Engeland handhaaft zijn ver plichtingen tegenover Polen. Duitsche militaire actie tegen Polen verwacht. De gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Irene. GELD Mi De Geer breekt vacantie ai. Dagblad voor de Provincie Zeeland Een oorlog te Berlijn sohier onvermijdelijk geacht. Het Russisch-Duitsche verdrag. De indruk in de verschillende landen. gramma. De Britsche ambassadeur naar Hitler. Militaire voorbereidin gen in Frankrijk. De doop van Prinses Irene. T.FABERYDEJOMGE Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL NI FIN. MIJ. „ZEELANDIA" - GOES Dr Colijn stelt zijn reis uit. e dokter den pa- eenige dagen be- aan de beterende m ook zeer zwak. tusschen ook het was de verslagen- )rghem. een nota, samenge- xissie, werd opnieuw .chten gewisseld ora- 'h positie in en in een verder dat door het over- rundvee op de a.a. nindveeprijzen totaal ^am tot de conclusie, irdige overschot van nde, elke in ch, hetzij rund- itdenboozeis. een dergelijke in- het bestaan eener voorts van oordeel, or het uit do markt klasse rundvee, ri- en dient te voorko- Aug. 1939. en 414.4 M. VARA v.m. en 7,308,00 6 Ber. 9,30 Causerie 1,00 Morgenw. 10,20 inubedr. 12,00 Gram. lA-orkest. 1,00 Gram. meralda. 2,20 Gram. ,30 Gram. 4,00 Voor am. 5,30 VARA-ork. 6,356,55 Lezing »er. 7,00 VARA-Ka- ,aties. 7,10 Zang en 0'ns werk en ons ge- SOS-ber. 8,03 Ber 8,17 VARA-Zomer- am. 8,30 Noviteiten- t-Girls en solisten ,ge. 9,30 Souvenir- 10,00 Ber. ANP. Orgel. 11,30—12,00 101,B M. NCRV-üitz. jf. voor de Sdheepv. lit., 8,15 Ber., gram. .0,30 Morgend. 11,00 met piano en gram. im. 12,30 All Round O Gram. 2,30 Voor verzamelaars. 3,00 ram. 3.45 Gram. 4,00 5,00 Voor de kinde- i,30 Ber. 6,30 Taalles et binnenaanvarings- 7,15 Land- en tuin- ,5(7,55 Gram. 8,00 80S-ber. 8,15 Gram. ry Dunant. Episoden larillonconcert. 10,00 lalfuur. 10,30 Gram. 11,35 Gram. Ca. 1. WEERBERICHT. van hedenmorgen ren. Weer zwaar be- ïuidi Zuidwest. Mi- L6. Neerslag afgeloo- iratuur 17. van hedenavond tot 19 uur zwakke tot ma- ind, gedeeltelijk be- „n, waarschijnlijk nog weersbuien, iets koe- 16 eer and lenmiddag 3 u.: KfOfiJj, WOENSDAG 23 AUG. 1939 53e JAARGANG - No. 275 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" 8ureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal W eekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 00 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting [gmiddag 3 uur: roor fietsers: min. 755. Het Britsche kabinet heeft gisteren bijna 3V2 uur lang vergaderd. Uit het hieronder volgende communiqué blijkt, dat Engeland zijn verplichtingen ten op zichte van Polen ten volle gestand doet. Het is vastbesloten om zich tegen de machtsmiddelen te verzetten. Het parle ment is inmiddels tegen Donderdag bij een geroepen, ten einde in de eerste plaats het wetsontwerp op de noodtoe standbevoegdheden in alle stadia af te handelen, zoodat deze wet dus onmid dellijk in werking zal treden. Het officieele communiqué luidt: Het kabinet heeft in zijn zitting van heden de internationale situatie in haar volle draagwijdte overwogen. Behalve van berichten, welke ontvangen zijn aan gaande militaire bewegingen in Duitsch- land, nam het kabinet ook nota van het bericht, dat een non-agressiepact tus schen de Duitsche en Sovjet-regeeringen op het punt staat afgesloten te worden. Het aarzelde niet om te besluiten, dat zulk een ge beurtenis in geen enkel opzicht van invloed zal zijn op zijn verplichtingen tegenover Polen, welke het herhaaldelijk in het open baar heeft omlijnd en wel ke het vastbesloten is na te komen. Het parlement is voor een vergadering op Donderdag a.s. bijeengeroepen; de regeering stelt zich voor, dan de beide Huizen uit te noodigen de „Emergencij Powers (Defence) Bill" in al haar stadia af te handelen. De uitwerking daarvan zal zijn, dat de regeering in staat wordt gesteld tot het zonder verwijl nemen van alle noodige maatregelen, indien de situatie zulks noodig zou maken. Inmiddels worden verdere maatregelen van voorzorgskarakter door de departe menten genomen, bij voorbeeld het op roepen van zeker personeel voor de vloot, het leger en de koninklijke lucht macht en voor den burgerlijken luchtaf- weerdienst (A. R. P.) en de burgerlijke defensie. Schikkingen worden eveneens getrof fen nopens zekere zaken, welke den ex port van essentieele materialen en goe deren uit Engeland betreffen. Terwijl de regeering deze voorzorgs maatregelen neemt, welke zij op dit oogenblik noodig acht, blijft zij van mee ning, dat er in de moeiljjk- hedendie tusschen Duitsch land en Polen zijn gerezen niets is gelegen, wat het aanwenden van machts middelen zou rechtvaardi gen, leidende tot een Euro- peeschen oorlog, met al zijn tragische consekwen- t i e s. Zooals de eerste minister her haaldelijk heeft gezegd, zijn er inderdaad geen kwesties in Europa, waarvoor een vreedzame oplossing niet mogelijk is, in dien slechts een toestand van vertrou wen zou kunnen worden hersteld. De regeering is, zooals zij altijd is ge weest, bereid om tot het scheppen van dergelijke voorwaarden bij te dragen, doch indien ten spijt vanal haar pogingen anderen hl ij' v- en staan op het aan wenden van kracht, is z jj hereid en vastbesloten, tot het uiterste weerstand te bieden. Van particuliere goed ingelichte zijde wordt vernomen, dat Henderson, de Britsche ambassadeur, vanochtend met een speciaal vliegtuig naar Salzburg zal vertrekken, vanwaar hij zich naar Berch- tesgaden zal begeven. Hij zal in den loop van den dag door Hitier worden ontvangen, wien hij een boodschap van Chamberlain zal overhan digen, in antwoord op een onlangs door de Rijksregeering aan Londen gerichte iota, waarin het Duitsche standpunt ten aanzien van de Oost-Europeesche kwes ties wordt uiteengezet. Gisternamiddag te vijf uur is de Fran- sche regeering bijeengekomen. De kabinetsraad heeft bijna twee uur geduurd. Na de bijeenkomst is een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd: „De in ternationale toestand is besproken, in het bijzonder de rapporten, welke door de vertegenwoordigers van Frankrijk in het buitenland aan de regeering zijn ge zonden. De raad heeft de instructies, welke aan de Fransche ambassadeurs in het buitenland zijn gezonden, goedge keurd. Na de vergadering heeft minis ter Daladier zich langen tijd onderhou den met generaal Gamelin. Donderdag ochtend zal een ministerraad op het Ely- sée bijeen komen". Op een vraag hun na afloop der bij eenkomst gedaan, antwoordden de mi nisters, dat er geen enkele beslissing was genomen over een eventueele bijeen roeping van het parlement. In Frankrijk zijn uitgebreide mi litaire maatregelen genomen. De re servisten hebben individueele oproepen gekregen, evenals in September van het vorige jaar en Frankrijk zal ongeveer IV2 millioen man onder de wapenen heb ben. Overal in de buurt van Parijs ziet men troepenbewegingen, zoo meldt het Alg. Handelsblad. Het aantal militairen is al om zeer vermeerderd en de noodige mid delen tot afweer met name van lucht aanvallen worden snel in volkomen ge reedheid gebracht. Ook de conferentie die minister-presi dent Daladier na afloop van den kabi netsraad met den opperbevelhebber ge neraal Gamelin gehad heeft, wijst erop, dat alles wordt voorbereid, alsof het nieuwe feit in korten tijd de ernstigste gevolgen moest hebben. In het oordeel over het verdrag tus schen het land der Nazi's en dat der Sov jets komt veel meer optimisme tot uiting dan eerst het geval was. Omtrent den vermoedelijken inhoud van het tusschen Berlijn en Moskou te sluiten pact wordt van Sovjetzijde mede gedeeld, dat het uit drie artikelen zal bestaan le. Part ij en verbinden zich elkaar niet aan te vallen. 2e. Zij nemen de verplich ting op zich neutraal te blijven, indien de andere part ij aangevallen mocht worden. 3e. Elk der part ij en be houdt het recht, indien zij dat noodzakelijk oordeelt, het non-agressiepact op te zeggen, indien een der part ij en een derde mo gendheid aanvalt. Onder deze omstandigheden blijkt de waarde er van gering en het is er ver vandaan, dat de voorstelling die door den Duitschen propagandadienst van de zaak gegeven wordt, als zou men te doen hebben met een soort bondgenootschap tusschen Duitschland en Rusland juist zou zijn. In werkelijkheid is er niet zoo veel veranderd en het Russische stand punt, dat heel goed met de onderhan delingen met Engeland en Frankrijk zou kunnen worden voortgegaan, is heele- maal zoo dwaas niet, meent men te Pa- rij's. Velen zijn van oordeel, dat de sensatie daad van Hitier vooral bestemd is om uit een situatie te geraken die hem ten slotte geen andere keus overliet: terug krabbelen of oorlog maken. Het verdrag wordt gesloten op initia tief van Duitschland, nadat Rusland al vroeger aanbiedingen in dien geest ge daan had, die toen niet door Duitschland aanvaard waren. Hitier gaat thans volkomen overstag. Men vraagt zich hier af of zelfs de groote volgzaamheid van het Duitsche volk zijn gewoonte om redeneeringen die het van boven af opgelegd krijgt als het evangelie te aanvaarden, in staat zal zijn deze algeheele frontwijziging te verwer ken en te billeken. De Duitsche avondbladen wijden een belangrijk deel van hun plaatsruimte aan het weergeven van den indruk, dien het Duitsch-Sovjet-Russische non-agres- sie-pact op de onmiddellijk er bij betrok ken andere staten en op de neutralen ge maakt heeft. Maar men zwijgt over de grievende teleurstelling, die men in Tokio gevoelt. Het sensationeele bericht van 't nieu we pact is ook voor de Duitsche bevol king een volledige verrassing geweest. Mussolini was ingelicht en had zijn in stemming betuigd, verklaren de Duit sche bladen. Van Japan leest men echter niets. Men meent, aldus het Alg. Handels blad, in politieke milieu's, waar men ge legenheid had met regeeringskringen in contact te komen, dat onmiddellijk na de onderteekening in Moskou Hitier het be vel tot oprukken tegen Polen zal geven onder het motief, dat de situatie voor de Duitsche elementen in Polen en voor de Vrije Stad Danzig onhoudbaar is ge worden. Zij, die de ontwikkeling aldus zien, houden het voor zeer wel mogelijk en waarschijnlijk, dat de Duitsche weer macht reeds vanavond of uiterlijk mor gen Polen zal binnenrukken, al weet men ook, dat de Poolsche troepen veel krach tiger weerstand zullen bieden dan inder tijd de Tsjechen, terwijl in dit geval bo vendien in Warschau niet, als indertijd in Praag, een regeering zetelt die van te genweer afziet. Men is er in tot oordeelen bevoegde Beriijnsche kringen op voorbereid, dat een bloedige botsing met de Polen nog in den loop van deze week nauwelijks zal zijn te vermijden. Duitschland is op deze groote waarschijnlijkheid technisch vol komen voorbereid. Tallooze groote en kleine ondernemingen zijn vrijwel van alle hulpkrachten verstoken, omdat de weermacht zich thans in staat van mo bilisatie bevindt en alle krachten tot zich heeft getrokken. Gisteren zijn zeer vele particuliere auto's en vrachtwagens gerequireerd en het gebrek aan benzine voor particulier vervoer legt het verkeer steeds meer aan banden. Duitschland staat voor het feit te moeten beslissen of het tot een militaire actie onder plotseling zooveel gunstiger omstandigheden zal overgaan, wetende, dat de slechte Poolsche straatwegen ten hoogste nog slechts drie of vier weken den opmarsch van groote troepenafdee- lingen mogelijk maken, dan wel of het aan een nieuwe periode van wachten en den tegenstander afmatten de voorkeur zal geven. De algemeene stemming in Berlijn wijst er op, dat men een snelle, bloedige „uit eenzetting" met Polen als de meest waarschijnlijke ontwikkeling beschouwt. LONDEN EN PARIJS VRAGEN INLICHTINGEN AAN MOSKOU. De Fransche en Britsche ambassadeurs te Moskou hebben een bezoek gebracht aan den Sovjet-premier Molotof, om in lichtingen in te winnen over den inhoud van het Duitsch-Russische non-agressie pact. Pas na de ontvangst van de rapporten harer ambassadeurs en na op de hoogte gesteld te zijn van de draagwijdte der overwogen verbintenissen in het Duitsch- Russische pact, zullen de Britsche en Fransche regeeringen in staat zijn haar houding vast te stellen, speciaal wat be treft de voortzetting der militaire onder handelingen, die te Moskou gevoerd wor den tusschen de Fransche en Britsche missies eener zij ds en de Sovjet-missie an derzijds. Op grond van de verschillende uit Moskou ontvangen inlichtingen lijkt het echter, dat het sluiten van het Duitsch-Russische non-agressiepact geen hinderpaal zal vormen voor de voortzet ting der militaire onderhandelingen. De Duitsche delegatie is reeds naar Moskou onderweg. De minister van bui- tenlandsche zaken, Von Ribbentrop, is gistermiddag om 4 uur met het Condor vliegtuig van Hitier, de „Grenzmark", van het vliegveld Ainring bij' Salzburg naar Berlijn vertrokken, waar hij in den loop van den avond de reis via Konings bergen naar Moskou voortzette. Het volgende bulletin werd aan het A.N.P. verstrekt: De gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana is uitstekend. H. K. H. heeft thans weer het normale leven hervat. De zorg voor Prinses Irene, die het eveneens uitstekend maakt, is overge dragen aan dr Carstens. w.g. Dr J. de Groot. Soestdijk, 23 Aug. '39. Naar wij vernemen is dit het laatste bulletin dat wordt uitgegeven. DEN HAAG. Naar wij vernemen, be staat het voornemen de doopplechtigheid van Prinses Irene in de Nieuwe Kerk te Amsterdam te doen' plaats vinden op Donderdag 14 Sept. a.s. De hofprediker, prof. dr H. T. Obbink, is uitgenoodigd dezen dienst te leiden. JUWELIER - HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Von Ribbentrop wordt vergezeld door 32 personen. Uit het feit, dat daartoe ook de chef van den persdienst van het Duitsche ministerie behoort, concludeert men, dat de Duitsche delegatie aan de onderhandelingen de grootst mogelijke ruchtbaarheid wil geven. Zij heeft een ontwerp voor 't niet-aan- valspact bij zich, alsmede een concept voor een iets méér omvattend verdrag, te weten een niet-aanvals- n vriend- s c h a p s verdrag. Of het, behalve tot een niet-aanvalspact ook tot een vriend schapsverdrag komt, zal men moeten af wachten. Men vraagt zich in diplomatieke krin gen af, of Rusland geen grenscorrecties zal verlangen in den trant van die, welke Polen in verband met de débacle van Tsjecho-Slowakije heeft doorgezet. Als zulk een mogelijke grenscorrectie wordt hier genoemd de vereeniging van de ge- heele ^Oekrajina door inlijving van het Poolsche gedeelte bij Rusland. STAFBESPREKINGEN TE MOSKOU NIET HERVAT. Alle Sovjet-Russische bladen berich ten zonder commentaar, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop naar Moskou komt om het verdrag van non-agressie te onderteeke nen. Het bericht kwam als een donder slag bij helderen hemel voor de Sovjet burgers, evenals voor de buitenlanders, die niets weten omtrent den inhoud van het pact. Gistermorgen zijn de besprekingen der generale staven niet hervat en gister middag hebben de Fransche en Britsche militaire vertegenwoordigers een bespre king gehouden in de Britsche ambassade. De Sovjet-Russische opvatting is, dat 't voorgestelde niet-aanvalsverdrag met Duitschland niet noodzakelijk een nadee- ligen invloed behoeft te hebben op de onderhandelingen tusschen Rusland, En geland en Frankrijk, die thans te Moskou worden gevoerd. Het pact wordt te Moskou beschouwd als een stap in de richting van den vrede. Men wijst er op, dat het pact geen agres sief bondgenootschap vormt en dat soortgelijke pacten ook met andere mo gendheden door Rusland zijn gesloten. In welingelichte Sovjet-kringen sprak men de overtuiging uit, dat het pact niet onvereenigbaar zal zijn met het voorgestelde bondgenootschap tusschen de S o v j e t-U n i e, G r 0 o t-Br i t - tannië en Frankrijk. Dze verklaring wordt door bevoegde persoonlijkheden van de allergrootste be- teekenis geacht, daar zij te kennen geeft, dat de Sovjet-regeering de bedoeling en den wensch heeft, de driemogendheden- besprekingen over het anti-agressiefront voort te zetten. DE INDRUK IN HET VERRE OOSTEN Het bericht over de a.s. onderteeke ning van een Duitsch-Russisch pact heeft zoowel Chineesche als Japansehe kringen verbijsterd. De eerste indrukken in Chineesche kringen zijn optimistisch. Het pact zal volgens hen Duitschland van Japan losmaken en doordat het Sov- Binnenland. Minister de Geer breekt zijn vacantie af. D'r Colijn stelt zijn reis uit. De doop van Prinses Irene. De K. L. M. beperkt de luchtdiensten. De Wed. Bank en de Mendelssohn-affaire Buitenland. Engeland handhaaft zijn garanties tegen over Polen. De inhoud van het Duitsch-Russische pact. Bijeenkomsten van de E'ngelsche en Fransche kabinetten. Het Duitsche leger gereed. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na S uur). De minister-president, jhr mr D. J. de Geer, die zijn vacantie in het Schwartz- wald doorbracht, heeft in verband met de internationale omstandigheden zijn vacantie afgebroken en keert naar Den Haag terug. Ook de oud-premier, dr H. Colijn, die voornemens was binnenkort een wereld reis te ondernemen, heeft zijn plannen met het oog op den politieken toestand gewijzigd. Dr Colijn heeft zijn reisplan nen voorloopig uitgesteld. Voorts verneemt het „Alg. Hdbl.", dat tijdens de afwezigheid van jhr. de Geer het voorzitterschap van den minister raad is waargenomen door den minister van Buitenlandsche Zaken, mr E. N. van Kleffens. Of mr Van Kleffens ook in de toekomst als onder-voorzitter van den ministerraad zal fungeeren, is niet met zekerheid te zeggen, aangezien hierom trent nog geen beslissing is genomen. Art. 2 van het reglement van orde van den ministerraad schrijft voor, dat de raad telkens voor een jaar uit zijn mid den een voorzitter en een ondervoorzitter benoemt. Gedurende de zes jaren, waarin dr H. Colijn voorzitter van den minister raad was, heeft steeds de minister van Justitie bij ontstentenis zijn functies waargenomen. jet-Rusland in Europa beschermt, zal het dat land de vrije hand laten tegen over Japan. De eerste indrukken in Tokio zijn, dat voortaan geen waarde meer kan worden gehecht aan de realistische politiek van Hitler. In officieele Japansehe kringen wacht men echter eerst volledige offi cieele berichten af. Domei geeft in de volgende bewoor dingen de reactie van de Japansehe re geering op het Duitsch-Sovjet-russische verdrag weer: Ten eerstehoewel het sluiten van een non-agressie-verdrag tusschen Duitsch land en de Sovjet-Unie niet in strijd is met het anti-Komintern-verdrag, i s het toch te betreuren, dat de Duitsche regeeringeen dergel ij ken stap heeft ge nomen, welke geheel on verwacht kwam, gezien de vriendschappelijke betrekkingen welke bestaan tusschen Duitschland en Japan. Ten tweede: het zal noodig zijn op nieuw den Europeeschen toestand te be- studeeren, teneinde de politiek van Ja pan aan te passen aan den nieuwen toe stand, welke door dit verdrag is gescha pen. Ten derde: de Japansehe regeering heeft besloten opheldering te vragen om trent de bedoelingen van Duitschland. Het Japansehe kabinet heeft besloten den Japanschen ambassadeur te Berlijn, Osjima, opdracht te geven aan de Duit sche regeering inlichtingen te vragen over het niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie, alsmede over de waarde, welke de Duitsche regeering thans nog hecht aan hef anti-Komintern-verdrag. OPTIMISME TE PARIJS. In een uitvoerig commentaar van de „Temps" is vooral van beteekenis, dat het blad verklaart „niet te gelooven, dat Hitler van den nieuwen toestand zal ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1