DE ZEEDW Dreigend oorlogsgevaar. tweede blad en met zilveren randen. Beschadig mij nietj Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Het „A1 g. Handelsblad" trijst er op, dat onmiskenbaar een ver schuiving in de algemeene situatie te Danzig valt te constateeren. tot gezworene van den Koningin Eta- mapolder, A, Borm, te Graauw en Lan- gendam; tot gezworene van den Dljekffieefter pol der, G, A, Barbe te Philippine; tot gezworene van het waterschap De- vrije-poldera-onderTholen, C. B. Kodde te Tholen. MIDDELBURG. In den loop van het jaar werden aan instellingen en particulieren 662 rappor ten uitgebracht, tegen 711 in 1937 en 732 in 1936. Het aantal per telefoon ge vraagde inlichtingen neemt toe; hiervan wordt geen aanteekening gehouden. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Werking van mosterdgas op materi eel en levensmiddelen. Met stoffen van allerlei aard (textiel stoffen, bouwwerk en staaldraad, onge verfd en geverfd hout, leder, rubber, me talen), welke met vloeibaar mosterdgas waren besmet, zijn een groot aantal proe ven op menschen en dieren verricht, ten einde te kunnen vaststellen hoe het gas zich in deze stoffen gedraagt en welken tijd zij besmet blijven. Op overeenkomsti ge wijze is nagegaan welke ontsmettings methoden tot volkomen en welke tot on volkomen onsmetting leiden. i Woensdag had alhier een aanrijding THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. VAN VRIJDAG 4 AUG. 1939, Nr 259. VERTROUWEN EN BEZORGDHEID TE LONDEN. VERSCHERPING VAN DE SITUATIE TE DANZIG. Een Londemsche correspondent schrijft aan het „Vaderland": Chamberlain scheen zich blijkens zijn jongste rede niet zoo heel ernstig be zorgd te maken over Danzig. Hij wilde klaarblijkelijk het Lagerhuis den indruk geven, dat de eerstvolgende maanden geen kwade wendingen in den gang der inter nationale (politiek behoeven te 'worden verwacht. Hij' meende te kunnen zeggen, dat de berichten in de pers over de gron dige militarisatie van Danzig, van Duit- eohe zijde ondernomen, overdreven wa ren. Merkwaardig was, dat men den volgen den dag in de „Times" idle naar men weet den Premier gestadig zijn machtigen steun geeftberichten kon lezen over de voortgaande militarisatie van de vrije stad aan de Oostzee die Chamberlains opmerking kracht weer spraken. Men ziet punten van overeenstemming tusschen den toestand van Maart en dien van nu. Toen als nu toonde Downing Street zich optimistisch en werd er gewaagd van terugkeer van vertrouwen en weder opleving van den handel aan den voor avond van den ondergang van Tsjecho- Slowaïije. Thans ie het optimisme wat gereserveerder. Maar Chamberlains gematigd optimis me met betrekking tot Danzig is voor een ander belangrijk 'Conservatief orgaan, de „'Daily Telegraph", aanleiding ge weest een alarmeerend hoof dartikel te pu- Miceeren, waarin, volstrekt in strijd met Chamberlains verklaring of den geest er van, te kennen wordt gegeven, dat bet gevaar dat deze stad met haar oorlogs voorbereiding de bedreiging van Polens onafhankelijkheid zal brengen, welke een Europeesohe uitbarsting m'oet forceeren, van dag tot dag grooter wordt. Men ziet hier nieuwe manoeuvres in den oorlog) tegen het democratisch ze nuwstelsel tegemoet. In de verergering van den toestand in Danzig meent men al het begin van zulk een manoeuvre te zien. De militarisatie van deze stad is al zoo ver gevorderd, dat velen haar nu reeds als een bedreiging van de Poolsche onaf hankelijkheid beschouwen, welke Polen en zijn 'bondgenooteni in het geweer moet roepen. Maar de beslissing ligt bijl Polen, dat Qhamberlain om de zelfbeheersching en de bedaardheid, die het tentoon spreidt, zoo gul heeft geprezen. Polen heeft nog geen aanleiding gevonden den opdringers een „tot hier toe en niet verder" toe te roepen. Men beeft er hier het volste ver trouwen in, dat aan die sommatie, als ze moet worden geuit, gehoor zal worden gegeven. Ook de troepenconcentraties te gen Polen in Slowakije wil men hier vooral zien als een aanval lop het moreel van het Poolsc'he volk, waaraan het weer stand zal weten te 'bieden. Men erkent uiteraard, dat zulke ma noeuvres zeer gevaarlijk zijn met het oog °t> ue enorme strijdkrachten, die cereed Sia,,n om winst te slaan uit de geringste fi 'S elijke verzwakking, die zich onder m druk van den belager en dien van e economische zorgen die kunnen voort- FEUILLETON Naar het Engelsch van EMMA JANE WORBOISE WO _o_ Ik vreesde dit evenzeer, doch ik kon nnjn gedachten niet uitspreken. Een on uitsprekelijk gewicht van droefheid druk- 6 dien avond mijn geest, en een on- epaald gevoel van toekomstig leed be zwaarde mijn ziel. Spoedig hernam mijn oom: „Wij zien uis tegenwoordig bijna niet meer. Het s zeer onvriendelijk van hem om ons 00 te verlaten in onze droefheid." hnl jSte 00m' kij komt telkens vragen, toestand van tante Judith is, en eFen dag brengt hij de prachtigste I™lien voor haar mede. Al bleef hij v;ir, uren<f thuis, dan zou hij ons toch ge®n. dienst kunnen zijn; misschien ik ,eg Jven.het beste wat hij kan doen; mtenminste overtuigd, dat dit zijn de iS-'" deze woor<fen verdedig- hRrt»roüUis' hoewel zijn schijnbare on- hftrtt eid zeer bedroefde. Ik zag Z.,TDwoordi? zoo hoogst zelden, of- soma01+ *n de enkele- minuten, die wij zamen. doorbrachten, altijd even vloeien uit de dure Poolsche mobilisatie i zou kunnen voordoen. Geschraagd als Polen wordt door Groot Brittanje en Frankrijk, en wellicht spoe dig ook door Rusland, Vertrouwt men hier echter dat Polen pal zal staan en dat de belagers van zijn onafhankelijk heid, hoe hevig zij het ook op de proef zullen stellen, geen oorlog zullen wagen al hebben zij er dan ook 2.000.000 man voor beschikbaar, „Te Danzig zelf worden de betrekkin gen tusscben de Diuitsche bevolking on der leiding der nationaal-socialistische leiders en de vertegenwoordigers deï Poolsche regeering voortdurend slechter. Z coals destijds ook tusschen de Sudeten- Duitschers en de Tsjechen. Molestatie van Poolsche studenten en strubbelingen met de Poolsche douane-ambtenaren zijn en kele maanden geleden na de eenzijdige opzegging door Berlijn .van het Duitsch- Poolsche non-agressieverdrag de eerste duidelijke symptomen geweest, die er op wezen dat de kwestie-Danzig een acuut 'politiek probleem was geworden. De hierop gevolgde clandestiene militarisatie van Danzig, welke sinds de laatste dagen de neiging vertoont zich openlijk te ma- nifesteeren, vormt een nieuwe fase: zij wijst er op, dat Danzig langzamerhand zelf wordt voorbereid op verweer voor een gebeurlijkheid, waarvan alleen Hitier nog slechts de détails kent. Voor Polen zijn al deze op elkaar vol gende gebeurtenissen, die strijdig zijn met het Statuut van Danzig, uiteraard provocaties. Warschau heeft daar tegen) herhaaldelijk bij den Senaat gepro testeerd, zonder nochtans genoegzaam satisfactie te verkrijgen. De 'Polen hebben tot dusver van groote zelfbeheersching blijk gegeven. Het schijnt ec'hter dat hun geduld, op een te lange proef gesteld, uitgeput raakt: in het bijzonder als represaille tegen de stelselmatige belemmeringen van de Pool sche douane-inspecteurs in de uitoefe ning van bun functie en van hun 'her haalde molestatie, heeft Warschau beslo ten zijn inspecteurs uit de Amada-mar- garinefabriek te Danzig terug te roepen en de producten' van deze fabriek voor taan alls „buitenlandsche goederen" te be handelen. De „Danziger Vorposten", het blad van gouwleider Forster, geeft naar aanleiding hiervan te kennen, dat Danzig nu wel eens zou kunnen overgaan tot het openstellen van de grens voor goederen uit 'Oost-Pruisen. Dte strijd om Danzig wordt aldus 'Over gebracht op economisch terrein en krijgt zoodoende een veel scherper accent. Het Statuut van de Vrije Stad Danzig geeft Polen het recht, goederen van alle soort vrij uit te voeren en in te voeren. Danzig valt krachtens dit Statuut ook binnen de Poolsche douane-grenzen. De douane diensten, die een administratieve een heid vormen, zijn echter toevertrouwd aan de ambtenaren van de Vrije Stad, maar geplaatst onder de controle van de cen trale administratie van de Poolsche douane. De Poolsche regeering neemt, met Poolsc'he inspecteurs, die zijn toe gevoegd aan het personeel van Danzig, deel aan het toezicht op deni douane dienst. Eten bepaald percentage van het totaal der inkomsten der Poolsche douane (het gebied der Vrije Stad en Polen omvattend) wordt aan Danzig toe gewezen. Zooals men ziet een vrij gecompliceer de situatie, die bij 'kwaden wil licht tot groote moeilijkheden aanleiding geeft. Polen bebeersebt als Hinterland de economische positie van Danzig: bet laat dat, voorloopig nog op beperkte se'haaJl, voelen. Berlijn overweegt thans blijkbaar Danzig aan het Poolsche douane-toezidht te onttrekken en vrijheid voor den invoer van Duitsche goederen te vindiceeren. Dit zou feitelijk neerkomen 'op de econo mische inlijving van Danzig bij het Derde Rijk. Als voorloopster van de poli tieke inlijving?" lief jegens mij was; toch vroeg ik mij zelve dikwijls verwonderd af, of dit gan- sche engagement, dat mij zooveel zorg had gegeven, werkelijkheid of wel louter verbeelding was. Ik bezat geen verlovings ring, evenmin als eenige schriftelijke ver klaring; ik had mijn verloving aan nie mand medegedeeld; ik had alleen de her innering aan dien wondervreemden avond met zijn gemengde gevoelens, in de tuinen der Villa Borghese. Al mijn zorg, al mijn kommer dagteekende van dat oogenblik. „Nu ja, het is heel mooi en wel om iemand te verontschuldigen", hernam mijn oom, „maar ik blijf volhouden, dat Louis Trafford bijzonder onvriendelijk of nadenkend is, om het zachtste woord te gebruiken. Ik moet zeggen, dat hij zich tegenover u ook al zeer vreemd gedraagt, Chrystie; hij denkt er niet meer aan, om met je uit te gaan of u eenig genoegen te verschaffen. Soms verbeeldde ik mij zelfs dat nu, dat doet er niets toe, wat ik dacht, oude heeren hebben dik wijls dwaze inbeeldingen, maar ik kan mij niet begrijpen, wat hem zoo zeer aan trekt in die vrouw, met haar dochter, die in het Hotel d'Angletterre logeert." „Zij zijn toch naaste familiebetrekkin gen, oom." „Och kom, Louis is er waarlijk geen persoon naar, om zich aan haar te laten Polderbesturen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot gezworene van den Prosperpolder- Nederlandsch-gedeelte, D. Burm, te Clinge; Politieboot. Naar wij vernemen ia vanwege het Be stuur der Visscherij'en op de Schelde we der een snelvarende politieboot in aan bouw. Een geheel staleq boot welke voor zien zal worden of van een Kromhout- Diesel ruwolie motor of van een „Stork". De standplaats der nieuwe boot wordt Tholen. De Armenraad In 1938. In het jaarverslag van den Armenraad over 1938 wordt herinnerd aan de her denking van het 25-jarig bestaan op 25 April. De aandacht wordt er wederom op ge vestigd, dat steunverleenen aan perso nen, wier omstandigheden men niet kent, zeer af te keuren is. Men vrage eerst inlichtingen aan het bureau van den Armenraad. Op 31 Dec. bedroeg het aantal in schrijvingen in het register 11.415 (10.813), het aantal aanwezige dossiers 1520 (1426), het aantal uitgaande en in komende stukken was resp. 455 (391) en 510 (498). De Armenraad verleende wederom zijn medewerking aan eenige steunacties, waaronder de organisatie van voorlich tingscursussen (gratis) in koken en naaien en den verkoop van weldadig heidszegels „Voor het Kind". De opbrengst dezer laatste actie be droeg f 1905,56 (f2110,66). Aan B. en W. werden 35 adviezen uit gebracht betreffende verzoeken (tot het houden van openbare geldinzamelingen; 29 werden gunstig en 6 ongunstig beoor deeld. De rekening sloot met een eindcijfer van f 1568,03, w.o. f 1470,18 als bijdrage der provincie. Volgens de steunregeling van rijk en gemeente werd ongeveer f9500 minder uitgekeerd, terwijl de kosten der armen zorg voor het eerst vrijwel gelijk geble ven zijn aan die over het vorige jaar. Ellewoutsdijk. Bij het vee van den heer J. Sandee, alhier, is mond- en klauwzeer geconstateerd. Dit is het eer ste geval op Zuid-Beveland. Krabbendijke. Zaterdagavond 5 Aug. zal het muziekgezelschap 0. K. K. van Wemeldinge alhier een concert geven op de tent. Het 6-jarig dochtertje van den heer D. Boone van Kruiningen, dat bij haar grootmoeder was te Gawege, had het on geluk met een auto van den heer M. K uit Waarde in aanraking te komen, zoo- dat ze eenige schrammen en kneuzingen opliep. Koudekerke, Uitslag van de ringrijderij te paard van 2 Aug.: Ie pr. W. v. Sluijs 18 p."; 2e P. Barendse 17 p.3e J. Koole 17 p.; 4e Jac. de Witte 16 p.; 5e C. Koole 16 p.; 6e P. Flipse 14 p.; 7e C. de Witte 13 p.; 8e Js. Kluijfhout 13 p.; 9e J. Reijnierse 13 p.; 10e A. Janse 13 p.11e Chr. Jobse 12 p.12e A. Reij nierse 12 p.; 13e W. Kluijfhout 11 p.; 14e Jac. Wondergem 11 p. 15e M. Jo- z e 11 p.; 16e W. Koole 10 p.; 17e W. Koo'e 10 p.; 17e Jan Brasser 10 p.; 18e Joost Vos 10 p.; 19e Abr. Kluijfhout 10 p.; 20e Jac. Vos 10 p.; 21e Joh. Stroo 8 p.; 22e L. Verhage 8 p.; 23e As. Kluijf- gelegen liggen, louter ter wille der fami lie! Hij heeft zeker zijn eigen, bijzondere redenen om veel met haar te zijn, anders zou hij zich niet om haar bekommeren. Ik hoop slechts, dat hij zich zelf niet zal verkoopen aan de rijike erfgename; haar goed gevulde geldkist is ongetwijfeld een groote verlei ding voor een jong mensch als Louis, met buitensporige behoeften en ontoe reikende middelen. Cuppage is vreeselijk met schulden bezwaard, en hoewel Ma dame de zaken voorzichtig en goed aan pakt, toch is zij volstrekt zoo wijs niet als zij zichzelve verbeeldt te zijn. Buiten dien is Julia zoo wereldschgezind, dat het haar niets zou kunnen schelen, op welke wijze Louis zich opoffert, indien hij slechts een rijk man wordt. Ik be speur duidelijk dat James Lascalles ook ongerust is; doch zooals ik altijd vrees de, hij heeft geen macht om zijn eigen- zinnigen broeder te beteugelen. Wat me vrouw Trafford betreft, Louis verwaar loost haar op een schandelijke wijze; ge lukkig heeft zij tenminste één teeder liefhebbenden, gehoorzamen zoon. Wij traden het huis weder binnen, mijn oom met een angstvallig, bezorgd gelaat, en ik met een zielesmart, die niet te stillen was. Langzaam en tegenstre vend begon ik de nuttige, kosteliike les te leeren om „te lyden en te zwijgen". Onderzoekingen in de gaslaboratoria van het K. N. f. L Mededeeling no. 2 uit de gaslaborato ria van het K.N.I.L. betreft de werking van mosterdgas op materieel en levens middelen, waarbij tevens de waarde der bestaand© ontsmettingsvoorschriften is nagegaan, Volkomen ontsmetting werd meestal slechts door uitkoken, uitstoomen of ver hitten met heete lucht verkregen. (Vooi elk dezer methoden is de tijdsduur van ontsmetting verschillend, ook voor de diverse stoffen). Vele van de bestaande voorschriften zooals de behandeling met chloorkalkpap en het afboenen met warm water en zeep zijn bij de meeste stoffen niet afdoende. Van de vele ontsmettings voorschriften stemmen die der Engelsche „Air Raid Precautions" het meeste met de waarnemingen overeen. Vast is komen te staan, dat de optisch waarneembare veranderingen in het ma- teriëel en de geur naar mosterdgas reeds zijn verdwenen, terwijl de reacties van de huid bij menschen en dieren nog posi tief zijn. Hieruit volgt, dat voor het vast stellen van een besmetting door mosterd gas de dierproef een belangrijk hulpmid del is. Door een deskundige bereiding kunnen nog zeer veel voedingsmiddelen voor de consumptie geschikt worden gemaakt. Een zeer belangrijk hulpmiddel om dit te onderzoeken, blijkt het toedienen van het verdachte voedsel aan dieren. Het oordeel van een officier van gezondheid of een militair paardenarts is daarbij even onmisbaar als het advies van gas- officieren en chemici. Een goede verpakking is van het groot ste belang daar de ontsmetting van levensmiddelen zeer tijdroovend is en een aanzienlijke stagnatie in de voedselver- strekking kan veroorzaken. De onderzoe kingen hebben aangetoond, dat de in den handel verkrijgbare als celophane aan geduide stoffen ten opzichte van mosterd gas een zeer verschillende beschermen de werking bezitten. Sommige soorten jvan onbekenden oorsprong verleenen in het geheel geen bescherming, andere daarentegen, zooals de cellophane Sidac en de transpariet laten mosterdgas niet door en hebben het groote voordeel, dat zij door de gebruikelijke ontsmettings middelen kunnen worden gereinigd. hout 8 p. 24e. Ad. Kluijfhout 6 p.; 25e J. v. d. Heijden 6 p.; 26e Iz. Kluijfhout 6 p.; 27e P. Bosschaart 6, 28e Joost de Witte 5 p.; 29e L Fritz 1 p. De wisselbeker aangeboden door de V.V.V. Koudekerke werd gewonnen door C. Koole met 5 van de zes ringen. Prijs voor de meeste volgringen ge wonnen door A. Reijnierse met 7 ringen. De potlepel won W. van Sluijs. Arnemuiden. De Oranjevereeniging be sloot in verband met de naderende ge beurtenis in bet Koninklijk Gezin deze te herdenken op één daaropvolgende Za terdagen. Op dien dag zullen de kanaal kant en de visschersvaartuigen verlicht worden. Getracht zal worden vanaf een der schepen een concert te geven door het fanfarekorps met de zangvereenigmgen. Ook zal wederom getracht worden des avonds een vuurwerk af te steken. Of er des middags volksspelen zullen plaats vinden kon nog niet definitief vastge steld worden. Een kind van de familie J., alhier, geraakte spelenderwijs in het kanaal, waaruit het dank zij spoedig toe schoten hulp spoedig werd gered. Nadal de kleine naar huis was gebracht werd voor nader onderzoek Dr de Haas ont boden. Zou Louis mij waarlijk ontrouw worden, zouden zijn liefdesbetuigingen niet meer geweest zijn dan holle klanken. Wederom verliepen eenige dagen, die wij in angstige spanning op de ziekenka mer doorbrachten. Tante Judith werd steeds zwakker, en ten laatste begrepen wij dat alle hoop ijdel was. Zij begon eerst met telkens over het verleden te spreken, dan weder, als zij iets zeide aangaande de toekomst, vermeed zij steeds om zich zelve te noemen, en ein delijk sprak zij rondweg over onze terug komst in Engeland, zonder haar. „Ween zoo niet, Chrystie," zeide zij tot mij, toen ik mijn droefheid niet lan ger kon verbergen; „kom hier bij mij zitten, want ik wensch nog met je te spreken, zoolang ik kan. Ik heb je iets te zeggen, en willicht heb ik daar mor gen geen gelegenheid meer toe. Chrys tie, je weet, dat wij je steeds als ons eigen kind hebben beschouwd?" „Indien gij mijn moeder waart, beste tante, zoudt gij niet meer voor mij heb ben kunnen doen dnh gij gedaan hebt. Ik gevoel, dat ik u met slechts de liefde, maar ook de gehoorzaamheid eener dochter verschuldigd ben." „Gedurende den eersten tijd van je verblijf, Chrystie, ben ik niet verstandig geweest; ik had je wel voor altijd kun nen bederven. Ik heb je toen het leven Oostkapel Ie. Alhier zal op 9 Sept. a.s. een districtsschietwedstrijd worden ge houden voor den B. V. L. op Walcheren op de buitenplaats Moolwijk. Domburg. De commissie tot regeling van zomervermaken alhier heeft het voor nemen tegen den 17den Augustus a.s. een lainpionoptocht te organiseeren. Het mu ziekgezelschap „Apollo" heeft hiertoe zijn medewerking toegezegd, Alle hier vertoevende badgasten zullen hieraan deel kunnen nemen. Zij stelt prijzen beschik baar voor: groepen, voertuigen, eenlin gen en fietsers, plaats. Op den hoek HeerenstraatWe verijstraat werd een meisje, M. de Pag- ter, op de fiets gezeten door een vracht auto aangereden. De dokter constateerde geen nadeelige gevolgen. De politie heeft van een en ander proces-verbaal opge maakt. Tholen. Door het bestuur der Oranje vereeniging is het volgende programma in concept vastgesteld voor de a.s. fees telijkheden 8 u. klokgelui, 8,30 u. muzikale wan deling met de besturen der diverse ver- eenigingen, 9 u. openingsrede door den voorz., de heer v. d. Stel, vanaf de pui van 't stadhuis; aubade door de school kinderen; 9.45 optocht naar 't speelter rein, daarna kinderspelen; 12 u. oplaten postduiven, daarna hardloopen dames en heeren en Singelloop. Van 2 tot 4,50 volksspelen, als tonsteken, wedren bakfietsen, roeiwedstrijden, sprietloopen, zwemmen (dames en heeren). 7 u. demonstratie Olympia op de Markt, zang door het Thoolsche Zang koor, concert Concordia, volksdansen, enz. Wegens een gepleegd zedendelict onder deze gemeente, is door den ge meenteveldwachter P. de Bil, proces-ver baal opgemaakt tegen een 18-jarige jon geman uit een naburige gemeente. Ver dachte heeft bekend. HET VREESELIJK ONGELUK TE ETTEN-LEUR. Oververmoeidheid van chauffeur de oorzaak? Omtrent het auto-ongeluk bij Etten- Leur, waarbij drie meisjes het leven ver loren, wordt nog nader gemeld: De expediteur Van Elteren, die het ongeluk veroorzaakte, werd aanstonds aan een verhoor onderworpen. H ij bleek zich niets van het onge luk te herinneren, waaruit de poltie afleidt, dat hij door over vermoeidheid in slaap was ge vallen. Dit zou verklaarbaar zijn als men weet, dat de man in 36 uur niet uit de kleeren was geweest. Dinsdagavond was hij met een vracht boonen van Ouden bosch naar Diepenveen in Overijssel ge reden en daarna 'si nachts naar zijn woon plaats teruggekeerd. Daar heeft hij in zijn woning een paar uur gerust zonder naar bed te gaan. Onmiddellijk daarna heeft hij een paar vrachten in de omgeving weggebracht en direct daarop reed hij gisteravond op nieuw met een vracht boonen naar Die penveen in Overijssel, waarbij zijn vrouw hem vergezelde. Nadat zij tezamen de boonen hadden afgeladen, zijn zij direct den terugtocht naar Bosschehoofd bij Oudenbosch begonnen; de tocht welke bij Etten thans zulke noodlottige gevolgen heeft gehad. De expediteur was over het r4r,1Bfc, GEBRUIK OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN moeilijk en zwaar gemaakt." „Spreek toch niet zoo, lieve tante, ik was zulk een onuitstaanbaar kind, dat het mij verwondert hoe gij mij ooit hebt kunnen verdragen. Indien gij u in som mige opzichten vergist hebt, dan hebt gij al uw dwalingen ten volle hersteld; en al hebt gij m\j eenig kwaad gedaan, wat ik buitendien niet geloof, dan is dit ten beste gekeerd. Alles heeft medegewerkt ten goede. En gij hebt mij zoo gelukkig gemaakt, evenals mijn goeden oom; geen teeder beminde dochter in haars vaders huis heeft ooit gelukkiger kunnen zijn dan ik ben." „Ik ben zeer blijde je dit te hooren zeggen, Chrystie; en gij weet hoe dik wijls Matthias en ik verklaard hebben, dat je komst ons ten zegen is geweest. Niet in den beginne, dat weet je, maar naderhand; een kind in ons huis had een verzachtenden invloed; terwijl wij zorg droegen voor je welzijn en geluk, gevoel den wij ons zelve gelukkiger; de lang gekoesterde groote teleurstelling leerde ons twijfelen aan onze eigen onfeilbaar heid, en drong ons onze schijnbaar zoo wijze plannen nader te toetsen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 5