De gevechten in Polen. Dagorder aan het Nederlandsche leger. Dr H. Colijn in ie Eerste Kamer. NI HENORIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland gramma. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. No. 2410. De torpedeering van de Athenia. DINSDAG 5 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 286 Wilhemshaven en Cuxhaven door Engelsche vliegtuigen gebombardeerd. Duitsch schip in den grond geboord. De torpedeering van de Athenia. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Duitsch schip tot zinken gebracht. Een Grieksch stoomschip op een mijn geloopen. GOES. Ons telefoonnummer is thans Bommen op Deensch gebied Fransche vliegtuigen in België tot dalen gedwongen. Tolet 310, Tonne- pjruimen 612, Ca- bante Giante 4H| —18, Rademakers 12 [men 510, Perzik- azen 3070, Bramen 54, BI. Druiven 19— Meloenen 513, Dub- in\jboonen 07, Ren- 'rosprincessen 810, jurken 217, Aard- ptember. Leine Victoria 210, i10, Jefferson 6- n 511, Manks Cod- ant de Cronsel 1q, eswick 14, Ganse' Favorite 513, Cal- umph de Vienne 6— 111, B. de Merode en 18. iptember 1939. 1875 en 414,4 M. 3,15 Ber. 10,00 Mor- Gew. muz. (gram.), 10,35 AVRO-Amu- 11,00 Causerie „De ibeeld". 11,10 Huish, Sylvestre-Trio. 12,15 00 De Romancers en eporkest. 2,45 Bert imble en „The Hod- aor. 5,00 Kinderhalf- Éwist's Hawaiian-en- 6,15 AVRO-Amu- olist. Ca. 6,25 Ber. iters. 7,45 Causerie te Utrecht". 8,00 reld". 8,30 Omroep- 0 Radiotooneel. 10,20 10,50 Hans Feith's Ber. ANP. 11,20 S012,00 Orgel. 301,5 M. KRO-Uitz, Ca. 8,15 Ber. 10,00 halfuur. 12,00 Ber. 0 Vrouwenuur. 3,00 koor en Balalaika- Gram. 5,00 KRO- ,456,05 Felicitatie- Ber. 6,35 Sportpr. serie „Huwelijkspro- ,1 of lasten". 7,35 ANP., meded. 8,15 Uram. 9,20 KRO-Ka- am. 10,30 Ber. ANP. solist. 11,0011,10 Gram. WEERBERICHT jid van hedenmorgen tingen: weer: zwaar Itig W.-Z.W.; tempe- p.um hedennacht 16; etmaal 0. [ldig van hedenavond ngeveer 19 uur: |e land: matige tot richtingen, aanvan- zwaar bewolkt, la- ie regenbuien, koeler. Renmiddag 3 u Igmorgen 10 [nor fietsers: |n. u. 762. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44415 Telefoon 2438 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f 2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0,20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advcrtentlün 30 cent per regei Ingezonden mcdedeellngen 00 cent per regel Kleine Advertentltin Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ^transport, dat V# Van officieele Duitsche zijde wordt gemeld: Door het snelle optrekken der Duit sche troepen zijn de Polen er niet in ge slaagd, uitvoering te geven aan hun voornemen dat door mededeelingen van gevangenen bevestigd is de War- thestelling te behouden. Ostrowo, Krotosjin en Lissa zijn in Duitsche handen. Gistermorgen hebben Duitsche troe pen uit het rijk voor het eerst via land Oost-Pruisischen bodem bereikt. Op den weg Rhede-Briesen heeft Maan dag een Duitsch eskader vliegtuigen een colonne Poolsche militaire voertuigen aangevallen, welke colonne op den te rugtocht was. De aanval in duikvlucht van de Duit sche bommenwerpers dwong de Polen tot overijlde vlucht. Neergeworpen bommen deden dc ge- heele colonne der Poolsche voertuigen in alle richtingen uiteenstuiven en richtten een heillooze verwarring aan. Een bom viel in een machinegeweer nest, dat volkomen vernield werd. Gistermorgen werd een tweede Pool sche onderzeeboot door Duitsche zee strijdkrachten vernield. Het Duitsche nieuwsbureau bericht, dat de in het buitenland verspreidde me dedeelingen, dat het beroemde klooster van Czenstochau door Duitsche bommen werpers zou zijn vernield, onjuist zijn. Van Poolsche zijde wordt het volgen de bericht Het Poolsche Telegraaf-agentschap meldt uit Warschau, dat gisteravond om vijf uur een luchtaanval op Warschau heeft plaats gehad, de grootste welke tot dusver is uitgevoerd. Duitsche eskaders hebben verschei dene punten aan de grens van de 3tad gebombardeerd, achter volgd door jacht vliegtuigen en bestreden door hevig vuur van de luchtafweer-batterijen. Verschei dene vliegtuigen zijn neergeschoten: één daarvan viel in een straat. De aanval heeft tal van slachtoffers gemaakt. Het juiste aantal is nog niet bekend. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren het dorp Omnieluch, dat 250 inwoners telt, geheel vernield. In hetzelfde dis- tricht wierpen de toestellen bommen uit op de weilanden, waarbij een groote hoe veelheid vee gedood werd. De Poolsche ambassade te Londen be richt uit Warschau officieele mededee- ling te hebben ontvangen, dat door de Duitsche vliegtuigen in Polen gebruik is gemaakt van strijdgas. Officieel wordt gemeld, dat Duitsche bommenwerpers gasbommen hebben ge worpen en ballonnetjes met mosterdgas of een onbekend gas. Tijdens het ontruimen van sommige gebieden hebben de Duitsche troepen het vuur geopend op de burgerbevolking en ambulances. Het Poolsche Telegraaf-agentschap geeft een lijst van dorpen, welke 3 Sept. door de Duitsche luchtmacht zijn gebom bardeerd met de slachtoffers. De Duitsche luchtmacht heeft den middag van den 3en Sept. Potkowa Les- na, een bij Warschau gelegen ontspan ningsoord, gebombardeerd. Kort daarop hebben Duitsche vliegtuigen twee bom men van 50 kg geworpen op het kerkhof van Brwinow, waar juist een begrafenis was geweest van de slachtoffers der Duitsche luchtaanvallen van den eersten oorlogsdag. Gelukkig zijn de bommen niet ontploft al hebben zij trechters van 3 m diepte geslagen. Terzelfder tijd hebben andere Duitsche vliegtuigen gevlogen boven Jruszkow, dat niet ver van Warschau is gelegen. Zij hebben een groot aantal „bonbons" laten vallen. Er is evenwel reden te ge- iooven, dat deze vergiftigd zijn. De be volking werd door de politie via de radio gewaarschuwd. Een aanval werd' uitgevoerd op het gehucht Zdunska Wola bij' Lotz. Het ge meentehuis werd beschadigd en de kerk, waar juist een mis gelezen werd. De Priester en talrijke kerkgangers werden gewond. In den sector Baby-Szamocin is een Personentrein gebombardeerd; men ver meldt verscheidene tientallen gewonden ®n 15 dooden. Verscheidene aanvallen werden gericht op Piotrkow en Bilan, waar 30 dooden vielen. Kutno is hevig gebombardeerd. Er vie len 100 dooden en ruim 100 gewonden. In Laczyra vielen 8 dooden. Lodz is verscheidene malen zwaar ge bombardeerd. Er vielen ongeveer 20 doo den en talrijke gewonden. Het gebruik van gasbommen is geconstateerd. DE POOLSCHE TEGENSTAND. Volgens aanwijzingen zouden de Duit- schers den grootsten druk op Silezië uit oefenen. Neutrale waarnemers zijn het er echter over eens, dat de Poolsche tegen stand effectief is. Un. Press wyst er verder op, dat de term „front" moeilijk kan worden ge bruikt, aangezien de troepen tengevolge van de gesteldheid van het terrein als mede door de Poolsche strategie, zeer snel van positie veranderen. Het Poolsche leger heeft zich ideaal aangepast aan groote en onafgebroken voor- en achterwaartsche bewegingen, zoodat de linies telkens weer vervormd worden. Daardoor is het dan ook heel wel mogelijk, dat Czestochowa heroverd werd, ofschoon dit officieel niet werd bevestigd. De groote terreinwinsten, die de Duit- schers volgens de Duitsche radiostations zouden hebben geboekt, worden hier be streden. HITLER IN HET OOSTEN. De Führer is op weg naar het front gistermorgen over de grens van den Poolschen Corridor gekomen. In den vroegen middag bereikte hij bij Kulm den Weichsel, waar hij het overtrekken van de Duitsche voorhoede bijwoonde. De. huizen in de steden en dorpen, waardoor Hitier kwam, waren met bloe men en hakenkruisvlaggen versierd. Bjj aankomst van den Führer luidden de kerkklokken. EEN DAPPER POOLSCH LUITENANT De 27-jarige Poolsche tweede luite nant Jozef Palusinski is de eerste vlie ger, die in een gevecht met bommenwer pers neergehaald werd. Palusinski, die thans in het hospitaal ligt, beschreef hoe hij Zaterdag opsteeg om een groep van 12 bommenwerpers, die zich ten Noorden van Warschau be vonden, te achtervolgen. Hij maakte daarbij deel uit van een groep van jacht vliegtuigen, dat met de 12 Duitsche bom menwerpers den strijd aanbond. Elk der jachtvliegtuigen koos één der bommenwerpers uit om aan te vallen. Palusinski dook van 200 meter naar be neden om een met 6 man bezetten bom menwerper die zijn toestel beschoot, met machinegeweervuur en een snelvurende mitrailleur te bestoken. Daarbij kwam hy in het kruisvuur van een anderen bommenwerper, waarbij de machinegeweer-kogels schampschoten aan zijn arm veroorzaakten en zyn in strumenten vernielden. Hij slaagde er echter nog in om twee salvo's op den bommenwerper af te vu ren, die in een schroefbeweging op aarde viel. Palusinski slaagde erin, veilig een noodlanding te maken, waartoe hij ge dwongen werd, omdat de olie uit zyn in strumenten spoot. BOMMEN OP WILHELMSHAVEN EN CUXHAVEN. De Deutschlandsender meldt: Twaalf Engelsche moderne bommen werpers zijn gisteravond boven Wil helmshaven en Cuxhaven verschenen en hebben daar bommen neergeworpen. Zy moesten echter vluchten voor het sterke Duitsche afweergeschut. Vijf vliegtuigen konden neergehaald worden. De andere koersten eerst in Zuidelijke richting. Volgens de Duitsche lezing zouden zy daarop naar Nederlandsch grond gebied gevlogen zyn. DEN HAAG. Hedenmorgen is voor dien troep een dagorder van 5 September van den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht voorgelezen, waarin de Opper bevelhebber zijn groote waardeering uitspreekt voor hetgeen door de tot de Land en Zeemacht behoorende officieren, onderofficieren, korporaals en manschappen en het bij de onderdeelen van Land- en Zeemacht dienstdoende burgerpersoneel, in de achter ons liggende dagen is verricht. Zoowel uit eigen aanschouwen als uit rapporten Is den Opperbevelhebber ge bleken, dat groote inspanning van allen is gevorderd en dat met opgewektheid en vastberadenheid aan de gestelde eischen is voldaan. De Opperbevelhebber is door dit alles gesterkt ln de overtuiging, dat ons volk wat betreft de energie en toewijding van allen, met het volste vertrouwen de toekomst tegemoet kan zien. Naar gemeld wordt, zal oud-minister dr H. Colyn, nu hy tengevolge van de in ternationale omstandigheden zyn aan- vankelyk voorgenomen wereldreis niet zal ondernemen, reeds zeer binnenkort een plaats in de Eerste Kamer innemen. Dr de Vlugt, die zulks anders na af loop van de beraamde wereldreis van dr Colyn had zullen doen, zal vermoedelyk thans binnen veertien dagen voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer be danken, aangezien hy het met zyn A.R. geestverwanten ten zeerste gewenscht acht, dat onder de tegenwoordige om standigheden een figuur als de leider van de A.R. party deel uitmaakt van de Staten-Generaal. Wij vernemen dit met genoegen. Maar waarom is nog geen plaats ge maakt voor Mr de Wilde en Dr van Dyk in de Tweede Kamer? Heeft nog niemand van de „invallers" zyn zetel ter beschikking gesteld? Van Engelsche zyde wordt gemeld: Eenheden van de Royal Air Force heb ben met succes een aanval gedaan op schepen van de Duitsche vloot te Wil- helmshafen en Brunsbuttel aan den in gang van het Kielerkanaal. Verscheidene voltreffers met zware bommen werden waargenomen op een Duitsch slagschip op de reede van Wilhelmshaven, waar door groote schade werd aangericht. Te Brunsbuttel werd een aanval gedaan op een slagschip dat langs de kade lag, waarby eveneens ernstige schade werd toegebracht. Tydens den aanval, die werd uitgevoerd in zeer ongunstige weersomstandigheden, werd een tegen aanval gedaan, terwyl luchtdoelgeschut in werking werd gesteld, waardoor wy eenige verliezen leden. Het Engelsche ministerie voor voor lichting deelt mede, dat in den nacht van 3 op 4 September vliegtuigen van de Royal Air Force uitgebreide verken ningsvluchten hebben ondernomen boven Noord- en West-Duitschland. Hun werd geen stryd geboden door vyandelyke vliegtuigen. Ruim 6.000.000 exemplaren van een waarschuwing aan het Duitsche volk werden over een uitgestrekt gebied neer geworpen. De Britsche kruiser Ajax heeft het Duitsche vrachtschip Olinda voor de monding van de Rio Grande tot zinken gebracht. De bemanning, die gelegenheid kreeg het schip te verlaten, is gevangen genomen en naar Montevideo gebracht aan boord van het Britsche vrachtschip Saint Gerald. Het eerste slachtoffer van de Duitsche mijnen ten zuiden van de Sont is het Grieksche schip Josti geworden. Het schip was op weg van Leningrad naar Antwerpen. Heel wat brooden moeten er worden gebakken, om de hongerige magen der Hollandsche soldaten te bevredigen. In de bakkeryen komt men handen te kort. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het kabinet-de Geer voor het parlement. Vreemde vliegtuigen boven Nederland. Dr H. Colijn in 'de Eerstt Kamer. Dagorder van den opperbevelhebber. Buitenland. De strijd in Polen. Willemshaven en Cuxhav'en d'oor Engel sche vliegtuigen gebombardeerd. Luchtbombardementen in Polen. Veel slachtoffers onder de burgerbevolking. Duitsch schip in den grond geboord. De torpédeering van 'de Athenia. Zuid-Afrika verbreekt de betrekkingen met Duitschland. De geheele bemanning, bestaande uit 29 personen, is gered. EEN HUIS VERNIELD. ENKELE DOODEN. Een vliegtuig van onbekende natio naliteit heeft gisteravond, naar „Un. Press" meldt, bommen laten vallen op Esbjerg in Denemarken, waarvan er twee ontploften. Een drie verdiepingen hoog huis werd vernield. Tot nu toe zijn er 2 dooden te betreuren; èèn daarvan is een vrouw. Men vreest echter, dat het aantal slacht offers zal stijgen. Het vliegtuig werd gehoord, maar niet gezien. Twee kleine Fransche jachttoestellen, die bij Quievrain over de Belgische grens waren gekomen, zijn gedwongen bij de grensposten te dalen. De beman ning werd geïnterneerd. Zij verklaarden dat zij tegen hun wil over de grens wa ren gekomen. HET OPTREDEN DER ENGELSCHE VLOOT. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat het optreden der vloot voortgezet wordt op alle zeeën, maar dat tot dus verre nog geen groote operaties te mel den vallen. Dover is gesloten voor de koopvaardij. IN HET ENGELSCHE PARLEMENT BESPROKEN. De admiraliteit verklaart, dat het tot zinken brengen van de „Athenia" opzet telijke veronachtzaming vormt van de verklaring, die vrijwillig door Duitsch land is afgelegd ten tijde van zijn toe treding tot 't Londensche vlootverdrag van 1930 en inhoudende, dat het uit eigen vrijen wil er afstand van deed, om gebruik te maken van den onbeperkten duikbootoorlog bij iedere toekomstige campagne. De van Duitsche zijde gepubliceerde verklaring, dat de „Athenia" waar schijnlijk op een mijn geloopen is, wordt door de admiraliteit weersproken met de verklaring, dat in het gebied, waar het Britsche schip gezonken is, geen Brit sche mijnen gelegd zijn. Het Britsche ministerie van Voorlich ting deelt officieel mede, berichten ont vangen te hebben, waaruit blijkt, dat het schip wel degelijk zonder waarschuwing in den grond is geboord. Te Washington is men het nog niet eens over de vraag of de regeering der Vereenigde Staten zal protesteeren te gen de torpedeering van het Britsche s.s. „Athenia", dat eenige honderden Ame rikanen aan boord had. Volgens een Havas-bericht overweegt de regeering de mogelijkheid, de Ame- rikaansche schipbreukelingen te onder vragen wanneer zy in hun vaderland

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1