Koningin Wilhelmina en Koning Leopold KRACHTIGE REDE VAN CHAMBERLAIN. NI HENDRIKSE Co.'s BANK Dagblad voor de Provincie Zeeland No. 2410. WOENSDAG 30 AUG. 1939 53e JAARGANG - No. 281 bieden goede diensten in het huidige conflict aan Frankrijk, Engeland, Duitschland, Italië en Polen aan. De vastberadenheid van Engeland. Het antwoord van Hitier aan Henderson overhandigd. Weinig oorlogsgeestdrift in Duitschland en Italië. Ttj-ilU rP I-A u~i T.FABERYDEIONGE Wat gebeurt er in Duitschland? Belangrijkste Nieuws. GOES. Ons telefoonnummer wordt met ingang van 1 September a.s., des namiddags vanaf 2 uur Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementaprlja 12.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regcï Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pierlot, de Belgische premier, heeft gisternacht Bargeton, den Franschen ambassadeur te Brussel, bij zich ontbo den en hem medegedeeld, dat de Konin gin der Nederlanden en de Koning der Belgen zich met elkander hebben ver staan om hun goede diensten aan te bie den, teneinde een ontknooping te zoeken voor de huidige crisis. Dit aanbod is gericht aan de Fran- sche, Engelsche, Duitsche, Italiaansche en Poolsche regeeringen. De Fransche regeering bereidt zending van een gunstig antwoord voor. Te be- voegder plaatse vernam het A. N. P., dat inderdaad een mededeeling van hoo- ger bedoelde strekking is gedaan. Frankrijk en Engeland stelden de Bel gische regeering er van in kennis, dat z\j het aanbod van goede diensten tot oplossing van de crisis aanvaarden. Havas meldt in dit verband nog, dat men meent te weten, dat het Fransche antwoord aanduidt, dat de Fransche re geering diep gehecht blijft aan den vre de en dat zij bereid is tot samenwerking met haar geheelen goeden wil aan ieder initiatief voor het op vreedzame wijze tot oplossing brengen van de crisis. DE INDRUK IN DUITSCHLAND. BERLIJN. Van semi-offieieele zijde wordt gemeld, dat het aanbod „van goe de diensten" van Koningin Wilhelmina en Koning Leopold, naar men van over het algemeen goed ingelichte zijde ver neemt, in Duitsche politieke kringen een zeer sympathieke ontvangst heeft ge vonden. De pogingen der beide vorsten om den vrede te bewaren in Europa en het besef van verantwoording, dat deze poging wekt, wordt algemeen met erkentelijk heid beoordeeld. De gedachtenwisseling welke van Duitsche zijde met Engeland wordt on derhouden bewijst, naar men hier ver klaart, dat de Duitsche pogingen in de zelfde richting gaan als het bovenver melde streven en dat hier van Duitsche zijde reeds een initiatief werd genomen, welks resultaat thans van de beslissing in Londen afhangt, welke beslissing moet worden afgewacht. Uit Den Haag wordt gemeld Dit aanbod is ongeveer gelijktijdig ge daan te Den Haag en Brussel in den nacht van Maandag op Dinsdag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het aanbod in zooverre voorwaar delijk was, dat beide souvereinen alleen dan bereid zijn hun diensten te bewijzen, indien de betreffende mogendheden zelf zulks nuttig zouden achten. In het Lagerhuis heeft Chamberlain gistermiddag zijn met spanning ver wachte rede gehouden. Chamberlain begon met de verklaring, dat sedert het Lagerhuis Donderdag j.l. bijeen was geweest, er weinig verande ring was ingetreden in de voornaamste lijnen van den toestand. De catastrofe is nog niet boven ons losgebarsten. I k kan niet zeggen, dat het gevaar van den rampspoed reeds op eenigerlei wijze is teruggeweken. Onder deze omstandigheden zou het wellicht onnoodig kunnen lijken, het Huis te vragen, opnieuw bijeen te komen vóór den vastgestelden datum. In tijden als deze echter zijn wij van meening, dat het juist was, dat het Huis op de hoogte werd gehouden, voor zoover dat mogelijk is, van alle ontwikkelingen in den toe stand, zooals zij hebben plaatsgegrepen. Er is één ding dat ik op dit oogenblik zou willen zeggen met betrekking tot de pers: Ik acht het eens te meer noodza kelijk er bij de pers op aan te dringen, de uiterste beheerschtheid aan den dag te leggen (toejuichingen), in een tijd, waar in het volkomen mogelijk is dat enkele gedachtelooze woorden in een dagblad, dat misschien niet van bijzonder belang is, het geheele streven zouden kunnen te niet doen, dat door de regeering in het werk wordt gesteld om een bevredigende oplossing tot stand te brengen. Natuurlijk bestaat er geen wijziging in de politiek van de regeering. Het zou mij aangenaam zijn, wanneer ik het Huis op de hoogte kon brengen op de meest volledige wijze van de inlich tingen, uitgewisseld met Hitier. De leden van het Lagerhuis zullen echter begrij pen, dat in een toestand van zoo uiterste delicaatheid, nu zoo ernstige problemen op netelige wijze in evenwicht hangen, het niet in het openbaar belang is om deze vertrouwelijke mededeelingen te pu- oliceeren of er in dit stadium in bijzon- ^heden commentaar op te leveren. (Toejuichingen.) Ik ben echter wel in staat, in volstrekt algemeene bewoordingen eenige der voornaamste punten aan te geven, waar over zij handelen. Hitier aldus Cham berlain heeft er naar gestreefd om de Britsche regeering zijn wensch naar een Engelsch-Duitsche overeenkomst van volledigen en duurzamen aard duidelijk te maken. Aan den anderen kant heeft hij de Britsche regeering niet in twijfel gelaten ten aanzien van zijn opvattingen betreffende de urgentie van een regeling der Duitsch-Poolsche kwesties. De Britsche regeering heeft eveneens herhaaldelijk den wensch tot uiting ge bracht om een verwezenlijking tot stand te zien komen van een dusdanige En- gelsch-Duitsche overeenstemming en zoodra de omstandigheden zulks veroor loven, zou zij uiteraard de gelegenheid toejuichen om met Duitschland verschei dene problemen te bespreken, welker re geling zou moeten plaatsvinden by iede re permanente overeenkomst. (Toejui chingen.) Alles draait echter om de manier, waarop de onmiddellijke geschillen tus- schen Duitschland en Polen kunnen wor den behandeld en van den aard der voor stellen, die voor een regeling, welke ook, zouden kunnen worden gedaan. Wij hebben het duidelijk gemaakt, dat onze verplichtingen jegens Polen in for- meelen vorm gegoten zijn in de overeen komst, die op 25 Augustus werd onder teekend en die ten uitvoer zullen worden gelegd. De regeering heeft meer dan eens openlijk verklaard, dat de Duitsch-Pool sche geschillen op vreedzame wijze en met vreedzame middelen behoorden te kunnen worden opgelost. Intusschen is een eerste eisch voor iedere nuttige be spreking, dat de spanning, welke gescha pen is door botsingen aan de grens en door berichten over incidenten van beide kanten, minder worden. De Britsche regeering aldus ver volgde Chamberlain zou willen hopen, dat, wanneer een billijke regeling der ge schillen bereikt kon worden door vrije onderhandelingen, dit op zijn beurt zou mogen leiden tot een meer omvattende overeenkomst welke zou kunnen aan groeien tot blijvend profijt van Europa en de wereld. Op dit oogenblik is de positie aldus, dat wij het antwoord van Hitier op deze mededeeling afwachten. Geen verzwakking. De hulde die Chamberlain vervolgens aan de kalmte van het Britsche volk bracht, werd door het Lagerhuis met ge juich begroet. Het schijnt, zoo zeide hij, dat er twee redenen zijn voor deze hou ding: ten eerste voedt niemand van ons eenigerlei twijfel over de vraag, waar onze plicht ligt. Er bestaat geen verschil van meening onder ons en er is geen ver zwakking in onze vastberadenheid. Ten tweede: ons vertrouwen, dat wij gereed staan voor iedere gebeurlijkheid. De luchtverdediging van Groot-Brit- tannië is in een staat van onmiddellijke gereedheid gebracht. De basis der lucht- afweerdefensie is tot ontplooiing ge bracht en bemand. Geregelde eskaders van de luchtafweer zijn op oorlogssterk te gebracht door toevoeging van de noo- dige reservisten. Strijders, algemeene verkenners en hulptroepen zijn opgeroe pen en staan gereed en de ballonversper ring is ter plaatse aangebracht. Waarnemerskorpsen staan op hun posten en in feite is het geheele waar schuwingssysteem dag en nacht in ge reedheid om oogenblikkelijk in werking te treden. De kustverdediging is gereed en bemand. Onze geheele oorlogsvloot staat ge reed om op het eerste sein haar oorlogs regelingen te treffen. Plannen zijn gereed voor de evacuatie van schoolkinderen, moeders en zuige lingen, in verwachting zijnde moeders en blinden uit bepaalde dicht bevolkte ge bieden. De plaatselijke autoriteiten zyn ge waarschuwd ten aanzien van het dooven der openbare verlichting. De regelingen zyn voltooid voor het oproepen op zeer korten termijn van het geheele personeel der luchtafweerdiensten en officieren zijn 24 uur per dag op de sleutelpunten beschikbaar. Ook de ziekenhuizen zijn voorbereid voor het opnemen van gewon den. Chamberlain voegde aan deze mede deelingen toe, dat een voortdurende be waking ten uitvoer wordt gelegd over het geheele terrein der defensie-voorbe reidingen en dat voorbereidende maatre gelen genomen zijn om te verzekeren, dat verdere voorzorgsmaatregelen, wanneer dat noodig mocht zijn, zoo snel mogelijk in werking zouden kunnen treden. Men zegt soms, dat het Britsche volk maar langzaam tot een besluit komt, maar dat het, wanneer het een besluit heeft genomen, daar niet gemakkelijk van afstapt (toejuichingen). De vraag: oorlog of vrede, is nog niet beslist. We willen nog hopen op en wer ken voor den vrede. Wij willen geen titel of jota laten vallen van onze vastbera denheid om vast te houden aan het richt snoer, dat wij voor ons zelve hebben vastgesteld. Luide toejuichingen weerklonken van alle banken in 't Lagerhuis, toen Cham berlain na deze laatste woorden van zijn redevoering weer ging zitten. De geheele rede van Chamberlain duurde slechts zestien minuten. Greenwood en Sinclair aan het woord. Nadat de toejuichingen voor Cham berlain verklonken waren, nam Green wood namens de arbeidersparty het woord. Hij zei o.a.: In de meest naddrukkelijke bewoor dingen wil ik zeggen dat voor zoover ons betreft de aggressie een einde moet ne men (toejuichingen). Vervolgens sprak de liberale leider Sinclair. Het laatste woord is thans aan Hitier, aldus Sinclair, en naar mijn weten is er niets, dat de regeering in dit stadium zou hebben kunnen doen en ongedaan heeft gelaten om het voor Hitier mo gelijk te maken om het woord van on derhandelingen en vrede uit te spreken. Het Lagerhuis werd verdaagd tot Dinsdag a.s., doch Chamberlain sprak de verwachting uit, dat het huis voordien wel weer by een zou komen. Hitier beeft gisteravond te kwart over zeven den Britschen ambassadeur ont vangen. Hij heeft Henderson het ant woord van de Duitsche regeering over handigd op de mededeeling van de Brit sche regeering, welke Hitier Maandag avond is voorgelegd. Het bezoek van den ambassadeur vond plaats in tegen woordigheid van Von Ribbentrop en Dr Schmidt, tolk. Halifax en Chamberlain hebben het antwoord van Hitier bestudeerd. Hier over is op het oogenblik nog geen mede deeling te doen. L. De Duitsche gezant te Den Haag, graaf Julius von Zech von Burgersrode, bij het verlaten van het departement van Algemeene Zaken, waar hij een onder houd had met minister Kleffens. Het Britsche kabinet kwam vanmor gen bijeen. Het bezoek van den Britschen ambas sadeur aan Hitier heeft 25 minuten ge duurd. Van Duitsche zijde is het ant woord op de mededeeling van de Brit sche regeering nog mondeling aange vuld. Tien minuten na Henderson's vertrek ontving Hitler in tegenwoordigheid van minister Von Ribbentrop, Attolico, den Italiaanschen ambassadeur. Het onder houd duurde 15 minuten. Er heerschte gistermiddag groote be drijvigheid, toen het antwoord van Hit- Ier aan de Britsche regeering werd voor bereid. Het verluidt, dat de redevoering van Chamberlain in het Lagerhuis zorgvul dig overwogen is, alvorens de laatste hand werd gelegd aan het antwoord. De rede van Chamberlain is te Berlijn kalm ontvangen. Men is niet van mee ning, dat zij eenig nieuw punt behelst. Op twee punten is Duitschland het ge- reedelijk eens met den Britschen pre mier n.l. discretie en urgentie. Nog han gen de zaken in evenwicht en hebben zij niets verloren van hun acute karakter zoo zeide een politiek commentaar-gever gisteravond tot den correspondent van Reuter. Sprekende over Chamberlain's opmerkingen over de Engelsch-Duitsche overeenstemming, zeide deze zegsman: „Dat hangt af van de re geling der Poolsche kwes- t i e". De politieke woordvoerder heeft te genover Reuter verklaard: „De deur blijft open voor onderhande lingen. Duitschland zal naar alle rede lijke voorstellen luisteren, maar vasthou den aan de eischen van Hitier betreffen de terugkeer van Danzig en den Corri dor. Behalve dit, willen wij tot een ac- coord komen met Polen, dat een toegang naar zee moet hebben. JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES De algemeene indruk is wel, dat Hitier aan het draaien is. Het is nu niet meer de man van het bliksemsnel optreden. Hy slaat niet toe. „Het lyden der Duit- schers" in Polen, dat geen 24 uur meer kon duren, duurt nog steeds voort. Hit- Ier is aan het dralen en rekken, vermoe delijk daartoe door de omstandigheden genoodzaakt. In Duitsche politieke kringen is men, volgens het „Alg. Handelsblad", de mee ning toegedaan, dat Hitier voor een uiterst moeilijke beslissing staat en dat hij in een situatie verkeert, die zeker even lastig is als die der Britsche regee ring. Van de groote voldoening in Duitsch land over het pact met de Bolsjewiki is niet veel meer overgebleven sinds bleek, j dat Londen en Parys daarin geen aan- Binnenland. De beperkte treinenloop. Onze onzydigheid door Engeland ge waarborgd. Koninklyke onderscheidingen. De Jaarbeurs gaat door. Buitenland. Rede van Chamberlain. Antwoord van Hitier. Wat gebeurt er in Duitschland? Italië niet oorlogszuchtig. Vredespogingen van H. M. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold. leiding hebben gezien de belofte aan Warschau in te trekken. Daarentegen heeft men te Berlijn ge zien, dat de toenadering tot Moskou het Derde Rijk een groote dosis sympathie heeft gekost in Boedapest, Madrid, Ro me, Tokio en ookvan niet weinige groepen der Duitsche bevolking, niet in de laatste plaats der N. S. D. A. P.! In Duitschland is niet de minste geest drift voor een oorlog te bemerken. Men zal Hitler in zulk een gevaarlijk avon tuur volgen, maar zonder overtuiging. En men weet, dat de neiging van het Italiaansche volk om aan dit avontuur mee te doen nog oneindig veel geringer is. Een gevolg hiervan is, dat de kansen op een compromis, m.a.w. op een voor- loopige schikking tussehen Berlijn en Warschau, waarbij beide partijen iets toegeven, blijkbaar grooter worden. Van bevoegde Duitsche zijde verklaart men, dat „een contact tussehen Berlijn en Warschau mogelijk blijft, zoodra er eenig uitzicht is, dat het resultaten kan opleveren". Verder kan men niet gaan en op dit oogenblik bestaat zulk een con tact nog niet. De Duitsche bladen zetten hun be richtgeving over wat zij noemen „de ver volging der Duitschers in Polen" groot opgemaakt voort. De Berliner Börsenztg. keert zich te gen de Fransche bladen, die beweerd hebben, dat de berichtgeving van de Duitsche bladen onjuist was. Van Poolsche zijde wordt intusschen 'n uitvoerig comuniqué bekend gemaakt, waarin allerlei Duitsche beschuldigingen worden weerlegd. De Berlijnsche correspondent van de United Press ziet de situatie aldus: Het psychologisch oogenblik voor het stellen van een ultimatum is voorbij. Men houdt aan deze meening vast, hoewel het aan den anderen kant volkomen duidelijk is, dat Duischland zyn militair apparaat verder uitrust voor 'n eventueele oogen- blikkelyke actie. Na het bekend worden van de rede voering van Chamberlain, zoo gaat de correspondent verder, werd in Berlijn sche politieke kringen een voorzichtig optimisme geuit. ONRUST ONDER DE BEVOLKING. Wij lezen in de „Telegraaf": De vreemdste geruchten omtrent onze Oostelijke buren doen op Nederlandsch gebied de ronde en vinden gretig ge hoor. Er zou in verschillende plaatsen in Duitschland revolutie uitgebroken zijn. De soldaten zouden geweigerd hebben te vertrekken en er zou geschoten zijn door militairen op vrouwen en kinderen. Om ons hieromtrent op de hoogte te stellen, zyn wy dieper het land ingetre den Zooals verwacht kon worden, zijn de meeste geruchten, die aan de grens de ronde deden en inmiddels door geheel Nederland verbreid zijn, zeer sterk over dreven. Maar wat wij nu weer bemerkten is, de geringe lust, dien men heeft om aan den oproep van de militaire overheid gehoor te geven, een stemming, die be angstigend is voor de leiders. Men wordt geroepen en men is ge gaan, doch zonder eenigen zweem van enthousiasme. Integendeel, wat wij tot voor enkele weken nog voor onmogelijk gehouden hadden, zien wij thans. Een detachement militairen met het vaandel voorop passeert. Tot voor kort zou

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1