarnaast wordt nog verondersteld, dat Frankrijk en Engeland met onder scheiden technische voorbereidingen niet gereed zyn en zich willen hoeden voor een te vroeg begin. De neutraliteit van Italië is een vraag stuk van de allergrootste beteekenis. We herinneren er slechts aan, dat volgens het bestaande verdrag Turkije genood zaakt zou zijn aan de zyde van Engeland in den oorlog te komen, indien Italië de zijde van Duitschland zou kiezen. Men is blykbaar niet erg gerust op de neutraliteit van Italië. Zou het niet op een gunstig (d.w.z. voor Engeland en Frankrijk ongunstig) moment Zuid-Oost Frankrijk binnenvallen en een poging doen om Tunis en Corsica, wellicht ook Malta en Egypte te belagen? Benut het niet zijn neutraliteit om voor zichzelf en Duitschland flinke voor raden te vormen! Er loopen ook geruchten, dat Musso lini wel besprekingen wil voeren met Londen en Parijs als zyn aspiraties inge willigd werden. Reeds zouden onderhan delingen worden gevoerd! Er loopen zelfs geruchten, dat een Fransche missie naar Rome zou komen. Mussolini zit op de wip en dan kan men veel bereiken. LONDEN BEREIDT DEN ECONO- MISCHEN OORLOG VOOR. Volgens een gisteren door het Engel sche ministerie voor de voorlichting uit gegeven bulletin, zal het nieuwe minis terie voor economischen oorlog trachten het economische leven van den vijand te desorganiseeren en hem te verhinderen den oorlog doeltreffend voort te zetten. VANDAAG EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hy hoopte, Donderdag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1