DREIGENDE WOORDEN UIT ROME GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland Hoop op vredelievende oplossing van het probleem-Danzig nog niet opgegeven Japans nadere aansluiting tij de spil. De Doopplechtigheid van Belangrijkste Nieuws. Prinses Irene* NI FIN. MIJ. „ZEELANDIA" - GOES WOENSDAG 16 AUG. 1939 53c JAARGANG - No. 269 Verklaring van Burckhardt over zijn bezoek aan Vandaag Poolsch-Danzlgsche besprekingen. Men eischt zeer snelle oplossing van de kwestie Danzig en het prijsgeven van de omsingelingspolitiek Rusland zendt troepen naar de grenzen van Mandsjoekwo. Zoo mogelijk in September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, T.FABERY DE JONGE beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL Franco's a.s. bezoek aan Italië. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f&éü per fenjvteal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Advertentlcn 30 cent per regsï Ingezonden mededeeiingen 00 cent per regel Kleine Advcrtentiïn Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Ben gisteren afgelegde verklaring van den Hoogen Commissaris van den Vol kenbond te Danzig, Prof. Burckhardt, geeft uiting aan de hoop, dat vandaag Poolsch-Danzigsche besprekingen over een vreedzame oplossing kunnen begin nen. Prof. Burckhardt heeft, aldus Havas, aan de buitenlandsche pers de volgende schriftelijke verklaring overhandigd: „Ik ben niet in Genève geweest en ik heb geen enkel onderhoud gehad met den secretaris-generaal van den Volkenbond. Ik ben evenmin van plan naar Londen te gaan. Ik heb slechts een kort bezoek aan Duitschland gebracht, waarbjj ik gele genheid gehad heb een korte bespreking te voeren over binnenland sche aangele genheden, betrekking hebbende op Dan zig"- De journalisten stelden daarop een aantal vragen over dit bezoek aan Duitschland. In antwoord daarop be perkte Burckhardt zich tot de verkla ring, dat hij de hoop op een vreedzame regeling van het Danzigsche probleem niet heeft opgegeven, en dat het niet is uitgesloten, dat de Poolsche commissa ris-generaal te Danzig, Marjan Chodacki en de voorzitter van den Danzigschen Senaat, Arthur Greiser, vandaag een eerste onderhoud hebben over bepaalde vraagstukken, betrekking hebbende op de Vrije Stad. BERLIJN EN WARSCHAU ZWIJGEN. Te Berlijn zijn, naar gemeld wordt, geenerlei inlichtingen over Burckhardt's pogingen te verkrijgen. Zoowel van Poolsche als Duitsche zijde wordt ontkend, dat hetzij Polen, hetzij Duitschland het initiatief tot onderhan delingen over Danzig genomen zou heb ben, of dat men bereid zou zijn het een maal ingenomen etandpunt te verlaten. Uit Londen seint Reuter, dat de Britsche regeering van Burckhardt of van andere kringen geenerlei voorstel voor de regeling van de kwestie Danzig ontvangen heeft en dat er ook niets be kend is omtrent de plannen van Burck hardt, wiens functie het is, de kwesties die tusschen Polen en Danzig gerezen zjjn, te regelen en die natuurlijk via den Poolschen commissaris-generaal te Dan zig in nauw contact staat met de Pool sche regeering. Burckhardt heeft vóór zijn bezoek aan Berchtesgaden met de Britsche regee ring geen overleg gepleegd, noch heeft hij de goedkeuring van Londen gevraagd Hij heeft de Britsche regeering in haar hoedanigheid van rapporteur van de commissie van drie uitsluitend medege deeld, dat hij van Duitschland daartoe een uitnoodiging had ontvangen. De Britsche regeering heeft daarop in haar hoedanigheid van rapporteur dit nieuws doorgegeven aan de andere twee leden van de commissie. Voorts wordt er nog nadrukkelijk op gewezen dat Burckhardt geen boodschap van de Britsche regeering heeft overge bracht, doch slechts uitsluitend in zijn persoonlijke kwaliteit naar Berchtesga den is gegaan. Het. is niet gemakkelijk een juist in zicht in den toestand te krijgen. Gisteravond kwamen van verschillen de zijden min of meer geruststellende berichten. De algemeene indruk was, dat Rome een kalmeerenden invloed op Berlijn zou hebben uitgeoefend. Graaf Ciano zou in Berchtesgaden dui delijk te kennen hebben gegeven, dat Italië slechts dan tot volledigen steun bereid is, als het de zekerheid bezit, dat Berlijn vooral inzake Danzig verder geen stappen meer onderneemt, die niet uit drukkelijk door Rome worden goedge keurd en dat Mussolini er op heeft ge wezen, dat dit gevaarlijke probleem op vredelievende wijze behoort te worden opgelost. Er zouden dan ook reeds stappen tot bemiddeling in voorbereiding zijn. De na dien ontvangen berichten ade men echter een geheel anderen geest. Havas meldt uit Rome: In Romein- sche politieke kringen schijnt men thans de reserve te willen prijsgeven, welke men tot nog toe, ook direct na de be sprekingen, te Salzburg had betoond. Sinds Dinsdagavond 1.1. spreekt de pers een toon tje hooger. Men spreekt thans niet alleen meer over een „volkomen solidariteit van de spil" e.d., maar men richt tot de demo cratieën de aanmaning, dat zij wel moe ten begrijpen, dat zoowel Berlijn ais Ro me van oordeel zijn, dat Danzig een kwestie is, welke in een minimum tijd geregeld moet zijn, als men geen cata strophe wil riskeeren. Men zegt, dat Europa thans een van de ernstigste oogenblikken beleeft sinds 1918, ernstiger misschien dan in Sep tember 1938. Duitschland en Italië, zoo voegt men er aan toe, beschouwen de Duitsche op lossing van de kwestie van Danzig als een zaak van prestige en van eer voor bet Duitsche volk. De Duitsche regee- nng, die reeds zooveel successen be haalde, zal nooit toelaten, dat zij op di plomatiek terrein een verlies lydt t.a.v. Danzig, wat geiy'k zou staan met een eerste afzien van eischen. De democratische mogendheden moe ien wel begrijpen, zoo zegt men naar aanleiding van Salzburg, dat dit een laatste waarschuwing is en dat, indien men zou weigeren de politiek van om singeling prijs te geven zoolang het nog tijd is (want Ciano en Von Ribbentrop „gaven na de besprekingen te verstaan, dat de deur nog open staat voor een vreedzame regeling"), men dan recht op een zeer nabije catastrofe zou afgaan. TEGEN ZATERDAG EEN MILITAIRE OVEREENKOMST VERWACHT. Te Berlijn wordt verwacht, dat de lang besproken militaire overeenkomst tus schen Japan en de mogendheden van de spil Zaterdag zal worden gepubliceerd. Het verdrag is in zooverre een compro mis als het er bij biyft, dat Japan zich alleen in het Verre Oosten en alleen ten opzichte van Rusland bindt. Volgens een bericht van „Havas" uit Sjanghai, zou men daar beschikken over berichten uit welingelichte bron te Tokio, volgens welke het Japansche de partement van buitenlandsche zaken een plan tot versterking van het anti-komin ternpact zou hebben opgesteld, dat een militair bondgenootschap tegen Rusland inhouden zou. Tegenover de andere mogendheden zou het plan een algemeene formule behel zen, waarbjj Japan wel in beginsel by- stand zou beloven aan de deelgenooten van de spil, maar zou voorstellen, dat de omvang van dien bystand zal worden vastgelegd door overleg, dat de drie lan den eerst zouden plegen tegenover de gebeurtenissen, die een bedreiging zou den vormen voor hun gemeenschappe lijke belangen. Het plan van het leger, dat een alge heel en volledig militair bondgenoot schap wilde, zou dus definitief door den Japanschen premier ter zyde zijn gelegd, ondanks de belangrijke vorderingen, die onlangs in die richting werden gemaakt door de onderhandelaars in Europa. ALLE ZUID-TIROLERS IN ITALIË VERLIEZEN HUN ITALIAANSCHE NATIONALITEIT. Havas verneemt, dat het wetsontwerp betreffende de Duitsche bevolking in Z.- Tirol een wijziging heeft ondergaan. In den nieuwen tekst, dien de senaats-com- missie a.s. Vrijdag in behandeling zal ne men, staat, dat de bepalingen betreffen de het verlies van de Italiaansche natio naliteit niet alleen zullen gelden voor de Duitsch-sprekende personen van Duit sche afkomst in Zuid-Tirol, maar ook voor de Zuid-Tirolers, die elders in Italië verbiyf houden. Japansch offensief aan het Chal ka-front op komst? Volgens talrijke overeenstemmende be richten heeft de Sovjet-regeering haar troepen in het Verre Oosten aanzienlijk versterkt in verband met de gevechten aan de grens van Buiten-Mongolië. De versterkingen schijnen echter uit sluitend van de garnizoenen ten Oosten van den Oeral afkomstig te zijn. Uit het Verre Oosten komende reizigers hebben tot de stad Swerdlowsk militaire con- vooien gezien, doch niet in Midden-Rus land. Generaal Stern, vroeger commandant van het eerste speciale leger in het Ver re Oosten, schijnt nog steeds een belang rijken commandopost te bekleeden. Ge neraal Popof, de nieuwe chef van het eerste leger zou aan Stern ondergeschikt zijn. Voorts meldt Reuter, dat de Sovjet autoriteiten zonder eenigen uitleg het vliegen tot nader order opgeschort heb ben op 14 belangrijke civiele luchtlijnen uit Moskou, namelijk naar Novo Sibirsk, Het ligt in het voornemen van H. H. K. K. H..H. Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de doopplechtigheid van Prinses Irene zoo mogelijk In de maand September In de Nieuwe Kerk te Am sterdam zal geschieden. In aansluiting op bovenstaand bericht vernemen wij nader, dat het in de be doeling ligt om deze doopplechtigheid te doen samenvallen met het bezoek, dat H. M. de Koningin, het Prinselijk Paar en Prinses Beatrix de volgende maand aan de landshoofdstad zullen brengen een bezoek, waarvan de datum nog niet officieel is vastgesteld. Voor de tweede maal in de geschiede nis van Oranje en Nederland zal een Oranjekind worden gedoopt in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Op 16 Juni 1822 werd de derde zoon van den kroonprins den lateren Koning Willem III in de Noordelijke hoofdstad van het rijk gedoopt. JUWELIER HORLOGER LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES Sverdlowsk, Centraal Azië en den Kau- kasus. Tegelyk met dit bericht uit Moskou wordt vanuit Sjanghai melding gemaakt van een eventueel Japansch offensief aan de Buiten-Mongoolsche grens. Alle Italiaansche en Duitsche journa listen, die zich thans te Tientsin ophou den, hebben van hun bureaux te Tokio opdracht ontvangen naar Mandsjoekwo te vertrekken. Men merkt op, dat dit be vel samenvalt met uit Tokio afkomstige berichten dat het Japansche kabinet zijn politiek ten opzichte van de Europeesche mogendheden zou hebben vastgesteld. Men denkt, dat het niet onmogelijk zou zijn, dat de Italiaansche en Duitsche journalisten deze opdracht hebben ge kregen naar aanleiding van de voorbe reiding van een groot offensief, dat er toe bestemd is de Sovjet-Mongoolsche troepen, die zich nog in Mandsjoekwo bevinden, te verdrijven. Dit offensief zou ten doel hebben den bondgenooten van de as de militaire waarde van Japan te bewy'zen. VERSTERKINGEN VOOR HET SUEZKANAAL. Naar Reuter uit Kaïro meldt, zijn te Suez 6000 man troepen uit Britsch-Indië aangekomen ter versterking van de Britsche strijdkrachten in Egypte. Binnenland. De doop van Prinses Irone. Steeds meer verkeersongevallen. Het prijsniveau voor steenkolen. Buitenland. Tegenstrijdige berichten over Danzig, Oveieenkomst tusschen Japan en de as? Vernieuwde spanning in Mandsjoekwo. Britsch vliegtuig verongelukt. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). Een door H. M. de Koningin genomen foto van Z, K. H. Prins Bernhard met de Prinsesjes Beatrix en Irene. Voorbereidingen voor een grooische ontvangst. Men werkt te Rome thans energiek aan de voorbereidingen voor een groot- sche ontvangst van generaal Franco, wiens bezoek aan Italië, naar men ver wacht, in de tweede helft van September zal vallen. Men meent te weten, dat het Spaan- sche staatshoofd aan boord van een mi litair vliegtuig te Genua zal aankomen, waar hij zal worden ontvangen door een prins van het huis.van Savoye en een hooggeplaatste fascistische persoonlijk heid, waarschijnlijk Ciano. Het programma zou onder meer een vlootschouw in de Golf van Napels en een militaire parade bevatten. DE VLIEGTUIGINDUSTRIE IN ITALIë MOET WORDEN UITGEBREID. Productie ca. 180 stuks per maand. Gedurende de eerste maanden van een eventueelen oorlog zullen ca. 40 pet. van Italië's tegenwoordige militaire vliegtui gen worden vernietigd, aldus volgens Reuter een der conclusies van een spe ciaal rapport omtrent de ontwikkeling der Italiaansche vliegtuigindustrie, dat in het tijdschrift „Rassegna Italiana" wordt gepubliceerd. Om deze reden, zoo wordt verder gezegd, moet deze indu strie zoo spoedig mogelijk worden ont wikkeld. Thans komt nog 5 pet. van het gebruikte materiaal uit het buitenland tegen vier jaar geleden 30 pet.; in 1938 werkten 60.000 arbeiders in de vliegtuig fabrieken, in 1924 nog slechts 4140. Een ander probleem is de decentralisa tie der nijverheid, die nu nog in de streek MilaanTurijn, welke in de eerste plaats aan aanvallen is blootgesteld, is gecon centreerd. Reeds zijn fabrieken gebouwd in centraal Italië, op de eilanden en in Libye. In het afgeloopen jaar zijn er 26 vliegtuigfabrieken geopend. Omtrent de productie geeft het rap port geen cijfers, doch men neemt aan, dat de Italiaansche fabrieken maande lijks ca. 180 machines vervaardigen, of schoon de capaciteit iets grooter is. ZWITSERLAND EN DE SOVJET-UNIE In zyn laatste bijeenkomst heeft de Zwitsersche federale raad zich in nega tieven zin uitgesproken over het door den nationalen raad aanvaarde beginsel- voorstel tot hervatting der betrekkingen tusschen Zwitserland en Rusland. DE VERONGELUKTE MARINE- VLIEGBOOT. Slachtoffers op weg naar Nieuw-Guinea. Omtrent het ongeval in de nabijheid van Nieuw-Guinea Maandag overkomen aan een vliegboot van de Indische ma rine, kan tot dusver nog slechts wor den medegedeeld, dat een geneesheer per vliegtuig naar de plaats van het onge val is vervoerd, waar hy gisteravond is aangekomen. De gewonden en het stoffeiyk over schot van luitenant Geerlings zyn heden aan boord van het gouvernementsvaar tuig „Valk" overgebracht. De „Valk" is thans op weg naar Manokwari. DE STAFBESPREKINGEN TE MOSKOU. Naar Reuter uit Moskou meldt, gaan de stafbesprekingen, die gisteren reeds voor den vierden dag voortduurden, nor maal verder volgens het programma, met twee lange conferenties per dag. De taak van de Engelsche en Fransche gedelegeerden is moeiiy'ker dan die der Russische, aangezien zij onderlinge stafbesprekingen moeten houden no iedere byeenkomst en tevens rapporten naar Londen en Parijs moeten zen -en. Geen van de partijen geeft commun'quó' uit.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1