MIDDENSTANDSBELANGEN c.a. 1000 stuks Kisten Fabriek voor Houtbewerking Leestafel. insecten Fa. GEBR. MULDER - GOES Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. Burgerlijke Stand. De zwerftochten van Kees. Ingrijpen van de Overheid in het middenstandsleven. Wat Duitschland ons leert. Gevaar voor de kleine zelfstandige ondernemingen. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" Afdoende Bestrijdings- en Verdelgingsmiddelen Korte Kerkstraat 17. Tei. 415. Te koop aan lagen prijs voor éénmalige verpakking. TEL. 9. GOES. de Britsche gedelegeerden ls echter wel generaal majoor Heywood. Hij is nog zeer jong, 53 jaar oud en een „ontdek king" van den minister van oorlog Hore Belisha. Hy draagt een monocle, is steeds uiterst elegant gekleed en spreekt Fransch, Duitsch, Italiaansch en Nederlandsch. Van 1932 tot 1936 was hij militair attaché in Parijs, waar hp zich door zpn geestige conversatie een groote populariteit verwierf. Overigens is zijn moeder een Francaise en hp bezit meer vrienden in het Fransche leger dan wel ke andere Britsche officier ook. Hij ken de generaal Foch zeer goed en is een oud vriend van Weygand en Gamelin. Zeker zal hp den Russen, wier psychologie hij nauwkeurig kent, het best van alle gede legeerden bevallen. De leider der Fransche delegatie. De Fransche gedelegeerden ten slotte hebben aan hun hoofd generaal Dou- menc. Deze oude soldaat, wiens vader reeds het bevel voerde over een artille rie-regiment, werd op 16 November 1880 in Grenoble geboren. Hij bezocht de poly technische school en de hoogere krijgs school en heeft reeds een schitterende carrière achter zich. In 1928 werd hp tot overste benoemd en ontving reeds vier jaren later de beide sterren van een bri gade-generaal. Op 8 Juni 1936 nam hij het bevel van het eerste Fransche leger corps op zich en sindsdien is hp ook commandeur van het legioen van eer. Hp ziet er veel jonger uit dan hp is en spreekt uitstekend Russisch. Men kan slechts hopen, dat de confe rentie der veldheeren nooit samen zal moeten komen om werkelijke veldslagen met werkelpke fronten te moeten enscè- neeren! (Auteursrecht V.P.B.) Het Verbond Gods, door Dr G. Ch. Aalders. J. H. Kok, N. V., Kampen. Waarschijnlijk in verband met de heer- schende meeningsverschillen in de Geref. Kerken, heeft Prof. Aalders een breede studie gepubliceerd over het Verbond Gods. Hij komt als vrucht van zijn onderzoek naar den gang der openbaring omtrent Gods Verbond, tot de conclusie, dat er in dat verbond van een groote verschei denheid blijkt, of liever, dat er van een aantal zeer verschillende verbonden Gods met menschen sprake is. Naast verbonden van zeer algemeen karakter, die alle menschen omvatten, DUITSCHER ONTVOERD BIJ EUPEN. Een boer, wonende in het grensdorp Raefen-lez-Eupen, had sedert eenigen tijd een Duitscher, Joseph Flam, die uit het Duitsche leger gede serteerd was, in zijn dienst. Toen deze Flam gistermiddag aan het werk was op een stuk grond, grenzende aan het Duitsche gebied, werd hij aan gesproken door iemand, die op eenigen afstand stond. Al sprekende nadere Flam dezen persoon zonder te bemerken, dat hij zich op Duitschen bodem begaf. Plotseling werd hij door zes mannen aangeval len en weggevoerd. Sedert dien heeft men niets meer van hem vernomen. 261. Sir Ralph en de professor hadden een lang gesprek met den vliegenier en men be sloot om gezamenlijk te vertrekken, dat wil zeggen de vliegenier, de professor, Ralph en Kees. Met behulp der Inlandsche bedien den werden de wielen uit het zand gegraven en een startbaan gemaakt voor het vlieg tuig. 262. Het vooruitzicht van weldra weer alle comfort te kunnen genieten lokte Kees en zijn vriend wel aan. Na eenige dagen hard werken, was alles gereed, en na een hartelijk afscheid van de andere blanken en de Ara bieren, stapten de reizigers in het vliegtuig dat zich weldra van den grond verhief, na gewuifd door de aohterbUjvenden. Er wordt de laatste jaren sterke pres sie op de Overheid uitgeoefend om zich ook voor het middenstandsleven te inte resseeren. Deze drang is verklaarbaar. Ook de middenstand lijdt onder den druk van de minder gunstige tijdsom standigheden en waar nu niet alleen da werknemers, maar ook de boeren en tuinders met krachtige hand door de Overheid worden gesteund, daar ligt het voor de hand, dat ook de middenstanders met verlangen gaan uitzien naar de hel pende hand van de Overheid. Verklaarbaar is dit optreden. Eln tot nu toe niet geheel zonder suc ces. Maar tegelijkertijd niet altijd onge vaarlijk. Want als de Overheid gaat helpen, dan gaat zij eischen stellen, dan gaat zij or denen en regelen en dan bestaat het ge vaar dat de vrijheid onnoodig in het ge drang komt en dat dieper wordt ingegre pen dan de betrokkenen noodig en wenschelijk achten. Hieraan werden wij herinnerd hij het lezen van een beschouwing over midden- standsvraagstukken in Duitschland. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 271. In het maandschrift „Economie", or gaan vande R.-K. economie hier te lande heeft onlangs Prof. P. P. van Berkum een opstel geschreven over bedrijfsana- lyse en bedrijfsvergelijking in Duitsch land. In bedoeld opstel wordt uiteengezet, hoe de Duitsche overheid een stelsel van bedrijfsanalyse en bedrijfsvergelijking heeft ingevoerd, dat het voor de overheid gemakkelijk maakt de rentabiliteit der verschillende bedrijven te vergelijken. Er zijn algemeene schema's van boekhou ding opgelegd. Natuurlijk wordt daarbij rekening ge houden met den aard der verschillende bedrijven en binnen zeer enge grenzen is ook nog wel eenige persoonlijke wille keur of eigen vinding van den onderne mer toegelaten. Hoofdzaak van het heele systeem is echter toch de algemeene ver gelijkbaarheid van alle ondernemingen in een bepaalden bedrijfstak. En ten slotte is het alles slechts een middel om de minder rendabele bedrijf ven uit te schakelen en de totale rentabiliteit van de Duitsche economie te verhO'Ogen. koopt men bij Prof. van Berkum knoopt aan de uit eenzetting van het stelsel enkele beschou wingen vast, waaraan wij het volgende ontleenen: „Voor de organen der Duitsche econo mische politiek is het een logisch door trekken van de lijn eener van staatswege geleide conjunctuur, dat zij over de appa ratuur wenschten te beschikken om het bedrijfsleven tot in zijn kleinste geledin gen doorzichtig te maken, ten einde van daar uit invloed uit te oefenen op het verhoogen van de individueele bedrijfs- prestatie. Ontegenzeggelijk zal dit in de praktijk gaan beteekenen, dat de reeds beperkte autonomie van den ondernemer in Duitschland nog verder zal worden aan getast, waarbij het de vraag blijft, of de privaat-economische voordeelen, welke de intensieve toepassing van de vergelijken de bedrijfsanalyse zal afwerpen, wel op wegen tegen het verlies aan b e - wegings vrijheid. Onder deze omstandigheden dreigt ook het gevaar, dat de bedrijven der kleine zelfstandigen en de grensbedrijven, wier kosten boven de streep van een gesteld maximum uitgaan, uit de rij zullen verdwijnen en dat alleen de groote tot topprestatie in staat zijnde bedrijven in leven kunnen blijven. Een zekere tendenz in deze „kapitalis tische" richting is in Duitschland wel waar te nemen." De bedoeling schijnt inderdaad te zijn om achterlijke, onproductieve bedrijven van medewerking aan de productie bui ten te sluiten. De leider van het nieuwe organisatie plan heeft dit trouwens openlijk erkend. Weinig levensvatbare bedrijfjes 1 ehooren z.i. te verdwijnen. D'e moeilijkheid is natuurlijk pre cies aan te geven waar hier de grens ligt. Het is echter zonder meer duidelijk, dat als de Overheid eenmaal dien kant uit gaat, zij zal eindigen met het economisch sterke grootbedrijf te bevoordeelen, ten koste van vele zelfstan dige ondernemers. Dtoor de „N. R. Crt." wordt er op ge wezen, dat dit stelsel eenige overeenkomst vertoont met het liberale stelsel der vrije concurrentie, dat er vanzelf toe leidt, dat het meest rendabele bedrijf zich doorzet en het niet-levenskrachtige verdringt. Het blad heeft intusschen wel eenige bezwaren tegen deze „ordening" zooals men die in Duitschland wenscht toe te passen, maar het voegt er aan toe, dat een ordening waarbij men zich ten doel stelt ook of juist de minst rendabele bedrijven te be schermen, in ieder geval nog erger lijkt. Dit laatste kan gereedelijk worden toe gegeven. Alleen kan gevraagd worden, waar ter wereld zulk een ordening bestaat of ge propageerd wordt. Niet onmogelijk, dat het blad hierbij denkt aan de Vestigingswet voor het kleinbedrijf en aan de maatregelen die van Middenstandszijde gevraagd worden tegen het al meer voort woekerend en over woekerend grootbedrijf. Het is echter volkomen onjuist het voor te stellen alsof van een en ander de bedoeling zou zijn, juist de minst renda bele bedrijven te beschermen. D'e bedoe ling is integendeel om den middenstand ook den kleinen middenstand gezond te maken en te houden, aan de beun hazerij op dit gebied een einde te maken en ook de kleine bedrijven gelegenheid te geven zich te ontwikkelen. Dat daarbij een beroep op de Overheid wordt gedaan is verklaarbaar en tot op ze kere hoogte zelfs noodzakelijk. Toch past hier voorzichtigheid, zooals ook Duitsch land leert. Ook naar deze zijde, past het voor onze middenstandsorganisaties wakker te zijn en waakzaam! zijn er ook verbonden, die binnen bepaal de grenzen algemeen zijn. Er zijn verbonden, waarin het gaat over een ver houding van gunst en welgezindheid Gods jegens menschen, van wijden om vang, maar ook verbonden die uitslui tend een zeer bepaalde weldaad Gods verzekeren. Zeer in 't bijzonder wordt door den schrijver stilgestaan bij de verbonden i der bijzondere genade, die naar zijn mee ning gezien moeten worden als nadere openbaringen van dat ééne verbond, waarvan in Gen. 3 15 sprake is, waar mee niet gezegd wil zijn, dat er is één genadeverbond, dat zich achtereenvol gens in verschillende vormen of bedee lingen openbaart. Er is een kenmerkend verschil tusschen de verbonden waarvan de Schrift spreekt en het Genadever bond, n.l. dat al die verbonden elementen in zich dragen, die slechts een beperkte geldigheid hebben. De eerste verbonden hebben afgedaan en daarvoor is in de plaats getreden het nieuwe verbond waarvan Jer. 31 spreekt en waarin niets anders is vervat dan wat d e weldaad is van het genadeverbondhet inwendig werk van Gods Geest, waardoor wezen- machtige wordt verkregen. Dit Genadeverbond is gesloten met Christus en in Hem met al degenen die in Hem begrepen zijn, die door de weder geboorte uit Hem als het Hoofd der nieuwe menschheid geboren zijn. Daaruit volgt voor Prof. Aalders, en dat is de kern van zijn betoog, waarop zeer sterk de nadruk wordt gelegd, „dat er geen twijfel kan bestaan of de deel- genooten van het Genadeverbond zijn de uitverkorenen. Verbond en verkiezing zijn quantitatief identiek; het getal der bondelingen en uitverkorenen is gelijk". Wie op dit gebied meeleeft weet, dat deze opvatting met al de consequenties die daaruit voortvloeien, door velen en naar het ons voorkomt op goede gron den niet wordt gedeeld. Een reden te meer om van deze gede gen studie over een zoo belangrijk onder werp, kennis te nemen. Rondom de Reformatie, door A. Janse. Uitg. Oosterbaan le Cointre N.V., Goes. Ter rechtvaardiging van den titel van dit werk zegt de schrijver in een „Woord Vooraf" o.m., dat voor men de „mee ningsverschillen" die onder ons op ver schillend terrein aanhangig zijn, stuk voor stuk gaat behandelen, eerst de groote vraag beantwoord zal moeten wor den of niet al deze kwesties tenslotte sa menhangen. „Men kan daarbij van oordeel zijn, dat er sprake is van reformatie of ook wel van „deformatie". In ieder geval is deze vraag naar den achtergrond der verschil punten gewettigd en van het grootste be lang om zich een juist oordeel te kunnen vormen". Dit boek gaat er van uit, dat er inderdaad een reformatorische beweging, d.w.z. een wederkeer tot het Woord is, op verschillende punten. Maar alle actie wekt reactie. Er is geen reformatie zonder tegenstand. Zoo is het ook nu. De in het hier aangekondigde boek verzamelde artikelen zijn ontstaan in den strijd rondom de reformatie en zij be doelen een antwoord te geven op de vraag wat er nu eigenlijk gaande is en wat toch den achtergrond is van al deze dingen. Dit belangrijke werk zal ongetwijfeld in de kerkelijke pers in den breede worden besproken en van sommige zijden ook worden bestreden. Wij willen ons er toe bepalen om tot lezing en bestudeering van bet hier gebodene op te wekken. Het komt toch nog al te veel voor, dat op losse gronden, op den klank af, wordt ge oordeeld of ook veroordeeld. Lezing van dit boek kan ook voor „lee- ken" verhelderend werken, en inzicht ge ven in verschillende vragen die thans aan de orde zijn. Wij- denken hierbij o.a. aan het hierboven aangekondigde werk van Prof. Aalders, dat bier, wat de hoofd strekking betreft, reeds voor het ver scheen aan een zeer gegronde critiek wordt onderworpen. Handschoenen wasschen. Zeemleeren handschoenen weeke men eerst in koud water, waarna men ze wascht in een koud,vet zeepsop (geen scherpe zeep gebruiken!) Men trekt de handschoenen by het wasschen aan om ze het goede model te laten houden. Men moet ze echter niet aantrekken als ze van een persoon zijn met kleinere handen. Natte zeemleeren handschoenen scheu ren gemakkelijk! Wasch ze nog eens in een tweede sop, dat zeer vet moet zijn, daar het dient om het leer zacht te hou den. Knijp de handschoenen uit, spoel witte exemplaren niet na, maar laat ze drogen met het zeepsop er in. Droog ze vooral niet in de zon of bü de kachel, daar ze dan hard worden. Rek ze vóór, gedurende en na het drogen in het goede model. Strijk ze, als ze geheel droog zijn, met een bjjna koud ijzer op den rech ten kant. Door strijken met een warm ijzer worden ze leeljjk en hard. Spoel gekleurde zeemleeren handschoe nen na, voordat ze gedroogd worden. Het kan voorkomen, dat grijze en brui ne handschoenen, ook als ze goed behan deld zijn, toch vaal worden na het was schen. Glacé en peau de Suède handschoenen wascht men in tetra of benzine (zéér brandgevaarlijk!). Men werke hiermede bij open venster of in de buitenlucht. Week de handschoenen 5 10 minuten in de vloeistof, bedek 't schaaltje waar in ze liggen, wasch ze daarna tusschen de handen in hetzelfde vocht, vooral de vingertoppen, naden en wat er verder voor in aanmerking komt. Leg ze plat neer en wrijf ze met een zachten, glad den doek droog. Zoolang ze nog niet schoon zijn, moeten ze vochtig gehouden worden, daar het vuil zich anders niet laat verwijderen. Trek vooral het polsge deelte onder het wrijven glad, daar dit anders streperig wordt. Hang de hand--- schoenen met den rechten kant buiten in den wind of in den tocht eenigen tijd op. Lichtgekleurde handschoenen kunnen daarna met een beetje speksteenpoeder bestrooid worden. Peau de Suède exemplaren moeten zoo kort mogelijk gewreven worden, om plui zig worden te voorkomen. (Hbld.) Tomaten in verschillende gerechten. Augustus geeft ons een overvloed van groenten. Vooral de tomaat treedt op den voorgrond. De prijs is laag. Toma- tengerechten zijn smakelijk en gezond. Heerlijk frisch in den zomer. Tomatensoep. (4 pers.) ons boter of vet, 2 volle eetlepels bloem, 4 Maggi's Bouillonblokjes, L. kokend water, 8 tomaten, allerlei kruiden zooals peterselie, selderie, kervel, ui, enz., 1 ei, een paar lepels room of melk. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in L. kokend water. Smelt de boter of het vet in een diep pannetje en Iaat het lichtbruin braden, doe «r 'de botuillon bij en laat ze even doorkoken tot ze ge lijkmatig gebonden is. Wasch de toma ten, snijd ze in vierde partjes en draai ze door den vleeschmolen, hak de krui den zeer fijn en rasp de ui fijn, voeg ze bij het tomatenmoes, voeg ook het ge klopte ei toe en de melk of de room. Voeg bij deze massa onder flink kloppen met een eierklopper de kokende soep. Ze mag niet meer koken, zet de pan b.v. in kokend water of op een asbestplaat. Maak ze af met een paar druppels Mag gi's Aroma. Tomaten gevuld met zo mergroenten (4 pers.) 8 tomaten, 1 zure appel, 2 augurken, 1 rauwe ui, allerlei groenten, zooals bloemkool, dop erwten, worteltjes, wat fijngehakte pe terselie, eenige theelepels Maggi's Aro ma, zout, mayonnaise. Wasch de tomaten, verwijder het kelk blaadje, snijd het kapje er af en hol met een lepeltje de tomaat zooveel mogelijk uit. Hak augurk, ui, zure appel zoo fijn mogelijk. Kook de groenten, in stukjes gesneden in een beetje water 10 minu ten. Neem ze uit het water, voeg een beetje zout toe en laat ze bekoelen. Ver meng ze daarna met de gehakte groen ten, een lepel mayonnaise (of olie en i azyn), één twee theelepels Maggi's Aroma en het tomatenmoes. Vul met deze massa de uitgeholde tomaten. Strooi er wat fijngehakte peterselie over. j Gevulde komkommers (4 pers.) 2 kleine, dikke komkommers, ons rijst, 1 ui, 2 eetlepels tomatenpurée, y2 L. kokend water, 2 Maggi's Bouillon blokjes, 1 ons geraspte kaas, een stukje boter. Voor de sauseen stukje vet of boter, 2 eetlepels bloem, 3 eetlepels tomaten purée, een paar druppels Maggi's Aroma. Snijd de punten van de komkommers, schil ze dun, snijd ze in de lengte door midden en hol ze uit. Kook de rijst gaar in een beetje water. Bak de geraspte ui in een beetje boter, voeg dit bij de rijst, doe er ook de tomatenpurée bij en de ge raspte kaas en vul deze massa in de komkommers. Los de Maggi's Bouillon blokjes op in L. kokend water en kook de komkommers hierin gaar Va uur. Saus. Smelt een stukje vet of boter in een diep pannetje, voeg de bloem er bij, roer de kluitjes eruit, doe er de bouillon bij, waarin de komkommers zijn gaargekookt, de tomatenpurée en eenige druppels Maggi's Aroma. Stoof de kom kommers nog eenigen tijd in deze saus. Geef bij dit gerecht gekookte aardap pelen. Maandag 14 Augustus 1939. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Alg. Progr. verz. door de VARA. 10,0010,20 v.m. VPRO. 8,00 Gram. Om 8,16 Ber. 10,00 Mor genwijding. 10,20 Zang en piano. 10,50 Declam. 11,10 Gram. 11,30 Esmeralda (opn.). 12,00 Gram. 12,15 Ber. 12,17 VARA-orkest. 1,151,45 Gram. 2,00 Cello en piano. 2,30 D'eclam. 3,00 Fanta sia (opn.). 3,30 Gram. 4,30 Voor de kin deren. 5,00 Gram. 6,00 Orgel. 6,306,55 Gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,05 Gram. 7,10 Causerie „De wondere geheimen van onze torenklokken". 7,30 Viool en piano. 8,00 Herh. SOS-ber. 8,03 Ber. ANP. 8,15 VARA-orkest. 8,45 Declam. 9,00 VARA- orkest. 9,30 Gram. 10,00 Ber. ANP. 10,10 Zang en orgel. 10,30 Piano. 11,0012,00 Gram.). HILVERSUM H. 301,5 M. NGRV-Uitz. 8,00 Schriftl., medit. 8,15 Ber., gram 9,309,45 Gelukw. 10,30 Morgend. 11,00 Chr. lectuur. 11,30 Amsterd. Salonorkest en gram. 12,0012,15 Ber. 1,30 Quatre mains en gram. 2,20 Gram. 3,00 Causerie over Kamerplanten. 3,40 Gram. 3,45 Bij- bell. 4,45 Gram. 5,15 Voor de kinderen. 6,15 Het Haagsch trio. Om 6,25 Ber. 7,00 Ber. 7,15 Gram. 7,407,55 Causerie „Wat wil de Calvinistische Studentenbe weging?" 8,00 Ber. ANP., herh. SOS- ber. 8,15 NCRV-Harmonie-orkest en gram. 9,000,30 Causerie „Johannes en Patmos". 10,00 Ber. ANP., act. halfuur. 10,30 Zang met piano en gram. 11,15 Gram. Ca. 11,5012,00 Schriftl. Van 810 Augustus. VLLFSINGEN. Ondertrouwd: W. Luijk 22 j. en E. Stienstra 23 j.; A. H. Ver- ouden 24 j. en J. de Ridder 18 j. Getrouwd: J. J. van Berkel 25 j. en C. M. Verheul 26 j.; J. W. Woltema 25 j. en G. van Schijndel 28 j. Bevallen: J. A. 'H. Klooster geb. Zwik- ker d.; F. Crijnen geb. Österreicher z.; E. J. Hoorn geb. Everaers d. Overleden: W. Benée 31 j., vrouw van J. van Ree; J. A. A. Crijnen 1 d.; A. Wil- lems 56 j., man van J. S. Outermans. (VI. C.) Over de maand Juli. HOEK. Gehuwd: 13 Juli, M. Dieleman te Terneuzen, 27 j. jm. en L. F. Oppeneer 24 j. jd.; A. Kaijser te Terneuzen, 22 j. jm. en M. N. Scheele, 21 j. jd.; 20 Juli, G. Durink, 27 j. jm. en C. Buijze, 29 j. jd. Geboren: 21 Juli, Marinus Abraham, zv. H. Wolfert en M. Dees; 27 Juli, Jan na Pieternella, dv. A. Tollenaar en A. Pladdet. Overleden17 Juli, C. Leijs, 82 j„ wed. v. D. Kolijn; C. Leijs, 74 j., wed. van A. Meeusen; T. E. de Jonge, 72 j., echtg. van D. Tollenaar. (T. C.) TERNEUZEN. Huw.-aangiften: 2, M. Michielsen 34 j. jm. en J. van Kerkvoor- de 27 j. jd.; 3, J. C. Meeusen 33 j. jm. en W. K. Folkerts (van Larrelt, Duitschl.), 34 j. jd.; 4, A. Leenknegt (van Hontenis- se) 22 j. jm. en E. Huijssen 23 j. jd. Gehuwd: 3, J. Hutten (van Tilburg) 33 j. jm. en M. E. Reuneker 22 j. jd.; F. Blaas 26 j. jm. en S. M. A. Sóhirris 23 j jd. Geboren: 3, Jannie Francina Catha- rina d. v. P. A. Ocké en C. J. Lucieer (wonende te Hoek); 4, Jacobus Petrus Jospehus z. v. J. van Damme en M. E. de Hond. Overleden: 29, Paul Stouthamer, 68 F ecbtg. van Q. J. Oostdijk. (T. C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6