his DIEP ERNSTIGE REDE VAD CHAMBERLAIN. won, oon De Nederlandsche onzijdigheid onbeperkt. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland z. THIEME Nederland en de Internati onale toestand. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. manier om rorden van nsecten. en Aanbestedingen VRIJDAG 25 AUG. 1939 53c JAARGANG - No. 277 Radio-redevoeringen van den Paus en Halifax. Roosevelt richt zich tot den Koning van Italië, Hitier en den Pooischen President. Duitschland zegt: Danzig door Polen omsingeld. Londen op het ergste voorbereid. het russisch-duitsch verdrag. voorbereiding van de mobilisatie. Doopplechtigheid Prinses Irene wordt uitgezonden. Zuster Boonstra terug naar 's-Gravenhage. DEN HAAG. De Regeeringspersdienst deelt medeHier en daar zijn in de buitenlandsche pers meeningsuitingen opgenomen die twijfel zouden kunnen doen ontstaan ten aanzien van den onwrikbaren wil van Nederland om in voorkomend geval 's lands onzijdigheid met name ook in de lucht naar alle zijden te handhaven. Voor zulk een twijfel bestaat niet de allergeringste grond. Met alle te zijnen dienste staande middelen zal Nederland zijn onzijdigheid in een gewapend conflict, mocht het uitbreken, ook met name in de lucht, onbeperkt en tegenover een ieder handhaven. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL N.lf. FIN. Mil. „ZEEIANDIA" - GOES *068. Jrstr., Goes. 368, estr., Goes. Goes. pes. I Goes, ïoes. Joes, t, Goes. Jestr., Goes, es. eenvoudiger ddel om U te iderlijke insec- is totaal binnen liegen muggen en. Waar met wordt, is rust. aangenaam en et de Roode ddelburg het. N Dood en •s. 11,25 Gram. Ga. g werd alhier door van Acker te Uden- :e Goes publiek ver- iestaande uit woon- i tuin alhier, groot L.dr. Waterman Az. Idaar groot 0.73.19 jau c.s. te Goes voor groot 1.59.73 H.A. alhier voor 4680,50 ,r groot 0.81.00 H.A- alhier voor 2694,71 Idaar groot 0.63.00 mor f 2104,73 groot 0.97.04 H.A- camer aldaar voor aldaar groot 0.83.76 érburg aldaar voor uitweg aldaar groot t Waterschap Waar- Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het stampvolle Lagerhuis juichte gis teren Chamberlain luide toe, toen hij de zittingszaal betrad. Chamberlain stond om 14 u. 53 op. De internationale toe stand aldus de premier is voortdurend slechter ge worden, totdat wy heden staan tegenover een o n - middellyk dreigend oor logsgevaar. Chamberlain wees op de besprekingen tusschen Polen en Danzig betreffende de Poolsche douaneambtenaren. Dat was geen kwestie van groot belang. Acu tere moeilijkheden zyn in het verleden geregeld in minder spannende omstan digheden. In feite waren de besprekingen de vorige week begonnen, doch terwijl deze besprekingen aan den gang waren, opende de Duitsche pers een felle cam pagne tegen de Poolsche regeering, ver klarende, dat Danzig onvoorwaardelijk en onmiddellijk naar het rijk moest te- rugkeeren. Men ging verder. Men ver bond Danzig met de kwestie van den cor ridor en sprak beweringen uit betreffen de slechte behandeling van Duitschers die in Polen wonen. Wij hebben geen middelen, aldus de premier, om de juist heid van die verhalen te controleeren. Wij kunnen ons echter niet weerhouden getroffen te worden door het feit, dat zij' 'n sterke gelijkenis toonen met soort gelijke beweringen, die verleden jaar uit gesproken werden ten aanzien van de in Tsjecho Slowakije wonende Sudeten- Duitschers. (Toejuichtingen.) De Poolsche leiders zijn, terwijl zij standvastig bleven in hun vastbesloten heid om weerstand te bieden aan een aanval op hun onafhankelijkheid, niet prococeerend geweest. Zij zijn altijd be reid geweest en ik ben er zeker van, dat zij ook thans bereid zijn om geschillen met de Duitsche regeering te bespreken, wanneer zij de zekerheid kunnen krijgen, dat die besprekingen gevoerd zullen wor den zonder bedreigingen met geweld en met eenig vertrouwen, dat, wanneer een overeenkomst bereikt zou worden, de be palingen daarvan daarna zouden worden geëerbiedigd naar de letter zoowel als naar den geest. Militaire voorbereidin gen zijn getroffen in het Duitsche rijk op zoodanige schaal, dat dat land thans in een toestand van vol ledige gereedheid voor den oorlog is. In het be gin van deze week kregen wij bericht, dat Duitsche hoepen begonnen op te rukken naar de Poolsche grens. Het werd toen dui- delijk, dat de crisis van deeerste grootte naderde en het Britsche gouverne ment besloot dat de tijd gekomen was, waarop zij de goedkeuring moest vra- genvan het Parlement voor verder defensiemaat regelen. Chamberlain ging vervolgens over tot bespreking van het Duitsch-Russische Pact. Ik doe geen poging, zoo zeide hij, om voor het Lagerhuis te verhelen, dat oe desbetreffende aankon- .'ging voor de regeering ls gekomen als een ver rassing een verrassing 'an zéér onaangenamen aard. De besprekingen tusschen de Britsche ransche en Russische missies waren in eite loopende en waren gevoerd op den grondslag van onderling vertrouwen, 0en deze bom geworpen werd. Thans is het op zijn minst hoogelijk "ei'ontrustend te vernemen, dat deze be sprekingen gevoerd werden op die basis van vertrouwen en dat de Sovjets in het üeheim bezig waren te onderhandelen ov«r een pact met Duitschland. heb niet het voornemen eenigerlei definitief oordeel uit te spreken over dit incident, zoo ging Chamberlain voort, aangezien het voorbarig zou zijn voor wij de gelegenheid zullen hebben gehad om overleg te plegen met de Pransche regeering ten aanzien van de beteekenis en de consequenties der overeenkomst. Chamberlain vroeg vervolgens zich af wat de uitwerking er van kon zijn op den toestand en op de Engelsch-Fran- sche politiek. In Berlijn, zoo zeide hij, is de aankondiging met uiterst cynisme verwelkomd als een groote diplomatieke overwinning, welke het gevaar van een oorlog uit den weg ruimde, aangezien wij en Frankrijk hoogstwaarschijnlijk niet langer onze verplichtingen jegens Polen gestand zouden doen. Onze eerste daad was echter een verklaring uit te geven, dat onze ver plichtingen aan Polen en andere landen onaangetast blijven staan. Het communiqué, dat wij aan de pers j hebben uitgegeven, na de kabinetszitting sprak ook over zekere verdere maatre gelen voor de defensie, welke wij' hadden genomen. Men moet in gedachten houden, dat Duitschland een onmetelijk leger reeds onder de wapenen heeft en dat militaire voorbereidingen van allerlei aard in dat land met grooten spoed zijn en worden genomen op groote schaal. De maatre gelen, die wij tot dusverre genomen heb ben zijn van voorbehoedenden defensie ven aard. Niets wat wij gedaan hebben of ons voorstellen te doen, bedreigt de gewet tigde belangen van Duitschland. Het is geen daad van bedreiging om voorberei dingen te treffen, ten einde hulp te ver- leenen aan vrienden, die zichzelf verde digen tegen geweld. (Luide toejuichin gen.) Wanneer naburen, die in vrede en in vriendschappelijke betrekkingen met el kander wenschen te leven, bemerken, dat één hunner een aggressieve daad van ge weld overweegt jegens een hunner en openlijk voorbereidingen treft voor een actie, dan is het van derf kant der ande ren geenszins een bedreiging, wanneer zij hun voornemen te kennen geven hulp te verleenen aan dengene, die het voor werp van deze gedreiging vormt. DE BOODSCHAP AAN HITLER. Met het oog op de houding van Ber lijn was de regeering er van overtuigd, dat het op dit oogenblik haar plicht was geen enkelen uitweg te laten voor mis verstanden en opdat er geen twijfel zou kunnen bestaan in den geest van de Duitsche regeering, werd den Britschen ambassadeur in Berlijn instructie gege ven een onderhoud aan te vragen met den Duitschen kanselier en hem een boodschap van mij' te overhandigen uit naam van de Britsche regeering. Het doel van mijn mededeeling aan den Duitschen kanselier was, opnieuw ons standpunt uiteen te zetten en het vol strekt zeker te maken, dat er geen mis verstand bestond. Ik maakte het derhalve duidelijk, dat, wanneer 't geval zich zou voordoen, de Britsche regeering vast besloten en bereid was om zonder verwijl ieder te harer beschikking staand geweld te gebruiken. (Toe juichingen.) Ik stelde den Duitschen kanselier er van in kennis, dat er naar onze opvat ting niets was in de kwesfies, welke zich voordoen tusschen Polen en Duitschland wat niet zou kunnen en behooren te wor den opgelost, zonder dat gebruik werd gemaakt van geweld, wanneer slechts een toestand van vertrouwen tot stand gebracht zou worden. Ik heb uitdrukking gegeven aan de meening,, dat wanneer er een wapenstil stand gesloten kon worden ten aanzien van alle ophitsing, geschikte toestanden De Regeeringspersdienst meldde gis teravond De ontwikkeling van den internatio nalen toestand heeft de regeering tot het inzicht gebracht, dat hoewel ons land geenszins is blootgesteld aan eenige be dreiging van welke zijde ook het niet is uitgesloten, dat in de naaste toekomst ter handhaving der neutraliteit tot mo bilisatie der zee- en landmacht moet worden overgegaan. In verband hiermede heeft de regee ring besloten tot eenige maatregelen (zoogenaamde voor-mobilisatie), welke de strekking hebben de legering en ver pleging van hen, die eventueel bij mobi lisatie zullen worden opgeroepen, voor te bereiden. De doopplechtigheid van Prinses Irene op 14 Sept, a.s. in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal vla alle Nederlandsche zenders en den Phohi worden uitgezon den. Zuster Boonstra heeft gisteren haar werkzaamheden in het paleis Soestdijk beëindigd; zij keert naar het Diacones- senhuis te 's Gravenhage terug. Freule Feith zal voortaan ook Prinses Irene verzorgen. zouden kunnen worden gevestigd voor rechtstreeksche onderhandelingen tus schen Duitschland en Polen. Het antwoord van den kanselier be helsde wat neerkomt op een nieuwe ver klaring van de Duitsche stelling, volgens welke Oost-Europa een sfeer vormt, waarin Duitschland de vrije hand be hoort te hebben en dat wanneer wij of eenig ander land, dat minder recht streeks belang daar heeft, mochten wil len intervenieeren, de schuld voor een daaropvolgend conflict bij ons zou liggen. Deze stelling aldus Chamberlain vormt een volkomen misvatting ten op zichte van de Britsche positie. Wij eischen geen speciale positie op in O.-Europa, noch vragen wij, dat Duitsch land een nationaal belang zal opofferen, maar wij kunnen het er niet mee eens zijn, dat nationale belangen alleen be veiligd kunnen worden door het vergie ten van bloed of het vernielen van ande re staten. De ramp is nog niet over ons gekomen en nóg moeten wij hopen, dat reden en verstand een weg mogen vinden om zich- zelve weer te doen gelden. Uiteraard keerden onze gedachten zich naar de Dominions en ik stel hoogen prijs op de uitspraken van de ministers in andere deelen van het Britsche ge- meenebest. (Toejuichingen.) De aanwijzingen, die van tijd tot tijd gegeven zijn en die in sommige gevallen niet ouder zijn dan van gisteren, betref fende hun sympathie met ons geduldig streven in de zaak van den vrede en hun houding in het ongelukkige geval, waar in dat streven geen succes mocht blijken te hebben, vormen voor ons een bron van diepe aanmoediging. Ik ben er zeker van, dat het Lagerhuis de waardeering deelt, waarmede de re geering kennis heeft genomen van den oproep tot vrede, die gisteren is uitge sproken door Koning Leopold van België aan het einde van de Osloconferentie. (Algemeene toejuichingen.) Wij willen een internationale ordening zien gevestigd op den grondslag van in ternationale orde en vertrouwen en wij kunnen een dergelijke ordening niet op bouwen, tenzij in overeenstemming met zekere beginselen, die van essentieel be lang zijn voor de vestiging van vertrou wen: het inachtnemen van internationale eenmaal aanvaarde verplichtingen en het afstand doen van geweld voor de rege ling van geschillen. Wij hebben ontzaglijke verantwoorde lijkheden op ons genomen, omdat die be ginselen in gevaar schenen te verkeeren. Wanneer ondanks al onze pogingen om een vreedzame oplossing te vinden en God weet, dat ik mijn beste krachten daaraan gegeven heb (luide toejui chingen) wij ons gedwongen zien een worsteling te aanvaarden, die noodzake lijk gepaard moet gaan met leed en ellen de voor de geheele menschheid, en waar van niemand het einde kan voorspellen, zullen wij niet strijden voor de politieke toekomst van een veraf gelegen stad in een vreemd land, maar voor het behoud van die beginselen, waarover ik heb ge sproken en welker vernietiging en ver nieling met zich mede zou brengen uit gaande boven iedere mogelijkheid van vrede en veiligheid voor de volkeren der aarde. De vraag oorlog of vrede? ligt niet bij ons aldus Chamberlain tenslotte en ik vertrouw, dat degenen, bij wie de verantwoordelijkheid ligt, zullen denken aan de millioenen menschelijke wezens, wier lot afhankelijk is van hun optreden. Wat ons betreft, wij' hebben een eens gezind land achter ons en op dit kritieke tijdstip geloof ik, dat wij in dit Lager huis den wil hebben om schouder aan schouder te staan en dat wij dezen mid dag de wereld zullen toonen, dat wij wil len handelen zooals wij' denken, namelijk als een eensgezinde natie. Algemeene toejuichingen weerklonken toen de eerste minister aan het einde van zijn rede weer ging zitten. Het was toen 15.25 uur, Chamberlain had ongeveer een half uur gesproken. Zijn stem had krach tig geklonken. Tegen het einde nam zijn stem in omvang toe en klonk vuriger dan in redevoeringen van Chamberlain gebruikelijk is. DE OPPOSITIE AAN HET WOORD. Na Chamberlain voerde Greenwood het woord. Wij zijn geen aanhangers van deze regeering, aldus de arbeidersafgevaar digde, maar laat niemand in het buiten land denken, dat Labour gewillig zou toestemmen in eenigerlei verdere daad van agressie. Men moet de wereld laten weten, dat de Britsche Labourpartij in deze houding tegen de agressie onwrik baar staat. Ik leg hier den nadruk op, aldus Greenwood omdat ik het ondubbelzinnig duidelijk wil maken voor hen, die over zee wonen, dat wanneer de tijd mocht ko men, waarop deze politiek in praktijk moet worden gebracht, de vijand geen oneenig volk tegenover zich zal vinden. Na Greenwood sprak Sinclair. Hij zei de o.m.nu de regeering haar koers heeft vastgesteld, zou iedere aanwijzing voor een aarzeling of oneenigheid een aanmoediging vormen voor de vijanden van den vrede in Duitschland. De bekende pacifist Lansbury drong aan op gevolg geven aan de oproepen van Smuts en Koning Leopold en op het ne men van concrete stappen coor het tot Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Vóór-mobilisatie in ons land. Verklaring van de regeering over de handhaving onzer onzijdigheid. Buitenland. De gespannen toestand. Redevoeringen van Chamberlain, de Paus en Halifax. Roosevelt wendt zich tot den Koning van Italië, Hitier en den president van Polen. Uittocht van vreemdelingen uit verschil lende landen. Hitier confereert met zijn ministers. De toestand in en om Danzig. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). stand komen van een conferentie van de betrokken mannen. Maxton zeide, dat de onafhankelijke arbeiderspartij allen steun zou verleenen voor een groote nieuwe wereldcampagne voor de wereldbeschaving, maar dat Chamberlain voor het voeren van oorlog van deze partij geen steun kreeg. Eden zeide, dat de verklaring van Chamberlain uitdrukking had ciegeven aan de gevoelens van 't Engelsche volk. Hij is van meening, dat de Duitsche re geering een hoogst ernstige misrekening heeft gemaakt door een pact met Rus land te onderteekenen. Engeland is niet teruggekomen op zijn belofte aan Polen. Wedgwood drong er op aan het Kabi net te versterken door opneming van die genen, wier reputatie in Europa in vele opzichten grooter is dan die van de re geering, zooals zij thans is samengesteld. Ook de liberaal Mander drong aan op versterking van het Kabinet. Het ontwerp op de defensievolmachten is in eerste lezing door het Lagerhuis behandeld, dat terstond overging tot be handeling in tweede lezing. In tweede lezing werd het wetsont werp met handopsteken aangenomen. Het Lagerhuis heeft het volmachtenontwerp in der de lezing aangenomen en doorgezonden naar het Hoogerhuis. Ook het Hoogerhuis heeft het volmachtenont werp in derde lezing aan genomen zonder hoofdei ij- ke stemming. Het ontwerp is door den Koning goedgekeurd. Chamberlan heeft een motie ingediend om het Lagerhuis Donderdag a.s. op nieuw bijeen te doen komen. Hij zeide: ik hoop, dat de leden zich gereed zul len houden, opdat op korten termijn, geen naar ik verwacht uiterst waar schijnlijk is, het Lagerhuis verzocht kan worden bijeen te komen vóór den in de motie genoemden datum. REDE VAN DEN PAUS. Gisteravond te tien minuten voor half acht Nederlandsche zomertijd heeft de Paus een toespraak tot de geheele wereld gehouden, waarin hij aanspoorde den vrede te bewaren. Op het oogenblik, waarop, niettegen staande de herhaalde aansporingen, de vrees voor een internationaal conflict steeds nijpender wordt, op het oogenblik, waarop de spanning der geesten steeds meer wijst op een terugkeer van het ver schrikkelijke onweer van een oorlog, richt de Paus zich opnieuw met een nieu wen, vaderlijken en krachtigen oproep tot de staatshoofden en volken, opdat de staatshoofden zoeken naar een oplos sing van de huidige moeilijkheden met vreedzame middelen en opdat de volken streven naar het aanmoedigen van deze vredespogingen. Dat de mensehen en de mogendheden zich afkeeren van het niet begrijpen en dat zij opnieuw gaan onderhandelen met goeden wil en met eerbiediging van het wederzijdsche recht en zij zullen bemer ken, dat vreedzame onderhandelingen nooit een hinderpaal zijn voor een eervol

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1