GELD Is Danzig een oorlog waard Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Wie heeft de leiding? Eerherstel en nog wat. Waar bleef Romme? Buitenland. Het beraad te Salzburg. ZATERDAG 12 AUG. 1939 53c JAARGANG - No. 266 De toestand in het Verre Oosten. President Roosevelt optimistischer. Ernstig spoorwegongeluk bij Domodossola. Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL N.V. FIN. Ml). „ZEELANDIA" - GOES Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon XI bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.00 ptA kwartaal Weekabonnementen voor .Middelburg Goes en Vllsslngen f 0-20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per rege! Ingebonden ntededeeüngen 00 cent per -§ss! Kleine Aavertenflën Dinsdag» en Vrijdag» 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder tetter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Aan een beschouwing in „Het Volk", het orgaan van de S. D. A. P., is het volgende ontleend: Over de ontvangst, die het nieuwe Kabinet in de Nederlandsche pers vindt, behoeven de heer De Geer en zijn collega's zich niet te beklagen. Dat liberale organen, die nu eenmaal hun hart aan Dr Colijn hadden ver pand, aan een andere oplossing de voorkeur hadden gegeven, spreekt vanzelf. Deze redacties schudden het wijze hoofd over den heer De Geer, die met zulke wilde jongens zee durft kiezen; en zij verwachten met vreeze en met reden dat dit mi nisterie de politiek zal in luiden, waarop w y juist hopen en vertrouwen. De laatste woorden door onB on derstreept. Hier z^jn twee mogelijkheden. Of we hebben hier met een staaltje van de roode grootspraak te doen, óf het ls inderdaad juist wat hier wordt gecon stateerd. Is dit laatste het geval, dan is de heer De Geer, die tot voor kort „de koers Colijn" met kracht verdedigde, overstag gegaan en hebben de Roomsche en de roode ministers de leiding genomen. In elk geval is het teekenend, dat de roode pers nu reeds met ophef durft schrijven, dat de politiek, waarop de S. D. A. P. hoopt, door dit Kabinet zal worden ingeluid. Men herinnert zich de houding het vo rig jaar door de Roomsche fractie in de Tweede Kamer tegenover Minister Slo- temaker de Bruine aangenomen. Men achtte het beneden zich met de zen bewindsman te debatteeren. Hij was „lucht" voor de Roomsche fractie. Een uiterst grievende bejegening, veel erger dan de meest felle bestrijding. Intusschen is Minister Slotemaker de Bruine afgetreden. En nu schrijft „Het Katholieke School blad" o.m.: „Het zou onbillijk zijn, deze oud-mi nister geen goede herinnering waardig te keuren. Hem toch danken wij; zij het Uit een vroegere periode, de waardevolle verbetering der ziekte-regeling, terwjjl hij, als mensch, als Christen, als schit terend redenaar, voor ons in ongerepte faam blijft. Eerlijk en oprecht trachtte hij elke schakeering van het onderwijs te geven wat het toekwam. De felle strijd, onder een vorig Kabinet ontstaan, is geluwd. De Godsvrede tusschen open baar en bijzonder onderwijs heeft hij niet geschonden. Ook dat is een goede her innering". Eerherstel alzoo voor den véél mis prezen minister. Hij' staat in onge repte faam. Maar deze uitspraak beteekent ook nog iets anders. Men zal toch niet van een ongerepte faam kunnen spreken, bij een fractie, die niet beter weet te doen dan zulk een bewindsman dood te zwijgen. De „Leidsche Courant" (R. K.), die niet meedeed aan de minderwaardige hetze tegen Colijn, schrijft in verband inet het optreden van het Kabinet-De Geer o.a. „Wij zijn nog niet heen over de teleur stelling, dat er een einde moest worden gemaakt aan het christelijk Kabinet Co- hjn, dat zulk een zegenrijken arbeid had verricht en nog zoo heel veel beloofde voor de toekomst. Wij hadden op de tweede plaats lie ver gezien, dat door medewerking of hartelijker medewerking van enkele par tijen het nu optredend Kabinet in nog meer effectieven zin nationaal had ge noemd kunnen worden. Een andere overschaduwing wordt over het optreden van het nieuwe Kabinet ge worpen door het feit, dat slechts twee van de vier katholieke ministers terug- keeren; de ministers Romme en Goseling waken geen deel uit van het Kabinet- De Geer. Vooral zal onder de gegeven omstan digheden zeer velen het niet-terugkeeren van den heer Romme verwonderen. O m de sociale politiek van' minister Romme is de cri sis ontstaan! En nu keeren de Katholieken, die het met de sociale po- litiek-Romme zoo hartelijk eens waren, terug zónder Romme Deze verwondering is redelijk. Men had na alles wat gebeurd is wel in de eerste plaats mogen verwachten, dat Minister Romme in de gelegenheid zou worden gesteld, zijn plannen uit te voeren. Misschien heeft Mr de Geer zich op het standpunt gesteld: wèl Rome, maar niét Romme. Maar wonderlijk blijft het! VON RIBBENTROP EN CIANO HEBBEN GISTER DEN GEHEELEN NAMIDDAG GECONFEREERD. De Italiaansche minister naar Berchtesgaden. De Italiaansche minister van buiten- landsche zaken, graaf Ciano, is Vrijdag middag om tien voor half één met een extra-trein te Salzburg aangekomen, al waar hij door den Duitschen rijksminis ter van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, begroet werd. Toen graaf Ciano in gezelschap van zijn Duitschen collega de stationshal verliet, drong de menschenmassa door het politiecordon heen en omringden zij onder luid gejuich de auto's van de bei de delegaties. Tegen half twee begaf graaf Ciano zich met zjjn gevolg naar kasteel Fuschl, waar hem door rijksminister Von Rib- bentrop en mevrouw een lunch werd aangeboden. Onmiddellijk na de lunch op kasteel Fuschl, welke door Von Ribbentrop aan Ciano werd aangeboden en waaraan be halve het gevolg van de beide ministers ook de Duitsche ambassadeur te Rome en de eerste gezantschapsraad van de Italiaansche ambassade te Berlijn aan zaten, begonnen de besprekingen tus schen de beide ministers. Deze duurden behoudens een korte pauze, gedurende welke de thee werd geserveerd, den ge- heelen middag voort. Vandaag zal graaf Ciano door den Führer in Berchtesgaden worden ont vangen. De Italiaansche pers kenmerkt de ont moeting tusschen Von Ribbentrop en Ciano als een normale gedach- tenwisselingvoor een nor male bestudeering vanden t o e s t an d. De internationale toestand zoo zegt zij' laat niet na, bezorgd heid te wekken, doch hij is niet zoo ern stig, dat buitengewone ongerustheid be hoeft te bestaan. De „Essener National Zeitung" schrijft dat men in het bezoek van Ciaiio aan Von Ribbentrop geen sensatie moet zien. Het blad noemt het vanzelf sprekend, dat de verantwoordelijke man nen der beide naties zich voortdurend en wederkeering op de hoogte houden, ge zien het feit, dat Duitschland en Italië steeds en overal gemeenschappelijk op treden. Overleg tusschen de Westersche mogendheden. Uit Londen wordt gemeld Onlangs zijn de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten door de Britsche regeering geraadpleegd over zilver- en valutakwesties en over voor stellen door de Japanners gedaan aan de Britsche regeering. De diplomatieke correspondent van Reuter voegt hieraan toe, dat het over leg nog voortduurt en dat het daarom nog niet mogelijk is terzake instructies te zenden aan Craigie. Uit Tokio meldt Domei: In de Kabi netsbijeenkomst van gistermorgen heeft de minister van buitenlandsche zaken, Arita medegedeeld, dat de Britsch-Ja- pansche besprekingen hervat zullen wor den, zoodra de Britsche delegatie in structies uit Londen heeft gekregen. De Britsche delegatie is er van in kennis ge steld, dat de vertegenwoordigers der Ja- pansche militaire autoriteiten te Tientsin besloten hebben de volgende week naar Tientsin terug te keeren, indien de En- gelsche instructies dan niet ontvangen zijn. „GEEN DIRECT OORLOGSGEVAAR". President Roosevelt heeft gisteren in een persconferentie gezegd, dat, voor zoover op het oogenblik bekend is, er geen reden is, het congres bijeen te roe pen voor een speciale zitting in het na jaar. H\j' voegde hieraan toe, dat, indien zich een feitelijke oorlogscrisis in Euro pa of het Verre Oosten zou voordoen, met andere woorden, indien het men schelijker wijze gesproken zeker zou zijn, dat het tot een oorlog zou komen, hij het congres waarschijnlijk direct in een spe ciale zitting zou bijeenroepen. Hij' zou dat doen, om de Amerikaansche neutra liteit te verzekeren langs de lijnen van het internationale recht. Roosevelt zeide voorts een voorstan der te zijn der richtlijnen van het inter nationale recht, zoodat de Vereenigde Staten niet bij een oorlog betrokken zou de geraken. Over het algemeen verklaarde Roo sevelt zich voorstander van een neutra liteit van de soort, waarvoor de regee ring in de laatste zitting zonder succes heeft gestreden, een wetgeving, welke de Vereenigde Staten werkelijk neutraal inplaats van niet-neutraal maakt. Dit zou beteekenen een herroeping van het embargo op den verkoop van wapenen, zooals in de tegenwoordige wet voorkomt. DE STRIJD IN CHINA. Japansche troepen op den terugtocht. Naar Reuter uit Tsjoengking, dat wil dus zeggen uit Chineesche bron, ver neemt, zouden de Japansche troepen in Noord Hoepe terugtrekken naar 't Zuid westen, na een heftigen aanval van de Chineezenen. De Japansche troepen heb ben hierbij zware verliezen geleden en hun linie is ineengestort. Zij trekken thans terug op Soeisjen. ZES PERSONEN GEDOOD. Aantal gewonden nog niet bekend. Gisteravond is op de Simplonlfln bij Domodossola (Noord-Italië) een electri- sche trein gederailleerd, tengevolge van het niet functionneeren der remmen. De trein was te 19 uur uit Brig ver trokken en is op ongeveer 500 m van het station Domodossola verongelukt. De trein had op dit oogenblik een snelheid van meer dan 100 km per uur. Bijna alle wagons werden vernield. Tot nu toe zijn zes personen om het leven gekomen; het aantal gewonden is nog niet bekend. SCHEEPSBRAND IN HET KANAAL. Gemeld wordt, dat aan boord van een schip in het Kanaal, ter hoogte van Ex- mouth (Devonshire), brand is uitgebro ken, waarschijniyk tengevolge van een ontploffing. Een reddingsboot is ter as sistentie uitgevaren. DE STAFBESPREKINGEN TE MOSKOU ZULLEN VANDAAG BEGINNEN. Officieel wordt medegeedeeld, dat de besprekingen tusschen de vertegenwoor digers van de Britsche, Fransche en de Sovjet-Russische generale staven heden morgen om 11 uur zouden beginnen. Gistermiddag hebben de Britsche en Fransche militaire gedelegeerden ver scheiden beleefdheidsbezoeken afgelegd. O.a. zijn zij gistermiddag om 3 uur ont vangen door maarschalk Worosjilof, den opperbevelhebber van het roode leger, die hen hartelijk begroette. De maar- schal noodigde hen uit, dien avond met hem te dineeren. Om 5 uur begaven Plunkett en Dou- menc zich naar het Kremlin, waar zij door den Sovjet-Russischen premier, Molotof, in audiëntie ontvangen werden. POKKENEPIDEMIE IN EEN GEVANGENIS, In een Amerikaansche gevangenis is in Mei 1939 een gevangene door iemand, die hem kwam bezoeken, besmet met pok-virus. 196 gevangenen kwamen met hun besmetten kameraad in contact; 136 van deze gevangenen werden in de daar op volgende weken naar andere inrich tingen overgeplaatst, terwijl de anderen vrijgelaten werden. Veertien dagen nadat de bezoeker de smetstof in de gevangenis had binnenge bracht, brak de ziekte uit. In die inrich tingen van het land, waar men voor be smetting vreest, zijn in totaal meer dan 3000 personen ingeënt. Niemand van al de personen, bij wie de pokken zijn uit gebroken, zijn ooit ingeënt AMERIKAANSCHE BOMMENWERPER NEERGESTORT Negen personen gedood. Te Langleyfield in Virginia is een bom menwerper neergestort. Twee officieren en 7 recruten kwamen daarbij' om het leven. Binnenland. Vrachtwagen door auto verpletterd. Surseance Mendelsohn en Co. Buitenland. Von Ribbentrop en Ciano confereeren. Eirnstig spoorwegongeluk in Noord-Italië. De stafbesprekingen te Moskou. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). Na hun beëediging ten paleize Soestdijk door EL M. de Koningin poseerden de nieuwe ministers van het kabinet De Geer voor de fotografen. V.l.n.r.: de ministers G. Bolke- stein, dr J. v. d. Tempel, jhr mr D. J. de Geer, luit.-kol. A. Q. EL D'ijxhoorn, Chr. J. I. M. Welter, ir J. W. Albarda, prof. mr P. S. Gerbrandy, mr M. P. L. Steenberghe en mr E. N. van Kleffens. Luit. Kol. jhr A. D. Lamaa Trip te Arn hem is benoemd tot kamerheer in buiten gewonen dienst van II. M. de Koningin en tot hofmaarschalk. Deze vraag is de laatste maanden her haaldelijk gedaan en ook tallooze malen in ontkennenden zin beantwoord. Danzig is toch onmiskenbaar een Duitsche stad. En het schijnt on denkbaar, dat Europa in een oorlog zou worden gestort over een geschil om het bezit van deze stad tusschen Duitsch land en Polen. In verband hiermede verdient de aan dacht een artikel in het „A1 g. H d b 1." waaraan wij het volgende ontleenen Het geschil over Danzig gaat, naar men reden heeft te vermoeden, verre boven zijn ethnografische en plaatselijkebeteekenis u i t. Hitier heeft Polen op 28 April j.l. voorgesteld, dat Danzig als Vrijstaat in het raam van het Duitsche Rijk terug keert en dat Duitschland door den Corri dor een weg en een spoorweg tot zijn eigen beschikking verkrijgt met hetzelf de exterritoriale karakter voor Duitschland als de Corridor voor Polen bezit. In ruil daarvoor zou Duitschland alle economische rechten van Polen en Dan zig erkennen en Polen een vrijhaven van een grootte naar verkiezing en met vol komen vrijen toegang waarborgen. Duitschland zou dan de grenzen tus schen Duitschland en Polen als d e f i n i- t i e f erkennen en een nonagressiepact voor den duur van 25 jaar sluiten. De onafhankelijkheid van den Slowaaksehen staat zou door Duitschland, Polen en Hongarije gemeenschappelijk worden ge waarborgd, zoodat Duitschland niet een zijdig dit gebied zou kunnen overheer- schen. De Poolsche regeering heeft deze voor stellen afgewezen en verklaard, dat zij slechts bereid was te onderhandelen over faciliteiten over het doorvoerverkeer in den Corridor zonder dat Duitschland er exterritoriale rechten verkreeg. Af stand van Danzig stuitte op de groote economische belangen van Polen, die af hankelijk waren van een vrijen uitweg naar zee aan de monding van de Weich- sel. Het was bovendien bevreesd voor de militarisatie van Danzig, dat aldus een pistool in de rug van Polen zou worden. De strijd tusschen het Derde Rijk en Polen verkeert thans in het stadium van argumentatie, waarin elk der twee par tijen ter versterking van haar standpunt aanvoert wat haar past. Forster heeft zich daarin dezer dagen uitgeput. Dat Polen als „binnenstaat" niet zou kunnen leven, de historie van andere bloeien-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1