Een Prinses geboren! Bij de geboorte van hel Prinsesje Onverantwoordelijk getalm. Geweldige explosie in Londen. Binnenland. Daar de binnenkomende weerberichten Een ernstige misgreep. Gemeenteraad van Goes. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. De Koningin verzoekt om stilte bij het Paleis. WALCHEREN. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. Gemengd Nieuws. Zwaar onweer boven Londen. Kerknieuws Afloop Verkoopingen en Aanbestedingen GROOTE VEWOESTINGEN IN DE GODLIMAN STREET ACHTER FARADAY HOUSE. Honderd personen gewond. Het centrum van de Londensche City werd gistermiddag opgeschrikt door een hevige ontploffing, welke zich voordeed in Godliman Street, welke straat van Saint Paul's Churchyard achter Faraday House, een van Londens belangrijkste te lefooncentrales, loopt. Een huis in de straat werd verwoest, terwyl honderden vensterruiten werden verbrijzeld, waaronder eenige gebrand schilderde glazen van St Pauls Cathe dral. De ontploffing is hoogst waarschijnlijk ontstaan door een lek in een hoofdbuis van de gasleiding. Om half twee des middags was name lijk in Godliman Street plotseling een gedeelte van het wegdek ingezakt, waar schijnlijk tengevolge van graafwerk, dat werd uitgevoerd voor de uitbreiding van Faraday House. Door het bezwijken van het wegdek was een lek ontstaan in een groote gas buis en terwijl werklieden aan het her stel daarvan bezig waren deed de explo sie zich voor. Een gedeelte van de straat was tevo ren voor het publiek afgesloten, terwijl ook het huis, dat bij de ontploffing werd verwoest, te voren op last van de politie door de bewoners was ontruimd. Bij de ontploffing werden brandende brokstukken tot 30 m de lucht in geslin gerd. Het ongeluk had tot gevolg, dat vele personen gewond werden, van wie ver scheiden ernstig, terwijl anderen slechts snijwonden door weggeslingerd glas op liepen. De gewonden werden in vele zieken auto's en vijf door de politie opgeëischte particuliere vrachtauto's weggebracht. Het personeel van vijf brandweerwa gens bestreed het vuur in de buis en op het wegdek. Uit een in de ziekenhuizen ingesteld onderzoek is gebleken, dat in totaal on geveer 100 personen zijn gewond, doch slechts enkelen konden niet terstond het hospitaal weer verlaten. Van deze laatsten konden allen, na verbonden te zijn, zich weer naar huis begeven, op een enkele uitzondering na, wiens toestand kritiek zou zijn. OVERVLOEDIGE GRAANOOGST IN POLEN. Gunsfig weer vervroegt werkzaamheden Volgens uit 3600 plaatsen ontvangen rapporten is men in Polen, dank zij het algemeen gunstige weer, eerder dan ge woonlijk met oogsten kunnen beginnen. Eir is betrekkelijk weinig schade door slecht weer aangericht. De graanoogst zal ongeveer gelijk zijn aan dien van 1938 toen de oogst buitengewoon over vloedig was. STIJGEND BRIEFPOSTVERKEER. Het binnenlands-ch postverkeer, dat reeds lang astronomische cijfers bereikte, neemt, 'ook dank zij een gunstigen invloed van de herhaalde tariefsverlagingen van jaar tot jaar belangrijk toe. Overziet men een eenigszins langere periode, dan blijkt, (hoezeer het postale vervoer in eenige jaren is gestegen. Zoo bedroeg, blijkens de telkenmale gedurende een week gehou den telling, waarvan de resultaten tot jaarcijfers worden herleid, het aantal ver voerde hinenlandsche brieven in 1932 211 millioen, in 1938 260 millioen. Deze cij fers zullen voor 1939 neerkomen op 280 millioen. In de gelijke perioden steeg het aantal locale brieven van 39 tot 53 mil lioen 'en wordt voor 1939 een eindtotaal van 58 millioen berekend. Voor de binnenlandscbe briefkaarten zijn deze cijfers resp. 61, 67 en 76 mil lioen en voor de locale briefkaarten 13, 15 en 16 millioen. DE BORINGEN TE BENTHEIM. Explosies en brand te Oldenzaal waarneembaar. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van boringen nabij Bentbeim. Er deden zich toen geweldige explosies voor, welke tot ver in den omtrek konden wor den waargenomen. Enorme hoeveelheden gas trokken met geweld naar de opper vlakte. Het gelukte aan het technisch personeel de explosies tot staan te bren gen. Na dien werd niets meer vernomen. De boringen werden weer voortgezet. Gisteren meldde men uit Bentheim, dat de explosies zich thans herhalen en dat de boventoren in brand staat. De ex plosies zijn te Oldenzaal duidelijk 'hoor baar, terwijl ook de roode gloed van den brand waarneembaar is. SLECHT WEER VOOR DE LUCHTVAART. Twee lljntnestellen landden op Eelde. Tengevolge van bet slechte weer boven en rond Amsterdam landden gisteravond op het vliegveld E'elde de P.H.-A.L.H. „Hop", bestuurd door den heer Scholt- meyer, komende van Berlijn, met negen passagiers, van wie twee voor Londen. Voorts daalde er de 0-Y.D.A.M., be stuurd door Harold Hansen komende van Stockholm met zestien reizigers van wie veertien voor Londen. Opnieuw is ons Vorstelijk Gezin, en met dat Gezin heel het Nederlandsche volk, verblijd met de voorspoedige ge boorte van een Prinses. Opnieuw staat ons volk met een dank baar hart vol blijdschap rond ons Vor stenhuis geschaard. Prinses Beatrix heeft een zusje gekre gen. Het begint levendig te worden in de eens zoo stille paleizen. Moge het God behagen de gelukkige Moeder spoedig volledig herstel te schen ken. Groeie de jonggeborene op tot vreugde van haar Ouders, niet 't minst ook van onze geliefde Vorstin. Oranje boven! uitermate ongunstig waren, besloot men beide machines niet verder te doen gaan. GEVAARLIJKE BALDADIGHEID BIJ VIADUCTEN. De A.N.W.B. vestigt de aandacht van automobilisten op het gevaar, dat hen bij de viaducten bedreigt. Er zijn namelijk klachten binnengeko men over het werpen van steenen, al of niet met boozen opzet, naar onder een viaduct passeerende auto's, waarbij voor ruiten worden beschadigd. Daar dit tot zeer ernstige ongelukken aanleiding kan geven, acht de A.N.W.B. het dringend gewenscht, dat de politie tegen deze nieuwe soort baldadigheid met gestreng heid optreedt. De A.N.W.B. doet een beroep op allen om dit euvel te helpen bestrijden. Toen de Kabinetsformateur Jhr de Geer gisteren van Soestdijk in Den Haag terugkeerde verklaarde hij: „Het Kamervofum van Donderdag 27 Juli zie ik als een ernstige mis greep." Een belangrijke verklaring. E'n een goed begin, het afleggen van deze verklaring. Zoo is de zaak zuiver gesteld. Ein zoo bestaat er ook de mogelijkheid om meer tot een meer gezonden toestand te geraken. Het nieuwe postkantoor. De Raad van Goes kwam Vrijdagavond bijeen onder voorzitterschap van burge meester Van Dusseldorp. Afwezig dhrn Van Melle en Visscher. Aan de orde is alleen het voorstel van B. en W. tot het aangaan van eenige overeenkomsten ten behoeve van den bouw van een nieuw postkantoor op den hoek Westwal-Wijngaardstraat. (Zie ons blad van Donderdag.) De voorzitter betuigde zijn spyt, dat hy den Raad deze week tweemaal in spoedeischende vergadering bijeen moet roepen. De directie der P. T. T. heeft echter op uiterste spoed aangedrongen en wilde binnen enkele dagen de beslis sing weten. Dhr R e e d y k vraagt, of met de eige naren overeenstemming is bereikt. De voorzitter zegt: Nog niet volledig. Mocht men er echter bovenma tig van willen profiteeren, dan zal tot onteigening worden overgegaan, en dan wordt alleen rekening gehouden met de werkelijke waarde. Dhr Eckhardt juicht het plan toe. Goes zal er mee opknappen. Dhr Chamuleau vraagt, hoever men met de eigenaren is. De voorzitter zegt, dat men reeds ver gevorderd is. Er zyn aanbiedingen gedaan, hooger dan de eigenaren droom den, dat ze ooit zouden krygen. Spr. zou onteigening betreuren om den tyd dien het kost. Spr. kan echter geen bedragen noemen. Spr. geeft nog eenige uiteenzet tingen en zegt, dat, wordt geen accoord bereikt, men zal wachten. Het Rijk kan met het oude postkantoor nog wel even voort. De financieele commissie gaat met de plannen accoord. Dhr Eckhardt zegt, dat, als de menschen de resultaten van onteigening wisten, ze het niet zoover zouden laten komen. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aangenomen. Een Prinses geboren. Hedenmorgen om 8 uur, werd de blijde boodschap van de geboorte van een Prinses bekend gemaakt door bet luiden van de klokken. Om half 9 hebben een sergeant en een korporaal van de S.D.A.O. van den Lan gen Jan met de nieuwe klaroenen fan fares geblazen. Om 9 uur werd dit van den Chor- toren van bet stadhuis herhaald, waar na in tegenwoordigheid van B. en "W. door een heraut de geboorte werd be kend gemaakt. Op verzoek van den bur gemeester werden door het publiek twee coupletten van het "Wilhelmus gezongen gevolgd door een: lang zal zij leveul Wij verwijzen naar een advertentie in dit nr. waarin tegen 7 uur vanavond een dankstond in de Hofplein- kerk wordt aangekondigd. In verband met de kermis zal heden avond de optocht vervallen, doch zal om 8.30 in de Abdij een samenkomst plaats hebben, waarbij het Middelburgsch mu ziekkorps zich zal laten hooren, de ge boorte opnieuw door een heraut zal wor den afgekondigd en de Burgemeester een rede zal uitspreken. De uit te stellen optocht wordt a.s. Maandag ingelascht. Het stadhuis zal zoowel heden als Maandag verlicht worden. De Burgemeester heeft aan de ver schillende kerkelijke instellingen ver zocht het wijdingsuur dat bepaald was op den Nationalen feestdag, te doen sa menvallen met de Godsdienstoefeningen op morgen. Het onweer. Tijdens het 'onweer van gisterenmiddag is de (bliksem geslagen in den top van den gevel van perceel Sei'sweg 70 en is een steen los geslagen en door een ruit van een zolderkamer van een overgelegen pand gevlogen. In perceel 72 werd een kachelplaat vermoedelijk door den lucht druk de kamer in geworpen, met een zware rommel van roet enz. als gevolg Jaarverslag 1938 van de Godshulzen. In het jaarverslag over 1938, uitge bracht door (het bestuur der Godshuizen, wordt natuurlijk stil gestaan bij den bouw van het nieuwe deel van het gasthuis, waarmede eeni zeer belangrijke verbete ring tot staan is gekomon en bij de offi cieels opening op 8 December. De vol tooiing van het nieuwe gebouw, dat aan de moderne eischen van ziekenverpleging voldoet, stemt het bestuur tot erkentelijk heid en tot het vertrouwen, dat deze in grijpende verandering hij patiënten en allien, die bij' hunne behandeling en ver pleging zijn betrokken, als een groote verbetering zal worden ervaren. Hoewel het bestuur van den invloed op de finan cieele resultaten der exploitatie goede verwachtingen heeft, zaJl zich dit eerst na doorwerking over langer tijdvak dan het nu afgesloten© kunnen demonstree- ren. In verband met het vorderen der verbouwing werden in den loop van het jaar nog verscheidene maatregelen ter reorganisatie van 'het personeel geno men; aan een tweetal verpleegsters werd ontslag verleend; een portier, een huis knecht en kookster werden eveneens ont slagen met toekenning van wachtgeld. In het 'Oude Mannen- en Vrouwenhuis wer den onderhoudswerken verricht. 'Het be stuur geeft uiting aan zijn waardeering voor de uitnemende wijze, waarop direc tie en per'soneel van (het Gasthuis zijn, door de verbouwing dikwijls zooveel ver zwaarde, taak gedurende de afgeloopen jaren heeft vervuld. Ook het werk van het andere personeel in dienst der Gods^ huizen kan met lof worden vermeld. In het gasthuis zijn in 1938 opgenomen 1247 patiemten, en vertrokken 1145, op 31 December waren er 72 aanwezig. Er zijn 1292 patiënten verpleegd met te sa men 27677 verpleegdagen of gemiddeld 21.42 per patient. Er waren 5 eerste, 272 tweede klasse patiënten, 41 tweede klasse A en 1015 derde klasse. In het laboratorium werden 4348 'on derzoekingen verricht. In 'toude mannen- en vrouwenhuis wa ren op 1 Januari 1938 46 verpleegden, n.L 17 mannen en 29 'vrouwen, op 31 December weder 46, doch 18 mannen en 28 vrouwen. Er werden 8 mannen en 6 vrouwen opgenomen, er overleden 4 man nen en 6 vrouwen en er vertrokken 3 mannen en 1 vrouw. Inzake het Burgerweeshuis vermeldt het verslag, dat de eenige, nog aan de zorgen der instelling toevertrouwde wees in 1938 d'en meerderjarigen leeftijd be reikte; de hem gegeven opleiding stelt hem in staat voor zichzélf te zorgen. Weezenverzorging had verder niet plaats. Het Oranjefeest. Hedenmorgen om 7 uur werd de ge boorte van een Prinses door klokgelui bekend gemaakt. Daarop volgde al spoe dig muziek op de Markt en een rond gang van beide muziekcorpsen door de stad. Op den Notionalen feestdag zal er des middags om 2 uur muziek zijn op de Markt, met sprekers. Des avonds om 8 uur is er eveneens muziek op de Markt, terwijl dan ook een muzikale rondgang zal worden ge houden. Hoog bezoek. Sinds gisteren logeert in „Hotel Cen traal" Mr J. A. N. Paty'n, Minister van Buitenlandsche Zaken, voor het maken van wandeltochten door Zuid-Beveland. Met belangstelling volgde hedenmor gen Z. Ex. de vrooiyke drukte op de Groote Markt. Verplaatst met ingang van 1 Sep tember 1939 J. A. Lucieer, adjunct-com mits der directe belastingen enz. van Middelburg, controle Grondbelasting naar Goes Inspectie D.B. Benoemd tot adjunct-commies der directe belastingen enz. de rijksklerk der directe belastingen enz. ter inspectie D.B. Goes, I. van der Graaff. Kattendijke. In verband met de ge boorte van een Prinses zal hedenavond van 89 uur (N. T.) onder leiding van Om 7 uur vanmorgen begon de Rijks- veldwacht in de buurt van het Paleis Soestdijk het verkeer om te leggen. Een bleek zonnetje drong door het ge boomte toen de saluutschoten vanuit Baarn hier doordrongen. Tegelijkertijd begonnen de klokken van de kerkgebouwen te luiden. Een groote menigte bleef voor het Pa leis wachten ook toen dikke regendrop pels neervielen. Kort na 7 uur werden aan beide zijden van den Rijksstraatweg de bekende blau we borden geplaatst, waarop in dikke letters het volgende was vermeld: Ingevolge den wensch van H. M. de Koningin wordt het publiek beleefd ver zocht zich te onthouden van elke hulde- betooging met het oog op de noodzake lijke volkomen rust voor H.K.H. Prinses Juliana. Het eerste geschenk aangeboden Het eerste geschenk werd ten Paleize aangeboden om 8.15 uur door de Chr. Oranjevereeniging van Baarn. Maandag, den officieelen feestdag, zal „De Zeeuw" vroeger verschijnen. Advertenliën en berichten voor dit nummer, dienen voor half 11 v.m. in ons bezit te zijn. DE DIRECTIE. Ds Lammers een kerkdienst worden ge houden. Yerseke. Vrijdagmiddag nam Mej. W. de Koster, onderwijzeres aan de Openb. school I, na ruim 40-jarigen dienst af scheid van ouders en leerlingen. Verschillende sprekers huldigden haar voor haar onderwijs en deden dat ver gezeld gaan van stoffelyke bewezen van erkenteiykheid. Zeer getroffen door de belangstelling van zoovelen, dankte zy met welgekozen woorden. Den vorigen dag had het gemeentebe stuur, vertegenwoordigd door B. en W., haar den dank der gemeente gebracht, terwijl ook een zeer erkentelijk schrijven van den inspecteur was ingekomen. Het gaat met de mosselverzending op de groote steden van België zeer goed De kwaliteit gaat nog steeds vooruit. Vrijdag werden niet minder dan 16 sche pen geteld, die mossels kwamen leveren op de verwaterplaatsen. Oostkapelle. Tijdens een kort maar he vig onweder, dat zich Vrijdagmiddag bo ven deze gemeente losbarste, sloeg de bliksem in den schoorsteen van het woon huis van den heer W. de Bruine 'op den boek van den Brouwerijweg. Er werd geen brand veroorzaakt. De schade bleef beperkt tot een stuk schoorsteen dat ver nield werd. Vrouwepolder. Oranjefeest. Het Oranjecomité in samenwerking met het Badgastencomité, zal ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis feestelijkheden orga- niseeren voor allen, op de weide 'naast „Elzenoord". Voorl'oopig programma: 8 uur: klokluiden; 9 uur: kerkdienst; 10.30 uur: van 46 jaar eierloopen en vlaggetjessteken, van 68 jaar jongens koekhapp'em, meisjes prijsknippen; 2 uur: van 811 jaar jongens en meisjes Hin- dernisbaan, van 1114 jaar jongens en meisjes Hindernisbaan. Boven 14 jaar jongens ringrijden op de fiets en hal- gooien; meisjes Ringrijden op de fiets enEzelstaart geven; 4.30 uur: Stoelrijden te paard; 98 uur. Prijsuitreiking. Daarna 'optocht en vreugdevuur. Tholen. De steekproeven die zijn gehou den op de oesterperceelen betreffende den groei der consumptie-oesters en den aan slag van oesterbroed op de uitgezette pannen, zijn alleszins bevredigend. Indien er geen sterfte komt of veel aanslag van slippers, belooft de uitkomst 'beter te wor den als vorig jaar. Gevonden voorwerpen: 3 genummer de lipssleutels en 1 genummerde sleutel. Bevragen Holfstraat 1. '(Bel. bericht.) Aanvangende Dinsdag 5 September a.s. zal door de heeren de Bil en Haver- hoek, gemeente 'em rijkspolitie ter plaat se, een cursus worden gegeven voor vol wassenen boven de 18 jaar in veilig ver keer. Benoemd tot opzichter by den Rijks waterstaat met standplaats Utrecht, de heer P. J. Heyboer teKortgene. Drie personen door bliksem gedood. Abnormale regenval. Londen en omgeving zijn gisteren door een onweer geteisterd, waarbij verschei den gebouwen, o.m. het Paddington Hos pital op Harrow Road, door den bliksem getroffen werden. Daarna viel de regen urenlang bij' stroomen neer: in de eerste drie dagen van deze anders zoo droge en zonnige zomermaand werd reeds meer regenval gemeld dan anders bet gemid- Vertraagde verkeerswetgeving eischt slachtoffers. Enkele weken geleden, zegt het „Alg. Hdbl.', vestigde een onzer lezers in een belangwekkend ingezonden stuk nog eens de aandacht op het byzondere ge vaar van vrachtauto's met zywaarts uit stekende laadbakken. Wy hebben daarby toen, voor de zoo- veelste maal, aangeteekend, dat wy al zeven jaar geleden hebben geschreven over dit gevaar en over het ontbreken, in onze verkeerswetgeving, van een des betreffende verbodsbepaling. Trouwens, ook in de vakbladen op verkeersgebied waren toen reeds opmerkingen over deze kwestie verschenen. De regeering is voor al deze wenken doof gebleven en zij liet een misstand voortduren, die sindsdien nog tot een reeks ongelukken heeft geleid, welke gisteren haar bloedige bekroning vond in de hoogst tragische gebeurtenis by Breda, welke aan drie jonge meisjes het leven heeft gekost en die tevens nog eens de noodzakeiykheid heeft aange toond van een zoo spoedig moge- 1 y k invoeren der Rytydenwet. De voorschriften over zijwaarts uit stekende lading en carrosserie zijn nu eindeiyk in de nieuwe Wegenverkeers- wetgeving opgenomen. Maar wy hebben er onlangs al over geschreven, dat dit samenstel van bepalingen op allerlei ge bied nog steeds niet in werking kan treden, omdat men met sommige tech nische onderdeelen geducht in den knoei zit. De „Haagsche Post" heeft inmiddels onzen wensch ondersteund: laat men nu toch eindelijk dat gedeelte van deze nieuwe wet met haar uitvoeringsbepalin gen, dat al jaren lang wel voor het gebruik gereed ligt, op zeerkorten t e r m ij n van kracht laten worden, zoo dat dan te langen leste ook een begin kan worden gemaakt met een krachtiger optreden tegen de gevaarlijke alcoholis ten aan 't stuur. Men kan dan den tyd nemen om verder te mediteeren over de onderwerpen, die nog niet in kannen en kruiken zyn (zooals keuring van voer tuigen), of die, nog vóór hun in werking treden, alweer verouderd zyn (zooals de voorschriften voor de remmen en over het toeteren), en andere waar men het beste maar een streep door kan halen (zooals de onnoodig strenge medische keuring)en om in het concept nog de hoog noodige verbeteringen aan te bren gen, zooals een gebod om te stoppen vóór kruisingen met voorrangswegen. Wij herhalen thans dit verzoek met des te meer kracht, nu schier dage lijks blijkt, hetgeen wij en anderen al uit en te na hebben betoogdhoof dschul- digen aan de onduldbare verkeers-ónvei- ligheid op onze wegen zijn niet zoozeer de rijdende en loopende weggebruikers, als wel de verantwoordelijke instanties van Waterstaat, die een weergalooze traagheid aan den dag leggen tegenover de dringende verkeers-eischen van de dagelijksche practijk en wier irritee rend getreuzel met het voltooien van de noodige wettelijke voorzieningen langza merhand bedenkelyk begint te lyken op niet te verontschuldigen onverschil 1 i g h e i d jegens de primaire veilig heidsbelangen der Nederlandsche bevol king langs den weg. delde over de geheele maand bedraagt, namelijk 50 m.m. Een man en een vrouw, die tijdens het onweer over een landweg in Burgheat liepen, werden door den bliksem getrof fen en op slag gedood. Een vrouw, die zich in hun omgeving bevond, werd ge wond, doch kon zich nog naar een pu blieke telefooncel sleepen ten einde om hulp te vragen. 'Het district Wembley was geruimen tijd van electrischen stroom verstoken. Duizenden voetgangers werden op straat door bet noodweer verrast en renden om het hardst om een veilige schuilplaats te vinden. In Campden werd een man door den bliksem gedood, toen hij onder een boom schuilde. Geref. Kerken. Aangenomen naar Naaldwijk (2e pr. pi.) Dr J. L. Koole te Vreeland. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Almelo, M. v. d. Klis, cand. te Gouda en R. Slofstra, cand. te Drachten. Westkapelle. Notaris P. Loeff heeft Vrydagmiddag in Café „Duinzicht" bij dhr L. Gabriëlse voor dhr A. Louwerse, de familie J. de Lange Pz. en Mevr. de Wed. A. Minderhoud, in het openbaar verkocht: 1. Plm. 0.3060 ha (233.5 r) bouwland aan den Groeneweg by Snabbeldorp. 2. Plm. 0.3060 ha (233.5 r) bouwland aan den Groeneweg tegen perceel 1. Kooper combinatie 1 en 2 samen 0.6120 ha (1 g 167.5 r) J. Dingemanse Lz., timmerman en aannemer te Zoutelande voor f1460. 3. Plm. 0.3390 ha (259 r) bouwland achter perceel 1. Kooper Adr. Verhulst Jz., kolenhandelaar te Westkapelle voor f777. 4. Plm. 0.3390 ha (259 r) bouwland ten Westen van perceel 3. Kooper W. Duvekot Sz., caféhouder te Vrouwen polder voor zich en q.q. voor f 791. 5. Plm. 0.2125 ha (162.5 r) bouwland ten westen van perceel 4. 6. Plm. 0.2125

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2