De Kabinetscrisis. Christelijk Lyceum voor Zeeland GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. De toestand te Danzig. Spanje mede~asgenoot? Binnenland. Belangrijkste Nieuws. M. FIN. Mil. „ZEELANDIA" - GOES Uit de Provincie DONDERDAG 3 AUG. 1939 53c JAARGANG - No. 258 Het Britsche Parlement tot 3 Oct. uiteen. Sterke uitbreiding van de Britsche vloot. Geen vrees meer voor duikbootoorlog? Groot verlof voor dienstplichtigen. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL 'Jitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2Z0 per km.~t«e3 Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel !ngeï9»'den meJedesIingen 60 rent pw rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De zaak in een nieuw stadium. Men meldt ons: In de plannen voor de stichting van een Chr. Lyceum in Zeeland is weer nieuw leven gekomen. De uitvoering hiervan werd ten zeerste belemmerd omdat men het niet eens was over de plaats van vestiging. De één wilde Goes en de ander Mid delburg. De besturen der beide vereenigingen van Middelburg en Goes hebben verleden jaar met elkaar overleg gepleegd en heb ben besloten advies over de plaats van vestiging, te vragen aan een commissie van arbitrage bestaande uit de heeren Mr J, Terpstra, oud-Minister van Onderwijs en W. Tilanus, secretaris van den Onderwijsraad, beide lid van de Tweede Kamer en wonende te Den Haag, en Dr J. F. Reitsma, directeur R.H.B.S. te Rot terdam. In Mei j.l. bracht deze commissie, waarin intusscben iu do plaats van Mr Tsrpstra om reden van ziekte do beer J. van Andcl, inspecteur M.O. getreden was, haar advies uit, waarvan de eindconclu sie, kort samengevat luidde, dat er in Zeeland plaats is voor een Chr. school voor voorbereidend hooger- en middel baar onderwijs, èn te Middelburg èn te Goes, maar dat bet is aan te bevelen, gezien alle omstandigheden een aanvang te maken met bet stichten van een school te Goes. De beide Vereenigingen fusionneeren thans; dit geschiedt in dezen vorm, dat de te Goes gevestigde Vereeniging in een Woensdag j.l. te Goes gehouden vergade ring besloot tot ontbinding en tot bet en bloc overgaan tot bet lidmaatschap der Middelburgsche Vereeniging. Er is dus thans één Provinciale Ver eeniging in Zeeland, gevestigd te Mid delburg, die beoogt de bevordering van het Chr. voorbereidend hooger en mid delbaar onderwijs in Zeeland en wel in dezen vorm, dat allereerst zal geageerd worden voor de stichting van een Ghr. Lyceum te Goes. Men stelt zich voor in September of begin October a.s. een algemeene leden vergadering te houden, en voorts in de wintermaanden in de verschillende dee- len van Zeeland propagandavergaderin- gen ter bevordering van het doel. NIEUWE BESPREKINGEN NOODZAKELIJK. Toen gisteren opnieuw Mr van Schaick, voorzitter van de Tweede Kamer door H. M. de Koningin werd ontvangen, leefde bij velen de verwachting, dat aan hem de opdracht tot vorming van een Kabinet zou worden verstrekt. Deze onderstelling is echter niet juist gebleken. Blijkbaar heeft H. M. de Koningin, na de gesprekken met een zestal fractievoor zitters en naar aanleiding van bet daar besprokene, ten tweeden male de gelegen heid tot een gedachtenwisseling met den voorzitter van de Tweede Kamer willen gebruiken om tot nadere detailleering van de gerezen vraagpunten te geraken, alvo rens de opdracht tot kabinetsformatie aan een bepaalden persoon te verstrekken. Dat nader overleg noodig was, blijkt ook uit het feit, dat gistermiddag de vice- president van den Raad van State, Jbr Mr F. Beelaerts van Blokland, zich naar den Ruigenhoek heeft begeven. Hij heeft daar van bij vijven tot kwart voor zeven vertoefd. Deze langdurige consultatie, zegt het ijAlg. Hdbld", is een verdere aanwijzing dat de politieke situatie, zooals die gewor den is ten gevolge van het votum der weede Kamer tegen bet vijfde Kabinet- Dolijn, verre van eenvoudig is en ook na de adviezen van de zes fractievoorzitters nog niet voldoende was opgeklaard. ONGERUSTHEID BIJ DE S. D. A. P. hriV^00' kringen begint men zich tlkbaar ongerust te maken, dat 'bet ge- ^enschte doel niet zal worden bereikt. Dit blijkt o.m. uit wat „Het Volk" over e gisteren door H. M. de Koningin ge- nouden besprekingen schreef: „Dat (wat eenigszins ongewoon schijnt) e, ^°ningin, na de zes fractieleiders te ebben gehoord, eerst nog weer andere ,v^8!^rs ontvangt, alvorens een opdracht kabinetsvorming te geven, zou een aan ging kunnen zijn, dat er krachten aan et werk zijn, die nog trachten te verhin- eren, dat de crisis wordt opgelost op de ormale en meest voor de band liggende wijze. In elk geval dringt zich, nu tegen de verwachting in Woensdag nog geen op dracht tot kabinetsvorming is verleend, sterk de gedachte op, dat een even snelle als bevredigende oplossing der kabinets crisis onder de gegeven omstandigheden toch wel hoogst gewenscht is". ,.Thans gereed voor lederen noodtoestand" Chamberlain heeft gisteren bij de indiening van een motie, welke beoogt bet Lagerhuis Vrijdag a.s. tot 3 October op reces te doen gaan, verklaard, dat bet zomerreces korter is dan in vorige jaren. Onder toejuichingen ver klaarde Chamberlain, dat bet Huis er ten stelligste verzekerd van kan zijn, dat het land thans gereed ie voor ioderen noodtoestand De verantwoordelijkheid voor de terug roeping van het Huis berust bij de regee ring, waar zij', naar de meening van Qhainberlain, ook dient te berusten. Nadat Chamberlain zijn rede had be ëindigd, werd door Greenwood na mens' de labouroppositie een amendement ingediend, op grond waarvan het Lager huis op 21 Augustus, inplaats van op 3 October, zou moeten bijeenkomen. Hij be toogde, dat de toestand waakzaamheid vereischt en dat, afgezien van de bezorgd heid voor de komende weken, de verden king bestond, dat, wanneer het Huis zou uiteen gaan, de regeering haar politiek een verkeerden draai zou geven. De bevolking van dit land heeft geen last van „jitters" '(zenuwachtigheid), doch de wetenschap, dat over drie weken het parlement weer bijeen zou komen, zou, naar de meening van Greenwood de geest kracht der bevolking versterken en haar vertrouwen vergrooten. De leider der liberalen, Sinclair, steunde de motie van de Labourpartij. Churchill verklaarde de motie van verdaging te betreuren en zedde, dat het Lagerhuis- in het buitenland, in het bijzonder in de onder dictatuur staande landen, beschouwd wordt als de meest for midabele uitdrukking van den Britschen nationalen wil en als instrument van dien wil bij het weerstaan van agressie. ,Het lijkt me aldus spr. dat wij veiliger zijn, wanneer het Lagerhuis bij een is, wanneer de macht en de wil van het Huis de macht der regeering verster ken". Churchill zeide nog, dat Duitsohland 2 millioen man ondér de wapenen heeft en -dat, wanneer vóór het einde van Augustus een nieuwe lichting opkomt, er automa tisch 1.5 millioen bijkomen. Langs de geheele Poolsohe grens, van Danzig tot Krakau, bevinden zich krach tige concentraties van Duitsche troepen en worden voorbereidingen gemaakt voor een snellen opmarsch. Alleen hij Breslau bevinden zich vijf divisies in mobilisatietoestand. De wegen door Tsjecho Slowakije naar Polen worden door, daartoe gedwongen, Tsjecho Slowaaksche arbeiders in een zoo goed mogelij'ken staat gebracht. Een groot aantal openbare gebouwen en scholen is in groote deelen van Tsjecho Slowakije i zeer zeker in Bohemen - in gereed heid gebracht voor de eventueele ont vangst van gewonden. Er is een vreemde toestand in Tirol ontstaan. Dit is zeer veel beteekenend, om dat Hitier bereid is geweest iets te doen, dat hem zwaar moet zijn gevallen, doch dat geschied is, om hem zeker te doen zijn van zijn Italiaansehe bondgenooten. In zijn antwoord verklaarde Chamber lain, dat een stemmen tegen de regeering een motie van wantrouwen is. Alle door Churchill naar voren ge brachte argumenten waren volgens Cham berlain gebaseerd op bet zeer ernstige karakter van den toestand. Alle argumenten van Churc'hill waren gebaseerd op dat sombere beeld, hetwelk moest bewijzen, dat, indien het parlement in zitting bijeen zou blijven, het gevaar van deze voorbereiding zon worden be perkt. Een dergelijk argument zou on vermijdelijk tot de conclusie moeten lei den, dat het Huis heelemaal niet uiteen moet gaan. Toen tenslotte het amendement van de laböur-partij, waarin voorgesteld werd, het Lagerhuis weer op 21 Augustus bijeen te doen komen, in stemming werd ge bracht, werd het met 250 tegen 132 stem men verworpen. De motie der regeering, waarbij 'het parlement ver daagd wordt tot 3 October, werd aangenomen met 245 tegen 12 9 stemmen. In totaal met 180 schepen. In het Lagerhuis heeft de Britsche on derstaatssecretaris van Marine, Shakes peare, medegedeeld, dat de Britsche re- geering besloten heeft, het vlootbouw- program voor 1939 aanzienlijk te ver- hoogen. Deze verhooging zal in totaal 180 schepen omvatten, waarvoor in den loop van dit jaar een suppletoir crediet van 11 millioen pond zal worden aange vraagd. Deze 180 schepen zullen als volgt wor den verdeeld: 107 trawlers voor het mij nenvegen en den duikbootafweer 20 dezer vaartuigen worden speciaal voor dit doel gebouwd, de overige worden ge kocht of verbouwd 56 patrouillevaar tuigen van het type walvischvaarder, 10 mijnenvegers, 6 havenboomverdedigings- vaartuigen en een kabelschip. Bovendien is ten behoeve dezer uitbreiding een drij vend droogdok aangekocht, dat accom modatie biedt aan schepen tot 5000 ton. Shakespeare verklaarde dat een nog grootere uit breiding wordt overwogen, waaromtrent hij evenwel nog geen bij zonderheden kon mededeelen. Voigeri3 United Press wordt in marinekringen verklaard, dat de opgevoerde aanbouw der Duitsche duikbootvloot de voor naamste oorzaak van dit besluit der Britsche regeering is. Onthulling van lord Stanhope in het Engelsche Hoogerhuis. Lord Stanhope, minister van marine, heeft gisteren tijdens het debat in het Hoogerhuis over de afschaffing van duikbooten een verklaring gegeven, hoe het kwam, dat de aanvallen van duik booten in de Middellandsche Zee, welke geleid hadden tot de conferentie van Nijon, zoo plotseling ophielden. Na opgemerkt te hebben, dat de maat regelen tot bestrijding van de duikboo ten sinds den laatsten oorlog inderdaad buitengewoon waren ontwikkeld, zeide lord Stanhope: „Ik geloof dat de marine-autoriteiten van gevoelen zyn, dat wij onder gewone omstandigheden duikbooten kunnen ver jagen en bestrijden, wanneer wij het bij zondere apparaat gebruiken, waarover wij beschikken, en dat ik niet nader zal aanduiden, doch dat de zekerheid geeft, duikbooten op te sporen. Ik geloof, dat andere naties diezelfde meening zijn toe gedaan. Ik geloof niet, dat zij dit appa raat hebben, of. iets dat er op lijkt. Toen werd aangekondigd, dat Groot- Brittannië, in geval de duikbootaanval- len in de Middellandsche Zee zouden voortduren, het gerechtvaardigd zou achten in dit gebied duikbooten tot zin ken te brengen, hielden de aanvallen van buikbooten terstond op. Ik geloof, dat dat de erkenning is, dat ons land den toestand op dat punt meester is." Opening douane-grens met Oost-Pruisen zou Polen niet dulden. De Poolsohe autoriteiten slaan van dichtbij gade, wat de ontwikkeling'schijnt te zijn van een beweging, welke beoogt, met economische middelen de inlijving van de vrije stad bij het rijk tot stand te brengen. Het bezwaar, dat in Danzig wordt ge opperd tegen de Poolsohe actie met be trekking tot de Amada-margarinefabriek en de beperking van den invoer van ha ringen uit Danzig worden veelbeteekenend geacht. D'e in sommige kringen geuite bedrei gingen, dat Danzig de douanepost met O'oBt-P ruisen zou openen, beeft in Poolsche kringen direct reactie gewekt. Er wordt verklaard, dat dit een eenzijdige wijziging zou beteekenen in den status van de vrije stad, hetgeen Polen niet zou kunnen dulden. D'e Poolsche pers verklaart, dat een der gelijke repressaille-maatregel bovendien volkomen misplaatst is, daar bet optreden van Polen geschiedde als gevolg van de behandeling door Danzig van de Poolsche douane-ambtenaren. Al wat noodig is om normale toestanden te herstellen, is, dat de Danzigers dezen ambtenaren de vrij heid geven de contractueele verplichtingen na te komen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de Poolsche autoriteiten reeds herhaalde ma len ter zake bij den senaat van Danzig hebben geprotesteerd zonder voldoening te hebben ontvangen. Militaire samenwerking lijkt een uitgemaakte zaak. 'Het schijnt, dat de samenwerking van Spanje met de asmogendheden op mili tair gebied een uitgemaakte zaak is, te oordeelen althans naar een zoo juist uit- De Minister van Defensie heeft mach tiging verleend de volgende ploegen dienst plichtigen van de lichting 1938 in het ge not van groot verlof te stellen: Op 1 Aug. de eerste ploeg beredenen van het 2de reg. veld-artillerie, op 1 Aug. de onderofficieren-administrateurs van de regimenten motor-artillerie en de regi menten genietroepen, op 12 Aug. de twee de ploeg onberedenen van het 2e reg. veld artillerie, op 6 Sept. de onderofficieren- administrateurs van de regimenten huza ren en op 29 Sept. de tweede ploeg onbe redenen van het 6e reg. veldartillerie. gegeven communiqué, waarin gezegd wordt, dat, na afloop der Italiaansehe manoeuvres, aan boord van den kruiser Pola een gemeenschappelijke bijeenkomst zal worden gehouden van de generale staven van Italië, Duitschland en Spanje. Deze meening wordt nog versterkt door het feit, dat een Spaansche mili taire missie onder leiding van gene raal Sanchez Gonzalez, aan do zijde van den Italiaanschen generalen staf en een Duitsche missie de groote manoeu vres volgt, welke gisternacht een aan vang hebben genomen. AMBASSADEUR TE WASHINGTON NAAR TOKIO ONTBODEN? Volgens de „Kokoemin Sjimboen" zal de Japansche regeering haar gezant te Washington Horinoetsji spoedig naar Tokio terugroepen voor het uitbrengen van een uitvoerig verslag over de om standigheden, die geleid hebben tot de opzegging van het Amerikaansch-Ja pansche verdrag. Daarna zal de nieuwe Japansche politiek tegenover de Ver- eenigde Staten vastgesteld worden. JAPANS BELANGSTELLING VOOR OLIE OP TIMOR. Australië vreest verlies van oude concessies. De Australische minister van Lucht vaart Fairbairn heeft onlangs een be zoek gebracht aan Portugeesch Timor. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" ver neemt thans, dat deze reis niet uitsluitend verband hield met een te openen luchtlijn Port DarwinTimor Dilly, doch met nog een andere, niet minder belangrijke kwestie. Australië maakt zich namelijk ongerust over de olie-concessies nabij Dilly. Deze waardevolle concessies zijn reeds sedert 25 jaar in Australische handen. Het Portugeesche gouvernement van Timor Dilly nu heeft onlangs te kennen gegeven, dat, naar zijn meening, de con cessies productiever zouden worden ge maakt, wanneer zij zouden overgaan in andere handen. Spoedig bleek, dat hiermee Japan werd bedoeld. Minister Fairbairn wees op het zeer groote gevaar dat zou ontstaan wanneer de ollie-concessies inderdaad zouden overgaan in Japansche handen en het Australische gouvernement heeft blijk ge geven, dat zij dit eveneens zeer goed in ziet. De vraag is nog maar, of het Portu geesche gouvernement wil of kan afzien van andere, mogelijk financieel verlei delijker aanbiedingen ten aanzien van de olie-concessies. HITTEGOLF IN AMERIKA. Opnieuw worden de Oostelijke Staten van Amerika bezocht door een hittegolf, die aanzienlijke schade aan den oogst toebrengt. Op Long Island zijn talrijke boschbran- den uitgebroken. REORGANISATIE STATIONS RESTAURATIES. De directie der Ned. Spoorwegen heeft maatregelen getroffen, die er toe strek ken om het restauratiebedrijf aan de stations in meer dan één opzicht te re- organiseeren en te verbeteren. De restau rateurs zijn door middel van de pacht- contracten namelijk verplicht een aantal standaardartikelen, zooals koffie, thee, melk en broodjes te leveren tegen door de spoorwegdirectie vastgestelde prijzen. Daarnaast zijn maatregelen genomen om te bewerkstelligen, dat de artikelen op de onderscheidene stations van dezelfde kwaliteit zijn. Het richtsnoer is daarbij geweest, dat wat men aan de stations restauraties koopt, goed en goedkoop moet zijn. Voorts is voor stations, die daarvoor in aanmerking komen, aan de restaura ties voorgeschreven, dat zij moeten zor gen voor perronbediening. En tenslotte zullen verschillende sta- Binnenland. De Kabinetscrisis. Nog steeds besprekin gen. Dienstplichtigen met groot verlof. Buitenland. Sterke' uitbreiding Britsche vloot. Samenwerking Spanje met de as? Het Britsche parlement naar huis. op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt Inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). tionsrestauraties geleidelijk aan verbe terd worden. Zij zullen zoo noodig wor den verbouwd en een gezelliger aanzien krijgen. INVALIDITEITR- EN OUDERDOMSWET Op 1 Juli 1939 worden 48.089 weduwen- renten en 14.449 weczenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 113,271 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f3 p. w. Voorts genoten 72.623 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens art. 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 106.596 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van f3 per week. 'Het aantal renten, voortvloeiende uit krachtens art. 10 van genoemde wet ge sloten verzekeringen (selfsupporting ver zekeringen) met rentebedragen van f 3 tot f 20 per week bedroeg 5788. PER EXTRATREIN NAAR LUIK. Reizigers moeten kunnen aantoonen, dat zij van Nederl. nationaliteit zijn. De Belgische autoriteiten hebben doen weten, dat, zooals ook reeds eerder is bepaald, reizigers, die met de extratrei- nen van Nederland uit naar Luik reizen, bij het passeeren der grens zoowel bij het binnenkomen in België als bij de uit reis, moeten kunnen aantoonen, dat zij van Nederladsche nationaliteit zijn. Er wordt genoegen genomen met een trouwboekje, rijbewijs, lidmaatschaps kaart eener Nederlanclsche vereeniging, tram- of reisabonnement liefst met foto enz. Hun, die een dergelijk bewijs niet bij zich hebben, zal aan de grens de toe gang tot België beslist worden gewei gerd. De Nederlandsche Spoorwegen verwij zen dienaangaande naar de bepalingen, welke op de strooibiljetten bij de dienst regeling dezer extratreinen ter kennis van belanghebbenden zijn gebracht. Zij, die niet aan deze voorschriften kunnen voldoen, kunnen, mits zij zich daartoe uiterlijk tot Zaterdag 5 Augus tus a.s. bij bet voorverkoopadres aanmel den, tegen inlevering van de speciale plaatskaart hun geld terugkrijgen. LOODSWEZEN. Bij Kon. Besluit van 29 Juli 1939 is met ingang van 1 Sept. 1939 de kapitein ter zee R. H. Arntzenius eervol ont heven van de betrekking van directeur van het loodswezen, de betonning, beba- kening en verlichting in 'het 6e district te Vlissingen, tevens permanent commissiaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning, bebakening en het loodswezen op de Schelde, en is hem met dien datum op zijn verzoek wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend onder toekenning van den titulairen rang van schout-bij-naeht. Voorts is de betrekking van directeur van het loodswezen, de betonning, beba kening en verlichting in 'het 6e district te Vlissingen, tevens permanent commissa ris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning, bebakening en het loodswezen op de Schelde opgedragen aan den kapitein ter zee A. G. v a n der Sande Lacoste. POLDERBESTUREN. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met in gang van 1 Augustus 1939 tot gezworene van den Wilhelminapolder (Zuid-Beve land), A. de Groene te W i 1 h e 1 - m i n a d o r p; tot gezworene van den Anna-Mariapolder, M. G. van Wingen te Rilland- Bath.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1