FOKSTER OVER DAMZIGS GRIEVEN. Dagblad voor de Provincie Zeeland IDVERTENTIES EN AANBOD „Geen nieuwe sensatie, maar een protest." Binnenland. Een verklaring van Minister De Geer. Uit de Provincie Belangrijkste Nieuws. GEL H.V. FIK. Mil. „ZEELAHDIA" - GOES r! et altijd ilmd zijn stens 6 regels) BENDIJKE. en Abonnementen enomen door A. FONTEIJNE. 3vereen. „D'e Een van Woensdag 9 e 1.09, Precose de 0.87, id. 2e soort le soort 0.550.74, f. Suikerpeer 0.30-- 0.10, Appelval 0.10, alles per 10 kg. VRIJDAG 11 AUG. 1939 53c JAARGANG - No. 265 Prof. Gerbrandy's positie In het Kabinet. MIDDELBURG. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL GOES. MELDING E. ën en Abonnementen ngenomen door *MA VAN HOORN, ait het huisgezin, it gemist worden nooit prikkelbaar iedereen heeft U or hoofdpijn, kies- athiek, depressie I geen tijd heb- irom doet U ver» neemt U na een een WITTE blijft dan fit en erdwijnt radicaal, hadelijken nemen in, want ze zijn eheel smakeloos. 9 hap voor Zeeland: RS MULDER, GOES, lefoon 415. de rubriek :s 0,75 contant, aling, Onder letter of ïmer ƒ0,85. aers van DINSDAG, en ZATERDAG. Keswick 15; Zo- ïesise ■d'Gldeniburg 2 5; D'amme-appeil 3— sappel 1<2; Wasch- >olappel 26; Zoete dstone 24; Glapp's os de Trevou 213; André d'Esportes 34; N.H. Suike- .elen 1—2; Z-omer- deinansperen 14; 4; iRoode 'Suikerij •7; Snijboonen 69; ectboonen 79; To rn. 214; Zilveruien Spinazie 3; .Savo-ye kool 2—2.20; Aard- mkommers 11.50; •oten 1-3; ©ospeen Meloenen 819; 70—2.20; Fasprui- 0; kippeneieren 3.30 9 Aug. Aardappel- heimers 2.022.2/. .88, Gele Drielingen id. 1.83—2.09, Gele Blauwe id. 1-62-T lonken 3.563.68, 3r 100 kg. Uitgave: N. V. UitgeversMaatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jljkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,60 per kv, riaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regeï Ingebonden mededelingen <o rent per -egei Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Ietter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting „Moge de dag niei ver af zijn, waarop wij samenkomen voor de viering der hereeniging van Danzig mei het grooi-Duiische rijk" Gisteravond heeft Forster, de natio- naal-socialistische gouwleider te Danzig, ter gelegenheid van een groote protest- t betooging, zyn niet zonder spanning ver beide rede gehouden. Een uur voor de betooging heeft een geweldige menigte, in hoofdzaak be staande uit leden der nationaal-socialis- tische partij in Danzig, soldaten en offi cieren van de Heimwehr, het geheele marktplein afgezet. Om acht uur kwam Forster aan, begroet door spreekkoren van de Hitlerjeugd en de S. A., die bij de tribune hun plaatsen hadden ingeno men. Zy riepen: „Wjj willen terug naar bet Rijk!" Toen het weer stil geworden was, be gon Forster zyn redevoering, waarin hij o.m. zeide: In een ernstigen tijd zijn wij bijeen ge komen om met kracht te protesteeren tegen de sedert weken door Poolsche sprekers en bladen tegenover Danzig ge uite bedreigingen met oorlog. Wij zouden dit niet hebben gedaan, in dien er slechts sprake was van enkele op zich zelf staande gevallen of als de Poolsche dreiging van geen beteekenis was, maar daar de dreigementen gere geld en dagelijks worden herhaald, daar ook officieele Poolsche kringen er aan deelnemen en ze zelfs inspireeren, zyn wij genoopt duidelijk onze meening te zeggen. Men doet in Polen alles om den haat tegen alles wat Duitsch is te doen toe nemen en ik moet derhalve verklaren, dat, als wij duidelijk onze meening zeg gen, niet wij, Danzigers, onrust en op winding veroorzaken, doch diegenen die thans reeds maanden onophoudelijk op de meest onverantwoordelijke wijze op hitsen tot oorlog. Dat wij gelijk hebben, wanneer wij eindelijk een dergelijke pro- testbetooging houden, bewijzen uitlatin gen van Poolsche bladen gedurende de laatste maanden. Om in bijzonderheden daarop in te gaan, is niet mogelijk. Het antwoord, dat wij er op hebben te geven, kan in weinig woorden worden samengevat. Polen gelieve van het vol gende kennis te nemen: 1. bedreigingen met oorlog, al zijn deze nog zoo uitdagend, schrikken ons geenszins af en zullen in Danzig geen teekenen van angst te voorschijn roepen 2. wij, nationaal-socialisten, hebben er voor gezorgd, dat de bevolking van Dan zig in dezen tijd van zoo hevige span ning haar zenuwen niet verliest, omdat zij op grond van de tot nu toe opgedane ondervinding het vertrouwen heeft in de nationaal-socialistische leiding, dat deze op een bepaald oogenblik het juiste doet 3. wij hebben de laatste weken in Dan zig alles gedaan om iederen overval of aanslag, van welken aard ook, op Dan zig af te weren en op overeenkomstige wijze te beantwoorden; 4. Polen moge er van doordrongen zijn, dat Danzig niet alleen en verlaten °P de wereld staat, doch dat het Groot- Duitsche rijk, ons moederland, en onze Führer Adolf Hitler te allen tijde beslo ten zal zijn in geval van een aanval van Poolsche zijde ons in het afslaan daarvan bij te staan. Dit kan zoo niet doorgaan. Het moet ieder duidelijk zijn, welk een misdaad het dictaat van Versailles be- teekent ten opzichte van Danzig en de grensregeling in het Oosten. Niet slechts wij, Duitschers, zijn van deze meening, ook vele leidende mannen in het buiten land, speciaal in Engeland en Frankrijk, nebben sedert 20 jaar herhaaldelijk ge- Wezen op den onhoudbaren toestand in net Oosten van Europa. Forster las eenige dergelijke uitlatin gen voor en ging voort: alle volken hou den zich met Danzig bezig, doch wij, Danzigers, hebben daartoe zeker wel in de eerste plaats het recht. Wij verklaren daarom: L Danzig is sedert zijn stichting, dat 13 ongeveer acht eeuwen lang, steeds een ^"Duitsche stad geweest 2 in Danzig heeft gedurende zijn ge- neele geschiedenis tot 1919 Duitschland slechts te beslissen gehad; de Danzigers .ben zelfs in 1576 den Poolschen ko- ning Stefan Batorij met geweld van wa- Penen terug geslagen en tot capitulatie gedwongen, toen hij probeerde de rech- speciaal de zeerechten van de oude uitsche Hanzestad, te beknotten. De anzigers van heden vreezen de kanon nen van Rydz-Smigly evenmin als hun voorouders de kanonnen van den Pool schen koning hebben gevreesd; 3. Danzig werd in 1919 ondanks veel vuldige eensgezinde protesten van zijn bevolking van het moederland afgeschei den; het door den Amerikaanschen pre sident Wilson in zijn veertien punten aangekondigde zelfbeschikkingsrecht der volken werd door deze willekeurige handeling op de meest onverbiddelijke wijze met voeten getreden 4. de sedert de afscheiding verloopen jaren hebben het onweerlegbare bewijs geleverd, dat Danzig en zyn bevolking economische en cultureele schade van allerlei aard hebben geleden; reeds het feit alleen, dat aan de haven van Dan zig, welke Polens eenige toegang naar zee zou zijn, weshalve men Danzig van het ryk had afgescheiden, rnet wreede stelselmatigheid steeds meer de levens rechten zyn ontnomen, zoodat de haven van Danzig reeds thans tegenover Gdy nia op de tweede plaats komt, bewijst, dat Danzig van Polen slechts economisch nadeel en geen voordeel heeft. De belee- digingen, welke den Duitschers in Dan zig de laatste twintig jaren door speci ale Poolsche maatregelen zijn aange daan, vormen een speciale bladzijde; 5. de voortdurende chicanes tegenover de Danzigers op ieder gebied van het openbare leven en de omstandigheid, dat Danzig zonder dat de bevolking werd ge raadpleegd van het Rijk werd afgeschei den, is sedert twintig jaren voor alle Danzigers aanleiding tot de leuze„W ij willen naar het R ij k terug"; 6. de bevolking van Danzig is het thans volkomen duidelijk, en zij gelooft rotsvast, dat 't uur der bevrijding komt. D.w.z. dat Danzig weer tot het Duitsche Rijk terugkeert; 7. de Danzigers zien in voorbeeldige eensgezindheid en met buitengewone liefde en vereering op naar hun leider Adolf Hitler, van wien zij overtuigd zijn, dat hij hun verlangen in het Rijk terug te keeren, zal vervullen en daarmede weer het zelfbeschikkingsrecht der Dan zigers doet gelden, hetgeen men hun in 1919 heeft geweigerd. In dit plechtige oogenblik geloof ik, aldus Forster aan het slot zijner rede, dat wij niets beters kunnen doen dan de gelofte afleggen, dat wij elkander trouw zullen blijven, wat ook moge gebeuren, dat wij iederen aanval op dezen heiligen Duitschen bodem met de ons ter be schikking staande krachten vastbesloten zullen afweren en ieder bevel van onzen leider Adolf Hitler, dat hij ons geeft, tot uitvoering brengen. Moge de dag niet ver af zijn, waarop wij hier sa menkomen, niet Voor een protestbetooging, doch voor de viering van de hereeniging van Danzig met het Groot-Duitsche R ij k". TSJECHEN NAAR POLEN ONTKOMEN. Dertig Tsjechische onderdanen uit het protectoraat van Bohemen en Moravië, die per trein door den Corridor naar Oost-Pruisen werden vervoerd, zijn uit den trein ontsnapt en hebben den Pool schen autoriteiten om bescherming ge vraagd. Zij verklaarden, dat zij naar O. Pruisen werden overgebracht om daar gedwongen arbeid te verrichten. De Poolsche autoriteiten hebben hen in verzekerde bewaring gesteld. CHINEESCHE TROEPEN VLAK BIJ SJANGHAI. Gebied ten Zuiden der stad in hun handen. Volgens een bericht uit Sjanghai, al dus het Chineesche persbureau, worden de twee districten Nanwei en Fenghsien, onmiddellijk ten Zuiden van Sjanghai geheel beheerscht door Chineesche ge regelde en guerilla troepen. Ten N. O. van de stad, aan de samenvloeiing van Wangpoe en Jangtse, is een andere guerilla-afdeeling verschenen, die de Wangpoe reeds is overgestoken. DUITSCHER GEDOOD BIJ DE POOLSCHE GRENS. Reuter meldt uit Warschau: In een officieel comuniqué wordt medegedeeld, dat zich Woensdagavond aan de Poolsch -Duitsche grens in Silezië een incident heeft voorgedaan, waarbij een Duitscher werd gedood. Volgens de Poolsche lezing zijn drie gewapende Duitschers de grens overge stoken. De Poolsche grenswacht heeft hen aangevallen toen zij zich op Poolsch gebied bevonden en na hen te hebben aangeroepen. Een schermutesling ont stond, waarin een der Duitschers werd gedood. Toen de Poolsche grenswacht versterking kreeg, vluchtten de beide anderen. Na de schermutseling werden ter plaatse 12 revolvers en 1000 patro nen gevonden. BESTELLING VAN 100 MILLIOEN VOOR DE AMERIKAANSCHE LUCHTMACHT. Overeenkomstig het programma tot versterking van de luchtmacht zijn meer dan 1000 vliegtuigen en vliegtuigmoto ren besteld. De kosten hiervan bedragen 86 millioen. Dit is de grootste bestelling van de Amerikaansche luchtmacht in vredestijd. Bovendien zijn nog andere benoodigd- heden besteld voor een bedrag van 15' millioen. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE SOC. DEM. EN CHR. HIST. TWEEDE KAMERFRACTIES. Naar aanleiding van het feit, dat de voorzitter van de S. D. Tweede Kamer fractie, Ir Albarda, minister is geworden en dus als voorzitter van de S. D. Ka merfractie zal aftreden, vernam de „N. R. Crt", dat de fractie niet speciaal bij een zal komen ter verkiezing van een nieuwen voorzitter, maar daarmee zal wachten tot in September de zitting van de Staten-Generaal wordt geopend. Tot zoolang zal de heer W. Drees, die twee de voorzitter van de fractie is, als waar nemend voorzitter fungeeren. Ook bij de C. H. Tweede Kamerfractie valt het voorzitterschap open, daar jhr De Geer als Kamerlid moet bedanken. Deze fractie heeft geen waarnemenden voorzitter. Ook deze fractie zal vermoe delijk niet vóór September bijeenkomen. DE BENOEMING VAN PROF. MR P. S. GERBRANDY TOT MINISTER. Naar aanleiding van de benoeming van Prof. Mr P. S. Gerbrandy tot minis ter van Justitie, ontstaan eenige belang rijke vacatures. Prof. Gerbrandy was voorzitter van den Radioraad en de ver schillende andere colleges op dit gebied, die er in ons land bestaan, als de radio- omroepcontrole commissie, de commissie voor het Indië-programma, de commissie voor het algemeen programma, en den raad van beheer voor de Nozema. Omtrent een opvolging van Prof. Ger- brandij in deze colleges is uiteraard nog niets bekend. Voorts was Prof. Gerbrandij voorzit ter van de Nederlandsche bakkerij stich ting. DE PRODUCTIE VAN ELECTRICITEIT IN ONS LAND. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens bedroeg de productie van electriciteit door de openbare centrales in de maand Juli 190 millioen kwh; t.o.z. van Juli 1938 (170 millioen) beteekent dit een toeneming van 11.8 pet. In de maanden Mei en Juni bedroeg de toeneming 14 pet SPOORWEGONTVANGSTEN. De totale ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen bedroegen over de maand Juni f 9.111.083, tegenover in de zelfde maand van 't vorig jaar f 85.203.77 De totale ontvangsten van 1 Jan. tot en met einde Juni bedragen f 50.913.309 tegenover f 46.568,862 in 1938. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 1017 Augustus vastgesteld op 55 cent per kg. Geen overleg met zijn partij. „De Standaard" schrijft over het optreden van Prof. Mr P. S. Gerbrandy als minister van Justitie in het kabinet- De Geer: „Naar wij met zekerheid weten, heeft prof. Gerbrandy, alvorens zijn besluit te nemen, geen contact gezocht met een van de daarvoor in aanmerking komende mannen uit onze partij. Hij heeft zich dus, zonder met een van hen verbinding te zoeken of overleg te plegen, beschik baar gesteld voor de portefeuille van Justitie. Van de motieven, welke hem daartoe hebben bewogen en waardoor hij mede de verantwoordelijkheid draagt voor een experiment, dat vele risico's met zich brengt, is ons tot heden niets bekend geworden." ALLEEN PERSOONLIJKE MEDEWERKING GEVRAAGD. DEN HAAG. Op een vraag aan den formateur van het nieuwe Kabinet in hoever partij-instanties aan de vorming hadden deelgenomen, heeft de formateur geantwoord „Ik heb mij tot geen enkele party-in stantie gewend, maar heb hen op wier medewerking ik prijs stelde, persoonlijk aangezocht. Werd mij gevraagd, of het geoorloofd was te voren partij-instanties te hooren, dan was steevast mijn bescheid: Gij kunt hooren wien gij wilt, uw vriend, uw tan te, uw familie, de voorzitter van uw par- tijraad, maar ik sta daar buiten. Ik heb dan ook niet aangedrongen bij de aangezochten zich vooraf met de par ty-instanties in verbinding te stellen. Ik heb het integendeel gewaardeerd, wanneer men dit niet deed. Het is my meermalen gebleken dat een persoonlyk oordeel juister was dan dat van een later geraadpleegde partij-in stantie. De kracht van het nieuwe Kabinet wil ik niet zoeken in de vooraf verzekerde medewerking van de Kamerfracties, maar in de goede argumenten waarin het te voeren beleid voor de Kamer aanne melijk zal worden gemaakt. Vreemdelingenbezoek. Met de booten BreskensVlissingen zijn gisteren 3700 passagiers en 183 auto's overgezet tegen verleden jaar resp, 3400 en 198. De M. V. S. In verband met de vervoermogelijkheid gaat de Middelburgsche Vacantieschool in het vervolg in plaats van Dinsdag en Vrijdag, Dinsdag en Donderdag met de kinderen naar duin en strand en zoo was ook gisteren een tochtgemaakt. Deze heeft ditmaal een bijzonder ka rakter gekregen, omdat in den loop van den middag de burgemeester en mevr. v. Walré de Bordes, in gezelschap van den voorzitter der M.V.S., den heer P. Ph. Paul, een bezoek aan het terrein van de uitstapjes kwam brengen. Met groote belangstelling is alles in oogenschouw genomen, waarbij wij o.a. denken aan de zandfiguren, die de meisjes en jon gens hadden gemaakt, w.o. een keurige afbeelding van een wieg, natuurlijk de wieg van Prinses Irene. In de Roode Kruistent lieten de bur gemeester en zijn echtgenoote zich een kopje thee goed smaken. Dat het bestuur, de helpers en help sters en ook de kinderen dit bezoek op hoogen prijs stelden, behoeft geen be toog, vooral ook door de vriendelijke wijze, waarop de gasten zich met allen onder hielden. De drukte van gisteren. Het was gisteren weder een echte drukke Augustus-Donderdag voor onze stad. Ook nu waren het niet alleen de Engelsche en Belgische gasten, die ons met een bezoek vereerden, maar door een extratrein en vele bussen en auto's waren ook honderden landgenooten van boven den Moerdijk naar Middelburg vervoerd, terwijl het niet te schatten is hoevelo in hotels, pensions en in kam pen op ons eiland vertoevende badgasten naar de hoofdstad kwamen. Vooral op het midden van den middag was het op de Markt een zeldzaam voor- komende drukte. De Burg gelijkt op zulk een dag een straat in een drukke bad plaats, en het wordt dan toch ieder jaar weer duidelijker, dat Middelburg voor een belangrijk deel een seizoenplaats is en dat nimmer genoeg kan worden ge daan om het vreemdelingenbezoek aan te moedigen en het de vreemdelingen zoo makkelijk mogelijk te maken. Het aantal parkeerende autobussen was legio en dat van personenauto's niet minder. Begroeiing en rekening Godshuizen. B. en W. stellen voor de begrooting 1940 van het Bestuur der Godshuizen sluitende met een geraamd nadeelig sal do van f 36.335,18, zijnde f 5934,42 lager dan voor 1939 was geraamd, goed te keuren. Tevens stellen zij voor goedkeuring te verleenen aan de rekening dier instel ling over 1938 en de daarbij behoorende suppletoirs begrooting. Hieruit blijkt, dat 'l Binnenland. Een verklaring van Minister de Geer. De fa. Mendelssohn Go. vraagt sur seance van betaling, Lijk van een vrouw gevonden. Buitenland. Een rede van Forster over de kwestie- Danzig. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). De heer J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg, die jhr mr A. F. 0'. Sasse van Ysselt zal opvolgen als lid van de Eerste Kamer. het nadeelig saldo groot is f48.387,24 of f 150,44 meer dan geraamd was. Nog stel len B. en W. voor genoemd bedrag van f49.387,24 beschikbaar te stellen en ten laste te brengen van den desbetreffen- den post der gemeente-begrooting 1939. Eervol ontslag. B. en W. stellen den Raad voor dr H. Blikslager, overeenkomstig zijn ver zoek eervol ontslag te verleenen als leeraar in de scheikunde aan het gym nasium wegens zijn benoeming tot direc teur van de R.H.B.S. te Ter Apel, en zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Augustus 1939. Gemeentebegrooting 1939. Van Ged. Staten is de op 14 December 1938 vastgestelde gemeentebegrooting 1939 terugontvangen met opmerkingen en ver zoek de begrooting in den door hen aan gegeven zin te wijzigen. In algemeenen zin kunnen B. en W. met de voorgestelde veranderingen instemmen, doch op en kele punten meenen zij minder ver met verlaging van posten te kunnen gaan, terwijl in een enkel geval zelfs verhoo- gen van den post zal moeten plaats vinden. Buurtfeest Veersche weg. Zaterdagmiddag houdt de buurtcommis- sie Veerscheweg en omgeving een feesl voor de kinderen, op een weide aan het begin van den weg, terwijl des avonds het feest voor oudere jongens en meisjes wordt voortgezet en als de duisternis is ingevallen, een vreugdevuur wordt ont stoken. Jongetje verdronken. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de haven ter hoogte van de weegbrug, vlak bij de ouderlijke woning), de 10- jarige Anton Kesselaar, bij het hengelen te water geraakt en verdronken. Door een jonger broertje gewaarschuwd, heb ben een schipper en eenige anderen ge tracht het kind uit het water te halen. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Diefstal aan 't Sas. Toen Woensdagmiddag de heer G., na het nemen van een bad, in zijn kleed hokje terugkeerde, miste hij zijn porte-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1