DE ZEEUW tweede blad en met zilveren randen. Ontroerende huldiging van H. M. de Koningin. Uit de Provincie De Poolsche Corridor. Predikbeurten. VAN Gevaar voor onze neutraliteit. VLISSINGEN. FEUILLETON GOES. ZUID-BEVELAND. Schore. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennis geving was de heer A. Bierens en zonder kennisgeving de heer C. de Vrieze. WALCHEREN. Arnemuiden. Als volontair ter ge meente-secretarie is tewerkgesteld de heer S. Francke, woonachtig te Oostka- pelle. NOORD-BEVELAND. VRIJDAG 1 SEPT. 1939, Nr 283. Niettegenstaande H. M. de Koningin Wilhelmina in Haar radiotoespraak van Maandagavond met allen nadruk ge zegd heeft, dat „Nederland zich van geen enkele zyde bedreigd behoeft te gevoelen", blyft een zich „nationaal" en ^koningsgezind" noemend blad maar doorhameren op de gedachte, dat Enge land en Frankrijk onze neutraliteit zou den kunnen schenden, daarbij suggeree- rend, dat deze mogendheden voorne mens zouden zyn ons land binnen te val len. Om deze idee, welke de nationale eens gezindheid om ons onverbiddelijk tegen eiken aanvaller en indringer met inzet van alle krachten te verzetten, in gevaar dreigt te brengen, te propageeren, benut „Het Nationale (sic!) Dagblad" het feit, dat Engeland wel aan België, niet echter aan Nederland nogmaals de uit drukkelijke verzekering heeft gegeven, dat het zijn grondgebied in elk geval zal eerbiedigen. Dinsdagmorgen reeds wezen we er op, zegt de „Maasbod e", dat Nederland hetwelk de eerbiediging van zijn terri toir als een axioma beschouwt, een der gelijke verzekering niet vraagt. Ont vangt onze regeering ze van een mo gendheid, dan accepteert zij ze als de bekrachtiging' van een houding, waar omtrent overigens geen twijfel mogelijk is. Aan axiomas twijfelt men nooit. Ten overvloede heeft intusschen de diplomatieke medewerker van de „Ti mes" het Engelsche standpunt in deze zaak nogmaals uiteengezet, in de vol gende bewoordingen: De Britsche houding tegenover de neutrale staten is niet twijfelachtig De Britsche regeering heeft er zich ech ter tot dusverre van onthouden een soortgelijke verzekering (als aan de Bel gische gewerd) aan de Nederlandsche regeering te geven, wijl genoegzaam be kend is, dat Den Haag nooit gewenscht heeft zulke verzekeringen van vreemde mogendheden te ontvangen. Nu echter gefluisterd wordt, dat het Engelsche stilzwijgen een zekere bijzondere betee- kenis heeft, moet duidelijk verklaard worden, dat de Engelsche regeering vastbesloten is de neutraliteit van Ne derland niet minder dan die van België te eerbiedigen. Inderdaad, Nederland behoeft zich van geen enkele zijde bedreigd te voe len." Van ons volk worden zware offers ge- eischt voor de handhaving van onze neu traliteit. Maar is het dan tevens niet noodza kelijk, dat aan het landsgevaarlijk ge schrijf en gestook van een z.g. nationaal dagblad een einde wordt gemaakt? Besmettelijke ziekten. In de week van 20 tot en met 26 Aug. kwamen in onze provincie 2 gevallen van roodvonk voor, n.l. 1 te Baarland en 1 te Neuzen. Hotel „Britannia" wordt Maandag geslo ten, en binnenkort heropend. Men deelt aan de M. C. mede, dat met ingang van Maandag a.s. hotel „Britan nia" te Vlissingen wordt gesloten. Er is echter door „een combinatie" prinei- pieele overeenstemming bereikt inzake voortzetting van de exploitatie van het hotel. In verband daarmee zal het bin nenkort worden heropend. Naar het Engelsch van EMMA JANE: WORBOISE 92.) _0_ Ondertusschen betastte ik de nummers met mijn vingers, en bemerkte, dat ik geen onderscheid kon gevoelen tusschen ne lijnen» van een 3 of een 5. „Neen, dit is iets in de twintig onge- veer; en buitendien tegenover ons -huis staat geen lantaarn. Hoe volgen de num mers elkander op?" „Ik weet 'bet niet zeker, maar ik geloof naar dezen kant", en hij. wees mij noordwaarts. Daar dit mijn berekening ook was, vervolgden wij onzen weg, terwijl wij ieder hekje, iedere stoep, en de ramen van iedere voorkamer gadesloegen, tot- at mr Porren eindelijk op een toon van verlichting- uitriep „Nu zijn wij- er, Vnvystie! Ik berken den voetsc'hrapper e on26 is gebroken, weet gij' wel?" 'Ge rustgesteld door de herkenning van den gebroken voetschraipper, liet ik den klop- op de deur vallen en begon te- Ien® vrij luid aan te schellen, want wij aren beiden zeer vermoeid en bet begon e regenen. Spoedig werd de deur ge- Door de algemeene mobilisatie moes- r ten de laatste besprekingen worden uit gesteld, in verband waarmee op 't oogen- blik nog niet definitief vaststaat op wel ken datum de heropening zal plaats vin den. Het ligt echter in de bedoeling, dat dit zoo spoedig mogelijk zal zijn. De heer B. J. H. van Dijk Soerewijn, directeur van het hotel, zal deze functie niet langer vervullen. In verband met zijn leeftijd en zijn gezondheidstoestand zal hjj op wachtgeld komen. Distributienarigheid. Woensdagmorgen begon hier de uit reiking van de distributie-kaarten. Het gemeentebestuur had de stad tot dit doel in drie groepen verdeeld. Hoewel aan 8 loketten werd geholpen, heeft men den stroom liefhebbers niet naar behooren kunnen helpen. Velen hebben urenlang moeten wachten, stonden om negen uur in de rij en kwamen pas tegen twaalf uur thuis. Verschillende vrouwen zijn daarbij onwel geworden en flauw gevallen. De organisatoren zagen in, dat men zoo niet verder kon gaan. De „ochtendploeg" werd geheel geholpen (het was ver na twaalf geworden voor men hiermee ge reed was). Toen heeft men de verdere uitreiking stop gezet. Men zal nu probeeren de groepen, waarin de bevolking wordt verdeeld, be langrijk kleiner te maken, waardoor de uitdeeling vlotter zou kunnen plaats vinden. Concert. Gisteravond gaf Hosanna ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin een concert op de Groote Markt. In verband met de donkere tijds omstandigheden werden hoofdzakelijk vaderlandsche liederen e.d. gespeeld. De publieke belangstelling was groot. De gemeenterekening 1938 werd voor- loopig vastgesteld met voor den gewonen dienst een ontvang van f 28.644,97, een uitgaaf van f 28.065,21 en een batig slot van f 579,76. Aan 't einde der vergadering zijn door den voorzitter enkele woorden van af scheid gesproken tot den heengaanden gemeenteraad, in het bijzonder tot die leden, welke niet in den nieuwen raad zullen terugkeeren. De heer Polderman dankte voor de hartelijke woorden en wenschte de gemeente en haar raad voor de toekomst alle goeds toe. Naar aanleiding van de geboorte van Prinses Irene heeft de Oranjevereen. een rijkspostspaarbankboekje met een bedrag van f 5,uitgereikt aan de op 8 Augustus geboren Gilles, zoon van Jan van Belzen Gzn. Vondst uit den oorlog 19141918. Door de bemanning van het motor-visschersvaartuig ARM 25, schip per J. v. d. Ketterij, werd een stuk van een mijn opgevischt, dateerend uit de oorlogsjaren 19141918. De opbrengst van de alhier gehou den speldjesverkoop ten bate van het T.B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten" afd. C. N. V., heeft opgebracht f 31,29. (Belangeloos.) Oostkapelle. Woensdag vergaderde de gemeenteraad voltallig. De voorz. zegt dat deze vergadering spoedig door een andere gevolgd zal moeten worden, aan gezien het de bedoeling is dat er een gemeenschappelijke distributieregeling tusschen de verschillende gemeenten tot stand komt.- De rekening 1938 werd goedgekeurd. Op zijn verzoek werd aan den heer S. J. Frelier eervol ontslag verleend als ge meenteontvanger en ambtenaar belast met het financieel beheer van den Vleeschkeuringsdienst, wegens zijn be noeming tot gemeenteontvanger te Bel- lingwolde. opend, en wij traden het nauwe donkere gangetje binnen, dat volkomen geleek op onze „vestibule" zooals de hospita van N'o. 35 die steeds betitelde. Waren 'het niet dezelfde deuren, allen in dezelfde richting, dezelfde trap, hetzelfde versle ten vloerkleed, alles volkomen gelijk? ten minste zoo scheen 'het ons toe. Wij tra den voortwaarts in de kalme zekerheid van ons goed recht, mijn oom greep de deurknop van de zitkamer om die te ope nen, en ik maakte mij gereed om de trap op te gaan, toen wij plotseling een groote, breedgeschouderde vrouw tegenover ons zagen staan. Zij was gekleed in een» vuur- roode japon, die met tallooze strooken was gegarneerd; met haar rechterhand hield zij een brandende kaars vast, terwijl zij 'plotseling haar 'hoofd boven de keu kentrap, en ons toeschreeuwde 'met een stem, die een stadsomroeper haar zou benijd hebben: „Hei, hei, wat betee- kent dat! Wie geeft je het recht, oude heer, om zoo brutaal in een» vreemd huis binnen te dringen?" Mijn oom liet den deurknop los, even alsof hij' zijn hand brandde, en ik 'bleef bij' de leuning der trap stilstaan. De gang, de deuren, de trap, tot zelfs de matten en het vloerkleed toe, alles scheen mij even welbekend te wezen', maar de vuur- roode, toornig uitziende vrouw was ons geheól 'vreemd; wij haden haar nooit te voren gezien! Eveneens werd eervol ontslag verleend als kweekeling met akte aan de Openb. school aan dhr J. van Kasteel. Aan de orde was nu benoeming van een tydelyken gemeenteontvanger. De voorz. zet uiteen de motieven welke heb ben geleid om sollicitanten op te roepen voor tijdelijk ontvanger. Ingekomen wa ren 6 sollicitaties. Door B. en W. was de volgende aanbe veling opgemaakt: 1. S. den Hollander, alhier; 2. J. C. Beenhakker te Kloetinge. Benoemd werd de heer S. den Hollan der met alg. st. Gezien de huidige tijdsomstandigheden werd besloten om de werkverschaffing stop te zetten. B. en W. werden echter gemachtigd om wanneer dit noodig mocht blijken, weer gelegenheid tot te werkstelling te geven. Kamperland. Ernstig ongeval. Terwijl men bij den landbouwer Th. de K. bezig was met het dorschen van graan, raakte genoemde K. bij het verplaatsen der machine door middel van een trac tor, hiertusschen bekneld. In zorgwek- kenden toestand werd de K. opgenomen en naar een ziekenhuis te Goes vervoerd. Het is een telkens herhaalde redenee ring, dat het Vredesverdrag van Versail les geen dwazer en onrechtvaardiger be palingen bevatte dan die omtrent den Poolschen corridor. Men heeft eenvoudig het Duitsche gebied in tweeën geschei den. Oost-Pruisen is vanuit Berlijn alleen te bereiken via Poolsch gebied. Inderdaad is deze situatie voor Pruisen zeer onaangenaam. Maar men moet niet vergeten, dat, in historisch licht bezien, deze situatie niet zoo dwaas is. Op een kaart van 1773 ziet men in 't wes ten Berlijn als middelpunt van 't keur vorstendom Brandenburg; in het Oosten Pruisen. Daartusschen reikt Polen tot aan de Oostzee en Danzig is een Poolsche haven. Dat Poolsche stuk tusschen Branden burg en Pruisen heette Pommorze, een Poolsche naam, die beteekent kuststreek, land aam de zee. De bevolking was er Poolsch. Pruisen en Brandenburg hadden oor spronkelijk niets met elkaar te maken. Brandenburg behoorde tot het Duitsche Rijk, Pruisen niet. Het was een leen van Polen, en stond onder het gezag van de „Duitsche orde", een geestelijke ridder- fB DuïTschers tZTPolen, fm Wit-Russen iü Kasjoeberf H= Litauers, Letten Oekraïner» truiini Slowaken orde totdat de grootmeester in 1525 tot het Protestantisme overging. Hij werd toen hertog van Pruisen, maar bleef een leenman van den Poolschen koning. Dat werd bij het tractaat van Krakau nog eens uitdrukkelijk vastgesteld. In de 17e eeuw stierf het hertogelijk geslacht van Pruisen uit, en volgde de keurvorst van Brandenburg als zoodanig op. De keurvorst regeerde dus nu over een gebied i n Duitschland (Branden burg) en over een gebied buiten Duitschland (Pruisen). Het laatste tracht te hij los te maken van Polen en met Brandenburg te verbinden. Dan moest Pommerze er aan gelooven. In de 18e eeuw was Polen op één na de grootste staat van Europa. Maar innerlijk verzwakt. Een onmachtig koningschap, een verdeelde adel, een onmondige stede lijke bevolking, een achterlijk platteland, het was alles even droevig. Nooit kon de staat worden hervormd en het gezag wor den hersteld, zoolang het liberum veto bestond, het recht van ieder lid van den landdag om door zijn stem een besluit ongeldig te maken. Eerst bij volstrekte eenparigheid van stemmen was een besluit van den land dag geldig. Toen in 1760 de koning van Polen en de nationale partij dat liberum veto wilden opheffen, greep Rusland in, omdat het geen sterk Polen wilde. Katharina II deelde in Polen de lakens uit. Dit be haagde noch Brandenburg—Pruisen, noch Oostenrijk. Toen kwam Frederik II, de nationale held van de Pruisen uit het tweede en derde Rijk, met een plan, om Polen te verdeelen. Maria Theresia van Oostenrijk voelde er weinig voor, omdat Polen haar nooit iets had gedaan. Rusland niet, omdat het lie ver gehéél Polen in zijn macht had. Maar Frederik II speelde Rusland en Oosten rijk zóó handig tegen elkaar uit, dat ze tenslotte beide zijn plan aanvaardden. In 1773 werd Polen gedwongen aan elk van de drie buren een stuk af te staan. Pommerze kwam aan Frederik II en Pruisen en Brandenburg grensden aan elkaar. Danzig bleef nog een Poolsch eilandje in het Pruisisch gebied. In 1791 probeerden de Polen opnieuw hun staat te hervormen. De koning van Pruisen lokte die pogingen uit en moedig de ze aan, om den Russischen invloed te breken. Maar Rusland gedoogde dat niet. De Russen vielen Polen binnen, en de Pruisen gooiden het met den Rus op een akkoordje. Pruisen en Rusland namen weer ieder een stuk van Polen. Nu kwam ook Danzig in 1792 bij Pruisen. De stad „Wij komen thuis," stotterde mijn oom ten 'hoogste verschrikt en tegelijk achter uittredende, omdat de vertoornde dame telkens naderbij kwam en1 hem rijkelijk met kaarsvet besproeide. „Thuis komen, wat verbeeldt gij u wel?" roep de eigenaresse der roode strooken. „Gij zijt dronken, met al je vrij postigheid; hier 'Sally, kom gauw 'hiel en roep de politie!" „Is dit niet No. 35?" vroeg ik zoo be leefd mogelijk, hopende daardoor de woe dende vrouw tot bedaren te brengen. „Neen, dat is het niet, eni dat weet je zelf heel goed," was het ruwe antwoord. „Maar 'hier is t'och een gebroken voet- schrapper", 'hernam mijn oom, wien het nog moeilijk viel te twijfelen aan dit alles beslissende feit. „Wat gaat het u aan, of mijn voet- sc'hrap'per gebroken is?" schreeuwde de vrouw, die naar het mij toescheen, steeds boozer werd. „Maak dat je weg komt, voort! mijn huis uit, zeg ik!" En de huisdeur openstootende, duwde zij ons letterlijk de stoep af. „Wat zullen wij» nu doen»?" zeide mijn 'oom half schreiende, „ik heb nog nooit iemand ontmoet, die zoo onvriendelijk en zoo ongemanierd was. Ik geloof waar lijk dat zij ons voor dieven aanzag." „Ik geloof dat zij1 niet gansch nuchter was. Tob daar nu maar niet over, oom, wij' zullen trachten volkomen zeker te we zen van onze zaak, wanneer wij opnieuw ergens binnentreden." Al wederom een gebroken voetsehrap- per! Doch wij waren nu voorzichtiger ge worden en steunden niet meer op zulk een lossen grond. Het scheen tot de bij zonderheden van Eldonstraat te behoo ren, dat de meeste schrappers gebroken waren zoowel als de meeste stoe pen scheuren en barsten hadden. Wij zagen alles met veel oplettendheid na en bemerkten dat wij ons; alweer vergisten; doch ik kon 'het nummer juist even on derscheiden, 'het was No. '31 en No. 35 was dus blijkbaar dicht bij: „Ja, nu zijn wij waarlijk thuis", zeide mr Perren met een zucht van verlichting, „en de voetschrapiper is gebroken, en hier op het hekje naast de stoep zit de kal, die soms in de kamer bij ons komt. 0' hoe blijde ben ik dat wij er nu zijn!" Eindelijk waren wij' dus terechtgeko men, en den volgenden dag kocht ik eenige potten goedkoope geraniums, zette die op een smaakvol bloementafeltje dat ik van Elmwood 'had meegebracht en plaatste dit voor 'het venster, zoodat wij voortaan nooit meer in dergelijke vergis singen konden vervallen. Het is bijna niet de moeite waard ge weest dit kleine voorval mede te deelen, doch ik verhaal het om aan te duiden in welke omgeving wij woonden, en 'hoe groote verandering er in ons leven was protesteerde; zij wilde bij Polen blijven. In 1795 volgde het slotbedrijf. De Polen verzetten zich, maar het was te laat. Pruisen, Rusland en Oostenrijk kregen ieder nog een deel en Polen was van de kaart verdwenen. Alles met alles was het een roof, be gaan aan een zwakken staat. Als iemand beschikte over het sarcasme van Hitier, hoe zou hij dit optreden van Duitschland kunnen geeselen. In den Franschen tijd verloor Pruisen een deel van den buit. Pommerze bleef onder Duitsch bewind. Maar de bevolking bleef Poolsch. Om het Duitsche element in dit gebied te versterken, werd in 1886 bij de wet een Ansiedelungskommission benoemd, die Duitschers in dit gebied vestigde en daar toe land opkocht. Toch was in 1918 nog 81 pet. van de bevolking van de corridor Poolsch en in 1914 heeft de Duitsche regeering het be vel tot mobilisatie overal in de Poolsche taal aangeplakt. De huidige toestand is ongeveer gelijk aan de situatie van vóór 1773. Met een belangrijke uitzondering, n 1. Danzig, dat een zelfstandige vrijstad is. Nadat H. M. de Koningin gistermor gen de Ministers en tal van civiele en mi litaire autoriteiten had ontvangen, heeft zy zich per auto naar Soestdijk begeven. Te Baarn en Soest bestond voor dit bezoek overgroote belangstelling. De geheele Rijksstraatweg in zijn volle breedte en zeker over twee kilometer lengte, werd in beslag genomen door de juichende en wuivende menigte toen de auto van H. M. verscheen. Toen de auto voor het bordes van het paleis arriveerde, zag men Prins Bernhard, een aster in het knoopsgat, de hooge trap, waarvan de looper aflag, afdalen, naar den wagen gaan en H. M. de Koningin omhelzen. Men zag de kleine prinses Beatrix, een kleine witte stip op het hooge bordes, zoo leek ze uit de verte. Maar men zag toch ook de bloemen in haar hand, die zij aan de Koningin gaf. En de Koningin hurkte naast haar en nam haar hand en zwaaide met de hand van Beatrix naar het publiek, terwijl aan de ovatie geen einde scheen te komen. Daar was ook Prinses Juliana. En heel deze felicitatie van H. M. de Koningin door het Prinselijk Gezin speelde zich in de openbaarheid af voor het paleis op het hooge bordes. Plotseling werd het Wilhelmus inge zet. Het werd door duizenden en duizen den overgenomen. Heel in de verte, links en rechts van den weg, hoorde men de claxons der auto's, die moesten wachten omdat de Rijksweg geheel vol was. Ter wijl het publiek het Wilhelmus zong ging de standaard van de Koningin op het pa leis langzaam omhoog. Aan de ovaties scheen geen einde te komen. De Koningin, de Prinses, de Prins en Prinses Beatrix wuifden naar het publiek, maar het bleef voor het hek staan in dichte drommen en de politie was machteloos om het te verdrijven. ZONDAG 3 SEPTEMBER 1939. Op Zuid- en Noord-Beveland. Ned. Herv. Kerk. Baarland, vm. en nm. ds Dagevos. Biezelinge, vm. en nm. ds v. Steenbergen. Borsselen, 10 en 3 u. ds Bunjes. Colijnsplaat, vm. en nm. ds Kluiver. Driewegen, vm. ds v. Burgeler. Ellewoutsdijk, vm. ds v. Willenswaard. Geersdijk, vm. ds Louwerse, nm. leesd. 's-Gravenpolder, 10.30 u. ds Homburg, 3 u. ds Zandee. 's-Heerenhoek, nm. ds Wagner. 's-H. Abtskerke, 9.30 en 2 u. O. T. ds Drost. gekomen, vergeleken bij wat het vroeger was. Die ontzettende eentonigheid van Eldonstraat, viel mijn 'oom zwaar om te verdragen. Hij klaagde echter niet hij trachtte zelfs de zaken van hun lichtzijde te beschouwen, doch ik bespeurde maar al te goed, hoezeer onze omgeving hem dikwijls mismoedig maakte. Evenwel waren' er toch eenige verzach tende omstandigheden, die trouwens altijd te vinden zijn, wanneer men slechts de lichtpuntjes wil opmerken. Niet alleen onze kamers, maar het gansehe huis was volmaakt zindelijk en' net onderhouden; en dit was waarlijk een zeer groote aan beveling toen wij een goedkoope woning zochten; onze hospita, ofschoon niet zeer goed gehumeurd, was strikt eerlijk, en ik geloof niet, dat zij ons ooit heeft bena deeld, zelfs \niet voor de waarde van een stuiver. D'it was ook een groot voorrecht in onze omstandigheden. Maar o! hoe vreemd was het mij; om zuinig te wezen op zulke kleinigheden em dagelijksc'he uit gaven, als brood, boter en vleesch! Ik zal nooit vergeten, welke gevoelens' mij be zielden, toen ik voor de eerste keer zelf uitging om een lamsbout te koopen voor ons middagmaal, -noch mijn bezorgdheid, toen ik ontdekte hoeveel het kleine lams- boutje kostte. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5