Opbrengst Rijksmiddelen. DVERIENTIES :n aanbod OORLOG OF VREDE? Een Britsch-Poolscb verdrag. Dagblad voor de Provincie Zeeland tAAYMAKERS ïchts wat oort. jen Verpachtingen Over Danzig en den corridor valt niet te onderhandelen. Vrede na of vóór den volgenden oorlog. Buitenland. G DONDERDAG 17 AUG. 1939 53e JAARGANG - No. 270 De Italiaansche pers pleit voor Duitsch- Poolsche besprekingen. Hooge Raad van het Leger des Heils beraadslaagt. Belangrijkste Nieuws. GP beschikbaar voor E. ft» L# den aankoop van een AUTOMOBIEL II FIN. Mil. „ZEELANOIA" - GOES Japanners landen bij Honkong. De Amerikaansche oorlogsverschepingen naar Japan. a rubriek ens 6 regels) 0,75 contant, ing. Onder letter oi mer ƒ0,85. irs van DINSDAG en ZATERDAG. ir en pedicure. Meer :rd komen niet terug; RGEN OP ZOOM Ber. 7,15 Boek-, L 8,00 Ber. ANP.,' Egel. 9,15 Causerie 'iiTrioconcert. 10,00 |r. 10,30 Trioconc. Ca. 11.50-12,00 EERBERICHT. pan hedenmorgen weer: zwaar be- |Z.O.; temperatuur cht 13; neerslag in hedenavond tot 119 uur: ind: 's nachts iets telijk ochtendmist, Jewolkt, droog vrij kke veranderlijke liddag 3 u CP 1 lag 3 uur: 771. fietsers: |huis enz., Kram- rland, Jonkers, v. d. Harst. Jonkers, met landerijen, „Vluchtenburg", Erf, v. Bijke. 1, Hertoga. en Landbouw- I, v. Dissel, en Weiland, Hof- jptede „Nooit Ge- :erke, Bouw- eu Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnefTSeïitepvijS f J.05 per kv Weekabonnementen voor Mlddeiburg Goes en Ylissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA Aavertentiën 30 cent per r§gei Ing?"oiti!f»vi reï'",dede-lifi2vH rsg?' Kleine Auvertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Er is, zoo werd hedenmorgen uit Lon den gemeld, geen reden voor overdreven optimisme. Dat is zeker wel zeer zacht uitgedrukt. Men zou eerder kunnen zeggen, gezien de ontwikkeling van den internationalen toestand, dat er voor optimisme geen enkele reden is. Enkele dagen geleden scheen de kans op een vreedzame oplossing van de ge schillen iets grooter te worden, toen van verschillende kanten berichten werden gelanceerd over de mogelijkheid van een internationale conferentie. Maar thans schijnt de toestand weer geheel veranderd.. De geheele Duitsche pers keert zich heden verontwaardigd tegen het denk beeld van een internationale conferentie tot regeling van het vraagstuk Danzig. Opmerkelijk is daarbij, dat de kwestie van den corridor en die van Danzig thans in één adem worden genoemd. De bladen verklaren eenstemmig, dat er zoowel wat Danzig als den corridor betreft, geen sprake van een compromis kan zijn, omdat de beide vraagstukken kwesties van Duitsche eer zijn. Zoo sehryft de „N a c h t a u s g a b e" „Een compromis is niet mogelijk. Con ferenties over deze vraagstukken hebben geen zin. Als de democratische staten delegaties naar een dergelijke conferen tie zouden zenden, die slechts tot taak hadden zich tegen iets te verzetten, wat de Duitsche eer raakt zou het eenige resultaat zijn, dat de toestand ernstiger werd". „Geen Engelschman en geen Fransch- man gaat het iets aan, indien Danzig bij het Duitsche rijk wordt ingelijfd. Met de Polen kan op zijn hoogst onderhandeld worden over de economische gevolgen van dezen maatregel, niet echter over den maatregel zelf". Niet minder fel is de „Lokal Anzeiger" Het blad schrijft: „Wij moeten het eens duidelijk zeggen. Danzig is geen probleem, maar een Duit sche stad, die bij Duitschland behoort en daarmee basta. De uit Duitsch rijksge bied, ten behoeve van Polen, gesneden corridor is geen probleem, maar iets on zinnigs, dat uit den weg moet worden geruimd". Mogen de Polen er mee voortgaan het verkeer tusschen het Duitsche Rijk en Oost-Pruisen naar goeddunken af te snijden of te bemoeilijken? Moeten de Duitschers in deze Duitsche gebieden nog langer overgeleverd blijven aan de Poolsche haat en terreur Neen. Het ge zonde verstand en de feiten gebieden een billijke en verstandige oplossing en dat kan slechts de Duitsche oplossing zijn. Er is geen plaats voor compromis of conferentie". De „A n g r i f f" schrijft: „Het Duit sche volk gevoelt slechts afkeer en walging van dergelijke conferenties.. Conferenties, compromissen en onder handelingen hebben Europa geen vrede gegeven. De corridor en Danzig zijn Duitsche vraagstukken, die niemand an ders aangaan. Wij zullen hier recht en vrede bren gen zonder Engeland of tegen Engeland. De Duitsche pers gaat tevens voort in heftige bewoordingen melding te ma ken van steeds weer nieuwe wreedheden, die tegenover Duitschers in den Pool- schen corridor zouden zijn bedreven. Terwijl van Duitsche zijde dus het denkbeeld van een internationale confe rentie wordt verworpen, pleit de Itali aansche pers, volgens een Reuter-bericht uit Rome, met een eenstemmigheid, die officieele inspiratie doet vermoeden, voor directe Poolsch-Duitsche onderhan delingen voor een vreedzame regeling. De „G i o r n a 1 e d' 11 a 1 i a" schrijft "Polen heeft bij onderhandelingen met Duitschland niets te verliezen, het kan door oplossing van het vraagstuk Dan zig tot vriendschappelijke betrekkingen met den grooten buurstaat komen. Als het echter oorlog prefereert, zal het zijn geheele bestaan op het spei zet ten. Polen moet er aan denken, dat Italië in een algemeenen oorlog zijn plicht zal doen en dat de spil onverwoestbaar als staal is. De democratische pers spreekt van mogelijke conferenties en van een compromis, doch er zijn rechten, voor welker erkenning geen conferenties noo- dig zijn en die geëerbiedigd moeten wor den. Dat zijn de Duitsche aanspraken op Danzig en de Italiaansche aspiraties in de Middellandsche Zee en Afrika". Dergelijke commentaren komen in vrij wel alle bladen voor. De „Lavora Fascista" schrijft hoven zyn hoofdartikel over Danzig: „De eeni ge mogelijkheid is: onderhandelingen met Duitschland". HITLER CONFEREERT MET GSRlNG EN H1MMLER. Uit Berlijn werd gisteravond gemeld: Hitier heeft heden te Berchtesgaden langdurig met Göring en Himmler over de jongste ontwikkeling in de Europee- sche situatie geconfereerd. In welingelichte kringen te Berlijn wordt omtrent de bespreking, die de Poolsche commissaris-generaal te Dan zig, Chodaeki, en de president van den senaat der Vrije Stad, Greiser, heden ge had hebben, verklaard, dat deze uitslui tend gewijd was aan de regeling van zuiver binnenlandsche aan gelegenheden, Danzig betref fende, o.m. de weder instelling van de Poolsche douane-controle bij de Amada- fabrieken en dat de politieke aspecten van de kwestie Danzig niet ter sprake zijn gebracht. Chodaeki is naar Warschau vertrok ken om den Poolschen minister van bui- tenlandsche zaken, Beek, rapport uit te brengen. Van Poolsche zijde, aldus meldt Havas nog uit Warschau, wordt met nadruk verklaard, dat het onderhoud tusschen Chodaeki en Greiser reeds lang van te voren was vastgesteld en dat er geen belangrijke politieke aangelegenheden zijn besproken. OORZAAK VAN DE GEPRIKKELDE STEMMING IN DUITSCHLAND. Havas meldt uit Berlijn: Het denkbeeld van een internationale conferentie, welke den Tsjechen hun recht op zelfbeschikking zou hergeven, zooals de „Time s" dat uiteenzette, heeft in leidende en politieke kringen de heftigste verontwaardiging gewekt. D. N. B. noemt het voorstel een idio terie. Voor Duitsche politieke kringen heeft een conferentie geen zin dan wan neer vooraf het recht van 400.000 Duit schers in Danzig op zelfbeschikking is erkend. Men verzet zich echter heftig tegen elke suggestie, dat dit recht den Tsjechen zou worden toegekend. De geprikkeldheid, die men hier kan constateeren wordt verklaard door de hoop in verschillende Duitsche kringen gewekt, dat het Rijk Danzig zou krijgen op eenvoudige belofte te zullen deelne men aan een internationale conferentie en dat wel zonder eenige discussie. Men schijnt zeer verwonderd, dat Po len en de democratische mogendheden zich kunnen verzetten tegen aanbiedin gen van een „duurzamen vrede". Men schrijft uit Londen: In een beschouwing over het „vredes- front", schrijft de Times o.a. Geen woorden kunnen de eenvoudige maar ontzaglijk ernstige zekerheid ver- hoogen, dat Groot-Brittannië met zijn bondgenooten zonder de minste aarze ling een oorlog zal ingaan om een Duit- schen aanval op de onafhankelijkheid van Polen te verijdelen. Doch de vredesmogendheden moeten een positief program hebben en dit aan de wereld blootleggen. Onderhandelingen zonder een alge- meene beperking der bewapening zijn nutteloos. De nazi-opvattingen van Le- bensraum moeten verdwijnen en de Tsje chen moeten het recht van zelfbestuur hebben. De wettige aspiraties op koloniaal ge bied moeten bevredigd worden zonder terug te keeren tot de oude opvatting van volkeren en gebieden als ruilgoede- ren. Worden deze voorwaarden vervuld, dan behoeft er niet gewanhoopt te wor den aan de vervulling der politieke, fi- nancieele en commercieele behoeften van Europa. De Times doet het denkbeeld aan de hand van een nieuwe Volkenbonds-orga- nisatie, waaromtrent Europa het eens moet worden om zijn zaken te leiden. Na den volgenden oor log zoo besluit het blad moet een vredesconferentie ge houden worden. Alles is ervoor te zeggen, zulkeen conferentie te houden, al vorens de volgende oorlog uitbreekt, doch op voorwaarde, dat het een werkelijke conferentie van den vrede wordt. Inkomstenbelasting ruim 9.2 millioen gulden hooger. Overige middelen overtreffen met 17 millioen gulden de raming. Blijkens het overzicht van den stand der Rijksmiddelen hebben de directe belastingen tot ultimo Juli van dit jaar f 95.614.355 opgebracht, tegen tot Juli 1938 f 87.204.853. De grondbelasting leverde f 10,6 mil lioen, de inkomstenbelasting f 62,4 mil lioen, de vermogensbelasting f 13,2 mil lioen, de Verdedigingsbelasting I ruim f 7,6 millioen en de belasting van de doo- de hand ruim f 1,5 millioen. In vergelijking met 1938 was het ko hierbedrag op ultimo Juli j.l. voor de Inkomstenbelasting ruim f9,2 millioen hooger, doch dat voor de ver mogensbelasting f277.000 lager en voor de verdedigingsbelasting f 821.000 lager. De overige verschillen waren niet groot. Wat de overige middelen be treft, deze hebben in Juli j.l. f 50 mil lioen (Juli '38 f39,4 millioen) en over de eerste zeven maanden van 1939 f 274 millioen (v.j. f 256 millioen) opgebracht, terwijl 7/12 van de raming voor 1939 f 257 millioen bedraagt. De dividend- en tantièmebelasting bracht over de eerste zeven maanden in 1939 f 17,7 millioen op (v.j. f 17,6 mil lioen), de rechten op den invoer leverden f66,3 millioen (v.j. f55,2 millioen), de accijnzen (in millioenen)op wijn f 1,2 (f 1,1), op gedistilleerd f16,6 (f 15,9) op bier f5,1 (f4,7), op suiker f33,4 (f31,3) en op tabak f22,1 f21,4). Boven 7/12 van de raming voor 1939 kwamen: de di\idend- en tantième-belas ting (f2,- millioen meer), de rechten op den invoer (f 10,3 millioen meer), de accijns op het gedistilleerd f 315,000 meer), op bier (f446.000 meer), op sui ker (f 732,000 meer) en op tabak (f 1,1 millioen meer), voorts de omzetbelasting (f 4,2 millioen meer) en de loodsgelden (f 5.000 meer). De gemeentefondsbelasting leverde tot Juli 1939 voor den dienst '38 '39 f 67,9 millioen en voor den dienst 1939'40 f 29,8 millioen (v.j. resp. f 60,7 en f 26,8 millioen) en de opcenten op de vermogensbelasting tot en met Juli 1939 voor den dienst 1938'39 f 6,mil lioen (v.j. eveneens f 6,'millioen) en voor den dienst 1939'40 f 2,5 millioen (v.j. f 2,6 millioen). Ten bate van het verkeersfonds brachten in Juli j.l. op: de motorrijtui genbelasting f 2,2 millioen en de rijwiel belasting (Juli is de maand voor de aan schaffing van nieuwe rijwielmerken) f 3,6 millioen. Wie wordt opvolger van Evangeline Booth? Een der medewerkers van de „Daily Telegraph" werd in staat gesteld een kijkje te nemen in de Clapton Congress hall, de zaal, waarin de zittingen plaats vinden van den hoogen raad van het Le ger des Heils, die bijeen is gekomen om een generaal te kiezen als opvolger van generaal Evangeline Booth. De besprekingen zijn volstrekt geheim en worden gevoerd in een sfeer, welke vergeleken kan worden met die van een Pauselijk conclave. Terwijl echter de kar dinalen in het Vaticaan worden opge sloten, totdat zij een nieuwen Paus heb ben gekozen, zijn de hooge officieren van het Heilsleger vrij om te gaan en te ko men. Gedurende het verblijf te Londen logeeren zij in hotels en bij vrienden of in het centrum van het Heilsleger te Clapton, dat vroeger een kweekschool was. Zij gebruiken de lunch in het ge bouw waar de vergaderingen gehouden worden. De hooge hekken, die het ge bouw te Clapton van de straat scheiden, worden alleen geopend voor hen, die van de noodige geloofsbrieven voorzien zyn. Andeol Madier, een der meest bekende Fransche alpen-gidsen, is om het leven gekomen hij het afdalen van r>en der pieken van de Pelvoux., Bovendien patrouilleeren vele Heils soldaten in den tuin, terwijl anderen bij de deur van de zaal scherp de wacht houden. Blauw overheerscht in de zaal, waarin de 51 commandanten uit alle deelen van de wereld zijn bijeengekomen. Elke tafel waar zij aan zitten, is met een blauw kleed bedekt. De zaal is versierd met pal men en hydrangia's. De tafel waaraan de president en de vice-voorzitter zijn geze ten, is bedekt met een vlag van het Heilsleger. Er voor hangt een bloedrood kleed, waarin een gouden ster is gebor duurd met de woorden: „Bloed en vuur", de symbolische leuze van het Leger des Heils, die ook is aangebracht onder een indrukwekkend portret van den stichter van het leger, William Booth. Elke gede legeerde heeft zijn bijbel, zijn gezang boek, de statuten en een exemplaar van het orgaan van het Leger des Heils, de „Strijdkreet" naast zich liggen. Er zijn geen aschbakken, want terwijl den Heils soldaten is toegestaan te rooken, indien zij dit verkiezen, is dit den officieren streng verboden. In een hoek van het podium staat een kamerscherm, waarachter de leden van den hoogen raad hun stem bij geheime stemming uitbrengen. De president, commandant Edward Parker, heeft bijna 40 jaar bij het hoofdkwartier van het Leger des Heils in de Ver. Staten ge diend. Een merkwaardig feit op deze verga dering, waarin zoovele nationaliteiten zijn vertegenwoordigd, is, dat men er geen behoefte heeft aan officieele tolken Iedereen is blijkbaar voldoende van het Engelsch op de hoogte om de debatten te kunnen volgen. Het eenige niet-lid van het Heilsleger, dat bij de vergadering tegenwoordig is, is de rechtskundige raadsman van het Leger, de heer William Frost. Hij heeft het 't drukst van allen, want zijn advies wordt herhaaldelijk ingewonnen over de strekking van de stichtingsoorkonden en andere juridische zaken. Tot gisteren waren de besprekingen nog slechts van voorloopigen aard en was men nog niet aan de stemming toe gekomen. In 1934 duurde het zes dagen alvorens generaal Evangeline Booth ge kozen was. VOLGENDE WEEK REEDS DE ONDERTEEKENING? Militair bondgenootschap, ook ingeval van een indirecten aanval. De „Un. Press" meldt: Men neemt aan, dat het Engelsch-Poolsche ver drag reeds de volgende week zal worden onder- te e k e n d. Volgens welingelichte kringen zal het verdrag, behalve vérstrekkende andere verplichtingen van Engeland, de volgen de punten bevatten: 1. Engeland en Polen verplichten zich, ingeval van een rechtstreekschen aan val, elkaar met alle wapenen bij te staan. 2. Het bondgenootschap zal ook, in geval van een indirecten aanval, van kracht zgn. Hoewel geen naam genoemd zal wor- Binnenland. Opbrengst Rijksmiddelen. Buitenland. Geen plaats voor compromis volgens de Duitsche bladen. Een Britsch-Poolsch verdrag? Duitsche bezetting van Bratislava? op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). den van eenig by zonder land, neemt men toch aan, dat Polen een Duitschen inval i» Litauon. of wellicht ook Hongarije, ais een bedreiging der Poolactoo oo af hankelijkheid zal beschouwen en dus als een indirecten aanvai. 3. Polen is bereid, Engeland te hulp te komen, in geval Engeland ten gevolge van zijn verplichtingen tegenover Frank rijk, Turkije, Griekenland, Roemenië en België in een oorlog betrokken wordt. 4. Beide landen verplichten zich, in ge val van een gemeenschappelijken oorlog geen eenzijdigen vrede of wapenstilstand te sluiten. De duur van het verdrag is vastgesteld op vyf jaar, waarna het verlengd kan worden. AAN DE GRENS VAN BRITSCH GEBIED. Een afdeeling Japansche troepen ter sterkte van omstreeks 1000 man heeft zicht gisteren ontscheept op het schier eiland Kauloen, vlak by de grens van de Britsche kolonie Hongkong. Na een ge vecht met Chineesche vrijscharen heb ben zy tegen den middag Sjoemtsjoem in bezit benomen. Bij de landingspoging is een Japansch troepentransportschip op de Paarl-rivier op een myn gestooten en gezonken. Vol gens de United Press zijn hierbij 300 soldaten verdronken. De verliezen wer den nog vergroot, doordat Chineesche scherpschutters van de wal af de red dingsbooten onder vuur namen. De Britsche autoriteiten hebben twee compagnieën naar de grens van haar ge bied gezonden om op alle gebeurlijkhe den voorbereid te zijn. Deze houden nu de wacht aan de brug, die over de grens rivier loopt. Aan de andere zijde van de brug hebben de Japanners thans hui? vlag geplant. In Britsche regeeringskringen windt men zich vooralsnog niet onnoodig op over het bericht omtrent de Japansche landingsmanoeuvre bij Hongkong. De be zetting van Namtau en van het terrein tot de grens van het gebied van Hong kong verschilt in wezen niet van andere bezettingen, die tot dusver uitgevoerd zyn. Alleen wanneer het hier klaarblijkelijk een optreden zou gelden, dat niet als een faze in Japans krijgsverrichtingen tegen China beschouwd moet worden, doch als een directe aanval op Groot- Britannië's positie en belangen, zou men de zaken ernstig opvatten. Uit Hongkong wordt nader gemeld, dat de vrees algemeen is, dat Japan op een volkomen isoleering van Hongkong aanstuurt. DE MOGELIJKHEID VAN EEN EMBARGO. „Dome i" meldt, dat officieele Ja pansche kringen denken, dat het staats- departement te Washington zich voor bereidt om een embargo af te kondigen op verschepingen van oorlogsmateriaal naar Japan, zonder te wachten op het verstrijken van den opzegtermijn van het handelsverdrag. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken, die een verklaring aanhaalde, welke Sumner Welles in dit verband zou heb ben afgelegd, zeide, dat wanneer dit be richt de waarheid goed weergaf, het em bargo, dat men dreigt toe te passen op Japan, toegepast zou worden met schen ding van den geest van het nog van kracht zijnde handels- en scheepvaart verdrag en zelfs van de neutraliteitswet. De woordvoerder gaf echter toe, dat deze maatregel geiyk zou staan met een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1