eerste blad. De Minister van Defensie be zoekt ile Tromp. Naar een snelle oplossing van het Danzig-probleem? GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland De vrengie niet onvermengd. Vliegkampschip liep te vroeg van stapel. Engelsche beschouwing over vredesplannen. NI FIN. Mil. „ZEELANDIA" - HOES Polen liquideert grootgrondbezit. VRIJDAG 18 AUG. 193 9 53c JAARGANG - No. 271 Ondank is 's werelds loon. Verbetering der maritieme ver sterking In Indlë ligt In het voor nemen der Regeering. „Een kwestie niet van weken, doch van dagen". Hitier zou binnenkort den Rijksdag bijeen roepen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL Was Csaky bij Hitier? Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 444B5 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, j. F A n O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In hun blijdschap over den val van Co- ïyn en het optreden van Mr de Geer, die het mogelijk maakte, dat zij niet de volle consequentie van den „misgreep" der R. K. fractie behoefden te dragen, kunnen de Roomsche bladen er niet toe komen critiek op de samenstelling van het hui dige Kabinet uit te oefenen. Maar onverdeeld is de vreugde toch ook niet. Z*j' beschouwen het al wordt dit niet zoo openlijk gezegd als een kwaad ding, dat de ministers Goseling en Rom- me niet opnieuw zijn ingehuurd. Dat blijkt wel uit wat ,b.v. „Het Huis gezin" schrijft: „Wat minister nu oud-minister Romme betreft, stemt het tot voldoe ning dat redelijke zekerheid bestaat voor een voortzetting van de politiek van werkloosheidsbestrijding in den geest, dien hij tegenover een plotseling opko mend (zooals nu reeds vaststaat, weinig degelijk gefundeerd) reactionnair stre ven met zooveel overtuiging heeft ver dedigd De katholieken zullen de besliste hou ding van oud-minister Romme juist op dit voor hen belangrijk punt der prac- tische politiek niet vergeten In gelijke waardeering houden zij de figuur van dien anderen bewindsman: Mr Goselinghun vertrouwen in zijn be leid bleef ongeschokt, hun waardeering voor zijn arbeid is onder de niets-ont- ziende, maar voor de waarheid blinde kritiek, geen oogenblik verzwakt. Zij hebben te goed begrepen, dat die kritiek op Mr Goselings hoofd (vooral van de zijde der tegenwoordige as-ge- nooten) zooal niet uitdrukkelijk op hen als volksgroep gemunt, werd gedragen door een onbegrijpelijk wantrouwen in hun karakter als Nederlanders Alta mente repostum diep in ons gemoed blijft weggelegd, wat Goseling en Romme in de beide laatste jaren heb ben verricht, wat hen wedervoer, en ook vooral, welk een eereschuld de katho lieken tegenover deze beide politieke voormannen in te lossen hebben!" De katholieken zullen de oud-minis ters Romme en Goseling niet vergeten. Maar zij moeten het dan toch maar aanzien, dat deze mannen buiten het Ka binet bleven En zij moeten zich troosten met de hoop, dat de politiek van deze mannen zal worden voortgezet. De R. K. Staatspartij had zeker mo gen verwachten, dat zij voor haar dapper optreden tegen Coiyn in bond met de S. D. A. P. bijzondere hulde zou ont vangen. De r. K. Kamerfractie heeft toch voor een niet gering deel den weg voor de roode ministers gebaand. Maar ondank is 's werelds loon. En zoo moet nu de R. K. partij erva ren, dat er wel applaus is bij de roode bondgenooten, maar dat ook de hoon niet ontbreekt. Het oud-Kamerlid Vliegen teekent m „De Voorwaarts" de positie van de R. K. Staatspartij als volgt: „De r. k. Staatspartij' is geen sociaal- politieke eenheid. Ze is in dit opzicht zoo heterogeen als maar kan. En de werk zaamheid, die thans van ieder kabinet wordt verwacht, ligt op dat terrein. Al leen op dat terrein liggen ook de wen- schen, die in de S. D. A. P. en in de R.K. arbeidersmassa leven. Op religieus ge bied, waarop de R. K. wèl een eenheid vormen, is in Nederland geen enkel vraagstuk van eenige beteekenis aan de orde. Ten minste geen waar de wetgever wee te maken heeft, en nog minder een, dat de massa interesseert. Waartegen over de sociaal-politieke vraagstukken van overwegenden en dringenden aard zijn. Samenwerking met de sociaal-demo craten in den omvang als waarvan een roomsch-rood-rose ministerie de uitdruk king zou zijn, zou de roomsche conserva- leven in opstand brengende religieuze eenheid zou de politieke scheuring niet kunnen beletten. De R. K. kapitalisten zijn niet zoo gemakkelijk te lijmen als de K' K. arbeiders. De „Limburger Koerie r", et r, K. blad met den grootsten lezers- jung, heeft het ronduit gezegd: „De R. P'Staatspartij' zou een zoodanige plot tage koersverandering niet kunnen verdragen". Het arbeidersbelang vroeg dringend om die samenwerking, maar het partij belang verzette er zich tegen. En dat verzet heeft het gewonnen. De machtspositie der R. K. is in het kabinet-De Geer tegenover die in het 4e kabinet Coljjn gehalveerd. Het vierspan is een tweespan geworden en het zijn de in R. K. kring meest verheerlijkte ministers, Go seling en Romme, die men heeft laten vallen. Romme is verdwenen, Welter is gebleven. Inderdaad, de gevaren voor de R. K. Staatspartij moeten wel heel groot zijn geweest, om haar directe machtspositie in die mate te doen prijs geven. Men moet wel weinig vertrouwen hebben in de hechtheid van het partijgebouw, om zóó voor de consequentie van eigen op treden terug te deinzen". Wel zeer onaangenaam zoo scherpe critiek van zoo bevriende zijde. Maar niet onverdiende critiek. EERSTE-KANIERVERKIEZING. Het Centraal Stembureau "Eeeft giste ren tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal als opvolger van Jhr Mr A. F. O. van Sasse van Ysselt be noemd verklaard den heer J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg. De Minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft heden een be zoek gebracht aan Nieuwe Diep. De Minister inspecteerde H. M. Tromp en nam afscheid van den commandant en de opvarenden van dezen flottielje leider, welke a.s. Zaterdag naar Indië vertrekt. De Minister heeft de bemanning toe gesproken en zeide o.a.: Voor sommigen is het de eerste maal dat gij naar Indië gaat. Het is goed, dat gij u daarbij duidelijk voor oogen stelt, dat daar in den loop der eeuwen iets schoons is verricht, naar het woord van J. P. Coen, den grondleg ger van het overzeesche rijk. Voor de komende geslachten de gele genheid voor verdere ontwikkeling te houden is mede uw taak. Het zal u tot steun zijn te weten, dat verbetering der maritieme versterking in Indië in het voornemen der regeering ligt. 'i De oplossing van het probleem Dan zig, aldus verklaart men in nationaal so cialistische kringen in Berlijn, is niet meer een kwestie van weken, doch van dagen, indien men de situatie van het oogenblik vergelijkt met de gebeurtenis sen, die aan de bezetting van het Sude- ten-land voorafgegaan zijn. De diplomatieke bedrijvigheid gaat in versneld tempo voort. Een aantal be langrijke diplomatieke conferenties heeft elkaar zeer snel opgevolgd en men spreekt thans over de mogelijkheid van een nieuwe ontmoeting tusschen Ciano en Von Ribbentrop. Voorts gelooft men, dat een bijeenroe ping van den rijksdag te verwachten is. Hitier zou dan voor den rijksdag een ver klaring afleggen. MILITAIRE BEDRIJVIGHEID TE DANZIG NEEMT TOE. Chodacki opnieuw naar Warschau. De Poolsche commissaris-generaal, Chodacki, is na een kort bezoek aan Dan zig weer naar Warschau vertrokken. De militaire bedrijvigheid in het ge bied der Vrije Stad neemt toe. Afdeelin- gen artillerie en zware vrachtwagens rij den onophoudelijk door de straten van Danzig, 's Nachts hoort men schietoefe ningen met zwaar geschut. Gedurende den nacht komen weer groote hoeveel heden wapenmaterieel aan, die door de auto's vervoerd worden. Havas meldt nader uit Danzig, dat agenten van de Gestapo en S.S.-mannen gisteravond een razzia hebben gehouden in het grootste koffiehuis te Danzig, het „Deutsche Haus". Deze maatregel staat in verband met de geheime anti-Hitleri- aansche propaganda, die op het oogen blik in de Vrije Stad gevoerd wordt en die een zekere opschudding onder de na tionaal socialistische leiders veroorzaakt heeft. Voorts wordt gemeld, dat de tankver sperringen en het luchtafweergeschut sedert gisteren speciaal bewaakt worden hetgeen onder de bevolking eenige ner vositeit teweeg heeft gebracht. VOLGENS DE POOLSCHE PERS ZOU BERLIJN DE „SUDETEN-TACTIEK" WILLEN TOEPASSEN. De Poolsche pers vestigt de aandacht op „symptomen", welke volgens de bla den, „doen blijken, dat Duitschland ten aanzien van Polen de Sudetentactiek zou willen toepassen". De bladen verklaren eenstemmig, dat deze tactiek geen enkele kans van slagen zal hebben. Volgens de „Kurjer Poranny" hopen de Duitschers, dat de gang van zaken zich als volgt zal ontwikkelen: De internationale spanning zou tot het uiterste worden opgevoerd. Europa, voor een onmiddellijke oorlogsdreiging ge plaatst, zou geïntimideerd worden en een nieuw München aanvaarden; Duitsch land zou dan een „definitieve vrede" voorstellen tot den prijs van „onbetee- kenende concessies". Indien Europa hierop gunstig zou re- ageeren, zou dit zijn moreele demoblisa- tie beteekenen en zou een Duitsche vrede kunnen worden gedicteerd. De Duitschers, aldus het blad, verge ten evenwel, dat de atmosfeer in Europa sinds verleden jaar volkomen gewijzigd is. De mogendheden zijn vastbesloten om zich tegen iedere nieuwe Duitsche ver overing te verzetten. De Duitschers ver geten ook, dat zij te doen hebben met Polen, dat zich niet zal laten intimidee- ren en vastbesloten is te strijden, des noods alléén. NERVEUZE STEMMING TE BERLIJN Een atmosfeer van gespannen afwachten Met de berichten in de Duitsche pers over Poolsche wreedheden, precies als een jaar geleden over de z.g. Tsjechische wreedheden, is volgens Reuter in Berlijn een nerveuze stemming terug gekeerd. Men meent, dat iets moet gebeuren en wel spoedig en er is een atmosfeer van gespannen afwachten. De Duitschers zijn overtuigd, dat Hitier iets wil, doch men weet niet wè.t. In niet-officieele kringen is men van meening, dat Hitier, wanneer de tijd daar is, met dramatische snelheid zal toeslaan, zoodat een beslissende stap zal zijn gedaan, vóór de mogendheden van het vredesfront tijd hebben tot handelen. In officieele kringen wil men doen voorkomen, dat de nervositeit niet alge meen is onder het volk, doch vreemde lingen, die hier eenigen tijd gewoond hebben, hebben den indruk, dat de on rust voortdurend toeneemt. De lezers der dagbladen zien een herhaling van de campagne van het vorig jaar. GESTAPO-AGENT GEARRESTEERD IN ZWEDEN. Het blad „Social-democraten" meldt, dat een agent der Gestapo is gearres teerd, die zich uitgaf voor 'n uit Duitsch land gevluchten communist en die onder verscheidene namen werkte. Voorts zijn aanklachten ingediend te gen andere personen, o.m. een jong kan toorbediende en verscheidene Zweedsche nationaal-socialisten. Deze spionnen pro- beeren inlichtingen te krijgen over aan tallen arbeiders en productiecapaciteit der fabrieken, over emigranten uit Duitschland enz. De „Formidable", de nieuwste aanwinst der Engelsche vloot, gleed te water, nog vóór de doopplechtigheid was begonnen. Bjj de te water lating van Groot-Brit- tannië's nieuwste vliegkampschip, de „Formidable", welke gisteren in tegen woordigheid van minister Kingsley Wood en zijn echtgenoote, die het schip zou doopen, te Belfast heeft plaats ge vonden, heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, dat aan één persoon het leven heeft gekost, terwijl 20 anderen gewond werden. De heer en mevrouw Kingsley Wood waren juist bij' het schip aangekomen, toen men stukken van de houten stellage, waarop het schip rustte, zag breken en het gevaarte tot ieders schrik, 20 minu ten vóór den vastgestelden tijd, begon te glijden. De arbeiders, die voor het schip aan bet werk waren, zochten in allerijl een goed heenkomen. Stukken hout en bou ten vlogen overal in het rond en kwamen ook in de toeschouwersruimte terecht. De meesten slaagden er in, ongedeerd uit de nabijheid van het schip te komen, doch een 20-fal personen werd door de rondvliegen de stukken gewond, terwijl een vrouw zoo ernstig ge- kwetstwerd, dat zij' opweg naar het ziekenhuis over leed. Toen de „Formidable" geheel onver wacht begon te glijden maakten de sleep- booten, die lagen te wachten, in allerijl plaats voor het schip. Te midden van tooneelen van opwinding hoorde men de sirenes van het schip loeien. Op de officieele tribune gaven de of ficieele persoonlijkheden, die zich ter stond realiseerden, wat er gebeurde, aan mevrouw Kingsley Wood haastige aan wijzingen, hoe zij de flesch champagne op den boeg moest breken en zoo kon het schip tóch nog gedoopt worden. Het gevaarte kwam overigens goed in het water en er was geen oogenblik ge vaar, dat het zijwaarts zou omslaan. Na het van stapel loopen van de „For midable" hield minister Kingsley Wood een toespraak, waarin hij zeide: „Kracht en waakzaamheid moeten ons wachtwoord zijn. Ik geloof niet, dat er iemand in twijfel verkeert omtrent onze kracht, of onze bedoelingen. Wij zoeken geen twist met eenig land en wij geloo- ven, dat onze goede trouw en eerlijke be doelingen overal bekend zijn. Dit volk verlangt, zooals de meerder heid van ieder ander volk, den vrede, doch er zijn dingen, die méér waard zijn dan zelfs de vrede, die niet kunnen wor den afgestaan. Wij hechten niet alleen aan onze eigen vrijheid, maar ook aan die van anderen. Wij zullen al onze plech tig aangegane verplichtingen getrouwe lijk nakomen en nooit capituleeren voor het geweld der agressie. Wij kunnen in volkomen vertrouwen op onze kracht voorwaarts gaan". „Engeland, aldus vervolgde de minis ter, heeft zijn luchtmacht, zijn financi- eele kracht, den moed en de vastberaden heid van het volk, die nooit overwonnen kunnen worden, doch wij denken nu aan de voortreffelijke vloot, die de gedachte aan Drake en Nelson nooit zal verliezen. Onze vloot heeft ons volledig vertrou wen. Ik spreek vandaag tot u als optimist en als iemand, die de hoop, namelijk de hoop op den vrede, niet heeft opgegeven. Oorlog is niet onvermijdelijk. Wij heb ben de hoop op een betere toekomst voor de menschheid niet opgegeven". EEN NIEUWE ZET IN DEN „ZENUWENOORLOG?" Terwijl de Engelsche bladen vol staan met berichten uit de verschillende hoofd steden over z.g. „vredesplannen", ver neemt Reuters diplomatieke redacteur, dat in officieele kringen van eenige vre desconferentie niets bekend is. Het ge rucht over een plan voor een viermo- gendhedenconferentie wordt hier slechts beschouwd als een nieuwe zet in den z.g. „zenuwen-oorlog", waardoor men in de Poolsche kringen wantrouwen wil zaai en ten aanzien van de werkelijke Engel sche bedoelingen en bovendien van „oor logszuchtige democratieën" wil spreken, die de „vredesplannen" verwerpen. Men staat hier op het standpunt, dat Binnenland. De maritieme versterking van Indië. D'e oorzaak van de IJsvogel-ramp. De tentoonstelling van Zeeuwsche klee- derdrachten, Buitenland. Militair verdrag tusschen Duitschland en Slowakije. E'ngelsch vliegkampschip liep te vroeg van stapel. Fransche luchtmanoeuvres boven Enge land. Mussolini confereert met Badoglio. Hongaarsche Minister naar Rome. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). by een conferentie P o i e n als direct be langhebbend land zou moeten deelnemen terwijl ook de Sovjetunie niet terzijde zou kunnen worden gelaten. Men heeft te Londen de grootste waar deering voor de bewonderenswaardige kalmte en het geduld van de Poolsche regeering tegenover de steeds toenemen de provocaties. Uit Berlijn wordt gemeld: Csaky heeft gisteren een bezoek aan Hitier gebracht op den Obersalzberg. Te Salzburg voegt men hieraan toe, dat Csaky zich om half vijf naar den rykskanselier heeft begeven, met wien hü de thee heeft gebruikt. Men zegt, dat Csaky vergezeld wordt door den Hongaarschen gezant te Ber lin. Uit München kwam eenzelfde bericht. Er werd aan toegevoegd dat Csaky ook een onderhoud heeft gehad met von Rib bentrop en dat men in Duitsche politieke kringen aan deze besprekingen groot ge wicht hecht. Nader wordt echter gemeld De woordvoerder op den Berghof, het verblijf van Hitier, heeft gisteravond be toogd, dat Csaky geen bezoek heeft gebracht aan Hitier. Ook wordt in officieele kringen ont kend, dat v. Ribbentrop Csaky heeft ont vangen. Deze ontkenning heeft te Berlijn in po litieke kringen eenige sensatie gewekt. IN HET BELANG DER DEFENSIE. De Poolsche regeering heeft een ingrij pend besluit genomen tot verdeeling van het groot grondbezit ten bate van kleine boeren. Hierdoor zullen, naar men aanneemt, in hoofdzaak Duitschers worden getrof fen die in het Westelijk grondgebied uit gestrekte landgoederen bezitten. Officieel wordt medegedeeld, dat mor gen in de Staatscourant een presidentieel decreet zal verschijnen, waarbij de minis ter van Landbouw wordt gemachtigd, in overleg met den Minister van Binnen- landsche Zaken, met het oog op de vei ligheid van den staat en de verdediging der grenzen, over te gaan tot verdeeling en, onder bepaalde omstandigheden, tot den gedwongen verkoop van landgoede ren, die in het grensgebied liggen. De minister van Landbouw zal bijvoor beeld kunnen overgaan tot verdeeling van bepaalde groote landgoederen, toe- behoorende aan leden van de Duitsche minderheid, en deze in kleine perceelen kunnen toewezen aan boeren of kleine landeigenaren. In verband hiermede wordt er aan her innerd, dat in sommige grensgebieden, en speciaal in Opper-Silezië en Pomme- ren, nog uitgestrekte landgoederen lig gen, die eigendom zijn van de Duitsche aristocratie. Men schat, dat 80 pet. van het grootgrondbezit in Pommeren d. w.z. bijna 22 pet. van het geheele gebied zich in handen van Duitschers be vindt, terwijl het percentage der Duit sche minderheid aldaar slechts 9,8 pet. (220.000 van de ruim 2.300.000) beloopt. In Opper-Silezië bedraagt de Duitsche minderheid slechts 9 pet. en bezitten Duitschers 86 pet. van den grond. DUITSCH MILITAIR VLIEGTUIG IN ZWITSERLAND GELAND. Een Duitsch militair vliegtuig is ge land te Fraubrunnen nabij Bern, omdat de benzinevoorraad was uitgeput. De be stuurder moet verdwaald zijn geraakt. Er wordt een onderzoek ingesteld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1