Berlijn en Moskou sluiten een niet-aanvalsverdrag. Een alarmeerend bericht in de Times. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland Engelschen moeten Polen verlaten. Spanning rond Danzig nog meer gestegen. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Hl FIH. Mil. „ZEELAMDIA" - HOES De houding van Hongarije. DINSDAG 22 AUG. 1939 53e JAARGANG - No. 274 Von Ribbentrop morgen naar Moscou. Deze week beslissend Wat Duitschland van plan schijnt te zijn. LONDEN. De correspondent van de Times te Berlijn meldt, dat Duitschland de laatste militaire voorbereidselen treft aan de Poolsche grenzen. Hij voorziet dat reeds vanavond of morgen de troepen gereed zullen zijn om zich op marsch te begeven. De correspondent schrijft d.d. gisteren: Gisteren en vannacht was Berlijn het tooneel van een groote militaire bedrijvigheid. Berlijn heeft een talrijker garnizoen dan ooit in den wereldoorlog het geval was. Militaire waarnemers en tal van buitenlanders zijn van meening, dat deze week beslissend zou kunnen zijn. Men gelooft in Duitschland, dat het Poolsche leger in zeer weinig tijds zou kunnen worden overweldigd en buiten gevecht gesteld. Men berekent, dat aleer de diplomatieke betrekkingen zijn ver broken, ultimatums zijn afgeleverd en ontvangen en de afkeer der democratieën voor den oorlog zal zijn overwonnen, het verzet van Polen zal zijn gebroken. Het zou dan volgens tal van Duitsche vooraanstaande personen mogelijk zijn, Engeland en Frankrijk te bewijzen, dat iedere hulp aan hun bondgenoot tot niets zou dienen en dat het, daar Duitschland hun niets vraagt, tijd zou zijn om over vrede te spreken. Deze redeneering werd onlangs door gezaghebbende personen gevolgd en de correspondent twijfelt niet of ze wordt van hooger- hand erkend. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL Een wettelijke regeling der spelling? Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.60 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het ontbreekt vandaag weer niet aan sensationeel nieuws. De vragen, die wy' gisteren stelden naar aanleiding van de sluiting van het handelsverdrag tusschen Duitschland en Rusland zyn al heel spoedig beantwoord. Het blykt inderdaad, dat het handels verdrag een voorlooper is geweest van een politiek verdrag en dat blijkens som mige geheimzinnige uitlatingen, de Duit- sche en Italiaansche pers hiervan niet geheel onkundig was. De verrassing is vandaag wel heel groot. Gemeld wordt n.l.: De Duitsohe regeering en de regeering van de Sovjet-Unie hebben besloten een niet-aanvalsverdrag te sluiten. De minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop zal Woensdag 23 Augusr tus te Moskou aankomen om den onder handelingen een definitieven vorm te geven. Bevestiging van Moskou. Het officieele Sovjet-Russische agent schap Tass bevestigt, dat Von Ribben trop over enkele dagen zal aankomen voor het voeren van onderhandelingen over het sluiten van een niet-aanvals- pact. Het verklaart, dat by de gedachten- wisselingen is komen vast te staan, dat beide partyen den wensch koesteren, „de spanning in haar politieke betrekkingen te verminderen, de oorlogsdreiging uit te schakelen en een niet-aanvalspact te sluiten". Men moet zich even de oogen uitwre ven, vóór men het gelooft. Kan dat nu werkelijkheid zijn? Gaat Hitler met het communisme, dat hy altyd als zyn groot sten vyand heeft beschouwd en vervloekt en dat hij naar zijn zeggen in eigen land meedoogenloos de kop heeft ingedrukt, een verdrag sluiten, teneinde Polen klem te zetten? Het kost moeite om niet sarcastisch te worden. Heeft Rusland dhhrom de onderhande lingen met Engeland en Frankrijk zoo lang slepende gehouden, omdat het óók zeer in 't geheim aan het onder handelen met Duitschland was? Het schynt, zoo meldt men uit Berlijn, dat de onderhandelingen over het pact met Sovjet-Rusland in zeer kleinen kring werden gevoerd en op persoonlijk initia tief van Von Ribbentrop. In zijn omgeving wordt het voorgesteld als een directe slag tegen Enge land, en men aarzelt niet tezeggen dat de koloniale kwestie binnenkort op nieuw aan de orde zal ge steld worden. In bevoegde Duitsche kringen weigert men iedere verklaring met de opmerking dat het nieuws voor zichzelf spreekt. Kort na elf uur Duitsche tijd, aldus het Alg. Handelsblad", werd in Berlijn het sensationeele nieuws bekend, dat Duitschland en Rusland tot het aangaan van een wederzijds non-agressiepact heb ben besloten. In politieke kringen in Berlijn be schouwt men dit succes van Hitier uit den aard der zaak als een buitengewone versterking van de positie der as en als een aanwijzing, dat Berlijn nu onder vol komen gewijzigde omstandigheden tegen over Warschau, Parijs en Londen kan gaan optreden. In welken vorm dit zal geschieden, is op dit oogenblik nog niet te overzien. Maar wel kan reeds als zeker worden aangenomen dat de algemeene situatie dooreen en ander volko men is g e w ij z i g d. Men vraagt zich in Berlijn af, of de ritsche en Fransche regeeringen nu oog verder Warschau zullen ondersteu nen en niet liever den Polen den raad zullen geven met Berlijn opnieuw te gaan onderhandelen, maar thans natuurlijk onder voor Warschau zeer ongunstige gewijzigde omstandigheden. DE ENGELSCHE REGEERING VOLKOMEN VERRAST. Yanwege het late uur, waarop het be richt over de aanstaande onderteekening an een Duitsch-Russisch niet-aanvals- erdrag te Londen werd ontvangen, was daar gisteravond geen officieele reactie ■neer te krijgen. Het eenige wat een zegs man van het Foreign Office er aan het „Vaderland" over te zeggen had is, dat deze nieuwe ontwikkeling de Engelsche regeering volkomen verrast heeft. Zy had er gistermiddag, toen besloten werd voor heden een zitting van het voltallige kabinet byeen te roepen niet het minste idee van, dat een zoo ver bijsterende wending was te wachten. Het zoo onverwachte bericht heeft vanzelfsprekend groote opschudding ver wekt. De eerste reactie was er een van aan ongeloof grenzende verbijstering. Men kon nauwelyks aannemen, dat het waar was en hield nog een oogenblik re kening met de mogelykheid dat men hier weer met een opzettelijk gefabriceerd bericht te doen had, een Duitsche poging om verwarring te zaaien. Vanzelfsprekend is in de eerste ver bijstering velen het woord „verraad" naar de lippen gerezen. Toch is er goede reden te gelooven, dat men in de hoofd artikelen van heden daar weinig meer over zal hooren en dat de bladen het ge val voorzichtig zullen aanpakken. Met zou de Russen slechts verder in de armen van Duitschland dry ven. Het is bovendien niet heelemaal uit gesloten, dat het Duitsch-Russische niet- aanvalsverdrag, wanneer de inhoud een maal bekend wordt, toch niet zoo'n ge nadeslag voor de coalitie zal blijken te zyn als men op het eerste gezicht zou denken. Men zou zich in dit verband kun nen herinneren, dat Frankryks militaire bondgenoot Polen ook jarenlang een niet aanvalsverdrag met Duitschland heeft gehad, zonder dat dit een reden werd ge acht het Fransch-Poolsche bondgenoot schap nietig te verklaren. Het lijkt dan ook twijfelachtig of de militaire besprekingen te Moskou na de ze wending nog veel veel succes zullen hebben. Daarvoor is noodig, dat men el kaar wederzijds vertrouwt en dat ver trouwen moet wel een heel zware schok hebben gekregen. De indruk te Parijs. Havas meldt: De berichten uit Berlijn over de onder handelingen tusschen Duitschland en de Sovjet unie over een niet-aanvals pact hebbente Parijs en Londen de grootste ver rassing gewekt. Bij gebreke van iedere nadere mede- deeling, onthoudt men zich in officieele kringen van het geven van commentaar. In politieke kringen merkt men op, dat men nadere bijzonderheden moet afwach ten alvorens de juiste draagwijdte van het beoogde accoord te kunnen beoor- deelen. De Poolsche ambassadeur te Berlijn werd reeds door Beek ontvangen, even als de ambassadeur van Frankrijk. Wonderlijk is het bericht, dat na een onderbreking van 3 dagen de Engelsch- Fransch-Russische militaire besprekin gen gisteren zijn hervat. De Poolsche verdediging. Sedert het begin van de militaire be sprekingen tusschen de Engelsche, Fran sche en Russische experts is de grens tusschen Polen en Rusland aan de Poolsche zijde vrijwel geheel ont daan van troepen, terwijl langs de westelijke grens op Poolsch gebied, van Slowakije tot de Oostzee, troepen in zoo groot mo ge 1 ij k e n getale z ij n b ij e e n- gebracht. De Poolsche militaire autoriteiten zijn namelijk van meening, dat Duitschland, indien zulks noodig mocht zijn, ongetwij feld gebruik zal maken van het recht van doortocht door Slowakije. Wat Hongarije betreft, daarover is men in Polen niet bezorgd. Men is daar de overtuiging toegedaan, dat Hongarije on danks allen druk door Duitschland uit geoefend, in geval van een gewapend conflict zijn neutraliteit zal bewaren en men verwacht dan ook niet, dat de Hon- gaarsche grens bijzonder gevaar zal op leveren. De Britsche consul-generaal heeft allen in Polen verblyvenden Engelschen en be zoekers van Polen den raad gegeven, dat, 1 wanneer zy geen speciale redenen hebben om in Polen te blijven, het wenschelijk zou zijn dat zij zouden vertrekken. Dit advies geldt in het bijzonder voor hen, die in elk geval binnenkort naar Engeland wilden vertrekken. Als reden wordt opgegeven, dat de verbindingen met het Westen verbroken kunnen wor den en dat zy, die van plan waren later te vertrekken, aanzienlijke vertraging op hun reis zouden kunnen ondervinden. Diengenen, die per trein via Duitsch land willen reizen, wordt de raad gege ven, reeds vóór morgenavond te vertrek ken. Van de 17 Duitsche journalisten, die gemeenlijk te Warschau zijn gestation- neerd, zijn er reeds 10 vertrokken; ook andere Duitsche burgers keeren naar hun vaderland terug. ZONDAG SENSATIONEELE REDE VAN HITLER? Welingelichte kringen te Warschau verklaarden, dat de toestand in ernst is toegenomen en dat een crisis tegen het einde van deze week zou kunnen worden verwacht. De Berlijnsche correspondent van de „Gazeta Polska" voorspelt, dat de rede van Hitier Zondag a.s. bij Tannenberg sensationeel zal zijn. Het is echter niet bekend, of de rede een redelijk antwoord zal behelzen op het Poolsche memorandum van 5 Mei, dan wel of zy alle bruggen zal verbran den en de zaken tot een acute crisis zal brengen. De officieuze „Gazeta Polska" spoort naar Havas meldt, de burgerbevolking van Polen aan, maatregelen te nemen voor een eventueel conflict. In het des betreffende artikel wordt gezegd, dat de regeering maatregelen heeft genomen, om voorraden op te slaan voor den oor logstijd en dat ieder gezin ook een reser ve-voorraad levensmiddelen voor twee weken moet opslaan. De bevolking van Danzig maakt zich ongerust over de voortzetting van de militaire voorbereidingen in de Vrye stad en over de geruchten welke steeds de ronde doen. Gisteren werd de autobusdienst tus schen Danzig en Zoppot gedeeltelijk stil gelegd, aangeizen de militaire autoritei ten de wagens gerequireerd hadden. Op verschillende plaatsen in de stad staan vrachtauto's gereed tot vertrek. De werkzaamheden aan de verdedi gingswerken langs de grens werden ge durende den Zondag voortgezet. In Poolsche kringen te Danzig blijft men kalm en acht men de maatregelen een poging om Polen te intimideeren. Ook in Berlijn is men van meening, dat de spanning nog steeds schijnt te stijgen en algemeen is men van meening, dat er heel spoedig iets zal gaan gebeu ren. In politieke Duitsche kringen wordt beweerd, dat men niet kan toestaan, dat de Poolsche „wreedheden" nog veel lan ger voortduren. Los staande inlichtin gen doen het denkbeeld aan de hand, dat Duitsch land's proefmobilisatie snelle vorderingen maakt. Verpleegsters worden opgeroepen, pro- paganda-eenheden georganiseerd, solda ten worden ingeënt, de schaarschte van benzine is erger geworden, auto's en wa gens worden gerequireerd, in het byzon der in Pruisen en lange reeksen vracht wagens en tanks bewegen zich voort. In Keulen en andere steden van het Rijnland begint hedenavond een verduis teringsoefening, welke drie nachten zal duren. De bewoners van het Rijn dal hebben des nachtseen abnormaal zwaar verkeer gehoord. Officieele krin gen in Berlijn zjjn zelfs nog minder mededeelzaam dan g e w o o n 1 f k. De National Zeitung (het orgaan van Goering) schreef Maandagavond, dat de week, welke begonnen is, een beslissing zal brengen inzake Danzig, alsmede in andere belangrijke vraagstukken. Men voelt, dat beslissende gebeurtenissen in de wereld worden voorbereid. Te Londen ziet men den toestand min der somber in. De Lobby-correspondent van Reuter zegt, dat er geen aanwijzin gen zyn omtrent eenigerlei uitzonderlijke ontwikkelingen. De situatie blijft er een van internationaal verhoogde spanning, maar van volkomen kalmte en onver zwakte standvastigheid in Londen. Reuter meldde dit echter vóór dat iets bekend was van het niet-aanvalsverdrag tusschen Duitschland en Rusland. POOLSCHE MILITAIRE MAATREGELEN. Uit Moravisch Ostrawa meldt D.N.B. Naar vernomen wordt hebben de Pool sche militaire autoriteiten, na het sluiten van de grens tusschen Polen en het pro tectoraat, de voornaamste toegangswe gen en bruggen ondermijnd. De Poolsche troepenmacht langs de grens van het protectoraat is Vrijdag en Zaterdag aan merkelijk versterkt. Sterke concentraties zijn waargenomen bij Wirbitz, Waldau, Peterswald en in Zuidelijke richting naar Friedeck, alsmede in de omgeving van Jablunkau. Uit Breslau wordt gemeld, dat de Poolsche militaire autoriteiten de troe penmacht langs de grens by' Dunajec versterken. In het gebied, dat in 1938 door Slowakije aan Polen werd afgestaan worden op de straten betonnen versper ringen aangebracht. Naar men meent te weten, heeft Hit- Ier gisteravond te Berchtesgaden gecon fereerd met von Ribbentrop en v. Papen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Conferentie van de Oslo-staten te Brussel. Jongste spellingbesluiten treden niet in werking op 1 'September. De kleine verloven voor de kust- en grenstroepen ingetrokken. Buitenland. Niet aanvalsverdrag tus'schen Duitsch land en Rusland.- De spanning neemt toe. Deze week wordt beslissend geacht. Een alarmeerend bericht van de Times. Engelschen dienen Polen te verlaten. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). Jongste spellingsbesluiten treden niet in werking op 1 September. Gisteren is uitgegeven Staatsblad nr 375, besluit van 10 Aug. 1939, tot wij ziging van de Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 (Staatsbladen nrs 365, 366, 367 en 368) inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Het besluit heeft de strekking de inwerkingtreding van bo vengenoemde Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 vast te stellen op een na der te bepalen dag. De besluiten van 9 Juni, welke de jongste spellingsregeling van minister Slotemaker de Bruine inhielden, zouden op 1 Sept., bij het begin van het nieuwe schooljaar, in werking treden. Naar wij vernemen is de datum van inwerkingtreding uitgesteld, omdat de nieuwe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr Bolkestein, zich over het vraagstuk der spelling in het algemeen wil beraden, ook in verband met de vraag of een wettelijke regeling van de spelling niet de voorkeur ver dient. Het onderhoud zou betrekking hebben gehad op het niet-aanvalspact, dat Duitschland en de Sovjet-Unie willen sluiten. Naar vernomen wordt heeft de Ita liaansche ambassadeur te Berlijn, At- tolico, kort na zijn aankomst te Rome, een onderhoud gehad met Mussolini. Ook de minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, zou dit onderhoud hebben bijgewoond. De Italiaansche minister van handel, Guarneri, die einde dezer maand te Zü- rich werd verwacht, heeft zich door „On voorziene omstandigheden" genoodzaakt gezien, zijn reis tot de tweede helft van September uit te stellen. In Londen zijn reeds verschillende mi nisterconferenties gevoerd. Halifax sprak achtereenvolgens met Chamber lain, Hoare, lord Chatfield en met den leider der oppositie Greenwood. Onder de onderwerpen, die vandaag ter sprake zullen komen, noemt men thans de mogelijkheid van een vervroeg de bijeenroeping van het parlement. Het onderhoud tusschen Chamberlain en Halifax heeft drie-en-een-half uur ge duurd. Uit Parijs wordt aan Reuter gemeld, dat Hore Belisha op zijn weg naar Can nes naar Londen te Parijs een onderhoud heeft gehad met Daladier. De Fransche minister van buitenland sche zaken, Bonnet, heeft vanmiddag den Britschen zaakgelastigde ontvangen. De Fransche minister-president Dala dier heeft vanmiddag besprekingen ge voerd met minister Bonnet en den minis ter van marine ontvangen. Vanmiddag om 5 uur zal op het mi nisterie van oorlog te Parijs een minis terraad worden gehouden. De Hongaarsche minister van buiten landsche zaken, Csaky, heeft aan den vertegenwoordiger van het Hongaarsche telegraaf-agentschap verklaard, dat hij de combinaties van de buitenlandsche pers over zyn reis heeft gezien. Hy

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1