De Kabinetscrisis. De Vierdaagsche. Wanordelijkheden In Spanje? Binnenland. Uit de Provincie MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. Scotland Yard is gereed een offensief te openen tegen hen, die men ervan ver denkt, met de I.R.A. in verbinding te staan. De wet, die twee jaar van kracht blijft, stelt de politie in staat, iedereen aan te houden onder verdenking van samen spanning met het I.A.R., en zij geeft Hoare het recht, iedereen die in Enge land nog geen twintig jaar woont, uit het land te zetten onder dezelfde verdenking. Reeds in de eerste uren na het van kracht worden van het wetsontwerp tot bestrijding en voorkoming van geweldple ging heeft de minister van Binnenland- sche Zaken meer dan dertig gevallen moeten bestudeeren. TALRIJKE ARRESTATIES TE MADRID EN VALENCIA. In berichten, aan de Fransch-iSpaan- sche grens ontvangen, is sprake van nieuwe wanordelijkheden in Spanje. Gemeld wordt, dat generaal Franco en Suner voortgaan met de „schoonmaak" onder de hooge militairen. De wanordelijkheden zouden een derge- 1 ijken Vorm hebben aangenomen, dat de nationalisten genoodzaakt geweest zouden zijn, de verspreiding van hun eigen bla den te verbieden. In de afgeloopen 48 uur zouden in de voornaamste steden van Spanje, in het bijzonder in Madrid en Valencia, talrijke personen gearresteerd zijn. De politie heeft daar opdracht gekre gen de gebouwen, toebehoorende aan de monarchisten, te bewaken. In een d'oor de regeering te Burgos uit gegeven verklaring worden intusschen de berichten over oneenigheid onder de generaals met nadruk tegengesproken. DE DANZIG-KWESTIE. Besprekingen te Gdynia. Beck, de Poolsche minister van buiten- landsche zaken, is per vliegtuig van Warschau te Gdynia aangekomen, waar zich ook de Poolsche commissaris in Danzig bevindt. In Poolsche kringen bewaart men het stilzwijgen over het doel van de reis van Beek, doch in buitenlandsche kringen te Warschau neemt men algemeen aan, dat de minister zich persoonlijk wilde laten inlichten over den toestand te Danzig en den commissaris-generaal wellicht in structies heeft gegeven in verband met de ontwikkeling der dingen in de vrije stad, in het bijzonder wat zijn houding betreft ten aanzien van de hermilitairi- seering, die nu al sedert begin Juli voort duurt. WEER MOEILIJKHEDEN MET MOSKOU? Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron is er bij de onderhandelingen tus- schen de drie mogendheden te Moskou Donderdag opnieuw een kink in de kabel gekomen. Motolof zou namelijk bezwaar hebben gemaakt tegen het Fransob-Brit- sc'ke voorstel om een verklaring uit te ge ven, dat de drie staten een „accoord tot tot overeenstemming te komen" hadden bereikt. Molotof zou gezegd hebben, dat het wei nig waarde beeft een verklaring te publi- ceeren, dat op vele punten een accoord is bereikt, zoolang er nog verschillen blij ven bestaan over de kwestie, die Moskou van het hoogste belang acht, namelijk de indirecte agressie. Dientengevolge beerscht er thans weer onzekerheid, of Chamberlain Maandag in het Lagerhuis een verklaring over de be sprekingen te Moskou zal afleggen. JAPANSCHE REPRESAILLES TEGEN AMERIKA? Aangezien de Vereenigde iStaten bet handelsverdrag met Japan hebben opge zegd, verwacht men te Tokio, dat ook zij de eerste stappen zullen doen, om tot een nieuw verdrag te geraken. De Japansche regeering zal binnen enkele dagen antwoorden. Velen zijn van meening, dat Japan zal trachten economische repre saillemaatregelen te nemen en mogelijk zijn a'fzet in La- tijnsch Amerika zal uitbrei den. EEN ZILVEREN STRUIKELBLOK TE TOKIO? öfficieele kringen verklaren, dat de BritsehJapansche conferentie te Tokio viot vordert in een vriendschappelijke at mosfeer. De dagbladen echter melden, dat de besprekingen gestokt zijn bij de be handeling van de problemen ten aanzien van de uitlevering van het zilver der Chi- neesche banken. De Britsohe delegatie gaf toe, dat 14 millioen Yoean zilver in specie bij de Chinee'se'he banken ligt, doch weigerde dit zilver uit te leveren, waarop de Ja panners een beroep deden op de overeen komst van Arita en Craigie en verklaar den, dat het zilver uitgeleverd moest wor den aan de voorloopige regeering van Peiping. DUITSCHLAND' LEEFT OP EEN VULKAAN. Het is een jaar geleden, dat de bewo ners aan weerszijden van de Twentsch- Duitsche grens werden opgeschrikt door een hevig geloei en gebrul, dat kilome ters ver te hooren was. Het bleek, dat krachtige gassen zich langs de boorga ten, welke men in den aardbodem van het Bentheimer woud had gemaakt, om te zoeken naar de voor Duitschland zoo kostbare olie, een uitweg hadden ge zocht. Onmiddellijk werden veiligheidsmaat- H. M. de Koningin heeft gisteravond te acht uur op den Ruigenhoek ontvan gen den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr J. R. H. van Schaik. Speculaties in parlementaire kringen. De „A v o n d p o s t" meldt, dat in parlementaire klingen algemeen wordt tegemoet gezien, dat de kabinetsopdracht zal worden verleend aan mr dr L. N. Deckers, den leider der parlementaire oppositie. De kans bestaat, dat de Konin gin eerst nog verschillende staatslieden zal hooren. Mocht een katholiek formateur probee- ren een nationaal kabinet te vormen, dan verwacht men in parlementaire kringen een positieve mislukking, aangezien verschillende fracties daaraan niet zullen meewerken, zoodat met stelligheid het optreden binnen kort wordt tegemoet gezien van een kabi net, bestaande uit R.-K., Soc.-Dem. en V.-D. Reeds nu interesseert men zich echter voor de vraag hoe in zulk een kabinet de getalsverhouding zal zijn. Zijn er in het nieuwe kabinet ook 11 portefeuilles en worden deze verdeeld over 5 katholie ken, 4 socialisten en 2 vrijz.-democraten, dan hebben de niet-katholieken daarin de meerderheid, maar ook aan de ver houding 6, 3, 2 of 6, 4, 1 zijn verschil lende bezwaren verbonden. Gistermorgen hebben verschillende fracties vergaderd. Hoewel daaromtrent natuurlijk nog niets besloten is, worden er toch reeds namen genoemd van so ciaal-democraten, die eventueel voor een poitefeuille in aanmerking zouden komen. De „Avondpost" hoorde als zoodanig noemen: ir J. W. Albarda, dr J. v. d. Tempel, W. Drees en prof. dr G. v. d. Bergh. regelen genomen, vooral om een ontplof fing te voorkomen en in wjjden omtrek werd alles afgezet. Fantastische verhalen deden de ronde van geheime Duitsche onderzoekingen, men sprak er zelfs van, dat helium ge vonden was. De gaten werden echter gestopt na vele vruchtelooze pogingen en de rust keerde terug. Thans doet zich wederom zulk een fe nomeen voor en wel in het dorp Neuen- gamme, vlak voor Hamburg. Gedurende een viertal dagen en nachten spoten 40 m. hooge gasfonteinen uit de aarde, waarbij 'n angstwekkend onderaardsch gerommel kilometers ver te hooren was. Ofschoon tallooze arbeiders voorzien van gasmaskers, van den vroegen morgen tot den laten avond werkten, om de opening af te sluiten, bleek tegen het ongehoorde geweld van het met een druk van 50 at mosfeer opschietend gas, dat uit het diepste der aarde slijk, steenen en water meevoerde, niets uit te richten. Om een ontbranden van het gas te ver hinderen, werden de omvangrijkste maatregelen genomen. Tweemaal trok er een onweer over en men vreesde voor het treffen van den bliksem met de reuzen- springbron. Dinsdag is men er echter in geslaagd, de bron weer te stoppen, welke door bo ringen naar olie ontstaan was. MARS GEEFT GEEN GEHOOR. Gebruik makend van de gelegenheid, dat de planeet Mars dichter bij de aarde stond dan sedert vijftien jaar het geval was, hebben radiodeskundigen Donder dagavond getracht, van Baldwin (Loui siana) uit, een sein naar dit hemel lichaam te zenden. De proef werd genomen door de Mu tual Broadcasting System in aanwezig heid van een aantal sterrekundigen. Men had berekend, dat het sein 3% mi nuut noodig zou hebben, om Mars te be reiken en eenzelfden tijd om naar de aarde weerkaatst te worden. De deskun digen en astronomen wachtten 6V2 mi nuut, doch het sein kwam niet terug. Gisteren was de laatste dag van de Vierdaagsche afstandsmarschen. Het resultaat overtrof de verwachtingen. Gebleken is, dat de Vierdaagsche-1939 in totaal 67 uitvallers heeft gehad op een totaal van 3786 deelnemers, dat den eer sten dag uitrukte. Dit aantal uitvallers komt dus neer op een percentage van rond 1,7 en dat is het laagste, dat tot nu toe geboekt is. Vorig jaar, toen er toch zeer weinig uit vallers waren, bedroeg het percentage nog 2 pet. OUD-MINISTERS IN AUDIËNTIE. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten pa'leize Noordeinde in audiëntie ont vangen de leden van het vorige kabinet- Golijn, t.w. de ministers mr J. A. de Wilde, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, prof. dr C. P. M. Romme, mr M. P. L. Steenherghe, 'Oh. J. I. M. Weiter en mr G. M. J. F. Goseling. Prof. Slotemaker de Bruïne was ver hinderd. HET PENSIOEN DER LEDEN VAN HET VIJFDE KABINET COLIJN. Er is ons gevraagd, zegt het „Vader land", of de ministers, die drie dagen na hun benoeming hun ontslag hebben ge vraagd na het votum der Tweede Kamer, nu een vol jaar pensioen krijgen. Ons antwoord luidt: geen sprake van. Het ministerspensioen wordt bij den dag berekend. Op het oogenblik van hun ont slagaanvrage hebben de leden van het vijfde kabinet Go-lijm recht op een pensioen berekend naar 3/30 van 1/12 van hun salaris ad f 13.680, d.w.z. f 114 per jaar. Voor de ministers die ter aanvaarding van dit ambt een staatsbetrekking hebben prijsgegeven de heer Damme b.v. zou in dit geval hebben kunnen verkeeren geldt een speciale regeling, waarbij naast dit ministers-pensioen ook een pensioen voor die opgegeven betrekking wordt, be rekend. Dit geschiedt volgens een formule welke te ingewikkeld is om hier uiteen te zetten, maar er wordt mede bereikt, dat ziji geen nadeel lijden door de aanvaarding van het ministersambt. VERBLIJDENDE BELANGSTELLING VOOR ONZE PROVINCIE. Mede dank zij de bemoeiingen van den Vlaamschen Toeristenbond valt er den laatsten tijd een toenemende belangstel ling der Vlaamsche toeristen voor de provincie Zeeland waar te nemen. Zoo zullen op 15 Augustus, het feest van „half Oogst", verschillende uitstap jes naar Zeeland plaats vinden. Er staat o.m. op het programma een trip van Gent naar Goes waaraan 500 personen zullen deelnemen. Van Gent zal gevaren worden met een der booten van den Prov. Stoomboot- dienst op de Westerschelde naar Hoede- kenskerke, vanwaar het gezelschap per tram naar Goes zal reizen. Verder zal vermoedelijk een reis ge organiseerd worden van Antwerpen naar Vlissingen, terwijl ook plannen in voor bereiding zjjn om met een der zeeschepen van de Stoomvaart-Mij. „Zeeland" te Vlissingen een tweedaagsche tocht Gent Londen te organiseeren. Verder worden nog andere plannen uit gewerkt voor een bezoek aan onze pro vincie. Wedstrijden Nederlandsche Bakkersbond. De uitslag van de Provinciale vrije Vak- wedstrijden, gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afdeeling Zie- rikzee, van den Nederlandschen Bakkers- bond, gehouden op 26 en 27 Juli, luidt als volgt: Klasse 1: Waterbusbrood (lang model) le prijs: M. J. Huissoon, Yerseke; 2e J. Remijnse, Kapelle; 3e W. P. v. d. Vrede, (Yerseke (diploma); 4e M de Graag, Arnemuiden (diploma); 5e G. P. Filius, Yerseke '(diploma). Klasse 2: Waterbusbrood (kort model) le prijs: J. Remijnse, Kapelle; 2e G. P. Filius, Yerseke; 3e W. L. de Schipper, Nieuwdorp (diploma). Klasse 3: Melkbusbrood (lang model) le prijs: A. J. Eckhardt, Terneuzen; 2e J. L. v. d. Zande, Zierikzee; 3e J. Re mijnse, Kapelle'(diploma). Klasse 4: Beschuit, le prijs: J. Remijnse, Kapelle; 2e J. L. v. d. Zande, Zierikzee; 3e W. P. v. d. Vrede, Yerseke (diploma); 4e M. de Graag Arnemuiden (diploma). Klasse 5: Krentenbrood (busbrood), le prijs: M. de Graag, Arnemuiden; 2e. F. v. d. Vreugde, Wolf aartsdijk; 3e. C. J. de Koster, Dreischor (diploma); 4e G. P. Filius, Yerseke (diploma). Klasse 6: Tarwebrood (lang model), le prijs: W. P. v. d. Vrede, Yerseke; 2e F. v. d. Vreugde, Wolfaartsdijk; 3e A. J. Eckhardt, Terneuzen (diploma). Klasse 7: Tarwebrood (rond model), le prijs: D. M. van Halst, Groede; 2e G. P. Filius, Yerseke; 3e W. L. de Schip per, Nieuwdorp (diploma). Klasse 8: Kleinbrood. 3e prijs: C. P. Filius, Yerseke; 4e J. L. v. d. Zande, Zierikzee (diploma); 5e W. P. v. d. Vrede, Yerseke (diploma). Klasse 10. Artikelen ter opluistering der banketbakkerij. 2e prijs: J. L. v. d. Zande, Zierikzee; 3e M. J. Stols, Bruinisse: 4e I. A. C. Berre- revoets, Brouwershaven (diploma). De Wisselbeker van den Provincialen Zeeuwscben Bakkersbond werd toegewe zen aan den heer Joz. Remijnse te Ka pelle, met 34 punten. Afdeeling bakkerszonen en gezellen. Klasse 11: Waterbusbrood (lang model) le prijs: Jac. A. Burger, Kapelle; 2e H. J. Burger, Kapelle; 3e M. L. van Liere, Terneuzen (diploma); 4e S. Stoutjesdijk, Zierikzee '(diploma); 5e Gebr. Rotte, Oos- terland (diploma). Klasse 12: Melkbusbrood (lang model), le prijs: M. L. van Liere, Terneuzen; 2e S. Stoutjesdijk, Zierikzee; 3e Jac. A. Bur ger, Kapelle (diploma); 4e H. J. Burger Kapelle (diploma). Klasse 13: Hollandsche Beschuit, le prijs: Jac. A. Burger, Kapelle; 2e H. J. Burger, Kapelle; 3e S. Stoutjesdijk, Zierikzee (diploma). Als nr 2 op de aanbeveling voor secretaris van het Waterschap Tieler- waard is geplaatst Jhr Mr Wttewaall van Stoetwegen te Middelburg. Zaken worden verplaatst. We hebben reeds herhaaldelijk opge merkt dat er in de Goesche middenstands wereld een gezonde groei zit. Zoo worden vandaag niet minder dan drie zaken naar vernieuwde panden verplaatst. De Goesche Apotheek ver huist naar het 16 m diepe pand Klokstr. 19, waar meer ruimte is dan in Ganze- poortstraat 1. Het exterieur met zwarte tegels en het interieur met blank eiken doen het uitstekend. De dames'hoedenzaak Eversd ij k - Sohrijver krijgt in de Lange Vorst- straat 65 onderdak. Vroeger in de Voor stad. O'ok hier is een aardig winkelpand verrezen. De dames vinden hier een mo derne zaak, waar ze prettig keuze zullen kunnen maken. Voor een aparte paskamer is gezorgd. Ten slotte 'het sigarenmagazijn D e M u n c k. Dit blijft in dezelfde straat (Lange Vorst), maar verhuist van 35 naar 1 - In Middelburg werd Donderdag de traditioneele ringrijderij gehouden. 74. Aan pui, etalage en interieur is alle zorg besteed. Een groot aantal merken wacht op de rookers. G. Geysen. f Op 66-jarigen leeftijd is alhier overle den de heer G. Goysen, directeur van de Wasscherij „de Zon". De overledene nam aan het vereenigingsleven een werkzaam aandeel. Zoo was hij penningmeester van „Vreemdelingenverkeer", van de OTanje- vereeniging en van de afd. van het Roode Kruis, bestuurslid van de afd. Toonkunst en oud-bestuurslid van het R.-K. Zieken huis en andere vereenigingen en instel lingen. Kloetinge. Woensdagavond had de 83- jarige wed. J. v. d. PlasseSmallegange bet ongeluk zoodanig te vallen dat zij haar pols brak. 's Heer Arendskerke. Gemeente raad. Gisteren vergaderde de raad. Eén vacature. Met kennisgeving afwezig dhr H. Goedegebure. De voorz. deelt mede, dat van dhr C. Philipse bericht is ontvangen dat hij zijn benoeming als lid van Gedep. Staten heeft aangenomen en derhalve heeft op gehouden lid van den raad te zijn. De voorzitter dankt dhr Philipse voor al hetgeen hij in het belang der gemeente heeft gedaan en voor de ondervonden vriendschap. Na onderzoek van den geloofsbrief wordt dhr M. Duijnkerke toegelaten als lid van den raad (vac. C. Philipse). De voorzitter wenscht dhr Dujjnkerke geluk met deze benoeming. Daarna wordt overgegaan tot verkie zing van een wethouder (vacature dhr C. Philipse). In herstemming komen dhrn Linden- bergh en Vermeule. Bij loting blijkt, dat dhr Lindenbergh (Lib.) is benoemd, wel ke verklaarde deze benoeming aan te ne men. De voorz. wenschte dhr Linden bergh hiermede geluk. Hierna bood de voorzitter namens B. en W. de gemeenterekening voor 1938 aan, waaruit bleek, dat deze voor den gewonen dienst een inkomst aangeeft van f 114.887,60 en een uitgaaf van f 102.364,42, alzoo een batig slot van f 12.523,18. De kapitaaldienst met een inkomst van f 79.354,77 en met een uit gaaf van f 88657,78,alzoo met een nadee- lig slot van f 9303,01. De voorzitter deelt mede, dat het na- deelig saldo van den kapitaaldienst zijn oorzaak vindt in het feit dat een gedeel te geldleening, afgelost wegens conver sie, niet opnieuw is opgenomen. Tevens werden overgelegd de rekenin gen dienstjaar 1938 van het Groot-Arm bestuur van 's H. Hendrikskinderen en van het Burg. Armbestuur van 'sH. Arendskerke. De rekening van eerstge noemd armbestuur geeft een inkomst ge wone dienst aan van f 4661,40, een uit gaaf van f 3502,57, alzoo een batig saldo van f 1158.83, terwijl de rekening van het burg. armbestuur gewone dienst een inkomst aangeeft van f 12.869,24 en een uitgaaf van f 11,980,49, alzoo een batig slot van f 888,75. Kapitaaldienst inkom sten f 46.558, uitgaaf f 37.210, batig slot derhalve f 9347,25. In verband met een ingekomen ver zoek van 't Groot-Armbestuur van 'sH. Hendrikskinderen, om in plaats van borgstelling een fraude verzekering te kunnen sluiten, wordt het reglement op de instellingen van weldadigheid in dien zin gewijzigd. Vervolgens wordt besloten tot vast stelling van een nieuwe verordening voor de genees-, heel- en verloskundige armenverzorging met instructie gemeen tegeneesheer belast met de armenprac- tijk. 't Bestuur van de Herv. Chr. School te 's H. Hendrikskinderen verzoekt om de benoodigde gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor eenige klei ne verbouwingen aan die school en aan schaffing nieuwe leermiddelen. Kosten worden geraamd op ongeveer f 460. M. a.st. wordt hiertoe besloten. Tevens komt in behandeling een zelfde verzoek van het bestuur der bijz. lagere school te Nieuwdorp, tot het aanbrengen van clocets met septictanks, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer f 460. Eveneens wordt hiertoe besloten. B. en W. stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van 'n tweetalt "woningen, plaatselijk gemerkt Wijk F no. I, bewoond door dhr J. van der Maale te 's-'Heer Arendskerke en de woning, ge merkt Wijk F no. 156, gelegen in de z-g- Graszode, bewoond geweest door dhr J- Butijn. Alzoo besloten. De geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden worden in orde be vonden. Niet toegelaten wordt dhr G. Phi lipse, wegens 'het bekleeden van een on- vereenigbare 'betrekking. Nadat de raad eenigen tijd in besloten zitting heeft vergaderd, komt aan de orde de benoeming van een tijdelijk gemeente geneesheer te Nieuwdorp. De voorzitter deelt mede, dat met in gang van 16 Aug. e.k. aan dhr A. K. Gel derblom, arts1 te Nieuwdorp, eervol ont-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 2