Engeland en Frankrijk stellen ultimatum aan Duitschland. - Zij aanvaarden den oorlog. Engeland mobiliseert verder. Italië voorloopig neutraal. Tan bet Oorlogsfront. Hl HENDRIKSE l Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland Rede van Chamberlain. EERSTE BLAD, No. 2410. ZATERDAG 2 SEPT. 1939 53e JAARGANG - No. 284 Belangrijkste Nieuws. GOES. Ons telefoonnummer is thans Beschrijving van den eersten luchtraid op Warschau. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 444M Telefoon 2438 zichtig ging het dag meldden de dat er een troep n ijlings werden labij gelegen grot rkest. 10.30 Ber. ilda. 11.15—12.00 301,5 M. KRO-Uitz. )m 8,15 Ber. 10,00 alfuur. 12,00 Ber. solist. 1,00 Gram, ■ork. 2,00 Voor de Kinderuur. 4,00 Het urgentie-progr. ■ale". 4,20 Gram. jodwendigheid van overheidsbemoeiing 4,40 Gram. 4,45 mis van het Soefi- .15 Filmpr. 5,30 ichtegaaltjea 6,20 6,45 Ber., grain, serie „Be nerveuse aetherfl. 8,00 Ber. Overp. met muzik. 3evar. progr. 10,30 irio „Het ouvergan- •ram.). 1100'12,00 pt. 1939. 75 en 4.14 M. 8.55 5.00 VARA. 6.30 VRO. r. 9,05 Tuinbouw- ,45 Causerie „Van er. 10,00 Viool en en gram. 11,00 ibelmannenkwartet Omroeporkest (ca. m. 1,00 Omroepor- Vat er in Indië ge- )0 Boekbespr. 2,30 est en soliste. In 5,00 Reportage, g Leven" en solis- /ARA-orkest. 6,00 NP. Hierna Gram. ieuze kunst in het 7,00 Ned. Herv. IP., radiojournaal, ie-orkest en solis- 25 AVRO-Amuse- list. 9,55 Declam. lentsorkest en de Gram. met toel. ia tot 12,00 Gram. 1,5 M. 8,30 NCRV. ICRV. 7,45—11,50 Gram. 10,00 PI. 12,00 Causerie de lucht". '12,20 da's Vereen." 1,00 i-orkest. 2,00 Vra- 3,00 KRO-Melod. :,00 Ziekenlof. 4,55 ew. muz. (gram.). Hierna: Gew. Gram. 8,00 Ber. Kon. Milit. Kapel, ■v. concert. 9,30 10,00 KRO-ork. Epiloog. 11,00— :d. 0 /EERBERICHT. van hedenmorgen weer: licht be- I.W.temperatuur acht 16; neerslag van hedenavond sveer 19 uur: landplaatselijk gedeeltelijk b®" irm weer, zwakke middag 3 u.: Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ddag 3 u.: 700. fietsers: De ambassadeurs van Groot Brlttannië en Frankrijk te Berlijn, Sir Neville Hen derson en Coulondre, hebben gisteravond bij de Duitsche regeering een demarche van gelijke strekking ondernomen. Beide diplomaten hadden opdracht van hun regeering de Duitsche regeering er van te verwittigen, dat, tenzij onmiddel- dellljk iedere agressieve actie Jegens Po len gestaakt werd, en de Duitsche troe pen van Poolsch grondgebied werden te rug getrokken, zoowel Londen als Parijs zonder aarzeling hun verplichtingen zou den nakomen. Van de Britsche demarche heeft Cham berlain gisteravond mededeeling gedaan in het Lagerhuis. Groote spanning heerschte in de zaal toen Chamberlain om 6.05 opstond, om het standpunt van zijn land in het Duitsch-Poolsche conflict bekend te ma ken. Ik ben niet voornemens aldus ving de premier aan hedenavond veel woor den te gebruiken. Eerder dan voor een rede, is thans de tijd gekomen voor da den. (Toejuichingen.) Voor 18 maanden heb ik gebeden, dat ik niet de verant woordelijkheid zou moeten dragen En geland te vragen de vreeselijke beslissing inzake oorlog te nemen. Ik vrees, dat het mij niet mogelijk zal zijn, die verant woordelijkheid uit den weg te gaan. Wij hebben geenerlei middel veron achtzaamd, om het de Duitsche regee ring kristalhelder duidelijk te maken, dat, indien zjj bleef vasthouden aan het wederom gebruik maken van geweld, op dezelfde wijze, als zij in het verleden heeft gedaan, wij vastbesloten waren ons daartegen met geweld te verzetten. Nu alle ter zake dienende documenten gepubliceerd zijn zullen wij voor de recht bank der historie staan in de wetenschap dat de verantwoordelijkheid voor deze vreeselijke ramp ligt op de schouders van één man. (Luid gejuich.) De Duitsche rijkskanselier heeft niet geaarzeld de wereld in ellende te dom pelen, om zijn eigen onzinnige ambities te dienen. Ik heb de geheele correspondentie met de Duitsche regeering in een witboek laten verzamelen. Die documenten bewijzen volkomen duidelijk, dat het ons doel geweest is te trachten besprekingen over het Duitsch- Poolsche geschil tot stand te brengen rechtstreeks tusschen de beide landen zelf en wel op voet van gelijkheid. Deze regeling had Polen's onafhanke lijkheid moeten bewaren en de eerbiedi ging daarvan door een internationalen waarborg moeten verzekeren. Ik zou een passage uit onze mededee ling van 30 Augustus willen aanhalen, omdat zij' aantoont, hoe gemakkelijk ten slotte een botsing vermeden had kunnen worden, indien er aan de zijde der Duit sche regeering ook maar de geringste wensch bestaan had tot een vreedzame regeling te komen. In dat document heb- ben wij gezegd „De regeering van zijne majesteit er kent ten volle de noodzakelijkheid van spoed bij het beginnen der onderhande lingen en zij' deelt de bezorgdheid van den rijkskanselier, voortvloeiende uit de omstandigheid, dat twee gemobiliseerde legers vlak tegenover elkander staan. Zij zou er daarom met kracht bij beide par tijen op willen aandringen zich te ver plichten, dat tijdens de onderhandelin gen geen agressieve militaire operaties zullen plaats hebben. De regeering van zijne majesteit is er van overtuigd, dat zij een dergelijke belofte van de Poolsche regeering kan verkrijgen, indien de Duit sche regeering dergelijke garanties geeft Op het desbetreffende telegram heeft de Poolsche regeering per omgaande ge antwoord en wel op 31 Augustus. De Poolsche regeering verklaarde, dat z'j bereid was, op basis van reciprociteit de garantie te geven, dat, indien onder handelingen gevoerd mochten worden, de Poolsche troepen niet de grens van bet Duitsche rijk zouden schenden, mits een gelijke garantie door de Duitschers gegeven werd. Van de Duitsche regee ring hebben wij nóóit een antwoord ont vangen. De Britsche ambassadeur heeft thans Berlijn medegedeeld, dat, tenzij bevre digende garanties worden gegeven, dat elke agressieve actie gestaakt wordt en de Duitsche troepen terug getrokken worden, de Britsche regeering zónder aarzeling haar verplichtingen zal nako men. Is het antwoord op onze waarschu wing ongunstig en ik acht het niet waarschijnlijkdat het anders zal zijn dan heeft de ambassadeur van Zijne Ma jesteit de opdracht om zijn paspoort te vragen, in dat geval zijn wij gereed. De gedachten van velen onzer moeten op dat oogenblik onvermijdelijk terug gaan naar 1914. Zij moeten ook een ver gelijking maken tusschen onze positie thans en zooals zij toentertijd was. Hoe staan wij er thans voor? aldus Chamberlain. Zijn eigen vraag beant woordend, zeide Chamberlain: Het ant woord is, dat de drie deelen van onze weermacht gereed zijn en dat de situatie in elk opzicht veel gunstiger en gerust stellender is dan in 1914. Achter de strijdkrachten hebben wij een uitgestrekte organisatie voor de ver dediging tegen luchtaanvallen opge bouwd. Wat de directe behoeften aan manschappen betreft, zqn wij in de ge lukkige positie, dat vloot, leger en lucht macht bijna evenveel mannen hebben, als zij op het oogenblik kunnen gebruiken. Het voornaamste en meest bevredigende is, dat het niet noodig is een algemeenen oproep voor recruten uit te vaardigen, zooals Kitchner 25 jaar geleden heeft moeten doen. Er zal een wetsvoorstel ingediend wor den, dat zal neerkomen op invoering van de militaire opleiding voor alle geschikte mannen tusschen de 18 en 41 jaar, die voor militairen dienst in aanmerking ko men. DANK AAN MUSSOLINI. Ik zou nog een opmerking willen ma ken, aldus besloot Chamberlain. Ik wil mijn voldoening en die van de regeering zijner majesteit er over uitspreken, dat tijdens de laatste dagen van de crisis Mussolini al het mogelijke heeft gedaan, om een oplossing te verkrijgen. (Ge juich.) Het is thans onze plicht de tanden op elkaar te zetten en dien strijd aan te bin den, welke wij zoo oprecht getracht heb ben te vermijden, vastbesloten om tot 't einde vol te houden. Wij beginnen dien strijd met een zuiver geweten. Wij zullen den steun hebben van de Dominions en het Britsche rijk en ook de moreele goed keuring van een groot deel der wereld. (Luide toejuichingen.) Wij hebben geen oneenigheid met het Duitsche volk (gejuich), behalve dan dat het toestaat, dat het geregeerd wordt door een nationaal-socialistische regee ring. Zoolang die regeering bestaat, en de methodes voortgezet worden, die zij zoo hardnekkig in de afgeloopen twee jaar gevolgd heeft, kan er geen vrede in Europa zijn. Wij hebben besloten er voor te zorgen, dat aan die methodes een einde moet ko men. LONDEN ONTHULT WIJZE VAN OVERHANDIGING DER 16 PUNTEN. De correspondentie tusschen de Engel- sche en de Duitsche regeeringen is gepu bliceerd in den vorm van een witboek. Daarin wordt o.a. gezegd, dat de Pool sche regeering de Britsche regeering machtigde om de Duitsche regeering er van in kennis te stellen dat Polen ter stond bereid was rechtstreeksche onder handelingen met Duitschland aan te gaan. Het Britsche antwoord werd Hit- Ier om 22 uur 30 op 28 Augustus over handigd en hij beloofde den volgenden dag antwoord te geven. Het Duitsche, schriftelijke antwoord werd om 19 uur 15 op 29 Aug. overhandigd. Het antwoord eischte de komst naar Berlijn van een Poolschen afgezant met volledige volmachten in den loop van den volgenden dag. Het antwoord van de Brltache regeering werd den Duitaohen miniater van buiten- landaohe zaken te middernaoht op 30 Aug. medegedeeld. Het antwoord van von Rlbbentrop beatond uit het te voor- achijn halen van een lang dooument, dat hij snel in het Dultach voorlas. Dit was klaarblijkelijk het uit zestien punten be staande plan, dat de Duitsche regeering sindsdien heeft gepubliceerd. Toen Hen derson om den tekst van deze voorstellen vroeg, gaf von Ribbentrop de verzeke ring, dat het thana te laat was, aange zien de Poolsche gevolmachtigde niet vóór middernacht in Berlijn was aange komen. Koning George heeft een Order in Council onderteekend, waarmede de mo bilisatie van het leger en de luchtmacht wordt voltooid. Het departement van oorlog heeft de algemeene mobilisatie afgekondigd. De mobilisatie betreft officieren en reserve officieren van het geregelde leger, offi cieren van het vrijwilligersleger, officie ren van de aanvullende reserve, alle of ficieren, reservisten en manschappen van het territoriale leger die ingelijfd zijn. Manschappen van het territoriale leger die zich nog niet naar hun corps be geven hebben, moeten dit onverwijld doen. De Italiaansche ministerraad is om drie uur gistermiddag samengekomen onder voorzitterschap van den Duce. De ministerraad, na te hebben kennis ge nomen van den toestand, die in Europa ontstaan is ten gevolge van het conflict tusschen Duitschland en Polen, waarvan de oorsprong moet worden gezocht in het Verdrag van Versailles, na te heb ben kennis genomen van de documenten, welke door den minister van Buiten- landsche Zake werden overgelegd, en waaruit de activiteit blijkt, welke de Duce heeft ontplooid om aan Europa een vrede te verzekeren, die is geba seerd op rechtvaardigheid, heeft zijn volle goedkeuring gehecht aan de mili taire maatregelen, die totnutoe zijn ge nomen en die eenvoudig ten doel hebben als voorzorgsmaatregel te dienen en die voor dat doel ook voldoende zijn. De ministerraad heeft zpn goedkeuring ge hecht aan de maatregelen op economisch en sociaal gebied, die noodig zijn, ge zien de periode van ernstige ontwrich ting, waarin het Europeesche leven is getreden. De Ministerraad verklaart en maakt aan het volk bekend, dat Italië niet het initiatief zal nemen tot eenige militaire actie en richt tot het Italiaansche volk de betuiging van voldoening over de discipline en de kalmte, waarvan het volk ook thans zooals steeds een voor beeld heeft gegeven." Uit dit communiqué blijkt dus de voor- loopige neutraliteit van Italië. Tevens wordt bekend gemaakt dat Hitier een telegram van dankbetuiging tot den Duce heeft gericht. De tekst van dit telegram luidt als volgt „Duce, ik dank u zeer hartelijk voor de diplomatieke en politieke hulp, welke gij onlangs aan Duitschland en zpn goed recht hebt geschonken. Ik ben overtuigd, met de Duitsche militaire macht de taak te kunnen vervullen, welke ons is opge legd. Ik meen in de gegeven omstan digheden de Italiaansche militaire hulp niet noodig te hebben. Ik dank u, Duce, ook voor alles, wat gij in de toekomst zult doen voor de gemeenschappelijke zaak van fascisme en nationaal-socia- lisme." EERSTE COMMUNIQUE VAN DEN DUITSCHEN GENERALEN STAF. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: De Duitsche krijgs verrichtingen vanuit Silezië, Pommeren en Oost-Pruisen hebben aan alle fronten reeds vandaag het gestelde doel bereikt. De troepen, welke uit het zuiden over het gebergte oprukten, hebben de lgn NeumarkSucha bereikt. Ten Zuiden van Moravisch Ostrawa is de Olsa bij Teschen overschreden. Ten zuiden van het Industriegebied rukken de Duitsche troepen ter hoogte van Kattowitz op. De troepen, welke uit Silezië zijn ver trokken, zijn op marsch in de richting van Tsjenstochau en noordelijk daarvan. In den Corridor naderen de troepen de Brahe en is de Netze bj Nakel bereikt. De troepen, welke uit Oost-Pruisen op rukken, zjn ver op Poolsch gebied in strjjd gewikkeld. De Duitsche luchtmacht heeft in her haalde krachtige aanvallen de militaire objecten op verscheidene Poolsche vlieg velden bestookt. Deze militaire objecten zjn vernield. Bovendien hebben verscheidene esca drilles gevechtsvliegtuigen het oprukken van het leger gesteund. De Duitsche luchtmacht heeft hiermede de heer- schappij in de lucht boven Polen behaald, hoewel sterke afdeelingen in Midden- en West-Duitschland teruggehouden wor den. Afdeelingen van de Duitsche zeemacht hebben een stelling ingenomen voor de Danzigerbocht en beveiligen de Oostzee. Het schoolschip „Schleswig Holsten" dat in het Neufahrwasser bj Danzig ligt, heeft de door Polen bezette Westerplatte onder vuur genomen. De oorlogshaven van Gdynia werd door de luchtmacht ge bombardeerd. DE POOLSCHE LEZING. Bij het aanbreken van den dag van den eersten September 1939 hebben de legerstrijdkrachten van het Duitsche rijk onverwacht de vijandelijkheden tegen Polen geopend, zonder eenige oorlogsver klaring. De Poolsche grens werd op ver scheidene plaatsen overschreden, zoowel van Oost-Pruisen uit als van het Duit sche rijk uit. De Duitsche troepen over vielen het Poolsche garnizoen der Wes terplatte te Danzig, dat dezen aanval af weerde. De Duitsche luchtmacht onder nam verscheidene luchtaanvallen op Krakau en de steden van Opper-Sile- zië, als Czenstochowa, Tczew, Puck en Grodno en bombardeerde deze plaatsen. De verraderlijke aanval werd ontke tend, eenige uren nadat de ambassadeur van Polen in Berlijn de rijksregeering in kennis had gesteld van de welwillende houding der Poolsche regeering tegen over de pogingen der regeering van En geland, om den vrede te bewaren. De agressie, welke in ruwheid onge ëvenaard is, zal den vastberaden wil ont moeten van het geheele verdedigingsstel sel der geheele Poolsche natie, die haar vrijheid, haar rechten en haar eer tot het einde toe zal verdedigen. Tot dusver zijn de volgende aanvallen gesignaleerd: 1. Een aanval op Myszyniec met een luchtbombardement op de steden Mys zyniec, Grajewo, Chorzele en het gebied ten Noorden van Warschau. 2. In Opper-Silezië een aanval tusschen Neumitteiwalde en Richthal, ten Zuiden van Ostrof. 3. Een luchtaanval op Posnan, heden morgen om 7 uur. 4. Een aanval in de richting van Lesz- no, in Posen. 5. Inneming van het grensstation Zbes- zyn door de Duitsche troepen. 6. Een aanval met deelneming van ge vechtswapens in den sector van Krasz- ta-Przepice. 7. Een aanval door een bataljon infan terie met tanks op Lubliniec, Tarnows- kie en Gory. 8. Aan het front van Gleiwitz en Rati- bor een aanval met tanks. 9. Een luchtbombardement op Krakau. 10. Een luchtbombardement op Kat towitz. 11. Een bombardement op het station Tunek, nabij Krakau, zonder succes. 12. Een aanval met tanks op Zako pane, van Slowakije uit. 13. Tusschen 5 en 6 uur overschreden Duitsche troepen de Poolsche grens bj den loop van den Weichsel. 14. Een luchtbombardement op Tczew met een lichten aanval op de brug over den Weichsel. 15. Een aanval op de Westerplatte van Danzig, welke door het garnizoen werd afgeslagen. 16. Een aanval op Poolsch Pommeren. 17. Een aanval met tanks op 't plaats je Smilof in Posen. ZEVEN DUITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN. PANTSERTREIN BUITGEMAAKT. De radio bevestigde, dat de aanvallen van Duitsche vliegtuigen op Warschau door de luchtverdediging en een esca- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Staat van oorlog in Nederland afgekon digd, Luchtdienst op Indië gestaakt. Tweede Kamer komt Maandag bijeen. Engeland eerbiedigt onze onzijdigheid. Buitenland. Rede van Chamberlain. E:en ultimatum van Ronden en Parijs aan Hitler. En geland en Frankrijk tot den oorlog be reid. Italië blijft voorloopig neutraal. Poolsche en Duitsche berichten over de bombardementen van gisteren. drille jachtvliegtuigen werden afgesla gen en deelde voorts mede, dat lucht doelgeschut een Duitschen bommenwer per bij Otwock, op 30 km van Warschau heeft omlaag geschoten. Overigens hoort men te Warschau op nieuw gedreun van kanonnen. De straten in de hoofdstad bieden een normalen aanblik, behalve wanneer het luchtalarm is. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat zeven Duitsche vliegtuigen door de Polen omlaag geschoten zijn. Verder is een Duitsche pantsertrein door de Polen buitgemaakt. Communiqué No. 1 van den Pool schen geralen staf luidt: In totaal zijn gisteren zestien Duit sche vliegtuigen omlaag geschoten, de Polen verloren twee vliegtuigen. De gevechten in de grenszone duren momenteel nog voort. Het hevigst zijn de gevechten in Silezië. Eenige tanks werden buiten gevecht gesteld. Op verschillende plaatsen wer den krijgsgevangen gemaakt. In Danzig werden drie Duitsche aan vallen tegen de Westerplatte afgesla gen. Gemeld wordt, dat gisteravond om 6 uur zes Duitsche vliegtuigen de steden Jedlitz, Moderowka en Iwonicz in het district Krosno hebben gebombardeerd, terwijl 20 minuten later 15 Duitsche vliegtuigen deze aanvallen hebben her haald. De toestellen wierpen brandbom men uit. Een machine werd neergescho ten en drie Duitsche onderofficieren die uit het brandende toestel konden wor den gered zijn gevangen genomen. Ook in andere plaatsen zijn Duitsche toestellen neergeschoten. Boven Warschau werden 55 bommen uitgeworpen. De eeriste ernstige luöhtraid op War schau, aldus Un. Press, werd gistermor gen torn 8.45 uur aangekondigd door het geloei der sirenes, die op alle punten in de Poolsche 'hoofdstad zijn aangebracht. Uit mijn raam, dat zich op de eerste verdieping van een hotel bevindt en dat uitziet over het Pilsoedski-plein, waaraan het ministerie van buitenlandsche zaken en de gebouwen van den generalen staf gelegen zijn, kan ik zien, hoe een boeren gezin den wagen waarin het gezeten is, haastig verlaat en zich naar een dicht bijgelegen gebouw spoedt, om bescher ming te stoeken. Do sirenen oversteinimen intussdhen alle andere geluiden in d'e stad. Fietsers trap pen sneller aan, om nog in tijds een goede schuilplaats voor zich en hun rijwielen te vinden. Vele menschen blijken hun gas maskers bij zich te hebben. Om één minuut over negen weerklinken uit de 'buitenwijken der stad hevige ex plosies,, waarschijnlijk afkomstig van de luchtdoeiartillerie, doch enkele wellicht afkomstig van de vijandelijke bommen. De ontploffingen vinden bijna zonder 'ophou den plaats- Het gedreun van zware b'ombarde- menfcs vliegtuigen wordt hoorbaar, doch alles' blijft thans rustig in de stad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1