MIDDENSTANDSBELAtGEN Gemengd Nieuws Het lijk in den koffer. Radioprogramma. Het Nederlandsche fabrikaat. Een landelijke propaganda-actie gesteund door de Middenstandsbonden. De zwerftochten van Kees. vrouwen en mannen in kleederdracht loo- pen te kijken zouden aan vele dezer een voorbeeld kunnen nemen wat betreft hun waarde als mensch. Met deze woorden verklaarde spr. de tentoonstelling ge opend. Evenals de woorden van den voorzitter en van mevrouw Geluk werden die van den Commissaris met krachtig applaus onderstreept. Van de gelegenheid thans geboden om het geëxposeerde van nader bij te be schouwen werd dankbaar gebruik ge maakt. Deze tentoonstelling heeft zich gisteren reeds in een zeer druk bezoek mogen verheugen. Behalve de zeer talrijke man nen en vooral vrouwen in Zeeuwsch cos- tuum, die gratis toegang tot de tentoon stelling hebben, kwam er een 50O-tal be talende bezoekers, onder wie ook vele vreemdelingen, die zich zeer belangstel lend toonden en die in hun taal konden worden ingelicht. De verdachte was 24 Juni te Amersfoort. Men meldt uit Amersfoort: De verdachte K., die kort voor zijn vertrek naar Indië het lijk van zijn vrouw in een koffer nabij Terschuur zou hebben verstopt, heeft op Zaterdag 24 Juni, toen hij op weg was van Amster dam naar Deventer, een bezoek gebracht aan een groot hotel te Amersfoort. Hij parkeerde de auto voor het hotel en ging zelf op het terras aan den straatweg zit ten. Hij deed zeer zenuwachtig en bestel de een glas bier en een borrel tegelijk. Hij vertelde, dat hij bij Baarn bijna een aanrijding had gehad met een zwaren zeswieler, daarvan was hij ontdaan. Toen K. wat kalmer was geworden, knoopte hij ook nog een gesprek aan met den hotelhouder zelf, Hij vertelde van de op handen zijnde proefvaart van de ('ranje. Hij beloofde daarna nog eens te rug te komen en inderdaad deed hij dat. liij bracht een boekje moe voor den ho telhouder, waarin o.m. de namen ston den van de genoodigden voor den proef tocht Het boekje is door de Amersfoort- sche politie in beslag genomen en ter be- schiikin gesteld van de justitie te Am sterdam. Op donzelfden Zaterdag heeft K. een hotel in de Lanzestraat bezocht. Hij wilde vandaar naar het telegraafkantoor gaan om een telegram naar Deventer te verzen den. doch het kantoor was gesloten, waaruit volgt, dat het na negenen was. De Hengelosche vier ling. Het Prinses Beatrix-fonds heeft 'n belangrijk bedrag beschikbaar gesteid ten behoeve van de vierling der familie Pijlman te Hengelo. Consulaatwezen. De waar neming der zaken van het consulaat-ge neraal te Hamburg is voorloopig opge dragen aan den vice-consul der Neder landen aldaar, den heer Ch. J. Holtz- apffel. De verwaarloosde fa milie te Pynacker. De familie van D. uit Pijnacker, welke eenige we ken geleden in een toestand van volko men verwaarloozing werd aangetroffen in haar woning en naar een ziekenhuis te Delft werd overgebracht, heeft thans deze inrichting verlaten. De bijna 80-ja rige oude lieden, in wier woning zulke groote geldsommen werden gevonden, maken het thans in elk opzicht uitste kend. Zij keeren voorloopig terug naar hun eigen woning, welke in dien tus- schentijd, op last van het gemeentebe stuur grondig gereinigd is. Binnenkort zullen broer en zuster van D. vertrekken naar een gesticht, waar zij hun verdere levensdagen hopen te slijten. Motorrijder tegen een verkeerszuil. Te Roermond reed de 27-jarige motorrijder P. K. bij het passeeren van een vóór hem rijdende auto op den Willem II Singel tegen een verkeerszuil. Zijn 21-jarige broer, die op den duo zat, werd tegen den harden weg geslingerd en met een schedelbasisfrac- tuur en een hersenschudding opgenomen. De berijder zelf kreeg weinig letsel. Na aanrijding overle den. Te Wagenborgen, gemeente Ter- munten, is hot twaalfjarig zoontje van den burgemeester, P. H., toen hij per fiets het tolhek wilde passeeren, in bot sing gekomen met een met stroo geladen kar. De jongen liep een hersenschudding en schaafwonden op; na behandeld te zijn, werd hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is echter gisteravond ver ergerd en vannacht is hij aan de gevol gen van het ongeluk overleden. Een noodlottige duik- sprong. De 33-jarige sergeant der infanterie J. D. M. te Groningen, die Maandag aldaar in het zwembad een duikspronz maakte en daarbij met het hoofd op den bodem stiet, waarbij hij een halswervel brak is gisteren aan de gevol gen daarvan overleden. Handelde de moeder onachtzaam? In den avond van den 29sten Mei j.l. is in de woning van den arbeider G. te Beverwijk oen tragisch ongeluk gebeurd. G.'s echtgenoote had een blouse gestreken en het electriscb Wij ontvingen van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" enkele mede- deelingen betreffende een propaganda- week, die wij, gaarne hier laten volgen: j Verleden jaar organiseerde de Vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat" samen met de landelijke organisaties van het winkelbedrijf, ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Ko ningin een landelijke Nederlandsch fabri- kaatweek. Op grond van de warme belangstelling, welke daarvoor toen bleek te bestaan en gezien het feit, dat het hier een groot nationaal belang betreft, werd besloten ook in 1939 weer een dergelijke week te organiseeren en wel van 16 tot 23 Sep tember a.s. D'e voorbereidingen voor deze week ge schiedden in nauw contact met de drie Nederlandsche Middenstandsbonden n.l. de Kon. Nederl. Middenstandsbond, de Nederl. R.-K. Middenstandsbond en de Obr. Middenstandsbond, die hun volle medewerking toezegden. Ook de vier cen trale werkgeversorganisaties, n.l. het Ver bond van Nederl. Werkgevers, het Ver bond van Prot. Gbr. Werkgevers in Ne derland, de Alg. Kath. Werkgeversver- eeniging en de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel zegden hun hulp en steun toe. Het gevolg was, dat een voorbereidings commissie werd gevormd, waarin al deze organen en de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" waren vertegenwoordigd. De opzet der Nederlandsch fabrikaat- week is te bereiken, dat zooveel mogelijk winkeliers gedurende één van de 52 we ken van het jaar in het bijzonder liet N ederlandsch product naar voren brengen en dat étaleeren. D'e win kelbedrijven ontvangen als bewijs van deelname aan deze actie een opvallend plakkaat ter plaatsing in de Nederlandsch fabrikaat-uitstallingen. Op deze wijze kan bet koopend publiek ziöh op uitstekende wijze op de hoogte stellen, van bet vele en goede, dat ons eigen land voortbrengt. Niet alleen, dat het Nederlandsch fa brikaat zich dan via de étalages als het ware aan het publiek „opdringt", ook zal de aandacht van het publiek nog op ver schillende andere wijzen op de Neder landsch fabrikaat-étalages worden geves tigd. O.a. zullen de Radio-omroepvereeni- gingen in de week van 16 tot 23 Septem ber in hun programma's op ruime schaal aandacht besteden aan deze actie. Aan de Nederlandsche industrie wrd verzocht om medewerking tot het dien slagen der Nedeilandsoh o.a. door in advertenties, welke in «lie week geplaatst worden, in het bijzonder de nadruk te leggen op het feit, dat de aangeboden artikelen van Nederlandsen fabrikaat zijn. In de eerste plaats is thans het voor bereidend werk er op geripht, om de winkeliers zoo intensief mogelijk en van verschillende zijden op te wekkgn tot deelname. Verwacht mag worden, dat dit, verschillende malen herhaald, beroep zijn uitwerking niet zal missen. De deelname voor winkeliers is des te aantrekkelijker, daar elke deelnemen de winkelier niet alleen kosteloos één of meer plakkaten ter plaatsing in de éta lages ontvangt, doch bovendien een fraai uitgevoerd diploma. Het resultaat is, dat reeds een groot aantal Middenstandsvereenigingen en in- dividueele winkeliers van groot tot klein zich voor deelname opgaven. Het ziet er naar uit, dat de deelname, die van ver leden jaar verre zal overtreffen en dat het Nederlandsch fabrikaat plakkaat in duizenden en duizenden door het geheele land verspreide étalages zal prijken. Het beroep om mee te doen, bereikt de winkelbedrijven langs verschillende wegen. In de eerste plaats via de drie Neder landsche Middenstandsbonden, welke in een reeks circulaires hun plaatselijke af- deelingen opwekten en met succes collectief aan de Nederlandsch fabrikaat- week deel te nemen. De Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" stelt voor derge lijke afdeelingen kosteloos reclame-druk werk ter verspreiding onder winkeliers beschikbaar. In de tweede plaats zijn er honderden Nederlandsche fabrikanten en grossiers, welke hun winkelier-afnemers in circu laires of met behulp van door de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" voor dat doel beschikbaar gesteld drukwerk, tot deelneming opwekken. Vele fabrikanten gaven bovendien wenken resp. materiaal voor goede Nederlandsch fabrikaat-étala ges met hun artikelen. Ten derde zorgt de Vereeniging „Ne derlandsch Fabrikaat" in de verschillen de der grootste steden, als Amsterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht, enz., maar waar mogelijk ook in andere ge meenten voor winkel-aan-winkel-versprei- ding van een reclame-drukwerkje met antwoordkaart, waarin de winkeliers tot deelname worden opgewekt. Ook hier zijn de resulteten uiterst gunst' Vreemde vondst in Amster dams havengebied. Arbeiders, die bezig wa ren met baggerwerkzaam- heden in het Noordzeekanaal hebben tusschen den opge- haalden modder een hoeveel heid scherpe patronen gevon den, die bestemd zijn voor militaire geweren. Onmiddellijk stelden de ar beiders de hoofdstedelijke po litie hiervan in kennis. De plaats waar de patronen zijn gevonden, wordt afgedregd, daar het niet uitgesloten is, dat zich nog meer patronen op den bodem van het kanaal bevinden. Het vermoeden be staat, dat de patronen van diefstal uit een militair depót afkomstig zijn. De directie van de Artille rie Inrichtingen aan de Hem- brug deelde ons bij informa tie mede, dat haar van ver missing van patronen niets bekend was. 265. De tocht werd vervolgd, en men be reikte Bisra, vanwaar men den tocht over de Middellandsche Zee zou maken. Benzine en olie werd bijgeladen, de machine nage keken, en op een goeden dag zweefden ze boven de wateren van de Middellandsche Zee op weg naar huis. Het was prachtig weer. 266. Inmiddels verkeerden de vader van Ralph en de ouders van Kees in groote on gerustheid. Sedert het vertrek der expeditie uit Alexandrië had men geen bericht meer gekregen. Tijdens een bezoek aan Londen hoorde Sir Herbert een krantenjongen den naam van zijn zoon roepen, en vlug kocht hij een exemplaar. strijkijzer niet uitgeschakeld. Zij verliet de woning en een begin van brand ont stond. De drie achtergebleven kinderen werden bedwelmd door den rook en het driejarig zoontje overleed korten tijd la ter. Veertien dagen geleden bad de on voorzichtige moeder zich voor de recht bank te Haarlem te verantwoorden. De Officier van Justitie eisebte éen maand gevangenisstraf. De rechtbank verwees de zaak naar den rechter-commissaris voor nader onderzoek en wel naar de omstan digheid of de moeder wel meer onbeheerd haar kinderen achterlaat. Bijen vallen imkers aan. Wagen met bijenkor- ven kantelde. Twee bijenhouders uit Ravesteyn hebben een avontuur be leefd, dat uitermate pijnlijke gevolgen voor hen heeft. Zij waren, aldus de „Tel." met een paard en wagen, volgeladen met dichtbevolkte bijenkorven, op weg naar de heidevelden onder de gemeente Reek. In de buurt van het café Het Wachthuis brak het paardentuig, met het gevolg, dat de wagen kantelde. De bijenkorven kwa^ men met een smak op den weg terecht en de bijen sloegen op de vlucht. In een minimum van tijd maakten groote zwer- 1 men den weg onveilig en woedend vielen 1 de dieren de beide imkers en het paard aan. Het paard ging in dolle vaart aan den haal, maar de beide mannen, die "■een gelegenheid meer hadden hun mas kers op te zetten, werden leelijk toegeta keld. Voorbijgangers maakten bij 't zien van de bijenzwermen haastig rechtsom keert: een fietser, die meende dat hij nog wel kon passeeren. werd terstond aange vallen en zoo 'hevig gestoken, dat hij zijn weg niet kon vervolgen. Eerst toen een regenhui losbrak lieten de bijen hun prooi in den steek De twee imkers moesten zich onder geneeskundige behandeling stellen. DAGELIJKSCH BESTUUR Z. L. M. Het Dagelijksch Bestuur der Zeeuw- sche Landbouw-Maatschappij vergaderde Maandag onder leiding van Mr F. Diele- man, Algemeen Voorzitter. O.m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking: Lagere Landbouwschool te Middelburg. Met voldoening werd kennis genomen van de mededeeling, dat aan de Z.L.M. Rijkssubsidie is beschik baar gesteld voor een binnenkort op Wal cheren te stichten lagere landbouwschool. Evenals tot nu toe met de cursussen het geval was, zal aan de nieuwe school het karakter gegeven worden, hetwelk het meest in overeenstemming is met den geest der bevolking. Dankbetuiging H. K. H. Prin ses Juliana en Prins Bernhard. Het Dag. Bestuur ontving een dankbetui ging van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard voor de gelukwenschen, j welke de Z L.M. hunne Koninklijke Hoog heden had aangeboden ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. Consurnptie-aardappelrege- 1 i n g. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een schrijven tot het Landbouw-Comité gericht inzake de con sumptie-aardappelregeling. In dit schrij ven werd medegedeeld, dat genoemd Be stuur van opvatting is, dat een geleide lijk oploopende schaal bij den denatura- tietoeslag een stevige markt gedurende den geheelen tijd door tengevolge zal hebben, terwijl tot het einde toe voldoen de aardappelen zullen aanwezig zijn. Men acht de meest juiste oplossing om den denaturatietoeslag op 1 November te doen ingaan met een bedrag van f 1,40 per 100 K.G. voor de aardappelen van de A-klasse, welke men dan met een bedrag van 10 cent per maand laat oploopen totdat deze toeslag voor de maand Mei f 1,90 zal bedragen. Het Dag. Bestuur kon zich met deze zienswijze vereenigen. Nogmaals werd er de aandacht op gevestigd, dat de huidige aardappelregeling te veel is ingesteld op de mogelijkheid tot dena- turatie, terwijl de prijsregelende werking te wenschen overlaat. Stichting Ned. Vlasteelten Vlasbewerking. Het ligt in het voornemen van de Overheid om nog dit jaar een Stichting in het leven te roepen om alle belanghebbenden bij het vlas en de vlasproducten te vereenigen. De Stichting zal door onderzoek, onder wijs en voorlichting de belangen der vlas teelt, vlasnijverheid en vlashandel moe ten bevorderen. Besloten werd als lid toe te treden. Coöperatie voor den boeren stand. Besloten werd medewerking te verleenen aan het organiseeren van een propagandadag voor de boerencoöperatie. In het bijzonder zal aan de jonge boeren het nut der coöperatie voor den boeren stand worden uiteengezet als tegenwicht tegen een steeds verder gaande vertrus- ting van industrie en handel, waardoor deze zich een onafhankelijke positie tracht te verwerven, zoowel bij den aanvoer van grondstoffen als den afzet der producten. Door deze zich uitbreidende concentratie van kapitalen en belangen worden mach ten in het leven geroepen, waar tegen over verschillende groepen der bevolking in een ongunstig economisch afhankelijke positie komen te staan. Uitkeer! n g uit het Landbouw crisisfonds wegens vorsts ch a- d e. Het Dag. Bestuur heeft uit de dag bladen vernomen, dat aan de boomkwee kers een bedrag van f30.000 uit het Land bouwcrisisfonds zal worden beschikbaar gesteld ter tegemoetkoming in de verlie zen, welke zijn geleden door het bevrie zen van plantmateriaal. Het Bestuur is van oordeel, dat het in verband hiermede alleszins billijk is te achten, dat ook de verbouwers van win tertarwe, welke in den afgeloopen winter vrijwel is uitgevroren worden schadeloos gesteld. Op grond van de hoogere productie kosten veroorzaakt door het uitvriezen der tarwe, acht het Dag. Bestuur het bil lijk, dat de Minister den richtprijs van de tarwe verhoogt. Het Landbouw-Comitc is verzocht nogmaals stappen in deze rich ting bij den Minister te doen. Suikerinvoer uit Ned. Oost Indië. Uit de dagbladen werd verno men, dat het in het voornemen van de Regeering zou liggen 30 40.000 ton Java- suiker extra uit Ned.-Indië in ons land in te voeren, in verband met de voor- raadpositie en de opbrengst aan bietsui ker hier te lande. Het Dag. Bestuur besloot een nader onderzoek in te stellen in hoeverre deze geruchten inderdaad op waarheid be rusten. Handel in schapen. De Minister van Economische Zaken heeft op een des betreffend verzoek aan de 3 C L.O. mede gedeeld, dat het prijsverschil van schapen op de noordelijke en de andere markten, niet van dien aard is, dat van sterk gedrukte prijzen kan worden gesproken en er daarom geen aanleiding bestaat maatregelen te treffen. Dienstregeling Zeeuwse he s p o o r 1 ij n. Het Dag. Bestuur heeft ad- haesie betuigd aan een schrijven, dat eenige afdeelingen der Z.L.M, en ge meentebesturen uit Oost-Zuid-Beveland hebben gezonden aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, waarin op verbetering van de dienst regeling op de Zeeuwsche spoorlijn wordt aangedrongen. O. m. isgevraagdden markttrein van Bergen op Zoom naar Goes op Dinsdag weer te willen laten rij den, daar hieraan groote behoefte bestaat. Militaire verloven. Het Dag. Bestuur heeft de bevoegde instanties opnieuw verzocht de dienstplichtige land bouwers, die tijdens de oogstwerkzaam- heden slechts noode op het bedrijf kun nen worden gemist, in het genot van verlof te stellen, voor zoover de dienst- werkzaamheden zulks toelaten. In het algemeen werd van de militaire over heid te dezer zake medewerking onder vonden. Zaterdag 19 Augustus 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. VARA-Uitz. 10,0010,20 v.m. en 7,30 8,00 VPRO. 8,00 Gram. Om 8,16 Ber. 10,00 Morgen wijding. 10,20 Voor Arb. in de Gontinu- bedr. 12,00 Gram. Om 12,15 Ber. 2,00 Causerie over Handschriftkunde. 2,20 Viool en piano. 2,45 Gram. 3,00 Repor tage. 3,30 VARA-orkest. 4,30 Esper.-uitz. 4,50 Gram. 5,30 Filmland. 6,00 Orgel en zang. 6,28 Ber. 6,306,55 Gram. 7,00 Kalender. 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cursus „Langs steden en dorpen". 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP, VARA-Varia. 8.20 Gram. 8.30 Man dolineclub „Ons streven" en gram. 9.00 Puzzle-uitz. 9.15 Gram. 10.00 VARA-orkest. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Verv. conc. 11.00 Zang met piano. 11.15 Orgel. 11.45—12.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. KRO-uitz. 8.00—9.15 Gram. (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.80 Paul Wijnappel's strijken- semble. 1.00 Gram. (Ca. 1.15 Ber.). 1.20 Paul Wijnappel's strijkensemble. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gram. 2.45 Kinder uurtje. 4.00 KRO-orkest. 4.45 KRO-Melo- disten en solist. 5.15 Filmpr. 5.30 Gram 5.45 KRO-Nachtegoaltjes. 6.15 Gram. ti.20 Journalistiek weekoverz. Ca. 6.45 Ror. 7,00 Ber. 7.15 Causerie „Altijd weer de H. Mis'. 7.35 Act. aetherfl. 8.00 Ber. ANP,, meded. 8.15 Ovorp. met muzik. omlijsting. 8.35 Gram. 8.45 Gevar. progr. 10.30 Ber. ANP 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met muzik, oml.). 11.1012.00 Gram. Zondag 20 Augustus 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414, M. 8,55 VARA. 12.00 AVRO. 5,00 VARA. 6.30 VPRO'. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gram. 9.00 Ber. 9,05 Tuinbouw- halfuur. 9,35 Gram. 9,45 Causerie „Van Staat en Mij." 10.00 Rotterd. pianokwar tet. 10,40 D'eclam. 11,00 VARA-orkest. 11,30 „D'e Stem des Volks" en Gram. 12,00 Het Omroeporkest. Om 12,20 Ber 12,45 Gram. (met toel.). 1,15 Orgel, 1,30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". 1.50 Gram. 2,00 Boekbespr. 2,30 AVRO-Amu- sements-orkest (opn.). 3,00 Resid.-orkest en solist. In de pauze: Gram. 4,30 Repor tage. 5,00 Arbeidersmuziekkorps „Tot Steun in den Strijd" en Gram. 5,30 Cau serie „En toch ben ik van meening, dat...." 5,40 VARA-Kinderkoren „De Krekeltjes en „De Merels" (opn.). 8,00 Sportpr. 6,15 Gram. 6,30 Causerie over de conferentie van de I.R.F. te Ai 7,00 Ned. Herv. Kerkd. 8,00 Ber. ANP., radiojournaal, meded. 8,20 Res.-orkest en solist. 9,15 Radiotooneel. 9,45 De Twi light Serenaders, klein koor en solist 10,30 Gram. 11,00 Ber. ANP. Hierna tot 12,00 Het Omroeporkest. HILVERSUM II. 301,5 M. 8,30 NCRV 9,30 KRO. 5,00 NCRV. 7,45—11,15 KRO. 8,30 Morgenw. 9,30 Gram. 10,00 PI, Hoogmis, 11,30 Gram, Ga. 12,15 Ber. 12,15 Causerie „Ouders en kinderen". 12,35 Gram. 1,00 Boekbespr. 1,20 KRO- orkest. 2,00 Vragenbeantw. 2,45 Gram 4,30 Ziekenhalfuur, 4,555,00 Gram. 5,05 Gew. muz. (Gram.). 5,50 Ned. Herv Kerkd. Hierna: Gew. muz. (Gram.) 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP., meded. 8,15 KRO- orkest, KRO-Melod. en solist. 9,15 Deel, 9.30 Gram. 9,50 Rococo-octet. 10,10 Gram. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Epiloog. 11,0011,15 Esperantonieuws. TELEGRAFISCH WEERBERICHT De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur te Vlissingen: weer: helder; wind: matig O.-N.O.; temperatuur 17. minihum hedennacht 15; neerslag afge loopen etmaal 0. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: Helder tot half bewolkt, droog warm weer, plaatselijk ochtendmist, zwakke tot matige 0. wind. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 uur: 771. Licht op voor fietsers: Zaterdag 8 u. 46 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6