RG en N.V. en, 'ersen. Dagblad voor de Provincie Zeeland GELD N.V. FIN. Mil. „ZEELANDIA" - GOES De plannen van Dr H. Colijn. raiding en rscbriften Leden van het nieuwe Kabinet-De Geer. Belangrijkste Nieuws. ELBURG jeschoolde opleiding envergoeding 1-5.30 uur. UChten, JOOSLAND. ibonnementen n door C. POPPE. DONDERDAG 10 AUG. 1939 53e JAARGANG - No. 264 EERSTE BLAD. Het nieuwe Kabinet. Buitenland. De spanning rond Danzig. Oneenigheid in het Japansche Kabinet. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL Duitschland's steenkoolproductie. ER van Aagte el at het out ran uitbreiding en uitgewerkt, rschriften, ter eente voor een van 10 Augus- tember 1939 en vóór 14 Sep- ezwaren tegen ibouwingsvoor- ►rengen bij den stus 1939. :er voornoemd, ELAAR. VAN DISSEL JUSTUS 1939, (N.T.) teKloe- van K. Meul- pub'iek ver- r. A. TRIMPE le in verschil- n onder Kloe- W. Aamoutse i), te Kapelle, s-Gravenpolder ltoor). TRIMPE BUR- i: Boomgaard te bij A. Blok, a, verkrijgbaar Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 jijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,ó0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regei Ingezonden mededeeiingen Cl0 cent ppr regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Mr de Geer is dan eindelek in z\jn po gen om een nieuw Kabinet te vormen, ge slaagd. Of de samenstelling den formateur in alle opzichten bevredigt, schjjnt ons aan gerechte twijfel onderhevig. In elk geval is 't niet een Kabinet dat klopt met het beruchte votum van de Tweede Kamer. Althans niet in alle opzichten. Het ideaal van Roomschen èn rooden om Dr Colijn van het regeeringstooneel te doen verdwijnen, is tenslotte verwe zenlijkt. In zooverre kan gezegd worden dat het gemeenschappelijk nagejaagde doel is bereikt. Maar verder Een van de groote bezwaren tegen Dr Colijn was, dat hjj een krachtig tegen stander was van wat genoemd wordt „een vlotte uitgaven-politiek". Maar nu wil het geval, dat Jhr De Geer, die tot het laatste oogenblik de financieele poli tiek van het Kabinet-Colijn heeft ge steund, in het onder zijn leiding tot stand gekomen ministerie, de porte feuille van financiën voor zijn rekening heeft genomen. Van dezen bewindsman kan, als hjj tenminste niet tot andere gedachten is gekomen, niet anders dan een voorzich tig!) financieele politiek worden ver wacht. Voor de Roomsche fractie kwam daar bij dat aan de plannen van Minister Rom- me niet mocht worden geraakt. Opposi tie daartegen werd als een politieke hals misdaad beschouwd. Maar onder de mi nisters die uit het Kabinet-Colijn zijn overgenomen, behoort niet de heer Romme. En het is allerminst waar schijnlijk, dat de nieuwe minister van Sociale Zaken bereid zal zijn, de ideeën van Mr Romme inzake de werkloosheids- politiek tot uitvoering te brengen. De nieuwe bewindslieden zijn ongetwij feld stuk voor stuk bekwame mannen, ten volle voor de hen toegedachte taak berekend. Of het hun echter gelukken zal de hooggestemde verwachtingen te verwe zenlijken Van Roomsche en roode zijde heeft men niet nagelaten den indruk te wek ken dat er veel meer gedaan zou kunnen worden om den economischen toestand te verbeteren en den socialen druk te verminderen. De werkloosheid zou zoo ongeveer kunnen verdwijnen, als er maar een andere, op dit gebied meer doortas tende regeering was. Welnu, de heeren hebben nu de gele genheid de juistheid van hun critiek te bewijzen en hun beloften te vervullen. Het moge waar zijn, dat zij niet de meerderheid vormen in het Kabinet in het parlement is dat wel het geval aangenomen mag worden dat zij niet zonder nadere afspraken met den heer De Geer in zee zijn gegaan. Men kan dus groote dingen verwach ten. Of, wat ook mogelijk is, zich op groote teleurstellingen voorbereid houden. In één opzicht staat dit Kabinet onge twijfeld sterker, dan de Kabinetten on der Dr Colijn. Aan critiek zal het wel niet ontbreken. Maar het zal een meer zakelijke critiek zijn. Terecht schreef een van de Roomsche bladen (Dagbl. v. N.-Br. en Zeeland) „Van de liberalen en van de antirevolu tionairen mag men verwachten, dat zij, hoezeer ook halsstarrig op het stuk van hun gemeenschappelijke aanpassings denkbeelden onder de leuze van het slui tend budget, overigens toch zoo loyaal mogelijk zullen medewerken aan de toe passing van het constitutioneel bestel." Inderdaad. Een oppositie „uit kwaadwilligheid of onwil", waaraan 't Kabinet Colijn voort durend bloot stond, is van deze zijde niet te verwachten. Nog deze week besprekingen tusschen Ranzig en Warschau nopens de douane kwesties? -Danzig wordt vernomen, dat For- er Vrijdag weer naar Duitschland ver- "f1,Het feit> dat hij na de anti-Pool- -o ie demonstratie, die morgen wordt ge- ouden en van grooten omvang zal zijn, aarschijnlijk Danzig weer verlaat, wordt a buitenlandsche kringen gezien als een awijzing, dat de rede, die Forster mor gen zal houden, niet huiten het gewone kader zal vallen, zoodat men geen be langrijke mededeelingen behoeft te ver wachten. De betooging, aldus zegt men in de zelfde kringen, moet vooral indruk ma ken op de openbare meening in Engeland en Frankrijk en aantoonen, dat de bevol- kig in haar geheel tot het Duitsche rijk wenscht terug te keeren. Deze hypothese schijnt een zekere be vestiging te vinden in den goeden wil, dien de autoriteiten de laatste dagen je gens verscheidene politieke gevangenen hebben getoond, Zoo is gisteren de Poolsche douane- inspecteur Lipinski, die Maandag wegens beleediging van Hitier en Goebbels tot 18 maanden veroordeeld was, in vrijheid ge steld. Daartegenover hebben de Poolsche autoriteiten bepaald, dat Muller, een bur ger van Danzig, die tot acht maanden was veroordeeld wegens beleediging van het Poolsche volk, op vrije voeten gesteld moet worden. In officieels Britsche kringen te Lon den meent men te weten, dat waarschijn lijk deze week vertegenwoordigers van Danzig en Warschau bijeen zullen komen ter bespreking der douanekwesties. Bezwaren tegen toetreding van Japan iot Duitsch-ltaliaansch bondgenootschap. De minister van oorlog, Itagaki, en de hooge legerautoriteiten hebben gisteren een bespreking gehad betreffende de re sultaten van de conferentie van vijf, welke dezer dagen gehouden is. Vandaag gaat Itagaki naar de bad plaats Hayama, om den keizer rapport uit te brengen. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat vier van de vijf ministers, die D'insdag vergaderd hebben, hun meening i niet veranderd hebben en zich tegen het toetreden van Japan tot het Duitsch-Ita- liaansoh militaire bondgenootschap heb ben uitgesproken. De ministers hebben de Japansche po litiek ten aanzien van den toestand in Europa uitvoerig besproken en zich afge vraagd, of zich voldoende belangrijke wijzigingen in den toestand hebben voor gedaan, om de kabinetsbesluiten van 20 Mei en 5 Juni j.l. te herzien. Eenig besluit is na drie uren conferee-' ren niet bereikt, hetgeen duidt op de be hoedzame houding, welke het Japansche kabinet aanneemt ten aanzien van het brengen van vitale wijzigingen in zijn politiek. Naar gemeld wordt, was de stemming op de conferentie zeer gespannen. Itagaki zou in krachtige bewoordingen de „on wrikbare politiek van het leger hebben uiteengezet voor een onverwijlde oplos sing van het Europeesche vraagstuk. DE BLOKKADE TE TIENTSIN WEER VERSCHERPT. De situatie te Tientsin is in den laat- sten tijd weer verscherpt. De Icontrole en het onderzoek aan de toegangen tot de concessie zijn weer strenger geworden. Een Engelschman, die in gezelschap van twee E'ngelsche dames de concessie wilde betreden, ontving van een Japan- schen schildwacht het bevel zich te ont- kleeden. Hij weigerde echter standvastig. Er ontstond een woordenwisseling, doch ten slotte kon hij binnengaan zonder aan het bevel te hebben voldaan. In Noord-China duurt de anti-Britsche campagne voort. Het anti-Britsche comité heeft den Chineeschen winkeliers te Peitaho, de bekende badplaats, opdracht gegeven de prijzen van alle aan Ehgel- sche verkochte goederen met 100 procent te verhoogen. Ook in Tokio blijft de Japansch-Brit- sche verhouding onbevredigend. INSPECTIE VAN DE BRITSCHE RESERVEVLOOT. Opperbevelhebber der Fransche marine aan boord van Koninklijk jacht. D'e Ehgelsche koning is gisterochtend te Weymouth aangekomen om de reserve- vloot te inspecteeren. Hij begaf zich aan boord van het koninklijke jacht „Victo ria and Albert", aan boord waarvan zich met de Britsche vlootautoriteiten ook ad miraal D'arlan, de opperbevelhebber van de Fransche marine, bevindt. De veertien rijen .schepen, verspreid over een lengte van vier mijl, boden een schitterenden aanblik. Toen de revue begon, hield de regen, die met tusschenpoozen gevallen was, ge heel op. Langzaam voer het koninklijk jacht, geëscorteerd door twee hypermo derne torpedo-motorbooten, langs de acht linies der vloot, zoodoende een afstand t van meer dan 25 km afleggend. Bij het passeeren van elk schip werd Bovenste rij' v. 1. n, r.: Ir J. W. Albarda en Ghr. J. I. M. Weiter; 2'e rij1 v 1. n. r.: prof. mr F. S. Gerbrandy en luit.-kol. A. Q. H. Dijxhoorn; en 3de rij v. 1. n. r.: H. van Boeijen en mr E'. M. van Kleffens. de Koning door de op het voordek opge stelde bemanning met hoera-geroep be groet. Na afloop liet de koning met lichtsig nalen van de „Victoria and Albert" zijn I gelukwensch overbrengen aan den com mandeerenden generaal van deze reserve" vloot, die zoo snel gemobiliseerd is, dat zij thans met reservisten bemand ge- vechtsklaar is, hoewel tien dagen geleden haar schepen nog in de dokken lagen, slechts bezet door een kleine bemanning voor het onderhoud. GÖR1NGS INSPECTIEREIS DOOR INDUSTRIEGEBIEDEN. Luchtbescherming Ruhrgebied de best mogelijke. De „Nachtausgabe" publiceert een in terview met veldmaarschalk Göring over diens rondreis door Duitschland, waarin hij o.a. zegt, van de reis ook gebruik te hebben gemaakt om zich van de velig- heid der belangrijkste Dhitsche indus triegebieden tegen vijandelijke luchtaan vallen te overtuigen. Vooral zegt hij er voor gezorgd te hebben, dat het Ruhrge bied de beste bescherming krijgt, welke volgens technische en militaire ervarin gen mogelijk is. Aan de westelijke ver sterking heeft hij de laatste aanwijzingen gegeven voor de uitbreiding der luchtbe schermingszones. Voorts zeide Göring het te betreuren, dat de staatslieden, die zich met de om- singelingspolitiek bezighielden bij deze rondreis niet aanwezig waren. De buiten landsche journalisten moeten eens onder het volk gaan. Men zou hun alles laten zien en zij zouden vernemen hoe en wat het Duitsche volk thans is. Zij zouden kunnen constateeren, dat in Duitschland niet de geringste zenuwachtigheid valt te bespeuren. Wij zijn, aldus Göring, volko men kalm en gerust, in afwachting van den vrede, dien wij willen. Wij zijn ech ter ook besloten ons te verdedigen, wan neer de anderen ons dezen vrede niet gunnen, of wanneer iemand zoo dom zou zijn Europa in een oorlog te storten. Ge durende de geheele reis heeft niemand tot mij' van oorlog gesproken. Wanneer ik, zoo besloot Göring, de redevoeringen en artikelen van de Poolsche politici lees, dan kan ik daarvoor .slechts één verkla ring vinden, n.l. dat deze menschen uit louter zorg en angst niet meer weten wat zij zeggen. DIEFSTAL VAN DECORATIES OP DE LUIKSCHE EXPOSITIE, In de Napoleontische tentoonstelling op de aan de watertechniek gewijde exposi tie te Luik heeft men geconstateerd, dat twee decoraties, die door Napoleon aan den beelhouwer Raiter werden verleend en die in particulier bezit waren, zijn ge stolen. Deze onderscheidingsteekenen blijV ken van groote historische waarde te zijn. BOUW VAN VERBINDINGSWEGEN KOST CHINA DUIZENDEN MENSCHENLEVENS. Koortsachtige arbeid aan de Chineesch- Tibetaansche grens. Volgens geloofwaardige berichten heb ben 2000 Chineesche arbeiders het leven verloren bij den aanleg van een weg dwars door de bergen bij de grens tus schen de provincies Tsjetsjoean en Tsjoean-pien in het Chineesch-Tibetaan- sche grensgebied. Gemeld wordt, dat de Chineezen voorts den aanleg bespoedigen van nieu we verkeerswegen voor de verbinding van Tsjoean-pien met Calcutta en Koen- ming (provincie Joennan) en met Sining, de hoofdstad der provincie Kokonor. Ook wordt verklaard, dat 120.000 ar beiders zullen beginnen met den aanleg van een nieuwen verkeersweg tusschen Tachienloe, de hoofdstad van Tsjoeang- Binnenland. De pers over het nieuwe Kabinet. Dr Colijn voor langen tjjd op reis. Uitstel herhalingsoefeningen? Buitenland. De spanning rond Danzig. Oneenigheid in het Japansche Kabinet. De Duitsche handel met Z.-Afrika. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). EEN LANGDURIGE BUITENLAND SCHE REIS. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van Dr H. Colijn om tegen het einde van September een reis te onder nemen naar de Vereenigde Staten, Ja pan, China en Nederlandsch-lndië. Tijdig voor den aanvang van de ver kiezingen van 1941 hoopt de heer Colijn weer in Nederland terug te zijn. pien met Tsjengteh, de hoofdstad van Tsetsjoean. Men verwacht, dat deze weg het vol gend voorjaar in gebruik zal Worden ge nomen. VLUCHTELINGENELLENDE IN SMYRNA. 500 menschen lijden honger en dorst aan boord van ontredderd schip. Vijfhonderd Joodsche vluchtelingen uit, Midden-Europa, voor het meerendeel uit Tsjecho-Slowakije zijn in uitgeputten toe stand te Smyrna aangenomen met het vrachtschip „Parita". Eten noch drinken was aan boord, de machines van het schip zijn defect, de noodige brand stof ontbreekt. Reeds eenige dagen ont brak het noodige eten aan boord, zoodat de vluchtelingen in onbeschrijfelijken toe stand verkeerden. Geld ontbreekt om hen van het noodige te voorzien. De Turksche autoriteiten gaven nie mand verlof, van boord te gaan. Het schip is voorloopig' in quarantaine geleg'd en zou, volgen» de havenautoriteiten, naar Constanza moeten terugvaren, waar het Panameesche schip hen aan boord heeft genomen. De mogelijkheid daartoe ontbreekt echter. Eerst moeten de noo dige reparaties geschieden, brandstof moet nog worden gekocht en bovenal, eerst moet voor levensmiddelen en water worden gezorgd. UITBREIDING VAN DEN DUITSCHEN HANDEL. Belangrijke overeenkomst met Zuid-Afrika verwacht. Volgens de „Rand D'aily Mail" zal een nieuwe betalingsovereenkomst tus schen Zuid-Afrika en Duitschland, waar over voorloopige onderhandelingen wor- gevoerd, den handel tusschen beide lan den aanzienlijk uitbreiden, waarschijnlijk tot 20 mill. Verwacht wordt, dat deze overeenkomst spoedig in werking zal treden. Het huidige verdrag zal 31 Aug. afloopen. Ofschoon nog geen besprekin gen over de hoeveelheden zijn gevoerd, meent het blad, dat er aanwijzingen be staan, dat de nieuwe overeenkomst een grootere draagwijdte zal hebben dan eenige vroegere geslotene. Het nieuwe verdrag zou er volledig re kening mede houden, dat Duitschland de voornaamste kooper van wol is en een verhooging van deze aankoopen mogelijk maken. Het genoemde bedrag van 20 mill., dat een record zou beteekenen, zou Duitsche aankoopen in de Unie ter waar de van 10 mill, omvatten in het jaar, dat de overeenkomst zou duren, alsmede Zuid-Afrikaansche aankoopen van Duit sche goederen tot eenzelfde bedrag. Overwogen wordi) mijnwerkers van militairen- en arbeidsdienst vrij te stellen Havas meldt uit Berlijn: Walter, de nieuwe algemeene commissaris voor de steenkoolproductie, heeft verklaard, dat overwogen wordt, de mijnwerkers vrij te stellen van militairen- en arbeidsdienst. D'eze beide diensten, welke 2V2 jaar du- 9

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1