Dg Kabinetscrisis De a.s. blijde gebeurtenis. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland Prinses Armgard te Soestdijk. Chamberlain over de gevarenzönes in Europa en het Verre Oosten. EERSTE BLAD. IT FIN. 18!!. „ZEELAND1A" - 60ES DINSDAG 1 AUG, 1939 53c JAARGANG - No. 256 Over de formatie van een Nationaal Kabinet De hoop op het behoud van den vrede nog niet opgegeven. Buitenland. Danzig's militaire paraatheid. Ouitsche maatregelen aan de Poolsche grens. Henderson bij Hitier? Belangrijkste Nieuws. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL De onderhandelingen met Moskou. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel j. J. F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnensentsprSjo ?2,éd ?sr fcwsriesl Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per reg»! Ingezonden medeaeeiinger. fiO cent per regei Kleine Advsrtentigff Dlor4ec;p or Vrljdage 10.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De discussie over de vraag of thans allereerst gestreefd moet worden naar de vorming van een Nationaal Kabinet is nog in vollen gang. Het oordeel van ,D' e Standaard" vindt men op een andere plaats in dit blad. „Het Vaderland" (Lib.) acht bij de'huidige constellatie een nationaal kso- binet een onmogelijkheid, indien men er ten minste mee bedoelt een Kabinet, waar aan alle groote partijen hun steun zouden kunnen verleenen. „Zou men er mee willen aanduiden een roomsch-rood-rase kabinet, waartoe dan ook nog een enkeling uit het protestantsoh reobtsche kamp zou toetreden (een radi cale Ghristelijk-historicus b.v.), terwijl het eohter niet op de A. R. Partij;, de G. H. Partij en de Liberale Staatspartij zon kun nen steunen, dan zou de benaming natio naal toch wel volslagen overdreven, om niet to zeggen, v-alsch zijn. Voorloop ig heeft het er sterk den s c h ij n van, of de leuze van een nationaal kabinet slechts is bedoeld om de bittere pil, die het NecLerlandsöhe volk in de afgeloopen week te slikken heeft gekregen, wat meer verteerbaar t maken. Veel waarde is: er eohter niet aan te hechten". „De Maasbode" (R. K.) toont zich verbaasd over de afwijzende 'houding van de liberale pers, ten opzichte van de vor ming van een Nationaal Kabinet. „Men werpt ons tegen: Maar dit deed Br Golijn reeds, en bij is niet geslaagd. Natuurlijk niet, .antwoorden wij, want hij streefde naar de vorming van een Natio- naaal Kabinet op een program, waarvan bij te voren wist, dat hoogstens één vier de van het Parlement er instemming mee zou betuigen. Maar wanneer de formateur nu komt met een program, waarop hij al aanstonds drie vierde van de Kamer van Honderd vereenigen kan, en hij streeft er naar, om aa de bezwaren van het overige vierde deel zoo ver mogelijk tegemoet te komen, is het dan onredelijk te verwachten, dat in dezen ernstigen tijd ook van de zijde der minderheid eenige 'toenadering be toond wordt?" Het 'blad herinnert, dat in 1903 de ka tholieken geen bezwaar hadden tegen de vorming van een nationaal kabinet, mits daarin alle zes do groote Kamerfracties een of meer vertegenwoordigers zouden hebben en dat, toen Prof. Aalberse in 1935 zelf opdracht tot Kabinetsformatie kreeg, hij aanving zich tot de voorzitters der zes groote Kamerfracties te wenden met de vraag, of zij, bereid waren een nationaal parlementair Kabinet, voorkomende uit de zes groote partijen, te steunen. "Waarom dan thans deze verbazing van de N. R. Crt".? Na er dan op gewezen te 'hebben, dat er principieel weinig verschil is tussohen li beralen en socialisten, vervolgt het Room- sche orgaan: „Wij staan tegenover Liberalisme en Socialisme, thans gelijk vroeger. Maar wanneer 't lands belang het gewenscht maakt, gelijk dit in een benarden tijd ge- wenscht is, vooral wanneer zware offers van ons volk gevraagd moeten worden en groote volksnooden gelenigd, dat wij met liberalen en socialisten in een werkelijk Nationaal Kabinet zitting nemen, dan zijn wij daartoe bereid, mits in het program niets voorkomt, waarmee wij ons; krach tens onze beginselen onmogelijk kunnen jereenigen, en redelijkerwijze vaststaat, dat er voldoende samenwerking zal zijn, om 's lands belangen naar béhooren te behartigen". Intusschen heerscht er wat dit betreft jn het Roomsche kamp geen eenstemmig heid. Zoo schrijft de R. K. „R e s i d e n t i e_ bode" O'.m.: „Er zijn er nu, die pleiten voor een na- ïonaal Kabinet. En wel met de S. D. A. P. er m. Wij zouden zulks niet slechts betreu- j"en, maar een ramp achten voor Neder- and. Om dezelfde redenen waarom dit een ramp is gebleken in tal van andere landen, hi £S ^°'pen> dat de toekomstige ka- ets-formateur ons land daarvoor zal w«ten te behoeden". sto^w C'en aarc* ^er zaa-k Keldt dit in ver- Ka'bin tma';e Vaü 6611 ^■00imsc^"ro°|d-rose Maar dan komt het optreden van de R. wnnA a!^®r^racti0 toch wel in een heel wonderlijk licht te staan. De Engelscbe minister-president heeft gisteren in het Lagerhuis verschillende punten, die thans in het brandpunt van de belangstelling staan, behandeld. Chamberlain begon met te zeggen, dal het de eerste maal was, dat voor het reces de buitenlandsche politiek bespro ken werd en dat er zeer zeker niet aan getwijfeld kon worden, dat er meer dan één centrum van onrust is, zoodat het vanzelf sprak, dat het Huis inlichtingen van hem wenschte. In een positie als die van het oogen- blik, waarin een aantal onderhandelingen met buitenlandsche mogendheden gevoerd worden, waarvan sommige van een zeer delicaten aard, meende hij., dat men zeer voorzichtig moest zijn met wat men zeide en in het bijzonder geen verschillen moest overdrijven. Ten aanzien van Danzig zeide Cham berlain: De bezorgdheid in Europa 'heeft op het oogenblik de neiging zich rondom D'anzig te concentreeren. Op 10 Juli heb ik in bet Huis een verklaring over Dan zig afgelegd. Ik besef, dat een toevoe ging aan die verklaring haar geenszins zou versterken en ik wensch niets te doen om haar te verzwakken. De plaatselijke toestand in Danzig heeft veel bezorgdheid onder het publiek veroorzaakt en vereischt klaarblijkelijk zeer nauwlettende aandacht. Sommige persberichten over de milita- risatie, die heeft plaats gehad, waren on getwijfeld overdreven. Sedert Lord Halifax zeide, dat hij zich niet onnoodig bezorgd maakte, hebben zich grensincidenten voorgedaan, die de spanning eer 'hebben versterkt dan ver minderd, doch de Poolsche regeering, die de meest bewonderenswaardige kalmte heeft getoond (algemeene toejuichingen) kan men, daarvan ben ik overtuigd, toe vertrouwen, ,dat zij zal volharden in een wijs staatsmanschap en zelfbeheersching." Sprekende over het Verre Oosten zeide de minister-president: „Ook hier wil ik zeggen, dat het onze zaak niet bevordert, wanneer men sug gereert, dat in de formule (van de over eenkomst te Tokio) dingen moeten wor den gelezen, die de regeering reeds heeft tegengesproken, en .die aanleiding moe ten geven tot bezorgdheid en verslagen heid in China en die niet geboren zijn uit een voorzichtig en onpartijdig onderzoek van de formule. De formule is de vaststelling van een feit, zij beteekende geen wijziging in de politiek, noch toekenning van de rechten van oorlogvoerenden aan Japan. Zij is ook geen verraad aan de Brit sche belangen in China en bedoelt niet de rechten van derde partijen af te staan. 'Ongetwijfeld zijn er vele moeilijkheden bij de kiesche onderhandelingen, die wor den voortgezet en niet het minste van die moeilijkheden is hot aanhouden van de anti-Dritsohe agitatie in Noord-C'hina, welke geleid wordt door menschen, die door de Japanners; beïnfluenceerd, ge ïnspireerd en gecontroleerd worden Ik voel mij verplicht te zeggen, dat de Brltsche regsering genoodzaakt zal zijn den toestand zeer ernstig onder' oogien te zien, indien deze agitatie, deze aan vallen op Britsche belangen en Brltsche rechten ongebreideld voortduren. Dat zou een welslagen der onderhandelingen; zeer moeilijk maken. Het doel, dat wij ons voor oogen hou den, is een billijke en rechtvaardige bij legging van den strijd in China. Chamberlain betoogde, dat het onge lukkig was, dat het ongenoegen tusschen de naties dagelijks wordt aangewakkerd ■door giftige propaganda in de pers en door andere middelen. Hij; had het gevoel, .dat wanneer men dezen woorden-oorlog maar halt kon ge bieden en daarenboven eenige actie werd ondernomen om het vertrouwen van de volkeren in de vredelievende bedoelingen van alle staten in Europa te versterken, er geen kwestie is, wélke niet door vreed zame onderhandelingen kon en moest worden opgelost. Indien dat mogelijk was, zou de winst van alle betrokkenen onberekenbaar zijn. Wij zouden een periode van toenemende en voorbeeldelooze welvaart in de inter nationale industrie en- landbouw tegemoet gaan welke een algemeene verbetering in de bestaansvoorwaarden van het volk ten gevolge zou hébben. Indien aan dien anderen kant een oor log zou uitbreken zou niets meer zeker zijn dan dat wie zich ook op de eind overwinning beroemde, overwinnaars en overwonnenen een droevigen oogst van menschelijk lijden en ellende zouden In halen. Chamberlain geloofde dat deze groote, fundamenteele, diepe waarheid begint door te dringen tot de geesten van 'heerschers en volkeren gelijkelijk en het was uitslui tend in dit geloof da(. C'hambeiiain zijn h'oop stelde, dat er nog een weg te vinden zou zijn om aan de huidige nachtmerrie te ontkomen en weer in het zonlicht van den vrede te komen. MEDEDEELINGEN VAN DE OFFICIEUZE „GAZETA POLSKA". Voor het eerst spreekt de officieuze ,,'Gazeta Polska" in een correspondentie uit 'Danzig over militaire voorbereidingen in de vrije stad, waarover het de volgende bijzonderheden geeft: Vóór de crisis van Maart j.l. bevon den zich in D'anzig duizend manschappen van de „Landespolizei", die thans gereor ganiseerd zijn tot drie regimenten van 1500 manschappen, elk. Twee van deze regimenten zijn reeds gevormd en met het derde is men bezig. De S.S. en de „Hei'mwéhr" van Danzig tellen ongeveer duizend man en de drie politieregimenten kunnen beschouwd wor den als een divisie infanterie. 'De S.S. vormen de technische troepen van Dan zig. Al die troepen worden bijna geheel door Duitschers gevormd, die als „toe risten" in Mei of Juni over zee naar Danzig gekomen zijn. Een aantal is ook over land gekomen. 36 stukken anti-tank-ge'sohut, 36 stuk ken ander geschut en eenige stukken van 15 c.m. zijn thans geplaats te Heubude aan de kust. Een deel van deze 'bewape ning bevindt zich natuurlijk op den grens- weg tusschen Oost-Pruisen en het ge bied der vrije stad. Een groot deel der naar D'anzig ver voerde wapenen is van Téjechisc'hen oor sprong. Alle wegen op het gebied der vrije stad, welke naar Polen leiden, zijn versterkt en van anti-tank-gesohut voorzien. I De correspondent besluit met op te merken, dat deze voorbereidingen niet be schouwd kunnen worden als te dienen tot de verdediging van Danzig tegen een P'oolschen aanval, want Polen wensch l geen aanval op de vrije stad te onder nemen. Het zijn voorbereidingen op den gevaarlijken weg naar den „Anschluss1" met het Duitsche rijk. Men meldt uit het Protectoraat: De berichten over Duitsche militaire voorbereidingen langs de Poolsche grens nemen steeds concreter en dreigender vorm aan. In het gebied om Moravisch Ostrawa is de grens' overal door prikkeldraadversper- ringen afgesloten en het betreden van de I bosschen is' verboden. Het passeeren van de grens is zoo moeilijk gemaakt als hier slechts mogelijk is. Op vele plaatsen heb ben de Duitsche autoriteiten de boeren ge last, oogenblikkelijk met het maaien van het graan te beginnen, ook dan, wanneer dit misschien nog niet rijp mocht zijn. Evenals naar de streken om Brno, Jih- lava en Olomouc, zijn ook naar het gebied van Ostrawa groepen Duitsche studenten gedirigeerd, om bij den oogst te helpen. Met den aanleg van versterkingen gaat men in het gebied van Ostrawa met alle kracht voort. Alle rijwegen naar de Pool sche grens worden verbeterd en gerepa reerd. In scholen worden bedden opgeslagen en stroozakken neergelegd, van de huizen waar inkwartiering mogelijk is, worden lijsten aangelegd. Daarnaast bereidt de Gestapo in alle stilte de ontruiming van Gentraal-Moravië door de burgerbevol king voor. Het hierop aansluitend deel van Ooste- Voorbereidingen ln garnizoensplaatsen. In de verschillende garnizoensplaatsen van ons land maakt men zich op voor de a.s. blijde gebeurtenis in ons Prinse lijk gezin. In de standplaatsen der bevel hebbers van de militaire afdeelingen, staan reeds de telex-apparaten gereed, welke in directe verbinding komen te staan met het paleis Soestdijk. Op 3 Augustus zal de apparatuur in werking worden gesteld, de saluutbatterijen der artillerie treffen nu reeds voorbereiden de, maatregelen; van den 3en Augustus af zullen de manschappen van de batte rijen in de diverse kazernementen van ons land geconsigneerd blijven. In de Prinselijke residentie Soestdijk zal wederom het eerste regiment veld artillerie, dat voorheen in Utrecht ge legerd was, doch sinds verleden jaar zijn intrek in Harderwijk heeft genomen, de saluutbatterij vormen. Te Harderwijk maakt men zich op, om vandaag of mor gen naar Soestdijk te vertrekken. Van 3 Augustus af moet men gereed zijn; dan is het wachten op het bericht, of het 50 of 101 schoten moeten zijn. Gisteravond om halfacht is de moeder van Z.K.H. Prins Bernhard, prinses Arm gard, op het paleis Soestdijk aangekomen. De Prins had zijn moeder per auto te Amersfoort afgehaald. lijk Moravië wemelt van Duitsche troe penformaties, die nog voortdurend ver sterkt worden. Ook de aanvoer van mate riaal gaat onafgebroken voort. Van over <de Slowaakse he grens komen soortgelijke berichten, waaruit eveneens groote bezorgdheid spreekt over hetgeen „vreemde elementen" in het „be vrijde" Slowakije van plan zouden zijn. Algemeen is men er daar van overtuigd, dat wanneer het tot een gewapend conflict met Polen mocht komen, Slowakije als slagveld gedacht is. Het feit, dat er voort durend brieven verloren gaan, brengt men daarmee in verband, dat het grensgebied overal vol met Duitsche troepen is, zoodat de militaire autoriteiten de post misschien onderscheppen en censureeren, teneinde te voorkomen, dat over de grens algemeen bekend wordt, wat in Slowakije gaande is. Inmiddels trachten Gestapo en natio naal socialistische kringen aan den over kant der Poolsche grens reeds een zekere stemming te maken. Hiertoe worden Tsje chische arbeiders gebruikt, die in het Pro tectoraat wonen, doch in Poolsche mijnen of fabrieken werken. Met allerlei dreige menten dwingt men hen, tegenover hun Poolsche kameraden hun meening uit te spreken, dat Duitschland zeer binnenkort verandering gaat brengen in den stand van zaken in het gebied van Silezisch Te- schen. Het zou echter een vergissing zijn, wan neer men uit al deze ondubbelzinnige maatregelen wilde afleiden, dat er onder de Duitsche officieren of troepen eenige geestdrift voor een militair avontuur be stond. Het tegendeel is waar. In de garnizoenen heersc'ht een anti- oorlogsstemming en in hun gesprekken met Tsjechen maken officieren noch man schappen er een geheim van, dat zij ten aanzien van den afloop sceptisch staan. Voorvallen als die in Pilsen, waar een deel van een regiment weigerde naar de Poolsche grens te vertrekken, staan reeds niet op zichzelf. ONVERWACHTE REIS NAAR BAYREUTH. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Sir Nevile Henderson, de Engelsche ambassadeur te Berlijn, Zondag onverwacht naar Bay- reuth is gereisd, waar hij een lang onder houd met Hitier heeft gehad. Gisteren is hij naar Berlijn teruggekeerd. In Berlijnsche diplomatieke kringen heeft deze korte reis zeer veel opschud ding verwekt. Men veronderstelt, dat Henderson in opdracht van zijn regeering naar Bayreuth is geweest. In kringen van de Engelsche ambas sade wordt de reis bevestigd. Men be weert echter, dat Henderson alleen *aar Bayreuth is geweest om het Wagnerfeest bij1 te wonen, heigeen gezien zijn zeer korte aanwezigheid in die stad eenigszins onwaarschijnlijk lijkt Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De bomende blijde gebeurtenis. Conferenties in verband met Kabinets crisis. Jubileum S.D.O.A. te Middelburg. Buitenland. Chamberlain over den algemeenen toe stand. Duitsche maatregelen aan de Poolsche grens. Henderson bij Hitier? op gemakkelijke betalingsvoor waarden. Vraagt inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 249. Stationsweg 33, Telefoon 497 (na 5 uur). Binnenkort militaire besprekingen;. Het belangrijkste punt van de met spanning verbeide verklaring, die minis ter-president Ohamberlain gistermiddag in het Lagerhuis heeft afgelegd, was 'de mededeeling, dat zoo spoedig mogelijk waarschijnlijk n'og deze week Britsche en Fransche militaire vertegenwoordigers naar (Moskou gezonden zullen worden voor het voeren van militaire besprekin gen in zake het Fransch-Britsoh-Rus- siséhe pact. De politieke besprekingen zullen, naar de premier verklaarde, gelijktijdig wor den voortgezet, opdat het beoogde ac- coord definitief gesloten worde. De Russische commissaris voor Bui- tenlandsche Zaken, Molotof, zeide Cham berlain, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat, wanneer wij' een begin zou den maken met militaire besprekingen waaraan hij groote waarde hecht de politieke moeilijkheden niet onoverkome lijk zouden blijken te zijn. Die meenings- uiting heeft bij ons den doorslag gegeven, toen wij tot dit zeer ongewone besluit kwamen. 'Het is de oprechte hoop van de Fransche en van de Britsche regeering, dat de verwachtingen van Molotof be waarheid zullen worden. STALIN VOLGT NIEUWEN KOERS IN DE OEKRAÏNE. Oekraïners krijgen thans de hooge posten. Een zeer ingrijpende reconstructie heeft plaats gevonden van de regeering der Sovjet-Oekraïne, welke zonder twijfel po litieke gevolgen van groote draagwijdte zal hebben. Stalin keert daardoor terug naar zijn oude politiek, namelijk bet speculeeren op het nationale gevoel der Oekraïners. Hij; heeft de sedert tal van jaren bestaan de meerderheid van Groot-Russen in de leidende functies thans op zijde gezet en alle belangrijke plaatsen doen bezetten door nationale Oekraïners. In de plaats van den Groot-Russischen regeeringschef Korotsjenkof, die een on dergeschikte functie in de partij krijgt, wordt de Oekraïner Kornijetz minister president der Sovjet-Oekraïne. Ook de plaats van zijn plaatsvervanger en die van den president van den oppersten Oekraïnischen Sovjet worden bezet door nationale Oekraïners. Voorts komen Oekraïners aan het hoofd van bijna alle volkscommissariaten. TSJECHISCH BLAD KEERT ZICH TEGEN „VERDUITSCHING" VAN HET TSJECHISCHE VOLK. „Wat wit was kan nu niet zwart zijn". Naar aanleiding van het feit, dat de Duitsche pers de Tsjechen reeds herhaal delijk heeft beschuldigd van „traagheid en lijdelijkheid" publiceert de „Poledni List" een artikel als „bewijs van den goeden wil der Tsjechen, om met de Duitschers samen te werken". Het blad stelt voor, dat als grondslag voor de betrekkingen tusschen beide na tionaliteiten de ontwerpen en eischen der Sudeten-Duitsche partij worden genomen. „Wat toen wit was aldus het blad kan thans niet zwart zijn geworden. De Duitschers hebben indertijd geprotesteerd tegen de „vertsjeching", wij protesteeren thans tegen „verduitsching". Wij kunnen slechts de waarheid vaststellen, dat din gen, die op geweld berusten, niet duur zaam kunnen zijn."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1