MIDDENSTANDSBELAIVGEr Expeditie en Verhuizingen S. W. GABRIËLSE Electrische Lampekappen, Leeslampen, enz. W. VAN DER ENDT - GOES Radioprogramma. Is een groentenzaak een kruldeniersbedrijf? Bezwaren tegen het Vestigingsbeslult-krulde- niersbedrijf 1939. De wet gebruikt voor een verkeerd doel. De zwerftoohten van Kees. Groote sorteering In Voorstad 11, Goes. In Binnen- en Buitenland OPPERMAN STAL SIGA RETTEN. De Vestigingswet heeft tot eigenaar dige moeilijkheden aanleiding gegeven. Onlangs kon men in de bladen het vol gende lezen: „Het zal wel niet tot ieder zijn door gedrongen, dat de groenteboer, by wien men, behalve aardappelen en groenten, ook kogelfleschjes, bier, blikjes groente en gedroogde abrikozen kan koopen, op grond van het Vestigingsbesluit-kruide- niersbedrijf 1939, dat in de vorige week in werking is getreden, het kruideniers- bedrijf uitoefent. De consequentie hiervan is, dat de zoon van den groenteboer, die zqn vader in de zaak op wil volgen, niet alleen een behoorlijke groenteboer moet zijn, maar tevens zich in het kruideniersvak door kneed moet kunnen toonen. Dit geldt niet slechts voor zijn kennis van die artikelen, welke hij met den kruidenier gemeen heeft; hij zal even veel af moeten weten van andere krui deniersartikelen, als grutterswaren, bloem, suiker en zout, al denkt geen haar van zijn hoofd er over die ooit te gaan verkoopen". Dit lijkt op het eerste gezicht een wei nig vreemd. De vraag werd dan ook gesteld hoe 't mogelijk is, dat de kruideniers-organi saties, die toepassing van de Vestigings wet hebben gevraagd, op een dergelijke manier invloed hebben kunnen uitoefe nen op het bedrijf van den groenteboer. Het antwoord is gelegen in de ruime omschrijving, die gegeven is van wat tot het kruideniersbedrijf behoort, welke omschrijving noodzakelijk werd, toen er voor dien bedrijfstak vestigingseischen werden vastgesteld. Deze omschrijving was een van de moeilijkste problemen, waarvoor zij, die de Vestigingswet hebben uit te voeren, werden gesteld. Bepaald is nu, dat onder uitoefening van het kruideniersbedrijf voor de toe passing van het Vestigingsbesluit wor den verstaan het voor verkoop in voor raad hebben en het verkoopen van arti kelen, welke tezamen tot tenminste vier van een aantal met name genoem de groepen van artikelen behooren. Deze groepen zijn: a. rijst, graanderi- vaten, zetmeelproductenb. gedroogde peulvruchten; c. gedroogde zuidvruch ten; d. suiker, stropen; e. oliën en vetten van plantaardigen oorsprong, voor n ver als eet- en drinkwaar bestemd, mar garine; f. koffie, thee; g. chocolade, ca caopoeder, biscuits, koek, beschuit; h. specerijeni. keukenzout, j. groentencon- serven; k. vischconserven1. jams, limo nades en vruchtenconservenm. zuivel producten; n. zwak-alcoholische dran ken; o. vleeschwarenp. wasch-, reini- gings-, toilet-, poetsmiddelen. Nu is er rekening mee gehouden, dat er op deze wijze doublures kunnen ont staan, d.w.z. dat een en dezelfde winkel onder méér dan één Vestigingsbesluit kan vallen. Ten aanzien van één of meer „kruide niersartikelen" kan, aldus het Vesti gingsbesluit, een andere tak van détail- handel, waarop de Vestigingswet is toe gepast, als aanverwant aan het kruideniersbedrijf worden aan gemerkt die artikelen tellen dan niet mee als men gaat onderzoeken, of dit aanverwante bedrijf een kruidenierszaak is. Een doublure kan op die wijze veime- den worden. Dit geldt echter niet voor bedrijfstak ken waarop de Vestigingswet niet wordt toegepast. De bedoeling van deze bepaling is al leen te voorkomen, dat aan iemand on- noodig de eisch van twee vakdiploma'b zou worden gesteld. Van verschillende kanten zijn tegen deze regeling bezwaren geopperd. Men heeft er geen bezwaar tegen, dat voor aanverwante branches geen twee vakdiploma's worden gevraagd, maar men keurt het af, dat op deze wijze iemand die een voor dezen tijd volledige groentenzaak wil beginnen, genoodzaakt wordt het kruideniersdiploma te beha len. „Men is, zoo werd betoogd, blikbaar van de veronderstelling uitgegaan, dat slechts de Vestigingswet aanleiding kan zijn voor het ondernemen van vakstudie. Met het streven van hen, die uit eigen beweging en uit welbegre pen eigenbelang zich de noodige vakkennis ver werven, is geen rekening gehouden. De man die een groentenzaak begint en dus niet onder de Vestigingswet valt, is wel gedwongen een kruideniersdiplo ma te hebben, waaraan voor hem veel studie verbonden is, welke hij nooit in practjjk zal hoeven te brengen. Maar ook voor zjjn groentebe drijf heeft hij de noodige kennis moe ten kragen; voor hem gelden zelfs reeds vestigingseischen, welke verband houden met de landbouwcrisiswetgeving. Het gevolg zal in de meeste gevallen wel zijn, dat verschillende winkeliers er van af zullen zien bepaalde artikelen te verkoopen. En zoo dus heeft men geredeneerd zullen de thans vastgestelde branche- grenzen in sommige gevallen een dwin gend karakter krijgen. Voor NIEUWSTRAAT 25 De Vestigingswet, zoo meent men, wordt op deze wjjze misbruikt. Zij krijgt door de wijze waarop zij op het kruideniersbedrijf is toegepast, meer dan tot nu toe het geval was, en ook meer dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, het karakter van een ordenings- w e t. Immers zij zal de concurrentie ka- naliseeren en het vrfle initiatief tot ver koop van bepaalde artikelen beperken. En dat is toch wel iets anders, dan het un de wet ten grondslag liggende stre ven het peil van den mid denstand 1e verheffen. in deze uritiek zit een element dat ons toespreekt. De Vestiging- el niet gerr-'kt om wat men genoemd heef;„liet euvel der branche-vervaging tegen te gaan en dus mag zij daarvoor ook niet worden gebruikt. Maar aan den anderen kant gaat het toch ook niet aan voor dewerkelqke kruideniers eischen van vakbe kwaamheid te stellen en hen die dit vak toch voor een deel bestrijken, vrijheid van handelen te laten. Misschien zijn er onder onze lezers wel menschen uit de practijk, die over deze kwestie nader licht kunnen verschaffen. Wij zullen ze met genoegen aan het woord laten. gebeurde zeer ontdaan en ontkende tegen over de politie geen oogenblik, dat over vermoeidheid de oorzaak van het vreese- lijk ongeluk moet zijn geweest, Het blijkt, dat de linkerzijde van de autobus is opengereten door den laadbak van den vrachtwagen, welke als een mes door den zijwand sneed. De stalen strip van den bovenkant van den laadbak werd in de autobus teruggevonden. De bus werd aan de linkerzijde een volkomen ruïne; de vrachtauto werd slechts licht gehavend. Noch de expediteur, noch zijn vrouw werden gewond. De chauffeur van de bus kreeg enkele lichte snijwonden aan het gelaat en was begrijpelijkerwijze door het gebeurde da nig geschokt. Het was de eerste keer, dat hij de meisjes naar de fabriek reed. De meisjes, die in de bus hadden ge zeten en van wie nog enkelen lichte snij- en schaafwonden hadden gekregen, wa ren zoo ontdaan door het ongeluk, dat zij allen naar huis werden vervoerd. Eén hunner kreeg een zenuwschok, toen zij zag, dat haar zuster overleden was en moest worden weggedragen. De justitie heeft beslag gelegd op de vreeselijk verminkte lijken der slacht offers, die naar 't StElisabethsgasthuis te Etten werden vervoerd, waar de sectie zal worden verricht. De Officier van Justitie, mr F. Deelen vestigde de aandacht op het gevaar van uitstekende laadbakken van vracht auto's, waardoor ook dit ongeluk mede is ontstaan. Had de laadbak niet buiten den wagen uitgestoken, het ongeluk zou waarschijnlijk niet zulke ernstige gevol gen hebben gehad en de wagens zouden langs elkaar zijn geschampt. Niet alleen in de omgeving, maar ook op de Hero-fabrieken was de verslagen heid algemeen, toen het ongeluk daar bekend werd. Onmiddellijk begaf een lid der directie zich naar de plaats van het ongeluk en raakte diep onder den indruk van het gebeurde. Eens te meer is door dit tragische ongeluk, dat in de vroege morgenuren drie jonge levens af sneed, de noodzaak gebleken van de spoedige invoering van het Rijtijden besluit. De chauffeur van de bus heeft inmid dels verklaard, dat de vrachtauto met zoo'n groote vaart had gereden en zoo plotseling naar links was uitgeweken, dat hij geen gelegenheid had gehad het stuur naar rechts om te gooien. Gelukkig reed hij zelf met een matig vaartje en kon hij na de aanrijding de bus op den weg houden, waardoor nog ernstiger ge volgen konden worden voorkomen. De linkervoorzijde van den laadbak van den vrachtwagen raakte de linkerzijde van de bus. De gevolgen waren ontzettend, Toen de 21-jarige opperman C. H. te Den Bosch zich bij een sigarenwinkelier vervoeg de en hem een partij sigaret ten ver beneden de waarde trachtte te verkoopen, ver trouwde de winkelier het zaakje niet en waarschuwde de politie. Toen H. het in de gaten kreeg en zich uit de voeten wilde maken, arriveer de juist de politie. Op het politiebureau bekende H. de sigaretten gestolen te hebben op het stationsemplament al daar. 253. Onmiddellijk kwamen de Arabieren in actie. Ze beschouwen de struisvogeljacht als de edelste sport, en weldra was de jaoht op deze vlugge dieren in vollen gang. 254. Door middel van een lasso, welke zij trachtten om de pooten der dieren te slin geren, wisten zij een der beesten te vangen, en de Arabieren waren dol van vreugde hoe wel het andere dier er in slaagde te ontko men. aangezien door de groote snelheid van de vrachtauto de geheele linkerzijwand van de bus als een sardineblikje werd opengescheurd. De aanrijding was zoo hevig, dat de stukken van de linkerzijde van de bus tientallen meters in het rond waren verspreid. Diuitschers over de grens gesmokkeld. Ongeveer veertien dagen geleden wer den in het veld tusschen Sittard en de Duitsche grens door de Nederiandsche commiezen en marechaussees enkele per sonen uit deze streek aangehouden, in wier gezelschap zich een Duitsche jood- sche doctor in de rechten bevond. Ter stond rees het vermoeden, dat deze over de grens gesmokkeld was. Het ingestelde onderzoek bracht dit niet alleen aan het licht, maar men bleek te doen te heb ben met een uitgebreid complot voor het overbrengen van Duitsche uitgewekenen via ons land naar België. Het onderzoek heeft er toe geleid, dat Woensdag het bevel van den procureur- generaal te Den Bosch afkwam tot uit wijzing uit het bewakingsgebied van vijf personen, t.w. drie vrouwen en twee mannen. Behalve een der vrouwen, die in Duitschland is aangehouden, zijn deze personen uit Limburg geleid. Daar het onderzoek nog gaande is, is het mogelijk, dat nog meer uitwijzin gen zullen volgen. Den laatsten tijd is een vijtiental Duit sche uitgewekenen door dit complot over de Limburgsche grens gesmokkeld in de buurt van Sittard. Zij werden dan naar de Maasdorpen gereden, vanwaar zij met een bootje over de Maas naar België werden gebracht. Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de groep vertakkingen heeft van Keulen tot Brussel en Antwerpen. Wanneer de overgebrachte Duitschers in Belgisch Limburg waren aangekomen, werden zij verder België ingebracht. Bij de aanhouding van den Duitschen rechtsgeleerde, die na verhoor over de Duitsche grens is teruggeleid, waar hij in handen van de Duitsche politie is gevallen, bleek dat hij een koffertje met bankpapier ter waarde van 40.000 50.000 mark in zijn bezit moet hebben gehad. Dit koffertje zou door handlangers wor den overgebracht, doch is vermoedelijk bij de aanhouding door de Nederiand sche politie zoek geraakt. In verband hiermede heeft de Duitsche politie enkele personen aangehouden, verdacht van po ging tot deviezensmokkelarij. Het koffer tje is echter nog niet achterhaald. Duur betaalde oneer- 1 ij k h e i d. In een politiebureau te Rot terdam is opgesloten de 34-jarige gla- zenwasscher J. K., die de gelykkige vin der was van twee bankbiljetten van dui zend gulden, maar er alvorens ze den verliezer terug te bezorgen, tachtig gul den van opmaakte. Had de man de verleiding kunnen weerstaan en de bankbiljeten ingeleverd, dan zou hij recht hebben gehad op vijf honderd gulden, die als belooning waren uitgeloofd. De verliezer, die de bankbil jetten heel nonchalant in een aktentasch achter op zijn auto had gelegd en toen de garage was uitgereden, herinnerde zich dit ter hoogte van Spangen. Toen was de tasch reeds van de auto gevallen. De eigenaar loofde de belooning uit en intusschen verrichtte de politie huis zoekingen in Spangen, waar ook de gla- zenwasscher woont. Deze werd daar door angstig en hij bracht f 1920 terug bq den eigenaar. Den glazenwasscher wacht nu gevangenisstraf en de eige naar van het geld verdiende door de laakbare handelwijze van den man f 420. Gevaarlijke sprong. De 21-jarige mej. J. V. uit Offringawier (Fr.) die met de boot van Enkhuizen naar Stavoren wilde vertrekken, kwam op den steiger aan, toen de boot reeds in beweging was. Zij trachtte op de boot te springen, hetgeen mislukte; zij viel in 't diepe water van de spoorhaven tusschen het steigerwerk en de wegvarende boot. Ijlings toeschietende omstanders geluk te het de drenkelinge met een reddings- haak te grijpen en te verhoeden, dat zij door het schroefwater weggezogen of door de schroeven getroffen werd. Door een zich in de nabijheid bevin dende roeiboot werd zij opgepikt en aan was gebracht. Zij bleek geen lichamelijk letsel te hebben bekomen. Doodelijk ongeluk. Gistermor gen is de mijnwerker Maas, wonende te Heerlen, in de Oranje-Nassau-mijn I te Heerlen tusschen twee kolenwagens ge raakt. De man werd op slag gedood. Hij was gehuwd. Lijkopgehaald. Het dezer dagen tusschen IJmuiden en Wijk aan Zee aan gespoelde lijk is gebleken te zijn van den 24-jarigen garnalenvisscher uit Goede reede, die onlangs nabij Scheveningen overboord geslagen en verdronken was. Het wordt naar Goedereede overgebracht en daar begraven. Door heiblok gedood. Op het werk bij den spoorwegovergang bij Laag Nieuwkoop is de 48-jarige gehuwde hei baas D. Visser uit Amsterdam, vader van vijf kinderen, door een vallend heiblok getroffen en op slag gedood. Motor aangereden bij Ber gen op Zoom. Gisteravond omstreeks acht uur is op den hoofdverkeersweg van Bergen op Zoom naar Ant werpen bij de afsplitsing van den weg naar Zeeland, een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij een motorrijder met duo- passagier, de heer en G. van der Wey en A. in 'tVeld, beiden uit Dubbeldam, ern stig gewond zijn. De motor, die den Zeeuwschen weg af gereden kwam, had voorrang voor een Belgischen personenauto, bestuurd door den heer R. Houben, uit Verviers. De heer Houben werd evenwel door een tegen ligger afgeleid en reed den motorrijder in de flank aan. Beide berijders werden van den motor geslingerd en kwamen eenige meters ver derop neer. De nabijgelegen Roode-Kruis- post verleende de eerste hulp, waarna de beide gewonden op medisch advies naar het Algemeen Burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd zijn. De motor rijder, de heer Van der Wey, had zijn been op twee plaatsen gebroken en in wendige kneuzingen opgeloopen, hetgeen ook het geval was met den duopassagier, die echter slechts één beenfractuur had en naar zijn woonplaats vervoerd kon worden. De motor was totaal vernield. Rechercheur bij Laren zwaar gewond. Op den Rijks weg te Laren (N.-H.) is gisteravond een ongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. Vijftien fietsende jongedames uit Utrecht die op weg waren naar het theehuis „Het Bluk", wilden den Rijksweg over steken. Op dat oogenblik naderde een re chercheur van de Amsterdamsche politie, de heer T. van Zwam met zijn motorrij wiel uit de richting Baarn. Een 13-jarig meisje, dat vooraan het groepje wielrijd- stera reed, had het rijwielpad reeds ver laten om den weg over te steken; de ove rigen waren op het rijwielpad van hun fietsen gestapt. De meisjes riepen haar vriendinnetje toe, hard door te rijden, doch in plaats hiervan reed het meisje terug, met het noodlottig gevolg, dat de motorrijder, die op het laatste oogenblik het kind trachtte te ontwijken, de macht over het stuur verloor en met zijn 20- jarige op de duo gezeten dochter tegen den weg sloeg. Hevig bloedend bleven zij liggen. In zorgwekkenden toestand moes ten de beide gewonden naar het Sint Jans Ziekenhuis te Laren worden overge bracht. Het 13-jarig meisje, dat slechts even door de motorfiets was geraakt, liep lichte ontvellingen op. Zij werd naar de ouderlijke woning gebracht. i Meisje door vracht auto aangereden. Gistermiddag is onder de gemeente Mierlo, nabij de brug over het E'indhovensch Kanaal een 15-jarig meisje, dat aan den kant van den provincialen weg Helmond-Eindho ven met nog enkele andere meisjes liep, door een militaire vrachtauto uit Eindho ven aangereden. Het rheisje was op slag dood. Zaterdag 5 Augustus 1939. HILVFRSUM I. 1875 en 414,4 M. VARA-Uitz. 10,0010,20 v.m. en 7,30— 8,00 VPRO. 8,00 Gram. Ga 8,16 Ber. 10,00 Mor- genw. 10,20 Voor arb. in de Gontinu- bedr. 12,00 Gram. Ga. 12,15 Ber. 2,00 Causerie over een Indische reis. 2.20 Esmeralda. 3,00 Reportage. 3,30 Zang, piano en gram. 4,00 Causerie „Filmpu- bliciteit". 4,15 Gram. 4,30 Esperanto-uitz 4,50 Gram. 5,30 Filmland. 6,00 Orgel 6,28 Ber. 6,30—6,55 Gram. 7,00 VARA- Kalender. 7,05 Felicitaties. 7,10 Politiek radiojournaal. 7,30 Cyclus „Langs steden en dorpen". 8,00 Herh. SOS-ber. 8,03 i Ber. ANP., VARA-Varia. 8 20 VARA- I orkest (opn.). 8,50 Gram. 9,00 Puzzle- uitz. 9,15 Sylvia^ Amusementsorkest (opn.) 9,35 Gram. 9,45 Orgel en zang. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Gram. 11,00 Fs- meralda en solist. 11,3012,00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 M. KRO-Uitz. 4,15—5,15 HLRO. 8,009,15 Gram. Ga. 8,15 Ber. 10,00 Gram. 11,30 Godsd. halfuur. 12,00 Ber. 12,15 John Kristel en zijn Troubadours I,00—1,30 Gram. en ca. 1,15 Ber. 2,00 Voor de jeugd. 2,30 Kinderuur. 3,30 Re portage. 4,15 Gram. 4,20 Causerie „Wat ons bezielt". 4,35 Gram. 4,40 Causerie „Economische perspectieven". 4,55 Gram. 5,00 Causerie „De dood is niet het einde". 5,15 Filmnieuws. 5,30 Reportage. ö,,10 Gram. 6,20 Journalistiek weekoverz. 6,45 Ber., gram. 7,00 Ber. 7,15 Causerie „H. Mis en Zondag". 7,85 Aot. aetherfl. 8,00 Ber. ANP., meded. 8,15 Medit. met mu zikale oml. 8,35 Gram. 8,45 Gevar. progr. 10,30 Ber. ANP 10,40 Causerie „Het on vergankelijke rijk" (met muzik. oml.). II,1012,00 Gram. Zondag 6 Augusus 1939. HILVFRSUM I. 1875 en 4,14 M. 8,55 VARA. 12,00 AVRO. 5,00 VARA. 6,30 VPRO. 8,00—1L,00 AVRO. 8,55 Gram. 9,00 Ber. 9,05 Tuinbouw- halfuur. 9,35 Gram. 10,00 Deel. 10,20 i Gram. 11,00 Esmeralda en solisten. 12,00 Orgel en zang. Ga. 12,20 Ber. 12,30 Schil- derijbespr. 12,45 AVRO-Amusementsork 1,30 Causerie „Wat er in Indië gebeurt". I,50 Gram. 2,00 Boekenhalfuur. 2,30 Gram. 3,00 Resid.-orkest en solist. In de pauze: Gram. 4,30 Reportage 5,00 Jeugd koor „De kleine Stem" met piano. In de pauze: Gram. 5,30 Esmeralda (opn.). 8,15 en 6,30 Gram. 7,00 Ned. Herv. Kerkd. 8,00 Ber. ANP., radiojournaal, meded. 8,20 Omroeporkest, AVRO-Operakoor en solist (opn.). 9,10 Radiotooneel. 10,00 AVRO-Musette-ensemble en solist. 10,30 Gram. 11,00 Ber. ANP., hierna: AVR0- Band. 11,45—12,00 Orgel. HILVERSUM H. 301,5 M. 8,30 NCRV. 9,30 KRO. 5,00 NCRV. 7,45—11,15 KRO. 8,30 Morgenw. 9,30 Gram. 10,30 Hoog mis. 11,45 Gram. 12,15 Causerie „De Do- miniscanen in de Wereldmissie". 12,35 Gram. 1,00 Boekbespr. 1,20 John Kristol en zijn Troubadours. 2,00 Vragenbeantw. 2,45 Gram. 2,50 Dankwoord na de week van gebed en óffer voor de koloniale mis sies. 3,00 Haarl. orkestvereen. en solist. 4,00 Ziekenlof. 4,555,00 Gram. 5,05 Ned. Herv. Kerkd. Na afloop: Orgel. 7,15 Gew. muz. (gram.), 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP., meded. 8,15 John Kristel en zijn Troubadours. 8,45 Jodeltrio. 8,55 John Kristel en zijn Troubadours. 9,15 Jodel trio. 9,25 Inl. volgende uitz. 9,35 Tweede acte van de opera „Turandot" (gram.) 10,30 Ber. AiNP. 10,40 Eipiloog. 11,00- II,15 Esperanton. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De weerstoestand van hedenmorgen 7 uur te Vlissingen: weer: zwaar bewolkt; wind: zwak Z.-Z.W.; temperatuur 16; minimum hedennacht 13; neerslag afge- loopen etmaal 3. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: verder stijgende temperatuur, plaatselijk regen met kana op onweer, later opklarend, zwakke tot matige wind uit O. richtingen. Aardappelziekte. In het etmaal van 's avonds 2 tot 's avonds 3 Augustus is in Friesland de weersgesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Stand van hedenmiddag 8 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsers: Zaterdag 9 u. 3 min. t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 6