ONZE NEUTRALITEIT GEPROCLAMEERD. Vreemde Berichten van het front in Polen. De indruk van de oorlogs verklaringen in Ned.-lndië. Meldirs Londen op d oorlog: Ook Australië en Nieuw-Zeeland In oorlog met Duitschland. Hitier werpt alle schuld op Engeland Proclamatie van Hitier tot het Duitsche volk. Geestdrift te Warschau. ierland blijft nieuwe regeeri I „Wij begroeten Polen als een kame raad, dien wij niet in den steek zullen la ten. Tot Polen zeggen wij: „Onze harten zyn met u en met onze harten geheel onze macht, tot den terugkeer van den vrede. Het nationaal-socialisme moet definitief omver geworpen worden." Moge de oorlog snel en zeker zijn. Sir Archibald Sinclair, de leider der liberalen, sloot zich aan bjj de woorden van Greenwood, maar hy wilde nog een woord van speciale sympathie voor Chamberlain bijvoegen, die dit op dit oogenblik ten volle verdient. ENGELSCHE VOORZORGEN. De Engelsche regeering heeft besloten ter beveiliging van de civiele bevolking alle vermakelijkheden en ontspannings oorden te sluiten waar veel menschen bij een plegen te komen. Voetbalwedstrijden en paardenrennen zijn verboden. Alle bioscopen en theaters moeten sluiten en alleen de kerken mo gen geopend blijven. De scholen worden tot nader order gesloten, maar de regeering zal deze zoo spoedig mogelijk doen heropenen. In ge val van luchtaanvallen zullen de sta tions der ondergrondsche spoorwegen te Londen, Birmingham en Glasgow niet mogen worden gebruikt als schuilplaats voor de bevolking, aangezien dit een volkomen vastloopen van het verkeer zou beteekenen. MAATREGELEN DER BR1TSCHE ADMIRALITEIT. De Britsche admiraliteit publiceert de maatregelen, welke zij heeft genomen, en volgens welke alle Britsche koop vaardijschepen onderworpen zijn aan vi sitatie door den Britschen controledienst voor het opsporen van contrabande. De koninklijke marine is geheel ge mobiliseerd en bevindt zich op haar oor logsbases. De strijdkrachten werden uit gebreid met een aantal gewapende koop vaardijschepen en hulpkruisers. De admiraliteit, op de hoogte door vroegere ervaringen, heeft reeds maat regelen genomen die de vorige maal tij dens den oorlog genomen moesten wor den, o.a. door het weder invoeren van het systeem van convoieeren van koop vaardijschepen, teeinde de verbindingen te beveiligen tusschen de deelen van het Britsche gemeenebest en zijn bond- genooten. RADIO-REDE VAN DALADIER. Daladier, de Fransche Minister-Presi dent heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Fransche mannen en vrouwen. Se dert 1 September bij het aanbreken van den dag is Polen het slachtoffer van den meest brutalen en meest cynischen aanval. Zijn grenzen zyn geschonden, zyn steden worden gebombardeerd. Zijn leger biedt den invaller heldhaftig te- gestand. De verantwoordelijkheid voor het ver goten bloed rust geheel op de regeering van Hitier. Het lot van den vrede was in handen van Hitier: hij heeft den oorlog gewild. Frankrijk en Engeland hebben hun po gingen om den vrede te redden, verme nigvuldigd. Nog vanochtend hebben zij een dringenden stap te Berlijn gedaan om bij de Duitsche regeering een laatste beroep op de rede te doen en haar te vra gen de vijandelijkheden te staken en vreedzame onderhandelingen te openen. Duitschland heeft geweigerd. Het wil de vernietiging van Polen om daarna snel de hegemonie over Europa te verzekeren en Frankrijk dienstbaar te maken. Ons keerende tegen de verschrikke lijkste der tyrannieën en ons gegeven woord nakomende, strijden wij voor de verdediging van land en haardstede en voor onze vrijheden. Ik ben mij er van bewust zonder ophouden en tot den laat- sten minuut tegen den oorlog te hebben gevochten. Ik richt met bewogenheid en teederheid een groet tot onze soldaten, die thans den heiligen plicht gaan vol brengen, dien wij zelf hebben vervuld. Fransche mannen en vrouwen, wij gaan in den oorlog, omdat men ons dien oplegt. Gij zult al uw kracht in het werk stellen in het diepe gevoel van eenheid en broederschap voor het heil van het vaderland. Leve Frankrijk! De premier van Nieuw-Zeeland heeft een telegram gezonden, waarin hij mededeelt, zich onmiddellijk bij de Brit sche regeering te willen aansluiten en waarin hij verklaart, dat het bestaan van den oorlogstoestand met Duitsch land in Nieuw-Zeeland geproclameerd is. Aan de Britsche regeering wordt ver zocht de Duitsche mede te deelen, dat de regeering van Nieuw-Zeeland zich aansluit bij het optreden van de Brit sche regeering. Nieuw-Zeeland geeft de Britsche regeering de meest volledige verzekering van allen mogelijken steun. Minister-president Menzies heeft gis teravond in een radioredevoering ver klaard, dat Australië in oorlog is. Waar Engeland staat, daar staan alle volken van het Rjjk en de geheele Engelsche wereld. Aan den Britschen ambassadeur te Berlijn is het volgende memorandum overhandigd Ook Engelsche staatslieden hebben juist de toentertijd aan Duitschland op gedrongen oplossing in het Oosten als de kiem van latere oorlogen verklaard. Dit gevaar uit den weg te ruimen was de wensch van alle Duitsche rijksregee- ringen en in het bijzonder het doelwit van de nieuwe nationaal-socialistische volksregeering. Deze vreedzame herziening verhinderd te hebben is de schuld van de Engelsche kabinetspolitiek. De Engelsche regeering heeft wat in de geschiedenis nog nooit is voorge komen den Poolschen staat een alge- meene volmacht gegeven voor alle han delingen tegen Duitschland, die deze staat van plan was. De Engelsche regeering waarborgde de Poolsche regeering onder alle om standigheden voor het geval, dat Duitschland zich tegen eenigerlei provo catie of aanval zou verdedigen, haar mi litairen steun. De Duitsche regeering heeft, geroerd door het leed van de door Polen gekwel de en op onmenschelijke wijze mishan delde Duitsche bevolking, toch nog vijf maanden lang gedurig toegezien zonder ook slechts maar éénmaal tegen Polen een dergelijke agressieve houding aan te nemen. Zij heeft Polen slechts gewaar schuwd, dat deze gebeurtenissen op den duur ondraaglijk zouden worden en dat zij vastbesloten is, voor het geval deze bevolking anders niet geholpen zou wor den, hulp te verleenen. Al deze gebeurtenissen waren der Britsche regeering zeer nauwkeurig be kend. Het zou zeer gemakkelijk voor haar zijn geweest haar groote invloed te Warschau aan te wenden om de mach- hebbers aldaar te vermanen gerechtig heid en menschelijkheid te laten gelden en de bestaande verplichtingen na te ko men. De Britsche regeering heeft dat niet gedaan. Integendeel. Zij heeft door steeds met nadruk haar jegens Polen aangegane verplichting te herhalen, Po len onder alle omstandigheden bij te staan, de Poolsche regeering juist aan gemoedigd in haar misdadige den vrede van Europa in gevaar brengende hou ding voort te gaan. De Britsche regeering heeft het voor stel van Mussolini, dat den vrede in Europa nog steeds had kunnen redden, van de hand gewezen, hoewel de Duit sche regeering zich bereid had verklaard daar in te treden. Daarom draagt de Britsche regeering de verantwoordelijkheid voor al het on geluk en al het leed, dat thans over alle volken is gekomen en nog zal komen. De regeering van het Duitsche rijk wijst de poging van de hand Duitschland door een ultimatieven eisch te dwingen zijn ter bescherming van het rijk aange treden weermacht weer terug te roepen en daarmee de oude onrust en het oude onrecht opnieuw te accepteeren. Het Duitsche volk en zijn regeering hebben niet, zooals Groot-Britannië, het voornemen de wereld te overheerschen, doch zijn vastbesloten, hun eigen vrij heid, hun onafhankelijkheid en vooral hun leven te verdedigen. De in opdracht van de Britsche regee ring door den heer King Hall aan ons medegedeelde bedoeling het Duitsche volk nog meer te vernietigen, dan door het verdrag van Versailles, namen wij voor kennisgeving aan en daarom zullen wij iedere aanvalshandeling van Enge land met gelijke wapens en in gelijken vorm beantwoorden. Hitier heeft een proclamatie tot het Duitsche volk uitgevaardigd, waarin hij o.a. verklaart: Sedert eeuwen heeft Engeland het doel nagestreefd de Europeesche volken te genover de Britsche politiek tot verove ring van de wereld weerloos te maken door een evenwicht van krachten te pro- clameeren op grond waarvan Engeland aanspraak maakte op het recht, dat hem den steeds op dat oogenblik gevaarlijkst voorkomenden Europeeschen staat de gelegenheid moest geven onder niet- steekhoudende voorwendselen aan te val len en te vernietigen. Op deze wijze heeft het eens de Spaansche wereldmacht be streden, later de Hollandsche, vervolgens de Fransche en sinds 1871 de Duitsche. Toen het Duitsche Rijk zich onder zijn nationaal-socialistische leiding begon te herstellen van de gevolgen van het dic taat van Versailles en de crisis dreigde te boven te komen, werd de Britsche om singeling weer ingezet. De Britsche oor logsstokers hebben voor den wereldoor log gelogen, dat hun strijd slechts het Huis Hohenzollern of het Duitsche mili tairisme gold, dat zij geen bedoelingen hadden jegens Duitsche koloniën, dat zij er niet aan dachten ons onze handels vloot te ontnemen. Zij hebben het Duit sche volk toen onder het dictaat van Versailles gedwongen. Ik heb Engeland en het Engelsche volk tallooze malen de overeenstemming en vriendschap van het Duitsche volk aangeboden. Mijn geheele politiek was opgebouwd op de gedachte van deze overeenstemming Ik ben steeds afgestoo- ten en onder huichelachtige verklaringen werden steeds nieuwe voorwendselen ge zocht om de Duitsche levensruimte te beperken en ons daar, waar wij nimmer Britsche belangen bedreigden, het eigen leven te bemoeilijken of onmogelijk te maken. Engeland heeft Polen tot die houding gebracht, welke een vreedzame overeen stemming onmogelijk heeft gemaakt. Het heeft door zjjn garantieverklarihg aan de Poolsche regeering de vooruit zichten geopend, zonder eenig gevaar Duitschland te kunnen provoceeren, ja te kunnen aanvallen. De Britsche regee ring heeft zich evenwel in één ding ver gist: het Duitschland van 1939 is niet meer het Duitschland van 1914. En de rijkskanselier van het tegenwoordige rijk heet niet meer Von Bethmann Hollweg. Sedert twee dagen strijdt thans de Duitsche weermacht in het Oosten om de veiligheid van het rijksgebied te her stellen. De Poolsche tegenstand wordt door onze soldaten gebroken. Engeland kan weten, dat in het tegenwoordige Duitsche Rijk 90 millioen menschen zijn vereenigd. Zij zijn vastbesloten zich niet door Engeland te laten wurgen. Wij weten, dat niet het Britsche volk in zijn geheel voor dit alles verantwoor delijk kan worden gesteld. Het is die Joodsch-plutocratische en democratische heerschersklasse, welke in alle volken der wereld slechts gehoorzame slaven wil zien, welke ons nieuwe rijk haat, om dat zij daarin voorbeelden ziet, van een socialen arbeid, waarvoor zij' vreest, dat zij aanstekelijk zou kunnen inwerken in hun eigen land. De strijd tegen deze nieu we poging Duitschland te vernietigen, nemen wij thans op. De Britsche politici van geld en macht zullen ondervinden, wat het wil zeggen zonder eenige aanleiding het nationaal- socialistische Duitschland in den oorlog te willen betrekken. Duitschland zal niet meer capituleeren. Een leven onder een tweede en nog er ger dictaat van Versailles heeft geen zin. Een slavenvolk zijn wij' niet geweest en willen wij ook in de toekomst niet zijn. Wat Duitschers in het verleden ook aan offers hebben moeten brengen voor het voortbestaan van ons volk en ons rijk, deze zullen niet grooter zijn geweest dan die, welke wij' bereid zijn thans op ons te nemen. Dit besluit is onverbiddelijk. Daarvoor zijn de meest beslissende maatregelen noodig. Het dwingt ons vooral één wet op: wanneer de soldaat aan het front strijdt, moet niemand aan den oorlog verdienen, wanneer de soldaat aan het front valt, moet niemand zich thuis aan zijn plichten onttrekken. Zoolang het Duitsche volk in zijn geschiedenis eens gezind was, is het nog nimmer overwon nen. Slechts de oneenigheid van 1918 heeft tot de ineenstorting geleid. Wie zich daarom thans bezondigd aan deze eenheid en eensgezindheid, heeft niets anders te verwachten dan dat hij' als vijand van de natie wordt vernietigd. Wanneer ons volk in dien zin zijn zijn hoogsten plicht vervult, zal ons ook de Heer onze God bijstaan, die Zijn ge nade nog steeds gegeven heeft aan hem, die vastbesloten was zichzelf te helpen. HITLER WENDT ZICH TOT HET LE GER IN HET WESTEN. Hitier heeft de volgende proclamatie gericht tot de soldaten van het leger in het Westen: Soldaten aan het Westelijk front, Sinds twee dagen vechten thans in antwoord op de agressieve handelingen van Polen afdeelingen van de Duitsche weermacht in het oosten aan het herstel van den vrede, welke aan het Duitsche volk het leven en de vrijheid zullen ver zekeren. Hun optreden is reeds na 48 uur overal door succes begeleid. Hoewel slechts een klein deel van het Duitsche luchtwapen in het Oosten bij de opera ties is betrokken, beheerschen zij het ge heel e Poolsche luchtruim. Het Duitsche volk en Uw kameraden in het Oosten verwachten thans van U, soldaten aan het Westelijk front, dat gij onwrikbaar gelijk een muur van staal en ijzer de grens van het Rijk tegen iederen aanval zult beschermen, in een vestingwerk, dat honderd maal sterker is dan het nimmer overwonnen Westelijke front uit de oor logsjaren. Wanneer gij Uw plicht doet, zal de strijd in het Oosten binnen enkele weken op succesrijke wijze kunnen wor den beëindigd. Dan staat de kracht van den geheelen staat van 90 millioen men- schen achter U. Als oud-soldaat uit den wereldoorlog en als Uw opperbevelhebber begeef ik mij, in het vertrouwen op u, thans naar het leger in het Oosten. Onze plutocratische tegenstanders zul len erkennen, dat thans een ander Duitschland tegenover hen treedt als dat van 1914. i De omroeper van de Poolsche radio las Zondagmorgen met ontroerde stem de Engelsche oorlogsverklaring aan Duitschland voor. De voorlezing werd gevolgd door het Engelsche volkslied en uitroepen van het geheele radioperso- neel: Leve Engeland, leve Chamberlain, wij zullen gezamenlijk zegevieren. De ra dio spoorde de inwoners van Warschau aan, een demonstratie van hulde te hou den voor de Britsche ambassade. Op straat vormden zich al spoedig na het bekend worden van de Engelsche oor logsverklaring, die vervat was in de woorden van Chamberlain, geestdriftige groepen. Toen ook bekend werd, dat een Fransche verklaring weldra zou volgen, werd ook een huldebetooging gehouden voor de Fransche ambassade. De men schen, die op dat uur uit de kerk kwa- Gistermiddag is de buitengewone Nederlandsche Staatscourant na 171 d. uit gekomen, die een neutrallteitsproclamatie bevat, waarin de Ministers van Alge- meene Zaken, a.i., van Bultenlandsche Zaken, van Justitie, van Defensie en van Koloniën, daartoe door Hare Majesteit de Koningin gemachtigd, ter kennis brengen van een ieder, dien zulks aangaat, dat de Nederlandsche regeering ter zake van den oorlogstoestand, die is ontstaan tusschen eenige vreemde mogendheden, vol strekte onzijdigheid zal in acht nemen. Art. 1 van de bepalingen dezer proclamatie luidt: In het rechtsgebied van het Koninkrijk der Nederlanden, omvattende het grond gebied en watergebied van Nederland, Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao, de territoriale zee en de boven dit grondgebied, dit watergebied en deze territoriale zee zich bevindende luchtruimte, worden geenerlei vijandelijkheden toegelaten. Dit gebied mag door geen der oorlogvoerenden als basis voor operatiën tegen den vijand worden gebruikt. men, riepen geestdriftig uit: Engeland en Frankrijk zijn met ons. Uit geheel Polen komen berichten bin nen over de geestdriftige betoogingen, waarmee men in dorpen en steden uiting geeft aan zijn erkentelijkheid jegens Frankrijk en Engeland voor de hulpver leening, waartoe deze landen besloten hebben. De hoofdstad heeft onvergetelijke uit barstingen van enthousiasme gezien. De Marseillaise en het God save the King werden gezongen en gespeeld door de Poolsche radio-omroep, zoodat men deze liederen kon hooren in alle straten waar luidsprekers stonden opgesteld. Een onbeschrijfelijke emotie maakte zich van het volk meester. DE POOLSCHE TROEPEN GEDWON GEN ZICH UIT SILEZIë TERUG TE TREKKEN. Het is weer als altijd: over de krijgs verrichtingen worden tegenstrijdige be richten gepubliceerd. Ten aanzien van 'den strijd in de lucht verschillen de opgaven van beide zijden aanzienlijk. Het D'.N.B. meldt uit Berlijn: Door het krachtige optreden van de Duitsche vlie gers op 1 en 2 September zijn, naar op ondubbelzinnige wijze is vastgesteld, 120 vliegtuigen van de Poolsche luchtmacht omlaag geschoten of door bommen ver nietigd. Tegenover deze zware verliezen heef! het Duitsche luchtwapen in tegenstelling met alle andersluidende huitenlandsche berichten tot 2 September slechts 21 vlieg tuigen verloren. Het Duitsche gebied werd tot nu toe niet aangevallen. Maar in Warschau zegt men, dat de Polen in die eerste twee dagen 64 Duit sche vliegtuigen neerhaalden, terwijl er 11 Poolsche toestellen verloren gingen Het derde communiqué van het Pool sche hoofdkwartier luidt als volgt Luchtactie: De Duitsche luchtaanvallen op Poolsch gebied duren voort en maken talrijke slachtoffers onder de burgerbevol king. Gisteren zijn Warschau, Deblin, Ra- domsko', Torum, Posnan, Krakau, Pl'ock en een aantal andere steden gebombar deerd. Er zijn ook bommen geworpen op dorpen en zelfs op herders, die vee lieten graZen. Onze luchtmacht heeft gistermor gen een concentratie van gepantserde een heden in de streek van Czestochowa aan gevallen en met succes twee gemotori seerde colonnes gebombardeerd, terwijl een andere groep in 'haar stellingen 'zwa re verliezen werd'en toegebracht. Verliezen van de vijandelijke lucht macht: Zaterdag hebben onze jagers in een gevecht bij Torun negen vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In totaal zijn gisteren zeven en twintig en gedurlende 'de beide eerste dagen vier en zestig Duitsche vliegtuigen neergeschoten. Wij 'hebben elf toestellen verloren, De actie pp den beganen gPond: Het zeer krachtige offensief van den vijand in Silezië en de Westelijke sub-Karpa- then duurt voort. De vijand heeft sterke strijdmachten in het vuur gebracht. Een sterke gepantserde afdeeling slaagde erin door te dringen in de richting van Czes tochowa, waardoor wij gedwongen werden deze stad te verlaten. Met het oog op de groote overmacht I van den vijand, die wordt gesteund door talrijke gepantserde afdeelingen, door zware artillerie en geschut, zijn onze troe pen gedwongen uit Silezië terug te trek ken. In dei streek van Gdynia en Danzig hebben; wij na tegenaanvallen Orlowo en Kack heroverd. Het garnizoen op de Wesferplatte biedt nog steeds tegenstand. Duitsch communiqué. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend, dat in den namid dag van den tweeden September en in den morgen van den derden September de troepen van het Duitsche leger op alle fronten met succes verder diep zijn door gedrongen op Poolsch gebied. Gzentochowa werd genomen. Ten Oos ten van Wielun werd de Warthe over schreden. Een poging van de in d'en cor ridor afgesneden Poolsche troepen tot een doorbraak; naar het Zuiden werd af- Aneta meldt uit Batavia: De oorlogs verklaring van Engeland is hier aller- wege met den diepsten indruk ontvan gen. Ofschoon deze uiterste maatregel wel werd verwacht, koesterde men tot 't laatste moment toch nog de hoop op een gunstige wending. De reis van den gou verneur-generaal naar Celebes, de Mo- lukken en Borneo is afgelast. De Indische regeering heeft, via Aneta en de omroepvereeniging NIROM een uitvoerig uittreksel van de neutraliteits- proclamatie gepubliceerd. De invloed van de internationale si tuatie was in de laatste dagen ook merk baar in het vervoer van de spoorwegen en van andere spoor- en tramlijnen. Eenig verhoogd personenvervoer per staatsspoor was, in de eerste dagen na het verbreken van de onderhandelingen noodig in verband met het oproepen van enkele categorieën dienstplichtigen en van reservisten voor de zeemacht. Veel omvattende en bijzondere maatregelen waren hiervoor echter niet noodig. Men kon volstaan met de versterking van eenige treinformaties. Wel viel een sterke verhooging waar te nemen in het goederenvervoer, zoowel wat het vervoer van gouvernements- als van particuliere vrachten betrof. Wat het personenvervoer betreft, is thans de grootste drukte achter den rug. geslagen. Berent is in Duitsche handen. Na het beslissende effect 'van het inzet ten van het Duitische luchtwapen op den tweeden September beheerschen de divi sies der beide tegen P'oJen in den strijd geworpen luchtvloten onbeperkt de Pool sche luchtruimte 'en staan weer gereed tot den strijd. De Polen hebben het gebied langs de Weichsel onder water gezet door de dijken door te steken. Deze actie werd evenwel zoo laat ingezet, dat de Duit sche militairen het gebied reeds hadden gepasseerd. De inneming van Dirschau is geschied van de linkerzijde van den Weichsel. Bij de nadering van Duitsche troepen van Mari'enburg lieten de Polen het brug- hoofd bij Lissau en de beide groote brug gen over den Weichsel in de lucht vlie gen. De stad Dirschau heeft geen schade beloopen. Slechts militaire doelen, kazer nes, machinegeweernesten, waren onder vuur genomen. Tot hiertoe de Duitsche berichten. Nu volgen weer enkele Poolsche: Zon dagochtend om kwart over zes heeft de Duitsche luchtmacht een aanval gedaan op de Poolsche 'hoofdstad. Op het oogen blik van het verzenden van dit telegram, Zondagochtend ongeveer 8 uur, was de Poolsche luchtafweer bezig een tweede luchtaanval af te slaan. Bij het bombardement van Zondagoch tend negen uur werden vier burgers ge dood en tien ernstig gewond. In zes ge bouwen ontstond' brand. Officieel wordt gemeld, dat de Duit schers in de buurt van SkaTzysko met ontplofbare stoffen gevulde ballonnetjes hadden neergelaten, welke tal van slacht offers hebben gemaakt onder kinderen, die deze onwetenld' hadden opgeraapt. Met nadruk komt mien te Berlijn op tegen gruwelberichten van Poolsche zijde, Volgens welke Duitsche vliegerbommen hospitalen, tehuizen voor kinderen en dergelijke zouden hebben getroffen, ter wijl strikt bevel is gegeven alleen op militaire objecten te richten. In het bijzonder waarschuwt men de neutralen om zich door dergelijke soort propaganda niet te laten influenceeren. Zatedd'ag 'hebben Poolsche cavallerie- afdeelingen een offensief ingezet in de richting van Leszno. Zij dreven den vij and, die 'zich up 1 'September door een plotselingen aanval van deze plaats had meester gemaakt, terug. De vijand troh tot over de 'grens terug. De Poolsche radi'o-omroep heeft mede gedeeld, dat in Silezië Duitsche parachu tisten achter de Poolsche linie zijn ge daald en trachten de telefonische en electrische leidingen te verbreken. De autoriteiten hebben de bevolking ge vraagd de politie en het leger te 'helpen bij' ld© opsporing dezer mannen. 1500 D00DEN. Te Warschau wordt verklaard, dat ten gevolge van de Duitsche luchtbombarde menten op open steden en dorpen gedu- De Inohtalarmdfens talrijke vreemde vliegt en sommige In Woste Meldingen van es ka Vlisslngen, Zierikzee, Alphen, Roermond en tal van andere V pla rende Vrijdag en Za scheni rijn gedood of aanzienlijk deel der en kinderen zijn. si on S< De Poolsche ambajs heeft gisteren op medegedeeld: „Ieder half uur looze berichten over Poolsche plaatsen. Z vijftienhonderd mens burgers, d'oor luchtaan dagavond is efen begin aanvallen. Polen om geweld van den Duih het Voelt, dat 'het oi moeilijkheden de over len. De Poolsche radio Zmaszyn, een grenssta heroverd' is. Gisterochtend tussc uur hebben de Duits van Groedoesk gebruil bommen. Uit Berlijn wordt kende troepen hebben telijk front Radomsko In den nacht van Z te 2 uur 25 Engelsch ben te Londien die sire gegeven. Een 'half uur nadat de radio aan zijn vol Engeland in oorlog w nes. Het personeel i wingsdienst drong de schuilplaatsen. De bev heeft deze eerste beprc volmaakt kalm door Maandagochtendblad' van de sirenes had er een vreemde stilte een kwartier duurde, sirenes weer om het dat alles in orde was. algetoeen, dat ergens aanval was gedaan, to werd medegedeeld, dat volg was van een misv< wacht, die een nadere tuig voor een vijand hi meen neemt men echte kelijke verklaring is c het waarschuwingssys den beproeven. Indien bleek het een grdot su D'e bevolking, die al de oorlog komen moes verklaring gisteren merkbare teekenen vai_ kalm zijn gang en wa nige straten onder een bezaaid met honderden lans. De stad was leeg nig menschen droegen tegenstaande de aanw soldaten, van gemarch miet zandzakken bede en van politie met is het aspect van de sta,, even liefelijk als ander. D'e huitenlandsche denten werken 'onder digkeden, daar ld© te met het vasteland verb suur is ingesteld. oorlogskabinet De Britsche regeeri oorlogskabinet dat b berlain, den eersten den minister van fina den minister van buit Lhatfield, minister i .r landsverdediging minister van marine, dister zonder porteféc da, minister van o Wo°d, minister van diuel Hoare, lord fm en Eden voor de Domi; De Valera, de Ierse gisteren in de Dail me Duitsche gezant hem 1 id kennis heeft gesteld een vredelievende hoi iand zou aannemen e an het land zou respc Ierland neutraal zou b e Valera antwoord; ®geejrïdg in vrede w< diet Duitschland, doch af2iiafen" Hiï herh? nJtg verklaring, r Iersche regeering v van de neutraliteit va van oorlog. ^,Met ket oog op de internationale gebeur «eigische minister-pri daam van den Koning te vo oor]

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2