Henderson bij Hitier. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland DONDERDAG 24 AUG. 1939 53e JAARGANG - No. 276 Deze negeert de Engelsohe boodschap. Het verdrag tusschen Rusland en Duitschland tot stand gekomen. De militaire maatregelen in Duitschland, Frankrijk en Engeland. Frankrijk roept meer soldaten onder de wapenen. Franschen aangeraden Duitschland te verlaten. De maatregelen die Engeland neemt Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL N.V. FIN. Mil. „ZEELAHDIA" - DOES Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting „Op verlangen van de Britsche regee ring heeft Hitier, naar van Duitsche zij de wordt gemeld, gisteren op den Berg hof den Britschen ambassadeur, Sir Ne ville Henderson, ontvangen. De ambassadeur overhandigde den „Führer" een schrijven van den Brit schen eersten minister, dat in gelijken zin was gesteld als het communiqué om trent de Engelsche kabinetszitting. De „Führer" liet er bij den Britschen ambassadeur geen twijfel over bestaan, dat de door de Britsche regeering aan gegane verplichtingen Duitschland geen aanleiding kunnen geven, om af te zien van de behartiging van zijn nationale vi tale belangen". De Britsche boodschap is dus door Hitier voor kennisgeving aangenomen en Henderson heeft helaas niets bereikt. In politieke kringen te Berlijn blijft men daarom den toestand nog zeer kri tiek achten en ziet men voor Duitsch land schier geen andere mogelijkheid dan een agressieve actie tegen Polen. Van welingelichte, niet-Britsche zijde heeft de correspondent van Reuter ver nomen, dat het bezoek van Henderson aan Hitier slechts zeer kort heeft ge duurd. Henderson had niets anders te doen dan Hitier een mededeeling te over handigen en er was geen aanleiding om langer te blijven voor een bespreking. Bij een vraag om inlichtingen op den Berghof werd den correspondent mede gedeeld, dat „er niets viel te zeggen". VON RIBBENTROP TE MOSKOU. VERDRAG GETEEKEND. Gistermiddag heeft Minister von Ribbentrop in Moskou in tegenwoordig heid van den Duitschen ambassadeur in de Russische hoofdstad, een onderhoud van 3i/2 uur gehad in tegenwoordigheid van Stalin met Molotow. 's Avonds om tien uur begaf hij zich opnieuw naar het Kremlin. Deze onderhandelingen zijn gistermiddag met een accoord over een niet-aan- valspact tusschenDuitsch- land en de Sovje t-U n i e ge ëindigd en het accoord is door von Ribbentrop en Molotov onderteekend. Von Ribbentrop deelde het tot stand komen aan Hitier mede en meldde dat hij vanmiddag om 1 uur per vliegtuig uit Moskou zou vertrekken om zoo spoedig mogelijk verslag uit te brengen. De tekst van het accoord luidt: 1e. Beide partijen zijn verplicht zich van iedere gewelddaad, iedere agressieve handeling, en iederen aanval jegens el kaar zoowel afzonderlijk als met een derde mogendheid te onthouden. 2e. In geval een der verdragsluitende partijen het voorwerp zou worden van oorlogsdreiging van de zijde eener derde mogendheid zal de andere partij deze derde mogendheid in geenerlei vorm steunen. 3e. De verdragsluitende regeeringen zullen in de toekomst voortdurend voe ling met elkaar houden om elkaar weder- keerig in te lichten over vraagstukken, welke hun gemeenschappelijke belangen raken. 4e. Geen der beide verdragsluitende Partijen zal deelnemen aan eenige groe- peering van mogendheden die direct of indirect tegen de andere partij is gericht. 5e. In geval verschillen of conflicten over vraagstukken zouden ontstaan, zul len beide partijen deze geschillen of con flicten langs den weg van vriendschap pelijke gedachtenwisseling of arbitrage regelen. 6e. Het onderhavige verdrag wordt ge sloten voor den duur van 10 jaar met be paling, dat, zoo niet één der beide par tijen het 1 jaar voor afloop van dezen termijn opzegt, de geldigheidsduur ge acht wordt automatisch met 5 jaar te zijn verlengd. 7e. Het verdrag zal binnen den kortst mogelijken tijd geratificeerd worden. Het verdrag treedt terstond na onder- teekening in werking. DE MILITAIRE MAATREGELEN IN DUITSCHLAND. Mobilisatie-afdeelingen zijn de laatste 24 uur door Keulen getrokken, waar zjj de dienstplichtigen en reservisten van alle lich tingen onder de wapenen riepen. Vele mannen wer den van huis gehaald, waar zij bleeke en schrei ende vrouwen achterlie ten. Anderen werden uit bars gehaald en in sommige gevallen zelfs uit openbare bad inrichtingen. Particuliere vrachtwagens, auto's, mo torrijwielen, in het bijzonder motoren met zijspan zijn gerequireerd, soms met inbegrip van de bestuurders. Een aantal der manschappen, die op deze wijze in het leger opgenomen zijn, heeft, naar verluidt, geen voorafgaande militaire oefening gehad. Van gisteren tot Zaterdagavond 8 uur is het vliegen boven de Oostgrens van Duitschland aan beide zijden van den Corridor verboden. Zondagmiddag zijn op het sportterrein naast het Friedhof langs den weg Aken Vaals kanonnen opgesteld. Uit ver schillende steden aan de Westgrens gele gen zijn vrachtauto's beladen met gecon serveerde levensmiddelen, o.a. bevroren vleesch, verder Duitschland ingevoerd. Deze levensmiddelen waren door de be treffende steden opgeslagen. Dit wijst er op, dat eventueel deze steden gedeeltelijk zullen worden ontruimd. In Aken trokken Maandag troepen met geschut door de stad en aan de grens post bij .Vaals bevonden zich Maandagna middag tal van militairen. Op de postkantoren worden de dien sten aan de loketten thans uitsluitend door vrouwelijk personeel waargenomen. Half Duitschland is, aldus de Msb., bij wijze van spreken, momenteel ,op ma noeuvre". Een soort mobilisatie wordt meege maakt, waarvan een groot deel van het economische burgerlijke leven in niet ge ringe mate te lijden heeft. Dit werkt een ontevreden stemming die in eigen kring niet on der stoelen of banken ge schoven wordt. Dit kan ook moeilijk anders, als men weet, dat bijv. zakenlieden, die reeds eenige maanden „ergens op manoeuvre" zijn geweest, in hun ondernemingen komen binnenstor men met de mededeeling, dat die tijd met eenige maanden is verlengd. Eigen familie, eigen echtgenooten we ten daarbij niet waar de mannen onder dienst zijn. Eventueele correspondentie moet naar een bepaalde stad worden ver zonden. Daar wordt voor doorzending gezorgd, net als in mobilisatie- of in oorlogstijd. Aan deze gedeeltelijke ontwrichting is het, naast natuurlijk grondstoffengebrek toe te schrijven, dat de meeste artikelen niet dan met mondjesmaat en minder door de fabrikanten aan de winkeliers kunnen worden geleverd, wat onrust ver oorzaakt. Ook in den kring van vooraanstaande nazi's, zoo vernam het blad in die krin gen, weet men, dat Duitschland op den verkeerden weg is en dat de toestand van nu op een fiasco moet uitloopen. In deze stemming worden met span ning afgewacht de dingen die komen zullen. De Fransche minister-president deelt mede: In verband met den internationa len toestand, heeft de regeering besloten de reeds genomen militaire maatregelen te voltooien, door nog meer soldaten on der de wapenen te roepen. Gisteravond heeft het permanent co mité voor de Fransche defensie, onder voorzitterschap van Daladler, vergaderd ten einde de problemen der huidige situ atie in oogenschouw te nemen. Naar United Press meldt, is men in den loop van Woensdagmiddag begonnen met de bezetting van strategisoh belang rijke punten achter de Maginot-linie. Men neemt aan, dat deze troepenbe wegingen den geheelen nacht zullen voortduren. Op stations en in treinen ziet men vele nieuw opgeroepen reser visten, die zich naar hun regimenten be geven. Parijs is zeer kalm, maar ook zeer ern stig. Van eenige opwinding is niets te bespeuren. Gisteren is aangekondigd, dat opnieuw reservisten zullen worden opgeroepen en dat thans niet meer individueele oproe pingen zullen worden gedaan, maar dat door middel van het aanplakken van of- ficieele affiches de oproepingen zullen geschieden. Men is thans vrjjwel aangeland op het punt, waarop men in de donkere dagen van September van verleden jaar is ge weest. Allerwegen zijn waarschuwingen gegeven om zich niet te laten verontrus ten door allerlei oncontroleerbare ge ruchten. De publieke opinie heeft op het oogen- blik nog allerminst de hoop opgegeven op 'n vreedzame oplossing van de crisis, doch met de mogelijkheid van een con flict wordt evenzeer rekening gehouden als in September van het vorig jaar. De in Duitschland wonende Franschen hebben zich tot de Fransche ambassade te Berlijn gericht met de vraag, of het geraden was langer in Duitschland te blijven. De ambassade hieft hierop dengenen, die niet tengevolge van dringende ver plichtingen genoodzaakt zijn in het land te blijven, aangeraden Duitschland te verlaten. HEDEN BELANGRIJKE REDEVOERINGEN. De Britsche minister van buitenland- sche zaken, Lord Halifax, zal vanavond om half tien (Engelsche tijd) een radio redevoering van 10 minuten uitspreken. Men neemt aan, dat de radio-toe spraak naar de Vereenigde Staten en an dere landen zal worden uitgezonden. Verwacht wordt, dat Chamberlain van daag in het Lagerhuis gedurende onge veer een uur het woord zal voeren. Na hem zullen de leiders der oppositiepartij en aan het woord komen. De Koning is vanochtend te Londen aangekomen. De geheime raad zal bijeen komen en Chamberlain zou vanochtend een onderhoud hebben met den Koning. Het ministerie van handel heeft gis teravond bekend gemaakt, dat, om voor raden in het land te houden, regelingen getroffen worden voor een onmiddellijk verbieden van den uitvoer naar vreemde landen van verschillende producten. Later op den avond heeft het ministe rie van Handel den uitvoer van oor- logsmaterieel verboden. Ook aan de veiligheid van de burger bevolking wordt alle aandacht besteed. Alle fabrieks- en alarmsirenes kunnen direct in werking gesteld worden. Bij de telefoontoestellen, die gebruikt worden om het sein voor het in werking stellen der sirenes te geven, staan dag en nacht wachtposten. Te Londen heeft de politie aangezegd, dat de lichten in groote gebouwen zoo noodig onmiddellijk uitgedraaid moeten worden. Te Birmingham is den inwoners den raad gegeven de schuilplaatsen in te richten, gasmaskers na te zien en alle voorzorgsmaatregelen te nemen. In Gibraltar is sedert Dinsdag een groote activiteit in het garnizoen merk baar. De soldaten mogen de kazernes niet meer verlaten en alle posten van het ver dedigingssysteem, zooals de zware batte rijen en de luchtdoelartillerie op de rot sen zijn bemand, terwijl de Noordelijke toegang tot de haven is versperd. Binnenkort wordt een aantal oorlogs schepen verwacht. De minister-president van Canada heeft verklaard, dat het parlement onmiddel lijk bijeengeroepen zal worden, wanneer het duidelijk zal worden, dat de vredes pogingen waarschijnlijk zullen mislukken. In scheepvaartkringen wordt verno men dat de reeders te Newcastle een aan tal afvaarten naar Duitsche- en Oostzee havens hebben geannuleerd. Het betreft hier voorzorgsmaatregelen, gelijk aan die, welke in September j.l. zijn genomen. In den ouderdom van 78 jaar is he dennacht overleden de heer J. A. Ver- tregt, president-commissaris van de N. V. Uitgevers-Mij'. „Luctor et Emergo", ter exploitatie van „De Zeeuw", presi dent-commissaris van de Zeeuwsche Hy potheekbank, voorzitter van het bestuur der Ambachtsschool, voorzitter van het bestuur van het Militair Tehuis, oud-lid van den Gemeenteraad van Middelburg, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer Vertregt was te Middelburg een zeer geziene figuur. Jarenlang heeft hij deel uitgemaakt van den Gemeente raad. Eerst van September 1911 tot 1913 en daarna van 1915 tot 1931 toen hij zich niet meer beschikbaar stelde. Meer malen fungeerde de heer Vertregt als tijdelijk wethouder. Aan zijn bezonken adviezen ook als voorzitter van de Commissie van Finan ciën werd in den Gemeenteraad steeds groote aandacht geschonken. De overledene laat in de colleges waar in hij zitting had, een ledige plaats ach ter, die niet gemakkelijk wordt vervuld. Dit geldt in 't bijzonder van de N. V. die ons blad uitgeeft, welks belangen door hem met liefde en groote nauwge zetheid werden behartigd. Voor zijn betrekkingen en ook voor ons blad beteekent het heengaan van den heer Vertregt een ernstig verlies. Maar voor hem was door Gods genade, het sterven winst. Groote Engelsche vlootafdeelingen heb ben naar de Telegr. meldt, reeds het Ska- gerak algeheel geblokkeerd, doordat zij een linie gevormd hebben van de Noor- sche kust tot in de nabijheid van de D'een- sche Westkust, waardoor de Oostzee af gesloten is. Ook in Zuid-Afrika worden maatrege len genomen. Wachtposten zijn op onop vallende wijze geplaatst bij sleutelplaat sen, zooals electrische centrales en reser voirs, zulks in overeenstemming met de regelingen, die tot stand gekomen zijn tijdens de crisis van verleden jaar. Het departement van defensie houdt den E'uropeeschen toestand nauwkeurig in het oog. Tot dusverre doet niets het denkbeeld postvatten, dat er troepen zou den worden gemobiliseerd. Zoo noodig zou dit in enkele uren geschieden. De premies voor de oorlogsrisico-ver zekeringen buiten de z.g. „cargopool" van de Engelsche regeering, zijn aanzienlijk verhoogd. In vele gevallen zijn de tarieven verdubbeld of verdrievoudigd. D'e nieuwe premies toonen een groote verhooging in het bijzonder voor reizen naar de Middellandsche Zee, en naar en van de Zwarte Zee en de Zee van Mar mora. KALMTE IN POLEN. Er is nog steeds niets van een angst psychose onder het Poolsche volk waar te nemen. Alle levensmiddelen zijn rijke lijk voorhanden, tegen het inslaan van voorraden behoeft niet te worden opge treden en de broodprijs te Warschau is met 5 pet. verlaagd. In alle deelen van het uitgestrekte rijk wordt de rust op voorbeeldige wijze ge handhaafd. Het volk is overtuigd van de kracht van het leger. Volgens het Duitsche nieuwsbureau zou gistermiddag een Duitsch verkeersvlieg tuig, de D- A.B.H.E., op weg van Danzig naar Berlijn, op 20 kilometer van de kust op 1500 meter hoogte boven de Oostzee vliegend door Poolsche kustbatterijen en een Poolsch oorlogsschip zijn beschoten. Dte bemanning van het toestel bestond uit drie man, terwijl voorts zeventien pas sagiers aan boord waren. Voorts zou Binnenland. Gisteravond, vanmorgen en morgen een buitengewone ministerraad. Rijksambtenaren niet naar het buiten land. Buitenland. Hitier houdt voet bij stuk. Allerwegen militaire toebereidselen. Duitsch-Rus- sisch verdrag onderteekend. Vermaan tot vrede van de Oslo-staten. Polen met mobilisatie begonnen op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). door Poolsche luchtafweerbatterijen nog een ander Duitsch vliegtuig, de BA- P.U.P. onder vuur zijn genomen. Het Poolsche nieuwsagentschap ver klaarde gemachtigd te zijn de berichten van het Duitsche nieuwsbureau omtrent de schoten op Duitsche verkeersvliegtui gen tegen te spreken. Er heeft geen enkel dergelijk incident plaats gevonden. De Duitsche kruiser „Koningsberg" wordt op 25 Augustus te Danzig ver wacht. Het schip zal tot 28 Augustus •blijven. Er is niets buitengewoons in dit hezoek, aangezien de „Koningsberg" se dert eenige jaren steeds enkele dagen per jaar naar Danzig gaat. Overeenkomstig de bestaande verplichtingen is de Pool sche regeering op de hoogte gesteld. Het bericht, dat de Britsche ambassa deur te Berlijn een Britsche verklaring over de te voeren politiek, aan Hitier heeft overhandigd, heeft een onmiddel lijk gevoel van opluchting gewekt. De Polen hebben nooit twijfel gevoeld omtrent Engelands woord en dit bericht heeft ontzaglijk de overtuiging versterkt, dat hun machtige helpers hecht achter hen zuilen staan. Intusschen, onder de schaduw van den oorlog, verrichten de Polen rustig hun werkzaamheden. Er is geen sprake van een paniek en de meeste vermakelijk- beidsgelegenhed'en en café's zijn vol. Het volk heeft volledig vertrouwen in de vol doendheid der luchtafweer, waaraan de Poolsche regeering in de afgeloopen maanden haar uiterste aandacht gewijd heeft. Wat de Sowjets betreft is gebleken, zoo meent men, dat Polen goed heeft gedaan door steeds een gereserveerde houding aan te nemen tegenover de be richten inzake het Fransch-Russisch overleg te Moskou. De Poolsche diploma tie heeft de West-Europeesche mogend heden er steeds op attent gemaakt, dat de Sowjets niet in staat zijn een rol te spelen in Europa en dat zij dit ook niet zullen doen. De Russische belangen liggen niet in Europa maar in het Verre Oosten. Men mag niet uit het oog ver liezen, dat Sowjet-Rusland zooveel mogelijk zijn eigen krachten wil sparen ten einde op een geschikt oogenblik, als de Westersche mogendheden zijn uitgeput, de wereldrevolu tie te verwezenlijken. POOLSCH KOERIER VASTGEHOUDEN. In Poolsche diplomatieke kringen wordt verklaard, dat een Poolsche diplomatieke koerier is aangehouden bij Rawice, terwijl hij de grens naar Polen passeerde. Hij is teruggeleid naar Breslau met het di plomatieke valies. Men voegt hieraan toe, dat de koerier gisteravond nog werd vastgehouden. HOUDING VAN ITALIË. Het Duitsche communiqué betreffende het onderhoud van den Engelschen am bassadeur met Hitier heeft in Rome de grootste voldoening gewekt. Men kent nu over en weer elkanders standpunt, zoo dat thans niemand meer beweren kan te handelen in onzekerheid omtrent het standpunt van den ander, om op die wijze de verantwoordelijkheid van zich te kun nen afschuiven. Met grooten aandrang herhalen de Ita- liaansche couranten opnieuw, dat Polen ten spoedigste met Duitschland tot een vergelijk moet zien te geraken. Het communiqué der Engelsche regee ring wordt in dit verband zeer funest genoemd. Het schijnt, zoo schrijven de bladen te

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1