IJS DE ZEEUW GOES met zilveren randen. OL EiGING. TWEEDE BLAD Onbegrijpelijk. HAYMAKERS N AANBOD aarzen Onderdrukking. Onderwijs Wat er deze week voorviel. Gemengd Nieuws. eifl van het eens }eeren chtvervoer naar LORIER shoudster r profetie dan werKeiiiKneid. chestraat 53 sussen lysteem) S.enM.U.L.O,) ■elke H.B.S. en ich en Engelscb. foon 231, Goes :en f 30.000.» Levensvatbaarheid en pedicure. Meer i komen niet terug GEN OP ZOOM .ET k, die uitsluitend VRIJDAGS en iRDAGS tst, worden op- ne advertentiën 5 6 regels A 0.75 uitbetaling - )f nummer 0.85 ren 101, delburg. Tel. 61. titer, P.G., zag zich t als HUISHOUU- lisvrouw ontbreekt leen. Prima refer, lo. 1009 Bureau „De nende werken, bij fAN DEN BERGE, Colijnsplaat. DAGDIENSTBODE id Sept. Eenigszins md. Spreektijd na Mevrouw LOOIOi e 69, Middelburg. OF IN RUIL: sdrijf. J. VAN DEN St.-Laurens. VAN ZATERDAG 19 AUG. 1939, Nr 272. Dat de heeren Albarda en Van den Tempel, minister geworden, een ander en meer voorzichtig geluid laten hooren, dan toen zij nog in de' Kamer de Regee ring konden critiseeren, is begrijpelijk. Maar geheel onbegrjjpelfk is, dat zy nu hun roode vrienden waar schuwen, hun verwachtingen toch niet te hóóg te spannen, omdat nu eenmaal met de financieele moeiiykheden reke ning moet worden gehouden. De groote grief tegen het Kabinet- Colijn was, dat het te veel in de rol van de zuinige huisvrouw optred, dat het niet genoeg geld liet rollen. Dat het te veel lette op de mogelijkheid en de noodzake lijkheid van een sluitend budget en dat het niet een vlotte leenings- politiek wilde voeren. Het geld is er wel, zoo werd betoogd, maar Colijn en De Wilde willen het niet uitgeven. Br wordt, zoo heette het, te veel gespaard en te weinig geïnvesteerd. Er moesten veel meer groote werken en met veel mees haast worden uitgevoerd; het Plan van den Arbeid moest worden toegepast, dan zou men nog eens wat beleven. Dan zou de werkloosheid als sneeuw voor de zon verdwijnen, arbeid zou nieuwe arbeid baren en de oude wel vaart zou terug keeren. Nu zitten de Soc. Democraten in het Kabinet. Zij hebben daar belangrijke departe menten bezet. En zij hebben volgens de roode pers gezorgd, dat de politiek, waarop de S. D. A. P. hoopt, kan worden ingeluid. Geldgebrek kan er niet zijn, want de grief was immers, dat Colijn teveel be zuinigde. En de groote werken, die kunnen wor den uitgevoerd, liggen naar men het al tijd heeft voorgesteld, voor het grijpen. Maar waarom moeten de menschen dan gewaarschuwd worden, niet te veel te verwachten? Dat schijnt onbegrijpelijk. Vooral voor hen, die in de predikers van het roode evangelie altijd vertrou wen hebben gesteld. In „De Stuurman", het leidersblad van het Nederlandsch Jongelingsverbond, kan men het volgende bericht lezen: „Het C.J.M.V.-werk in het voormalige Oostenrijk was na de zware oorlogsjaren weder tot nieuwen bloei gekomen, dank zij de krachtige hulp uit het buitenland. Vooral de broedervereenigingen in Noor wegen, Schotland en Zwitserland hebben daartoe veel bijgedragen. Deze arbeid is ten gronde gegaan door een verordening, die de Duitsche regeering midden-Decem- ber heeft uitgevaardigd. Daarbij werd den C.J.M.V.'s bevolen zich te ontbinden, met de vrijheid, hun bezit aan de Protestant- sche kerken over te dragen. Thans is bij het Wereldcomité bericht binnengekomen, dat ook alle C.J.M.V.'s in Saksen van staatswege zijn ontbon den. Dit beteekent het einde van een omvangrijken arbeid, die onder verschei dene geslachten zegenrijk gewerkt en vele duizenden jongemannen het Evan gelie heeft gebracht." „Patrimonum" merkt [hierbij op Zoo gaat men in Duitschland voort met de onderdrukking van alle christelijke ac tie met name onder de jeugd. Op de jeugd mogen alleen de nationaal-socialistische organisaties ten volle beslag leggen. Ook de Evangelische Kerk, met name het be lijdende deel, wordt steeds meer benauwd. Maar ook in Duitschland blijven er, dank zij Gods genade, die zich het Evan gelie van Christus niet schamen. F E UILLETON Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE, o Doch wij ontvingen ook twee bezoe ken, die niet zoo aangenaam waren. Het eerste was van Madame, die op Cuppage was teruggekomen, terwijl wij te Elm- wood vertoefden; ik had in stilte gehoopt haar te kunnen ontsnappen, en ik geloof dat mijn oom heimelijk mijn gevoelens deelde. Doch op zekeren dag toen wij aan onze allerlaatste toebereidselen wa ren, stapte Julia plotseling door de open staande glazen deur volgens haar ge woonte de kamer binnen, en vond mr Perren en mij bezig met het uitzoeken van verschillende oude rekeningen. „Wel, wat hebt gij op uw ouden dag de zaken nog fraai in de war gestuurd!" Met deze woorden begroette de dame ons, terwijl zij zich recht gemakkelijk in een grooten stoel plaatste. „Hoe ontzettend dwaas van u, Matthias Perren! om zoo- veel geld in die bespottelijke bank te steken, die natuurlijk vroeger of later moest failliet gaan! Banken springen al- "Jd, dat weet iedereen." „Toch niet altijd", antwoordde ik haas- 8' omdat ik bemerkte, dat mijn oom te 85.) De heer J. R. Snoeck Henkemans ver heugt zich in het Christelyk Historisch weekblad „Koningin en Vaderland" zeer over het slagen van Jhr de Geer. Van de deelneming der sociaal democraten heet het onder meer: De Geer waagde den stap. Waarom zouden tienduizenden Nederlanders, die mede van harte het „Wilhelmus" zingen en goed en bloed willen geven voor de verdediging van het Vaderland, uitge sloten blijven van de nationale samen werking? Het verwijt, dat zy' te kort schoten in waardeering van het Huis van Oranje en in de erkenning van de beteekenis van het werkkapitaal naast de waarde van den arbeid, betreft toch een vroegere periode? Alleen reeds voor deze daad, daardoor aan een periode van burgerstrijd een einde komt, verdient de heer De Geer den dank van zijn volk. Dit lijkt ons zegt „De Rotterdam mer" meer profetie dan belééfde wer kelijkheid. Op geen enkele sociaal-demo cratische vergadering werd tot dusver het Wilhelmus gezongen. Wy' willen nu, in den tyd van verbroedering, niet on aangenaam zy'n aan hen, die, tot voor kort, er heel anders over dachten, en herinneren aan de tientallen jaren, ge durende welke socialisten den mond ge sloten hielden by het zingen van het volkslied. Over het algemeen behoort dat gelukkig tot het verleden. Maar de heer Snoeck Henkemans is te optimistisch. Zie, wat op den feestavond te Amster dam geschiedde. Daar nam de Interna tionale de plaats in van de Nationale en werden de vuisten gebald. Ook wij haken naar het oogenblik, waarop des heeren Henkemans profetie werkelijkheid zal zijn geworden. Maar nu moet ook hij het nog niet mooier voorstellen dan het is. Daar schiet nie mand mee op en het is nog gevaarbjk ook. Dan volgt zoo licht teleurstelling. Goes. Vanwege de Ned. Bond ter ver spreiding van stenografie, systeem I. Pitman, gevestigd te Arnhem, werd op Woensdag 16 Augustus 1939 alhier het examen afgenomen voor stenografie en machineschrijven. Het examen werd gehouden in de pas bygebouwde leslokalen van de Pitman- school, welke zich thans niet alleen uit stekend leenen voor het geven van cur- susen, maar ook voor het houden van de kleinere examens. In de examencommis sie hadden zitting de dames H. G. Lins- sen-Hooyer en T. Vrijborg, resp. te Breda en Hilversum. Aan het examen namen deel 16 candidaten. Het diploma kantoortijpist (vaardig heid met min. snelheid van 500 woorden p. half uur) kon worden uitgereikt aan: Dhr M. A. de Bruijne, Goes, met aan- teekening voor proza Fransch; dhr A. Dimmissie, Nieuwdorp, idem; Mej. S. Francke, 's-H. H.kinderen; Mej. P. M. Kloosterman, Goes; Mej. R. H. de Kos ter, Yerseke, met aant. proza Fransch en Duitsch; dhr J. Slabbekoorn te Wol- faartsdyk, met aant. Fransch, Duitsch en Engelsch; dhr P. Sulsters, Kapelle- Biezelinge, met aant. proza Fransch en Duitsch; Mej. M. N. Verschuure, Yerse ke; dhr J. J. Visser, Goes. Het diploma Stenografie A (theore tisch gedeelte) kon worden uitgereikt aan de dames R. H. de Koster en M. N. Verschuure, beiden te Yerseke. Het diploma Kantoorstenograaf (130 lettergr. pe minuut)Mej. F. de Zeeuw te Terneuzen. Het diploma Steno-typist kon worden uitgereikt aan dhr A. de Groene te We- meldinge. Aan drie candidaten kon het diploma niet worden uitgereikt. Allen zyn leerlingen geweest van de Pitmanschool te Goes. Directie N. Crucq en G. J. Bliek. Voor de nieuwe cursussen, welke in September aanvangen, wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. Het interieur van de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam, waar in Sep tember a.s. de doop van H. K. H. Prinses Irene zal plaats hebben. De doopplechtigheid op Zaterdag 16 September, wordt voorafgegaan, op Donder dag 14 September, door de onthulling van de „jubileum-ramen". In verband daarmee moeten in den tusschenliggenden tijd verschillende ver anderingen worden aangebracht. O.a. zal een hoog platform, dat bij de onthulling dienst zal doen, voor de doopplechtigheid worden verwijderd. De ruimte voor den kansel wordt, naar de Telegr. vernam, geheel ontruimd; de stoelen en banken, die er thans staan, worden weggenomen; smalle Weener- stoelen worden neergezet, opdat zooveel mogelijk gasten den dienst kunnen bij wonen. In het geheel zullen er achttienhonderd zitplaatsen zijn. De zetels voor de Koninklijke familie worden geplaatst tegenover den kansel tegen de bank, waarin de Koningin en Haar gevolg plaats nemen, als H. M. een gewonen dienst bijwoont. De doopvont wordt direct voor den kansel geplaatst. Luidsprekers zullen zorg dragen, dat de geheele dienst in eiken hoek te ver staan is. zeer geagiteerd was om te kunnen spre ken; er was iets in dat harde, ongevoe lige gelaat, en in die scherpe stem, dat hem bijzonder aandeed; en buitendien, ik wilde niet, dat Madame zijn zwakheid zou zien, om er later haar aanmerkingen over te maken. „Iedereen geloofde dat de Bank van Northborough en Omstreken even veilig als de Bank van Engeland", vervolgde ik. „Het was onmogelijk, dat iemand de verschillende bankroeten, die in Londen hebben plaats gehad, kon voor zien, of den panischen schrik, die de gansche provincie op eenmaal heeft be vangen." Toch niet zoo onmogelijk als gij be weert, juffertje", was het spottend ant woord. „Ik begreep, dat zij belachelijke dividenden uitbetaalde, zoodat het ding niet kon blijven bestaan. Daarom ver kocht ik drie jaren geleden reeds al mijn aandeelen; en ik heb iets gekocht, dat vrij wat beter rente geeft en wat niet gefailleerd heeft. Gij hebt nooit aan over- mate van verstand geleden, Matthias Per ren, maar ik heb u toch altijd wijzer gedacht. En Elm wood wordt dus verkocht! Wel, ik denk, dat wij het zullen koopen." Ik was zeer nieuwsgierig om te weten wie die „wij" waren. Ofschoon zij niet had gedeeld in het algemeen verlies door het faillissement der bank, toch wist ik, dat Cuppage met zeer veel moeite en ternauwernood werd staande gehouden, en volstrekt niet was, zooals het behoor de te zijn. Hoe kon zij dus over de mo gelijkheid spreken om Elmwood daarbij te koopen? Ik geloof, dat ons beider ge laat de vraag uitdrukte die wij niet durf den uiten; want Madame ging voort, even alsof zij ons wilde antwoorden. „Als ik spreek van „wij", bedoel ik na tuurlijk onze familie. De verschillende takken der familie zijn gedurende lan gen tijd gescheiden gebleven; zij zijn nu gelukkig weer vereenigd en zullen voortaan gemeenschappelijk bloei en. Ik bedoel de Chatherwoods." „Zijn zij in Engeland teruggekeerd? vroeg ik, eigenlijk slechts om iets te zeg gen. „Zij zijn nu veertien dagen geleden te ruggekeerd; de handelscrisis heeft voor hen gelukkig geen nadeelige gevolgen. Wij zullen weldra een huwelijk in de fa milie hebben, Matthias!" „Zoo!" zeide mijn oom. „Zal mr Las- celles in het huwelijk treden? Ik heb niets gehoord aangaande zijn engage ment". „Mr Lascelles! Ik moet u nog altijd leeren, dat James Lascelles niet tot de familie behoort. Het kan mij in het minst niet schelen, of hij trouwt of niet. Ik sprak over mijn kleinzoon, mr Traf- ford van Cuppage." „Louis Trafford is pas negentien ja ren," zeide mijn oom. „Gij kunt toch niet verlangen dat hij huwt, terwijl hij nog minderjarig is." Veel bewogen dagen liggen achter ons. Het conflict-Duitschland-Polen scheen wel zyn hoogtepunt te hebben bereikt. Aan dreigende taal en laatste waar schuwingen geen gebrek en als men oor deelt naar wat iedereen kan waarnemen, dan zou men geneigd zyn te concludee- ren, dat een gewapend conflict welhaast onvermydelyk is. Er is heel wat geconfereerd de laatste dagen. Eerst waren er de Duitsch-Italiaan- sche besprekingen, die volgens o f f i- c i e e 1 e mededeelingen geen bijzondere beteekenis hadden, maar die in werke- lykheid wel wat meer om 't lijf zullen gehad hebben. Van officieuze zyde is de op vatting verkondigd, dat Italië een rem- menden, invloed op Duitschland zou hebben uitgeoefend. En dat is ondanks de officieele tegenspraak zeer wel mo- geiyk. Algemeen wordt toch betwijfeld, dat Italië in de huidige omstandigheden een oorlog zou wenschen, waarby het zeker veel meer te verliezen dan te win nen heeft. Natuurlyk zal men, stel dat Mussolini inderdaad geprobeerd heeft Hitier voor overylde stappen te waarschuwen, dat niet openlyk erkennen. Maar toch zyn er verschynselen die er op wijzen, dat ge poogd is een andere tactiek te volgen. Plotseling toch kwamen er niemand weet van waar precies geruchten op duiken over een te houden vier-mogend- hedenconferentie waaraan door Duitsch land, Italië, Engeland en Frankrijk zou worden deelgenomen. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met een proefballonnetje van Duitsch- Italiaansche zijde opgelaten. Mocht blijken, dat Engeland en Frank rijk hiervoor voelden, dan zou er veel gewonnen zijn. Om te beginnen had men Duitschland op zulk een conferentie niet met ledige handen naar huis kunnen stu ren en bovendien zou men dan gekregen hebben hevige ontstemming van Polen en Rusland tegen Engeland, omdat zon der hen onderhandeld werd. De proefballon is echter niet opge gaan. Engeland heeft ook al weer of ficieus doen weten dat van zulk 'n con ferentie geen sprake kan zijn. Praten, graag. Hoe eerder hoe liever. Maar dan niet alléén over Danzig en Polen, maar ook over de houding van Duitschland en de doeleinden die het nastreeft. En dan in géén geval zonder Polen als eerst-be- langhebbende. Toen dit officieuze plan officieus van de baan was, brak in de Duitsche pers een ware kanonnade los. Het geduld van Duitschland, zoo heet te het, is nu uitgeput. De Duitsche eer verdraagt geen verder talmen, men moet nu maar kiezen of deelen, oorlog of vrede. Het is een herhaling van wat het vo rig jaar gebeurde. Toen met het resul taat, dat Chamberlain in alle haast naar München reisde om een oorlog te voor komen, terwijl in feite Tsjecho-Slowakije werd opgeofferd. Maar nu is de reactie een andere. En geland, dat tóen niet klaar was voor den oorlog, is nü op alles voorbereid. Iji Engeland niet alléén. En dus zal Duitsch. land niet anders overbiyven dan een al- lesvernietigenden oorlog te riskeeren of op een andere manier een uitweg te zoe ken. Het laatste is zeker, na alles wat er den laatsten tyd gebeurd is, het verstan digste. Oók voor Duitschland, welks kan sen volgens de algemeene opvatting van deskundigen, bij een eventueel conflict vér van gunstig staan! De moeilijkheid is echter, dat er een moment kan komen, dat men niet meer terug kan. En dat is het gevaar, het welk van menschelijke zyde gezien thans Europa bedreigt. Gelukkig, dat we het weten, dat ten slotte niet Hitler of andere wereldgroo- ten de wereld regeeren, maar dat zij, met of tegen hun wil, slechts een dienen de functie hebben en dat zij, gewillig of onwillig, Gods raad hebben uit te voeren. In ons land is er nu het wachten op de nieuwe koers ingezet met het zingen van de Internationale en opgeheven vuisten. Voor nel nieuwe Kabinet zijn teekenen niet ongunstig. De werkloosheid is den laatsten tijd sterk afgenomen en de Rijksmiddelen gaven een verrassende opbrengst. Van Soestdij'k kwamen gunstige be richten. De gezondheidstoestand van de Prinsessen Juliana en Irene, laat naar gemeld werd, niets te wenschen over. Verblijdende tijding! Directeur van financieele instelling gearresteerd. De justitie te Amsterdam arresteerde, zooals reeds gemeld, den directeur van een financieele instelling, dr D. H. B., verdacht van verduistering van een pak effecten ter waarde van f 12.500, uitgege ven door een Utrechtsche financierings maatschappij en eigendom van een Ha genaar. Deze laatste had de effecten aan B. ter hand gesteld om een bepaald object te financieren. In plaats hiervan beleende (hij de incourante aandeelen zonder er den eigenaar in te kennen. Met een der den persoon ging hij met de opbrengst zaken doen. Het ongeluk wilde voor B., dat de ef fecten, waarop jarenlang geen dividend was uitgekeerd, 4V2 pet. gaven. De eige naar wilde van dit voordeeltje profitee- ren en eisebte de effecten, nominaal waard f 25.000, doch afgestempeld op 50 pet. terug. Dr B. kon aan dezen eisch geen gevolg geven. De eigenaar stapte naar bet hoofdbureau en deponeerde een klacht tegen B. wegens verduistering. Deze werd in arrest gesteld en voor den offi cier van justitie geleid. De reöhter-com- missaris heeft zijn insluiting in het huis van bewaring bevolen. Later wordt gemeld, dat B. door den rechter-commissaris in vrijheid is gesteld en niet in het huis van bewaring is inge sloten. De eigenaar der aandeelen heeft aan den officier van justitie verzocht verder geen werk van de zaak te maken. „Wat dit betreft kan hij handelen ge lijk hij zelf verkiest," hernam Julia, ter wijl zij haar neus wreef, een teeken dat zij knorrig werd; „maar ik bedoelde na tuurlijk, dat hij verloofd is, en ter rech ter tijd eindigt een verloving gewoonlijk met een huwelijk." „Tusschen personen, die oprecht en eerlijk handelen, eindigt een engagement gewoonlijk op deze wijze," hernam hij; „maar er zijn dikwijls sommigen, die zich alleen tot doel stellen om te spelen met de genegenheid van anderen; er zijn vrouwen die zoo lang met een man co- quetteeren totdat zij zijn gansche hart veroverd hebben en dan hem uitla chen en bespotten! En menige jonge man zoekt dikwijls de eerste liefde en het vertrouwen van een jong meisje te winnen, verkrijgt van haar de verklaring harer genegenheid, perst haar beloften af, om daarna alle verplichtingen te verbreken, en zich door geen eergevoel of verplichtingen te laten weerhouden, als eigenbelang een scheiding raadzaam oordeelt!" „De ouders en voogden van jonge lie den komen soms zeer' voorzichtig tus schen beiden," hernam Madame. „Hoe wel echter in dit geval onze lieve Louis juist onzen innigsten hartewensch ver vult; het is buitendien ook zoo natuur lijk, dat het vermogen der Catherwoods naar Cuppage terugkeert." „Moet ik dus uit uw woorden begrij- In zee verdronken. Gistermid dag is de 9-jarige L. Verhoog te Terhei den, terwijl hij met eenige vriendjes speelde, in zee geraakt. Ofschoon hij spoedig door een onbekende jongedame op het droge was gehaald en doktoren kunstmatige ademhaling toepasten, bleek het jongetje reeds te zijn overleden. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. TEGEN BRANDGEVAAR IN VLIEGTUIGEN. De toestellen van de Brïtsche lucht macht zullen worden uitgerust met een nieuwe vinding, die het brandgevaar bij ongelukken aanzienlijk zal verminderen. Dozijnen mannen hebben den dood ge vonden omdat hun machine onmiddellijk na het neerstorten in brand vloog. Thans zal een apparaat worden aan gebracht, dat in geval van ongelukken de benzine met bepaalde vloeibare che micaliën zal vermengen, zoodat deze niet langer brandbaar zal zijn. De werking van dit apparaat is onder verschillende omstandigheden automa tisch. In geval van neerstorten zou de schok de chemicaliën vrijmaken. Als de machine over den kop slaat, is de zwaar tekracht voldoende om de vloeistof over de benzine te doen stroomen. Vliegt de machine in de lucht in brand, dan zou een kraan bij den motor doorsmelten. Tenslotte kan de piloot zelf het appa raat met de hand bedienen, indien hij een ongeval onvermijdelijk acht. pen, dat mr Trafford trouwt met miss Catherwood?" „Het is voor mij een groote vreugde te kunnen zeggen, dat de vereeniging tot stand is gebracht. Het meisje verlangt zelve ook, dat dit fortuin in de familie blijft. Gij hebt miss Catherwood wel ge zien, niet waar, Chrystie?" „Meermalen," was mijn kalm ant woord. Ik zag, dat mijn oom mij angstig gade sloeg, en ik was dankbaar, dat ik mij zel ve kon bedwingen tegenover deze vrouw, die er ongetwijfeld genoegen in zou scheppen om mij bedroefd en verlegen te zien. „Zij is niet schitterend mooi," hernam Julia, „maar er zijn andere hoedanighe den, die vrij wat verkieselijker zijn in een vrouw dan uiterlijke schoonheid. Zij is een allerliefst meisje: zachtzinnig, ver standig, hoogst beminnelijk, en zoo wel opgevoed, zoo eenvoudig, zoo eerbiedig tegenover ouderen van dagen: waarlijk geen algemeene deugd in dezen verdor ven tijd, Matthias! Ik ben overtuigd, dat alle jonge menschen tegenwoordig min achting gevoelen voor bejaarde personen. Dikwijls wenschte ik, dat er wederom beerinnen uit het woud mochten komen en eenige van die brutale kinderen ver slinden, zooals zij Eliza deden in oude tijden, waarvan de Schrift spreekt." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5