Neerlands Graanvoorraden. Je Zeeuw" voor de militairen. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws. Telegrammen. Koninklijk bezoek aan Amsterdam gaat niet door. Geen officieele viering van den Koninginnedag. Geen extra-treinen meer. Tegen zes uur, de vertrektijd van den Graten, nu alleen voor dienstplichtigen MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. NOORD-BÈVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Nu de Regeering besloten heeft land en zeemacht te mobiliseeren, ontvangen v/ij van verschillende kanten verzoeken cm toezending van „De Zeeuw" aan de militairen. Onze soldaten, die vaak ver van huis zijn> willen toch gaarne op de hoogte blijven van wat er in hun omgeving ge beurt. Wij zijn gaarne bereid hierin mee te werken, door aan tijdelijke Militaire Te huizen of Kampementen of zoo noodig aan speciale adressen, een ex. van „De Zeeuw" te doen toekomen. Het ideaal zou zijn, aan a I onze gemo- biliseerden geregeld ons blad toe te zen den. Daarmee zou aan onze militairen, die toch al zooveel moeten missen, een groo- ten dienst worden bewezen. Ter bestrijding van de noodzakelijke onkosten zullen wij gaarne grootere en kleinere bijdragen, offers der dankbaar heid ontvangen. Giro 44455. De Directie van „De Zeeuw". en naar Duitschland is voorloopig komen te vervallen. Hieronder behoort ook de Noord-JMtsche boottrein voor Vlissin- gen. De boottrein KeulenVlissingen rijdt nog. Passagiers uit Noord-Duitschland moeten nu eerst naar Keulen reizen en vandaar probeeren een verbinding te krij gen. (VI. G.) VANDAAG ALGEMEENE MOBILISATIE Enkele indrukken uit onze omgeving. Onze indruk is, dat het besluit tot mo bilisatie in ons gewest over het algemeen met groote kalmte is ontvangen. Het was te verwachten na de vóór-mobilisatie. Toch was het voor velen een verrassing, dat juist gisteren, terwijl men meende dat in den internationalen toestand eeni- ge ontspanning viel waar te nemen, het voor zoovelen diep-ingrijpende besluit werd genomen. Aanvankelijk was er eenige onzeker heid over de vraag, of de dienstplichti gen zich onmiddellijk naar hun garnizoen moesten begeven. Toen echter bekend werd, dat dit hedenmorgen moest ge schieden, maakten velen gebruik van de gelegenheid om de nog restende uren te gebruiken om orde op zaken in gezin en bedrijf te stellen. In de badplaatsen pakten verreweg de meeste vacantiegangers ijlings hun boel tje bij elkaar. Zij wilden, vooral toen be kend werd, dat vandaag het treinverkeer voor burgers werd stopgezet, nog graag gisteren weer thuis zijn. Het badseizoen kreeg op die manier een spoedig en plot seling einde. In vele werkplaatsen, winkels en kan toren werden gisteren door de dienst plichtigen de meest noodzakelijke werk zaamheden afgedaan. Het was, ook gis teravond, opmerkelijk stil op straat. Al leen konden we waarnemen dat het in de levensmiddelenwinkels ongekend druk was. De koopers en koopsters kwamen in grooten getale opzetten en puilden zelfs in sommige zaken tot buiten op de stoep. Op straat kon men meer menschen met boodschappentasschen waarnemen dan ooit op de drukste Zaterdaguren het ge val is. Mochten zich gevallen van werkelijk hamsteren hebben voorgedaan, dan zal daaraan nu door de gisteravond geno men regeeringsmaatregelen wel een ein de zijn gemaakt. Dat kan er althans door de autoriteiten aan worden gemaakt. Zij zullen het zeer zeker op prijs stel len, indien zij van bepaalde feiten kennis krijgen. Dan kan meteen een voorbeeld worden gesteld. Hetzelfde geldt van ge vallen van prijsopdrijving. Van verschillende kanten bereiken ons berichten omtrent prijsopdrijving van verschillende artikelen. Wij hebben wat dit betreft maar één advies: geen inge zonden stukken of wat dan ook, met al gemeenheden, maar met feiten en c ij f e r s naar politie of bur gemeester. Door dit te doen, dient men ook bet algemeen belang. Om acht unr luisterden gisteravond ^er velen naar de woorden van H. M. de Koningin. En daarna bleef men waar schijnlijk in tallooze gezinnen, waar va der of broer moest opkomen, in eigen kring bijeen. Wie weet, hoe lang het zal duren eer die kring weer compleet is. Of vannacht allen rustig hebben ge spen is de vraag. Vele dienstplichtigen weten het, dat zij gezin en zaak voor on- hepaalden tijd vaarwel moeten zeggen, terwijl ze feitelijk niet gemist kunnen worden. Wie weet, hoeveel zorgen er kwellen. Vanmorgen was het al vroeg onge woon druk op straat en vooral aan de stations. bestemden trein, had zich te Goes een vrij talrijk publiek op het stationsplein verzameld om de vertrekkenden uitgelei de te doen. Vooral het afscheid van jon gelui die voor hun eersten oefentijd ver trokken, viel, in verband met de nu zoo onzekere toekomst niet altijd gemakke lijk en het is verklaarbaar dat de stem ming min of meer gedrukt was. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den burgemeester met de beide wet houders en den gemeente-secretaris. Tegen acht uur, toen de volgende trein zou vertrekken, was het nog drukker. Uit Goes kwamen de dienstplichtigen maar ook uit de omgeving kwamen auto bussen vol met militairen aanrijden. De treinen werden letterlijk volgela den. Ook de goederen- en bagagewagens waren in gebruik voor het vervoer van militairen. De humor ontbrak bij al den ernst van het oogenblik op het Goesche stations plein niet. Sommigen landszonen was het als burger zóó goed gegaan, dat hun mi litaire tuniek en pantalon wel heel krap zaten. Maar een gelach ging op toen een militair verscheen met een tuniek, die met geen mogelijkheid dicht kon, daar onder een vest, terwijl de burgerbroek maar was aangetrokken omdat het grijs groen met geen mogelijkheid aan te schieten was. Militaire pantalon en over jas werden op den ransel meegedragen! Op het Rimmelandplein waren van morgen vele tientallen auto's bijeen ge bracht, die, nadat ze waren ingeschreven, naar Rilland vertrokken, om daar voor zoover noodig te worden ingevorderd. Ook de daarna gevolgde vordering van paarden, op de Groote Markt, gaf een ongewone drukte. Van alle dorpen uit den omtrek, kwamen hier de viervoeters om getaxeerd en na goedkeuring voor 's Rijks dienst opgeëischt te worden. De politie was voor deze gelegenheid versterkt met een aantal burgers, die meehielpen het verkeer te regelen en het in de binnenstad zooveel mogelijk te be perken. Vanmiddag was dit niet meer noodig. Doordat de markt in beslag genomen was voor de paardenvordering, kon de gewone weekmarkt niet worden gehou den. STREEKPLAN WALCHEREN. Wij ontvingen heden het zeer uitge breide rapport van de deskundigen, de heeren Irs D. Roosenburg en Jhr J. de Ranitz van de voorstudie die deze heeren hebben gemaakt over het streekplan Walcheren. Het algemeene comité van voorberei ding heeft zeer veel waardeering voor dezen omvangrijken arbeid en ziet daar in een voldoende grondslag voor den ver deren opbouw van het streekplan. In een volgend nummer hopen wij op dit belangrijke studiewerk terug te ko men. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. met ingang van 14 September 1939, tot dijkgraaf van den Kleine-Stellepolder, B. J. Kindt te Hoek; b. met ingang van 6 November 1939, tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Kleine-Stellepolder, M. P. Gornelis te Philippine; c. tot gezworene van het waterschap Nieuw Bommenede, M. D. van der Bijl te Zonnemaire; d. tot gezworene van den Van-Wijck- huisepolder, J. J. Hamelink te Hoek; e. tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap De Valkenissegeul, A. J. Peman Kakebeeke te Krabbendijke. Zeeuwsch-Vlaamsche landbouwers gedupeerd. Zaterdag j.l. werden tal van wagens vlas, die naar België moesten worden uit gevoerd door de Zeeuwsch-Vlaamsche landbouwers door de Nederlandsche kom miezen aan de verschillende grenskanto- ren niet doorgelaten naar België. De uit voer van vlas was namelijk door de re geering plotseling verboden. Waarschijn lijk zullen de contracten, die de land bouwers 'sloten met Belgische vlashande laars, wegens force majeure nu moeten vervallen. Voor velen, 'die aan goede prij zen naar België verkocht hebben, zal zulks een schadepost beteekenen. Vasilstelling exploitatiekosten openb. I.o. over 1938. Bij besluit van 27 October 1937 is voor het eerst vastgesteld en wel voor 1938 vol gens de nieuwe voorschriften het bedrag, waarop de bijzondere scholen recht zou den hebben. Thans moet worden bepaald, op welk bedrag zij in 1938 werkelijk recht hebben gehad. De berekening in 1937 genomen voor 1938 bepaalde, dat per leerling zou wor den uitgekeerd voor gewoon lager onder wijs (eigen scholen) f 12.54; voor het ge woon lager onderwijs (in bruikleen ge geven scholen) f7.68, voor het u.l.o. resp. f 19.98 en f 12.80, alles met inbegrip van f 0.50 administratiekosten. Thans stellen B. en W. voor, gezien de daarvoor aangegeven cijfers te bepalen, dat voor het gewoon l.o. met eigen scho len f287.35 minder is uitgegeven dan ge raamd; voor die met in bruikleen gege ven f 381.87 meer en voor u.l.o. resp. f 70.49 minder en f20.08 meer. Een ongeluk dai goed afliep. Gisterenmiddag waren enkele marine mannen bezig een brandkast te plaatsen in een pand, toen de vloer van de gang het begaf en de brandkast in het gat viel, waarbij de drie jonge mannen ook in het gat vielen. Alle drie werden getroffen door de kantelende kast. Zij werden door toegeschoten personen, onder wie onmid dellijk een medicus was, geholpen. Alle drie bleken een beenbreuk te hebben be komen en zijn in den kelder verbonden en op een brancard gelegd. Zij zijn naar het gasthuis vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Om een bloempjesdag. Vorige jaar weigerden B. en W. van Vlissingen bij besluit van 30 Juli, aan bet bestuur van de Vereeniging tot Chris telijk Hulpbetoon aan tuberculoselijders te Amsterdam toestemming te verleenen tot bet houden van een bloempjesdag in deze gemeente ten bate van het suppletie fonds van zijn sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, op 17 September 1938 B. en W. voerden hierbij aan, dat in onze gemeente, waar de werkloosheid zich in zoo sterke mate doet gevoelen, bij her haling een beroep op de liefdadigheid der inwoners wordt gedaan voor het lenigen van onmiddellijken nood. Bij inwilliging van bet verzoek van den adressant zou den bij dezen ongunstigen economischen toestand de plaatselijke instellingen van weldadigheid nadeel ondervinden. Voorts is bet volgens B. en W. niet mogelijk nauwkeurige controle te doen houden op het gebruik van gelden door een even tueel in deze gemeente te houden collecte vergaard. 'Het bestuur van genoemde vereeniging is in beroep gegaan tegen dit besluit Bij K. B. van 24 Februari 1939 is- thans de bestreden beslissing van B. en W. vernietigd en is beslist dat dit college ten on rechte de gevraagde toe stemming heeft gewei gerd. Middernachtelijk huwelijk. Ook bier is hedennacht klokslag 12 uur een huwelijk voltrokken. Voor 't in onder trouw zijnde paartje was het in verband met den wettelijken termijn niet mogelijk dat gisteren het huwelijk werd voltrok ken, terwijl het vandaag niet mogelijk zou zijn door de mobilisatie van den brui degom. Met welwillende medewerking van den ambtenaar van den burgerlijken stand, den beer Bazen, word daarom te middernacht het jonge paar in den echt verbonden. Direct daarop volgde in de R.K. kerk de kerkelijke plechtigheid. De Hoenderloo-collecte welke hier onlangs werd gehouden heeft opgebracht f 60.27. Aanbesteding uitgesteld. Krabbendijke. Het bestuur van den Ka- relpolder te Krabbendijke heeft gisteren de aangekondigde aanbesteding voor liet vervaardigen van 20.800 M2. betonblok ken in verband met de tijdsomstandighe den, voorloopig niet laten doorgaan. Ter waarschuwing. lerseke. De gemeente-politie heeft gis teravond bü een winkelier, die te veel le vensmiddelen aan één adres afleverde, een party van deze voedingsmiddelen in beslag genomen. Mosselexport. Ondanks de dreigende internationale omstandigheden hebben een 8-tal schippers gistermorgen hun booten met mosselen geladen en zqn naar diverse plaatsen in België en Noord- F'rankrü'k vertrokken om daar hun han delswaar te verkoopen. Naar Brussel en Antwerpen is geen enkele boot vertrok ken. Teleurstelling. Een aan tal pannenleggers zün Maandagmorgen onaangenaam verrast door de ontvangst van een schreven der Nederl. Visscherij- centrale, waarin hun werd medegedeeld, dat zij voor steun voor de pannencultuur niet in aanmerking komen. Deze pannen- leggers leggen in 1939d940 minder pan nen uit dan in 1938>1939. Het blükt nu, dat in de crisis-steunbescbikking 1939 een alinea voorkomt die naar de meening der betrokken oesterkweekers foutief wordt uitgelegd Dit doet te onaangena mer aan daar de meesten der gedupeer den tot de zeer kleine oesterkweekers be- hooren, die juist bet best steun kunnen gebruiken. Natuuriyk worden pogingen aange wend om hierin verandering te krügen. Ellewoutsdijk. De heer J. Stoutbamer heeft zün benoeming tot lid van den Ge meenteraad aangenomen. Ovezande. J. J. Mol f. Alhier is in den leeftyd van ruim 70 jaren overleden de heer J. J. Mol. Hy was verschillende jaren lid van den Raad, lid van het Bur- geriyk Armbestuur, gezworene van bet Waterschap Ovezande en diaken in do Ned. 'Herv. Kerk. Postduiven. Yerseke. Postduiven ver. Noordstar. Concours Parkestone. Afst. 200 K.M. Los 11.30. N.W. wind. 1, 7 G. Pekaar; 2, 3, 5 M. Lamper; 4, 8 G, de Waal; 6 G. de Koeüer. Eerste duif 14-13-22. Laatste 14-40-02. Serooskerke (W.). Gemeente raad. Maandagmiddag vergaderde de Raad. De voorzitter deelde mede, dat zoo juist het mobilisatiebericht was ontvan gen. In verband daarmede werden enkele punten van de agenda afgevoerd. Dhr W. J. Jobse wordt herbenoemd als lid van de Streekplancommissie op Wal cheren. D'e gemeenterekening 1938 wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de begrooting van den Vleeschkeu- ringsdienst kring Oostkapelle een eind cijfer aangeeft van f5377. Hierna dankt de voorzitter allen voor Ook transito-partijen er bij betrokken. Graan-denaturatie stopgezet. Het stond van te voren reeds vast, dat bij algemeene mobilisatie de regeering alle granen, ook die welke voor transito zijn aangevoerd, in beslag zou nemen. Maandag heeft de Regeeringscomm i ssaris Louwes met ver tegenwoordigers van den graanhandel over de uitvoering van de regeling ver gaderd. Voorloopig althans kan nog niet van een volledig systeem van distributie worden gesproken. In den graanhandel meent men hoe wel de besprekingen nog niet zoo ver ge vorderd zijn, dat dit met zekerheid kan worden gezegd dat voorshands zal worden volstaan met een gebod voor den groothandel, om tegen vastgestelde prij zen zijn voorraden aan de regeering af te staan. Voorloopig zal, naar verwacht wordt, de kleinhandel nog vrij blijven. Voor bui- tenlandsche granen, ook die welke in transito-vervoer hier liggen, wordt een overnemingsprijs vastgesteld. Voor bin- nenlandsche granen gelden de reeds be staande r i c h t p r ij z e n. Het denatureeren van tarwe en rogge is verboden. Nederland heeft dit jaar een rogge-oogst van meer dan 750.000 ton. Er is een groote hoeveelheid rogge beschikbaar voor broodbereiding. Ook dit punt, n.l. de bijmenging van roggebloem door de broodbloem, is in overweging, hoewel 't bij de besprekingen van Maan dag niet aan de orde is geweest. De regeering heeft zélf 100.000 ton buitenlandsche tarwe in voorraad en daarnaast krijgt zij de beschikking over 40.000 ton tarwe die in Rotterdam in transito ligt. Aan de uitvoering van de regeling en van de organisatie wordt nog gewerkt. De termijnmarkt voor granen te Rot terdam heeft in verband met de regee- rinsmaatregelen haar werkzaamheden voorloopig geëindigd en de noteeringen gestaakt. Tenslotte vernemen wij, dat de dena- turatie (steun) van rogge, erwten en veldboonen met ingang van heden (Dins dag) wordt stopgezet. de zeer aangename samenwerking in het afgeloopen tijdperk, inzonderheid wendt hij zich tot den heer Kluijfhout, die in den nieuwen raad niet zal terugkeeren, voor wat hij deed in het belang der ge meente. Voorts spreekt hij den wensch uit, dat God Europa sparen moge voor een oorlog en zoo dit niet mogelijk mocht zijn, Nederland bij den vrede bewaard moge blijven. De heer A. Melis dankt namens den Raad, den Voorzitter voor het gesprokene en voor de goede leiding. Kortgene. In verband met den ernsti- gen internationalen toestand zün de fees ten, welke Donderdag a.s. gehouden zou den worden, afgelast. Ook het kinder feestje zal dien dag niet doorgaan. AANRIJDING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTAUTO. Vrachtauto in kamer van een huis gedrukt. Terneuzen. Vanmorgen bad in de Axel- sche straat alhier een ernstige aanrqding plaats tusschen een Dieseltram van de Z.V.T.M. en een vrachtauto., die te dicht by de tramrails reed. De bestuurder van de tram bemerkte te laat dat de tram baan niet geheel vrij was, zoodat een aan- ryding onvermydelü'k was. De auto werd door de tram door den gevel van een huis gedrukt en kwam in de kamer achter de tafel tot staan. In deze woning werd aan- zieniyke schade aangericht. De bewoon ster viel van den schrik flauw. Overigens kreeg niemand letsel. D'e materieele schade is echter groot. De tram kreeg weinig schade. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Vollenhove, B. J. Lietaert Peerbolte te "Willemsoord. Bedankt voor Eindhoven, J. W. van Swigchum te Nieuwe Pe'kela. Geref. Kerken. Tweetal te O.- en W.-Souburg, Th. H. van Andel te St. Pancras en D. W. van der Laan te Sleen. Generale Synode Geref. Kerken. Aan den vooravond van de Generale Synode der Geref. Kerken, werd gister avond te Sneek een ure des gebeds ge houden waarin Ds J. L. Schouten van Amsteidam voorging, waarbij tot tekst was gekozen Ps. 122. Hedenmorgen werd de Synode namens de roepende kerk door Ds H. Veldkamp geopend, met een rede, waarin by allen harteiyk welkom heette in bet hart van Friesland, er zün blüdschap over uit sprak dat de Kerken hier nog ongestoord en in vrüheid kunnen samenkomen, en voorts wees op de beteekenis van de pun ten die de aandacht zullen vragen. By het nazien der credentiebrieven bleek, dat enkele leden in verband met de mobilisatie niet verschenen waren. Ook waren afwezig >de afgevaardigden van de classis Oost-Friesland en Graafschap Bentheim. Tot voorzitter werd na drie stemmin gen gekozen, D's J. L. Schouten van Am sterdam, tot asessor Dis F. G. Meyster te Rotterdam, tot le en 2e scriba resp. Dr G. Keizer te RhedenDe Steeg en Dr J. Thü's te Zwolle. Van plannen tot schorsing van de zit tingen was bü bet afzenden van dit be richt niets bekend. D' s G. van S e 11 e n f. Op 77-jari- gen leeftyd is te Amsterdam overleden, D's G. van Setten, em.-pied. van de Geref. Kerk te Beekbergen. De overledene dien de de Kerken te Bussum, Bergambacht en Beekbergen. Ds P. Bokma, Ned. Herv. pred. te Schiedam, vroeger te B ruinisse, hoopt Vryadg a.s. zün 50-jarige ambts bediening te herdenken. Geslaagd voor examen Landbouw kunde L.O1. P. J. L. de Rük te Biervliet. Gaat Prins Boudewijn zakgeld vragen? Volgens een Fransch-talig blad, woon de de Belgische kroonprins Boudewün Zondag in een dorpje aan de Vlaam- sche kust de kerkdienst bü, tydens welke door een geesteiyke gepreekt werd voor een liefdadig doel. By de collecte kwam deze geesteiyke ook by den prins, dien men al zün zak ken zag aftasten, zonder dat by even wel eenig geldstuk vond. Een vriendje, dat den prins vergezelde, wilde hem eenig geld geven, doch Boudewün wei gerde en gaf den priester te verstaan, dat kü hem niets kon geven. Na den dienst heeft prins Boudewijn den priester opgezocht, om hem te zeg gen, dat het hem speet dat hy niets voor het liefdadig werk had kunnen schenken, maar dat hy geen cent op zak bad. Blozend en met een zekere verbolgen heid in de stem, zou de prins hieraan toegevoegd hebben: „Ik zal straks aan mü'n vader zeggen, dat ik nu al groot genoeg ben, om zakgeld te krijgen"! Jongetje door vracht auto gedood. Gistermiddag speelde een 4-jarig jongetje te Amsterdam met zijn zusje op straat. Zy reden samen met een autoped op het trottoir en gingen bü de Heisteeg op den rü'weg, waarbij bet jongetje door den schok viel en voor een juist naderende vrachtauto terecht kwam. De wielen gingen den kleine over bet hoofd. Het kind was op slag dood. 1 Door auto gedood. Te Driebergen is een doodeiyk ongeval ge schied, waarvan de beer G. S. uit Zeist, het slachtoffer is geworden. De man werd op de Sportlaan gegrepen door een auto. Zwaar gewond werd hy naar het zieken huis overgebracht, waar hy na aankomst is overleden. Uit tram gesprongen en overleden. Zondag is ter hoogte van Horbach een 22-jarige dame, mej. D., uit Heerlen, uit de electrische tram De LochtAken gesprongen. De vrouw was geschrokken, doordat plotse ling een steekvlam uit het schakelbord was geslagen. Zy sprong daarop in wan- hoopsstomming uit de tram, tengevolge waarvan zij een ernstige hersenschudding opliep. Zy werd naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar zy thans is over-, leden. Wie iets wil verkoopen adverteert. T)at is logisch. Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandig. AMSTERDAM. Naar wij vernemen zal het bezoek van H. M. de Koningin aan de hoofdstad, vastgesteld van 12 tot 18 September a.s., niet doorgaan. DEN HAAG. De Minister van Binnen- landsehe Zaken heeft zich in een tele gram tot de Commissarissen der Konin gin en de burgemeesters van alle ge meenten gewend met het verzoek de voorgenomen feestelijke herdenking van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a.s. zooveel mogelijk achter wege te laten. Tegen wijdingsbijeenkom- sten bestaat geen bezwaar. Voor zoover de rijksdiensten betreft, wordt 31 Aug. als gewone werkdag be schouwd. De Ned. Spoorwegen deelen mede, dat tot nader bericht geen extra-treinen ten dienste van het publiek loopen. Dit geldt ook voor de goedkoope en andere extra-treinen, welke reeds waren aangekondigd door advertenties en strooibiljetten. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. DEN HAAG. Naar wü vernemen zal morgenochtend wederom een buitenge wone Ministerraad worden gehouden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 3