Rond de Kabinetsformatie Soestdijk in afwachting. Engeland is paraat. GELD Dagblad voor de Provincie Zeeland De voorgeschiedenis van de motie Deckers. MAANDAG 31 JULI 1939 53e JAARGANG - No. 255 Buitenland. Buitenlandsch oordeel over Dr Colijn. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie Binnenland. beschikbaar voor den aankoop van een AUTOMOBIEL O. FIK. Mil. „ZEEUHDIA" - GOES Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs ÏM per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goea en Vilssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden sucdedesHngen 00 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijden» f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Men schrijft ons In de verschillende bladen worden nu reeds speculaties gemaakt boe ons toe komstig Roomsch-rood-rose kabinet er uit zal zien. Voor de R.K. moet het wel een nachtmerrie zijn wie de departementen, die in het voorlaatste kabinet aan een A.R. minister waren toevertrouwd, thans onder zijn hoede moet nemen, n.l. Alge- meene Zaken (Dr Go'lijn); Financiën (Mr de Wilde) en Defensie (Dr van Dijk). Dat zijn portefeuilles die een partij met kiezersvrees liever kwijt als rijk is en daarom vonden de R.K. het Ook opper best, dat de A.R. daarmede opgeknapt werden. Aan het departement van Finan ciën heeft men al sedert het aftreden van Minister Kolkman in 19'13 geen R.K. minister meer gekend, daar waren de beeren nooit op gebrand. Wanneer de R.K. echter deze 3 por tefeuilles aan de S.D.A.P. zouden over doen (gesteld dat deze ze zouden willen accepteeren) dan viel er op groote dei ning in de R.K. party te rekenen, niet alleen bij: bladen als de Residentiebode, maar ook in militaire kringen en bij de Limburgers (die zich sedert het Over lijden van de heeren Nolens en Ruys de Beerenbrouck wat achteruit gezet voelen door de aanhangers der T'ilburgsche 'Han- delshoogeschooi). Men kan ook moeilijk partijgenooten van Prof. van Embden met Defensie Opknappen. (Het zou dus voor de hand liggen dat de R.K. door de zure appel heenheten en zelf deze weinig aantrekkelijke portefeuil les namen. 'Hier zijn voor hen echter bijna onoverkomelijke bezwaren aan ver bonden. In de eerste plaats het -'directe nadeel dat aan het bezit van Financiën en Defensie verbonden is; de Minister van Financiën moet steeds afdingen op wat zijn collega's willen uitgeven en 'krijgt dan al gauw de schuld dat zooveel aan gename -dingen niet en onaangename dingen wel gebeuren. Als b.v. een uit gave van f 1 het meeste was dat men financieel kan verantwoorden, dan kon den de R.K. vroeger rustig f 1.50 voor stellen, met het veilig gevoel dat 'Golijn of de Wilde er wel weer f 1 van zou we ten te maken. De R.K. pers had dan weer een sohoone gelegenheid om de ka pitalistische gedachtengang van de A.R. te brandmerken. Met S.D.A.P.-ministers zullen de R.K. het echter moeilijk kun nen probeeren om f 1.50 te bieden, want deze stellen dan dadelijk een rijksdaalder voor. Wat demagogie betreft kunnen de R.K., ondanks hun groote vorderingen in de laatste jaren, toch altijd nog bij' de S.D.A.P. in de leer gaan. '0'ok de portefeuille van Dfefensie is nooit erg in trek geweeist, men loopt groote kans voor militaristisch te worden uitgemaakt en op andere manieren is er met hetzelfde geld veel meer politieke winst te maken. Aan het bezit van deze 3 minder aan gename portefeuilles is echter nog een in direct nadeel verbonden, n.l. dat men dan 3 aangename portefeuilles minder krijgt en deze dus aan de S.D.A.P. moet laten. Die willen, naar het gevleugelde woord van Heykoop, ook wel eens aan den pruimeboom schudden, en het is voor de R.K. geen prettig vooruitzicht, als rem voor de (S.D.A.P. te moeten fungeeren. Geen wonder, dat de R.K. reeds dade lijk zijn gaan probeeren om bovenstaan de moeilijkheden te ontwijken, zooals ze zoo gaarne alle moeilijkheden ontwijken b.v. door devaluatie e.d. Het departement van algemeene zaken levert de kleinste moeite, men kan dat opheffen. De netelige kwestie der ambte naarssalarissen kan men toch aan den kabinetsformateur laten. Wat Defensie betreft, wist de Maas bode ons den morgen na de aanneming der motie-Deckers reeds te vertellen, -dat He bij Dr van Dijk toch in zoo goede banden was. Het zou jammer zijn om bem die portefeuille te ontnemen. Natuur- i]k, vooral jammer voor de R.K., want als b.v. Dr Deckers, de heer Bajetto, generaal van Munnikrede, of een der generaals Baron van Voorst tot Voorst er mede belast zou worden, beteetende at een aanmerkelijke derving van poli tieke winst. Wat Financiën betreft, hoopte men na- W"ft r bfr 'Oud, maar die hit liever burgemeester van Rotterdam, r is echter nog een andere kans om van le onaangename karwei af te komen. De aatste dagen wordt nogal gezinspeeld op e meedoen van de jongere christelijk- mstorischen aan een R'oomsch-Rood ka- inet en de aangewezen vertegenwoordi- (iT ls. Prof. Lieftinck. Wat kan men .°°^eeraar aan de 'Rotterdamsche andelshoogeschool nog mooier aanbie- e'n rï0 'Portefeuille van Financiën! p 'lie manier zouden vele vliegen in en tlaP 'gevangen worden. De R.K. wa ren van de neteligste portefeuilles be vrijd, zelf konden ze beter in de verdee ling der aangename portefeuilles mee doen en alle toekomstige ellende, die voortvloeien zou uit de onvermijdelijke devaluatie (ten bate van de Tilburgsche wolfabrikanten) zou nog weer geschoven kunnen worden op de ruggen der A.R. en C.H. eenlingen in 'het kabinet. Boven dien 'zou men op die wijze het R.K. volks deel, dat er nog wel verantwoordelijk heidsgevoel op nahoudt, mee gerust stel len. De strategie van de R.K, is echter te doorzichtig om succes te kunnen hebben. Wanneer de heeren willen maaien, moe ten ze eerst zaaien, en als ze wind zaaien zullen ze storm oogsten. Waar zijn de Roomsch-Roode Tegeeringen in Pruisen en Duitsc'hland gebleven? Via de financieel© schandalen (Barmat, Berlijn enz.) hebben ze 'het land rijp gemaakt voor een nationaal-sociallistische dicta tuur, hier zijn we nog maar aan het be gin, maar de erfpachtskwestie bij: de lei ders der S.D.A.P. in Amsterdam en Oss bij de R.K. hebben reeds onrust onder het Nederlandsche volk gebracht. En wat is beter voedingsbodem voor nationaal- eoclaJistische propaganda Aan een onrus tig en ongerust volk. MANOEUVRES TER ZEE, TE LAND EN IN DE LUCHT. Gedurende de maand Augustus zal de Britsche verdedigingsmacht te land, ter zee en in de lucht worden beproefd als nog nooit in vredestijd is geschied. De eerste maatregelen hiertoe worden van daag genomen, wanneer de manschappen van de vlootrevue, welke in oprichting is, zich naar hun depots zullen begeven. 12.000 reservisten, hierbij gerekend de gepensionneerde marine-officieren, zullen vandaag in Portsmouth, D'evonport en de Chatham bijeenkomen. Dit is de eerste keer in vijftien jaar, dat de marine-reserve in volle sterkte uit vaart. In do afgeloopen drie jaar zijn de sche pen van de marine-reserve aanmerkelijk gemoderniseerd. Na de inspectie zullen de zestig sche pen manoeuvres houden en naar Port land, Rosyth en Invergordon gaan. De manoeuvres zullen de maanden Augus tus en September duren. Het verlof voor de opvarenden van de thuisvloot is dit weekeinde geëindigd en de schepen van deze vloot zijn op weg naar Rosyth en Invergordon. In de Noordelijke Britsche wateren zijn meer oorlogsbodems bijeen, dan in de laatste twintig jaren het geval is geweest. Tegelijkertijd zullen 135.000 man ven het territoriale leger op groote schaal manoeuvres houden op verscheidene plaatsen in Engeland en binnenkort zal de luchtmacht opnieuw een groote vlucht maken. De civiele verdediging, het vierde leger, zal in den nacht van 9 op 10 Augustus een groote oefening houden. Londen en een groot deel van het land zullen ver duisterd worden en uit vliegtuigen van de luchtmacht zal het effect gecontro leerd worden. ITALIAANSCHE LUCHTMANOEUVRES De bladen wijden veel aandacht aan de manoeuvres van het Italiaansche luchtle- ger, welke van 2:5 tot 28 Juli in het groot ste geheim zijn gehouden in het midden gedeelte van de Middellandsche Zee. De bladen stellen deze oefeningen voor als een antwoord op de Britsche vluchten bo ven Frankrijk. Het grootste gedeelte van het tweede Italiaansche eskader, dat een kruistocht in het Oosten van de Middellandsche Zee heeft gemaakt, is te Tarente aangekomen. DE „GEZINSCODE" IN FRANKRIJK. Doel is stijging van het geboortecijfer. De nieuwe „gezinscode", welke in het Staatsblad zal worden gepubliceerd, heeft voornamelijk ten doel, het geboortecijfer in Frankrijk te doen stijgen. De tot dit doel getroffen maatregelen kunnen in twee hoofdgroepen worden verdeeld. Op de eerste plaats materieels hulp aan de gezinnen door den staat en door de beroepsorganisaties en vervol gens bescherming van het gezin door ordemaatregelen van administratieven, juridischen en strafrechtelijken aard. De aan het gezin te verleenen hulp be staat uit: 1. Premies voor eerstgeborenen. Deze premies varieeren, naar gelang de ver schillende departementen, tusschen de 2000 en 3000 francs. 2. Gezinstoeslagen voor alle al dan niet gesalarieerde werknemers, die vaders zijn van tenminste twee kinderen. De toeslagen worden uitgekeerd tot het kind den veertienjarigen leeftijd heeft be reikt en worden verlengd, tot zeventien jarigen leeftijd, indien het kind doorstu deert, of in de leer wordt gedaan. De minimum-toeslagen zijn bepaald voor het tweede kind, op tien procent van het salarisgemiddelde van het betrokken departement en voor het derde kind of daarboven, op twintig procent van het sa larisgemiddelde. BOMEXPLOSIE BIJ KLAAGMUUR TE JERUSALEM. Zaterdag zijn de personen, die bij den Klaagmuur te Jerusalem waren gekomen om te bidden, door een vreeselijke bom explosie opgeschrikt. Gelukkig werd niemand gedood of ge wond. Wel veroorzaakte de bom scheuren in den Klaagmuur en werden de venster ruiten van de Marokkaansche moskee, die in de nabijheid is gelegen, verbrijzeld. HITLER ONVERWACHT TE SAARBRÜCKEN. Hitler heeft Zaterdag geheel onver wacht. een bezoek gebracht aan Saar- briioken, waar hij de verdedigingswerken in het Saargebied en de Saarpalts heeft geïnspecteerd. De Führer, die vergezeld werd door den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, is per vliegtuig naar Bayreuth terugge vlogen. Het bericht, dat Hitier te Saarbrücken was aangekomen, kwam als een volko men verrassing, daar tevoren was mede gedeeld, dat Hitier naar Bayreuth was vertrokken en von Ribbentrop naar Salz burg was afgereisd. WEER EEN SOVJET-GENERAAL IN ONGENADE? Vernomen wordt, dat generaal Popof in de plaats is gekomen voor generaal Stern als opperbevelhebber van de eerste speciale armee in het Verre Oosten. Po- pof was tot nu toe chef van den staf van Stern. Volgens de Sovjet-bladen had gene raal Stern zich bij bet incident van Tsjang Koe Feng overladen met roem en had hij bij die gelegenheid de Lenin-orde ontvangen. D'e motieven van deze vervan ging blijven dan ook duister. Korte Berichten. Zaterdag heeft zich een ernstig vlieg ongeluk voorgedaan. De Russische divi sie-generaal Victor Kholzoelof, majoor Serge Tsjerkassof, de militaire ingenieur Alexander Titof en de adjudant Iwan Koernitsjei zijn om het leven gekomen. Bij vliegdemonstraties is een toestel van het Fransche vliegkampschip Bearn bij Boulogne sur Mer gevallen. Het kwam terecht in een autoparkeerplaats en ge raakte in brand. De bestuurder kwam in de vlammen om, Eenige toeschouwers lie pen lichte brandwonden op. De „Times" noemt 'het in een redactio neel artikel een ongeluk voor Neder land, dat Dr 'Golijn, terwijl hij voor het volk onmisbaar schijnt, onvoldoende ge steund is door het parlement. Toen hij zijn nederlaag incasseerde, aldus het blad, sprak de minister-presi dent als een man, die bereid en bijna verlangend was, zic'h terug te trekken, doch voelde, dat 'het niet het oogenblik was om zijn land in den steek te laten. Na betoogd te 'hebben, dat Dr Golijn in derdaad de meest ervaren van de Neder landsche staatslieden is, vervolgt de „Ti mes" „D'e moeilijkheid, waarvoor hij. zich, als zoovele andere staatslieden tegenwoordig, geplaatst ziet, is, dat het gevaar van een aanval door agressieve naties het land dwingt voor de landsverdediging meer uit te geven, dan het zich in werkelijkheid kan veroorloven. In het buitenland wordt Dr Golijn be schouwd als een voorbeeld van financi eele orthodoxie en hij; weigert dan ook zijn geloof in vrijen handel, een gezonde va luta en in evenwicht zijnde begrootingen prijs te geven. Niettemin is' hij er zioh duidelijker dan eenigen van zijn lands lieden van bewust, dat de wereld buiten Nederland nooit terug zal keeren tot bet „normale" economische leven Van een kwart eeuw geleden en dat de noodmaat regel van thans waarschijnlijk enkele blij vende wijzigingen met zich mee zal brengen". Het is te hopen, zoo besluit 't Britsche blad, dat de parlementaire tegenstellingen niet de gelegenheid krijgen, een bolwerk, van stabiliteit, dat in deze onzekere tijden van bijzondere waarde is, te verzwakken. ER BEGINT SPANNING TE KOMEN B'e directie van den landbouw deelt mede, van het Belgische ministerie van landbouw telefonisch bericht te hebben ontvangen dat met ingang van Dinsdag 1 Augustus a.s. de invoer van alle soorten groenten en fruit in België slechts moge lijk zal zijn op vertoon van een invoerver gunning. Deze invoervergunningen zullen voor de niet-gecontingenteerde artikelen door de daartoe bevoegde Belgische instantie op aanvraag worden afgegeven aan in Bel gië gevestigde firma's, zonder beperking ten aanzien van de in totaal in te voeren hoeveelheden. Om misverstand te voorkomen wordt opgemerkt, dat voor sla, andijvie, kom kommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien (voor welke artikelen contin- genteeringen bestaan, waarvan Neder land het beheer heeft en waarvoor door de Nederlandsche groenten- en fruitcen- trale contingenteeringscertificaten wor den afgegeven) in den bestaanden toe- stand niets verandert. Binnenland. EXTRA-TREIN. A.s. Woensdag loopt weer een goed- koope trein naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, die stopt aan de Zeeuw- sche stations Vlissingen, Middelburg, Goes, Kapelle, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland. Voor dienstregeling en prijs van het kaartje raadplege men het strooibiljet of vrage men inlichtingen aan de stations. Dinsdagmiddag drie uur sluit de verkoop der kaartjes. Uitgeleverd. Zaterdag j.l. is door de Belgische regee ring aan de Nederlandsche uitgeleverd ze kere B. G. J., monteur te Breskens, die onlangs te Gent werd aangehouden als verdacht van verduistering. De man is ter beschikking van de Justitie te Middelr .burg gesteld. RONDOM HET PALEIS. De Baarnsche correspondent van het „Alg. Hbld" meldt: Het is lang stil geweest, .maar nu be gint de spanning rondom het Paleis te Soestdijk te komen. Dit is merkbaar aan het publiek, veelal vacantiegangers, die zich geruimen tijd voor het Paleis ophou den. Het is ook merkbaar aan de ingeze tenen van Soest en Baarn, die anders hun dagen zittend of wandelend in het bosch slijten, maar zich nu, gewapend met een vouwstoeltje naar Soest begeven om daar eenigen tijd door te brengen en nauwkeu rig waar te nemen, wat het Paleis in- en uitgaat. Alles in afwachting tot de blijde gebeurtenis in het Paleis een feit zal zijn. D'e technische dienst van de Rijkstele foon heeft de laatste weken hard gewerkt om de verschillende installaties, waarmee het verheugende nieuws van de geboorte van een Prins of een Prinses de wereld wordt ingezonden, gereed te maken. Het A. N. P. zal een van de eerste da gen van Augustus zijn intrek weer nemen in het Badhotel te Baarn, waar reeds, evenals in Hotel Trier te Soestdijk, een volledige telex-installatie benevens een di recte telefoonverbinding met het Paleis Soestdijk wacht. Dr de Groot, de behandelende genees^ heer van de Prinses, heeft Donderdagmor gen een bezoek aan het paleis gebracht, maar heeft daar nog niet, zooals bij de geboorte van Prinses Beatrix, zijn intrek genomen. De dokter logeert met zijn fami lie in het Badhotel. Hij moet zelfs, naar wij vernamen, doende zijn geweest om in Baarn een gemeubileerde villa te huren. De zusters, welke op de kraamkamer zul len dienst doen, zullen in het begin van de volgende week op het paleis Soestdijk arriveeren. Men deelt ons mede, dat de Prinses zioh zeer ge zond gevoelt en tot voor kort zelfs regelmatig in de zweminrichting achter het Paleis een bad ging nemen. Nog dagelijks wandelt of speelt zij met de kleine Prinses in het park van het paleis. A.s. Dinsdag komt te Soestdijk een de tachement Rjjksveldwacht, hetwelk nog verder wordt aangevuld. De rijksveld- waoht zal belast zijn met de regeling van het verkeer, dat na de geboorte van het Vorstenkind geheel wordt omgelegd, zoo dat rondom het Paleis Soestdijk een vol komen rust zal heersöhen. Begin volgenlde week wordt Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, voor eenigen tijd op het Paleis Soestdijk verwacht. SPOORWEGPOSTZEGELS. Bij gelegenheid van het eeuwfeest. Ter gelegenheid van het lOO-jarig be staan van de Spoorwegen in Nederland zullen van 1 September t.m. 31 October a.s. naast de andere postzegels bijzondere postzegels met afbeeldingen, welke be trekking hebben op de spoorwegen, zon der toeolag worden uitgegeven in de fran- keerwaarden van 5 en 12,5 cent. DE INVOER VAN GROENTEN EN FRUIT IN BELGIë. Slechts mogelijk op vertoon van een vergunning. De voorgeschiedenis van de motie- Deckers. De buitenlandsche pers over het gebeurde. Soestdijk in afwaohting. Het onweer van gisteren. Buitenland. Toeslag aan de gezinnen in Frankrijk. Groote manoeuvres in Engeland. op gemakkelijke betalingsvoor* waarden. Vraagt Inlichtingen. Beestenmarkt 8, Telefoon 24% Stationsweg 33, Telefoon 487 (na 5 uur). DE HOUDING VAN DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN. Over de voorgeschiedenis van de motie- Deckers schrijft de „Avondpost": Donderdagmiddag, toen de vergadering dear Tweede Kamer begon had Mr Deckers de motie in zijn zak. Het vonnis stond al vast. [Wat Dr Colijh zou zeggen in zijn rede deed er niet toe. Hij sprak voor doo-- vemans-ooren. Het wasmonniken werk. Ons is onomstootelijfc gebleken, dat dat deze houding der room- scbe fractie te voren aan eenige linksche groepen bekend was. Men wist, dat bet initiatief van die zijde zou komen. Dat de sociaal-democra ten er zich bij zouden aansluiten lag voor de hand. Maar: de vrijzinnig-democraten? Hebben zij tevoren een (officieuze) toe- zeggging gedaan van medewerking aan een te vormen kabinet? Het is bekend, dat den katholieken aan die medewerking niet alleen veel gelegen was, maar zelfs, dat zij voorhen f ei it el ijl k het beslissende moment vormde. Reeds vier jaar geleden, bij de (mislukte) formatie-Aal- berse, was dit het geval. Maar toén bon men die medewerking niet verkrijgen. Is het nu anders geweest? Was er voor afgaand overleg? Wisten de katholieken, dat zij het kabinet konden torpedcersn, omdat ook de vrijzinnig democraten met hen in zee zouden gaan? Durfden ze daarom de poging aan? Stond er. toen de minister-president ging spreken, reeds een roomsch-rood-rose phalanx in reser ve? Het is van belang dit te weten, omdat als -die vragen bevestigend beantwoord mochten worden, de beslissende stoot tot deze kabinets-crisis feitelijk van de zijde der vrijzinnig democraten is gekomen. En dit zou, na de 'houding, bij de formatie van '37 door de katholieken tegenover ben aangenomen, toch wel zeer merkwaardig zijn. Mr Oud zegt men wil thans geen portefeuille. Begrijpelijk. Hiji kan Rotterdam niet in den steek laten. Maar is dat, anderzijds wel in den haak, wanneer zijn advies van zoo groot gewicht 'is geweest voor het ontstaan van deze crisis? Misschien wil men omtrent dit alles wel opheldering verschaffen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1