Binnenland. De oorzaak van de ramp met de Ijsvogel. Uit de Provincie Het afscheid van Dr Colijn Sprinkhanenpl mm Fransche luchtmanoeuvres boven Engeland. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Waarde. Uitslag van de wedvlucht Ci- ney door de Postduivenvereeniging „De Scheldevlieger". F" VOLLEDIG SUCCES GEWORDEN. De gecombineerde manoeuvres van de Fransche luchtmacht boven Engeland z^jn een volledig succes geworden. Mid den in den nacht waren zware bommen werpers uit Frankrijk vertrokken. Tegen het aanbreken van den dag werd Liver pool bereikt, dat werd gebombardeerd, waarna de vliegtuigen naar de Fransche kust terugkeerden. Zy waren 7 uur in de lucht geweest. Van 10 uur 55 af waren de eskaders middelgroote en lichte bommenwerpers op hun beurt het Kanaal overgestoken in de richting van Bristol, Birmingham, Manchester, Oxford en Liverpool. Te 14.50 uur gistermiddag verschenen de eerste Fransche bommenwerpers bo ven Londen. Om half vijf keerden de vliegtuigen in hun bases terug. De manoeuvres geschiedden onder nor male omstandigheden, waarbij rekening werd gehouden met de intense activiteit der Britsche luchtverdediging, die alle formaties, die het grondgebied waren binnengedrongen, aanviel. De Engelsche en Fransche luchtmacht heeft in volkomen samenwerking ge- fuctionneerd en belangwekkende resul taten verkregen. KINDERVERLAMMING BAART ZORG IN PROTECTORAAT. Ook volwassenen aangetast. De vele gevallen van kinderverlam ming, die in verschillende gebieden van het Protectoraat sedert een maand ge constateerd worden, beginnen naar uit Praag wordt gemeld ernstige zorgen te baren. Niet alleen kinderen, doch ook volwassenen worden door de ziekte aan getast en reeds zy'n behalve enkele kin derpatiënten, twee volwassenen aan de ziekte overleden. Het laatste slachtoffer is een vrouw van 29 jaar, uit een dorp in de buurt van Königsgratz, die een week geleden haar drie-jarig kind, dat door de verradeiyke ziekte was aange tast, naar het ziekenhuis had gebracht. Inmiddels zyn weer drie nieuwe gevallen gemeld. RUIM 6500 DUITSCHERS SINDS 1 JAN. '38 UIT ONS LAND NAAR DUITSCHLAND TERUGGEKEERD Blijkens een staatje in den „Völkischer Beobachter" zijn er van Januari 1938 tot en met Juni 1939 6536 Duitschers uit Nederland naar Duitschland terug ge keerd. De kroon spannen de maanden Maart en April van dit jaar met onder- scheideniyk 756 en 622. Nederland staat van de in het staat je vermelde landen bovenaan. Het aan tal „Rückwanderer" was voor Brazilië 6319, voor de Vereen. Staten 4579, voor Rusland 3070, voor Argentinië 2278 en voor Engeland 2021. BRITSCHE MILITAIRE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Twee militaire vliegtuigen zijn in de lucht tegen elkaar gebotst boven Beal in Northumberland. Eén der toestellen stortte brandend neerhet tweede maak te een noodlanding. Een inzittende van het eerste vlieg tuig werd gedood; de andere wist zich met behulp van de parachute in veilig heid te brengen. FRANSCH-DUITSCH GRENS INCIDENT. Fransche douanier door Duitschers mishandeld. Gistermiddag tusschen vier en vyf uur heeft zich aan de Fransch-Duitsche grens bij de gemeente Heining een inci dent voorgedaan, waarbij een Fransche douanebeambte op Fransch gebied door Duitschers werd mishandeld. De douanier Richard van den douane post Schreckling bevond zich op den weg van Heining naar Leiding. Hij zag een Duitsche auto aankomen, die bij hem stopte. De douanier maakte den auto mobilist er op opmerkzaam, dat hij zich op Fransch grondgebied bevond. De drie inzittenden van de auto de bestuur der was in gezelschap van twee militai ren wierpen zich hierna op den doua- niet en lieten dezen versuft op den grond liggen na hem zijn revolver, jas en kepi te hebben afgenomen. Toen de beambte weer tot bewustzijn kwam, was de auto verdwenen. Het par ket van Metz heeft een onderzoek inge steld. Dit geschiedt in samenwerking met de Duitsche gendarmerie, die tracht de automobiel en de inzittenden op te sporen. Bonnet, de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, heeft by de Duitsche regeering geprotesteerd naar aanleiding van deze mishandeling. STOPZETTING GRENSVERKEER OPPER-SILEZIë. Als represaille tegen den Dultschen maatregel. Het Poolsche telegraaf-agentschap P. A.T. deelt het volgende mede: Daar de Duitsche autoriteiten op 14 dezer zon der eenige aanleiding het geheele grens verkeer in het district Rybnik (Silezië) hebben stop gezet, heeft de Poolsche re geering thans van haar kant het grens verkeer in geheel Opper-Silezië verbo den, totdat de Duitsche regeering den door haar genomen maatregel intrekt of de redenen daarvan opgeeft. Het D.N.B. meldt nader, dat het slui ten van de Duitsch-Poolsche grens in Cpper-Silazië gepaard gaat met een golf van terreur van de zyde der Poolsche na tionalisten. Een groot aantal arbeiders, leden van de Duitsche minderheid in Po len, die eiken dag, bij het naar hun werk gaan, de grens moesten overschrijden, worden door den Poolschen maatregel ernstig getroffen. Bovendien, aldus het D.N.B.heeft de Poolsche politie onmid- dellyk na de uitvaardiging van het ver bod de grens te passeeren, een groot aantal Duitschers, men spreekt van 350 tot 400 personen, o.w. de leiders van de meeste Duitrche organisaties in Opper- Silezië, gearresteerd. (Reuter bevestigt deze mededeeling en voegt er aan toe, dat 60 leden der Jong-Duitsche partij en een aantal Duitsche burgers gearres teerd zyn wegens spionnage.) Onder de geheele Duitsch-sprekende bevolking in Opper-Silezië heerscht, in verband met een en ander, volgens het D. N. B. groote verontwaardiging en on gerustheid. DE BESPREKINGEN TE MOSKOU. Vandaag geen bijeenkomst. Gisteren zijn de besprekingen tusschen de militaire deskundigen van de Sovjet- Unie, Frankrijk en Engeland tusschen 10 en 14 uur voortgezet. Vandaag zal er geen bijeenkomst zijn, aangezien de leden van de buitenland- sche delegaties het jaarlijksche feest van de luchtmacht op het vliegveld Toetsjino zullen bijwonen. JAPANSCHE EXCUSES. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het departement van staat aldaar een voorloopig rapport ontvangen van den Amerikaanschen ambassadeur in China, dat de Japansche vertegenwoordi ger te Peiping mondeling aan hoofdamb tenaren van de ambassade heeft meege deeld, dat de Japansche regeering het in cident, waarbij een Japansche soldaat een Amerikaansche in het gezicht heeft geslagen, oneindig betreurde. WEENSCHE JODEN NAAR ABESSINIë? Vijf deskundigen er heen, Vyf deskundigen, die deel uitmaken van de Nederlandsche hulporganisatie voor Joodsche emigratie te Weenen, zul len morgen per vliegtuig naar Italië ver trekken, onder leiding van den heer Her mann Furnberg. Zij zullen zich naar Abessinië begeven, ten einde de ge schiktheid van dit land te onderzoeken voor de immigratie van Joden op groote schaal. Men hoopt, dat zij over ongeveer vijf weken met hun rapport te Weenen zullen terugkeeren en dat dan minstens vyfduizend Joden uit Weenen in de eerst volgende drie maanden naar Abessinië kunnen worden gezonden. Er bevinden zich nog steeds ruim 100.000 Joden in Weenen; bijna 100.000 zyn reeds vertrokken. ONZE GRENSTROEPEN. Aanvragen om verlof worden beantwoord. Het is bekend, dat vele buitengewoon opgeroepenen groot verlof hebben ge vraagd, omdat zij in de maatschappij noode kunnen worden gemist. Niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Daarnaast heeft de minister van Defen sie bepaald, dat tot een zeker percentage klein verlof kon worden verleend, om al dus eenigermate tegemoet te komen aan hen, voor wie niet direct een plaatsver vanger beschikbaar is. Wanneer groot verlof wel gewenscht is, doch niet kan worden verleend, wordt de aanvrager ter beschikking gesteld van den commandant om hem, zoo mogelijk, voor klein verlof in aanmerking te doen koen. Onder dezen waren er velen, die niet hebben begrepen, dat de ter beschik king stelling voor klein verlof tevens een antwoord was op hun aanvraag voor groot verlof, dat niet kon worden ver leend. Vandaar dat bij het departement nog steeds door denzelfden bij herhaling aandrang werd uitgeoefend om toch groot verlof te verkrijgen. Om verder onnoodige herhaling van aanvragen te voorkomen is thans, naar de „Limb. Koerier" meldt, bepaald, dat de betrokkene of zijn werkgever, indien deze voor hem groot verlof heeft ge vraagd, een antwoord zal ontvangen, zoo dat de belanghebbenden zullen weten, waar zij aan toe zijn. HOLLANDSCH VEE NAAR BRITSCH- INDIë. Na „afharding" in Palestina. De Palestijnsche correspondent van 't ANP meldt uit Haifa: Vijftig koeien van Hollandsche af stamming zullen van Palestina naar My sore (Britsch-Indië) gezonden worden, nadat men de ervaring opgedaan heeft, dat rechtstreeksche overbrenging van Hollandsch vee naar Britsch-Indië groo te moeiiykheden oplevert. Het ligt in de bedoeling, dat dit vee ook over andere deelen van Britsch-Indië verspreid zal worden. Aangezien hierbij ervaringen verkre gen zullen worden op het gebied van de aanpassing van vee van Nederlandsche afstamming aan de tropische omstandig heden, kan dit niet alleen van belang worden voor den Nederlandschen vee export, maar is het ook van belang voor den opbouw van de Europeesche koloni satie in Indië. Het beginsel, waarop het berust, is, dat het vee door bymenging van Damascener bloed wordt „afgehard" voor de tropische omstandigheden. DANK VAN DE KONINGIN AAN DE EERSTE KAMER. De directeur van het kabinet der Ko ningin heeft naar aanleiding van het adres van gelukwensch van de Eerste Kamer ter gelegenheid van de geboorte van prinses Irene, den volgeden brief aan den voorzitter der Eerste Kamer ge zonden „Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer u hoogwelgeboren te verzoeken de betui ging van Harer Majesteits bijzonderen dank te willen overbrengen aan de Eer ste Kamer der Staten-Generaal voor haar adres van gelukwensching, Harer Majesteit aangeboden bij uw schrijven van 12 Augustus 1939, waarvoor Hare Majesteit zeer gevoelig is geweest. BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, is behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 17 tot 24 Augustus vastgesteld op f 0,55 per kg (onveranderd). RAAD VAN LUCHTVAART MEENT, DAT EEN VLIEGFOUT MOET ZIJN GEMAAKT. De Raad voor de Luchtvaart heeft uitspraak gedaan omtrent het ongeval met het vliegtuig PHARY, de Ijsvo gel, type Douglas DC 3, welk vliegtuig in November van het vorige jaar, ko mende van Beriyn, in den Riekerpolder te Amsterdam is verongelukt. Het vlieg tuig, eigendom van de K. L. M., vloog onder gezag van den gezagvoerder J. J. E. Duimelaar. By het ongeluk zyn vier leden van de bemanning en twee vrouweiyke passa giers gedood, drie passagiers werden zwaar en één licht gewond. De Raad voor de Luchtvaart heeft de zaak in het openbaar onderzocht in de zittingen van 10 en 17 Juli j.l. Aan de gedane uitspraak wordt het volgende ontleend: De Raad heeft de oorzaak van het ongeval niet met zekerheid kunnen vast stellen. Wel spreekt hij' als zyn meening uit, dat niet storingen van technischen aard het ongeval hebben veroorzaakt. De Raad meent ook de weersomstandig heden, althans als primaire oorzaak van het ongeval, te kunnen uitschakelen. Zij kunnen echter wel secundair tot de ramp hebben bijgedragen. De Raad is van meening, dat een vlieg- fout het ongeval moet hebben veroor zaakt, doch tast bepaaldeiyk ook, indien hij let op de bekwaamheid der beide vlie gers, in het duister omtrent de vraag, wélke omstandigheden tot het maken daarvan aanleiding hebben gegeven. Dat de onderstelde vliegfout zou zyn te wyten aan onvoldoende observeering van de hoogtemeters door den gezag voerder, dan wel door een plotselinge blokkeering van de hoogtebesturing door een kaartentrommel of een ander voor werp, is niet volstrekt uitgesloten, doch anderzyds niet waarschijniyk. Evenmin is het uitgesloten, dat een misverstand tusschen de beide bestuurders heeft plaats gehad. Ten slotte kan nog wor den gedacht aan een plotseling onwel geworden zijn van den gezagvoerder. Ze kerheid hieromtrent bestaat echter even min integendeel, het moet zelfs zeer on waarschijnlijk worden geacht. Omtrent de vraag, of vlak voor de bot sing de heer Duimelaar dan wel kapitein Van Gemeren het vliegtuig daadwerke lijk heeft bestuurd, hoewel zekerheid terzake niet is verkregen, acht de raad het 't meest waarschijnlijk, dat kapitein Van Gemeren te dien tyde het vliegtuig bestuurde. In dit verband heeft de Raad zich niet kunnen onttrekken aan de vraag, of het onder de bestaande omstandigheden ver antwoord te achten zou zijn geweest, dat kapitein Van Gemeren het toestel land de. Hoezeer deze ook een bekwaam vlie ger was, had hij nog onvoldoende erva ring opgedaan in het besturen van vlieg tuigen van het type Douglas DC 3 onder bijzondere weersomstandigheden en was ook nog niet in het bezit van het vlieg bewijs B. Al moge de raad ook omtrent de vraag, wie tijdens het ongeluk stuur de, geen absolute zekerheid hebben, hij vindt in ieder geval aanleiding tot het uitspreken van de verwachting, dat door de bevoegde instanties maatregelen zul len worden getroffen, welke in de toe komst verzekeren, dat op lijnvliegtuigen de besturing bij start en landing, als mede onder moeilijke omstandigheden, uitsluitend zal geschieden door bestuur ders, die de bevoegdheid daartoe ten aanzien van het betrokken type bezitten. De Raad meent er voorts op te moeten wijzen, dat het naar zijn meening ontoe laatbaar is, dat zoo belangrijke instru menten als de hoogtemeters in toestellen van het type Douglas DC-3 zoodanig zyn opgesteld, dat zy uitsluitend van de plaats van den linkszittenden bestuurder behoorlyk kunnen worden gecontroleerd. Als de tweede bestuurder den gezagvoer der by de besturing behulpzaam is, of hem geheel vervangt, moet hij immers eveneens in staat zijn, de hoogtemeters nauwlettend gade te slaan. Tenslotte zy opgemerkt, dat, naar aanleiding van by de sectie op het lyk van één der leden van de bemanning aan den dag gekomen afwijkingen, de vraag is gerezen, of deze afwijkingen bij de van rykswege voorgeschreven periodieke keuring geconstateerd hadden kunnen werden. Uit de hem ter beschikking staande gegevens meent de raad te moe ten besluiten, dat deze afwykingen niet met zekerheid te constateeren waren ge weest, ook al zou gebruik gemaakt zyn van de hulpmiddelen, welke sedert het ongeval by de keuring worden toegepast. VAN DE VLASINDUSTRIE. Langs de verschillende grenskantoren zoowel in Noord-Brabant als in Zeeland, worden momenteel groote partijen vlas naar België verzonden. Het vlas is door den velen regen veelal geheel zwart van stengel geworden. De uitvoer is dit jaar belangrijk groo- ter dan ten vorigen jare. Groote ladingen vlas worden vanuit ons gewelst naar de Belgische fabrieken ge transporteerd. Voor den a.s. winter verwacht men alom volop werkgelegenheid voor de vlas sers in de grensgebieden. Gedep. Staten hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in het calamiteuze waterschap Bruinisse, de heer W. L. Klompe te Tholen. Met ingang van 1 September is be noemd tot redacteur-verslaggever der „Middelburgsche Courant", de heer R. Hovius te Amsterdam. HET BEZOEK VAN DE ACADEMIE VOOR INTERNATIONAAL RECHT. De leden van de Academie voor Inter nationaal Recht, die morgen een bezoek aan Walcheren brengen, worden te onge veer half twaalf te Middelburg verwacht, waar zij zullen worden ontvangen door den burgemeester. Hierna wordt een rondrit over het eiland gemaakt met een koffiemaaltyd te Veere. Na terugkomst te Middelburg wordt te ongeveer half vyf een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van Zeeuwsche kleederdrachten. Na het gebruik van het diner zullen de gasten gelegenheid hebben van de Stad huisbelichting en van het concert van het Middelburgsch Muziekkorps te profi- teeren. Muziek op de Markt. Het programma voor het concert, dat het Midde'lburgsch 'Muziekkorps Zater dagavond te half negen op de Markt hoopt te geven, bevat o.a. een Suite uit „Ein Walzertraum" en een Fantasie over motieven van de operette „De graaf van Luxemburg". Een tegenvaller. Het bestuur van de Vereeniging tot behoud van de Zeeuwsche kleederdrach ten deelt ons mede, dat de pogingen om de mutsenplooimachine op de tentoon stelling te doen demonstreeren, niet ge lukt zyn. Verkeersfout gemaakt. Gisteravond wilde in de Korte Noord straat een 11-jarig meisje, komende uit de richting van den Watertoren een rechts van den weg stilstaanden auto nog passeeren, hoewel uit tegenoverge stelde richting een auto naderde. Een botsing was het gevolg. De fiets van het meisje werd geheel verbogen, doch door krachtig remmen wist de autobestuurder erger te voorkomen. Geen vergunning. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een persoon, die zijn garage voor stalling van een auto liet gebruiken zonder daartoe een schriftelyke vergun ning te hebben. Twee meisjes aangehouden. Door de Rotterdamsche politie zijn aan gehouden een tweetal meisjes, resp. 18 en 14 jaar oud. Het oudste meisje was in een café werkzaam, hetgeen de politie voor haar allerminst geschikt achtte, ter wijl het jongste meisje uit haar betrek king was weggeloopen en zwervende op straat werd aangetroffen. De ouders van het oudste meislje wo nen te Vlissingen, die van het jongste zijn varende, doch hun schip bevond zich juist in één der havens van Vlissingen. Beide meisjes zijn door de politie te Rot terdam ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Vlissingen, die gezorgd heeft, dat de meisjes weer onder het ouderlijk gezag terugkeerden. Motorrijwiel te water. Gisteravond dreigde er op den Oost singel, in de bocht even voorbij de wo ning van dr Dikkenberg, een botsing tus schen een motorrijwiel bestuurd door den heer E. uit Middelburg en een auto. D'e motorrijder, die nog maar korten tijd in het bezit is van een rijbewijs, had, naar hij later verklaarde, de keus tusschen kennismaking met een boom en het vest- water Hij- koos het laatste en reed, daar hij blijkbaar vergat op de rem te trappen, een eindje de Oostvest in. Motor- en duo- rijder wisten zich echter spoedig te red den. Natuurlijk waren ze hevig bemod- derd, maar lichamelijk letsel was niet veroorzaakt. Nadat politioneel onderzoek had plaats gehad, volgde de huisreis. Duivensport. 1, 5, 7, 12 A. Kole; 2 G. de Bruin; 3 M. Krynsen; 4, 14 J. v. d. Vrede: 6. P Sonke8, 9 A. Schrier; 10, 13 A. Dale- EEN ZWITSERSCHE PERSSTEM. De „N e u e Ziiricher Zei- t u n g" van 15 Augustus wydde een artikel aan de kabinetscrisis in ons land. Ten aanzien van het vertrek van Dr Co- lyn wordt hierin opgemerkt: „In veel wydere volkskringen dan al léén in de orthodox religieuze groep, die de kern van de anti-revolutionaire partij vormt, wordt het feit, dat minister Co- lijn thans afzijdig staat, ten zeerste be treurd. Overal waar Colyn verschijnt, ontvangt het publiek hem met toejui chingen. Zijn groote kwaliteiten als lei der zijn in binnen- en buitenland bekend, zijn groote beteekenis als mensch, zijn voornaam manlijk voorkomen, zijn heele persoonlijkheid beteekent voor velen blij kens de belichaming van den Nederland schen volksaard en van de beste, meest gedegen Nederlandsche tradities. Het Kamervotum, dat zijn vijfde re geering deed verdwijnen nog vóór de nieuwe leden zich goed konden presen teeren, wordt in het volk meestal als een persoonlyke beleediging gevoeld, die men zulk een man niet had moeten aan doen, zelfs niet, wanneer het door dege nen, die de zaak aan het rollen brachten, zuiver politiek bedoeld was. Zal Colijn, evenals Bismarck, verbitterd van zyn afgezonderde positie uit, de daden van de nieuwe heeren beschouwen; zal hij zich na zóó langen opofferenden en on- baatzuchtigen arbeid de rust van den ouderdom gunnen, of zal hy misschien nog eenmaal op een moeilijk oogenblik tot de hoogste positie in den staat ge roepen worden?" ONHERSTELBARE DEN OC w in bout; 11 M. Vogel; 15 K. G. Louisse. Ie overduif Chr. H. Louisse. WALCHEREN. Domburg. Donderdagavond is beuun- stigd door fraai zomerweer, een goedge slaagde lampion-optocht gehouden. De commissie tot regeling van zomer- vermaken had deze optocht georgani seerd en de deelname was open voor alle hier vertoevende badgasten. Deelname en belangstelling waren zeer groot. Voorafgegaan door het muziekge zelschap „Apollo" trok de stoet door het dorp. Daarbij waren verscheidene ver sierde wagens en groepen, die medewerk ten om aan het geheel een fraai aanzien te geven. De jury had met het toekennen der prijzen geen gemakkelijke taak. Koudekerke. Gemeenteraad Gisteren vergaderde de gemeenteraad vol tallig. De voorzitter uitte gevoelens van blijd schap voor de geboorte van prinses Ire ne. Een telegram van dankbetuiging is ontvangen voor den gezonden geiuk- werusch. Medegedeeld wordt, dat een kleine ver laging in de tarieven voor straatveri.cn- ting is gekomen. Bij café „Lommerrijk" kan een brieven bus geplaatst warden, mits de vergun ning, om deze daar te plaatsen, voor om bepaalden tijd wordt verleend. Een en ander wordt in banden van B. en "W. gesteld. Voorloopige vaststelling van de Ge meenterekening voor 1938 geschiedt. Ge wone dienst ontvangsten f 122.993, uitga ven f 114.905,66, batig saldo f 8087.3-4. Kapitaaldienst ontvangsten f 33534.10, uitgaven f 40.020.44, nad. saldo f 6.486.34. Medewerking wordt verleend aan het belstuur der vereeniging voor bizonder Lager onderwijs op Geref. grondslag te 't'Zand voor de vervanging der gasver lichting door een electrische verlichting. Geen medewerking wordt verleend voor de vervanging van een houten omheining rond de speelplaats door een betonnen schutting. Het schoonhouden van 't verenigings gebouw op 't Zand bij ontslagname van de tegenwoordige schoonhoudster wordt onderhands opgedragen aan 'haar doch ter. B. en W. stellen voor, om de huur, ver schuldigd door de 'Chr. Gemengde Zang vereniging op 't Zand voor het gebruik van het Yereenigingsgebouw tot weder- opzeggens te verlagen tot f 20 per jaar. Dhr 'Lorier had gaarne gezien een ver dere gelijkschakeling met het dorp, doch om geen precedent te scheppen, neemt hij met het voorstel genoegen. Dhr iSanderse gaat er ook noode mee aic- eoord. 'Hij zag gaarne een nader onder zoek ingesteld öm tot een zuivere regeling te komen. Dhr Moens meent, dat de Vereenigin- gen op 't Zand vaak veel leden uit andere gemeenten hebben, en daarvoor moet on ze gemeente niet bijdragen. De voorzitter zegt, dat f 10 voor het dorp en f 20 voor 't Zand ongeveer ge lijk komt te staan, omdat het dorp zelf voor de verwarming zorgt. Het voorstel wordt aangenomen. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1940 wordt goedgekeurd. Het subsidie der gemeente is geraamd op f5400. De gemeente-begrooting 1940 wordt aangeboden. De voorzitter deelt mede, dat machti ging van Ged. Staten is ontvangen voor het dempen van een gedeelte sloot en ver beteren van een deel der bestrating, wat ongeveer f '800 zal kosten. B. en W. wor den daartoe gemachtigd. Rondvraag. Dhr Sanderse vraagt, of het niet mogelijk is, om het plantsoen beter te beschermen tegen de baldadig heid der jeugd. De veldwachter kan «r niet altijd zijn. In overleg met veldwacfl- Naar uit Peiping de boerenbevolking hevigen stryd tegen c De bevolking vor tegen deze plaag, die stelbare en onder de 1 heden catastrofale sc Uit het Noord-Oost» bare zwermen sprinb nieuwe te velde staan Reizigers, die uit waar de overstroomir omvang toenemen, me daar sommige dagen wolken sprinkhanen groei, die boven het nield wordt. Daar, waar de gron hy bedekt met een laa hanen. De geweldige om\ maakt de bestryding teloos. Uit Sjansi wordt bi onafgebroken stortn overstrooming zeer w In Peiping stygen de van de schaarschte maken daarvan ondai litietoezicht, schande! ter, èn oudera èn one gelijk wel een en and» bereiken. De voorzitter zegt ernstig te zullen nag; De voorzitter betu dank voor den ijver achterliggende period' Tot den heer de R: op 61-jarigen leeftijd van den raad. U heb gemaakt, doch u was dat uw kracht meer 1 rein. Uw kalmte en ten ons echter altijd v, teren en overwegen v gen had. U gaf u ge actief. Wij danken u baar. Wij wenschen u ee levensavond toe. Tot den heer Sam zitter U is '20 jaar 3 Raad. U hebt als ee uw woord doen hoor daan op een wijze, wi len van uw partij niet goed deed uitkomen, voorzichtigheid en O danken u voor uw we in het belang der ge Weth. Contant zef. zondere medewerkin voorzitter ontvangen, tatie door u in 'the geleverd. U hebt roeck gebracht. Dhr de Rij ke nee telijke wijze afscheid, hem door den voorzin aanvaarden, echter hij dien niet heeft in de afgeloopen 12 tekort gepaard. Of hi; Raadslid ten genoeg, heeft verricht, laat h over. Het Raadslidn nooit gezocht of begi ter willen dienen. Om hij nu heengaan. Sp de betoonde medewerl in het bijzonder den nog vele voor Kou» jaren toewenscht. Spr. gevoelt zich w» hij denkt aan een menzijn nu 12 jaar loften zijn gedaan, gekomen. Tot den heer Sand rigens hoogacht om kracht, zegt spr., dat dat hij, als God werd hulp, niet dien eerbie hem, gezien zijn had mogen worden. Met de beste wensc en de gemeente, besl Dhr Sanderse danl ter en zijn twee waarop zij hem zijn In deze 3-jarige werk, aldus spr., de urenlange r wij hielden, tot teruggebracht. De aan geeft is groot Ik wensch de dat u nog vele Spr. is wel eens de debatten, doch in 't verleden het eenvoudig liet praten tegenover de onze s Onder leiding van stuur is reeds veel zijn wij dankbaar. Tot den heer de woord dat u sprak, sociaal gevoel, waar eer aan deed, deed Spr. heeft wel ee.„ doch hij is overtuigd °P zijn plaats is. Menigmaal is de .open in flagranten ning door 't gebed. VI O] i voorgi zijn peri» zijn raads mi voo t i gemee jar er te wi ge n sti ra

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2