Het votum der Tweede Kamer Een Kamervotum tegen het Kabinet-Colijn. Alle COUPONS en LOSSINGEN NI NENOSIKSE Co.'s BANC Kabinet Colijn vraagt ontslag. Dagblad voor de Provincie Zeeland Het zal waarschijnlijk zijn ontslag aanbieden. EERSTE BLAD- amma. ziekte. VRIJDAG 2 8 JULI 1939 53c JAARGANG - No. 253 „Een zwarte dag in onze Parlementaire geschiedenis1". Thans een Roomsch-Rood Kabinet? Enkele persstemmen: Een zwarte dag. Buitenland. Verrassend besluit van Vereenigde Staten. Handels- en scheepvaartverdrag met Japan opgezegd. Belangrijkste Nieuws. SOES. Dr H. Colijn bij de Koningin. waar de grond blokken, waar gen vorm had- tiouden tot het den grond, die '.S.F. stond het Een groot aan- typhusge- Nassau. De rle Nassau zijn rmeerderd. D'ins- rige dochter Gor- 27-j. zoon Oor- het ziekenhuis te werd typhus ge- Cornelia is er ijf leden van het typhus aangetast genomen. Thuis ieder en een 17- Ui 1939. en 414,4 M. 8,00 ),20 VARA. 12,00 7,30 VPRO. 9,00 ,00—12,00 VARA. Ier. 10,00 Morgen- 00 Declam. 11,20 ,30 AVRO-Amuse- la. 1,00 Interview, riool en zang. 2,15 en declam, 3,00 (opn.). 3,30 Nina 4,00 Gram. 5,00 .,30 VARA-orkest 3,28 Ber. 6,30 ,00 VARA-Kalen- sizen en trekken". 5er. 7,35 Causerie iool. 8,30 Lezing 9,00 Reportage. :oneel. 9,45 Gram. Avondw. 11,00 (gram.). 11,55. 301,5 M. Algem. de NCRV. 8,15 Ber., gram. 10 Morgend. 11,00 gram. 12,00 Ber. ien woord voor olia en gram. 2,30 ;olia en gram. 4,00 Lek en gram. 5,15 mermuz. en gram. X) Ber. 7,15 Liter. ,m. 8,00 Ber. ANP, afmuz. van het 6 e irloren land"- 9,30 NP., act. halfuur, en soliste (opn.). Gram. Ca. 11,50 'EERBERICHT. van hedenmorgen i: weer: licht be- Z.O.; temperatuur nacht 13; neerslag ran hedenavond tot 19 uur: ïalf bewolkt, droog vind, aanvankelijk W. richtingen en i 's avonds 25 tot in N.-Holland en teldheid critiek ge- van aardappel en sns te weinig neer- imiddag 3 u.: Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs ?2.60 per kwartaal Weekabonnementen voer Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mcdedeclingen £2 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting iddag 3 u.: 765. ir fietsers: (Het „V a d e r 1 a n d" (Liib.) spreekt van „een zwarte dag in onze parlemen taire geschiedenis". Op on-Nederlandsche wijze, naar Fran- schen trant en met den Fransehen slag, heeft de Tweede Kamer een Kabinet weg gestuurd vóór het zijn daden had kunnen toonen. Dank zij het samengaan van de Roomsch-Katholieken met de groepen van de rood-rose phalanx is een motie van afkeuring tegen het nauwelijks aan het werk getogen vijfde Kabinet-Colijn met een tweederde meerderheid van stemmen aangenomen, waarmee aan het kortston dig leven van het nieuwe Kabinet een eind is gekomen. De S. D. A. P. kan tevreden zijn. Vol gons Ir Albarda kan de R. K. Staatspartij nu met opgeheven hoofde en zuiver gewe ten voor het volk verschijnen, Vooraan staande Katholieken als Mr Kooien, Mr van Wijnbergen en vele anderen, die al- ierminst door dik en dun de politiek der R. K. partij aanhangen, zullen er wij zijn er zeker van heel anders over den ken. Evenmin zal in den kring der Vrij zinnig Democraten de houding der groep- Joekes algemeen instemming vinden. De afstand tusschen Mr Oud, die de financi- eele politiek van Dr 'Colijn in diens breede basiskabinet con amore steunde en Mr Joekes c.s., die thans weer in de richting van rood-roomsoh opschoven, is wel zéér gTOOt, En verder: De meerderheid der Kamer schijnt de financiëele zorgen evenwel niet zoo hoog te nemen. De royale hand der katholieken is be kend, de uitgavenpoiitiek der sociaal-de mocraten berucht, maar hoe denken de genen, die in 1937 bij de Kamerverkiezin gen 'hun vertrouwen, gegeven hebben aan den voorziohtigen financier Oud uit het aanpassingskabinet 19331937, over de wonderbaarlijke luchthartigheid, waarme de de thans zittende vrijzinnig-democra ten onder aanvoering van Mr Joekes over de moeilijkheden van 's lands schatkist denken? Hun zal zeker de schrik om het hart slaan, nu ze constateeren, hoe ge makkelijk deze groep in korten tijd weder een geheel anderen kant is heen gezwenkt. Lichtvaardige houding Kamermeerderheid. De „N. R. G r t." (Lib.) spreekt van de lichtvaardige houding van de Kamermeerderheid met betrekking tot onze parlementaire in stellingen, en ook in financieel opzicht. „Het vonnis was blijkbaar reeds ge veld, voordat de veroordeelde nog was gehoord. Dat een dergelijke luchthartigheid ten troon zou kunnen worden verheven, door dat een kabinet van roomsch-roode sig natuur gesecondeerd door de vrijzinnig democraten, aan het bewind zou komen, is een vooruitzicht, dat tot groote bezorgd heid stemt. Wij zijn met de gebeurtenissen van gis teren op het hellende vlak geraakt, zoowel in politiek als in financieel-oeconomisch opzicht. We zullen over den afloop van de nieuwe crisis, welke zal ontstaan, geen voorspellingen doen. Doch het Kamervo tum van gisteren heeft onze landspolitiek m een richting gestuurd, welke de toe- htmst, zeer somber doet aanzien. De on- vi ïjheid op geestelijk en maatschappelijk terrein heeft den kop opgestoken. Nieuwe jnnnenlandsche moeilijkheden zullen ons tand, vreezen we, niet bespaard blijven." Goede zede genegeerd. Set „Alg. Hdbl." zegt o.m.: „Tot nog toe was bet in onze parle mentaire historie gebruikelijk, dat men een kabinet niet naar zijn optreden maar naar zijn daden beoordeelde. De oppositie heeft echter niet geschroomd, «5 g0e<^e zede te negeeren en haar onge- i- K- Z°° wetnW beheerscht, dat zij een "aninet heeft weggestemd, voordat het trit s t in de gelegenheid is geweest net uitwerken van een even sober als zakelijk program. ifen moet aannemen, dat do katholieke actie er voor alles op bedacht was, bij ezen nieuwen „run" naar een kabinets- sis aan de spits te zijn. Daarom moest y ervoor zorgen tevoren de mogelijkheid n een sociaal-democratische motie af 16 snijden. Een oogmerk, dat haar door de ge- Vnlle o^ tekst der eigen motie dan ook j e ,lg gelukt. Bedenkt men echter, R?omsch-Katholieke mr Kooien een vorige phase der kabinetsformatie op in de gelegenheid is geweest om katholieke wenschen in vervulling te doen gaan, dan blijft het oordeel over deze motie, die kennelijk ten doel bad als een politieke valbijl te werken, des te vernie tigender." Op de vraag wat ons nu te wachten staat antwoordt dit orgaan: „Natuurlijk, de roomsch-roode en roze meerderheid, die zich tegen het kabinet heeft gekeerd, behoort de volle consequentie van baar optre den te dragen. Zij mag thans toonen, of zij tot het vormen van een parlementair meerder heidskabinet in staat blijkt te zijn. Er zijn verschillende aanwijzingen, dat de vorming van een dergelijk kabinet met groote, zoo niet met onoverkomelijke moeilijkheden gepaard zal gaan. Des te grooter blijft de verantwoordelijkheid van hen, die een regeering van even ervaren als vertrouwenwekkende persoonlijkhe den, onder leiding van een bij uitstek krachtig en bezonnen staatsman, eenvou dig hebben weggestemd. Dr Colijn heeft waarlijk het uiterste gedaan om het beheer van 's lands zaken in de goede richting te sturen. Na deze Pyrrhus-overwinning zijner belagers treedt hij ongeschonden uit den strijd. Reeds door zijn moed om dit alles te trotseeren beeft hij zich ook ditmaal on schatbare diensten verworven voor het vaderland. Verlossing uit een beklemming. De „M a a s b o d e" (R. K.) juic'ht den gang van zaken toe. „We juichen het speciaal toe, dat de katholieke fractie als de grootste der op positioneels partijen haar taak geheel be greep en het initiatief nam, dat op haar weg lag. Wij betwijfelen geen oogenblik, of ons katholieke volk zal deze daad on zer fractie gevoelen als een verlossing uit een omknelling en beklemming, die nau welijks meer te dragen was, en die haar oorsprong vond in bet te betreuren feit, dat de leider van een der rechtsohe par tijen, tevens de leider van de regeering in de laatste jaren, onder economisch-libe- ralen invloed, een financieel en sociaal beleid voorstond, dat in den grond met geen mogelijkheid de sympathie der ka tholieken, zelfs nauwelijks van een deel zijner eigen partij hebben kon". Wat de formatie van een nieuw Kabinet betreft, denkt dit Roomsohe orgaan niet in de eerste plaats aan een Roomsch-roode combina tie. Daarvoor schrikt het blijkbaar nog te rug. Het hoopt op een nationaal Ka binet, waarin zoowaar ook een deel van de tegenwoordige ministers, speciaal de heer Van D ij k welkom zijn. „Wanneer van de drie voornaamste partijen, die de motie-Deckers aanvaard den, een poging zou uitgaan tot het vor men van een nationaal kabinet, dan zou de A. R., de C. H. en de Lib. zich niet af zijdig behoeven te houden. Zouden bijv. Van Lidt de Jeude, Van Boeyen en Dr Van Dijk in een dergelijk kabinet niet evengoed op bun plaats zijn als in het vijfde van Colijn? Het aanblij ven van Dr Van Dijk aan Defensie zou ons zelfs met het oog op de continuïteit van beleid in de hand van een bekwaam, doortastend, maar bovendien reëel en voorzichtig man van groote beteekenis lijken in verband met den tegenwoordigen toestand". Een bittere dag. De „T e 1 e g r a a f" spreekt van een bittere dag voor a 1- len, die het goed met ons land meenen. „Een aantal lieden, die op politiek gebied weinig gepresteerd hebben, zet den voet dwars aan een man, aan wien het grootste gedeelte van ons land te recht zijn volste vertrouwen had gege ven. Ook wij hebben het betreurd, dat in het jongste kabinet Colijn geen katho lieken zitting hadden. Maar aan wien de schuld? Zeker lag die niet bij' den kabi netsformateur, die pogingen genoeg heeft gedaan om ook katholieke staatslieden voor zijn formatie te winnen. Hij' stuitte daarbij1 op de huidige leiding der R.-K. Staatspartij. Nog altijd zijn wij Vast overtuigd, dat vele duizenden katholie ken in ons land meer vertrouwen hebben in het politieke beleid van dr Colijn, dan in de huidige voormannen der eigen partij." „De logische consequentie van hetgeen in de Tweede Kamer gebeurd is, zou zijn, dat er nu een Roomsch-Rood bondgenoot schap tot stand kwam. 'Hoewel het de gerechte straf zou zijn, die de tegen woordige leiders der R.K. Kamerfractie hebben verdiend, hopen wij toch, dat dit niet zal gebeuren. D'at zou een stap zijn, die ons verder naar den afgrond voert. De R.-K. Staatspartij is een trouwe copie van het oude DUitsche Centrum, en jammer genoeg -maakt zij' dezelfde fou ten, die de groote Duitsche katholieke partij ten slotte ten val hebben ge bracht. Eveneens is onze sociaal-demo cratie gemaakt naar het voorbeeld der eens zoo machtige Duitsche Socialisti sche Partij, maar welker leiders zich op het oogenblik in concentratie-kampen bevinden. Wij weten, dat er in ons land velen zijn, die de overfuiging huldigen, dat wij eerst via een Rood-Roomsch blok naar de catastrophe moeten worden ge voerd, opdat als de staatszaken grondig in de war zijn geloopen een nieuw en beter systeem zou kunnen worden opge bouwd. Hoezeer wij ook overtuigd zijn van de gevaren, die in iederen vorm van demagogie schuilen en hoezeer wij de on bekwaamheid der tegenwoordige leiding der Staatspartij ook afkeuren, niet via een catastrophe mag er verbetering ko men. Zij zou al te duur betaald zijn en aan ons volk onnoodig lijden opleggen." Vreugde in het roode kamp. „Het Volk", orgaan van de S. D. A. P." juicht, omdat nu de weg vrij is. „De tijd is eindelijk rijp voor een doel bewust welvaartsbeleid, waarvoor een ge staag groeiend deel van ons volk is ge wonnen. Nu is de kans gegeven de werk loosheid aan te pakken. Het moet, het kan! Hoe zorgelijk de omstandigheden ook mogen zijn, den 27sten Juli 1939 kan ir. de geschiedenis worden opgeteëkend als de dag, die vernieuwing bracht in de Ne- derlandsche staatkunde. De weg ligt open voor een politiek van sociaal herstel en economisohen opbouw. De 'hindernis, die de reactie nog te elfder ure had opgeworpen, is Donderdagmiddag met een forsoh gebaar terzijde geschoven" „Wij- ontveinzen ons niet, dat zich nog moeilijkheden kunnen voordoen; moeilijk heden, die overwonnen moeten worden. In den ernstigen tijd, dien wij' beleven, mag en zal geen volksgroep zich onttrekken aan het werk, waartoe het beloop van de staatkundige ontwikkeling in ons land 'baar roept". De S. D. A. P. is dus gaarne bereid tot een te vormen combinatie toe te tredenl Een zakenkabinet? Aan het „H b 1 d" wordt nog gemeld: „Voor het geval een eventueele opdracht aan een katholiek tot vorming van een parlementair meerderheidskabinet niet mocht slagen, hetgeen altijd nog mogelijk blijft, omdat de katholieken, anders dau de soo. dem., ook nu nog niet erg gesteld blijken tot een roomsch-roode samenwer king, dan houdt men subsidiair in parle mentaire kringen reeds rekening met de mogelijkheid van een opdracht tot vorming van een zaken kabinet aan Jhr De Geer of aan Mr Oud. Doch dan is hot evenzeer mogelijk, dat bij gebleken on macht van de huidige Kamermeerderheid Dr Colijn wéér aan bod ist Het ministerie van buiten- landsc'he zaken te Washing ton heeft medegedeeld, dat de re geering der Vereenigde Staten besloten heeft, 'het ha n dels- en scheepvaartver- drag met Japan van 1911 op te 'zeggen. Dit besluit heeft groote verrassing ge wekt. Het 'doel van de opzegging is, „de Amerikaansdhe belangen beter te ontwik kelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het con gres in staat zal zijn, in de komende zit ting de kwestie van een embargo op Ja pan bestemde grondstoffen te bespreken. Reuter meldt nog, dat de Vereenigde Staten Japans grootste leveranciers zijn van de voor oorlogs-opera- ties noo/di'ge grondstoffen, in hoofdzaak katoen, ij iz e r, staal en petroleum. Voorstanders van het em bargo gelooven, dat de toe passing er van voor Japan tengevolge zal heb'ben, dat het in zijn 'bewegingsvrij- heid in China wordt belem merd en wellicht zelfs ge- Bij de gistermiddag besloten gedachten-wisseling over de regeerings- verklaring van het nieuwe kabinet-Colijn, heeft mr dr L. N. Deckers, voor zitter van de R.-K. fractie, zich niet bevredigd verklaard door de nadere uiteenzettingen van den minister-president. Hij diende aan het einde van zijn repliek de volgende motie in: De Kamer, overwegende, dat de kabinetsformatie niet geleid heeft tot het optreden van een kabinet, dat de noodige waarborgen biedt voor een deugdelijke behartiging van het landsbelang in gemeen over leg met de Staten-Generaal, keurt het optreden van dit Kabinet af, en gaat over tot de orde van den dag. De heeren Albarda (S.D.), Van Houten (Chr. Dem.), Joekes (V.D.) en De Visser (Comm.) kwamen vervolgens verklaren, dat hun fracties voor de motie zouden stemmen. Minister Colijn antwoordde, dat nu uit de verklaringen van eenige fractie leiders vast staat, dat de meerderheid van de Kamer samenwerking met dit Kabinet niet wenscht, hij van verdere gedachtenwisseling over eenige punten, die hij had willen bespreken, zou afzien. De motie werd aangenomen met 55 tegen 27 stemmen (vóór: R.K., S.D., V.D., Chr. Dem. en Comm.). Direct na afloop der vergadering hebben de leden van het Kabinet in het Tweede-Kamergebouw vergaderd. Blijkbaar is besloten, dat heden het Kabinet H. M. de Koningin zijn ontslag zal aanbieden. NAAR DE TELEGR. VERNEEMT. HEEFT HET KABINET INDERDAAD BESLOTEN AAN H. M. DE KONINGIN HET ONT SLAG DER MINISTERS AAN TE BIEDEN, VERWACHT WERD DAT DE MINISTER-PRESIDENT ZICH HIERTOE HEDENOCH TEND NAAR H. M. DE KONINGIN ZOU BEGEVEN. Aangezien een parlementaire meerderheid het aftreden van het Kabinet veroorzaakte, ligt het voor de hand, dat thans aan een vertegenwoordiger van de grootste fractie van deze meerderheid, n.l. de Katholieken, opdracht wordt verleend tot vorming van een parlementair Kabinet, dat zou steunen op deze meerderheid. Dit zou dan moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de R.K. Staats partij, de S.D.A.P. en den Vrijz. Democratischen Bond. Het is immers al hoogst onwaarschijnlijk, dat ook de Communisten tot medewerking zouden worden uitgenoodigd. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. R.K. motie van afkeuring tegen het nieuwe kabinet aangenomen. De mi nisters vragen ontslag. Buitenland. Amerika zegt handels- en scheepvaart verdrag met Japan op. Engelsche parlement 4 Aug. op reces. De atmosfeer om Danzig verbeterd? Regens belemmeren de Japansche oor logsverrichtingen. Weer een onderhoud te Moskou. welke per 1 Aug. 1939 vervallen worden aangenomen door DEN HAAG. Hedenmorgen te kwart over negen heeft Dr H. Colijn, Minister van Algemeene Zaken, zich naar Hare Majesteit de Koningin ten paleize Noord einde begeven. DEN HAAG. De regeeringspers dienst meldt De 'heeren Ministers 'hebben, bij' schrij ven van den 'voorzitter van den Raad van Ministers van 27 Ju'li '1989 aan iH. M. de Koningin ontheffing uit hun ambt ver zocht. H. M. heeft dit verzoek in overweging genomen en den 'heeren Ministers ver zocht zich inmiddels met de behandeling en afdoening zoo mogelijk, van de loo- pende zaken te blijven belasten. noodzaakt zal worden, zich terug te trekken. De tegenstanders beschou wen het als een stap naar den oorlog, dat wraakmaat- regelen van Japan gevolgd zullen worden door wraak- maatregelen van de Ver eenigde 'Staten en wellicht door een c 'o n f 1 i c t. Men wijst te Washington in het bijzon der op het feit, dat, aangezien het ver drag in zijn geheel is opgezegd, het ge- haar der Amerikaansche regeering vooral een politiek karakter draagt. In niet-officieeïe kringen te Washing ton is men van oordeel, dat de opzegging van het verdrag ten doel heeft, het mo reel «van China na het Japansch-Britsche beginsel-accoord te stuiten. Het is, naar men aanneemt, een voorspel van een actie van economischen en commercieelen aard, met het doel, de pogingen van Ja pan te bestrijden om met militair geweld de nieuwe orde in Oost-Azië op te leggen. Uit betrouwbare bronnen wordt verno men, dat er teekenen zijn, die er op wiji- zen, dat de Engelsc'he regeering de wen- achelij'kheid in overweging neemt, om het Anglo-Japansche handelsverdrag op- te zeggen. 'Het doel hiervan Zou zijn, om een poli tiek, die parallel loopt aan die der Ver eenigde Staten, te voeren. 'Het opzeggen 'van het Engeisch-Ja- pansch verdrag moet met een termijn van één jaar geschieden. Het onverwachte bericht, dat de Ver eenigde Staten het handelsverdrag met Japan van 1911 hebben opgezegd, 'heeft een koersdaling op de aandeelenmarkt te Tokio tengevolge gehad. De Japansche bladen wijzen erop, dat de handelsbalans tusschen Japan en de Vereenigde Staten beslist gunstig is voor de Vereenigde Staten. Zij verklaren, dat politieke motieven en geen economische achter de opzegging van het 'handelsver drag staan en dringen er hij de regeering op aan, dienovereenkomstig op te treden. Het Japansche volk is ten zeerste ver baasd over de Amerikaansche maatrege len, daar het niet op de hoogte was van de lange reeks van Amerikaansche pro testen betreffende China. Vandaar geloof de men, dat de betrekkingen tusschen beide landen in alle opzichten in orde waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1939 | | pagina 1