Alle COUPONS en LOSSINGEN N.V. HENDRIKSE Co.'s BANK eerste blad. Dagblad voor de Provincie Zeeland De oplossing van de crisis. AidontiMivketo ZATERDAG 29 JULI 1939 53c JAARGANG - No, 254 Kamervergadering tijdens de crisis. De komende blijde gebeurtenis. Buitenland. Britsche anti-terreurwet in werking. Belangrijkste Nieuws. „DAT NOOIT" zei Van Speyk, en hij vloog met zijn ,DAT NOOIT" als ze U andere dan CASTRO L- daarom voordeeliger. Vraagt Uw garage-houder de Nieuwe CASTROL. C, DE LEEUW, Middelburg, vikingschep. 39-41 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 jljkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.40 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededseüngen 60 cent per -ege' Kleine Advertentiën Dinsdags es Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. NAAR EEN ROOMSCH-ROODE COMBINATIE? „Jantje had een glas gebroken...." Het ligt toch eigenlijk voor de hand, dat nu een roomsch-rood Kabinet moet optreden. De socialistische pers heeft zich dan ook reeds ten volle bereid verklaard. Terecht signaleert echter het „Alg. H d b 1." enkele uitingen in rioomsche bladen als „D e Maasbod e" en „D e Tijd", waaruit blijkt, dat men in bet roomsOhe kamp 'het risico van roomsch- rood toch liever niet alléén zou willlen dragen. Zoo schrijft „De Tijd" o.m.: „De lijn die door de huidige stemming over de motie-Deokers in de Tweede Kamer ge trokken is, geeft zeker ni'et de scheiding weer die de meeningen der volksvertegen woordigers t.io.v. zulk een program (de gewezen werklocsheidspolitiek van Mr Romme) zou verdeelen". En het blad pleit dan ook al voor een zoo breed m'oge- lijken grondslag van samenwerking, en vindt daarbij steun bij de „Miaas bode" die hoopt, dat de nieuwe formatie „daar zal worden aangeknoopt, waar Dr Colijn in zijn eerste formatie-poging bleef steken, grootendeels door eigen on handige schuld, n.l. biji de poging tot for matie van een nationaal kabinet, ziji bet dan met eenigszins anderen inslag dan Dr Colijn zich dien zal hebben gedacht." Maar, aldus het 'Hdbl., hoe stellen de (katholieken zich die breede basis dan Voor? Toert Dr 'Colijn er een probe'erde te Vormen, hebben zij geweigerd ook maar iets van hun eischen te laten vallen. Kun nen de roomschen nu in redelijkheid ver wachten, dat de inschikkelijkheid die1 zij aan Dr Colijn weigerden, nu door dege nen die achter dezen laatsten bleven staan, jegens een roomische proeve van breede basis zal worden betoond? Moet al het nemen aan de roomschen ten goede komen, en 'al het geven door ide anderen geschieden, alsof de R.K. Staatspartij het in Nederland geheel v'oor het zeggen heeft. Waarlijk, dit ware, ge zien ook de hotte wijze waarop de katho lieken een s'paak hebben gestoken in een wiel dat nog niet eens een kans had ge kregen om te draaien, toch waarschijnlijk te veel verlangd. Eh als Dr Deckers zijn „moed („De Maasbode" sprak spelender wijs van „bloeddorst", en teekende het geval daarmede juister dan het blad wel licht zelf besefte) op zulke verwachtin gen zou hebben gegr'ondvest, en nog steeds voor het roomsch-roode of radicale volksfront-alternatief zou terugdeinzen, dan zou zijn daad toch wel van zeer bedenkelijke lichtvaardigheid getuigen. Op zulke losse gr'onden speelt men toch niet met het landsbelang! Voor de waardig heid van het parlementaire stelsel en voor de standing van de grootste partij; in Ne derland moeten wij, ook als tegenstanders van völe harer politieke opvattingen, ho pen, dat het niet zoo is. Ook de „N. R. C r t" bespreekt de uit latingen in „De Maasbode" en zegt O'.m.: „Het R. K. blad praeludeert weliswaar op samenwerking met de S. D. A. P., doch in een „nationaal" kabinet. De constructie van ©en toekomstig Ka/- binet als het blad zich denkt is waarlijk niet onaardig gevonden. Nadat het R. K. orgaan eerst 'het geschil practisch tot een persoonlijke kwestie heeft terug gebracht meent het den weg vrij voor een nationale combinatie van liberalen tot en met soci aal-democraten, uiteraard onder R. K. lei ding! De liberalen, wier aanwezigheid in het 'kabinet-Golijn van 1933 voor den heer Aalberse nota bene een bezwaar was om er zijn fiat als R. K. fractieleider aan te geven, zouden thans wel mee mogen doen, blijkbaar om te helpen de sociaal-demo craten, wier hulp op sociaal terrein noo- dig is om de R. K. wenscben tot uitvoe ring te brengen, op ander gebied in be dwang te houden. We zouden bet program wel eens willen zien, waarop een homogeen kabinet van deze samenstelling zou zijn te formu- leeren In elk geval schijnt een samenwerking met de S. D. A. P. voor de' Roomsck Ka tholieken nog wat te compromittant, in dien niet tevens vele anderen van de par tij zijn. Geen wonder trouwens, omdat bet Episcopaat voor het socialisme nog steeds een dreigende vinger opsteekt, dat goede katholieken, die niet in de politiek gecon- fijt zijn, van de bereidheid der R. K. Staatspartij! om zelfs maar „een beetje" met de S. D. A. P. samen te werken, weinig zullen snappen. Merkwaardig is, dat ook „OnsNoor- SUPPLETOIRE BEGROOTING VAN DEFENSIE AAN DE ORDE. Gistermiddag kwam de Tweede Kamer bijeen. De voorzitter deed mededeeling van het binnenkomen van een mededeeling, dat de ministers ontheffing uit hun ambt hebben verzocht en van het verzoek der regeering om de agenda af te handelen. Achter de ministerstafel had alleen de heer van D ij k plaats genomen. Nadat verschillende kleine ontwerpen waren afgedaan, kwam aan de orde de suppletoire Begrooting van Defensie voor 1939. De heer Amelink (A.R.) drong aan op vervaardiging in het binnenland van legermateriaal. De kostwinnersvergoeding acht spr. te laag en hij bepleit een betere regeling. De heer Til an us (C.H.) meent, dat het grootst mogelijke rendement uit de gevoteerde gelden moet worden getrok ken. Spr. is er nog niet van overtuigd, dat alle militaire autoriteiten daarvan overtuigd zijn. Hij dringt opnieuw aan op uiterste zuinigheid. Er moeten vastere regels worden ge volgd bij de verdeeling van uitgaven over den" (R. K.) betoogde, dat eerst moet getracht worden een nationaal kabinet te vormen, waarvan niemand uitgesloten wordt, die zichzelf niet uitsluit, waarbij bet blad het gewensobt acht, dat de poli tieke partijen niet te nauw aan dit kabi net verbonden worden. Pas als zoo'n nationaal zakenkabinet or niet kan komen, zou er, meent bet blad, „aanleiding zijn om op de groepen, die voor de motie-Deckers stemden, de ver antwoordelijkheid te leggen, een nieuw kabinet te vormen. Waaraan deze zich dan inderdaad ook niet zouden mogen onttrekken". „Maar voorloopig is deze oplossing niet aan de orde. De weg wijst thans heel duidelijk naar een z.g. nationaal Kabinet. Dat de formateur daarvan geen ka tholiek behoeft te zijn, ligt voor de band. Integendeel, er zou zelfs alles voor te zeggen zijn, om bepaalde gevoeligheden te ontzien, dat het juist geen katholiek werd". Ja, ja! Wie denkt hierbij niet aan 'het bekende versje van Van Alpben, over Jantje, die een glas bad gebroken, maar die met de stukken geen raad wist? den gewonen en den kapitaaldienst. Spr. meent, dat het ernstige plicht is van de regeering te zorgen, dat er wordt nagegaan, of er voldoende controle is op de werkloozen. Er zij n er im mers 600 0, die plotseling werk vonden, toen zij voor oproeping in aanmerking kwamen. Vervolgens maakt spr. aanmerking op de wijze, waarop de regeering over het crediet van 100 millióen heeft beschikt. Van artikel 24 der comptabiliteitswet is een ongewoon gebruik gemaakt. Deze bepaling betreffende de overdracht van posten naar het volgende dienstjaar is ruimer toegepast, dan de bedoeling van den wetgever is geweest. De heer Weit kamp (C.H.) vraagt of de oproeping van dienstplichtigen spe ciaal uit de grensstreken wel rechtvaar dig is. Zouden de niet-opgekomenen aan de opgekomenen niet een vergoeding kun nen betalen? De schadevergoeding aan de kleine zelf standigen noemt spr. onvoldoende. Op het platteland, waar hulpkrachten moei lijk te krijgen zijn, worden de landbou wers, die opgeroepen worden, gedupeerd en krijgen slechts lage schadevergoeding. De heer Ruijs de Beerenbrouck (R.K.) gelooft niet, dat de minister, met zijn financiëele denkrichting, te veel gel den zal aanvragen. Het lijkt minder juist, dat allerlei niet- dringende kwesties in een suppletoire i begrooting zijn ondergebracht. Wat de vliegveldkwestie betreft, een der argumenten voor de snelle oplossing van het vraagstuk van een nationale luchthaven was de spoed, welke defensie bij den aanleg der militaire vliegvelden had. Spr. hoopt, dat dit vraagstuk spoe- dig moge worden opgelost en dat binnen de vesting Holland nog een vliegveld mag worden gevonden. De regeering moge met de uitwerking van haar vlootplannen niet te lang aar zelen. De heer Van SI een (S.D.) vraagt verbetering van de kostwinnersvergoe ding. Verbetering van de uitkeeringen der boeren en kleine zelfstandigen acht spr. dringend noodig. De heer Van P o I 1 (R. K.) meent, dat aan de Nederlandsche industrie zoo veel mogelijk opdrachten moeten worden verstrekt. De Minister van Defensie betoogt, dat met bet Nederlandsche be drijfsleven door bet regeeringscommissa- riaat dagelijks: contact wordt gehouden. Alles wat in Nederland kan worden ge maakt, zal er worden vervaardigd. In al die jaren zijn er slechts 21 vlieg- Naar wij' vernemen, beeft in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in bet Prinselijk gezin, dr J. de Groot uit 's Gravenhage, Donderdag weder zijn in trek genomen in het paleis Soestdijk. tuigen in het buitenland besteld. Toch een bewijs, dat ook de landmacht met de in dustrie kon samenwerken. Zoo lang geen beslissing over een cen traal vliegveld is genomen, kan Rotter dam Waalhaven niet prijs geven. Het bouwen van hangars op Waalhaven is door Rotterdam geweigerd. Het zoeken van een vliegveld in de plaats van Waalhaven is met succes be kroond en het vliegveld zal waarschijnlijk bij; Verhoven (bij' Gilze) komen. De kostwinnersvergoeding wordt in medewerking met de gemeentebesturen vastgesteld naar een bepaald stelsel van formules. In de gemaakte opmerkingen zijn er elementen, die de overweging waard zijn. Bij: spreker's aanwijzingen over het ge ven van verloven heeft 'hij: steeds aller eerst gedacht aan de kleine zelfstandigen. Uitkeeren van de volledige vroegere in komsten kan de regeering natuurlijk nooit Men moet een regeling weten te vinden. De oproeping van vele Limburgers bij de grenstroepen is nu eenmaal de con sequentie van het systeem van oproe ping van grensbewoners. Een commissie, welke is ingesteld, zal o.a. ook de vraag onderzoeken, of het stelsel verbeterd kan worden. De zuinigheid moet zooveel mogelijk worden betracht, doch het is niet te ver mijden, dat bij plotselinge maatregelen sommige diensten duur zijn. Het blijft raadselachtig, waarom 25 pet. der werkloozen bij oproeping ineens niet meer werkloos bleken te zijn. Spr. wil het denkbeeld, daarnaar een onder zoek in te stellen, aan het Departement van Sociale Zaken overbrengen. De vlootuitbreiding is in studie bij een technische commissie. Dit kabinet wilde bij de overlegging der begrooting 1940 opening van zaken doen. De technische commissie zal spoedig gereed zijn. Zij overweegt de krijgskundige mogelijkhe den en de financieele aspecten. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aan genomen met de aanteekening „te gen" van de heeren Roestam Effendi (comm.) en Postuma (chr. dem.). De vergadering wordt dan verdaagd. REEDS 130 AANSLAGEN WERDEN GEPLEEGD. Het Hoogerhuis heeft de wet tot ver hindering van geweld zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De wet werd hierna teruggezonden naar het lagerhuis, dat zich met alle door het hoogerhuis aangebrachte wijzi- ■BanMOBHaHMBaBnaEanaKaHnnHBaBaBH Binnenland. Dr J. de Groot heeft zijn intrek in Paleis Soestdijk genomen. Persstemmen over de kabinetscrisis. Tweede Kamer staat verhoogd crediet voor Defensie toe. Buitenland. Besprekingen over Danzig. De besprekingen te Moskou. Britsche anti-terreurwet in werking. welke per 1 Aug. 1939 vervallen worden aangenomen door GOES. gingen vereenigde. De wet heeft daarna de koninklijke goedkeuring verkregen. Bij de indiening der wet in tweede lezing in het hoogerhuis verklaarde De La Warr, dat er tot dusver 130 aanslagen waren ge pleegd, voor millioenen ponden schade was aange richt, twee menschen ge dood en drie en zeventig min of meer ernstig ge wond waren. De La Warr legde er den nadruk op, dat al deze aanslagen doelloos waren, omdat geen verstandig mensch zich zou kunnen verbeelden, dat de houding der regeering door zulk een optreden ook maar in het minst zou. worden beïnvloed. Op dit oogenblik is beraamd een wel overwogen plan, opgesteld met de grond- digheid van een militaire generalen staf. Wij zijn, aldus De La Warr, zoo geluk kig geweest tenminste één uitgave van dit plan in handen te krijgen, waarin regelingen zijn vastge steld voor aanvallen op onze openbare diensten, op onze munitiefabrieken en vliegvelden, en het be perkt zich n i e t s 1 e c h t s t o t aanslagen op openbare eigendommen, doch ook op menschenlevens. Bij wijze van voorzorgsmaatregel te gen mogelijke wandaden van het Iersche Bepublikeinsche Leger zal bet publiek ge durende het weekeinde bet parlements gebouw niet mogen bezoeken. De volgen de week zullen bezoekers voor de publieke galerijen te voren gecontroleerd worden. Op Leicester Square en in bet district Euston Road zijn telefoondraden doorge sneden. Op de stations worden strenge voor zorgsmaatregelen genomen. Ieder pak en iedere koffer, welke worden aangeboden, worden onderzocht. Op het historische Hampton Court is een brief ontvangen, waarin stond: „Ont ruimt het gebouw, wij willen geen vrou wen dooden". Dr Colijn verlaat het paleis Noordeinde te Den (Haag, waar hij Vrijdag bet ont slag van zijn kabinet aan H. M. de Koningin aanbood. In Soestdijk worden de eerste maatregelen reeds genomen voor een snelle be richtgeving in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het Prinse lijk Gezin. In hotel Trier zorgen twee telefonisten voor een onmiddellijke ver binding met het hoofdkantoor te Amsterdam. schip de lucht In Dat moet U niet doen, maar wel op Uw beurs letten en dan zegt U ook olie willen verkoopen. PAIEMT O beter> Vertegenwoordiger voor Zeeland: Telefoon 669,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1