Het Koninklijk aanbod vindt sympathie. DE ZEEUW No. 2438. Brieven aan Militairen. Dagorder van den Com mandant van het Veldleger Een bezoek aan de nieuwe telefooncentrale te Goes. Fransche defensie vordert spoorwegen. Japans toestand zeer ernstig. Het TELEFOONNUMMER van wordt met ingang van 1 September vanaf des namiddags 2 uur Binnenland. Vergoeding opgevorderde paarden en motorrijtuigen. De Voedselvoorziening. schepen die de Poolsche kust bij de mon ding van de golf van Danzig mochten na deren. Gezien het gevaar zouden de sche pen, die zich binnen de drie-mijlszöne willen begeven, gebruik moeten maken van loodsen van Gdynia. Ofschoon in de bekendmaking geen verdere aanduiding wordt gegeven, neemt men aan, dat dit een waarschu wing inhoudt, dat de Polen van plan zijn, om mijnen te leggen met het oog op een mogelijke activiteit van de Duitsche vloot tegen Gdynia, Danzig en het Hela- schier-eiland. Gisterochtend werden te Warschau honderden aanplakbiljetten aangebracht waarop een portret van maarschalk Smygly Ryds stond afgedrukt, omringd door tanks, kanonnen en marcheerende soldaten, met het volgende opschrift, ontleend aan een rede van den maar schalk: „Op geweld antwoordt men alleen met geweld. Wij zullen den aanvaller over winnen. In geval van oor log zal iedere man onge acht zijn leeftijd, en elke vrouw soldaat zijn. HET VREDES-INITIATIEF. Duitsch antwoord aan België. De Belgische minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Pier lot, heeft gistermiddag den ambassadeur van Duitschland, Von Bulow-Schwante, ontvangen, die herp mededeelde, dat de Duitsche regeering kennis heeft geno men van het minzame aanbod, hetwelk hunne Majesteiten de Koning der Belgen en de Koningin der Nederlanden hebben gedaan en dat hij opdracht had, den mi nister-president de diepe dankbaarheid van zijn regeering te betuigen voor dit edelmoedige gebaar. ITALIË WACHT VASTBERADEN AF. De rede van Chamberlain in het Lager huis heeft, naar Stefani uit Rome meldt, de Italiaansche openbare meening niet bevredigd. De bladen stellen in het licht dat de verzoenende toon van de verklaring te niet wordt gedaan door de reserves wel ke gemaakt werden ten aanzien van de positieve bijdragen aan deze verzoening. De berichten van de algemeene mobili satie in Polen bevestigen dezen indruk. Het ernstige nieuws uit Warschau overvalt de Italianen niet, doch het be vestigt den trotschen wil van het Itali aansche volk thans vastberadener dan ooit rond den Duce te staan, voorbereid op iedere eventualiteit. Officieel wordt medegedeeld, dat van daag de Fransche staatscourant een de creet van de ministers van landsverdedi ging en openbare werken zal publiceeren, waarin wordt bepaald: 1. De spoorwegmaatschappijen moeten onmiddellijk al hun personeel en materi eel, dat de regeering noodig oordeelt voor het vervoer van oorlogstransporten manschappen en materiaal te ha- rer beschikking stellen op last van den minister van oorlog. 2. Civiele transporten worden tot na der order gestaakt, voor zoover dit noo dig is voor de militaire behoeften. Dit geldt zoowel voor het personen- als voor het goederenvervoer. De treinen kunnen onderweg zoo noo dig worden opgehouden, op dood spoor worden gezet of gelost worden. De maatschappijen worden derhalve ontheven van iedere verantwoordelijk heid voor vertraging in het reizigers verkeer, alsmede bij de ontvangst, het transport en de aflevering van goederen. De Fransche radio-stations zijn over gedragen aan de militaire autoriteiten. BELGISCHE KUNSTSCHATTEN IN VEILIGHEID. Men is druk bezig met de waardevol ste schilderijen van het koninklijke mu seum van Oude Kunst te Brussel, in de kelders van dit gebouw in veiligheid te brengen. Momenteel wordt een onderzoek inge steld in de reusachtig uitgestrekte kel ders van het paleis van justitie te Brus sel om ook daar tal van kunstschatten onder te brengen. In de koninklijke bibliotheek van Brus sel werden de meest kostbare hand schriften en boeken in brandkasten op geborgen. In het museum van natuurgeschiede nis, eveneens in de hoofdstad, werden de zeldzaamste stukken van de verzame ling naar de betonnen kelders overge bracht. Beschermingsmaatregelen werden ook getroffen in verschillende andere musea te Brussel en in andere steden des lands. DE MAATREGELEN VAN ZWITSERLAND. Zooals men weet, heeft de Zwltsersche regeering Maandag tot een gedeeltelijke mobilisatie besloten, welke ongeveer 100.000 man omvat. Naast dezen militairen voorzorgsmaat regel van de versterking der grenzen heeft de Zwitsersche regeering Maan dag ook nog enkele andere voorzorgs maatregelen van economischen aard ge troffen. In de eerste plaats is de regee ring overgegaan tot een voorloopige rantsoeneering van vloeibare brandstof fen, zooals benzine en petroleum, die van nu af nog slechts tegen vertoon van een rantsoeneeringskaart te verkrijgen zijn. Het tweede bésluit op economisch ge bied was dat tot het tjjdeljjk. stopzetten ver den -/erkocp v&a e«s aantal ïeveas- MOREELE KRACHTEN WELKE GUNSTIGEN INVLOED OEFENEN. De antwoorden, die tot dusver door de Nederlandsche regeering zijn ontvangen op het aanbod van H. M. de Koningin en Z. M. den Koning der Belgen, zijn als volgt samen te vatten: De Fransche regeering verklaart zich bereid het initiatief met alle kracht te steunen. De Duitsche re geering heeft met dankbaarheid van het aanbod kennis genomen. De Poolsche re geering, welke eveneens met sympathie van het aanbod heeft kennis genomen, brengt in herinnering, dat zij in haar antwoord op het voorstel van president Roosevelt haar standpunt heeft bepaald, waardoor het haar thans onmogelijk is meer omstandig op het Nederlandsch- Belgische aanbod te antwoorden. Uit Brussel meldt „Belga", dat de Bel gische mnister-president en minister van buitenlandsche zaken, Pierlot, gis terenmiddag den ambassadeur van Duitschland, Von Bulow-Schwan te heeft ontvangen, die hem mededeelde, dat de Duitsche regeering kennis heeft genomen van het minzame aanbod door Hunne Majesteiten den Koning der Bel gen en de Koningin der Nederlanden ge daan en dat hij opdracht had den minis ter-president de diepe dankbaarheid van zijn regeering te betuigen voor dit edel moedige gebaar. Het initiatief van onze Koningin en van den Koning der Belgen wordt te P a- r ij s nog steeds in zeer waardeerenden zin besproken. Zoo schreef gisteravond de „Temps": „Dit aanbod bewijst, dat men in alle kringen, waarin men oprecht vredelievende gevoelens heeft, moedig voortgaat met de noodzakelijke pogingen den vrede te redden. Geen enkele ver zoeningsprocedure, die vereenigbaar is met de souvereiniteit en de waardigheid der betrokken partijen, moet uitgesloten worden en alle pogingen in deze richting ondernomen verdienen met sympathie te worden begroet.. Het staat vast, dat voor de internatio nale openbare meening in haar geheel ge nomen, de personen van Koningin Wil- helmina en Koning Leopold HI eerbied en vertrouwen inboezemende moreele krachten zijn, welke zich doen gelden on der omstandigheden, waar tegenover nie mand onverschillig blijven kan. Alle mo reele krachten, die worden aangewend in het belang van een eerlijke oplossing van de crisis, krijgen op het oogenblik een zeer groote beteekenis, evenwijdig aan de eigenlijk diplomatieke activiteit en oefenen op de ontwikeling van deze laatste een gunstigen invloed uit". Voor hoelang? Een afscheid, zooals er duizenden Dinsdag plaats hadden bij het vertrek der opgeroepen militairen. middelen, zooals suiker, rijst, peulvruch ten, deegwaren, spij'svet, tafelolie, gries- meel, enz. In April was aan de bevolking reeds de verplichting opgelegd, om tijdig een voor twee maanden voldoenden voor raad van deze levensmiddelen op te slaan GEEN KOFFIE MEER VOOR DE ITALIANEN. Ten einde voor het leger voldoende voorraden te behouden, is in Italië een decreet uitgevaardigd, waarbij met in gang van 1 September a.s. de verkoop van koffie aan particuliere verbruikers verboden wordt. Noch in de winkels, noch in de cafè's en restaurants zal men van dien datum af meer koffie kunnen krijgen. In de Italiaansche pers wordt voorts medegedeeld, dat Italië, zelfs in geval van oorlog, voldoende meel voorradig heeft tot aan het volgende jaar. Na de eerste vergadering van het nieuwe Japansche kabinet heeft minis ter-president Abe de pers ontvangen. Hij zeide, dat de wereeld thans vol gebeur tenissen is en vol kansen en dat de toestand van Japan zeer ernstigis. Japan zal doorgaan met het ten uit voer leggen van zijn onafhankelijke overtuiging ten aanzien van den huidi- gen toestand. Het zal samenwerken met die landen, welke begrip toonen voor dwe positie van Japan en die niet schro men, hiermede samen te werken, doch tegen hen, die dit niet wenschen, zal krachtig worden opgetreden. De politiek ten aanzien van China blijft ongewijzigd en de regeering wordt hierbij door het geheele volk gesteund. DE OVERSTROOMINGEN TE TIENTSIN. Er zouden 10.000 personen om het leven gekomen zijn. Volgens officieuze Japansche berich ten uit Tientsin schat men het aantal personen, dat bij de overstroomingen al daar om het leven is gekomen, op 10.000. Niet minder dan drie millioen menschen zijn door de ramp getroffen, van wie er 600.000 zelfs het allernood zakelijkste ontberen. Bij de overstroo ming zijn 120.000 woningen vernield. Wat het gebied rondom Tientsin betreft, wordt de door het water veroorzaakte schade geraamd op 400 millioen joean. ER BESTAAT GEENERLEI BEROEP OPEN. In verband met door onjuiste bericht geving ontstaan misverstand aangaande de procedure, welke gevolgd moet wor den wanneer eigenaars van opgevorder de paarden en eigenaars of beheerders van motorrijtuigen opgevorderd bij de al gemeene motorverordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paarden of motorrijtuigen, wordt ons van officieele zijde medege deeld, dat in dergelijke gevallen geener lei beroep openstaat, dit in tegenstelling met de onjuiste berichten, welke spraken van de mogelijkheid van beroep op een gemengde commissie van militairen en burgers. GEEN VRIJSTELLING VAN PORT. Er wordt nog eens de aandacht op ge vestigd, dat alleen briefkaarten en cou ranten aan en door militairen, echter al leen beneden den rang van officier, vrij van port kunnen worden verzonden. De briefkaarten mogen alleen mede- deelingen van particulieren aard bevat ten, terwijl de couranten niet zwaarder mogen zijn dan honderd gram. Brieven aan en door militairen verzonden zijn dus niet vrij van port. AFWIKKELING VAN AANVRAGEN VOOR WERKFONDSCREDIETEN. De regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd was, als gevolg van verschil lende omstandigheden, ten aanzien van een niet onbelangrijk aantal aanvragen voor werkfondscredieten, hoewel de des betreffende projecten verschillende in stanties reeds hadden gepasseerd, door de regeering nog geen beslissing geno men. Thans heeft de minister van sociale zaken, na overleg met den minister van financiën gesloten, deze aanvragen af te wikkelen, zoodat de daartoe strekkende toezeggingen een dezer dagen zijn depar tement zullen verlaten. RADIO AMATEUR-ZENDVERGUN NINGEN INGETROKKEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de radio-amateur-zendver- gunningen ingetrokken. De betrokken amateurs zijn daarvan telegrafisch in kermis gesteld. KAMPWERK „CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG" VOORLOOPIG STOPGEZET. Het Bestuur van de Centrale voor Werkloozenzorg heeft na gepleegd over leg met den Directeur van den Socialen Jeugddienst besloten het kampwerk voor de jeugdige manlijke werkloozen voor- loopig stop te zetten. Zoodra de toestand opklaart zal op nieuw de voortzetting van dit werk, in overleg met het Departement van So ciale Zaken worden overwogen. Omtrent de voortzetting van de „In ternaten" werd nog geen besluit geno men. Spoedig volgt daarover een nader bericht. VANDAAG GEEN TAPVERBOD. In tegenstelling met de loopende ge ruchten wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat er vandaag, op den verjaardag van H. M. de Koningin, geen tapverbod is, waarvan sprake schijnt te zijn geweest. TERUGBETALING VAN MOTORRIJTUIGENBELASTING. Talrijke automobilisten en motorrijders die tengevolge van de buitengewone om standigheden niet in de gelegenheid zijn van hun auto of motor gebruik te ma ken, vragen zich in deze dagen af, of de mogelijkheid bestaat, terugbetaling te verkregen van een gedeelte der vooruit betaalde motorrijtuigenbelasting, over eenkomend met den termijn gedurende welken zij hun vervoermiddel gedwongen op non-actief moesten stellen. In de eerste plaats stellen zij, wier mo torrijtuig gevorderd is, zich deze vraag. Verder gemobiliseerden of hun werkge vers en ook de velen, die, in normale om standigheden reizend, thans de openge vallen plaatsen op de kantoren en in de werkplaatsen hunner bedrijven hebben moeten innemen. Weer anderen kunnen hun motorrijtuig niet gebruiken, daar reizen in de tegenwoordige omstandig heden zinloos zou zijn. De Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. en de Kon. Ned. Automobielclub hebben zich in een gemeenschappelij'ken brief tot den minister van financiën ge wend met het verzoek ten deze ten spoe digste een beslissing te nemen. HET UITVOERVERBOD VAN VLAS NOG GEEN NADEEL VOOR DE VERBOUWERS. In verband met den internationalen toestand zijn tal van uitvoerverboden uitgevaardigd. Het onverwachte tijdstip waarop die j.l. Vrijdagavond werden afgekondigd, hebben, zooals te begrijpen valt, stagnatie veroorzaakt in de afwik keling van reeds onderweg zijnde ver voeren. O.m. was zulks ook het geval met ladingen vlas die naar België gele verd moesten worden. Tijdverlies heeft dit aan de betrokkenen veroorzaakt, maar daarbij is het dan ook, naar men van wege het Secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter- neuzen meedeelt, gebleven. Er waren toen terstond ten kantore dier Kamer formulieren beschikbaar waarmede bjj het Crisis-uitvoerbureau, Piet Hein- straat te Den Haag dispensatie van het uitvoerverbod konden worden aange vraagd, en, blijkens de reeds opgedane ervaring, worden die vrijstellingen mo menteel ook verleend. Naar het schijnt is het uitvoerverbod meer bedoeld als controlemaatregel, doch wordt op het oogenblik de uitvoer niet stopgezet. Er is dus allerminst aanleiding om thans reeds te spreken van groote schade voor de verkoopers en van het verbreken van voordeelige verkoop-contracten. (T. C.) Belangstelling voor de beperkte dienst regeling, welke door de Spoorwegen is ingevoerd. STAGNATIE BIJ VERKOOP VAN ENKELE LEVENSMIDDELEN BIN NENKORT OPGEHEVEN. Hier en daar is de opmerking verno men, dat de detailverkoop van enkele levensmiddelen o.a. suiker een enkele maal heeft gestagneerd. Uiteraard kan zulks voorkomen, wanneer plotseling 't geheele apparaat van de voedselvoorzie ning in werking wordt gesteld. Gemeld kan evenwel worden, dat de stagnatie binnen enkele dagen geheel zal zijn opgeheven. Zij werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de inventari satie. noodig om de binnenlandsche voor raden te leeren kennen, waardoor duizen den inventarisatieformulieren moesten worden verzonden, ingevuld en terugge zonden, enkele dagen in beslag neemt. De commissie van samenwerking van de drie landelijke bonden van kleinhan delaren in aardappelen, groenten en fruit, heeft zich in een schrijven tot den minister van economische zaken gewend, waarin zij haar diensten aanbiedt ten einde in dezen moeilijken tijd volledig mede te werken aan alle maatregelen voor de voedselvoorziening, wat betreft de artikelen van haar branche. Ook de plaatselijke afdeelingen hebben opdracht gekregen samenwerking en hulp te verleenen, zoodat de regeering ook plaatselijk van de diensten van den algemeenen-, den r.-katholieken en den christelijken bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit ge bruik kan maken. OP DEN VERJAARDAG DER KONINGIN. De commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft een dagorder uitgevaardigd aan al de onderdeelen van het veldleger, van den volgenden inhoud: „Officieren, onderofficieren, kor poraals en soldaten. „Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen." Uit deze woorden, gesproken door Hare Majesteit de Koningin in de radio rede op den dag, dat de algemeene mo bilisatie werd bevolen, blijkt dat de Ko ningin reeds bij voorbaat Haar volle vertrouwen in u allen heeft ge steld. Dit Koninklijk vertrouwen zult gij niet beschamen. Huis en hof hebt gij verla ten om uw plicht te vervullen nu het va derland u noodig heeft. Evenals uw voorgangers tijdens den grooten oorlog staat gij thans met het geweer bjj den voet op wacht, ons grondgebied be schermend en beveiligend tegen aanran ding door wien ook en van welke zijde ook komende. En zoo waakt gij voor onze hoogste goederen, onze vrijheid en onafhanke lijkheid nabij de plek waar gij zijt gebo ren en opgegroeid en velen uwer een ge zin vormen. Maar gij zult alleen dan wat u dier baar is kunnen „handhaven", volgens de fiere spreuk van ons vorstenhuis, indien gij u volledig bekwaamt in het gebruik der wapenen, die u zijn toevertrouwd en in een goede tucht en met een opgewek te geest u d i e samenwerking in al uwe rangen eigen maakt, die het wezen en de kracht van een goede weermacht uit maken. Gemobiliseerde officieren, onderoffi cieren, korporaals en soldaten van het veldleger, ik reken er op, dat gij allen en ten volle zult voldoen aan het ver trouwen dat de Koningin in u stelt. Geeft daarom op den geboortedag van uw Koningin uiting aan uw vasten wil daartoe, door u allen te vereenigen in den uitroep: „Lang leve Hare Majesteit, onze ge- eerbiedigde Koningin". De telefoondirectie had ons gisteren uitgenoodigd de nieuwe telefooncentrale aan de L. P. v. d. Spiegelstraat te G o e s die in de toekomst het centrum zal wor den van het geheele Zeeuwsche telefoon net, te bezichtigen. De heeren Timmer, technisch adjunct districtshoofd, Bergsma, Gorter, Van Hemert en Visser (directeur P.T.T.-kan- toor te Goes) hebben ons rondgeleid, veel laten zien en allerlei wetenswaar digs verteld. De rondgang door dit reusachtige ge bouw was werkelijk interessant, al be grijpt een leek natuurlijk niet alles van de techniek, van de uiterst ingewikkelde installaties en van den wirwar van dra den en uiterst vernuftige instrumenten. Eerst daalden we af naar de groote kelderruimten. In den kabelkelder za gen we de kabels als slangen uit den grond binnenkomen. IJzeren rekken, kabelrekken, zijn hier opgesteld. Daarop worden deze grondka- bels in regelmatige volgorde bevestigd. De grondkabels zijn van verschillende dikte en bevatten elk 200 tot 300 dubbel draden. (Voor elke aansluiting zijn twee draden noodig, z.g. dubbeldraden). Op 't kabelrek zijn alle kabels gesplitst in groepen van 20 dubbeldraden en is elk groepje doorgelascht aan een soepelen loodkabel, die eveneens 20 dubbeldraden bevat. Al deze loodkabeltjes zijn in regel matige volgorde op ijzeren rekken om hoog gevoerd naar een ijzeren raamwerk, de hoofdverdeeler, opgesteld op de le verdieping. Daarover straks meer. We bezochten in de kelderruimte ver der het accu-vertrek, waar twee batte rijen elk van 31 cellen in 't gelid staan, waarvan één batterij in gebruik en de andere in reserve is; de machinekamer met twee laadmachines voor de batte rijen en een Ford-benzinemotor, die het werk overneemt als de P.Z.É.M. eens mocht stagneeren, de laagspannings- ruimte en de kelder voor de centrale ver warming, waar twee ketels gereed staan voor den winter en een kleine voor den zomer als het vochtgehalte van de lucht stoken verplichtend maakt. We kwamen nu weer op den beganen grond, waar verschillende kantoorloka len, de interlocale telefoonzaal, de can- tine en het magazijn zijn ondergebracht. Op de eerste verdieping, waarheen we ons nu begaven, bevinden zich: hoofd verdeeler en automatenzaal, versterker zaal en werkplaats. Op den hoofdverdeeler zijn de kabel tjes afgewerkt op veiligheden ter be scherming van de apparaten in de auto matenzaal, bovendien heeft elke aanslui ting hier een onderzoekklink. Hier wor den in geval van storing de buitenlijnen van de binnenleiding gescheiden en ij1 verbinding gebracht met een meettafel, waar de aard van de storing wordt vast gesteld. Deze meettafel is nabij den ver- deeler opgesteld. Naast de meettafel bevindt zich ir' een afzonderlijk vertrek de storing8-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2